Автор Тема: Данък лукс за НИ  (Прочетена 6831 пъти)

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Данък лукс за НИ
« -: 20 Октомври, 2010, 20:12:37 »
0
ГЕРБ ще обложи с данък "лукс" голяма част от масовите жилища
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=7329&sectionid=16&id=0000101

Цитат
Управляващите направиха поредния си лупинг и погазиха обещанието си да не вдигат данъците догодина. Министерството на финансите се е върнало към идеята да бъде въведен данък "лукс", но обхватът му е значително разширен. Всеки, който има жилище с данъчна оценка над средната за съответната община, ще плаща с 30% по-висок налог. Това е записано в промените в Закона за местните данъци и такси, публикувани на сайта на МФ.

Според проекта средната данъчна оценка ще се определя на базата на оценките на всичките имоти в общината през съответната година. Цифрата ще се утвърждава от общинския съвет и ще се публикува в интернет до 1 март всяка година.

Когато данък "лукс" бе представен през пролетта, управляващите предлагаха имотите с данъчна оценка над 300 хил. лв. и колите над 70 хил. лв. да се облагат с двоен данък. При този вариант обхватът на налога щеше да е минимален, защото недвижимостите с оценка над 300 000 лв. се броят на пръсти. Новата редакция обаче ще обхване много повече граждани, включително в малките градчета и села, и ще натовари имоти, които нямат нищо общо с понятието "лукс".

Според експертите най-големият проблем е как ще се изчислява средната данъчна оценка в общината, от която зависи кой ще плаща по-високия данък сгради. Шефът на данъчната служба във Видин Огнян Георгиев например обясни, че неговата община включва и над 30 села. "Селските къщи ще смъкнат значително средната оценка на имотите в общината и почти всички граждани във Видин ще трябва да плащат с 30% по-висок данък, без имотите им да имат нищо общо с лукса", каза той.

"Според тази схема собствениците, чиито имоти са с оценка малко над средната, ще са най-ощетени и за тях справедливост няма да има", коментира зам.-кметът на Кюстендил Надя Каратова. Според нея новата концепция трудно кореспондира с идеята за данък "лукс". "В работната група по закона се разбрахме съвсем друго - регионалното министерство да изработи критерии за луксозен имот, но досега не ми е известно това да се е случило", каза Каратова.

Сметките показват, че ако средната данъчна оценка за Столичната община бъде 70 000 лв. и се запази тазгодишната ставка, както обеща кметът Йорданка Фандъкова, догодина всички софиянци, които имат такива или по-евтини имоти, ще плащат 1.875 промила, или най-много 131.25 лв. По-имотните жители обаче ще се облагат със ставка, която е с 30% по-висока, т.е. с 2.4375 промила. Т.е. за жилище с оценка 70 001 лв. собственикът му ще трябва да плати 170.63 лв.

Друг голям проблем е, че в момента ВИП кварталите на София в полите на Витоша са с по-ниска данъчна оценка от панелките в "Младост" и "Люлин". Столични данъчни съобщиха пред "Сега", че 1 кв. м в "Младост" и "Люлин" е с данъчна оценка 1074 лв., докато палатите в "Бояна" и "Драгалевци" са оценени на по 600-700 лв. на квадрат. Ако новата схема на Дянков се приеме, палатите в "Драгалевци" ще продължат да плащат по-ниски данъци в сравнение с панелките в столицата.

Абсурдът вчера предизвика коментар от страна на зам.-кмета на София Минко Герджиков. "Планираме да въведем ново зониране на града, така че кварталите "Бояна", "Драгалевци" и "Симеоново" да не са вече със статут на вилни зони. Така жителите на "Надежда" ще плащат по-малък данък сгради от тези в "Бояна", а не както е сега - обратно", заяви Герджиков.

От догодина ГЕРБ смята да облага с данък дори паянтовите селски къщи. Сега върху имотите с оценка под 1680 лв. не се плаща данък, но от догодина няма да е така.

