Автор Тема: Крайградска къща или апартамент в центъра  (Прочетена 63039 пъти)

uravnovesen

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 27
  • Карма: +2/-4
  • Респект: 0
    • Профил
    • Произведено в България
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #15 -: 16 Май, 2010, 21:06:05 »
0
Здравейте градски! *drink5*
За Каменар не знам дали би било подходящо за "сверяването на часовника" ?!?!?!?!?!?!? Там лично на мен и пари да ми дават не бих се преместил. Не съм расист с изключение към ци....ите, а там те са в такова изобилие и как са пропищели всички околни населени места, не е истина! Иначе доста от + и - сте ги споделили. За мен извода съм си го направил още преди 12 години и е, че докато има деца до завършване на средното образование е по-удобно да си в града, а след това може да се мисли и за изнасяне в крайградска къща. За съжаление докато комуникациите са ни на това дередже, не виждам друг поносим и удобен вариант. ::)
Да подкрепим фирмите работещи в България!

Potential_Buyer

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 4
  • Карма: +1/-1
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #16 -: 17 Май, 2010, 15:44:32 »
0
vfrz, ние също (младо семейство сме без деца все още) се позамислихме за парцелче и къщичка. По-скоро аз се отказах от идеята (жената както винаги :) ) по няколко причини:
- лоша инфраструктура и отдалеченост: много по-трудно мобилен си. Като започнем с излизането с приятели по заведения и т.н. После като се появят децата, наистина трябва някой да изпълнява функцията на "семейния шьофьор". Да не говорим, че зимата не се почистват улиците на Траката, Евскиноград и т.н. Такситата също зимата може да ти откажат да дойдат. Трябва да си предвидиш джип и пак не е гаранция. Едни наши познати бяха почти блокирани: паркират си колата долу до магистралата Зл. Пясъци - Варна и пеша нагоре, докато се приберат в къщи. Ами ако си с малки деца през зимата в снега?
Други наши познати с къща над езиковите гимназии си купиха малко багерче, за да си почистват снега :) сами от улицата, когато понатрупа, че и там не се почиства.
- по-скъпа поддръжка. Трябва да отчетеш факта, че зимата тази къща трябва да бъде отоплявана изцяло, независимо, че примерно няма да ползваш 2-рия етаж по простата причина, че тръбите могат да замръзват зимата (от хора, които са си патили го зная).
- по-трудоемка поддръжка от страна на жената. Едно е да се гришиш (да поддържаш) 80-100 кв.м. апартамент, друго е да поддържаш 160-200 кв. къща + двор + стълбище и да отделяш от времето си едно 1 час за път до работа.

Та ние ако ще търсим парцелче, ще е за лятна вила. И едно мое наблюдение (лично мнение разбира се): цените на парцелите са най-ниски в периодите Декември, Януари, Февруари, Март (т.е. зимните периоди). Ние ако ще купуваме, ще е тогава. Поне ще можеш на 100% да оцениш зимната достъпност до парцела. Според мен може и по чисто психологически причини се получава така. Пак казвам - лично наблюдение по офертни цени около Варна, които наблюдавам (от чисто любопитство през последните 2-3 години).

Иначе въздухът в идеалния център е наистина много мръсен. Аз от малка съм с алергии. А мъжът ми от около година и половина -две получи алергии също - познай къде живеем от около 2 години - до шишковата градина. Може да не е само това причината, но мръсният въздух също много "помага" според мен.
« Последна редакция: 17 Май, 2010, 15:58:32 от Potential_Buyer »

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #17 -: 17 Май, 2010, 17:22:38 »
0
@Potential_Buyer

Благодаря за споделения опит. Опасенията се потвърждават за момента :)

Няма спор, че най-добрият вариант е през зимата да се живее в апартамент (а защо не и къща с басейн :)) в града, а през топлите месеци да се живее на вила/къща извън града. Въпросът е, че да поддържаш два такива имота не е никак евтино и немалка част от хората (в това число и моя милост) мислят за 'икономичния' вариант. Иначе от панорамен мезонет в града + къща 200м2 умерен лукс извън града не бягам, но трябва да сме реалисти :)
Познавам човек, който за отопление на къща/вила (около 200м2) с парно на ток, при един човек живеещ в нея, тая зима в най-студените месеци плати по 1200 лв/месец, като същевременно е била позлвана и камина, но именно заради риска от спукване на тръби парното е си е работило навсякъде и...

