Автор Тема: НСИ стъкмистика  (Прочетена 10652 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: НСИ стъкмистика
« Отговор #15 -: 11 Ноември, 2010, 14:50:14 »
0
Е айде сега и мислиш, че са заимствали идеята на imoti.net да правят средно аритметично от средно аритметични ли (първо по агенции и после между тях) и да се получи средно аритметично с тегла :)

Внесох малко смут в НСИ, лелята (която отговаря за обработката на данните след филтрирането) щеше да получи инфаркт, че има объркани данни. И така - оказа се, че няма грешка, верни са числата и бях прав, че има много малко сделки. Тази ми каза поне 5 пъти "ама вие знаете ли колко ни е трудно, няма никакви сделки". Накрая изплю камъчето и каза на база колко сделки за три месеца е сметнато числото в НСИ :D

Пускам анкета, защото ми е любопитно какво хората мислят - колко са сделките, върху които се смята.

Panther

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 44
  • Карма: +8/-1
  • Респект: +25
    • Профил
Re: НСИ стъкмистика
« Отговор #16 -: 11 Ноември, 2010, 15:56:07 »
0
Евала за ентусиазма, ама хайде не ни мъчи, ами кажи директно колко са. Не ми се звъни и на мен да до-ошашавя лелките в НСИ. :)

Е за какво си боднал това 1016, много заблуждаващо е :)
« Последна редакция: 11 Ноември, 2010, 16:12:05 от Panther »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: НСИ стъкмистика
« Отговор #17 -: 11 Ноември, 2010, 16:10:40 »
0
Няма го! Аз поне си мислех, че е толкова и съм бил в заблуда. Обикновено в статистиката, за да са достоверни изводите извадката е 1000 + малко.

Та лелята от НСИ каза - около 120!

Което ще рече, че една агенция ако пусне информация само за една сделка, че е станала на 2000 евро, вдига средната цена с почти 15 евро, колкото е и "ръстът" в последното тримесечие....

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: НСИ стъкмистика
« Отговор #18 -: 11 Ноември, 2010, 16:21:06 »
0
Хаха, кой ентусиаст отбеляза 2000-4999 :)

Истината се оказа друга...

Само ми е чудно колко ли са сделките в другите градове... сигурно по 10. И как след това може да се говорят неща от сорта на "в XXX общини има ръст" хвърляйте калпаците.

И вероятно това се пази в тайна, защото повече от 5 пъти я попитах "добре, какъв е броят на сделките, които сте използвали за София" и тя започваше да ми обяснява други работи.

Да не говорим, че тези, които филтрират подадените данни (трябвало да отговарят на методологията), могат да си манипулират какво са пуснали към нея и само с 2-3 хвърлени сделки в кошчето, могат да правят нагоре надолу с 5% на тримесечие.

*drink5*

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: НСИ стъкмистика
« Отговор #19 -: 11 Ноември, 2010, 20:24:33 »
0
120? Това има ли начин да се потвърди? Че са паднали сделките ясно, ама чак пък толкоз...

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: НСИ стъкмистика
« Отговор #20 -: 11 Ноември, 2010, 20:59:08 »
0
Ами жената се представи като последното звено - което прави средното аритметично и го публикува и ако е станала техническа грешка с първите две тримесечия, ще и отрежат главата (защото аз се обадих да питам защо са еднакви) :)

Все пак това не са всички сделки, а малка част - първо само на агенциите, които пращат на НСИ, второ отговрящи на методологията, трето може би на някакви вътрешни условия за представителност (1,2,3 стайни равномерно разпределени, т.е. ако получат инфо за 100 едностайни и 50 тристайни, ще игнорират 50 от едностайните - това е мое предположение) и т.н. та накрая каза с триста мъки имат "около 120".