Финансовият министър предлага още горната граница за размера на данък сгради да се вдигне с 80%. Тоест общините ще могат да определят налога в рамките от 0.1 промила до 4.5 промила върху данъчната оценка, докато сега рамките са между 0.1 на хиляда и 2.5 на хиляда. Някои от големите общини обаче, например София, твърдят, че догодина няма да вдигат нито данък сгради, нито такса смет. Освен това налогът вече ще се плаща само на две вноски вместо сегашните четири.

От текста на проекта излиза също, че в средната данъчна оценка ще влизат и нежилищните имоти, например производствените и офис сградите. До момента техният данък се изчислява на базата на отчетната им стойност по баланса на фирмата, но от 1 януари 2011 г. и за тях се въвежда данъчна оценка. Смесването на оценките на жилищните и фирмените имоти обаче ще изкриви сериозно данъка, твърдят експерти. Хипотетично от това биха могли да спечелят жителите на София и други големи градове, в които има много нови и скъпи сгради. Това ще увеличи средната данъчна оценка в общината, т.е. повече хора ще се окажат с жилища с данъчна оценка под средната и следователно - с нисък данък. Но ефектът ще е точно обратен за малките населени места.

ДАНЪК АВТОМОБИЛ

Мощните автомобили догодина ще плащат по-висок данък, предвиждат още промените. За колите с мощност на двигателя над 149 kW догодина налогът ще е между 3.30 и 7.38 лв. на киловат вместо сегашните 1.23-3.69 лв. на киловат. Това значи, че едно "Порше Карера" с 287 кW мощност, произведено през последните 5 години, ще се облага с данък между 2652 и 5931 лв. (в зависимост от ставката в конкретната община). Тази година дължимото за същия автомобил е било между 988 и 2965 лв.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Данък лукс за НИ
« Отговор #1 -: 01 Декември, 2010, 13:42:03 »
0
Част от софиянци ще плащат с 18 до 45% по-високи данъци заради ново зониране
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2010/12/01/1003146_chast_ot_sofiianci_shte_plashtat_s_18_do_45_po-visoki/

Част от собствениците на имоти в София догодина може да плащат по-висок данък сгради и такса смет, ако бъде одобрено предложеното от зам.-кмета по финансите Минко Герджиков ново зониране на града. То ще увеличи данъчните оценки в квартали като Бояна, Драгалевци, "Зона Б-5", "Малинова долина", "Крива река" и района около Централна гара.

Така засега в София, единствено от големите градове, ще има увеличение на данък сгради и такса смет, макар и не за всички жители. Допитване на "Дневник" до местните власти във Варна, Бургас и Пловдив показа, че засега те не смятат да увеличават ставките за догодина. Столичната община също обяви, че промилите за данък сгради и такса смет няма да се променят, но на практика данъците за част от столичани ще се увеличат с промяната на зонирането.

Герджиков обяви, че се готви ново разпределяне на зоните в града още при обсъждането на различните варианти за въвеждане на "данък лукс". Тогава той обясни, че в момента данъчната оценка на скъпи имоти в кварталите в полите на Витоша са колкото оценките на панелни апартаменти в квартали като "Люлин".

В доклад до общинския съвет Герджиков предлага сега действащите зони, определени през 1998 г., да бъдат променени, заради разрастващия се център, промяната в инфраструктурата на града и "оформянето на престижни квартали с особено големи и луксозни къщи". Предложението му е да бъдат разширени с нови квартали първата и втората зона, където данъчните оценки са и най-скъпи. Така например Княжево и Драгалевци ще преминат от трета във втора зона и данъчните оценки там ще се вдигнат с 18%, което ще увеличи с толкова и сумата за данък сгради и такса смет, плащана от собствениците там, без да има увеличение на ставките.

В най-скъпата първа зона ще бъдат включени още кварталите "Банишора", "Зона Б-5", Зона Б-18, "Сердика", "Иван Вазов", "Крива река", участъкът между Централна гара, Централна автогара и Сточна гара. Към зона две освен Драгалевци и Княжево ще преминат още "Симеоново-север", вилна зона Малинова долина, вилна зона Малинова долина-Герена, вилна зона Киноцентъра.