Щом сте ходили по реални огледи, би ми било интересно ( а мисля, че и не само на мен) да споделите цени за конкретни райони. Лично мен са ми интересни оферти за къщи/вили около 100-ина квадрата. Мерси предварително
...а прахът около Шишковата и въобще района сме го дишали и продължаваме да го дишаме вече десетилетия :( Ние имаме две дечица и малкият (2.5 години) е вече със съмнения за алергии, но е прекалено малък, за да му се правят задълбочени изследвания все още. Наскоро джи-пи-то разказа за случай на алергия при малко дете, което след 1-2 месеца престой при баба си в Добрич!, е показало учудващо подобрение. Нека Дивал и съгражданите му не се обиждат, аз нямам нищо против Добрич. Просто не се слави с някакъв особен въздух, но явно е доста по-чист от 'морската ни столица' :)

pmp

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 55
  • Карма: +11/-4
  • what? what the fuck is "what"?
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #18 -: 17 Май, 2010, 17:27:43 »
0
Аз съм пред същата дилема, но за София. Ако успея да игнорирам женското тялото, нещата май си отиват към къща с двор/щот съм просто селско момче/. Нека собствениците си държат кимизарниците! , а аз селянина да гледам домати, да правя буркани, да варя ракия , да коля прасета, да ходя на лов и за риба, да карам атв и субито из кърищата, да си взема 2 немски дога и да ми е зле...още повече се очертава да мина изцяло на телеуркъниг...а наздравичката!  *drink5*
We see the winners and try to "learn" from them, while forgetting the huge number of losers.

Potential_Buyer

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 4
  • Карма: +1/-1
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #19 -: 17 Май, 2010, 17:44:01 »
0
@vfrz, ние не сме ходили на огледи - просто периодично следя обявите в големите имотни сайтове. От там са ми наблюденията - интернетски наблюдения само :). Така че, за съжаление опит от огледи не мога да дам.

Само да вметна един що-годе "междинен" вариант, ако смяташ и зимата да живееш в къщата: къщи-близнаци, такава с общо стълбище (може и без общо стълбище, но долепени) на 2 етажа за 2 семейства, като всяко си има свой вход и свой двор. Според мен това все пак е по-добрия вариант от няколко аспекта:
- разделяте си на две разходите за парцел;
- по-лесно се отоплява може би и т.н;
- може по-евтино да излезе на кв.м. в сравнение със самостоятелна къща.
Хем ще има с кой да си пиеш ракийката вечерта :)

Току-що се замихлих и за минусите обаче :):
- много по-трудно се продава; ами ако вземете, че се изпокарате.....
« Последна редакция: 17 Май, 2010, 17:53:02 от Potential_Buyer »

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #20 -: 17 Май, 2010, 18:01:58 »
0
...Ако успея да игнорирам женското тялото...

Ех тези 'женски тела'! :) Моето и то се дърпа, ама гледам, че това е нещо като тенденция сред нежните ни половинки :)

- много по-трудно се продава; ами ако вземете, че се изпокарате.....

Ако не е делим парцела или е бил, но не бъде разделен като отделни собствености навреме, имотът става НЕПРОДАВАЕМ. Тогава и най-плесенясалия панел насред нищото е по-атрактивен от имот в съсобственост на идеални части :)

uravnovesen

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 27
  • Карма: +2/-4
  • Респект: 0
    • Профил
    • Произведено в България
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #21 -: 18 Май, 2010, 08:49:12 »
0
На мен ми е правило впечатление, че автобус 31 е направо железен и по повод това не е зле да се огледаш за нещо по неговия маршрут. И аз, както единия градски, не харесвам вариантите от моста към Бургас. Нямам нищо лично спрямо населяващите Аспарухово, Галата и всички вилни зонички в района ама предпочитам морската ми гледка да е комбинирана с южно изложение. Маршрута на 31 го предлагам в предвид по-ниския ценови диапазон, НО ( сега да не вземе да се уплашиш  :) ) трябва да се внимава за някои неща! В района е често срещано водопровода да не е на отделна партида към ВИК ами някаква "мъглива" кооперация от къщи и вили на общ водомер или даже и свързани към някакъв неизвестен водопровод уж собственост на военните. Подобен е проблема и с електричеството. Там много от трансформаторите са частна кооперативна собственост и за да се свържеш се плаща такса според заявената мощност ( както и към енергото де), но  определена от съкооператорите. Това са подмолните трудности а това дали има проблем с пътищата ще се види още при първия оглед :).
Да подкрепим фирмите работещи в България!

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #22 -: 18 Май, 2010, 09:30:18 »
0
Градски, аз даже предпочитам морската гледка и южното изложение да са съчетани с това, пясъкът на плажа да ми е опрял в границата на имота :) Неслучайно на юг цените са по-ниски. Предимствата на северните части за безспорни в това отношение и затова на места са така безсмислено високи.
Напомни ми, моля те, каква е линията на 31-цата, че не съм ползвал градски транспорт почти откакто завърших гимназия  :-[

uravnovesen

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 27
  • Карма: +2/-4
  • Респект: 0
    • Профил
    • Произведено в България
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #23 -: 18 Май, 2010, 09:51:01 »
0
31 е към Виница и е доста на често (ако не се лъжа на 12 мин.). Имам приятели живеещи на Горна Трака и затова съм запознат, но и от доста години имам нещо общо със с. Генерал Кантарджиево и пътя ми е по този маршрут. От тях знам за по-горе изброените проблеми, а като прочетох и темата за кадастъра  е редно да предупредя, че в района също има много нередности от поредната добре-НЕсвършена работа >:(. Приятелите ми се оказаха собственици на парцел отстоящ на 2 км. от тях, а на техния имаше двама други собственици. Голямо разкарване по институции, техници и т.н. и всичко си струваше и съответните суми :o.
Да подкрепим фирмите работещи в България!

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #24 -: 18 Май, 2010, 09:57:13 »
0
31 е към Виница и е доста на често (ако не се лъжа на 12 мин.). Имам приятели живеещи на Горна Трака и затова съм запознат, но и от доста години имам нещо общо със с. Генерал Кантарджиево и пътя ми е по този маршрут. От тях знам за по-горе изброените проблеми, а като прочетох и темата за кадастъра  е редно да предупредя, че в района също има много нередности от поредната добре-НЕсвършена работа >:(. Приятелите ми се оказаха собственици на парцел отстоящ на 2 км. от тях, а на техния имаше двама други собственици. Голямо разкарване по институции, техници и т.н. и всичко си струваше и съответните суми :o.

Неуредиците в кадастъра...'ние това много добре го знаеме' :( Ужас е! Оунърът пусна една тема за София и аз си изплаках мъката там вече :)
Мерси за останалата информация ;)

Potential_Buyer

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 4
  • Карма: +1/-1
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #25 -: 18 Май, 2010, 10:03:18 »
0
Аз не съм си изяснила няколко неща (явно не съм изоставила идеята за парцел):
- колко пари са необходими за присъединяване към ВиК и Е.ОН? Парцелите без партиди за ток и вода са все с "комуникации на граница" - по обявите звучи лесно, но май не е толкова евтино, лесно и бързо в действителност. Как реално стоят нещата?;
- защо толкова много варира процентът за застроявана според различните ПУП-ове, които са изкарани за Траката и Евксиноград - от 20% до 40% застрояване. За Евксиноград мисля, че е по-скоро 40%. Този процент е много важен за параметрите на това, което желаеш да се построи и за това в крайна сметка колко голям парцел ти трябва. Ако вземеш парцел от 275 (има и такива, макар и да са под минималните изисквания от 300 кв.м. за ПУП извън града), ако ти е само 20% разрешеното застрояване, то основите на къщурката ще са само едни 55 кв.м. - все едно нищо.

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #26 -: 18 Май, 2010, 10:13:05 »
0
Параметрите за конкретен район могат да се проверят в общината, но има и разни субективни фактори (в това число и комисията, която ще гледа ПУП-а :)). За повече 'гимнастики' вече трябва да се допитате до специалист, който да направи нещо като предварителна разработка или проучване.

uravnovesen

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 27
  • Карма: +2/-4
  • Респект: 0
    • Профил
    • Произведено в България
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #27 -: 18 Май, 2010, 10:25:55 »
0
Мога да споделя само за Е-ОН защото са ми в бранша. Определено няма да е бързо, а за цената зависи от заявената мощност, а тя зависи от проекта ти за част електро. Ето линк към сайта на Е-ОН, но там няма да намериш тарифната таблица http://www.eon-bulgaria-grid.com/bulgarian/grid_connection/grid_connection/connection_conditions_customers.htm но поне са описани необходимите документи за различните случаи.
Ключа за бараката е когато техниците дойдат да те свързват, да ги "почерпиш", а те да се "объркат" и да ти монтират автоматичен предпазител с повечко ампери ;)
Да подкрепим фирмите работещи в България!

nearvana

  • Гост
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #28 -: 18 Май, 2010, 15:58:14 »
0
Аз за себе си реших, че ще строя на Свети Никола. Тъпото е че последните 500м от пътя са зле, а последните 150м от тях  са ужасни. Ако завали сняг е  непроходимо с нормален автомобил, ама с някой стар джип за 5000лв може и да се минава.   От друга страна си на 200-300м от главния път и автобусна спирка. Снега във Варна е по-скоро изключение отколкото правило, така че не мисля че си струва да се стои в града само по тази причина. Дори пеша за общо 30мин си в центъра.


Трябва да си призная, че не съм 100% убеден в горното - просто не съм живял досега нито във Варна, нито на Св. Никола и разсъжденията  ми са виртуални.


Наскоро гледах един търг за място на Св. Никола с начална цена 40000лв, което си е добре.  Като сложиш и къща за 100к лв мисля, че е разумна алтернатива на апартамент.

« Последна редакция: 18 Май, 2010, 17:32:43 от nearvana »

Negramoten

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
  • Карма: +23/-1
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #29 -: 18 Май, 2010, 18:39:03 »
0
Аз бих се и замислил, до колко са ми сигурни доходите. Защото, ако се наложи да се затяга колана, то в апартамента е много по-лесно да ограничиш разходите.