Автор Тема: Заваряване  (Прочетена 10410 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Заваряване
« -: 23 Октомври, 2010, 20:34:54 »
0
ако искам да заварявам малки неща (от сорта на гайка за метална планка) трябва ли да си купя голям електрожен или има някакви по-компатни варианти за домашна употреба?

Дядо Мечо

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 47
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
Re: Заваряване
« Отговор #1 -: 25 Октомври, 2010, 09:16:44 »
0
Аз си купих Einhel (дано съм го изписал правилно) за стотина лева и съм доста доволен- малък и лек е пък и става за заваряване и на по- големи неща от сорта на панти, парапети и др. под.
 *drink1*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Заваряване
« Отговор #2 -: 25 Октомври, 2010, 11:44:53 »
0
Ако напишеш и точния модел.. Аз вчера в бриколаж гледах има от 1xx до 1xxx лева ама не ми се дават много пари защото ми трябва за 10 минути работа. А искам сам да си ги направя - майстор Тричко чупи всичко. :)

koganev

  • Гост
Re: Заваряване
« Отговор #3 -: 25 Октомври, 2010, 12:11:23 »
0
освен машинката ще ти трябват един куп допълнителни неща - ръкавици, маска, предпазни материали за обезопасяване на околните неща от искрите, чукче, електроди, стабилна ел. мрежа, пожарогасител, тезгях с менгеме и стяжки за по-големите работи. Ако си нямаш някаква работилница, викни си заварчик с цялата хапаратура и да ти свърши работа.
Предполагам, че имаш някаква тапия за заварчик или поне си минал някакво обучение...

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Заваряване
« Отговор #4 -: 25 Октомври, 2010, 12:16:39 »
0
Искаш да заваряваш? А можеш ли? Правил ли си го друг път? Защото ако не си и няма кой да те научи, работата не е толкова проста, колкото изглежда. Тъщата като се ожених преди 20г. ми подари електрожен (нищожна компенсация за стоката, която ми пробута). Още не мога да кажа, че заварявам добре, но пък никой не ме е учил. Ако е за 10 мин. работа купи си 2 електрода и поразпитай приятели - все някой ще има да ти услужи или да те покани у тях (планката и гайките са доста по леки от електрожена). Ако живеех в София, бих ти услужил веднага...
А, Коганев е написал нещо.... Прав е разбира се...

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Заваряване
« Отговор #5 -: 25 Октомври, 2010, 13:24:57 »
0

С електрожен, освен че се заварява, но и се реже.

Додо, рискуваш да пробиеш дупка.

Ако е за запояване, по-лесно би могъл да се справиш.

Освен, ако не си заварявал. :) *drink9*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Заваряване
« Отговор #6 -: 25 Октомври, 2010, 17:22:05 »
0
Мислех да мина само с учебник за техникум и пожарогасител от изброените по-горе + разбира се всички допълнителни джаджи. Към някои елетрожени си има всичко накуп :) Иначе никога не съм заварявал, ама щом бай Миле може, значи и аз мога. Ще рапортувам какво съм постигнал, тия дни мисля да се самовзривявам :)

koganev

  • Гост
Re: Заваряване
« Отговор #7 -: 25 Октомври, 2010, 22:47:11 »
0
запиши един курс - щом си се навил да заваряваш сам, начи ще ти е от полза. На курса ще имаш възможност да направиш всички грешки, които иначе ще направиш у вас...

Дядо Мечо

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 47
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
Re: Заваряване
« Отговор #8 -: 25 Октомври, 2010, 22:53:29 »
0
Еи сега погледнах- Einhell CEN 151. Купих го преди 4- 5 год. В комплекта имаше маска и чукче.
 Имаи предвид обаче че koganev е много прав. Трябва или обучение или доста сухи тренировки.
Ако ще заваряваш само една гаика е по- добре да платиш някои друг да го направи.
Иначе става все едно да изгориш юргана за да се отървеш от бълхата.

