Форум за финанси, право, счетоводство, политика и други науки > Кредити

Кредитни карти

<< < (4/6) > >>

gogolcho:

--- Цитат на: marandi в 29 Септември, 2010, 00:25:17 ---
П.П. Иначе кредитната карта не е лош фин. инструмент и има своите предимства в определени ситуации, демек ако се ползва правилно, ама първо трябва да я "познаваш" добре като продукт.

 *drink9* *drink10* *drink10* *drink10* *drink9*

--- Край на цитат ---

Ето я и същината - трябва да познаваш продукта. Това не е толкова трудно, щото в бамките условията по кредитните карти не се различават съществено.

Основното е да знаеш докога ти е гратисния период - датата, до която не дължиш лихва. Ако си погасяваш дълга до тази дата, няма да плащаш нищо за лихви.

Другото е да не теглиш кеш от АТМ, щото таксите са дебели. Кредитната карта се ползва основно за плащане на ПОС, да се пазаруваш по нета (по-добре да минаваш през системи като PayPal, при които продавачът няма достъп до данните от картата), както и да си резериаш билети или хотели по нета.

Ако не ги знаеш, тези неща, кредитната карта си е сериозно бреме и може да ти изяде доста ресурс. ;)

dodo2:
Да, нещо важно при кредитните карти (което много хора не знаят), че при една голяма част от тях ако се изтегли сума на банкомат, лихвата върху тази сума започва да тече веднага, а няма гратисен период. Това важи и за cash back, затова по касите са толкова упорити, да питат "дали имате нужда от кеш" :)
Тази в ПИБ поне няма такива скрити номера и тегленето в брой също има гратисен период като нормалните плащания на ПОС терминал.
И да - хубаво е само ако не се ползва за кредит, защото лихвата е %^$@&^%. А впечатлението ми е, че хората май влизат вътрешно с тези карти, защото винаги ме посрещат с "минималната вноска е XX лева" и ме гледат странно като кажа, че искам да си платя цялата сума...

Muza:

Само върху cash back ли се слага лихва или върху cash back+стойността на покупката, ако се възползваш от него?
Защото само cash back не може.

BulCan:

--- Цитат на: dodo2 в 29 Септември, 2010, 14:49:30 ---Да, нещо важно при кредитните карти (което много хора не знаят), че при една голяма част от тях ако се изтегли сума на банкомат, лихвата върху тази сума започва да тече веднага, а няма гратисен период. Това важи и за cash back, затова по касите са толкова упорити, да питат "дали имате нужда от кеш" :)
Тази в ПИБ поне няма такива скрити номера и тегленето в брой също има гратисен период като нормалните плащания на ПОС терминал.
И да - хубаво е само ако не се ползва за кредит, защото лихвата е %^$@&^%. А впечатлението ми е, че хората май влизат вътрешно с тези карти, защото винаги ме посрещат с "минималната вноска е XX лева" и ме гледат странно като кажа, че искам да си платя цялата сума...

--- Край на цитат ---

Хм, за пръв път чувам за кредитна карта, която да има гратисен период след теглене на пари в брой (при условие, че се теглят на кредит, а не да имаш надвнесени в картата).

Иначе както пишете всички, ако се плаща изчяло баланса по време на гратисния период, няма по-удобен начин за разплащане. Просто трябва да стане навик да не се пропуска срока, ако заминавам някъде за повече от месец (от държавата, където е издадена картата), за всеки случай предварително си надвнасям пари - поне за БГ картите, където лимита ми е по-малък.

Друго удобство е, че като се купува редовно с кредитна карта, човек вижда ясно на извлечението кога, къде и какво е купувал и може да си прави сметка за разходите. За някои покупки, които могат да се прекарат като разходи и да се прехванат от данъците, не е нужно да се събират касови бележки и фактури - на извлечението от картата си пише какво, кога и за колко е купено. Някои карти дават допълнителни бонуси като застраховка на багаж (ако се изгуби при полет) и други подобни, само и само да те стимулират да пазаруваш с картата. В БГ имам една карта, която ми е само за плащане на сметки - ток, вода, телефони, интернети и в която винаги надвнасям мои пари. На мейла ми изпращат писмо за всяко теглене и се прави лесно мониторинг за сметките, а освен това и кой колко харчи в къщи за мобилен телефон. Няма опасност да се забрави да се плати сметка, просто само се следи баланса на картата и като вземе да отива към нула, се надвнасят за примерно следващите два месеца.

Има и някои опасности - примерно ако се плаща с кредитна карта в ресторант и сервитьора я вземе заедно със сметката да я обработи и после я върне на масата, може да и запише данните и да си пазари по интернет с нея, те сега вече ги правят с чип и ПИН, та не им остава в ръцете, докато са сами де, не че не може да се оспори чарджа после в банката, ама си е занимавка и неудобство.

Като цяло кредитната карта си е нещо задължително - в развитите страни си направо подозрителен ако нямаш такава, една сметка във видеотека не можеш да си отвориш, в някои хотели даже и да се плаща в брой, искат номера на кредитната карта като гаранция, че примерно няма да навъртиш телефонна сметка и да се изнесеш без да платиш,  наемане на кола,  да не говорим за пазаруване, билети и хотели по Интернет. Някъде се иска и за идентификация, придружена от документ със снимка (примерно искат три броя ИД - едното може да е кредитна карта).

Мен обаче многото карти ме объркват и затормозяват да ги следя, затова съм си оставил само 3 броя и пей сърце :) Води се и някъква кредитна история (особено за хора, които нямат теглени кредити) :) :) :)

BulCan:

--- Цитат на: Muza в 29 Септември, 2010, 16:12:45 ---
Само върху cash back ли се слага лихва или върху cash back+стойността на покупката, ако се възползваш от него?
Защото само cash back не може.

--- Край на цитат ---

Ако купуваш нещо те питат искаш ли и cash back, за покупката си имаш гратисен период, но за cash back лихвата започва да тече веднага, те затова и настойчиво питат по касите на супермаркетите (така са ги научили), много хора не знаят за лихвата при cash back и явно теглят.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия