Автор Тема: Дразнещите неща  (Прочетена 4090 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Дразнещите неща
« -: 03 Октомври, 2010, 23:52:51 »
0
Това което искам да напиша е малко по-сериозно от дъра-бъра, ама няма друг раздел. :)

През годините са се установили някои много тъпи (поне за мен) (абсурдни, незаконни?) практики, а хората дотолкова са свикнали с тях, че не им обръщат внимание, а са се случили заради лобизъм и уреждане с лесни приходи на няколко групи, или пък аз нещо не разбирам смисъла нещата.

1. българския квадратен метър (това е старо)

2. "таксата", която се плаща за касов апарат - плаща се "такса", а обратно не се получава никаква услуга. Поне гаранция нещо да се удължаваше, а то мисля че тия касови апарати са програмирани да се изключват поне веднъж годишно, за да трябва освен това да се носят на поправка, която пак се плаща.

3. "таксата" за маркировка при застраховка Каско - за една лепенчица, срещу която не знам какво се получава. Това май е останало от времето на лепенките ВИС и СИК.

4. "топлинното счетоводство" - абсолютно безсмислен аутсорсинг, много интересно е как водоснабдяването и електроснабдяването също не са се уредили с отделни фирми за "счетоводство"

5. паркинги и гаражи - това е като повечето измислени "благотворителни" акции със SMS, по-скоро е пълнене на гушите на GSM операторите. За 2008 софийската фирма е на загуба с 2 милиона и 100 хиляди лева! (поне това разбрах от публикувания отчет в Агенция по вписванията) - постъпления от клиенти = 92.9 милиона, разходи за доставчици 90.3 милиона и заплати 3.6 милиона - и на минус.


Имаше и още ама сега не се сещам :)  *drink5*

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Дразнещите неща
« Отговор #1 -: 04 Октомври, 2010, 00:30:17 »
0
Ооо, засягаш много болна тема - върха на айсберга. Още са ми пресни спомените от ядосването ми с таксите за новите документи в банките.
1.Значи МВР се 'гнуси' сигурно да събира таксите за обработка и банката върши тая услуга.
Но - като отидеш в банката има едни папки с документи образци за клиента да ги подпълни и забележи - даже и входящите им банкови сметки?? >:(
На първата банка отказаха да ме обслужат след като отказах да подпълвам щом плащам. На втората банка (след молби и увещания от близките ми - като 'не така', 'така е тука','тука не ти е канада','значи няма никога да се върнеш'(което си е вроятно де!,.....) подпълних бланка за разрешение за късоцевно оръжие, самите служители вътре издивяха повече от мен и подпълниха всичко те (въздишка!!!). Е извадих си паспорта но след процедурата релаксирах с приятели в едно кафе. А между другото на мен ми боде в очите факта че вадя паспорт в полицията - защо? С полицията имаш работа САМО ако има проблеми със закона. Те, полицията представляват силата на закона, нали?! Защо за такава адмистративна услуга да се редя на опашка в РПУ.
2.Друг любим номер на много бизнеси в България е да се договориш че и подпишеш договор за услуга и цена и след по малко от 24 часа да ти поискат по висока цена. Най гадното от тая практика е когато става въпрос за погребение и ползуваш услугите на погребална агенция.
Но сега по интересен е въпроса след като се идентифицират проблемите какви са решенията ? Хммм нови избори но за кой?

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Дразнещите неща
« Отговор #2 -: 04 Октомври, 2010, 00:56:57 »
0

Българските абсурди са много.

-защо само при нас са такива лихвите по кредитите, сравнени със страни, с далеч по-развита икономика?

-защо, след като си плащаме осигуровки, не можем да разчитаме на адекватно лечение? Това, вече не само дразни, ами и започва да навява други мисли на човек...
-...

Какъв е изходът, като ги фиксираме? Ами никакъв, поне аз не виждам. Освен да го обърнем на майтап или на летище София.

Scyther

  • Гост
Re: Дразнещите неща
« Отговор #3 -: 04 Октомври, 2010, 01:09:35 »
0
... и се огъват, сине. :D
Майтапа настрана, но тази тема има потенциал да стане доста дълга. Аз се включвам с такса "поддръжка" на разплащателните сметки. Един път, че разполагат с парите на целия бизнес и на голяма част от физическите лица, не плащат или плащат буквално стотинки лихви, но това не им пречи да наглеят с такса поддръжка. Какво толкова я поддържат тази сметка? Отделен сървър ли има специално за всяка сметка? Депозитите на безплатни сървъри ли ги качват?

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Дразнещите неща
« Отговор #4 -: 04 Октомври, 2010, 01:28:58 »
0
Ами като ви откраднат предния номер на колата за да правят шашкания? Например, да краднат бензин. Отпред един номер, отзад - друг и после ги хвърлят.

Крадат го, защото не е занитен. След това, започва ходене по мъките, пари, загубено време и не можеш да я караш. И по закон на Мърфи, точно тогава, най-трябва или ти проваля нещо планувано.

След като се мине през МВР, след това се чакат 2 седмици. През това време никакво каране. Акт!!!
В никакъв случай не си помисляйте да си копирате задния номер, още по-малко да го ламинирате. Вече се влиза по чл. "'нам кой си" от НК за фалшифициране.

След това, обаче, за да си получите номера от КАТ, само с пътна помощ!!! В никакъв случай сами!!! Иначе - акт!!!

Минавайки през поне 2-3 гишета с парички, най-после се стига до заветния номер. Не си и помисляйте да вземете мерки, да си го занитите, за да предотвратите отново бъдеща кражба. Пак се влиза в нарушени по чл. " 'нам кой си" за евентуално възпрепятстване действия на органите на властта.

Ако в талона фигурира само единият съпруг, не може пререгистрация на автомобила от другия. Само с пълномощно. Нищо, че пак на негово име ще бъде. Ами, ако го няма в момента ???
В същото време, при продажба, не може без когото и да е било от двамата.

След това следва ходене при застрахователите, данъчното...

След това, се молите, да не ви го краднат пак, защото пак се почва отначало.


« Последна редакция: 04 Октомври, 2010, 01:35:23 от Muza »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Дразнещите неща
« Отговор #5 -: 04 Октомври, 2010, 01:50:56 »
0

И в цялата тази галимация, минах малко "метър". Защото и в МВР си е процедура, а аз влязох с "връзки", за да дам показания и дадоха веднага необходимия документ. От другите форуми, разбирам, че и там се ходи поне 2 пъти.

Другото беше, че като ме закараха в КАТ, нямаше почти никой. Крайно необичайно било.
Е, то щото съм аз там, нъл съм късметлийка.  :D

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Дразнещите неща
« Отговор #6 -: 04 Октомври, 2010, 02:18:46 »
0
Ама това за такса поддръжка при банките е бизнес модел - ти даваш пари, те ти връщат лихва - просто са разпределени по някакъв начин. Има офис, за да си оствиш прите някой ги брои той взима заплата и т.н. Може да се махне такса поддръжка, но лихвата да падне с 1% за сметка на това :)

Докато примера с таксата за касов апарат - там не се получава нищо в замяна - просто ТАКСА, защото са си пробутали закона едно време и са се уредили с постоянни приходи без нищо, все едно касовия апарат го ползвам под наем. И понеже имам няколко - всеки път когато някой от офиса плати таксата се ядосвам и си казвам сега ще звънна да си направя удоволствието да напсувам Дейзи и после ми минава :)  *drink5*

Между другото се сетих и за "такса мощност" на електроразпределителните дружества - там някакъв депозит се оставя, който също не се знае каква роля има и защо не ми плащат лихва :)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Дразнещите неща
« Отговор #7 -: 04 Октомври, 2010, 02:24:46 »
0
P.S. Забравих за новия закон, за връзка на всеки касов апарат с НАП от 2011 (след 2 месеца)

"От НАП уверяват, че няма да се налага масова замяна на функциониращите в момента близо 600 000 касови апарати в България. Над 80% от тези фискални устройства могат безпроблемно да изпълняват новото изискване след свързването им с допълнителен модул, който ще предава данните в НАП. По предварителни разчети тези модули ще работят с отделна СИМ карта и ще струват между 100 и 200 лв. Този разход ще може да се приспада за данъчни цели от фирмите."

Последно са решили да си го продават за 160 лева, значи 600000*160= още 100 милиона приход от небето за фирмите, продаващи касови апарати.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Дразнещите неща
« Отговор #8 -: 04 Октомври, 2010, 02:32:56 »
-1
Можеше да кръстите темата "Мрън-мрън"  ;)

Не искам да ви се меся на притчите, ама по-добре е сякаш чиляк да промени себе си - отколкото да си бие киферицата да променя цяла система ...

Така си мисли Русото, 'мъ мо'е и да съм в грешка.

Ай, чиърс и по-весело  *drink9* *drink9* *drink9*

П.П. Иначе се радвам, че не сте "на работа", както тия дет' хъркат вече  :P

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Дразнещите неща
« Отговор #9 -: 04 Октомври, 2010, 09:25:21 »
0
...Аз се включвам с такса "поддръжка" на разплащателните сметки. Един път, че разполагат с парите на целия бизнес и на голяма част от физическите лица, не плащат или плащат буквално стотинки лихви, но това не им пречи да наглеят с такса поддръжка. Какво толкова я поддържат тази сметка? Отделен сървър ли има специално за всяка сметка? Депозитите на безплатни сървъри ли ги качват?

Ама това за такса поддръжка при банките е бизнес модел - ти даваш пари, те ти връщат лихва - просто са разпределени по някакъв начин. Има офис, за да си оствиш прите някой ги брои той взима заплата и т.н. Може да се махне такса поддръжка, но лихвата да падне с 1% за сметка на това :)...

Наскоро ми се наложи да отворя сметка в една силно рекламираща по телевизията, но и (IMHO) силно непопулярна банка у нас (във Варна се оказа, че имали има-няма 4 офиса на кръст)
Та тази сметка НЯМА лихви, които да текат по средствата в нея. Или има, но е 0%. За сметка на това има такса 4 лв. месечно, която позволява да теглиш безплатно от всеки банкомат, без значение на коя банка е, но то иначе кой би се вързал да им ползва услугите, ако в град като Варна имаш само 4 варианта да не ти вземат левче такса от банкомата. Ясно е, че никой не  е тръгнал да печели от лихви по разплащателни сметки, но все пак е банка това, не е пари назаем между приятели да се дават...
Винаги досега съм имал лихва от порядъка на 1-2-4% по подобни сметки в различните банки, които съм ползвал, и ми беше просто забавно тези как бяха открили топлата вода.

Scyther

  • Гост
Re: Дразнещите неща
« Отговор #10 -: 05 Октомври, 2010, 13:51:01 »
+1
Таксата за лични документи: Не Наредба 4, а Параграф 22
http://www.dnevnik.bg/analizi/2010/10/05/971711_chitatelski_dnevnik_taksata_za_lichni_dokumenti_ne/

Цитат
1 В Закона за държавните такси чл.2 ал.1 е записано:

Държавните такси са прости и пропорционални. Те се заплащат с държавна таксова марка или в брой

2. В същия Закон за държавните такси чл.4 гласи (последното изменение на закона е от Април 2010 г., а не от преди тридесет години):

Държавни такси се заплащат:
.....

д) за издаване и подмяна на български лични документи, за даване разни визи на паспорти и корабни патенти, за издаване пасавани и разрешителни за пребиваване в страната;


Цитат
" - Нямаме практика да се приемат таксови марки. При нас редът да се плаща е с банков превод. А вече може и с пощенски.

- Обаче аз плащам по установен от закона за държавните такси начин - не можете да ме върнете.

- Ние действаме по Тарифа 4.

- Но тарифата не може да отмени закон, а и на вашия сайт се позовавате именно на този закон.

- Да, но вашите марки не са поименен документ.

- Това не е проблем. Те се залепят на заявлението с моето име.

- Не може. Такова е изискването!

- Но те са законен документ!

- И откъде да знаем, че вашата такса е влязла по нашата банкова сметка. Такива са ни нарежданията. Ние действаме по Тарифа 4. Не можем да приемем вашите таксови марки".

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Дразнещите неща
« Отговор #11 -: 05 Октомври, 2010, 16:02:55 »
0
А най-дразнещи са агенциите за недвижими имоти с тяхната измислена двойна комисиона! Това как пропуснах не знам :)
Ей сега имах среща с поредната такава.

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Дразнещите неща
« Отговор #12 -: 11 Октомври, 2010, 19:47:07 »
0
Английските чуждици в българския.
Прсанали в заглавие в profit.bg 'Фасилити', преди няколко дни мернах в инвестор-а 'нюзлетъри' и много други случаи с модерен но все пак бай-ганювски маниер.  Мен ме дразнят а вас?

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Дразнещите неща
« Отговор #13 -: 11 Октомври, 2010, 20:09:59 »
0
Абе това, да речем, е нормално - да влизат чуждици, във всички езици става. Ама много по-дразнещо е това, че всичко се пише на латиница. Имена на места, продукти в магазините (нищо че са мейд ин БГ). И то не е дразнещ самия надпис на английски, ами овчето мислене останало соц-времето, когато ВНОСНИТЕ неща бяха кът. И сега като е на английски е страшно фьешан и се продава повече.
Ако се направи анкета сред чалгарите, какво значи Sin City, сигурно 99% няма да знаят, защото знаят само роден каспичански диалект.

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Дразнещите неща
« Отговор #14 -: 11 Октомври, 2010, 21:01:47 »
0
Ало, варненците, като говорите за банки не може ли да им назовете имената. Аз от няколко години използвам интернет банкиране в СИБ и миналата седмица разбрах, че месечната такса е 6 лв. Първо била 1, после 3, после 5...  Обадих се на приятел в ОББ да попитам как е там и ми каза, че тази такса била ниска в сравнение с техните. Преди месец ми трябваха няколко документа - за удостоверение от следствието, струващо 2 лв. платих 3 лв. комисионна на Уникредит Булбанк. Другата седмица смятам да пиша писмо до Цв.Цветанов - искам да давам парите на МВР, не на банките.
Е има и дразнещи неща, които се оправят. Например разрешителните за оръжие се подновяваха всяка година, после стана на 3 години, сега го направиха на 5, което е много добре. Най-дразнещото нещо на прехода беше пълното беззаконие, корупция, оттам и апатията, налегнала хората. Напоследък нещата живнаха, може и да се види светлина в края на тунела