 *drink1*

TOPTKO

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 68
  • Карма: +2/-0
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Заваряване
« Отговор #9 -: 03 Ноември, 2010, 15:32:16 »
0
Ха здравейте. След 1 месец скиторине из Европа се добрах до дома. Додо не се разправяй с неща дето са за майстори! Можеш да си купиш електрожен но незнаеш тихнологиата на заваряването. Какви са металите и с каква дебелина са как да го нагласиш (ампеража), докато се опитраш да завариш нещото нема ли да запалиш инсталацията, какви електроди да ползваш. Гайка за планка, добре ама здраво ли ще стане или ще се откъсне, нещо ще падне и ще има благословии за нечия майка. Спести си парите и хвани некой да го направи, и накрая ако искаш да си го направиш сам неможеш ли да вземеш под наем съоръжението и да приключиш по въпроса.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Заваряване
« Отговор #10 -: 03 Ноември, 2010, 15:45:47 »
0
Има една особеност - аз съм много сръчен и всичко мога  :D

Вече си купих електрожен, индукционен - че са по-малки. Само че нямам електроди още, защото се опитваха да ми продадат цяла кутия 100 ли са 200 ли, а толкова не ми трябват. Изтеглих си и един руски учебник и събирам и теоретични знания преди да се самовзривя. После ще кажа какво е станало :)

Иначе щеше и да е по-бързо и поне 100 пъти по-евтино да ида при заварчик, ама напоследък ме е хванала манията направи си сам.

*drink5*

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Заваряване
« Отговор #11 -: 03 Ноември, 2010, 15:51:59 »
+1
Има една особеност - аз съм много сръчен и всичко мога  :D

Вече си купих електрожен, индукционен - че са по-малки. Само че нямам електроди още, защото се опитваха да ми продадат цяла кутия 100 ли са 200 ли, а толкова не ми трябват. Изтеглих си и един руски учебник и събирам и теоретични знания преди да се самовзривя. После ще кажа какво е станало :)

Иначе щеше и да е по-бързо и поне 100 пъти по-евтино да ида при заварчик, ама напоследък ме е хванала манията направи си сам.

*drink5*

Ехааааа.
Дано не се запалиш по космонавтика, че както си го подкарал. *beer* *beer*
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Заваряване
« Отговор #12 -: 03 Ноември, 2010, 15:53:42 »
0

Повече ще бъдем полезни на Додо, ако се разтърсим из нета за разни наръчници, напътствия от практика.
Ще изгори някой друг електрожен. По-важно е, да не направи по-голяма бела.
Той си е наумил да се научи и това си е. Няма да има промяна.
Ще му дадем, 7-ми форумен разряд за заварчик. :D  *drink1*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Заваряване
« Отговор #13 -: 03 Ноември, 2010, 16:11:16 »
0
Додо, колегите всъщност са прави с коментарите и забележките, но това не е повод да се отказваш.
Освен това,  доколкото те "познавам", ще се подготвиш поне теоретически на високо ниво и по-скоро няма да допуснеш гафове.

Позволявам си да кажа тези приказки поради причина, че работата с ръце е и един много целебен противовес на обчайното ни ежедненвие и аз също го практикувам все по-често.
Хващам си да върша неща, които по всеобщо мнение не са за мен и са прекалено трудни, опасни и какви ли не, но не се отказвам. Дали съм прав - не знам.

Не мисля, че темата с изразходените пари е съотносима.
Целеполагането, предизвикателството и най-вече усещането за раждане, резултат, победа - те не могат да се платят.

Обарудвай се добре, вземи всички предпазни мерки и дерзай.   

TOPTKO

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 68
  • Карма: +2/-0
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Заваряване
« Отговор #14 -: 03 Ноември, 2010, 17:02:45 »
0
Добре бе Додо ама защо не взе и електродите 100 таман ще ти стигнат да се понаучиш как да ползваш машината. Я го снимай да видим това чудо дето мира не ти даваше. И сега като те научат комшиите все при тебе, в чудо ще се видиш от стари аспуси, разчекнати кревати, разпукани цветарници, стари легени и издънени варели. А и домашни повиквания може да има, каде вратата се разкеркенечила каде винкелче да капнеш за терасата или простора на съседката да подсилиш че предният майстор си оставил ръцете и сега телът увисвал като сложи повече пране. Аиде на слука да е $. И ВНИМАВАЙ като заваряваш в МОКРИ и ВЛАЖНИ помещения. Неможеш да си го върнеш на тока като те удари. И като си осветиш очите настъргваш един глям картоф лягаш на дивана слагаш си на очите и има да мислиш по въпроса за таралежа в гащите.