Автор Тема: Късно ли е да се купуват долари?  (Прочетена 76261 пъти)

Scyther

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #120 -: 05 Октомври, 2010, 19:55:04 »
0
КТБ дават 6.5% лихва на щатски долари (на евро - 7.5%). Аз продължавам да стоя на 40/40% EUR/USD и 20% CAD за баланс, както и като "неприкосновен резерв" - да не остана съвсем на "сухо", ако не дай Боже изгоря с баМка  *sheep* :D *beer*


Булкане, някои банки отварят нови офиси.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #121 -: 05 Октомври, 2010, 21:39:49 »
0
За Bulcan - на евро съм щото на долара повече не му вярвам достаъчно съм загубил от него. Кредитирах го с доверие достатъчно дълго а той се сриваше и сриваше а Буш, Гринспън и Бернанке все една песен си пееха, че се придържали към политиката на силния долар. Особено смешно звучеше това при 1.60 към еврото и тогава постоянно го повтаряха. Ако тогава е бил силен какво да очакваме за в бъдеще тогава. Демагогия пълна. От клипчето с Роджерс на едно място разправя че Бернанке бил гамен. За златото съм резервиран а виж среброто има потенциал тук съм съгласен напълно въпреки, че и то е с връх сега, то доста време е подценявано и с излизането от рецесията ще нарасне неимоверно търсенето му, все пак е промишлен метал за разлика от златото което отдавна е заменено в конвенционалните технологии. За захарта, не знам, не разбирам не виждам причина да расте ама ако е така лошо щото и ракията ще поскъпне. Не ми се вярва освен да е нещо свързано с високите темпове на ръст на бразилската икономика и излизане на масите от бедноста  там. От това не разбирам не мога да коментирам а и не ям сладко.  :D
   Книжните пари при очевидно незизбежния втори рунд на количественно отслабване в УСА наистина започват да стават балон. ГОЛЕМИЯТ въпрос е кога и къде да се бяга от тях. В имоти не, така се разбрахме, нямат ликвидност поне минимум 5 години. Злато аз лично не, не искам да се бутам там. Сребро, може би - достъпно е компактно и ликвидно. За захарта сега смятам колко може да влезе в гаража, пуснат ли я на промоция по левче, пръв съм с ремаркето и в гаража. Има ли срок на годност, има ли в нея капацитет за поне 12-15 % ръст на година. ако няма не е привлекателна. Аз от как я помня все си е по около левче отгоре отдолу сезонн, По соц. време беше твърдо 70 стотинки. А от тогава доста време мина и доста инфлация се натрупа за всички тези години а тя си е пак толкова кажи речи. Какво ли има наум старчето Роджерс, от два часа мисля за това.
« Последна редакция: 05 Октомври, 2010, 22:54:05 от Ivel »

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #122 -: 05 Октомври, 2010, 22:39:49 »
0
КТБ дават 6.5% лихва на щатски долари (на евро - 7.5%). Аз продължавам да стоя на 40/40% EUR/USD и 20% CAD за баланс, както и като "неприкосновен резерв" - да не остана съвсем на "сухо", ако не дай Боже изгоря с баМка  *sheep* :D *beer*


Булкане, някои банки отварят нови офиси.


Scythеr-e, казаха ми за това в самата банка преди месец. Всъщност новият им офис е "финансовият им център" във Варна, а това, което си го знаем, е вече просто "офис". Учудиха ме и с изключително добрият обменен курс (кръстосан, без да минава през лева) долар-евро - само половин цент над спота (за по-голяма сума, договорихме го в момента).
I say what I do and do what I say.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #123 -: 05 Октомври, 2010, 22:56:10 »
0
За Bulcan - на евро съм щото на долара повече не му вярвам достаъчно съм загубил от него. Кредитирах го с доверие достатъчно дълго а той се сриваше и сриваше а Буш, Гринспън и Бернанке все една песен си пееха, че се придържали към политиката на силния долар. Особено смешно звучеше това при 1.60 към еврото и тогава постоянно го повтаряха. Ако тогава е бил силен какво да очакваме за в бъдеще тогава. Демагогия пълна. 

Е, естественно, че е демагогия, но не мисля, че може да се разчита само на една валута, ако се държат по-големи суми пари в брой. При условие, че само при EUR - USD се наблюдават до 30-40 цента движения в по-дълъг период, понякога се налагат "размествания", доколко може да се нацели да са печаливши е отделен въпрос.

