Автор Тема: покупко-продажба на имот без да съм уведомена  (Прочетена 16618 пъти)

desislava1974

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил

Оказа се, че къщата ни е без нотариален акт. Брат ми, който не е в добри отношения с родителите ми реши да я узакони, да нямат претенции чичо и леля. По негово настояване изкарва нот. акт на къщата и след това принуждава родителите ми да подпишат договор за покупко-продажба и му продават целия имот. (без да си оставят стая за живене до смъртта, или клауза срещу гледане.) Аз естествено не съм уведомена и не зная нищо в продължение на две години. През това време майка ми почина , като аз я гледах до смъртта без да ми спомене такова нещо, мисля, че и тя не е осъзнала какво е направила (да положи подпис, като продавач). През цялото това време аз поддържах къщата и градината. Едва го научих преди два дни не съм говорила с никого за това. Какво ще ме посъветвате?


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #1 -: 18 Ноември, 2010, 16:37:54 »
0
Да потърсиш адвокат

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #2 -: 18 Ноември, 2010, 20:44:35 »
0
Не съм адвокат, но доколкото знам, след като има покупко-продажба, братът е законен собственик на имота.
Но както е редно в такива случаи и додо2 е отбелязал, потърсете съвет от адвокат.
Успех!

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #3 -: 18 Ноември, 2010, 20:56:19 »
0

До колкото разбирам, тя е продала и вашата част, която бихте наследили. Това, мисля, че може да съборите.

И аз не съм адвокат. Разровете се из гугъл, за да проучите аналогични случаи и се обърнете към адвокат.

Разучете и кой адвокат, би ви свършил най-добре работа.

Успех!  :) *flower2*

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #4 -: 18 Ноември, 2010, 22:47:20 »
-4
Пий една студена вода. Родителите ти са преценили, че понеже си женка :D, не ти трябва имот да се чудиш кво да го прайш. Мани го брат ти, намери си съпруг с пари, а не такъв като Додо 2  :D
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #6 -: 19 Ноември, 2010, 12:44:23 »
0
Сигурно ако продажбата е на данъчна оценка може да се твърди, че е фиктивна сделка и да се развали? Но много зависи от свидетелски показания и други обстоятелства. Ето един пример, където съдът при подобна случка е счел, че няма фиктивна сделка и е решил в полза на другата страна:

http://www.rcourt-aitos.org/CMS_ADM/images_content/00634508/18931809.HTM

но тук май добрите и лошите са с разменени места, та може да има шанс при вас по-голям.

desislava1974

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #7 -: 22 Ноември, 2010, 23:12:54 »
0
Говорих с баща ми и брат ми. Като попитах баща ми осъзнава ли в момента,че няма дом той ми отговори, че неговата къща вече е "на баира". Не взе никакво отношение. На брат ми думите му бяха "Виждам май, че ти трябват пари, затова ли дойде, колко искаш?" На мен ми беше адски гнусно, че може да си помисли това, като до преди ден два почисвах къщата, бяхме в добри отношения и до тогава никой не е обелил дума какво са направили преди близо две години. Аз да го научавам случайно. Той няма пари и ми предложи "вземи прасето", което баща ми гледа. Той си издейства цяла къща, а за мен едно прасе. Обидно ми беше, че съм имала такова доверие в семейството си разчитала съм на него и изведнъж осъзнавам, че съм била излишна. Винаги брат ми е диктувал нещата в къщи, родителите ми се съобразяваха винаги с него, крещеше им, а аз бях милата, добрата отдушника им. И въпреки това брат ми си издейства цял имот. Тръгнах си обидена и мисля, че вече никога няма да стъпя там. Даже и да ме обезщетят по някакъв начин.

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #8 -: 23 Ноември, 2010, 07:11:07 »
0
Говорих с баща ми и брат ми. Като попитах баща ми осъзнава ли в момента,че няма дом той ми отговори, че неговата къща вече е "на баира". Не взе никакво отношение. На брат ми думите му бяха "Виждам май, че ти трябват пари, затова ли дойде, колко искаш?" На мен ми беше адски гнусно, че може да си помисли това, като до преди ден два почисвах къщата, бяхме в добри отношения и до тогава никой не е обелил дума какво са направили преди близо две години. Аз да го научавам случайно. Той няма пари и ми предложи "вземи прасето", което баща ми гледа. Той си издейства цяла къща, а за мен едно прасе. Обидно ми беше, че съм имала такова доверие в семейството си разчитала съм на него и изведнъж осъзнавам, че съм била излишна. Винаги брат ми е диктувал нещата в къщи, родителите ми се съобразяваха винаги с него, крещеше им, а аз бях милата, добрата отдушника им. И въпреки това брат ми си издейства цял имот. Тръгнах си обидена и мисля, че вече никога няма да стъпя там. Даже и да ме обезщетят по някакъв начин.

От тук нататък, каквото и да направиш или не направиш, виновната ще си ти.Събери документи от нотариуса и дай пълномощно на адвокат.Нека той предприеме нужните действия.Щом си готова, просто спомени и на двамата че си наела адвокат за да знаеш какво се е случило и остави негативите да се трупат върху него.Адвокатите са свикнали да бъдат гледани лошо от другата страна.След първата призовка, хората се променят много бързо.Не влизай в спорове, кой, кога и защо нещо е направил.Може да се наложи адвоката да приложи някои номера, които ти не би си позволила.Остави ги да го мразят него.Бъди неразбираща и незнаеща.И най вече спокойна.Емоциите са лош съветник.Хонорара на адвоката не би трябвало да е повече от 400 лв. ако не се налага да пътува до друг град.
Успех.

п.п.
За кое населено място става въпрос.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #9 -: 23 Ноември, 2010, 12:49:47 »
0
За първи път категорично не съм съгласен с мненията на Муза и Додо. Запазена част може да се претендира при дарение, не при продажба. А по отношение на адвоката, какво очакваш. И в другия форум мнението е, че нищо не може да се направи. Е, адвоката ще те забаламоса, че може нещо, ще ти вземе парите, после друг адвокат ще вземе пари от брат ти и нищо няма да стане.
Всъщност ти какво очакваш да стане? Не са те уведомили, ок, така са решили, така са постъпили. Не е закононарушение. Какво щеше да стане, ако те бяха уведомили за намеренията си? Доколкото разбирам брат ти живее в къщата, а ти не (щом те е питал "затова ли дойде"). И цялата подръжка, която не е само метене и чистене, е на неговия гръб. На кого да оставят къщата, на теб ли? А разделянето на недвижим имот на части е предпоставка за бъдещи проблеми между теб и брат ти. Какво щеше да направиш, ако ти бяха оставили 2-3 стаи от къщата? Ще искаш наем от брат ти или да му ги продадеш, при условие, че няма пари? И аз преди 15-20 г. имах подобен "проблем", но имах достатъчно пари, компенсирах сестра си и тя си купи голям апартамент. Но ако брат ти няма пари? Не си споменала, но може би брат ти не е женен. Значи ти и твоите деца сте му наследници.
Не е приятно родителите да оставят всичко на едното си дете, но ако имат само едно нещо и то не може да се раздели, така се получава. Ти си гледала майка си преди да умре, но не забравяй, че тя те е гледала и издържала 20 години. Баща ти също. Така че не си трови нервите, не си разваляй отношенията с най-близките роднини. Просто се чувствай освободена от задължението на децата да гледат родителите си на стари години. Ходи в къщата вече като гостенка и дотам.
Абе тази къща да не се намира в някакво село и да струва 2-3 хиляди лева да не си губим повече времето  *drink1*
 

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #10 -: 23 Ноември, 2010, 13:10:27 »
0
За първи път категорично не съм съгласен с мненията на Муза и Додо. Запазена част може да се претендира при дарение, не при продажба. А по отношение на адвоката, какво очакваш. И в другия форум мнението е, че нищо не може да се направи. Е, адвоката ще те забаламоса, че може нещо, ще ти вземе парите, после друг адвокат ще вземе пари от брат ти и нищо няма да стане.
Всъщност ти какво очакваш да стане? Не са те уведомили, ок, така са решили, така са постъпили. Не е закононарушение. Какво щеше да стане, ако те бяха уведомили за намеренията си? Доколкото разбирам брат ти живее в къщата, а ти не (щом те е питал "затова ли дойде"). И цялата подръжка, която не е само метене и чистене, е на неговия гръб. На кого да оставят къщата, на теб ли? А разделянето на недвижим имот на части е предпоставка за бъдещи проблеми между теб и брат ти. Какво щеше да направиш, ако ти бяха оставили 2-3 стаи от къщата? Ще искаш наем от брат ти или да му ги продадеш, при условие, че няма пари? И аз преди 15-20 г. имах подобен "проблем", но имах достатъчно пари, компенсирах сестра си и тя си купи голям апартамент. Но ако брат ти няма пари? Не си споменала, но може би брат ти не е женен. Значи ти и твоите деца сте му наследници.
Не е приятно родителите да оставят всичко на едното си дете, но ако имат само едно нещо и то не може да се раздели, така се получава. Ти си гледала майка си преди да умре, но не забравяй, че тя те е гледала и издържала 20 години. Баща ти също. Така че не си трови нервите, не си разваляй отношенията с най-близките роднини. Просто се чувствай освободена от задължението на децата да гледат родителите си на стари години. Ходи в къщата вече като гостенка и дотам.
Абе тази къща да не се намира в някакво село и да струва 2-3 хиляди лева да не си губим повече времето  *drink1*