За имотите, преминаващи от втора в първа зона данъчната оценка, а от там и данъците ще се увеличат с 25%, а за тези, които от трета зона отиват в първа, увеличението ще е с 45%. От доклада на Герджиков обаче не става ясно кои точно квартали отговарят на тези два случая. В сайтовете на общината и на общинския съвет решението отпреди 12 години не може да се намери.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Данък лукс за НИ
« Отговор #2 -: 16 Декември, 2010, 19:18:40 »
0
Приеха новото зониране на София
http://www.investor.bg/news/article/109844/122.html

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Данък лукс за НИ
« Отговор #3 -: 16 Декември, 2010, 19:28:58 »
0
А защо всички се възмущават?

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Данък лукс за НИ
« Отговор #4 -: 16 Декември, 2010, 22:38:49 »
0
кой се възмущава? Само "инвеститорите - ипотекари". Не е зле да се вдигнат двойно данъците за НИ. Аз ще съм потърпевш, но съм за.

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Данък лукс за НИ
« Отговор #5 -: 16 Декември, 2010, 22:50:51 »
0
Ураааа, за Бойко.........!!!!!
Човека,спази всички предизборни обещания  :D  :D  :D
Но,аз без да съм "инвеститор - ипотекар " се възмущавам изкренно  :o  :o  :o  *valcho*
Отново,наистина скъпите "локации" са във 2 -3 зона  ;)
« Последна редакция: 16 Декември, 2010, 22:53:04 от regata »
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Данък лукс за НИ
« Отговор #6 -: 17 Декември, 2010, 00:49:14 »
0
Регата, съжалявам, не се запознах с деленото на кварталите и не знам доколко е справедливо. Бойко и това ли е обещавал?
Мисълта ми за вдигането на данъците на НИ по принцип беше, че българите са специалисти по един единствен бизнес - купуваш имот и го даваш под наем. Като намалеят наемателите, а данъците са високи, ще си избият този бизнес от главите. Затова съм за, не да защитавам всяко решение на ГЕРБ. Даже бих ги оплюл за едно решение, ама няма да е по темата...

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Данък лукс за НИ
« Отговор #7 -: 17 Декември, 2010, 00:59:31 »
0
 Съжалявам Jim,но на мен ми е ясно,че не разбираш същината.....както и да е....пак няма да разбереш..... :D
 Мисълта ти,за вдигането на каквито и да е данъци,е доста..."незнайна"за теб,но не и за мен ;)
« Последна редакция: 17 Декември, 2010, 01:04:12 от regata »
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Данък лукс за НИ
« Отговор #8 -: 17 Декември, 2010, 12:03:29 »
0
Интересна е обосновката за кварталите в полите на Витоша - качва им се данъка, за да се игради инфраструктура. Под инфраструктура сигурно се има предвид канализация, която направо си липсва в тези квартали.

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Данък лукс за НИ
« Отговор #9 -: 17 Декември, 2010, 19:24:34 »
+1
Съжалявам Jim,но на мен ми е ясно,че не разбираш същината.....както и да е....пак няма да разбереш..... :D
 Мисълта ти,за вдигането на каквито и да е данъци,е доста..."незнайна"за теб,но не и за мен ;)
ОК, не разбирам същината, но защо да не я разбера, ако ми я обясниш с 3-4 изречения, може и да не съм толкова тъп. И какво значи "незнайна"? И двата ти поста ми приличат на постове на Имотко - имотите ще растат, ти не разбираш, аз съм специалист и т.н. без нищо конкретно. Поне се опитай да кажеш каква теза защитаваш, дори и без аргументи. Ако искаш да кажеш, че не трябва да се увеличават каквито и да са данъци, добре, това е нормално мнение на обикновените хора. Дори ако и изобщо не плащаме данъци е най-добре. Да не работим също е супер. Но аз лично не знам как ще стане това.

Интересна е обосновката за кварталите в полите на Витоша - качва им се данъка, за да се игради инфраструктура. Под инфраструктура сигурно се има предвид канализация, която направо си липсва в тези квартали.
Гоголчо, на теб справедливо ли ти се вижда това ?

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Данък лукс за НИ
« Отговор #10 -: 17 Декември, 2010, 20:22:12 »
0
кой се възмущава? Само "инвеститорите - ипотекари". Не е зле да се вдигнат двойно данъците за НИ. Аз ще съм потърпевш, но съм за.

Jim,никъде не съм казала,че си тъп.Ако,така си ме разбрал извинявай. :)
Горния цитат ме провокира.Първо не виждам нищо лошо в това,човек да е инвеститор-ипотекар.Второ, никога не се радвам на каквито и да било данъци,камо ли тяхното вдигане,независимо дали това ме засяга или не.Трето,сега се вдигат данъците само на дадени имоти,които минават от една зона в друга,но ти не си си направил труда да прочетеш кои са зоните
Регата, съжалявам, не се запознах с деленото на кварталите и не знам доколко е справедливо. Бойко и това ли е обещавал?
Мисълта ми за вдигането на данъците на НИ по принцип беше, че българите са специалисти по един единствен бизнес - купуваш имот и го даваш под наем. Като намалеят наемателите, а данъците са високи, ще си избият този бизнес от главите. Затова съм за, не да защитавам всяко решение на ГЕРБ. Даже бих ги оплюл за едно решение, ама няма да е по темата...
но това не ти пречи да се зарадваш искренно,че някой,някъде ще плаща повече. Е, е това не го разбирам.
Не виждам и нищо лошо в това,човек, ако има повече имоти,да отдава част от тях под наем.
Не разбирам и защо за това трябва да плаща повече,нали държавата не му е дала парите за да си ги купи.
В предизборните обещания на ГЕРБ,се твърдеше,че няма да се вдига никакви данъци.
Презонирането според мен е несправедливо,защото това са не толкова привлекателни квартали като зоната около Ц.гара,Дружбите и т.н./можеш да ги извадиш и прочетеш/.Не,че са лоши квартали,но там си купуват имоти хора,които не са толкова богати и ги купуват за да живеят там.Колкото до кварталите в полите на Витоша,съм съгласна с поста на gogolcho.
И последно,моля те не ме сръвнявай с други хора,аз съм regata  ;)
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Данък лукс за НИ
« Отговор #11 -: 17 Декември, 2010, 20:51:37 »
0
Джим, неслучайно написах това за обосновката. На мен някак ми куца. Ако ще се аргументират с инфраструктура, първо трябва да я направят и тогава да поискат повече пари от данъци.

Въпреки сбърканата логика се надявам, че инфраструктурата ще се подобри в тези квартали. Съмнявам се, но дано стане.

А справедливостта е малко субективно понятие. Един, който е засегнат от вдигането на данъците, ще каже, че не е справедливо. Друг, който не е засегнат, ще каже, че и богатите в Драгалевци (примерно) трябва да плащат повече. Е, не всеки в Драгалевци е милионер, ама така се възприема от този, който няма къща там. По-важно е дали данъкът е различен за човека със старата къща и за онзи с големия палат в стил мутробарок. Щото такива случаи - бол. На един тук в Лозенец данъчната му оценка е 50000 лева за апартамент 300 квадрата. Ей това не е справедливо.  *drink1*


mindless™

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +9
    • Профил
Re: Данък лукс за НИ
« Отговор #12 -: 18 Декември, 2010, 00:54:30 »
+1
Не искам да коментирам конкретно презонирането на София, но аз лично вярвам, че за да бъдем по-добре като инфраструктура в държавата и градове и да ни е що годе наред здравеопазването и образованиео е нужно да се вдигнат данъци, цени, вноски и т.н.
Просто пословичното ни недоволство от държавата е може би феноментално за света изобщо. Българинът иска да кара по хубави улици, но не иска да си плати данъка за колата,  не иска да си купи винетка, или ако купи я ползват по 4-5 човека, за да минат "тънко".
Иска канализация, паркове и градинки, но не иска да плаща, за да ги има.
Факт е, че една част от тези пари ще заминат в корупционни схеми и фирми на "батко и братко", но корупция има навсякъде. Важното е, че ако има повече пари, няма как да оправдават неправенето на нищо управляващите.
Знам, че това мнение ще предизвика отрицателни реакции, но преди да ми се нахвърлите, замислете се дали няма връзка между това, за което плащате и това, което получавате насреща.
Докато не се избавим от този си манталитет, градовете ни ще изглеждат като кочини, а пътищата като лунен пейзаж, защото българинът може да даде 200 хиляди за жилище, но няма 5лв за асаснсьор и за да се справят с този проблем в повечето нови кооперации асансьорите работят с чип карта и само, който плаща, ползва?! Няма и да коментирам до какви абсурди се стига в някой затворени комплекси.
Свършиха времената, когато можеше за всичко да чакаме от държавата наготово и колкото по-бързо го осъзнаем, толкова по-добре.

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Данък лукс за НИ
« Отговор #13 -: 18 Декември, 2010, 01:19:30 »
0
Регата, това вече е едно нормално изразено мнение. Четох преди време, че само 5% от отпуснатите кредити са за бизнес. Останалите за закопани в тухли и бетон. Да вземеш кредит и да инвестираш в бизнес, особено ако е свързан с производство е много добре. Но да вземеш кредит и инвестираш в имоти за отдаване под наем не е бизнес и това е една от причините за сегашното положение. Затова съм "за" всичко, което доведе до спирането на този "бизнес". Немалко хора си купиха апартаменти ей така, да има. И стоят заключени. Ако данъкът е по-висок поне биха се замислили за наем или продажба.
Никой управляващ не би вдигнал данъци или не би направил други непопулярни мерки, ако не е необходимо. Аз не знам някоя политическа сила да обещава вдигане на данъците, замразяване на заплати, съкращения и др. Уви, в тази криза се стига и до такива неща. И ако трябва да се вдигне някой данък, аз предпочитам да е на имотите (всички), отколкото ДДС, или осигуровки, или 10% данък.
Преди години си спомняш какви ниски бяха оценките. Сега са доста по-близо до реалните. Но пък при колите още оценките при продажба са в пъти от реалните - и тук работата се е разсмърдяла и нещата скоро ще се нормализират. Това е офтопик...
Конкретно за районирането нямам мнение - отдавна не живея в София. Не се съмнявам, че не всичко е точно, но не се и съмнявам, че както и да се направи, винаги ще има недоволни. Да, ясно е, че първо трябва да се изгради инфраструктура и после да се искат по-високи данъци. И ако бяхме Япония или Германия щеше да е така. Но при лошото финансово състояние на държавата ( а и не мисля, че бързо ще се променят нещата), логиката се променя - ако тези квартали искат инфраструктура в близките години, а не в далечното бъдеще, трябва да платят. Не е приятно това положение, но реалностите са такива.
300 кв. за 50 000 ? Дори и да сме богати и данъците да намалят, на този трябва да се вдигне в пъти. Как се правят тези оценки? Пуснах Лозенец в имотбг и ми излезна средна цена 12ХХ евро. Да ги вземем в лева (наполовина) - този имот е около 400 000 лв. Тия в данъчното нямат ли софтуер да им излизат оценки с големи разминавания от нормалните за квартала?
А, едно ново мнение - напълно съгласен.

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Данък лукс за НИ
« Отговор #14 -: 18 Декември, 2010, 10:13:30 »
0
Хайде,набързо ще понапиша нещо.че до Коледа при мен ще е една малка лудница  :)
На този етап,на който е БГ,аз лично никога няма да изтегля кредит за производство,няма да обяснявам защо.
Понеже често пътувам до Женева където имам много близки и приятели мога да ви уверя,че инвестирането в имоти и отдаването им под наем,се счита за доста престижен бизнес.
Колкото до вдигането на данъците и "доброто"им управление,ама моля ви се  :)
Правителствата / няма значение от политическата сила / пъво да докажат,че могат да ги управляват,а не да ги крадът и съм "за" в противен случай,много се извинявам,но аз мога да им намеря доста по-добро място  :D  *valcho*
Още много може да се пише по темата,но и малкото си е нещо.
 *drink1*
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!