Среброто и на мен ми се струва интересно и добра инвестиция, там единственния проблем е, че ако се купува дистанционно, таксите за съхранение са по-големи (заема повече място), но пък е далеч по-малко спекулативно от златото.
I say what I do and do what I say.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #124 -: 05 Октомври, 2010, 22:59:05 »
0
Абе и аз съм налял там една стотачка, ама нещо не ми вдъхват много доверие. Нещо прекалено флексъбъл ми се струват с тези екзотични депозити. Имаше някъв, дето ако е в лева се гарантирал сегашният курс към еврото ако се обърне каруцата с левовете. Трябва да взема да ги пробвам ако свирна дали ше ми съберат за 2 дена 25 хилки. Това си някъв вид стрес тест все пак.
« Последна редакция: 05 Октомври, 2010, 23:19:47 от Ivel »

Scyther

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #125 -: 05 Октомври, 2010, 23:05:35 »
0
Цитат на: BulCan
Scythеr-e, казаха ми за това в самата банка преди месец. Всъщност новият   им офис е "финансовият им център" във Варна, а това, което си го знаем,   е вече просто "офис". Учудиха ме и с изключително добрият обменен курс   (кръстосан, без да минава през лева) долар-евро - само половин цент над   спота (за по-голяма сума, договорихме го в момента).

Така е. Рекох да ти кажа в случай, че си пропуснал. И аз съм доволен от   кръстосаните им курсове. Въобще откак имам вземане-даване с тях, не мога   да се оплача за нищо. Чак да не повярва човек... *beer*

Цитат на: Ivel
трябва да взема да ги пробвам ако свирна дали ше ми съберат за 2 дена 25 хилки. Това си някъв вид стрес тест все пак.

Това съм го пробвал.  До 10 000 евро може без заявка на деня. За повече се заявява един ден по-рано.



 

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #126 -: 05 Октомври, 2010, 23:10:49 »
0
 
[/quote]


Среброто и на мен ми се струва интересно и добра инвестиция, там единственния проблем е, че ако се купува дистанционно, таксите за съхранение са по-големи (заема повече място), но пък е далеч по-малко спекулативно от златото.
[/quote]

 Не заема толкова място колкото захарта и дървения материал например. Аз съм по-склонен в дървен материал да инвестирам, отколкото в захар. По света има много растящи пазари и ако се замисли човек все ще намери на какво да се повози нагоре. То пари се правят и надолу ама ние сега решавам задачки за четвърти клас до там не сме стигнали още.  Ама мен ме мързи вече да обикаалям насам натам и търся локално в БГ как е най-добре. Колкото и да е тривиално в ракия да се инвестира, в производство а реализацията да не минава през акциз си е още по-сладко и от захарта и от златото. Имаш цикъл от година ако се напрегнеш може и по-малко и обръщаемост през поне 60%
« Последна редакция: 05 Октомври, 2010, 23:22:56 от Ivel »

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #127 -: 06 Октомври, 2010, 11:05:14 »
0
Една новина от дир.бг (има я и в инвестора)  ;D

Бернанке и Трише създавали хаоса в света http://banks.dir.bg/2010/10/06/news7211704.html

Прекалено хлабавата валутна политика на Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ и на Европейската централна банка (ЕЦБ) тласка света към хаос, вместо да помага за възстановяването на световната икономика, според Нобеловия лауреат за икономика Джоузеф Стиглиц, цитиран от Ройтерс.
"Наводняването с ликвидности" от страна на УФР и ЕЦБ дестабилизира валутните пазари и принуждава страни като Япония и Бразилия да защитават износителите си, изтъкна Стиглиц пред журналисти на конференция в Колумбийския университет.

"По ирония УФР създава цялата тази ликвидност с надеждата, че ще съживи американската икономика", добави бившият главен икономист на Световната банка. От началото на септември доларът е поевтинял с около 6,5 процента спрямо кошницата от основни световни валути на фона на очакванията за ново отслабване на валутната политика на УФР, което кара инвеститорите да търсят по-голяма възвръщаемост другаде.

Този поток от долари предизвиква поскъпване на валутите в много нововъзникващи пазарни икономики като Бразилия, където прогнозите са за силен икономически растеж. Японската йена също достигна рекордни стойности спрямо долара в очакване на по-нататъшно отслабване на американската валута.

Според Стиглиц последните действия на тези страни за борба с поскъпването на техните валути са били необходими. Той обаче изтъкна, че намаляването на лихвите може да помогне до известна степен, но е прекалено малко, за да се решат проблемите, пред които са изправени Европа и Съединените щати. "Необходими са финансови стимули", подчерта Нобеловият лауреат.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #128 -: 06 Октомври, 2010, 11:49:36 »
0
Начев,
ето 1 интересно видео:

и една статия:

Беше ми интересно да чуя мнението на Дж. Роджърс. Благодаря за линка.
Захар??
Не мога да го проумея. Дали не съм пропуснал някаква технологична новост? Или става дума за възможното приложение на захарта в областта н а алтернативните горива?
Както и да е - ние не ще да можем да топнем човката в тази манджа. Играта там е голяма.

Злато?
Не го разбирам пустото злато и не му вярвам. Може би става дума за някакакъв  компенсаторен механизъм, при който самооправдавам собственото си невежество и липса на кураж да се впусна в нещо ново.
Приказките за цена от 2000 съм ги чувал още когато златото беше под 800.
Е, малка сметка! ако се приеме, че в 1 кг. има кръгло 32 унции.
Тонът прави 32 000 унции.
Резервите на САЩ са 260 300 000 унции.
При цена 2000 ЩД някога - това прави 520 600 000 000, малко над половин трилион долара. Нищо работа. Да си спомним как се стопиха разните програми. А сега са подготвили нови.

Сигурно си заслужва да пресметне тази сума към разните видове дълг в Щатите. Направо е смешно ниско като %.
Никакъв проблем не могат да решат.
Друг е въпросът, че (и Роджърс го подчерта)  въпреки всички нараствания на цената, сметките през инфлацията показват, че сме далеч от историческите рекорди.
Ами 5 000 ?!
Ами 50 000?!
Изглежда като светотатство сега. Ама колко неща изглеждаха напълно невъзможни до вчера ?!



nearvana

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #129 -: 06 Октомври, 2010, 15:32:59 »
0
аз лично не виждам защо еврото трябва да е по-добре от долара. В момента дори ми се струва че всички са зяпнали как ФЕД ще печати а зад гърба им в европа спасяват банки и поради тази причина например ирландския дефицит щял да достигне 32% (не е печатна грешка) от БВП!!!!

Ако въпроса е евро или долар мисля че най-късно на 1.40 е време да се понакупят долари.   

 Ако ще се инвестира в пари  някакава кошница от  държавни облигации на няколко свестни длъжника: канада, австралия, германия ... you name it  ... ми се струва най-удачния вариант. 

Отдавна си мисля че няма да е зле една част от парите да са инвестирани в аграрния сектор - ето ви и една идея как може да стане по мързеливия начин: купува се ETC(exchange traded commodity)  , например db Agriculture Booster ETC ( http://www.etc.db.com/DEU/ENG/ETC/Products) .  Имат и ETC за сребро и енергийни носители.

Тезата на интервюто по-горе е че и да паднем и да бием (нова криза или не) тези неща все ще се качват, щото при криза ще се печатат пари тоест ще има инфлация а при съвземане на икономиката ще има търсене за суровини и цените им пак ще се качват. Да се внимава и да се разбира "цените в долари", тоест да се купуват индексите в долари.

Обаче, ако въпреки евентуалния нов quantitative easing  се появи дефлация, кво правим?  Досега толкова пари се изляха в системата и няма инфлация а точно обратното. При ново масирано наливане на пари, поне на мене не ми е ясно какво ще стане ... някой с идея по въпроса??? май тогава поне е сигурно че акциите ще намажат, затова не е зле и в тази кошница да има нещо. И то пак деноминирани в долари ....

абе много приказки и накрая кво ... пак не е ясно кво да правим. важното е да внимаваме с резките движения щото при тази волатилност ако се окажем в грешната фаза (купуваме скъпо и продаваме евтино) много бързо може да занулим сметките   ;D

 *drink11*



 

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #130 -: 06 Октомври, 2010, 19:03:06 »
0

Отдавна си мисля че няма да е зле една част от парите да са инвестирани в аграрния сектор - ето ви и една идея как може да стане по мързеливия начин: купува се ETC(exchange traded commodity)  , например db Agriculture Booster ETC ( http://www.etc.db.com/DEU/ENG/ETC/Products) .  Имат и ETC за сребро и енергийни носители.


