Автор Тема: Късно ли е да се купуват долари?  (Прочетена 76288 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #135 -: 08 Октомври, 2010, 12:50:25 »
0
И малко практически форекс  :) от вчера.
Не е предназначено за тези, които разцъкват милиони от лаптопа, докато чакат да бъдат приети от ... да речем -министър.

Най-семпли и делнични неща за обикновени граждани, които не са трейдъри.

Споделих, че бях на евро и останах на евро, но рязкото покачване от началото на месеца отново вкара дявола в играта и той взе да ме побутва. Вчера се освободи някаква сума, след известно колебание прецених, че е удачен момент за някакво диверс. и реших, че отивам частично да Щ.Д.
Споменавам го само поради факта, че е така. Няма никакво значение, че след време може и да породи закачки и майтапи. В такова време живеем. Пък и в определени случаи нося  :) бъзик.
Последно преди да изляза на екрана гледах курсове 1,3955.

Знаете, че  арбитражът на валути в Бг банки (дори за относително вътрешни хора) е напълно умряла работа и по тази причина не го практикувам.
Ама си рекох: Булкан спомена, че в КТБ правят директно котиране и минах при тях. Оказа се напълно вярно, но уточниха, че трябва операцията да е базналична (от сметка в сметка). Не попитах за условията на смяна при хипотеза носиш кеш и си тръгваш с кеш?!  Спазарих курс 1,3920, което ми се видя  приемливо в момента. Очаквам по-скоро някаква корекция.
Малко забележка. Интересно е обстоятелството, че помолих служителя да ми покаже спота в момента (много шаваше вчера - знаете). Той видимо се притесни, макар че разбра за какво го питам. Може да нямаше достъп до такава инфо на компютъра си. Или не знаеше къде да гледа, или считаше, че би си превишил правата ако ми покаже един екран. Почна да звъни на дилинга. това упражение го знам идеално, обикновено в този момент сделката се проваля, но за моя изненада - споразумяхме се.

В същия този момент разни банки даваха в следните параметри, но на таблата си :
Еур   1,9460 - 1,9590 лв.   0,66 %
Щ.Д. 1,3710 - 1,4310 лв.   4,20 % ???????????????
за по-големи суми  обичайно са склонни на известен пазарлък, но обикновено само при едната сделка, в случая  - курс продава на Щ.Д., че двойката е много нервна в момента.

Реших, че ще е интересен малък тест, понеже отдавна не съм имал много работа с сарафите. Минах наблизо  през едно от добре поставените на пазара в София валутни бюра - Никар на Графа.
Там примерно половин час след банковата операция видях следното:
ЕУР -    1,954 - 1,956, марж порядък 0,10 %
Щ.Д -   1,3960 - 1,4030, марж порядък 0,5 %
Може да се каже, че котировките бяха в рамките на обичайното. При еврото маржове от 20 - 30 пипа са добри, доста бюра работят на  50. При Щ.Д. много рядко падат до 50 (40), обичайно работят на 60-80 пипа или дори повече.

По-късно след като си бях вече на компа, прегледах данните за движението на курса към момента на сделката и към момента на котировката при бюрото.
При спот  1,3970 съм купил Щ.Д. на 1,3920. "Комисиона" - 0,36 %
Малко по0късно вече спота удря 1,40, което прави курсовете на бюрото напълно защитими.
Изчисленията показват, че двете сделки са при доста сходни параметри.
Много кратко след това в късен следобяд имахме вече 1,3860 на спота, днес държим редута  1,3890 - 1,3920, за сега.

 Надявам се информацията да е интересна за хора, които не обичат да носят чанти с пари по улицата  :)


Само примерна илюстрация.
При 10 000 Е. от банковата операция биха се получили 13 920 Щ.Д.
Бюро. 10 000 Е -  19540 лв. - 13 927 Щ.Д.
« Последна редакция: 08 Октомври, 2010, 15:50:26 от nachev »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #136 -: 08 Октомври, 2010, 15:56:10 »
0
Днес трейдърите не са за завиждане. Пълна лудница. Пропадания и подскоци с по цяла фигура или почти толкова.
Има някаква голяма игра и вероятно "новините" се прескачат една друга.
 

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #137 -: 08 Октомври, 2010, 16:47:32 »
0
След като се почувствах напълно ошашавен и дезориентиран, рекох да видя как се справят "колегите" професионалисти  от форекса.
То пък се оказа, че те наистина са днес много зле.
Като малка илюстрация - ето написаното последните 15-ина минути.
Без имена, че някои се изказват доста пиперливо.


