Автор Тема: Най-евтино прехвърляне?  (Прочетена 39581 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Най-евтино прехвърляне?
« -: 17 Януари, 2011, 18:47:39 »
0
Понеже заради недомислие на един роднина в миналото сега се оказа, че съм наследил 1/12 от всичките му имоти...

Как е най-изгодно от гледна точка на данъци и такси да му върна тази част?

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #1 -: 17 Януари, 2011, 19:28:10 »
0
Какво имаш предвид под
да му върна тази част?

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #2 -: 17 Януари, 2011, 19:43:30 »
0
Ами аз не го искам това наследство, така че да му върна частта която ми се е тропнала. :)

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #3 -: 17 Януари, 2011, 19:50:18 »
0
Ами аз не го искам това наследство, така че да му върна частта която ми се е тропнала. :)

Продажба на наследство.
Разход 25 лв. общо.
За почерпка с бира още 100лв.
Общо 125 лв. и 15 минути ангажимент.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #4 -: 17 Януари, 2011, 19:54:21 »
0
Мерси! :)

Ама описва ли се, да не си продам всички наследства накуп? :)

Filip

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1026
  • Карма: +89/-9
  • Респект: +332
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #5 -: 17 Януари, 2011, 20:52:11 »
0
Ами аз не го искам това наследство, така че да му върна частта която ми се е тропнала. :)
  Най-лесно ще е да го прехвърлиш на мен и аз ще поема разходите  :)  *drink5*

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #6 -: 18 Януари, 2011, 11:29:07 »
0
Ами аз не го искам това наследство, така че да му върна частта която ми се е тропнала. :)

Щом не го искаш, може и да се откажеш от наследството. Виж прикачения файл с процедура и форма на отказа ;)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #7 -: 18 Януари, 2011, 18:55:57 »
0
Хмм и това е идея, а няма ли срок?

Казусът е такъв:
- лицето X (с родители X1 и X2) прави отказ от наследство преди повече от 10 години (формално там с негови си цели, на практика не се отказва)
- X1 почива
- X и X2 остават с впечатлението, че така X2 има собственост върху 100%
и така до тия дни, когато X решава да продаде един имот...

X научава, че поради горната процедура, братята и сестрите на X1 стават наследници и всъщност X и X2 нямат 100%, а по-малко :)

Та така. Сега аз мога ли да се откажа от наследство (но само от това), струва ми се че наистина това е най-лесния вариант? Но не съм пряк наследник - първо мой родител е наследил там някаква част, а аз от него това (за което става въпрос), плюс други имоти. Т.е. ако се откажа от наследство, мога ли да посоча че става въпрос за наследството, получено от X1, да не стане че се отказвам от всичко? :)

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #8 -: 18 Януари, 2011, 19:53:38 »
0
додо, нещата не са явно толкова прости, а доста по-сложни...

Това, за което питаш, може да стане в следната хипотеза:

Цитат
Чл. 57. Когато наследникът умре, преди да е приел наследството или преди да се е отказал от него, всеки от неговите наследници може да приеме това наследство само ако приеме и наследството на своя наследодател; той може да се откаже от същото наследство, макар да е приел наследството на последния.

@Филип - наследството може да не се състои само от активи, а и от пасиви, като последните може да надвишават активите :)


« Последна редакция: 18 Януари, 2011, 19:56:47 от gogolcho »

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #9 -: 18 Януари, 2011, 20:50:12 »
0
додо, нещата не са явно толкова прости, а доста по-сложни...

Това, за което питаш, може да стане в следната хипотеза:

Цитат
Чл. 57. Когато наследникът умре, преди да е приел наследството или преди да се е отказал от него, всеки от неговите наследници може да приеме това наследство само ако приеме и наследството на своя наследодател; той може да се откаже от същото наследство, макар да е приел наследството на последния.

@Филип - наследството може да не се състои само от активи, а и от пасиви, като последните може да надвишават активите :)

Хм, чия наследствена маса ще се увеличи при хипотезата на Додо2, при отказ сега.Сина или живия родител , или и двамата ще са наследници и с какви дялове.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #10 -: 18 Януари, 2011, 22:36:03 »
0
Доколкото схванах, Х е направил отказ от наследството на баща си Х1, докато последният е бил жив. Според мен този отказ е нищожен и не може да породи правно действие, тъй като наследството не е било открито.

Следователно, наследници са Х и Х2 (съпругата). Братя и сестри на Х1 въобще не наследяват.

После ми се губи нишката...
Хм, чия наследствена маса ще се увеличи при хипотезата на Додо2, при отказ сега.Сина или живия родител , или и двамата ще са наследници и с какви дялове.

Наследствената маса си е една, броят на наследниците при отказ намалява с тези, които са се отказали.

Пример:

Наследници са 2 деца + преживелия съпруг. Те имат по една трета. Едното дете се отказва - другото дете и съпругът ще имат по една втора.

proba

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 13
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #11 -: 18 Януари, 2011, 22:54:38 »
0
Цитат
Та така. Сега аз мога ли да се откажа от наследство (но само от това), струва ми се че наистина това е най-лесния вариант?

Да, най-лесния е, но не може!
То ако ставаше така, всеки щеше да се отказва от наследение дългове, а да си оставя другото...

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #12 -: 18 Януари, 2011, 23:00:02 »
0
Доколкото схванах, Х е направил отказ от наследството на баща си Х1, докато последният е бил жив. Според мен този отказ е нищожен и не може да породи правно действие, тъй като наследството не е било открито.

Следователно, наследници са Х и Х2 (съпругата). Братя и сестри на Х1 въобще не наследяват.

После ми се губи нишката...
Хм, чия наследствена маса ще се увеличи при хипотезата на Додо2, при отказ сега.Сина или живия родител , или и двамата ще са наследници и с какви дялове.

Наследствената маса си е една, броят на наследниците при отказ намалява с тези, които са се отказали.

Пример:

Наследници са 2 деца + преживелия съпруг. Те имат по една трета. Едното дете се отказва - другото дете и съпругът ще имат по една втора.

Синът се отказва от наследството на починалата си майка.Наследници стават бащата и братята и сестрите на майката /негова съпруга/ и/или техните наследници.
Та, въпроса е когато наследниците на братята и сестрите се откажат от наследство, кой става наследник в този момент.Синът /първично отказалия се/взима ли нещо от наследствената маса.
Казуса е интересен, но и лесно решим.

Има и още въпросчета.
Наследниците на братята и сестрите, ако не са декларирали в местни данъци, дължат ли глоба за ненавременно деклариране.
Откъде всъщност те трябва да разберат че са наследници.
Как е деклариран имота и кой идиот в данъчното е приел декларацията по чл.14 ако е декларирано.
Дължи ли нещо сегашния ползвател на братовите наследници за ползването на имотите.

Та така.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #13 -: 18 Януари, 2011, 23:12:01 »
0
В случая няма никакви кредити намесени.

А кога се смята за "открито" наследството - сега като той отиде в общината и каже, че всъщност някога е направил отказ от наследство и са им грешни данните в удостоверението за наследници и го оправят ли? :)

Иначе за декларирането на имота - те са по-стари и се плащат данъци за тях от преди събитието. След това пак са плащани изцяло от човека, който си е мислел че е 100% собственик.

Сега това нещо излиза, след като искат да продадат един имот, този е подметнал, че има отказ от наследство и се е казало "опаа" :) Ако не е било съобщено, че има отказ, вероятно продажбата щеше да мине и така, защото този отказ го има само в някоя папка на някой съд?

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #14 -: 18 Януари, 2011, 23:29:49 »
0
В случая няма никакви кредити намесени.

А кога се смята за "открито" наследството - сега като той отиде в общината и каже, че всъщност някога е направил отказ от наследство и са им грешни данните в удостоверението за наследници и го оправят ли? :)

Иначе за декларирането на имота - те са по-стари и се плащат данъци за тях от преди събитието. След това пак са плащани изцяло от човека, който си е мислел че е 100% собственик.

Сега това нещо излиза, след като искат да продадат един имот, този е подметнал, че има отказ от наследство и се е казало "опаа" :) Ако не е било съобщено, че има отказ, вероятно продажбата щеше да мине и така, защото този отказ го има само в някоя папка на някой съд?

Удостоверението за наследници не е грешно.Ноооооооооооо то показва кои са наследниците, ноооооооо не и техните права.Заедно с отказа или с договор за продажба на наследство вече се вижда кой освен наследник е и собственик
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG