Автор Тема: Най-евтино прехвърляне?  (Прочетена 39583 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #30 -: 20 Януари, 2011, 15:35:14 »
0
Абе мисля, че е интересна темата, защото както и OwnerBG казва стига се малко до кое е първо яйцето или кокошката. Хем в удостоверението за наследници мен ме няма, хем съм наследник, хем за да се откажа не трябва да съм приел наследството, а изкарване на удостоверение се смята за приемане на наследството. :)

Той сега има една спешна продажба, можем да продадем заедно, но преди това ще трябва аз да приема наследството. Което значи, че се стига до същия единствен вариант по-нататък за всички останали имоти.

Идеята ми беше с един документ да се приключи с всичко и да е най-неангажиращ. Продажбата на наследство както предложи OwnerBG и отказ от наследство на gogolcho ми изглеждат такива (защото не се описват имоти, не се прилагат скици), а отказ от наследство е и на три реда. Това което казва Muza и аз точно за него се чудя, но при отказ от наследство се казва от чие наследство се отказвам и там ако пише "леля ми" касае само това, което ми се пада от нея (май?) въпреки, че за да стигне до мен минава през мой родител, а не пряко.

И последно - любопитно е това, че казвате, че отказ от наследство е ОК, а братовчед ми явно и той не си пада по адвокати, та се допитва до един нотариус, който му бил казал преди, че това не е вариант, защото ако аз се откажа отивало при моите наследници (затова и попитах онзи ден тук). Явно и нотариусите са "много компетентни" :)

Поне го убедих да отидем при адвокат, а не да слушам съветите на нотариуси, че не ми се правят грешки заради него.


imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #31 -: 20 Януари, 2011, 19:36:07 »
0
Муза, недей повече, моля.
Оунър, дай по-добрия и евтин вариант!!!

Додо, тоя нотариус да го лишат от права подари слабоумие. И снабдяването с уд-ние не е приемане на наследството.
Повтарям-отказ от наследство решава въпроса генерално. Все едно никога не си бил наследник. Всеки читав нотариус ще се оправи с общинските тъпаци. Удостоверения има и за роднински връзки, и други разни, и нотариусът може да си изиска каквото прецени от общината.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #32 -: 20 Януари, 2011, 20:16:35 »
0
Чакайте сега ще нарисувам родословното дърво, че май се оказа не толкова просто, колкото си мислех :)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #33 -: 20 Януари, 2011, 20:27:40 »
0
Ето :)
Оградените са починали, а с [1] [2] [3] съм отбелязал поредицата от събития (починал 1, починал 2, отказ от наследство 3).


Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #34 -: 20 Януари, 2011, 20:28:45 »
0
Муза, недей повече, моля.
Оунър, дай по-добрия и евтин вариант!!!

Додо, тоя нотариус да го лишат от права подари слабоумие. И снабдяването с уд-ние не е приемане на наследството.
Повтарям-отказ от наследство решава въпроса генерално. Все едно никога не си бил наследник. Всеки читав нотариус ще се оправи с общинските тъпаци. Удостоверения има и за роднински връзки, и други разни, и нотариусът може да си изиска каквото прецени от общината.


За какво "повече недей"... ?!???

Това, че съм написала нещо??? Излагайки свои притеснения. Аз дори не споря с когото и да е било!!!!
 Ако смяташ , че не е така, ОК. Ама обясни го, с доводи, с аргументи. Ще се съглася, ще бъда убедена. А, не просто ей така, с лозунги. Все пак това не е "оня форум", където да се стрелкаме и да пишем един куп безсмислени постове.
То и затова е този форум.

Твоят пост, извини ме, но по нищо към момента не се различава от моя, който е лаишки.

Щото ако на мен ми е проблем, а не на Додо, изобщо нищо не ми казваш. И ако отида при адвокат, ще задам, точно същите въпроси. И той ако ми отговори като теб, просто е "олекнал". Разбираш ли? И следващото нещо, преди да е довършил, ще бъде: "Да, благодаря, какво Ви дължа?"

Та, ако имаш да кажеш, защо са напразни споменатите притеснения, обясни професионално, бъди полезен...

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #35 -: 20 Януари, 2011, 20:51:22 »
0
Додо,

Чакай малко! Братът е починал преди сестрата?

Това, знаеш ли, че може би, дете1 и дете2 не са наследници, а само сестрата на починалата и съпругът. Даже, почти съм сигурна. Това се доказва с "практика".  Според нея, наследяват само живите от едно ниво, но не и техните наследници. Те се изключват.

Ще се постарая, тези дни да я открия.


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #36 -: 20 Януари, 2011, 20:58:18 »
0
Айде де не спорете, вижте картинката :)

Останах с впечатлението, че понеже съм наследник на "брат [1]", мога да се разпореждам с това наследство (да се отказвам или продавам), а не на лелята ("съпруга [2]") - т.е. въпросът на Muza и моето лично питане в началото се оказаха основателни.

Нещо, което потвърждава горното е, че "дете" след като е декларирал днес отказа си от наследство в общината, са му издали ново удостоверение за наследници, където са вписани "съпруг", "сестра", "брат [1]".

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #37 -: 20 Януари, 2011, 21:06:26 »
0
Додо,

Чакай малко! Братът е починал преди сестрата?

Това, знаеш ли, че може би, дете1 и дете2 не са наследници, а само сестрата на починалата и съпругът. Даже, почти съм сигурна. Това се доказва с "практика".  Според нея, наследяват само живите от едно ниво, но не и техните наследници. Те се изключват.

Ще се постарая, тези дни да я открия.

Тогава отива към низходящите.

Чл.9. (2) (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) Когато съпругът наследява заедно с възходящи или с братя и сестри, или с техни низходящи, той получава половината от наследството, ако то се е открило преди навършването на десет години от сключването на брака, а в противен случай получава 2/3 от наследството. А когато съпругът наследява заедно с възходящи и с братя и сестри или с техни низходящи, той получава една трета от наследството в първия случай и половината във втория.

Конкретният случай попада в удебеленото.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #38 -: 20 Януари, 2011, 21:09:57 »
0
Додо,

Чакай малко! Братът е починал преди сестрата?

Това, знаеш ли, че може би, дете1 и дете2 не са наследници, а само сестрата на починалата и съпругът. Даже, почти съм сигурна. Това се доказва с "практика".  Според нея, наследяват само живите от едно ниво, но не и техните наследници. Те се изключват.

Ще се постарая, тези дни да я открия.

Чл. 10. (2) Починалите преди наследодателя или недостойни негови братя и сестри се заместват само от своите деца или внуци.

Хм обаче от горното следва, че е трябвало в новото удостоверение за наследници да не пише "сестра", "брат [1]", "съпруг", а "сестра", "дете 1", "дете 2", "съпруг"...

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #39 -: 20 Януари, 2011, 21:12:49 »
0

Виж това:

Изрично е отбелязано и че по-близкият по степен и низходящият на по-близък по степен изключват по-далечния по степен.

В случая лелята е от по-близка степен и по правилата на семейното и наследствено право, тя се оказва в по-добрата позиция. Защото според закона по-близката степен просто изключва по-далечната.



В твоя случай - живата сестра, изключва дете1 и дете2 от наследството.

http://naem-bg.com/News/311/News.aspx

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #40 -: 20 Януари, 2011, 21:16:02 »
0
Айде де не спорете, вижте картинката :)

Останах с впечатлението, че понеже съм наследник на "брат [1]", мога да се разпореждам с това наследство (да се отказвам или продавам), а не на лелята ("съпруга [2]") - т.е. въпросът на Muza и моето лично питане в началото се оказаха основателни.

Нещо, което потвърждава горното е, че "дете" след като е декларирал днес отказа си от наследство в общината, са му издали ново удостоверение за наследници, където са вписани "съпруг", "сестра", "брат [1]".

А такаааааааа.
Значи починалата леля вече няма деца, и затова наследяват живите родители, сестри, братя или техните наследнициииииии.
Ако почине бащата той от кого ще е наследен.
От сина си но само в частта на личното наследство, а наследеното от жената ще е част намалена с дяловете разпределени между наследниците на брата и сестрата на майката.
Ако споменем и придобитото в режим на СИО, то дяловете ще станат като египетско писмо.
Що си правите проблеми.
Разпределете наследството сега.
Между другото братчеда женен ли е.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #41 -: 20 Януари, 2011, 21:19:13 »
0

Виж това:

Изрично е отбелязано и че по-близкият по степен и низходящият на по-близък по степен изключват по-далечния по степен.

В случая лелята е от по-близка степен и по правилата на семейното и наследствено право, тя се оказва в по-добрата позиция. Защото според закона по-близката степен просто изключва по-далечната.



В твоя случай - живата сестра, изключва дете1 и дете2 от наследството.

http://naem-bg.com/News/311/News.aspx


Не е така Муза.
При друг случай е
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #42 -: 20 Януари, 2011, 21:25:11 »
0

А, според мен, Додо не е наследник. Наследници са сестрата и бащата.

Живата сестра изключва дете1 и дете2.

Ако беше починала преди майката, едва тогава, Додо ще дели вече с децата на сестрата и разбира се бащата.

Прочетете го пак. Но това, ми е минало, затова съм и сигурна.

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #43 -: 20 Януари, 2011, 21:35:00 »
0

А, според мен, Додо не е наследник. Наследници са сестрата и бащата.

Живата сестра изключва дете1 и дете2.

Ако беше починала преди майката, едва тогава, Додо ще дели вече с децата на сестрата и разбира се бащата.

Прочетете го пак. Но това, ми е минало, затова съм и сигурна.

Ако починалата майка нямаше братя и сестри кой щеше да наследи заедно с бащата тогава.
Брак над десет години и без деца?
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Най-евтино прехвърляне?
« Отговор #44 -: 20 Януари, 2011, 21:35:55 »
0
Съвсем ме объркахте :)

Вече виждам N на брой версии :)

Можете ли поне да ми кажете по картинката, кой какви дялове има :) Че и тук има чудене. (Имотът е придобит по време на брак.)

Според текста в закона пише, че бащата има 2/3, останалите 1/3 - т.е. едната сестра 1/6, двете деца по 1/12. Това така ли е? Защото въпросният нотариус, споменат по-назад, е изчислил 5/6 за бащата, 1/12 за лелята и по 1/24 за двете деца. Кое е вярното?

:)

Братовчедът със сигурност е бил женен има дете получено преди смъртта на бабата, а сега семейното им положение не го знам какво е :)