Автор Тема: Прилагане на ЗДДФЛ и ЗДДС при продажба на УПИ от Собственици – Физически Лица  (Прочетена 3343 пъти)

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Прилагане на ЗДДФЛ и ЗДДС при продажба на УПИ от Собственици – Физически Лица
Разяснение Изх. № 1-147 от 06.10.2010 г. на НАП
Във връзка с Ваше запитване, постълагане на ЗДДФЛ и ЗДДС при Продажба на УПИ от Собственици заведено с вх. № г., изразяваме следното становище:
В запитването си сте посочили, че собственици на поземлен имот желаят да го продадат на цена около 150 000 лв. УПИ-то е било образувано от 4 поземлени имота, като 3 от имотите са закупени през 2002 г. от едно физическо лице, а четвъртия поземлен имот е закупен през 2003 г. от друго физическо лице. През 2004 г. 4-рите поземлени имота са обединени в един урегулиран имот /УПИ/ предназначен за вилно строителство, като до момента имотите и УПИ-то не са използвани, не са отдавани под наем, не са застроявани и страните не са получавали от тях никакви приходи.
През 2008 г., собственика на 3-те поземлени имота влизащи в УПИ-то почива и като наследниците се явяват съпругата и сина му. През 2010 г. наследниците продават наследена боксониера за 28 000 лв.
Въпросите Ви са следните:
1. При продажбата на целия имот на цена около 150 000 лв., ще дължат ли двамата наследници данък по ЗДДФЛ за полагащата им се сума съобразно наследените 2/3 от УПИ-то?
2. При продажбата на целия имот на цена около 150 000 лв., ще дължи ли данък по ЗДДФЛ вторият съсобственик за полагащата му се сума съобразно притежаваната 1/3 от УПИ-то в случай, че това ще му е единствената продажба през годината?
3. При продажбата на целия имот на цена около 150 000 лв. през 2010 г., трябва ли двамата наследници да бъдат регистрирани по ЗДДС и да заплащат 20% ставка върху частта им от продажната цена при положение, че същите не извършват търговска и производствена дейност като физически лица през настоящата година, не са регистрирани по ЗДДС, а единствено са направили една продажба на боксониерата за 28 000 лв. през последните 12 месеца предхождащи текущия месец и желаят да продадат съответстващата им се част от наследените 2/3 от УПИ –то, като всяка част поотделно ще е на цена над 50 000 лв.?
4. При продажбата на целия имот на цена около 150 000 лв. през 2011 г., трябва ли двамата наследници да бъдат регистрирани по ЗДДС и да заплащат 20% ставка върху частта им от продажната цена при положение, че същите не извършват търговска и производствена дейност като физически лица през настоящата година, не са регистрирани по ЗДДС, като през 2011 г. няма да извършват други сделки с имоти?
5. При продажбата на целия имот на цена около 150 000 лв. през 2011 г., трябва ли втория съсобственик притежаващ 1/3 от УПИ-то да бъдат регистриран по ЗДДС и да заплаща 20% ставка върху частта им от продажната цена при положение, че не извършва търговска и производствена дейност, не извършва независима икономическа дейност, не е регистриран по ЗДДС, като както през предходните така и през 2011 г. няма да извършва други сделки с имоти?
По първият въпрос:
Съгласно чл. 13, ал. 1, т. 26 от ЗДДФЛ, доходите от продажба или замяна на имущество, придобито по наследство и завет, както и на имущество, реституирано по реда на нормативен акт, са необлагаеми. Дефиниция на понятието „имущество“ не се съдържа в ЗДДФЛ, но доколкото се касае за имущество, получено по наследство определение се намира в Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/. Съгласно чл. 30, ал. 1 от ЗМДТ, наследственото имущество включва притежаваните от наследодателя и оставени в наследство движими и недвижими вещи и права върху такива вещи, както и други имуществени права, вземания към момента на откриване на наследството.
Следователно придобитата от продажбата на наследените 2/3 от УПИ-то сума, разпределена правилно между двамата наследници съобразно наследническия им дял не подлежи на облагане с данък по ЗДДФЛ.
В съответствие с нормата на чл. 52, ал. 1 от ЗДДФЛ, не са задължени да подават годишна данъчна декларация лицата, които са получили само необлагаеми доходи. Предвид на това, доходът от продажба на имущество, придобито по наследство, не следва да се декларира в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ
http://www.sobstvenik.com/?p=1924
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

mindless™

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +9
    • Профил
Мерси, много полезно и добре структурирано  *drinks*   *clap* *clap* *clap*