Много сходни мисли ме преследват и по тази причина няма да ги повтарям в момента в раличен словоред  :), но ако дойдат нови идеи, викай смело.

Сега искам да споделя пет приказки по ETC и ETF.
Не съм имал време да гледам история. Имаш ли идея за някаква доходност до този момент?

Друго, което ми направи впечатление. В началната страница те посрещат "като за добър ден" с един тежък за четене юридически текст, в който става дума, че достъпът на тези продукти е или може да е забранен за лица от определени страни. Има дори хипотеза, че достъпът до сайта от сървери, които са базирани в определени страни, може да бъде ограничен.
Е, ние не попадаме в ограничението, защото влязох и разгледах. Със свито сърце :) Викам си, че всеки момент момчетата от Bundesvefassungsdienst могат да ми разбият врата и да нахълтат с неудобни въпроси  :)

Не случайно избрах точно тази служба. Имаше в текста още едно условие. За да влезеш в страницата се натиска съответната страна на местопребиваване и качеството ти (физ. лице или институция) и с кликването ти фактически декларираш, че си с постоянно местожителство там. Избрах си Германия. Не знам защо !

Американците са споменати изрично, че подлежат на ограничение.

Някаква идея - защо е цялата тази работа.
Нямам никаква представа, какво е данъчното третиране при тези инструменти?

Допълнително ми направи впечатление, че само при златото имаш една единствена такса от 0,29 % годишно за мениджмънт.

При другите продукти има или по-висока или още допълнителни  различни видове такси. Да вземем споменятия например db Agriculture Booster ETC:

- такса от 0,45 % годишно за мениджмънт.
- такса 0,70 %за Щ.Д. или 0,80 % за Еур, което са нарекли "вътрешни разходи" (върви го разбери), а и не мог а да схвана дали е еднократно или годишно,
- такса депозиране - 0,10 %. Логиката е, че този инструмент (както го схванах) има качеството на нещо като полица, която е издадена от съответния ДБ фонд, и тази полица е обезпечена. Обезпечението е или с физическо или синтетично ?? злато. Под синтетично имат предивд сигурно някакви ценни книжа - има някаква забележка, че са възможни различни инструменти, суапове и вероятно други. Мимоходом става дума, че във връзка с последните са възможни  и допълнителни разходи, без да ги конкретизират.
db Agriculture Booster ETC е обезпечена със синтетично злато.

Ами, това разбрах.
Ако знаеш нещо повече за проясняване, моля те, дай някакъв коментар. 
« Последна редакция: 06 Октомври, 2010, 19:06:24 от nachev »

nearvana

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #131 -: 07 Октомври, 2010, 01:44:08 »
0
Брей, аз уж дадох линка на сайта с инфото и чак сега видях че като го кликнеш излизат тези чудесии ... абе наскоро имах вземане даване с швейцарска банка и трябваше 217835 пъти да потвърдя че нито съм американец, нито дължа пари там, нито имам зелена карта и т.н.  - явно чичо сам яко е затегнал кранчето за да не се изнасят нелегално пари зад граница.  Та предполагам поради това тези дълги юридически фермани - признавам като видя такова нещо и първо тръгвам да търся алтернатива при която не ми се налага да чета тази бумащина ...

Ами без да съм спец данъчното третиране май зависи от държавата в която си и от която оперираш - имаш си банка в която си имаш и онлайн depot (securities account ...  как е на български?) където са ти акциите. От там можеш и да купуваш и продаваш акции/ETF/ETC. Ако имаш печалба тя се облага според законодателството на държавата в която си. Например в германия наскоро промениха законодателството и сега дължиш flat rate от 25% от печалбата (загубите можеш да ги прехвърляш за следващи години). Данъчните си прибират четвъртинката (ееех де да беше десятък) директно от банката и не ти се налага да правиш каквото и да е освен да псуваш държавата - поне получаваш и нещо насреща де.
Тоест банката знае кво си правил с акаунта си, какви акции си купувал и продавал, знае ти печалбите и направо ти дърпа данъка.  Как е в БГ не знам - но например може да се ползва това http://www.deltastock.com/bulgaria/home/deltastock_home.asp.  Някой да знае по-читав провайдър?

Като БГ гражданин можеш да си направиш акаунт в немска банка  ако се регистрираш че живееш в германия  - можеш да го направиш формално при познат който живее там и от там насетне  си правиш каквото си искаш с този акаунт ама данъчните те скалпират с 25% >:(


Сега искам да споделя пет приказки по ETC и ETF.
Не съм имал време да гледам история. Имаш ли идея за някаква доходност до този момент?


значи този db Agriculture Booster Euro Hedged ETC  всъщност репликира един техен индекс дето е почти перфектно корелиран със S&P GSCI Agricultute TR Index  (http://www.godmode-trader.de/Index/S-P-Gsci-Agriculture-Index-Total-Return-RTH/Profichart)
ще пробвам де закача и pdf  с графика и какъв е точно индекса - почти половината е пшеница и царевица,  после идват соя, памук и захар с общо 40% и останалото е кафе и какао.

Все пак това беше само пример - има един вагон ETF-и дето репликират не-толкова екзотични индекси. Например този http://zertifikate.onvista.de/snapshot.html?ID_INSTRUMENT=13479329&MONTHS=36&CHART=3#chart   си репликира точно S&P GSCI Agricultute TR Index. Или пак на същите хубостници db S&P GSCI Agriculture ETC. сложил съм и неговия factsheet ...

Така че, въпроса за доходноста - зависи кой индекс си избереш. Като си избереш индекса има поне 10  ETF-и дето го репликират.




Допълнително ми направи впечатление, че само при златото имаш една единствена такса от 0,29 % годишно за мениджмънт.

При другите продукти има или по-висока или още допълнителни  различни видове такси. Да вземем споменятия например db Agriculture Booster ETC:

- такса от 0,45 % годишно за мениджмънт.
- такса 0,70 %за Щ.Д. или 0,80 % за Еур, което са нарекли "вътрешни разходи" (върви го разбери), а и не мог а да схвана дали е еднократно или годишно,
- такса депозиране - 0,10 %. Логиката е, че този инструмент (както го схванах) има качеството на нещо като полица, която е издадена от съответния ДБ фонд, и тази полица е обезпечена. Обезпечението е или с физическо или синтетично ?? злато. Под синтетично имат предивд сигурно някакви ценни книжа - има някаква забележка, че са възможни различни инструменти, суапове и вероятно други. Мимоходом става дума, че във връзка с последните са възможни  и допълнителни разходи, без да ги конкретизират.
db Agriculture Booster ETC е обезпечена със синтетично злато.

Ами, това разбрах.
Ако знаеш нещо повече за проясняване, моля те, дай някакъв коментар. 


от factsheet-a дето съм прикачил разбрах че таксата е 0.55% на година ...  на страницата уж седи Total Expense Ratio (TER) p.a.    0,45 % ама има и 0.1% за гаранциите. Иди ги разбери ... мисля че последно е 0.55% p.a. - на година! Което сравнено с данък печалба (ако го продадеш на печалба) от 25% бива  ;D

този със златото - db Physical Gold ETC (EUR) - айде и неговия factsheet качих, като съм почнал да спамя (не е реклама - нямам нищо общо с тази банка - просто давам пример) има такса от 0.29% на година и пазят наистина  физическо злато в трезорите - тоест нямаш риск от фалит на банката щото това си е отделно дружество и твоето злато си седи там. 

Това няма как да стане с agriculture booster-ите и естествено там търгуват с фючърси. Мислех си че обаче самите фючърси са достатъчна гаранция. Все пак там има и малко други рискове - лихвен риск понеже фючърсите са чуствителни на лихвените нива но волатилноста там е обикновенно в пъти по-малка и съответно пренебрежима. Тези допълнителни гаранции на agriculture booster-ите със злато не ги разбрах -  *rashko* ???  .

От дойче банк  съм взимал само сертификат за сребро - http://zertifikate.onvista.de/snapshot.html?ID_INSTRUMENT=10227231&SEARCH_VALUE=DB3XAG

Това си е без никакви разходи за управление - само плащаш малко повече като го купуваш отколкото е пазарната му стойност - 0.5% или нещо такова.  При сертификатите обаче носиш риск от фалит на банката - ако дойче банк фалира пиеш една студена вода. При  ETF/ETC
си защитен чрез гаранцията или физическото притежание на актива.

баси фермана ... вече ми е късно и говоря несвързано ... лека нощ
 *drink5*
« Последна редакция: 07 Октомври, 2010, 02:17:22 от nearvana »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #132 -: 07 Октомври, 2010, 11:52:23 »
0
nearvana,
По нощите си се мъчил да ми отговаряш. Благодаря, сега ми светват някои неясни въпроси, но дано не е било твърде уморително.

