Автор Тема: Цена при бартер на лек автомобил  (Прочетена 3346 пъти)

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Цена при бартер на лек автомобил
« -: 29 Септември, 2010, 07:57:20 »
0
Здравейте! Надявам се тази тема да намери колегите съфорумци в добро здраве и разположение на духа :)

Отдавна се мъча да намеря логично обяснение за цените при продажба на автомобили втора ръка, които включват и вариант 'бартер'. Обикновено цената при бартер е по-висока от тази при плащане кеш. Последно си спомням обява за едно бмв, на което цената при бартер беше с около 4 хил. лв по-висока :) (обявената цена на автомобила беше около 15 хил. лв). Интересно ми е каква е обосновката и има ли въобще логика в това. На мен лично ми изглежда като поредната 'джабмазка' измислица, но вярвам, че в този форум има хора, които познават пазарните принципи и биха могли да дадат аргументирано мнение, за което им  благодаря предварително ;)

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Цена при бартер на лек автомобил
« Отговор #1 -: 29 Септември, 2010, 09:44:34 »
0
Здрасти градски, моето лично обяснение е, че колата е обявена за продан за определена цена (с-у пари) или за бартер (размяна + доплащане от някоя от страните). Та като се продаде и се вземе кеш, с този кеш продавача може да си купи каквото и да е и кадето и да е (има неограничен избор - взема пари), докато при размяна взема точно определено нещо, което му трябва повече от колата, която продава, но не взема универсално покупателно средство (пари), ами пак предмет (стока). Ако е друга кола и не е чисто нова, има вероятност и нещо да не и е наред. Това според мен кара продавачите при бартер да искат по-голям еквивалент на сумата при продажба. Поздрави (Додо, сложи една икона за кафе, да не почваме алкохола от сутринта :) )
I say what I do and do what I say.

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Цена при бартер на лек автомобил
« Отговор #2 -: 29 Септември, 2010, 10:21:37 »
0
Здрасти, градски, тъкмо сипах и аз второто кафе в офиса *drink8*

Ясно, че парите кеш предполагат по-голяма отстъпка, но тук говорим за сериозно завишение в цената, ако става дума за бартер. Отсрещният 'бартерист' също завишава цената на своя автомобил с някакъв имагинерен процент и какво следва от цялата работа... :) И двете страни знаят пазарната стойност на автомобилите, но си говоря в завишени цифри...нелогично ми звучи  ::)