Автор Тема: вила до варна  (Прочетена 11847 пъти)

nearvana

  • Гост
вила до варна
« -: 22 Декември, 2010, 12:16:22 »
0
Здравейте,

търся вила до Варна  -  основно във вилните зони на север от града.  Евентуално също селата Кичево, Осеново, Звездица.  Приемам и съвети за други местенца - не съм от варна и не познавам много добре района. Първоначално исках  да си построя къща на парцел който имам, но ако намеря нещо готово на добра цена бих си спестил главоболията по строежа и разрешителните.   С две думи не купувам на всяка цена.

За къщата - да е поне 100ина квадрата с добра конструкция и добър достъп целогодишно. Може и да изисква някакъв ремонт, но както казах конструкцията трябва да е ок. Парцела не е необходимо да е голям - 500м2 е ок.

Цената - зависи от къщата но все пак да е до 100к лева  (за 70к лева може да се построи чудесна къща) . Като гледам цените в имот.бг  -  устройват ме ама ако бяха в лева  ::) . Това е което бих дал и ако няма предлагане .... живот и здраве  ще се гърча със строежи 

поздрави и весели коледни празници!!!
 *drink11* *drink1* *drink3* *drink4* *drink7* *drink2* *drink6*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: вила до варна
« Отговор #1 -: 22 Декември, 2010, 13:01:41 »
0
Неарвана здравей,
Не познавам региона и не мога да ти бъда полезен с практично мнение, но ми се иска да те подкрепя в назованите финансови параметри на потенциална покупка на готово.

Цена от 30 Е м2 за обичаен парцел  е максимумът, за което бих водил разговор. Говоря за района около София, но не виждам причина във Варна да е много по различно. Става дума за УПИ, на улица, къщи в съседство, ток и вода на границата или вътре в парцела. Ако е извънредно добро мястото и има и канал, може да се преразгледа в посока нагоре, евентуално.
Твоите 500 м2 ги остойностяваме на около  15 000 Е.

Ако аз или ти започнем да строим сега по-скоро няма да сме в състояние да постигнем 35 000 Е за 100 м2 РЗП, ново строителство. Причините са обясними и тук не искам да се впускам в подробности.
Погледнато от другата страна, обаче, 35 000 Е са една напълно разумна и дори бих казал щедра цена за нещо готово.

Накратко, параметрите, които си задал са напълно подходящи за някакъв среден парцел и средно качество къща и не е наложително да си ревизираш вижданията  си.

А това, че продавачите искат двойно, то е ясно.

lesy

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 5
  • Карма: +1/-0
  • Респект: +1
    • Профил
Re: вила до варна
« Отговор #2 -: 22 Декември, 2010, 13:34:13 »
0
Здравейте. Основно ви чета, но ще се опитам да дам съвет. От Варна съм, но през по-голяма част от времето живея в София. При ЧСИ излизат добри парцели, но рядко - н-р http://www.sales.bcpea.org/?q=node/16012 /. Миналата година разпродаваха земята на земеделска кооперация между Боровец и Галата на подобни цени. Аз не се интересувам от парцели за вили. Що се отнася за инфраструктурата около Варна е малко по-добре от около София. /Търсих къща или парцел около София, но се отказах засега/. А и Варна икономически е по-зле от София, затова си мисля, че ако не бързаш и следиш ЧСИ-та ще попаднеш на някой парцел. На канализация много не разчитай. Поздрави! 

nearvana

  • Гост
Re: вила до варна
« Отговор #3 -: 22 Декември, 2010, 13:39:28 »
0
Мерси Начев!

Помага ми да чуя мнението ти понеже е трудно да се определи смислена цена на базата на безумните обяви из нета. 

Ако до лятото не намеря нищо може би ще се впусна в приключението да строя. Тогава евентуално ще те помоля да се "впуснеш в подробности" относно строителството. В момента смятам ориентировъчно с около 150евро на м2 груб строеж и още толкова за не съвсем БДС - например не смятам да слагам външните изолации веднага за да може да излезе влагата от конструкцията. Някои други довършителни работи също мога да ги оставя за по-късен етап само и само да не влизам в заеми. Освен това всякаквите там връзки - ток, вода и мръсен канал са налице. При това положение го смятахме с архитекта че 35-40х. евро трябва да стигнат ...

