Форум за финанси, право, счетоводство, политика и други науки > Политика

Манипулациите и техниките за обработване на масовото мислене

<< < (2/8) > >>

imotko:
Благодаря ти за примерите. Къде са тъпанарите, които само плюят България.

Muza:

В една от големите банки в Париж, откриването на банкова сметка на 5 клиента, е било удължено във времето (дни), по причина на банковия служител. На единия - изгубени документите, на втория, пропуснал да изиска документ, на третия - пропуснал, да поднесе за подпис документ, на четвъртия сгрешено име, на петия... вече не помня. На всички им се наложило да отидат втори път. Дори, не са ги уведомили, че всъщност, не са си свършили работата.


В една от големите банки в Дания, при внасяне на пари по сметка. Номерът, както и титулярът на сметката, е бил разпечатан на хартия. Между една от цифрите е имало тире. Без тирето, всичко е ОК. Служителят, обаче казва - няма тук такива сметки. Голям процент от нашите банкови касиерки, биха "зацепили" веднага, че тирето е печатна грешка.


В една от нашите големи банки, една от касиерките е без висше образование. Другата - със. Тази, с образованието всеки път нещо се омотава, докато другата е много съобразителна.


Пак в нашите банки. Кандидатства магистър по счетоводство. На въпрос - каква е разликата между ЕТ и ЕООД, отговорът е бил: "При ЕТ балансът не винаги излиза ??? , докато при ЕООД винаги! "  :o


След изказването на Дянков, че ще сигнализира ЕС, че банките в България изнасят пари. В една от тях се пуска вътрешно писмо (съобщение), че няма такова нещо и че, всичко е ОК.  ???


Информация от швед: Всеки 2 от 3 издадени му самолетни билети от шведска агенция , са объркани. Шведите са прости, шведките, многознайничещи и вечно мърморещи...  :-\


Германец: В Германия, автобусът идвал на минутата. Тук се чакало. В Германия, ако започне да закъснява минута, започва да си гледа през две секунди часовника. Няма и няма, не идва. И се нерви, стресира се. Тук, застава на автобусната спирка и просто си чака... не се нерви и му е гот. :)  Все ще дойде.  :D



Анвалд, :)

Ти си изживяла културен шок. Това е едното със сигурност. Другото е, че малко или много и ти си манипулирана, без да искам, ни най малко да те засегна (всеки от нас е манипулиран по един или друг начин). :) *flower2*
Ще се опитам да го обясня така. Влизаш в един дом, всичко е наред, но нещо като цяло, не ти харесва, не ти е уютно. Влизаш в друг дом, там е поразхвърляно, но даже не му обръщаш внимание. Хубаво ти е, приятно ти е.
В първия дом, хората са намръщени, мрачни. В другия - усмихнати, сърдечни.
От друга страна (тук манипулацията) четеш, слушаш, как при нас пътищата разорани - факт. Плочките тракат - факт. Всичко, което си написала, си е точно така. Това фокусираш. Всъщност, те е подтискала атмосферата...  А, тя като цяло е отвратителна - арогантна, агресивна, жлъчна... Ако не успееш да се изолираш по един или друг начин, да се абстрахираш някак  и да виждаш и онази част, чистата, хубавата, има два пътя. Първият, да се махнеш. Вторият, и ти  да станеш слуга на агресията и да се отровиш...   
 :) *flower2* *drink11*



Булкан,
Един гигант, поглъща друг гигант. Освен че, елиминира конкуренцията, става и още по-тромав. В същото време има и по-малки, които дори и не са пречка на гигантите, толкова малки са. Поне в началото. Те са гъвкави, креативни, събират информацията максимално в детайли, която ти се чудиш как да събереш, Дори и в тази част - кой от гигантите е с перфектна организация и кой не. И най-важното: могат да отстояват докрай онова много важно качество - лоялност към клиентите. При гигантите е много по-трудно. Основната причина е човешкият фактор. Хората, които работят там. В една структура, чиито звена стават все по-отдалечени. Връзката между тях се нарушава. Това ги прави още по тромави и няма как да не се отрази и на качеството.

P.S. Знаеш, авиокомпанията е длъжна, да те обезщети. В зависимост от разстоянието, може да стигне до $500. Това е работа на туроператора, да ти изиска обезщетението.

annvlad:
Муза;
По никой начин не се засягам - така е, едва ли има някой който да твърди че никога не е бил манипулиран. Та първите приказки за Дядо Мраз са си един вид манипулация ако погледнеш - една добра и приятна манипулация обаче. Но не ми се иска да отиваме към философия и теоретизиране в общ смисъл. Говоря за зловредната на нашите интереси манипулация. Винаги когато идвам в България опитвам се да не гледам разбитите улици и шосета,изоставените малки градчета и села, и простащината. Аз съм сигурна който каквото да твърди - няма пари на света които могат да ти купят приятелства създадени от години в България най малкото. Нали и това споменах някъде - виждам че тези приятели както и много от пишещите тука са достатъчно проницателни и имат много  ясна и точна представа за реалността в нашата България и как е по света.
Но нека се върнем към манипулациите въобще. Ето пък пресен пример от ежедневието тука. Търся си контрактор за малка реновация на къщата ( хм, изчетох две книги по Economics  и отворих тема за манипулациите. Сигурно ако бях по млада по лесно щях да взема решението, ама сега съм кошмарен купувач по принцип). Намерих този сайт http://www.bbb.org/canada/ и смятам че шансовете за манипулация при професионален подход са много по малки. Повода да стигна до тоя сайт бе че почти щях да наема строителна фирма докато не прверих лиценза им и застраховките - ами оказа се че са в бизнеса от юни 2010. А докато преговарях с тях ми се виждаха толкова разбиращи, да не говорим че на са листнати в тоя сайт. Преговарям сега с една малка фирма която ми дава предварително написано (черно на бяло) какво ще извършат, списък на материлаите които ще се вложат и писмена гаранция върху труда. Тоя сайт им е дал оценка А+ - т.е. няма заведени оплаквания от клиенти в продължение на 10+ години.
Абсурдно е може би в момента да има подобни бизнес практики в България за каквато и да е, знам, не си правя илюзии. Но пак казвам - ако повече хора знаят не от медиите както казва Булкан а са информирани ше е друго.
Булкан;
Засягаш много важен фундаментален принцип ( уж фундаментален) за конкуренцията. Отначало интуитивно само разбирах че тези приказки да конкуренция и баланс търсене/предлагане са почти булшит. Поставени в условията на монопол май няма бизнес който да не се възползува - алчността е много естествена черта. Спасението в такива ситуация е пак същата алчност в други търсещи 'място под слънцето'. Дали успяват обаче или умират в зародиш още - по мои наблюдения тези които пробиваха преди 5-7 години бяха около 2% процента и то в благоприятна среда. Сега при този глобализъм картинката е друга и не знам дали това би било вярно. Пример са телкомуникационните услуги - знаеш колко струваше разговор с България преди 15 години, а сега е центове на минута.
По отношение на баланса търсене /предлагане - се сещам за реален пример от мойто житие. През 1991 година почнах работа във Филипс, един приятел белгиец (с малък но успешен бизнес в търговята с електроника) се шегуваше преди първият ми вълнуващ работен ден че те започват с брейнуошинг. И се оказа прав - започва се с двудневен курс какво е Филипс - историята им и практиките им. Оказа се че те са имали протип на СД плейъра в 1962 година. Но пазара не бил готов за това. Тогава те почнали да изкупуват малки и големи бизнеси за дистрибуция и пазар на музика, филми докато не променили конюнктурата. И така пазара после бил залят със СД-та които имали нужда да се плейват на СД плеари. Дали и сега са така Филипс не знам, но на времето там видях и изключителни инженерни гении - холандци си бяха. Дали и сега е така - не знам, и те се глобализираха.

antoninus_pius:
Случайно попаднах на тази статия и се сетих за темата за манипулацията. Доста е голяма, но който иска да чете... - http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=irak&Number=1941332089&page=3&view=collapsed&sb=3

И малко за медицината и митовете там: http://www.bg.yosif.net/med/index1.htm

annvlad:
Antonius, интересни линкове хем материала там събран датира май 2004. И за изнесенето за Салвадор може и да има нещо вярно. Сетих се за един филм 'Салвадор' се казваше, потресаващо действа направо, но все пак е направен от американци. Но пък целия материал е там анти-Америка което задейства една виртуална червена ламба в съзнанието ми. Защото светат знае най вече за Америка от медиите. За Холивуд особено (сегашната им продукция) - те освен насилие или фантасмагории нищо друго стойностно няма. За вас не знам, но аз от повече от две години не се сещам за някой стойностен филм ( от тези които те карат да се замислиш - за живота и смисъла му, за стойностните неща в нашия живот като човеци и т.н.). Ако се случи да гледам Холивудски филми направени в 40-50-те години - колко по стойностни са, само като сраваня например облекло и обноски тогава и сега. Сега ми хрумна мисълта че сигурно Холивуд прави някакъв бойкот май, дали не е заради високоскоростния интернет.... :D
Изнесеното в линка има и доста антисемтски уклон. За еврейските конспирации много може да се говори ( и как да не се съмнява човек като Холивуд е 98% еврейски, самия Марлон Брандо беше отказал наградата ако си спомняте поради тази причина).
Даже до преди-две три години щях да кимам в съгласие - щото  тука, в Северна Америка въобще те са толкоз ярко проявени в която област се сетиш.
Но се убедих също че в много случаи, в прости житесйски примери - умни са евреите и това е. Да- те са в банките и финансите, но една огромна част от тях са зъболекари,лекари и адвокати, даже и имам трима колеги инженер-програмисти.  А колко много от тях има във който и клон науката да се сетите - мога на момента да ти извадя списък с еврейски автори с принос от ключово значение в съответните теории, публикации и патенти. Но виждам и знам че налагат на децата си да си налягат парцалите и да учат - а наште откриват себе си да речем през това време. А после - лапат мухи и виждат еврейски конспирации. Тцъ, истината може и да е по средата, не твърдя че знам всичко, но това което виждам реално пред мене в ежедневието доказва че те са една раса заслужаваща уважение - поне мислещата и част и тая създаващи реални продукти в технологиите и медицината.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия