Общи > Дъра-бъра

Рецепти направи си сам рЪнЪта

<< < (2/22) > >>

elissa:
много полезна темичка!  :)

dodo2:
Тези които учат хранителна промишленост (ако има изобщо такова нещо) от къде четат?

Искам тук да напишем малко от здравословна гледна точка при правене на домашните неща, за да не се изпотрепем :) тези в магазините може да са фалшиви ама поне имат и химия за да не са пълни с бацили :) А при домашните си има риск..

По уеба всеки е писал какво ли не, ама аз искам по-нАучно :)


За киселото мляко (една жена ми каза):

Прясното мляко трябва да се вари на 100 градуса 13 минути за да умре салмонелата (ако има) и 10 минути за туберкулозните бактерии.


Като се прави сирене, млякото не трябва да се вари, та може би там трябва на по-ниска температура но по-дълго време?


Сега някой ако каже и откъде се набавя истинско мляко от някой дедо, на който кравите не са болни и не ги храни на радиоактивна поляна...

elissa:
Додо, избираш си някое село, отиваш там, правиш проучване от типа "комшията ми каза" и ... готово!

Muza:

Додо,

Трудни въпроси задаваш. Не съм завършила ХВП, но поназнайвам нещичко.

Ти поставяш въпроса за млякото. Точно този въпрос си зададох и аз. От къде да се вземе това, чистото мляко, от къде и толкова мляко за сирене. До колкото знам, за 1 кг сирене, отиват около 7л мляко....

Отделно за месото. По същия начин. Не само до бацилите. Например свинското. Свинете ги подкарват  с електрически подкарвачки към бокса, където ги колят. Започва едно квичене, защото те усещат и разбират. Изживяват стрес, при който се отделят някакви химични съединения. Те, влошават качеството на месото и в същото време са вредни. Това е много стар проблем и едва ли е разрешен.

Когато се колят агнета за арабските страни, идва аятолахът или какъвто е там. Пуска се една завеса и само едно агне. Останалите зад нея. Чете се молитва - "аля-маля"  :D , дава му се вода да пие, главата на изток и чак тогава се коли. Не може и в съседство да има свинско.  Това е много смешно, но може би има връзка с качеството на месото.

Иначе, както са живи, ги окачват на ченгелите за някой от задния крак. И така ги колят. През това време, докато им прережат гърлото, много жално блеят...  :(

От тази страна, ще е по-добре да си купиш месото от село. Ще контролираш, как се коли. Може би и ще е хранено по-добре. Но дали е радиоактивна храната...

От друга страна,  как ще разбереш, дали не е болно от нещо животното. Няма лаборатория, няма изследване... Болните и умрелите животни се правят на консерви и създърма при много голяма и продължителна термообработка.

Няма абсолютна сигурност... Най-добре, къща на село, миниферма, миниградина... :)


dodo2:
Абе аз не съм чак такъв параноик, както изглежда от нещата които питам, просто се чудя да не стане от трън на глог - вместо химия - бацил :D

Просто гледам да си събера достатъчно информация и да си експериментирам за забавление по-скоро с някой друг суджук на терасата. (И пеперони!!! след като го няма никъде по магазините)

Например "прясното сирене не трябва да се яде преди еди кога си, защото било вредно" - това слух ли е, така ли е, какво му е вредното и т.н. :)

Иначе има един филм "Food Inc.", след който ще ти се иска да бяхме тревопасни.

http://www.zamunda.net/details.php?id=219425&hit=1



Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия