Автор Тема: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ  (Прочетена 107895 пъти)

dzvero75

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 18
  • Карма: +9/-0
  • Респект: +6
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #135 -: 24 Май, 2010, 13:08:30 »
0
Какви Тришета, какви Бернанкета....еврото дянков го изтреля нагоре. МинистърО като са изрепчи,
че безработицата намаля и държавата излиза от кризата,цените на НИ яко ъп ,целиО свет си рече:" Щом БГ излиза от кризата,това ще повлече и европата. " И айде еврото с 5 стинки нагоре...
Най-щастлив бил наш ...31 ,щото вечния ъп дошъл....нищо ,че нямало кой да купува НИ поради липса на пари.Щом дянков казва : ъп ,значи трябва да му се вЕрва... Който иска де...:D :D :D

kammin

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 1
  • Карма: +2/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #136 -: 24 Май, 2010, 13:15:14 »
0
......
  дадоха 1 трилион тогава на ЕС и трише го избичи еврото обратно на 1.50.......което вече година и половина по късно се вижда огромната грешка на трише да задлъжнее за да си държи валутата високо-кво стана-изпърдяха го този трилион ,отделно еврото пак е пред рухване,а заради скъпото евро индустрията им загуби маркет ниши на глобалния маркет и ЕС отчете нулев ръст,за разлика от сащ,които отчетоха 5.7 ръст......
......
       за кво ти го казвам това-ами в момента се стигна до там,че япония и сащ дадоха още 1 трилион на ЕС.дали трише си е взел поука
....  единствения начин да се оправи ЕС в момента е евтина валута.....

Асене,
защо мислиш, че нещо зависи от Трише - дирижорите са Фед.
Трише е просто една пионка, не ги подценявай толкова европейците.
Първо обезцениха долара, до нива, при които впоследствие се получиха отлични резултати за американската икономика и всички започнаха да говорят за възстановяване - до тук добре и сега е ред на еврото.
До къде - сега ще е доста по-трудно - отговорът ще се крие до там, че американските компании да могат да издърхат /минимални печалби/, а в същото време да започне възтановяване в ЕС
Аз поне мисля че поевтиняването на еврото ще е поне до средата - края на юли - туризма е много важно перо и за Гърция, и за Испания, и за Италия, а и за доста други закъсали европ.  държави.
Де да беше обаче само евро/долар - отнася се и за всички останали валути/държави.
Обама го каза много точно - ..всички сме в една лодка
Честит празник на всички!

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #137 -: 25 Май, 2010, 12:55:25 »
0

Е, то какво излезе, че ние сме виновни. Трябвало е да си мълчим и да кликаме на "докладвай".

Аз, например, предпочитам или да напиша отговор (права/крива) вместо да кликам на "докладвай". Още по-малко пък, да си замълча и да "докладвам".

Чудех се, къде да подам линк. Може би тук... ?

Острови на спасението
Канадският долар е шансът за инвеститорите

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #138 -: 25 Май, 2010, 13:16:33 »
0


Чудех се, къде да подам линк. Може би тук... ?

Острови на спасението
Канадският долар е шансът за инвеститорите



Можеш да го пуснеш в темата за финанси и валутни курсове. Тук хубавото е, че Асен предимно гледа и пише в тази тема и може да вземе отношение по въпроса. На мен лично канадските долари са ми част от "кошницата" валути, в които имам спестявания (имам си и лични причини за това), но за БГ тази валута не е чак толкова ликвидна. Не, че няма да я вземат в банка или обменно бюро, но за да се обърне в каквото и да било, трябва да се мине през лева (няма кръстосани курсове или ако ги има, не са изгодни). За мен фундаментално Канада е най-стабилната икономика в света, но е прекалено свързана и зависима от тази на САЩ, която пък е много по-силна (макар и по-нестабилна), а курсовете на валутите, както се вижда последно време не зависят само от фундамент. Всеки голям спад на щатския долар спрямо канадския ще бъде коригиран от канадската централна банка, иначе няма да остане канадец близо до границата (много голяма част от населението е там), който да не си зарежда колата с гориво в щатите (това най-малкото и само образно казано).  :D

Не забравяйте, че каквото и да разправят официално, финансите в Канада зависят от... Вашингтон (за политиката не е съвсем така).  :D :D
« Последна редакция: 25 Май, 2010, 13:24:18 от BulCan »
I say what I do and do what I say.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #139 -: 25 Май, 2010, 14:22:32 »
0

Барба,

Понеже си ме цитирал... Пред мен остава отново въпросът - трябва ли, след като сама съм си наложила игнор, не искам да се разправям, непременно да "докладвам"? Задавам въпроса в 1л., ед.ч , за да не говоря от името на другите. Ако това стане правило, няма да го спазвам, в частта "докладвай".

Ако имаме, въобще някаква вина, то тя е в мълчанието ни, а не в липсата на действие с "докладвай".

Получи се следното - мълчание там + без "докладвай" = друг форум

:)  *drink3*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #140 -: 25 Май, 2010, 14:31:27 »
0
А пък аз виждам едно противоречие - когато едно нещо се има за "конкурентен форум", връзки към други сайтове за имоти се цензурират (imot.bg) и има проблем даже със съдържанието на лични съобщения, трябва да си го наглеждаш. Иначе има някаква сбъркана бизнес практика там.

"Всеки юзер - кликче, всеки другар - докладва, а цензурирането е автоматично, ай наздраве."  *drink5*

koganev

  • Гост
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #141 -: 25 Май, 2010, 14:53:03 »
0
А вие много ли страдате за онзи форум? Ама така било, пък той не разбрал, обаче и останалите понеже така и те също, но иначе всички заедно не бива изведнъж, нали, а най-добре пак обратно и .... Глупости!
Модераторът нямал време да чете... Големи глупости. Сякаш всеки ден се пише "Война и мир"... Ми да стане миньор - няма да чете хич. Дошъл един ....31 и разе.ал целия форум... егати. Ами ако дойдат двама?
Просто идиотът им вършеше работа с провокациите си и с идиотските си обяснения ЗАЩО ще се вдигат цените, а съвсем "случайно" Асен беше баннат.
Такъв форум не може да липсва на някого...

По въпроса с петачането на долари и евра, ако такова нещо наистина има.
Понеже и от двете страни на Атлантика се печатат пари, това не е ли надпревара с времето? Така или иначе тези напечатани пари ще доведат до яка инфлация, та да не би да се състезават кой повече ще устиска? Това не прилича ли на тичане към пропастта и безумно състезание кой ще спре последен?

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #142 -: 25 Май, 2010, 15:35:34 »
0
Коганев, промяната на курса на една валута спрямо друга/други не означава непременно инфлация в съответната държава/държави. Доларът като беше 1.20 лв. да не би да имаше инфлация в САЩ? Цените изобщо не се вдигнаха, даже много неща поевтиняха. Всички се избиваха да си купуват стоки от там. Преди 10 години когато курса беше 2 марки за един долар да не би да имаше инфлация в Германия (става въпрос за висока инфлация, а не за нормална)? Не само с-у марката, доларът беше висок и спрямо пезетата, ешкудото, френския франк, драхмата, каквото се сетиш, ама нямаше висока инфлация в нито една от тези държави.

Ще кажеш - да, ама сега печатат много пари. Тези напечатаните пари моментално се изсмукват от банковите системи, правителства и пр. за връщане на колосални дългове, не стигат изобщо до крайния потребител, за да породят инфлация. Иначе всеки щеше да се оплаква от излишък на пари, а не от недостиг на пари и потреблението щеше да е много високо, а всъщност е точно обратното.

П.П. Колкото до форума на имоти.нет, на мен не ми липсват безмислените спорове и нападки. Колкото и да игнорираш даден юзер, ако няма софтуерна опция "игнор", няма как да не видиш какво е написал и в крайна сметка все някога да не се изкушиш да му отговориш. На мен регистрацията там си ми стои, от време на време влизам да видя какво става, но до момента за себе си не съм видял нищо нито добро, нито интересно, нито полезно. Едно време научавах доста неща в този форум, но всичко се променя.
« Последна редакция: 25 Май, 2010, 15:44:31 от BulCan »
I say what I do and do what I say.

nearvana

  • Гост
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #143 -: 25 Май, 2010, 15:39:18 »
0
...
По въпроса с петачането на долари и евра, ако такова нещо наистина има.
Понеже и от двете страни на Атлантика се печатат пари, това не е ли надпревара с времето? Така или иначе тези напечатани пари ще доведат до яка инфлация, та да не би да се състезават кой повече ще устиска? Това не прилича ли на тичане към пропастта и безумно състезание кой ще спре последен?

