Автор Тема: Брокерски практики  (Прочетена 31424 пъти)

Scyther

  • Гост
Брокерски практики
« -: 05 Август, 2010, 23:39:41 »
0
Мараба на всички!
1. Масово бройкитата искат депозит "Сериозност", което нарушава правото на купувача на отказ от сделка. Още преди купувачът да е наясно с параметрите на имота, преди да е наясно какво купува, преди да се е коментирала цената - бройкитата искат едни там 500 евро "депозит сериозни намерения". Юристите съветват в никакъв случай да не се дава такъв депозит. Бройкитата заплашват, че в такъв случай, няма да предложат вашата цена на продавача.
Как се решава този въпрос, според вас? Според мен с директен маркетинг привечер.
2. Намерили сте атрактивна обява. Звъните и уреждате оглед. На огледа оставате същисани, защото това, което гледате, няма нищо общо с онова на снимките от обявата. Питате - "Ама аз на обявата гледах друго" - отговарят ви, че онова са го продали вчера...
3. Предлагат Ви нещо, което го няма в обявите. Демек "изпод тезгяха", като за техни ора. Устройват ви капан, включващ "колеги с клиенти" с куфарчета, които ако не го купите сега, утре "са го лапнали".
4. Гледали сте някога някакъв коптор, от който сте се отказали поради това, че е коптор. След известно време ви звъни бройкерката, за да ви уведоми, че копторът е с нова, по-ниска цена. След което вие обяснявате, че не бихте купили коптора, защото е коптор. Отговаря ви се, че е коптор, ма на тази цена нищо друго няма, което трябва да ви пречупи и вместо да купите търсеното, да купите коптора.
5. Договорът, който подписвате преди, по време или след огледа на имота е с 3% комисион, но без ДДС. На въпросът защо е така, ви се отговаря, че това било фиктивно. Фиктивен договор с реален, доказуем подпис...
6. Същият договор масово е в един екземпляр - за бройкитата. За вас - йок.

Хайде вие продължете...

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #1 -: 06 Август, 2010, 02:03:07 »
0
Това сериозно ли??? 500 Е депозит преди оглед???
I say what I do and do what I say.

Scyther

  • Гост
Re: Брокерски практики
« Отговор #2 -: 06 Август, 2010, 02:27:48 »
0
Това сериозно ли??? 500 Е депозит преди оглед???
Не. Депозит "Сериозност" се изисква тогава, когато си огледал имот, който е обявен на определена цена и решиш, че ти харесва. Решаваш да го спазаряваш и ако да речем е обявен на 53 000 Е, твоята цена е да речем 50 000Е, тогава "защитаващите и двете страни едновременно" ти искат едни 500 евро депозит "Сериозност". Твоята цена е хипотетична толкова, колкото тази на продавача. Но тук не иде реч колко е хипотетична сделката, тук иде реч да дадеш 500 евро депозит, че си сериозен клиент. Тези 500 евро гарантират интереса ти. Ако бройкитата постигнат цената ти, в най-добрия случай се приспадат от комисиона им. Ако не- ужким се връщат, ма в повечето договори не иде реч за това, какво се случва с тях. Въобще, дай едни пари, па ще видим е работата. Днес брокерка!!! ми разказа, как нейн клиент е изгорял с 2х500 евро за "Сериозност". Моето мнение е, че това е грубо нарушение на правата на купувача. Всяка страна по сделката има право да се откаже по всяко време. Ако ще се защитават и двете страни, би следвало да се вземе депозит и от продавача. Да, ама не!

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #3 -: 06 Август, 2010, 03:10:21 »
0
Това сериозно ли??? 500 Е депозит преди оглед???
Не. Депозит "Сериозност" се изисква тогава, когато си огледал имот, който е обявен на определена цена и решиш, че ти харесва. Решаваш да го спазаряваш и ако да речем е обявен на 53 000 Е, твоята цена е да речем 50 000Е, тогава "защитаващите и двете страни едновременно" ти искат едни 500 евро депозит "Сериозност". Твоята цена е хипотетична толкова, колкото тази на продавача. Но тук не иде реч колко е хипотетична сделката, тук иде реч да дадеш 500 евро депозит, че си сериозен клиент. Тези 500 евро гарантират интереса ти. Ако бройкитата постигнат цената ти, в най-добрия случай се приспадат от комисиона им. Ако не- ужким се връщат, ма в повечето договори не иде реч за това, какво се случва с тях. Въобще, дай едни пари, па ще видим е работата. Днес брокерка!!! ми разказа, как нейн клиент е изгорял с 2х500 евро за "Сериозност". Моето мнение е, че това е грубо нарушение на правата на купувача. Всяка страна по сделката има право да се откаже по всяко време. Ако ще се защитават и двете страни, би следвало да се вземе депозит и от продавача. Да, ама не!

Ами не е луд този, който яде баницата, луд е този, който я дава... Докато има будали да дават 500 Е депозит "Сериозност", просто нищо не може да ме учуди... Даже си мисля, че изгорелите си го заслужават, щом при толкова много налична информация и очевадното състоянието на пазарЯ, се връзват на такива глупости...
I say what I do and do what I say.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #4 -: 06 Август, 2010, 03:30:34 »
0
Този депозит "Сериозност" ми звучи като такса "Усвояване" при кредитите :)

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #5 -: 06 Август, 2010, 14:58:30 »
0
Scyther, това за депозит "Сериозност" от първа ръка ли го знаеш? Бях на няколко огледа тези дни и никой нищо не спомена за такова нещо.
Може пък да е било защото не съм имал смелостта да отправя оферта за иначе апетитните имоти, по думите на брокерите.

Иначе за останалите неща си прав.
Една от фирмите наистина очаква комисионна в размер на 3.6% (3% без ДДС), като върпосната агенция представляваше собственика - т.е. ще получи евентуално 7.2% комисионна, ако има сделка. Бях учтиво помолен да попиша някаква си декларация, където беше опомената въпросната комисионна. Копие получих, но не е подсписано от агенцията, защото брокера, който беше изпратен не бил упълномощен да подписва документи от името на агенцията - та незнам въобще каква тежест има подобен документ, след като не е подписан и от двете страни. Иначе в заманя на комисионната, агенцията беше изпратила брокер, който виждаше имота за първи път - дори се опита да влезем в друг апартамент на горният етаж, добре че нямаше никой там! На всеки зададен въпрос отговора беше, че имота е на колежката и трябва да се обадя утре за да ми отговорят (това твърдение до тогава ми се струваше сиглно преувеличено от Додо2, но за съжаление явно има и такива брокери). Дори с най-елементарните неща не се беше запознал брокерът преди да дойде да представи имота - като квадратура по нотариален акт например.


Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #6 -: 06 Август, 2010, 15:01:02 »
0
7. "КОМЕНТАРИ ПО ЦЕНАТА СЛЕД ОГЛЕД, МОЛЯ."

С това завършва всяка обява на една "агенция", сякаш някой ще се пазари за имот по телефона, преди да е видял имота!

Много ме дразни тоталната неграмотност на някои брокери. Пълните им с правописни грешки обяви ме спират да им се обадя. Примери: "вънкашна изолация", "терикот", "информациа", "КОМИСЬОНА", "БЕЗВЪЗМЕЗНИ"...

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #7 -: 06 Август, 2010, 15:19:39 »
0
Абе Скитъре, намери от някъде някъвки чекове и като ти поискат 500 Е депозит "Сериозност", съвсем сериозно вадиш кочана и им написваш чек за 500 Е (като пич). :):):) Ако не намериш, имам някъкви чекове от невалидни вече сметки, пиши, ще ти дам. Голям майтап ще става :):):)
I say what I do and do what I say.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #8 -: 06 Август, 2010, 15:47:05 »
+1
а всеки зададен въпрос отговора беше, че имота е на колежката и трябва да се обадя утре за да ми отговорят (това твърдение до тогава ми се струваше сиглно преувеличено от Додо2, но за съжаление явно има и такива брокери). Дори с най-елементарните неща не се беше запознал брокерът преди да дойде да представи имота - като квадратура по нотариален акт например.

Аз каквото съм писал е от скромната ми практика в търсене на парцел. И онова за бабата не е измислица.
(обява от "агенция")
- Ало, обаждам се във връзка с обява за парцел еди къде си.
- (момиченце на 10 години, вдигнало телефона) Бабо, за тебе е (и се обажда бабата, брокер на недвижими имоти). (през това време се чува как момиченцето гледа Cartoon Network, а бабата дъвчеше)

Scyther

  • Гост
Re: Брокерски практики
« Отговор #9 -: 06 Август, 2010, 15:58:09 »
+1
Scyther, това за депозит "Сериозност" от първа ръка ли го знаеш? Бях на няколко огледа тези дни и никой нищо не спомена за такова нещо.
Може пък да е било защото не съм имал смелостта да отправя оферта за иначе апетитните имоти, по думите на брокерите.

Точно затова не знаеш. Те споменават като решиш да оферираш. Това значи, че си се зарибил и ти харесва имота. Вече си го почувствал и е време да почерпиш. И да, от първа ръка го знам. От личен опит. Адрес, ERA, BIB, Avangard, Ricom...

BulCan, с чекове не съм се занимавал и не знам как стоят нещата там. Обаче тях чекове едва ли ги оправят. Чукове трябват. Аз им казвам, че ми нарушават правото на отказ от сделката. Уведомявам ги, че 500 евро за представяне на оферта на продавач няма да дам и мога и държа лично да му направя офертата. След което следва отговор, че не можело така, трябвало през тях да минава. Обяснявам, че няма такава клауза в договора, напротив, те са длъжни според него да ме подпомагат да стигна до сделка, да ме консултират и блабла, че имат интерес... Но кухото си е кухо. Не разбират. След което, единствения начин да се продължи е вечерно посещение на адреса на собственика. И ако случайно се стигне до сделка, дължиш 3% комисион за помощта, посредничеството и професионализЪма на агенцията, при това без ДДС.

8. Работата на посредника е да посредничи, а не да пречи. Възнаграждението си той получава само ако има сделка, а не преди това. Четете си хубаво договорите и настоявайте за надлежно попълнени такива с екземпляр и за вас.
9. Бройкитата не могат да отговорят защо комисион се дължи на предварителен договор, а не при окончателно изповядване.

jores

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 127
  • Карма: +19/-21
  • Респект: +16
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #10 -: 06 Август, 2010, 16:16:42 »
0
"9. Бройкитата не могат да отговорят защо комисион се дължи на предварителен договор, а не при окончателно изповядване."

Аз мога  ;), съгласно ЗЗД предварителният може да се изиска да стане окончателен. С подписването на предварителния /страните са уточнили параметрите на сделката/ се поемат и финансови ангажименти /неустойки/ от страните /те са овъзмездени при нарушаване на договорките/. Брокитата няма как да развалят сделката, това може да стане само по вина на някоя от страните, като ответната се е съгласила на определено обезщететние при такъв случай, в този ред на мисли хората са си свършили работата и би следвало да си получат парите.

Коментара ми по т. 9 не търпи възражения  :).

Scyther

  • Гост
Re: Брокерски практики
« Отговор #11 -: 06 Август, 2010, 16:36:36 »
0
Коментара ми по т. 9 не търпи възражения  :).

Печелиш биричка. :)
 *drink5*

TOPTKO

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 68
  • Карма: +2/-0
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #12 -: 08 Август, 2010, 01:05:41 »
+1
Ха и аз да кажа.
 1. Тези които търсят защо не се обърнат към брокер да им търсят имот? Отиваш при брокер и казваш търся такова нешо като намериш се обади даваш му пълните изисквания ток, вода, път да има или да няма постройка в имота, цигани–мигани, слънцето дори от къде да изгрява и къде да залязва в имота давате всичко което не ви е харесало по другите имоти, което не е трудно след 10на огледа – даваш описание на идеалният за тебе имот който 99.99%от случаите не съшествува. А и ти си търсиш между времено. Така ти си имаш брокер който трябва да защитава твоят интерес. Иначе наистина става отдел запознанства.
 2. Брокера се обажда и вика намерих отиваш и го виждаш с листа в ръка с условията които си поставил. Я сега да видим пътя бива, тока казах на границата а той е на 25 метра (като се каже на границата значи там а не близко на онзи баир или в дерето) тази порутена плевня какво прави в имота и кой ще я разкара реката в оня край на селото аз исках да минава тука и така всички недостатъци които са сериозен повод за коментар на цената. Та нали искаш идеалният имот за тебе и компромисите които ти трябва да направиш се отразяват върху цената.
 3. Намираш си ти имот и пак се обаждаш на твоят брокер  :-*  :-*  :-* викаш му попаднах (нему казваш намерих – "твои познат ти го е казал след като сте разговаряли за имоти" кажеш ли намерих това значи че и ти търсиш и хъса на брокера отива нали знаете къде – На коня в карборатура.) на това я уреди идин оглед той да се обади на колегата си. Те да се разберат за пари сериозност да ги видим тях сериозните. Отиваш и пак започваш с листа по опис.
 4. Всички досега се питат ама защо да се обаждам на брокера си като аз съм си намерил имота. За да защитава интереса ви когато им предложите 50% от цената. Да точно 50% толкова струват имотите в момента от обявената им цена с тенденция да падат. Не ми вярвате? Значи незнаете алчноста на какво е способна – ония 2ма брокери ше му извият главата на продавача само да се докопат до комисиончето което и ще трябва да разделят Не ги слушайте какво ви разправят колко широко им е около врата и други подобни. Тетка ви Камелия затова отиде да бърше сървари щото всичко е цъфнало и вързало.

И накрая 2 случки с мене.
Трябва ми адвокат в България дадоха ми няколко телефона да се обада и ОООООООООО чудо, отсреща дига някаква без зъба фъфлеща лелка–бабка която по средата на разговора ми вика "чакай, чакай да отида до кухнята да си разбъркам фасула че загоря" не я изчаках. Намерих си адвокат приличен и върши работа – доволен съм. Мога и други адвокатски истории да спомена ама тази е направо "фадрома къщи бута".
Другата история е за имотче. Чета гледам и попадам на обява за продан имот в едно малко село в планина където дълги години съм имал хубави преживявания. Обаждам се питам продава ли се още къде се намира имота в селото и като ми казаха до кръчмата ееееееееее не става и за без пари не става до кръчмата – попитах и цена 30 000 € ох мамааааааааааааааа теа не се шегуват под 500 м2 имот с порутена къща ама то било лесно да се отремонтира. Добреееееее обаждам се след 2 години цената вече е 15 000 лева ама е пак до кръчмата имота неможете да си го занесите на отсрешния баир дето аз скам. И 5 000 не давам! Та понякога и аз имам "сериозни бизнес" разговори. Ох стига че то е направо жалко поне за мене така изглежда.


Scyther

  • Гост
Re: Брокерски практики
« Отговор #13 -: 08 Август, 2010, 05:09:23 »
+1
Това с персоналния брокер, дето защитава само моите интереси беше първото, което пробвах. Като представих параметрите на имота който търся, започна да ме води по неща, дето не ги е виждал и не знае къде се намират, а аз инак разчитам да ми го намери... Кауза пердута.

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #14 -: 08 Август, 2010, 14:26:22 »
+1
Наскоро се видях с мой стар приятел, който понастоящем е брокер (смея да твърдя, че е от сериозните) и ми разправи доста подобни абсурдни ситуации с купувачи или продавачи (демек - с клиенти) в 'главната роля'. Примерно в деня на изповядване на сделката продавачите да поискат покачване на цената от договорените 58к на 60к, защото...били трима собственици и нямало как да поделят поравно 58к евро... :o
Друга случка с брокер беше с 'масов' брокерски оглед, където продавачът събира 7-8 брокера да пощракат с фотото и една от леличките-брокерки дошла с торбичката зарзават от пазара.
Разговорът ни беше задълбочен, за което показателен е фактът, че сменяхме заведения и изпихме сума ти алкохол  8) Та на база на онбенената информация и махмурлука на другия ден мога да кажа, че затвърдих мнението, че си има свестни хора в бранша. А подобни абсурдни моменти свидетелстват, че има още дълът път да се измине до момента, когато ще имаме добре развит пазар и култура на съответното ниво.