поздрави

nearvana

  • Гост
Re: вила до варна
« Отговор #4 -: 22 Декември, 2010, 13:50:13 »
0
Здравейте. Основно ви чета, но ще се опитам да дам съвет. От Варна съм, но през по-голяма част от времето живея в София. При ЧСИ излизат добри парцели, но рядко - н-р http://www.sales.bcpea.org/?q=node/16012 /. Миналата година разпродаваха земята на земеделска кооперация между Боровец и Галата на подобни цени. Аз не се интересувам от парцели за вили. Що се отнася за инфраструктурата около Варна е малко по-добре от около София. /Търсих къща или парцел около София, но се отказах засега/. А и Варна икономически е по-зле от София, затова си мисля, че ако не бързаш и следиш ЧСИ-та ще попаднеш на някой парцел. На канализация много не разчитай. Поздрави!


аз не търся място а къща ... имам място ама ме мързи да строя  :-[   
имам много познати от варна и ... според мен масата са ужасно разглезени от неприлично високите цени които имаше за кратко и продължават да живеят с главата в облаците. ще отнеме доста време докато се нормализират нещата. всъщност е в интерес на самите варненци имотите да  са на цени съответстващи на заплатите и наемите за да има нормален пазар.
другото ми наблюдение е, че морската панорама е по-важна от инфраструктурата.  може да си до коленете в кал но да виждаш морето  :D   
за мен морската панорама има второстепенно значение.

поздрави

Peter_K

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 15
  • Карма: +5/-0
  • Респект: +3
    • Профил
Re: вила до варна
« Отговор #5 -: 23 Декември, 2010, 11:26:23 »
0
A mislil/a li si za malko po-daleko?
(Sorry za latinicata)


http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j128627455663315&f1=details
http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j118189369204111&f1=details

Chudia se zashto tezi imoti stoiat tolkova vreme neprodadeni? Zaradi snega zimata ili bratovchedite ?


nearvana

  • Гост
Re: вила до варна
« Отговор #6 -: 23 Декември, 2010, 23:15:10 »
0
A mislil/a li si za malko po-daleko?
(Sorry za latinicata)


http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j128627455663315&f1=details
http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j118189369204111&f1=details

Chudia se zashto tezi imoti stoiat tolkova vreme neprodadeni? Zaradi snega zimata ili bratovchedite ?


къщите изглеждат много добре но аз търся нещо по-близо до града   ... и да е по-близо до морето

поздрави

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: вила до варна
« Отговор #7 -: 24 Декември, 2010, 12:07:56 »
0
Мерси Начев!

Помага ми да чуя мнението ти понеже е трудно да се определи смислена цена на базата на безумните обяви из нета. 

Ако до лятото не намеря нищо може би ще се впусна в приключението да строя. Тогава евентуално ще те помоля да се "впуснеш в подробности" относно строителството. В момента смятам ориентировъчно с около 150евро на м2 груб строеж и още толкова за не съвсем БДС - например не смятам да слагам външните изолации веднага за да може да излезе влагата от конструкцията. Някои други довършителни работи също мога да ги оставя за по-късен етап само и само да не влизам в заеми. Освен това всякаквите там връзки - ток, вода и мръсен канал са налице. При това положение го смятахме с архитекта че 35-40х. евро трябва да стигнат ...

поздрави

Стига да мога, ще помагам и то с удоволствие!
Останал съм с впечатление, че не живееш в Бг. Наистина това не е непреодолима пречка, но само при много добра предварителна подготовка, организация и подбиране на подходящи хора.

