Автор Тема: Крайградска къща или апартамент в центъра  (Прочетена 63046 пъти)

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #30 -: 18 Май, 2010, 18:45:00 »
0
Аз не мисля, че е чак толкова по-скъпа поддържката на къщата от тази на апартамент. Освен ако не става няма басейн, голяма градина, която да иска сериозни грижи и прочие неща далеч не от първа необходимост, разликите са минимални. Дори и за отопление не са чак толкова много повече парите, ако има добра изолация и отоплението е правилно избрано.
Единствено разходите по транспорта си остават перо.

nearvana

  • Гост
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #31 -: 18 Май, 2010, 20:01:02 »
0
Аз бих се и замислил, до колко са ми сигурни доходите. Защото, ако се наложи да се затяга колана, то в апартамента е много по-лесно да ограничиш разходите.

при затягане на колана къщата е по-добре:
1. отоплениято с печка на дърва/камина е евтино. Във Варна масово няма парно и хората се отопляват на ток, което е безумно по-скъпо, дори и при сравнително ниската цена на тока в БГ.
2. В градинката може да си завъдиш 20 кокошки и малко доматки и ще караш на пържени яйца със салатка   :P


Транспорта е скъп ако е с лична кола, това е вярно, но при намаляващи доходи така или иначе минаваш на градски транспорт.  Там разликата вероятно е по-малка ...

ilianm

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 8
  • Карма: +3/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #32 -: 18 Май, 2010, 20:24:53 »
0
Дано да потръгне спокойно в новия форум *drink9*

За мен няма две мнения:
 къща леко встрани си е по-добре.
За подкрепа на този теза  просто погледнете къде живеят повечето жители на големите градове в нормалните държави (естественно тия които могат да си го позволят)

Иначе субективно - спокойствия, лесно паркиране, сигурност, тишина, природа
Не виждам никакви предимства на апартамента, освен за детска градина за малки деца, но и това не е кой знае какво

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #33 -: 18 Май, 2010, 20:40:33 »
0
Не виждам никакви предимства на апартамента, освен за детска градина за малки деца, но и това не е кой знае какво

Предполагам, че нямаш малки деца и затова така говориш :)

Negramoten

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
  • Карма: +23/-1
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #34 -: 18 Май, 2010, 20:41:20 »
0
Основно за транспорта говоря. При мен сметката, само за дизел, е с по още 450 лв. за двете коли, отделно останалите консумативи, но това го смятам за допълнителни 20 км, които за София ще се навъртат, във Варна, ако са 10, то и разходите падат двойно. Отоплението за Варна не е толкова проблемно, дори през по-голямата част от отоплителния сезон и климатиците ще вършат добра работа за около 5-6 ст./киловат, без да се занимаваш с дърва, а камината ще си я палиш само за кеф и през 10-те по-студени дни за годината :)

Ако се наложи да смениш работата с такава с по-ниска заплата, то ако си в апартамент можеш и без нито една кола, ама на село ще ти трябват две, а освен обичайните разходи по автомобилите имаш почти още толкова, заради допълнителните км. Или ако доходите на семейството спаднат с 40%, то може да се окаже, че частта отделяна за транспорт е доста висока и останалото да не стига за нищо.

Това имах предвид. Разбира се, ако има приличен градски транспорт, то това притеснение отпада. Обаче за Варна не знам как е, но в София квартали като Симеоново, Драгалевци, Бояна, Горна Баня, които са с удобен транспорт, е невъзможно да размениш апартамент за къща. За това се стига до варианти на 20 км от града, където маршрутките, ако изобщо ги има, не са никак редовни.

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #35 -: 18 Май, 2010, 20:58:40 »
0
Това имах предвид. Разбира се, ако има приличен градски транспорт, то това притеснение отпада. Обаче за Варна не знам как е, но в София квартали като Симеоново, Драгалевци, Бояна, Горна Баня, които са с удобен транспорт, е невъзможно да размениш апартамент за къща. За това се стига до варианти на 20 км от града, където маршрутките, ако изобщо ги има, не са никак редовни.

Тука реално нямаме аналози на тези ваши квартали. Всички квартали са наситени с жилищни блокове, единствено Виница се доближава донякъде, но и той е далеч от представата за престижен квартал.
Особеното ни е, че имаме извънградски зони, които са буквално на няколко километра от идеалния център. Заради морето и някои особености на релефа се получава така. Но къщите в непосредствена близост, особено тези с добра морска панорама, също са по-скъпи от апартамент в центъра.

@Negramoten
Ясно е, че сме далеч от стандарта и комуникациите на французите, но това не значи, че не бива да мислим за по-здравословен живот извън града. То, ако всичко ни беше наред, като при тях, нямаше да се налага да пускам тази тема :)

bludniqt sin

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 43
  • Карма: +30/-11
  • Респект: +24
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #36 -: 18 Май, 2010, 22:46:35 »
0
И двете си имат плюсове и минуси. Като цяло, кой каквото няма - това иска. Селяните си мечтаят за апартамент в града, а гражданите за къща на село.