Jim, прекалено много предположения от които вадиш конкретни изводи.Даже и че брат и не е женен и кой му е наследник.Напълно възможно е да падне тази продажба.Само че е добре да рови адвокат или друг разбирач, за да отнесе негативите и семейството да се сплоти срещу общия враг.Правят се подобни неща и не са сложни.дали жената ще тръгне по този път, или ще избере друг, си е нейно решение.
Аааааааа, това с освобождението от задължението за гледане, ще го пропусна.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #11 -: 23 Ноември, 2010, 13:17:10 »
0
"При продажбата, от друга страна, не следва да се държи сметка за запазената част на наследниците. Последните биха могли да искат обявяване на продажбата за нищожна поради симулация (прикрито дарение)"

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #12 -: 23 Ноември, 2010, 13:26:31 »
0
"При продажбата, от друга страна, не следва да се държи сметка за запазената част на наследниците. Последните биха могли да искат обявяване на продажбата за нищожна поради симулация (прикрито дарение)"

Или защото майката е била болна.Намалено зрение.Диспансеризации.Лични лекари.
Вида на подписа под документи и пълномощни.
Начините са много.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #13 -: 23 Ноември, 2010, 13:48:09 »
0
ЗЗД
В) НЕДЕЙСТВИТЕЛНОСТ НА ДОГОВОРИТЕ
Чл. 26. (Ал. 1 изм. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.) Нищожни са договорите, които противоречат на закона или го заобикалят, както и договорите, които накърняват добрите нрави, включително и договорите върху неоткрити наследства.

Нищожни са и договорите, които имат невъзможен предмет, договорите, при които липсва съгласие, предписана от закона форма, основание, както и привидните договори. Основанието се предполага до доказване на противното.


Ама ако наистина става въпрос за селска къща - по-добре да им тегли една и да си гледат работата. Понякога роднинските отношения са много тъжни..

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: покупко-продажба на имот без да съм уведомена
« Отговор #14 -: 23 Ноември, 2010, 14:50:15 »
0
"При продажбата, от друга страна, не следва да се държи сметка за запазената част на наследниците. Последните биха могли да искат обявяване на продажбата за нищожна поради симулация (прикрито дарение)"

Или защото майката е била болна.Намалено зрение.Диспансеризации.Лични лекари.
Вида на подписа под документи и пълномощни.
Начините са много.
Начините са много, резултатът е един. Това, че майката е била болна и с намалено зрение изобщо не е проблем. Ако може да докаже, че майка и е била неадекватна и не е разбирала какво подписва, да, става. Аз съм убеден, че това е прикрито дарение, но това е практически трудно доказуемо. Ако и сина и бащата кажат, че родителите са получили пари, че синът е направил някакъв ремонт и какво ли не, какво правим. А както казах по горе и синът ще ангажира адвокат. И накрая, след като сделката е доброволна съдът няма да я развали. Дори и да приемем, че съдът и върне "запазената" част - ще получи 1/6 част от къщата, в която няма да може да стъпи докато да живи роднините и (все пак ги е съдила).
Оунър, предположенията ми са на база думите на Десислава и на много подобни случаи, които знам. След като тя е чистила на майка си, предположих, че няма друга жена в къщата. Естествено, ако това не е верно и извода за наследниците е неверен. Не ти разбрах идеята за сплотяване на семейството срещу общия враг, който "рови". Тя ще се сплоти с баща си и брат си срещу нейния адвокат ли? И смяташ, че трябва да гледа баща си толкова, колкото и брат и? Някаква помощ, добре, но основно вече е задължение на брата. 
Сещам се за една колежка, живееща с мъжа си в къщата на родителите. Сестрата на мъжа (зълва?), живееща в друг град, се е "грижила" за родителите се с някое рядко обаждане по телефона, брат му (и жена му) помагали. Но пък родителите искали да оставят по 1/3 на трите си деца и колежката беше много огорчена.
Пак ще кажа, вероятността да падне подобна сделка е малка и дори в този случай резултатът е 1/6 част от къщата. Струва ли си? По добре да изчака, ако бащата и синът се скарат. В този случай вероятността да се събори сделката е голяма (бащата ще отрече да е получавал пари) и може даже да и прехвърли и неговия дял от къщата.