Споменаваш, че имаш вече архитект. Дано да е някой много близък и много  точен човек.
Моето лично предпочитание клони към вкарване в цялостния проект и на един допълнителенен етап, който е по-скоро типичен за големите инвестиционни проекти, но всяко нещо си има смисъла.
Става дума за - да ги наречем условно "предпроектни проучвания", които да се случат с участието на един доверен и много сериозно запознат със строителната тематика  човек, който да те въведе в темата, опциите при технологии и материали. Най-важното е този етап да приключи с едно много подробно задание за проектиране, което да улесни работата на архитекта и да гарантира детайлен и хубав проект. И най-вече, че ще бъде създадена твоята желана (мечтана) къща.
Да не те разочаровам, но архитектите много хитруват. Зад гръмки имена често стоят невръстни, недоучили студенти, които преправят за жълти стотинки (малко или въобще не) съществуващи проекти.

Аз самият си давам ясна сметка, че ако в момента седна да се договарям с един архитект, последният със сигурност ще се опита да си спести колкото се може повече работа и накрая може да ми даде нещо, в което няма да съм в състояние да видя веднага грешките. Да, те биха могли да се поправят, но защо да ги има, като може и да ги няма. Да не говорим, че всяка работа, която трябва да свърши след предане на услугата води до хипотези за искане на допълнителни възнаглаждения, а това вече хич не е добре.

Същият този човек (консултант) може после да помага при договарянето на строителната услуга и да следи за изпълнението.

Мисля, че ако не съм в състояние лично и неограничено да се посветя на строежа, не бих се хванал със строеж без наличие на доверен специалист.

Дръж парите здраво и упражнявай въздействие и контрол чрез тях.
За другото не е необходимо ти да си лошият. Нека има още един човек и линията на споровете, противопоставянията да се премести при него.
Дори самият факт, че е инсайдер, веднага ще прогони от главите на архитект и строители самата идея да хитруват на дребно и претупват работата.
Ако ти сам контролираш, особено периодично, вече цялата пара ще иде в мислене и действие към твоето "сготвяне".

Успех и Весела Коледа !

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: вила до варна
« Отговор #8 -: 26 Декември, 2010, 19:10:39 »
0
A mislil/a li si za malko po-daleko?
(Sorry za latinicata)


http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j128627455663315&f1=details
http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j118189369204111&f1=details

Chudia se zashto tezi imoti stoiat tolkova vreme neprodadeni? Zaradi snega zimata ili bratovchedite ?


къщите изглеждат много добре но аз търся нещо по-близо до града   ... и да е по-близо до морето

поздрави


Близо до морето евтини парцели няма да намериш, особено ако търсиш и добра инфраструктура. А ако искаш и морска панорама, просто забрави с този бюджет.
Не се заяждам, просто това е действителността.
Важно е да си изясниш цялостната концепция: дали става дума за извънградска къща или за вила в чистия смисъл на думата. Ако става дума за къща, то за този бюджет трябва да търсиш на запад от града, т.е. морската панорама... :)
Ако е вила, то има оферти, които могат да се впишат в бюджета, но там са необходими някои компромиси с комуникациите и пак удряш на камък :)
Искрено ти желая успех в търсенето и дано намериш. Не е невъзможно, но вероятността не е никак голяма. Периодично проверявам офертите за къщи и вили в периферията на града и за момента не съм забелязал драстичен спад в цените, по-скоро е спад в предлагането.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: вила до варна
« Отговор #9 -: 26 Декември, 2010, 19:53:31 »
0
Тази обява, която vrfz беше пуснал преди още си седи:

http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j125751580030365&f1=details

Преди пак ли беше на тази цена?

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: вила до варна
« Отговор #10 -: 26 Декември, 2010, 20:31:21 »
0
Ееех, Додо, върна ми приятните летни спомени от огледа на къщето тази година :)
Иначе да, цената е същата, не са я променили, но продавачите далеч не са от хората, които търсят продажба на всяка цена. Предполагам, че това е причината.
Мисля, че коментар в тесни граници е напълно възможен, но като цяло цената остава никак немалка, въпреки уникалната (по мои виждания) локация за Варна.
Ако някой има интерес към имота, мога да споделя повече впечатления.

nearvana

  • Гост
Re: вила до варна
« Отговор #11 -: 27 Декември, 2010, 11:52:58 »
0
A mislil/a li si za malko po-daleko?
(Sorry za latinicata)


http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j128627455663315&f1=details
http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j118189369204111&f1=details

Chudia se zashto tezi imoti stoiat tolkova vreme neprodadeni? Zaradi snega zimata ili bratovchedite ?


къщите изглеждат много добре но аз търся нещо по-близо до града   ... и да е по-близо до морето

поздрави


Близо до морето евтини парцели няма да намериш, особено ако търсиш и добра инфраструктура. А ако искаш и морска панорама, просто забрави с този бюджет.
Не се заяждам, просто това е действителността.
Важно е да си изясниш цялостната концепция: дали става дума за извънградска къща или за вила в чистия смисъл на думата. Ако става дума за къща, то за този бюджет трябва да търсиш на запад от града, т.е. морската панорама... :)
Ако е вила, то има оферти, които могат да се впишат в бюджета, но там са необходими някои компромиси с комуникациите и пак удряш на камък :)
Искрено ти желая успех в търсенето и дано намериш. Не е невъзможно, но вероятността не е никак голяма. Периодично проверявам офертите за къщи и вили в периферията на града и за момента не съм забелязал драстичен спад в цените, по-скоро е спад в предлагането.


естествено не го приемам като заяждане ... ако цените си останат високи ще строя на парцела който вече имам. просто не ми се занимава със строителство щото съм  в чужбина през повечето време.
личното ми мнение е че цените на къщите и вилите около варна ще се запътят на юг както и другите имоти. не виждам причина да са някакво изключение. хората във варна обаче вярват твърдо в светлото бъдеще на цените на имотите - поне от пребиваването си в БГ през това лято останах с това впечетление. мога от личен опит да направя сравнение с цени на къщи в близост до областни центрове в германия - ми няма такъв филм. Според това сравнение доходите и наемите  във варна трябва да са по-високи от тези в германия. Да не говорим за инфраструктура и тн.  Като го погледна през тази призма за мене цената която бих платил е офертните цени в момента но в лева. Ако няма такива просто няма да купувам.  Това че няма голямо намаление засега може и да се дължи на ниската ликвидност - зяпам обявите от около 1 година и няма почти никакво движение. Повечето  си стоят на високи цени от 1 г насам.

Единственото инфо което имам за сделка е за наем на магазин в центъра - наема е 30% надолу за годината.

Какво мислиш за село Куманово? Питам заради
http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j128470498838227&f1=details

Не разбирам каква е голямата разлика между вила и къща. Аз му викам вила щото на първо време не мисля да живея постоянно там, но от друга страна не искам да е паянтова барачка колкото да имаш покрив над главата за 2-3 седмици през лятото. Ток вода и сносен път (и да не е асфалт да е проходим целогодишно) са си задължителни и за двете. Иначе както бях споменал по-горе панорамата не ми е особено важна.

поздрави и весели празници

nearvana

  • Гост
Re: вила до варна
« Отговор #12 -: 27 Декември, 2010, 12:01:25 »
0
Мерси Начев!

Помага ми да чуя мнението ти понеже е трудно да се определи смислена цена на базата на безумните обяви из нета. 

Ако до лятото не намеря нищо може би ще се впусна в приключението да строя. Тогава евентуално ще те помоля да се "впуснеш в подробности" относно строителството. В момента смятам ориентировъчно с около 150евро на м2 груб строеж и още толкова за не съвсем БДС - например не смятам да слагам външните изолации веднага за да може да излезе влагата от конструкцията. Някои други довършителни работи също мога да ги оставя за по-късен етап само и само да не влизам в заеми. Освен това всякаквите там връзки - ток, вода и мръсен канал са налице. При това положение го смятахме с архитекта че 35-40х. евро трябва да стигнат ...

поздрави

Стига да мога, ще помагам и то с удоволствие!
Останал съм с впечатление, че не живееш в Бг. Наистина това не е непреодолима пречка, но само при много добра предварителна подготовка, организация и подбиране на подходящи хора.