То проблемът не е че са малко сделките, а че се смята статистика с толкова малко количество данни (особено за малките градове там са и по-малко) и полученото число не е устойчиво и се манипулира лесно.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: НСИ стъкмистика
« Отговор #21 -: 11 Ноември, 2010, 21:16:02 »
0
Абе въобще не ми е ясно защо основен източник на данни трябва да са АНИта. Може да са спомагателен, но не и основен. Основният трябва да са АВ, където се вписва сделката, както и данъчните, където се декларира.

За малките градове ясно - там не може да има представителност. Примерно в Троян колко двустайни са се продали. Едва ли са много. Значи не може да си правиш изводи от такива данни.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: НСИ стъкмистика
« Отговор #22 -: 11 Ноември, 2010, 21:37:30 »
0
Не може, колко % пишат в НА истинската цена? Сигурно клони към 0. Тогава пък данните ще са съвсем неверни.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: НСИ стъкмистика
« Отговор #23 -: 11 Ноември, 2010, 22:58:43 »
0
За цената - да, но за бройката НСИ няма какво повече да добави от АВ.

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Re: НСИ стъкмистика
« Отговор #24 -: 12 Ноември, 2010, 01:12:09 »
0
НСИ не правиха ли статистика на базата на продажби на жилища старо строителство?
Може бума сега бума да е в новото строителство. Не бива да го игнорирате така с лека ръка.
Сделките да не скочат от 120 на 12000?!
« Последна редакция: 12 Ноември, 2010, 01:18:31 от satori »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: НСИ стъкмистика
« Отговор #25 -: 12 Ноември, 2010, 01:19:01 »
-1
Додич,

имам позитивно мнение за тИбя. Ай, не ми го разваляй, плийз ...?

Тия "открития", които правиш отдавна съм ги "открил" и съм загатвал за тях. Но няма нищо достойно в това, да риташ "Умрял" труп.

П.П. Ако, започна да ти споделям "откритията" си от НОИ, НСИ и АЗ и прочие ... вероятно ще "объркаш" държавата, в която живееш. Пази достойноството на другите ( като препоръка ) - аз затова не крякам какви глупости се подават като данни  ;)

Дано си ме разбрал правилно!

Чиърс!  *drink9* *drink9* *drink9*

П.П.П. Забравих, махни тая анкета, че ме нерви  :D

koganev

  • Гост
Re: НСИ стъкмистика
« Отговор #26 -: 12 Ноември, 2010, 10:56:30 »
0
Трябва да има вече 9 години откакто давам данни в "статистиката". Всеки месец получавам анкета, попълват я служители, подписвам я и им я пращам. Веднъж годишно давам подробни данни. Всичко, което давам, е самата истина.
Маранди, как от данните, които са истина, може да се направи статистически анализ, резултатите на който да са неистина?

Освен това метафората ти е неточна. Додо не рита "умрял" труп, а подритва съвсем лекичко пращящ от здраве организъм, на който му е много изгодно да се прави на умрял.
Същото се отнася и до НОИ, НСИ и прочие - ако знаеш или допускаш нещо, трябва да го споделиш. Или в пренсен смисъл да ги разриташ.
Достойнството не се състои в това да не се разбере какви безобразия се вършат, а в това да не се вършат безобразия. В този смисъл, намеквайки за безобразията, които се вършат, за какво дстойнство говориш? Прикривайки безобразията ти не запазваш дстойнството на техните извършители, защто те нямат достойнство. Нещо повече - така погазваш достойнството на потрпевшите от тези безобразия.

Тоест, кажи за НОИ, НСИ и прочие.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: НСИ стъкмистика
« Отговор #27 -: 12 Ноември, 2010, 11:32:54 »
0
маранди, без критичност и посочване на грешките НСИ (в случая е само пример, но същото се отнася и за други институции), НСИ ще си поправи ли грешката или ще продължи по старому? Въпросът май е риторичен.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: НСИ стъкмистика
« Отговор #28 -: 12 Ноември, 2010, 11:55:57 »
0
Айде махнах анкетата, но не за друго, ами както я написах хората можеше да си помислят, че верният отговор е 1016... А той бил 120 :)

А иначе единственото нещо, което не бих споделил публично е, ако знам че някоя банка ще обяви фалит утре. За всичко друго хората имат право да го знаят, а не да живеят в заблуда.

Както Камелия едно време си мислеше, че в София има само 1000 обяви кръгло за апартаменти, защото при търсене в imot.bg показва само първите 1000. И после се гради теория на базата на грешни данни. Не е полезно за никой.

Та това 120 за мен беше голяма изненада (в случай, че информацията е вярна, не съм получавал писмен отговор все пак). Не самата бройка, а това, че си позволяват да правят "статистика". Правилното би било да пише "N/A" - съжаляваме, но няма достатъчно данни. Защото ако в София са 120, то във Видин, Враца, Смолян сигурно са 10-20.

"Тоест, кажи за НОИ, НСИ и прочие." :)  *drink5*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: НСИ стъкмистика
« Отговор #29 -: 15 Ноември, 2010, 04:54:43 »
-1
Трябва да има вече 9 години откакто давам данни в "статистиката". Всеки месец получавам анкета, попълват я служители, подписвам я и им я пращам. Веднъж годишно давам подробни данни. Всичко, което давам, е самата истина.
Маранди, как от данните, които са истина, може да се направи статистически анализ, резултатите на който да са неистина?

Освен това метафората ти е неточна. Додо не рита "умрял" труп, а подритва съвсем лекичко пращящ от здраве организъм, на който му е много изгодно да се прави на умрял.
Същото се отнася и до НОИ, НСИ и прочие - ако знаеш или допускаш нещо, трябва да го споделиш. Или в пренсен смисъл да ги разриташ.
Достойнството не се състои в това да не се разбере какви безобразия се вършат, а в това да не се вършат безобразия. В този смисъл, намеквайки за безобразията, които се вършат, за какво дстойнство говориш? Прикривайки безобразията ти не запазваш дстойнството на техните извършители, защто те нямат достойнство. Нещо повече - така погазваш достойнството на потрпевшите от тези безобразия.

Тоест, кажи за НОИ, НСИ и прочие.

Отдавна мина времето, в което си мислех, че мога да променя цяла система и да се блъскам в нея. Въпреки това съм си същия идеалист, както тогава. Но по-лесно е да променям себе си и отношението си към дадени ситуации, защото сме "за малко" на тоя свят, а има прекрасни мигове, които си заслужават да се изживеят и които е трудно да се опишат.

Набързо ще вметна, че има достатъчно примери как се измерват цени на жилища от развити пазари като Англия, УСА и прочие. Играл съм си доста време да сравнявам техните методологии с нашенските. Неслучайно съм казвал, че за "ЦЕНИТЕ" основно влияние оказват държавата, банките и едва тогава чиляшкия материал. Двуличието, двойните стандарти и моралните "ценности" избледняват, когато някой има търпението и нервите да започне да сравнява всичко детайл по детайл.

Родната статистика е такава, каквото е. За мИня нито добра, нито лоша вече. Станало ми е навик вече да се "забивам" в т.нар. методология веднага, после да сравнявам с други модели и после слава богу имам прекрасни контакти ( затова и работя основно с телефон само, но и лично на маси с питиета ), за да си сверя часовника с някого от "извора". Обикновено ползвам по няколко различни източника от "кухнята", с цел избягване на случайно подвеждане към мИня, от което пак никой не е застрахован.

Но като цяло ми е по-лесно да подсказвам на 'орицата какви процеси протичат в момента, защото когато са предупредени, ще означава, че са и подготвени ( идва от една сентенция ), отколкото да "правя" жълти разкрития в стил БТВ и прочие "професионални" медии в БГ-то.

Поздрави!

П.П. Бебе Коганев, описах ти аз какво правя и сега остава да го направиш и ти ( не е сложно, стига да имаш това време ) и после да сравним ти до какви изводи си стигнал като започнем да сравняваме детайл по детайл? 

Поздрави и чиърс  *drink9* *drink9* *drink9*