Автор Тема: Най-евтино прехвърляне?  (Прочетена 39579 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #15 -: 19 Януари, 2011, 01:11:56 »
0
Много странно. Излиза, че ако някой се откаже от наследство, но не уведоми никой, само той ще си знае? Има някакъв пропуск системата тук. Би трябвало съдът служебно да уведомява когото трябва, така че след този акт ако се поиска удостоверение за наследници да илизат там всички, които стават такива...

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #16 -: 19 Януари, 2011, 01:17:11 »
0
ОТМЯНА НА ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО
Все по-чести стават случаите, в които наследниците ще се отказват от наследство – главно за да не поемат дългове на наследодатели, да не се занимават с приемане и спорове по наследство. За осъществяването на това трябва да се мине през специална процедура, която обаче не гарантира, че кредитори няма да поискат в един момент отказът от наследство да бъде отменен.
Има специална глава в Закона за наследството (ЗН), която определя правилата както за приемането, така и за отказ от наследство. Всеки наследник може да заяви, че не иска нищо от наследството, и по този начин, най-грубо казано, да се отърве от всички възможни тежести и проблеми, свързани с него.
На практика отказът от наследство представлява едностранно волеизявление на наследник с цел да бъде прекратено правото му на наследяване. За целта той трябва да направи писмено заявление за това до районния съд, в района, на който е открито наследството.
Законът не определя, че този отказ трябва да има някаква нотариална форма и дори не предвижда нотариална заверка на подписите. За разлика например от отказа от собственост, където е задължително да има такава заверка. За по-голяма сигурност обаче е винаги добре да се направи такова заверяване и при отказа от наследство.
Самото заявление до съда се вписва в особена книга.
http://www.sobstvenik.com/?p=1472
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #17 -: 19 Януари, 2011, 22:38:12 »
0
Ами аз не го искам това наследство, така че да му върна частта която ми се е тропнала. :)

Щом не го искаш, може и да се откажеш от наследството. Виж прикачения файл с процедура и форма на отказа ;)

Още един въпрос - при отказ от наследство, не отива ли в полза на моите наследници (т.е. надолу), а не връщане нагоре? Т.е. отказ няма да е от особена полза? Има ли начин изобщо наследството да не се приеме и така да си го запазят те цялото?

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #18 -: 19 Януари, 2011, 22:54:48 »
0
Ами аз не го искам това наследство, така че да му върна частта която ми се е тропнала. :)

Щом не го искаш, може и да се откажеш от наследството. Виж прикачения файл с процедура и форма на отказа ;)

Още един въпрос - при отказ от наследство, не отива ли в полза на моите наследници (т.е. надолу), а не връщане нагоре? Т.е. отказ няма да е от особена полза? Има ли начин изобщо наследството да не се приеме и така да си го запазят те цялото?

Това от което си се отказал не го притежаваш вече и не може да го оставиш в наследство.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #19 -: 19 Януари, 2011, 23:10:20 »
0
Оунъра е прав :)
Има ли начин изобщо наследството да не се приеме и така да си го запазят те цялото?

Това е кофти вариант с много неизвестности  :) . По-добре не създавай такива казуси на децата си.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #20 -: 19 Януари, 2011, 23:41:08 »
0
Оунъра е прав :)
Има ли начин изобщо наследството да не се приеме и така да си го запазят те цялото?

Това е кофти вариант с много неизвестности  :) . По-добре не създавай такива казуси на децата си.

Аз го разбах, че ако се откажа от наследството, не се отказвам в полза на моите наследници, а то остава там при тях, каквато е целта? Или има пак някакви изключения?

Значи накратко: имаме баща, син (който някога си се е отказал от наследство) и трима братовчеди с по някаква част. Ако тримата се откажем от наследство, бащата имайки удостоверение за наследници + общо 4 отказа от наследство - ще има ли 100% собственост (всеки от тримата братовчеди е със семейство)?

Сега си мисля друго - докато четох текста видях, че отказът от наследство е недействителен, ако е прието наследството. А за приемане се смята и изваждане на удостоверение за наследници. Ако този човек си е извадил удостоверение за наследници преди отказа, не може ли да се смята, че е недействителен и направо да не ни занимава сега нас :)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #21 -: 20 Януари, 2011, 00:14:34 »
0

Додо,

Не ми харесва тая работа с отказ.

Това, което знам е, че:

1. Няма частичен отказ от наследство.
Ти в случая, трябва да се откажеш от наследство на твой родител, който го е получил това пак като наследство.
Така, че как ще се откажеш само от това, което искаш?

2. Отказът от наследство, се прави в полза на някого. В случая - трябва да се откажеш в полза на този твой роднина. Но като се има предвид, че няма частичен отказ... ?


Най-изчистеното си остава продажба, да не го мислиш и след това пак...

P.S. Не знаех, че при отказ се наследява и от братя сестри на починалия. Това, дали пак така ще бъде, ако е имало брат/сестра?