Споменаваш, че имаш вече архитект. Дано да е някой много близък и много  точен човек.
Моето лично предпочитание клони към вкарване в цялостния проект и на един допълнителенен етап, който е по-скоро типичен за големите инвестиционни проекти, но всяко нещо си има смисъла.
Става дума за - да ги наречем условно "предпроектни проучвания", които да се случат с участието на един доверен и много сериозно запознат със строителната тематика  човек, който да те въведе в темата, опциите при технологии и материали. Най-важното е този етап да приключи с едно много подробно задание за проектиране, което да улесни работата на архитекта и да гарантира детайлен и хубав проект. И най-вече, че ще бъде създадена твоята желана (мечтана) къща.
Да не те разочаровам, но архитектите много хитруват. Зад гръмки имена често стоят невръстни, недоучили студенти, които преправят за жълти стотинки (малко или въобще не) съществуващи проекти.

Аз самият си давам ясна сметка, че ако в момента седна да се договарям с един архитект, последният със сигурност ще се опита да си спести колкото се може повече работа и накрая може да ми даде нещо, в което няма да съм в състояние да видя веднага грешките. Да, те биха могли да се поправят, но защо да ги има, като може и да ги няма. Да не говорим, че всяка работа, която трябва да свърши след предане на услугата води до хипотези за искане на допълнителни възнаглаждения, а това вече хич не е добре.

Същият този човек (консултант) може после да помага при договарянето на строителната услуга и да следи за изпълнението.

Мисля, че ако не съм в състояние лично и неограничено да се посветя на строежа, не бих се хванал със строеж без наличие на доверен специалист.

Дръж парите здраво и упражнявай въздействие и контрол чрез тях.
За другото не е необходимо ти да си лошият. Нека има още един човек и линията на споровете, противопоставянията да се премести при него.
Дори самият факт, че е инсайдер, веднага ще прогони от главите на архитект и строители самата идея да хитруват на дребно и претупват работата.
Ако ти сам контролираш, особено периодично, вече цялата пара ще иде в мислене и действие към твоето "сготвяне".

Успех и Весела Коледа !

Мерси за съветите начев! Идеята хич не лоша но май не познавам такъв човек който да разбира толкова добре от строителство. Засега разчитам на архитекта да си свърши добре работата щото ми е много добър личен приятел. Проблема е че той се занимава обикновенно с много големи проекти и не знам доколко опита му е адекватен за някаква малка схлупена къщурка от няма и 150м2. Иначе ако се стигне до строеж ще търся човек за строителен контрол, но засега нямам идея как точно.
Мислех си ако строя да направя един блог или като раздел тука и всеки ден да поствам снимки и да разчитам на контрола на форума. Би било интересен експеримент. 

весели празници и на теб
 *drink11*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: вила до варна
« Отговор #13 -: 27 Декември, 2010, 18:12:06 »
0
Това с блога е много рисково - в другия форум имаше един такъв човек, който накрая се фръцна и си изтри всичко написано, защото го направиха луд (с онования). А сигурно докато строиш, след като един етап е завършен и го оплюят хората, не върви да буташ и да започваш отново и в крайна сметка по-добре май да не се споделя, само отрицателни емоции ще донесе ;)

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: вила до варна
« Отговор #14 -: 27 Декември, 2010, 20:43:37 »
0

Какво мислиш за село Куманово? Питам заради
http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1j128470498838227&f1=details


Куманово не  е лоша локация. Имах познат, който имаше вила там, но много отдавна не сме ходили там. Не знам как се е развило селото, но не съм  чувал лоши неща.
Малко е кофти зимата, защото достъпът от/до там се блокира при заснежаване, а Куманово е разположено нависоко. Тихо и спокойно и няма индианци, поне не и инфестации от такива, както е Каменар например.

Не разбирам каква е голямата разлика между вила и къща.


Лично за мен, съдейки по обявите, разликата м/у къща и вила е в по-лошите комуникации в първия случай :) Иначе понятието 'вилна зона' позагуби доста от смисъла си и като цяло се разводниха границите.