Къщата на село:
+Двор (барбекю, детски кът, басейн, сауна - не са никак евтини, особено поддръжката на басейна);
+Чист въздух;
+Тишина;
+Няма ги алергиите от мръсотията;
+Нямаш проблеми с паркирането;
-По-скъпа и времеотнемаща поддръжка;
-Транспортни разходи и пълна зависимост от автомобила (такситата не ходят по селата);
-Липсват читави детски градини, училища, магазини, аптеки и др.;
-Напрежението е 170 волта и като спре тока може и седмица да го няма;
-По-трудно опазване от набези;
-Евтиното отопление изисква да се носят дърва;
-Всекидневното извънградско шофиране на семейството, носи известен риск.

Апартамент:
+Удобен транспорт и магазини;
+Детски градини и училища;
+Почти не мислиш за поддръжка;
+Бързо отстраняване на всякакви аварии;
+Достатачна е една кола, а дори може и без автомобил.
-Мръсно и шумно;
-Ако нямаш гараж, паркирането не е приятно;

Цената е много интересна. Защото ако живееш в къща, то парите, които ще даваш за колите и подръжката на къщата, можеш да даваш за наем на апартамент. Или излиза, че къщата е много по-скъпа. Понеже нестига, че купуваш парцел, и се занимаваш да строиш, а накрая плащаш и "наем" :)

Като цяло моето мнение е, че ако човек може да си позволи да поддържа къща и най-важното - има желание за това, то той трябва да се съобрази с момента. А именно детето му да е от 3 до 10 годишно или от 18 нагоре. Когато е от 3 до 10 сутрин се кара на детска градина/начално училище със занималня и вечер се взима. За 8-те години от 10 до 18 трябва да се живее в апартамент и след това може пак на село, а ако детето не се е отделило, то вече може да му се купи кола.

Възможно е да се намери някаква златна среда, като къщата е в някой квартал на големия град с удобен градски транспорт и маршрутки, а не на село, но там местните много се оядоха понеже продадоха нивите на високи цени и доста време ще могат да чакат. А да не говорим, че продават на някакви черни пътища, където за теб и колата е по-добре и по-бързо да караш още 20 км по асвалт, отколкото 1 км по безпътя. Този вариант беше удачен до 2005-та, защото тогава апартаментите се бяха балонизирали (тепърва новото строителство увеличаваше предлагането), а парцелите в такива квартали бяха по 10-20 евро/кв. а след това литнаха до 200.

Друг важен фактор за цените на парцелите е доколо ще паднат цените на апартаментите. Голяма част от купувачите на парцели от преди 2-4 години купуваха, защото вместо да дадат 150 000 евро за апартамент, предпочетоха да купят парцел за 40 000 и да построят 150 квадрата къща за още 45 000. А да не говорим за по-големите фамилни къщо от по 300-400 кв. Продават 2 апартамента и с парите строят жилище за 4 семейства. Но когато апартаментите се доближат до себестойността си (която е по-ниска от себестойността на къща поради мащаба), то никой няма да има сметка да строи. За това и когато апартаментите бяха по $10 000, парцелите в Елин Пелин бяха по $1000/броя и пак нямаше кой да ги купи.

Хич не си неграмотен брат ми. Наистина добро и стегнато изказване. Браво!

trap

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 31
  • Карма: +1/-1
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #37 -: 20 Май, 2010, 01:41:18 »
0
Моето мнение е че в България няма възможност за подобен избор ако живота ти е свързан с града. Има разбира се и много малки изключения, но те попадат в полюсите и са само за 3-5% от градското население. За да се даде възможност за подобен избор трябва да се променят - транспорт, образование, медицинско обслужване, а това в близките години не виждам как ще се случи. В момента според мен може да се разгледжа само вариант - апартамент и ако има възможност вила (с идея в последствие да става и за живеене ако се подобрят условията дадени по-горе).

uravnovesen

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 27
  • Карма: +2/-4
  • Респект: 0
    • Профил
    • Произведено в България
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #38 -: 20 Май, 2010, 20:39:47 »
0
Аз не съм си изяснила няколко неща (явно не съм изоставила идеята за парцел):
- колко пари са необходими за присъединяване към ВиК и Е.ОН?
Поразрових се в документите на работа и за 10 Kw заявена мощност таксата на Е-ОН е 700 лв. Последното е актуално за края на миналата година но не ми се вярва да са увеличили таксата ::)
Да подкрепим фирмите работещи в България!

ilianm

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 8
  • Карма: +3/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #39 -: 02 Юни, 2010, 20:02:19 »
0

Във Франция, като минималната заплата е 9 евро на час, то мислиш ли, че ги бъркат 2 коли и горивото? А да не говорим, че там всяка малка гара си има закрит паркинг за колела и хората си ги оставят там, взимат си влака (и децата на по 8 години си пътуват сами без да ги е страх, че ще им се случи нещо лошо) и за 20 мин са в центъра на големия град, ако работят или учат там. А на 18 почти никой не остава при родителите си :)

Така че сравнението не е много уместно, особено като се има предвид, че и в тези села има индустрия и услуги и работа за по 9 евро на час :) Докато в нашите села какво има?

A къде съм казал че французите ги бъркат 2 коли и гориво? ???
Кое сравнение не е уместно?

Темата не е какво може да си позволиш, а кое е по-хубаво!
Цял свят смята че в къща настрани е по-добре, само ние и австралийците харесваме апартаменти (за тях обаче апартамента е нещо модерно, но не толкова удобно)
20км не са никакво разстояние
До големите градове в България има достатъчно села, които са толкова близо до границите на града, че пътя от другия край на града  би бил и по-дълъг и по-скъп. Пример: Лозен до Бизнес Парка, в сравнение с ЖК Обеля.

Мисля че сравнението наистина не е уместно  (да повторим че не става дума кой какво може да си позволи, а кое е по-хубаво).
Повтарям че според мен проблем има само ако децата са мн. малки и трябва да се водят някъде на детска градина и начално у-ще, но при две коли и подходящи учебни заведения  и този проблем не е непреодолим.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #40 -: 02 Юни, 2010, 21:58:48 »
0
Ако се говори кое е най-добре - то е къща с двор 2 декара в центъра на града :)

Ако бях милиардер примерно, щях да превъзмогна гнусотата, от това че застроиха горната част на Южния парк и да купя един парцел е останал незастроен и се продава за 3 милиона EUR, за къща :)

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #41 -: 02 Юни, 2010, 22:32:34 »
0
Ако се говори кое е най-добре - то е къща с двор 2 декара в центъра на града :)

2 декара са малко. трябват поне 5 и то при квадратен парцел, а къщата да е точно в средата :)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #42 -: 02 Юни, 2010, 23:23:42 »
0
Тогава - терена на Резиденция Лозенец. :) И без тва и на него ще видят сметката...



Американци хапят 3 дка от държавна резиденция
« Последна редакция: 02 Юни, 2010, 23:51:41 от dodo2 »

Negramoten

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
  • Карма: +23/-1
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #43 -: 02 Юни, 2010, 23:49:09 »
0

Във Франция, като минималната заплата е 9 евро на час, то мислиш ли, че ги бъркат 2 коли и горивото? А да не говорим, че там всяка малка гара си има закрит паркинг за колела и хората си ги оставят там, взимат си влака (и децата на по 8 години си пътуват сами без да ги е страх, че ще им се случи нещо лошо) и за 20 мин са в центъра на големия град, ако работят или учат там. А на 18 почти никой не остава при родителите си :)

Така че сравнението не е много уместно, особено като се има предвид, че и в тези села има индустрия и услуги и работа за по 9 евро на час :) Докато в нашите села какво има?

A къде съм казал че французите ги бъркат 2 коли и гориво? ???
Кое сравнение не е уместно?

Темата не е какво може да си позволиш, а кое е по-хубаво!
Цял свят смята че в къща настрани е по-добре, само ние и австралийците харесваме апартаменти (за тях обаче апартамента е нещо модерно, но не толкова удобно)
20км не са никакво разстояние
До големите градове в България има достатъчно села, които са толкова близо до границите на града, че пътя от другия край на града  би бил и по-дълъг и по-скъп. Пример: Лозен до Бизнес Парка, в сравнение с ЖК Обеля.

Мисля че сравнението наистина не е уместно  (да повторим че не става дума кой какво може да си позволи, а кое е по-хубаво).
Повтарям че според мен проблем има само ако децата са мн. малки и трябва да се водят някъде на детска градина и начално у-ще, но при две коли и подходящи учебни заведения  и този проблем не е непреодолим.

Виж сега, ако можеш да си позволиш 2-ма шофьори и частни учители...

Ама тук говорим да си продадеш 100 кв. апартамент в центъра и да отидеш в някое село, което те уверявам, че няма прилична/никаква гимназия. Ако са малки, много по-лесно можеш да ги взимаш от детска градина или начално училище със занималня, но като порастнат нещата не стават по-лесни, а точно обратното. Дори и в село със сравнително редовен градски транспорт да са, то пак ги обричаш на допълнителни часове пътуване всеки ден, а и не е безопасно да си оставиш 11 годишното дете да обикаля със селски автобуси...

А ако имаш негораничен бюджет, то най-добре си купи вили на места с вечна пролет и ги редувай като ти омръзнат, а на децата наеми частни учители :) :) :)

ilianm

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 8
  • Карма: +3/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #44 -: 03 Юни, 2010, 15:16:42 »
0
Ти ходил ли си в Долни или Горни Лозен,
Апокалиптичната мизерия, която си описъл е валидна за някои колиби в Родопите, но те уверявам че ако си купиш къща в Лозен, пътя ти до работа може да е мнооого по-кратък от случая в който живееш в апартамент на другия край на София.
Децата от детска градина или начално училище пак ще ги прибираш с кола, независимо къде живееш, а гимназистите може да се оправят с по-малко автобуси
Айде изтъкни ми предимства на апартамент в Обеля пред къща в Лозен, при положение че работиш в Бизнес Парка?
Това което се печели обаче е несравнимо - тишина, зеленина, спокойствие.
А най-много печелят същите тия деца - двор за игри, чист въздух и нормална среда за живот. :)
« Последна редакция: 03 Юни, 2010, 15:24:18 от ilianm »