Друг въпрос е дали печатането на пари сколасва да навакса тяхното унищожаване.  Що пари има, които някой декларира че ги притежава ама всъщност държи едни хартийки - пример държавни облигации от ред страни (да не влизаме в конкретика че ще заорем не накъдето трябва :)  ).
И понеже не е ясно кой колко калпав  държавен и общински дълг държи в трезорите си отново спада доверието: "As concerns over stress in the banking system on both sides of the Atlantic mounted amid lingering worries over the euro-zone debt crisis, the cost of inter-bank borrowing for three-month dollar funds jumped to the highest levels since July last year. "   (http://blogs.worldbank.org/prospects/prospects-daily-international-inter-bank-borrowing-costs-surge). Юли 2009 Дау беше 8500 ;D

Преди държавите и общините спасяваха банките от декапитализация поради спад в цените на MBS-и, а сега как ще стане държавите чрез нов дълг да спасяват банките от декапитализация поради спад в цените на ... държавния дълг. 

Барон Мюнхаузен се е изтеглил от блатото набирайки се на нахлузената на главата му тенджера - каква ще е аналогията сега. IMF/USA спасява света печатайки долари, СПТ или ваучери за права върхо злато което ще бъде добито през следващите 100г :)? Или иде ерата на водолея -  ще пием по една студена вода ама ще сме хепи :) 


koganev

  • Гост
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #144 -: 25 Май, 2010, 15:51:05 »
0
Да поясня, че съм икономист по образование и определенията ги знам. Знам, че няма начин една държава да покрие дългове или разходи за големи периоди с печатане на пари. Иначе всеки отделен човек би имал същата възможност - трябват ми пари, печатам си ги  в задния двор. Знам също, че разкото повишаване на паричната маса води до инфлация, независимо какви положителни усещания се появяват в перида м/у печатането и началото на инфл. процеси. Това са мах. 18 месеца. Дълг да се обезпечи с нова непокрита пара е все едно директо да се вземе непокрита пара - никой не ще да вземе такова нещо.

Няма пари с неясен произход - това не е сериозно обяснение. Унищожаването на пари не е аргумент в полза на печатането, както няма и процедура за покриване на дълг с нови пари. Може да има такава работа във Венецуела и Чавес да я хвали, но в нормалните икономики няма случайни пари и не се унищожават съмнителни пари - такова чудо няма.
Ако печатането на пари беше толкова лесна работа за справяне с дълга, сега щяхме да се разплащаме като в Югославия - с червени. Щото не им помня номиналите милиони ли бяха, милиарди ли... обаче нямаше да имаме дълг.
Така ли е всъщност? Естествено, че не е така и дълг не се плаща с отпадъчна хартия.

Въпросът ми е съществува ли визия за овладяване на сигурната бъдеща инфлация или Европа и САЩ са се хванали за гушите до пълна победа на едната страна?

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #145 -: 25 Май, 2010, 16:06:26 »
0
Да поясня, че съм икономист по образование и определенията ги знам. Знам, че няма начин една държава да покрие дългове или разходи за големи периоди с печатане на пари. Иначе всеки отделен човек би имал същата възможност - трябват ми пари, печатам си ги  в задния двор. Знам също, че разкото повишаване на паричната маса води до инфлация, независимо какви положителни усещания се появяват в перида м/у печатането и началото на инфл. процеси. Това са мах. 18 месеца. Дълг да се обезпечи с нова непокрита пара е все едно директо да се вземе непокрита пара - никой не ще да вземе такова нещо.

Няма пари с неясен произход - това не е сериозно обяснение. Унищожаването на пари не е аргумент в полза на печатането, както няма и процедура за покриване на дълг с нови пари. Може да има такава работа във Венецуела и Чавес да я хвали, но в нормалните икономики няма случайни пари и не се унищожават съмнителни пари - такова чудо няма.
Ако печатането на пари беше толкова лесна работа за справяне с дълга, сега щяхме да се разплащаме като в Югославия - с червени. Щото не им помня номиналите милиони ли бяха, милиарди ли... обаче нямаше да имаме дълг.
Така ли е всъщност? Естествено, че не е така и дълг не се плаща с отпадъчна хартия.

Въпросът ми е съществува ли визия за овладяване на сигурната бъдеща инфлация или Европа и САЩ са се хванали за гушите до пълна победа на едната страна?

Аз не съм икономист, така, че не разбирай поста ми като спор. Има обаче и някои неща, които се виждат дето се казва и от "обща култура". Европа и САЩ нямат никъква сметка да се хващат за гушите и според мен не го правят. Нито искат "пълна победа" на едните или другите. Това не е икономическо съревнование м-у две идеологически противоположни системи, както беше по времето на Брежнев и Рейгън - целта да е да се докара едната до пълно изтощение и да се признаят предимствата на другата (и за пред света и за "вътрешна консумация"). Пълното пропадане било то на Европа или на САЩ ще доведе до пропадане и на другите, че и на света до голяма степен. Да не говорим, че големите пари и на двете места са на едни и същи хора. По-скоро даже ще се правят "жертви" за да не пропадне и другата страна. Едно сринато евро (при паритет не е сринато) ще обърка изцяло щатската икономика, сринат долар - европейската. Големите риби се разбират и си нагласят нещата, въпроса е на нас лично как ни влияят тези процеси и доколко е възможно да заемаме по-печаливши или поне по-малко губещи позиции.
I say what I do and do what I say.

nearvana

  • Гост
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #146 -: 25 Май, 2010, 18:07:38 »
0
ооо, докато пиша Асен се обадил ... пускам без редакция :)

Koganev, не съм икономист и ако объркам понятията моля да ме извиниш, но се надявам смисъла, който влагам да е ясен. 

 Под "унищожаване на пари" имах предвид нещо друго. Например ако една банка има Хлв (ако щеш собствен капитал)и една голяма част от тях са например в  държавни облигации на държава с рейтинг ААА,  то тя си ги брои по номинал. Ако рейтинга падне на ВВ изведнъж банката има само 80% от тези Х лева и съответно трудно би се рефинансирала, трудно би кредитирала и т.н., в такъв смисъл тази банка може да пусне по-малко пари в обръщение чрез кредит. Ефекта естествено се увеличава на принципа на паричния мултипликатор.  Точно това и се случи когато рейтингите на СиДиО-тата паднаха и изведнъж портфейлите на банките се оказаха с по-малка стойност  отколкото те са си мислеха че имат. От там спадна доверието между банките щото никой не знае другия с колко се е набутал и дали няма да изгърми. Кредита се сви и хоп ето, че парите като не се използват за кредит се изключва паричния мултипликатор и парите в системата изглеждат по-малко.  В УСА го лекуваха с quantitative easing и свърши работа, просто трябва да се внимава като се качват доверието и кредита, централната банка да дърпа от ликвидността.
 


И сега май става така, само че с държавен дълг, а не със СиДиО-та и ЕмБиЕс-и.   
 
Разумния човек би казал, е тази гореспоменатата банка явно се е набутала, ама този дето и е продал  кухите активи е направил печалба и парите си стоят в системата  -   ами сигурно е така обаче е станало едно преразпределение, и не е ясно кои са губещите.  Може и парите да са във валутните резерви на китай и петродържавите (русия етс) . Важното е че  не е ясно кой се набутал и с колко и точно както след Лимън  доверието спада  ->  кредита спада.

 Би се появила инфлация, когато доверието се върне и централните банки не изтеглят овреме ликвидност, но си мисля че за един много по-дълъг период от време доверието няма да се върне. 

goro

  • Гост
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #147 -: 25 Май, 2010, 18:35:31 »
0
...
    както виждаш съм ти описал ситуацията по начин,който и 5 токласник ще може да осмисли и реши уравнението......а че целия свят попадна в този капан,трябва да се замислиш какви икономисти управляват света.......
...

Понеже и аз не съм икономист, не съм и бъфет, но съм завършил 5ти клас и те разбирам...
чак ми просветва защо в сащ фалират банки - най нормалното дето трябваше да се случи, пък в оупата са на път да фалират държави.
въпроса е има ли светлина в тунела или оупенските икономисти са застанали на дупката и не се вижда?

tecato

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +1/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #148 -: 25 Май, 2010, 21:17:10 »
0


...въпроса е има ли светлина в тунела или оупенските икономисти са застанали на дупката и не се вижда?

Малко оффтопик:

To: All Employees

Date: 22 December 2008

Due to the current financial crisis facing the world, the light at the end of the tunnel will be switched off until further notice to save on electricity costs.

Yours truly,
The Management
 :D :D :D

Panther

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 44
  • Карма: +8/-1
  • Респект: +25
    • Профил
Re: ЧУМОТРЪШКАНЕ НА SAHIBчОВЦИ
« Отговор #149 -: 25 Май, 2010, 21:27:45 »
0
Последните няколко години рентата в добручко е над 30лв.