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #22 -: 20 Януари, 2011, 00:19:55 »
0
1. да де това и аз се питах, но пък чак сега се разбира че има наследство (примерно ако се изкара удостоверение за наследници, пише само баща му - това определено е пропуск в системата и ми се вижда много тъпо)

2. да, това май се случва ако няма други деца.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #23 -: 20 Януари, 2011, 00:31:05 »
0

Ама няма как да се изкара удостоверение за наследници, без да фигурира неговото име. Независимо, че се е отказал.
Как сега - да се вписват бащата и братята/сестрите? Не знам, нещо не ми се връзва.
Всъщност, ако е знаел още тогава, че и братята, сестрите също наследяват, какво удостоверение е трябвало да изкара:

наследници:
-бащата
-сестра на починалата
-брат на починалата
?

Тук не може ли да се използва давностен срок, добросъвестно владеене, обстоятелствена проверка...?

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #24 -: 20 Януари, 2011, 00:41:40 »
0

Или пък договор за доброволна делба. Имотът/ите е неделим и той трябва да ви изплати съответните суми. Изплаща ви ги, а вие ги връщате парите... ?

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #25 -: 20 Януари, 2011, 01:08:23 »
0

Ама няма как да се изкара удостоверение за наследници, без да фигурира неговото име. Независимо, че се е отказал.
Как сега - да се вписват бащата и братята/сестрите? Не знам, нещо не ми се връзва.
Всъщност, ако е знаел още тогава, че и братята, сестрите също наследяват, какво удостоверение е трябвало да изкара:

наследници:
-бащата
-сестра на починалата
-брат на починалата
?

Тук не може ли да се използва давностен срок, добросъвестно владеене, обстоятелствена проверка...?

Той не е знаел тогава :) Разбира сега, като тръгва да продава. И то ако не е бил казал, че има отказ от наследство, продажбата е можело да мине, защото никой при покупка не обикаля съдилищата да проверява евентуално продавачът дали няма отказ от наследство :)

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #26 -: 20 Януари, 2011, 10:24:25 »
0
Не пишете, без да разбирате. Като чета темата е като програмисти да пишат за право. Само мненията на Оунър са почти професионални.
Додо, направи си отказ от наследството и въобще да не ти пука. Това не засяга децата ти по никакъв начин, пък и е единствения правилен начин да се реши казуса. Като се откажат всички братовчеди, остава само преживелия съпруг като наследник на 100%.

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #27 -: 20 Януари, 2011, 10:54:53 »
0
Не пишете, без да разбирате. Като чета темата е като програмисти да пишат за право. Само мненията на Оунър са почти професионални.
Додо, направи си отказ от наследството и въобще да не ти пука. Това не засяга децата ти по никакъв начин, пък и е единствения правилен начин да се реши казуса. Като се откажат всички братовчеди, остава само преживелия съпруг като наследник на 100%.

Мерси значи за почти.
Прав си че отказа е добър вариант но не е най добрия и най евтиния.
Представям си как ще СЕ пулят в общината ако видят четири отказа и удостоверение за наследници на майката в което ги няма новите наследници.
Защото те не са наследници.
Ще трябва да се вадят удостоверения на всеки поотделно.
Ако пък ги включат в първото удостоверение при представяне на отказа, и приемат тезата че е без наследници и затова вписват братя и сестри и техните наследници, става още по интересно.
В местните общини цари ТОТАЛНА некомпетентност и може да вкарат човек в такива филми, че да станЕ сериал от сорта на ЛИСТОПАДЕНИЕ.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #28 -: 20 Януари, 2011, 11:39:08 »
0
Това за некомпетентните е за мен. Но и аз не съм афиширала, че съм компетентна. Позволих си да споделя мои притеснения, както и други варианти. Не случайно наслагах питанки, което означава, че не съм сигурна, нито дори веща и отхвърля всякаква категоричност в твърденията ми.

Смятам, че човек преди да отиде при адвокат, трябва да е ориентиран. Най-малкото, да не изпусне от незнание, да каже някоя подробност, която е важна.

Най-елегантният начин е наистина с отказ. По ред причини - роднински взаимоотношения, олекотена процедура, може би по-малко или никак разходи. Освен това, с отказа засяга , както активите, така и пасивите (ако има такива). С продажба се уреждат активите, но не и пасивите.

Въпреки това, продължавам да не съм на 100% убедена, че това е най-добрият начин за Додо.

Ако родителят на Додо се отказва е едно, но когато Додо, като наследник на родителя си се отказва, това ме притеснява.

 *drink9*
« Последна редакция: 20 Януари, 2011, 11:43:06 от Muza »

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #29 -: 20 Януари, 2011, 14:39:29 »
0

Той не е знаел тогава :) Разбира сега, като тръгва да продава. И то ако не е бил казал, че има отказ от наследство, продажбата е можело да мине, защото никой при покупка не обикаля съдилищата да проверява евентуално продавачът дали няма отказ от наследство :)

Додо ами няма ли вариант да продадете заедно като на тебе да се падне 1/12 част от сумата по сделката, пък ти ако не искаш частта от наследството, после дай кинтите на твоя роднина.

Така е най-евтино, най-бързо и без разправии с откази от наследства, вадене на документи и пр.
« Последна редакция: 20 Януари, 2011, 14:43:09 от Невидимко »