Днес при влизането не се появи онзи диалогов прозорец с неприятните ограничения и предупреждения. Явно вече са ме записили някъде и ме разпознават  :).

Дано и аз по някакъв начин мога да съм ти полезен. При ровене в сайтовете всеки си има някак.ъм  свой неповторим маниер и отпечатък. Един върви по едни пътища и попада на едно, друг на друго. Вниманието се провокира по различен начин.  Понякога се получава подходящо допълване.

Та гледах линка за Produktübersicht, gesamtes ETC Angebot, там пригледно са изложени и основните параметри на продуктите. Важно е да се изчете и главата на документа и разбира се дребния текст в легендата.

Ще опитам да закача файла, ама "а дано"  :)

Та, в този файл за съответните инструменти (агрикълчър) в колоната Hinterlegung стои отметка - Goldbarren, но малко по нататък се споменава  Syntetisch.

Преди да кажа, как тълкувам това, ще направя художествен превод  :) на текста в главата за да е полезно и за други колеги.

"db ETC – Exchange Traded Commodities
db Exchange Traded Commodities (db ETC) – eine Rohstoff-Tracking-Lösung der Deutschen Bank AG. Bei db ETC bzw. bei db Physical ETC handelt es sich um besicherte bzw. hinterlegte Schuldverschreibungen der DB ETC Index plc. bzw. der DB ETC plc. Sie ermöglichen eine einfache, transparente und effiziente Partizipation an der Wertentwicklung von Rohstoffen. db ETC ermöglichen Investoren den Zugang zu der Anlageklasse Rohstoffe, ohne dabei die zugrunde liegenden Futures oder Rohstoffe zu handeln oder die Ware physisch geliefert zu bekommen. db ETC können kontinuierlich während den Börsenhandelszeiten über jede Bank oder jeden Broker an den jeweiligen Börsen erworben und auch wieder veräußert werden.

db Exchange Traded Commodities (db ETC) - представлява едно инвестиционно решение за следене на пазара на суровините, предлагано от ДБ Ад. При  ETC съответно  при  db Physical ETC става дума за осигурени, съответно обезпечени полици на DB ETC Index plc. bzw. der DB ETC plc. (забележка: оттук вадя извод, че става дума за дъщерни компании на ДБ, щом са public limited companies). Тези инструменти дават възможност на инвеститорите за достъп до вложения от клас "Суровини", без при това да са принудени да търгуват стоящите в основата на тези пазари Фючърси или да купуват стоката и да я получават като физическа доставка. db ETC позволяват по време на борсовите сесии една непрекъсната търговия през всяка банка или всеки брокер на съответната борса, като могат да се купуват и също да се продават обратно."

Какво ми се мъти в главата?!  Вероятно в тяхното законодателство е предвидено, щото емитентите на такива документи да са много сериозно ангажирани. Това е вероятната причини, че в мига, в който ти си купиш дял от такъв инструмент, правно това е равносилно издателят да ти е издал полица (вярно, че в текста не е употребена класическата дума за полица Wechsel, или запис на заповед Solowechsel, но това дава възможност на инвеститора да е сигурен,  че ако поиска да продаде, няма да има мъркане. Държиш ли в ръцете си безспорен дългов документ, предполагам, че немската правна система няма да даде възможност на длъжника да се огъва.

Та, на същото това място в таблицата е отбелязано и обезпечаването на инструмента със златни кюлчета. Синтетични, ама златни  :). Споменаваш, че ни си го разбрал. То и аз не съм много наясно, но чета и се опитвам да мисля. Не, че ми е силната страна  :).
Вероятно става дума за някаква специфична сделка за възникване на някакви права при някакво условие. Така излиза, че освен осигуреността (поради качеството на документа на полица) има и някакво синтетичнозлатно обезпечение.
Ако е това - добре е измислено. Подкупващо.
Трябва да направя опит да поговоря с някой банкер.

nearvana

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #133 -: 07 Октомври, 2010, 13:39:07 »
0
...
При ровене в сайтовете всеки си има някак.ъм  свой неповторим маниер и отпечатък. Един върви по едни пътища и попада на едно, друг на друго. Вниманието се провокира по различен начин.  Понякога се получава подходящо допълване.
...


абсолютно е така, Начев, затова общуването е хубаво нещо :)

Особеното при ETF(ETC) е това че те са оформени като отделни дружества и са длъжни да притежават индекса който следят (злато или фючърси на суровини) и затова не носиш кредитен риск от фалит - ако ДБ фалира, кредиторите й няма как да си разпределят кюлчетата злато от някой от нейните ETF-и. Те са само за купилите дялове от конкретния ETF.

Ако не се притесняваш от този кредитен риск - аз например не смятам че ДБ може да фалира в обозримо бъдеще - тогава можеш да си вземеш сертификат за злато, което си е ценна книга която ДБ ти гарантира че струва  колкото златото в момента. Нямаш годишна такса управление затова и нямаш физически гарантирано злато. Например този за среброто http://zertifikate.onvista.de/snapshot.html?ID_INSTRUMENT=10227231&SEARCH_VALUE=DB3XAG
или този за злато http://zertifikate.onvista.de/snapshot.html?ID_INSTRUMENT=5047982&SEARCH_VALUE=722373. качвам проспекта ... keep on spaming :)

за мене сертификатите са по-лесни щото нямат разните му там годишни такси и т.н.. Доколкото съм чувал ETF-ите са добре дошли за институционални инвеститори дето имат ограничения при инвестирането - например пенсионни фондове. За тях е важно да няма риск от фалит на ответната страна и съответно ETF-а е чудесен избор. 

При сертификатите има и сериозно разнообразие на опции, които не са задължително прецакващи -  примерно можеш да си гарантираш определено дъно, тоест ако цената падне под едно ниво ти прибираш  повече. Обаче понеже няма безплатен обяд или си плащаш за услугата или например се отказваш от печалби по-големи от 30% например. Ей такива неща има "на корем" при сертификатите.
Мислил съм си дали има пазар за подобни неща в БГ и доколко има предлагане. Чисто технически не е толкова трудно да се конструират - това го разбирам горе долу . Мислиш ли че е смислена ниша в БГ?


 *drink2*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #134 -: 08 Октомври, 2010, 10:10:28 »
0
..................
Мислил съм си дали има пазар за подобни неща в БГ и доколко има предлагане. Чисто технически не е толкова трудно да се конструират - това го разбирам горе долу . Мислиш ли че е смислена ниша в БГ?


Първо ми се иска да споделя, че в отговора ти откривам елементи за добронамерен опит за предаване на систематизирано познание, а това е нещо, което е още твърде слабо срещано из нашите форуми, пък и надхвърля обичайното предназначение на форум. Респект, за което. *drink1*

Сега няколко думи по въпроса ти.
Не можах да разбера еднозначно, дали :
- визираш някаква дейност като консултант (или сходен)  или
- мислиш за някаква форма на директно извършване на дейност?

Всъщност, без оглед на точен отговор по горната дилема, краткият отговор е "да". И то съм доста категоричен.
Основание за това ми дава основно факторът, че над 95 % от нашенци мислят за имоти, оттам нататък идат депозитите и после ..... мрак! В тази ми констатация няма никакъв опит за негативизъм или осмиване или сходно.
Нещата си имат своето обяснение.
Същевременно, има сериозни спестявания, задлъжняването е още на сравнително ниско ниво.
В тази връзка за не пускам разни приблизителни числа, заслужава си  да се прочетат и данните на колегата  Информ (той пише в инвестора и в имоти.нет)
Ето примерно
тук
и в следващи страници.

Предполагам - знаеш, че очакванията ми са по-скоро в посока на това, че спестителите ги чакат лоши времена в обозримо бъдеще и по тази причина много хора вероятно ще търсят алтернативи.

Знаеш, че иконимическата (вкл. финансова) и юридическата култура като цяло са ниски, но при необходимост хората бързо се учат.
Въпросът ти е сложен. След конкретизиране, трябва целенасочено да се изчетат доста закони в търсене на верен отговор:
- ТЗ,
- Закон за пазарите на финансови инструменти,
- Закон за публично предлагане на ценни книжа,
- Закон за кредитните институции,
разните наредби на КФН  (о ужассссссссс)
европейско законодателство (хич ме няма там).

Добре е вече, че в наши нормативни документи има поне дефиниции на опции, фючърси, договори за разлика.
ETF i  ETC и разните сертификати по-скоро не съм срещал, но след евр. членство вероятно за всичко това може да се намери подходяща форма за някаква дейност.