"Типично стадно чувство-един се юрна,щото данните от САЩ му се сториха много лоши и другите търтиха след него.Сега спряха и се гледат умно

Волатилността е впечатляваща За 5 мин 1 фигура

Няма просто такъв цирк

баси ма*ката...кво става тука бе...ква е тая лудница...за няколко минути 100 пипса нагоре, после надолу, сега пак нагоре...

тва не е пазар вече ,а клане........

А може да се опитва да изхвърли всички от пазара

Ти на дългия, аз на късия. чакаме тришета и федове да се изсерат към 21,25

Ахам. Ужас и безумие.

Остава и Японската банка да се включи с една интервенцийка и ще стане мътна и кървава!

Остана ли някой на лодката или вече всички пием от водицата зад борда, хайде кажете си чесно."


BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #138 -: 08 Октомври, 2010, 17:15:21 »
0
Начев, сменил си приятелю, сега и да го мислиш и да не го мислиш - все тая. То и това е ползата от НЕиграене на форекс - не се налага ежечасово или на всеки десет минути да се следи курса на валутите :):) Иначе по-добре да си бяхме отворили форкес акаунти, вместо да ходим до банки и обменни бюра. Асен беше писал още преди година някъде, че не се наема с прогнози за валутни курсове и, че фундамента там не е особено решаващ.

Това не пречи да си обсъждаме трендове де... :)

За КТБ си бях мислил защо предлагат изгоден кръстосан курс при обмяна на евро в долари и обратно при прехвърляне от една в друга сметка и ми се завъртя идеята, че по този начин много хора се изкушаваме да сменяме и често правим грешки, от които банката може би кашира, да не говорим, че при добри условия се задържат клиенти и се печелят нови. Ако човек има влогове и в двете валути при тях, от какъв зор да разнася пари в брой за смяна, да не говорим, че и в едната и в другата валута продължават да си текат лихвите по влоговете, независимо от смяната (стига да не падат под определени суми).
I say what I do and do what I say.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #139 -: 08 Октомври, 2010, 19:01:59 »
0
Булкане,
Когато си прав, прав си  :)
Водата изтече в канала. :)

В интерес на истината, не ме вълнува толкова много, доколко точно вчера съм направил смислена сделка. Това беше една делнична житейска ситуация, в която трябваше да взема бързо някакво решение за някакъв временно втечнен актив.
Не знам каква е посоката. По-скоро целях някакъв дребен валутен хедж.

Струва ми се, че в момента просто е някак модерно да се преекспонират проблемите на долара, но ние човеците сме така устроени, че бързо забравяме (и слава на Бога). Само като си помисля за Гърция, ами за Ирландия, ами за Испания! Не ми се продължава, че  така неизбежно ще стигна и до нашата мила татковина, а ние си знаем дереджето!
А общоевропейските проблеми. Те са огромни, официално никой не ще дори да ги изрече на висок глас, а вместо това някъде се взимат решения за гасене на пожари, замазване и маневриране на дребно.

Да не говорим за корените и източниците на кризата в един малко по-общ план.

Проблемът конкретно за мен е по-скоро на друго място.
Преди години в някаква конкретна житейска ситуация (имаше доста опции на масата  :) ) реших, че не мога и не искам да ставам и трейдър, най-малкото защото ми е минало времето.
Въпреки това на компютъра имам постоянно отворени няколко таба, на които следя някакви показатели (вкл. Еур ЩД) и се улавям, че постепенно табовете са увеличават, а периодите на проверка на състоянието постоянно се скъсяват, без да съм взел решение за това.
Това започва да се отразява на всичко.
Освен това не ми харесва.
А една от причините да не ми харесва е, че въпреки увеличаващото се количество информация, аргументи и съображение, не усещам проясняване в картината.

Ето така, по приятелски, стоят нещата.
За съжаление !   

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #140 -: 09 Октомври, 2010, 12:19:43 »
0
Булкане,
Когато си прав, прав си  :)
Водата изтече в канала. :)

В интерес на истината, не ме вълнува толкова много, доколко точно вчера съм направил смислена сделка. Това беше една делнична житейска ситуация, в която трябваше да взема бързо някакво решение за някакъв временно втечнен актив.
Не знам каква е посоката. По-скоро целях някакъв дребен валутен хедж.



Начев, малко изяснение. Като написах "много хора се изкушаваме да сменяме и често правим грешки" имах предвид най-вече себе си, а не теб.  :) Колкото до трейдването - за всеки влак си има пътници.

I say what I do and do what I say.

Reynard

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 19
  • Карма: +1/-0
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #141 -: 09 Октомври, 2010, 19:35:26 »
0
Ето това http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2010/10/08/AR2010100806850.html със сигурност ще се отрази на позициите на долара (USD) .... в известна степен.  ::)

За тези които не ползват много добре езика, статията накратко : От 08-10-2010 "Bank of America", най-голямата банка в САЩ спира "отнемането на имущество" при просрочени кредити/ипотеки. Лидерът на мнозинството в Сената Harry M. Reid призовава и останалите кредитни институции да направят същото. Втората по големина банка в страната "J.P. Morgan Chase" вече е "замразила" отнемането на обезпечения по ипотеки в 23 от щатите. Очаква се да го направи и в останалите щати. "Отговорни представители" от администрацията на Обама са заявили на 08-10-2010, че общонационален мораториум върху отнемането на обезпечения по ипотеки вече изглежда неизбежен, въпреки сериозните опасения за "замразяващия" ефект който едно такова решение ще има върху пазара на НИ и възстановяването на икономиката на САЩ.
The price of Freedom is ethernal Vigilance !

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #142 -: 09 Октомври, 2010, 20:49:00 »
0
Ето това http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2010/10/08/AR2010100806850.html със сигурност ще се отрази на позициите на долара (USD) .... в известна степен.  ::)

За тези които не ползват много добре езика, статията накратко : От 08-10-2010 "Bank of America", най-голямата банка в САЩ спира "отнемането на имущество" при просрочени кредити/ипотеки. Лидерът на мнозинството в Сената Harry M. Reid призовава и останалите кредитни институции да направят същото. Втората по големина банка в страната "J.P. Morgan Chase" вече е "замразила" отнемането на обезпечения по ипотеки в 23 от щатите. Очаква се да го направи и в останалите щати. "Отговорни представители" от администрацията на Обама са заявили на 08-10-2010, че общонационален мораториум върху отнемането на обезпечения по ипотеки вече изглежда неизбежен, въпреки сериозните опасения за "замразяващия" ефект който едно такова решение ще има върху пазара на НИ и възстановяването на икономиката на САЩ.


Мерси за линка. Статията е изключително интересна. Някой знае ли исторически дали е имало подобен прецедент в САЩ? Любопитно ми е и колко ще продължи мораториума, имайки предвид сериозният сблъсък на интереси на различни нива и направления.
I say what I do and do what I say.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #143 -: 09 Октомври, 2010, 21:28:27 »
0
Леле за няколко дена мръднах до немечко и нямах време за форума а вие толкова неща сте написали.
  За Начев, спокойно всичко е наред и аз съм я преболедувал тази болест отдавна преди 10-12 години а от преди 7-8 години си наложих воля да не играя на сериозно, защото наистина колкото и да си железен човек няма как да не ги пренасяш форексовите емоции в семейството а това вече не е добре. Аз направих избора си в полза на семейството и съхраняване на нервната система пред възможноста,  да дораста да лъскам обувките на Сорос, напимер. От Форекса излязох сух без загуби и без печалби, но с огромно удовлетворение, че това вече не ме интересува, е имаше малко самотренинг защото интереса си остана и опита също ,сега когато ми се потвърждават прогнозите ми е приятно а за парите дето не съм спечелил изобщо не мисля, затова пък спя спокойно.
  За еврото не си прав, тоест прав си но това е важно за по-нататък, действително си има проблеми, но сега те на са важни. Работите в Германия се оправят така говорят моите приятели немци на които съм склонен да вярвам. Ако преди една година дори за специалист от високо ниво не беше лесно да си намери работа, сега не е така, работа има автоиндустрията се връща към нормалните си темпове от докризиса и даже курсове от 1.50 долара за евро не са проблем за немската икономика, тя го доказа. Малко по-късно ще се усети и в другите страни на Европа. Е гърци там всякъкви ирланци не са толкова важни, те са като вагона ресторант във влака, ако го има добре ще пием бира ако не, здраве да е на гарата ще пием като слезем. Важен е локомотива.
   За прогнози не знам вече, но склонявам към лека корекция два три пункта надоло и после пак нагоре поне до 1.42-43

  За американската статия сега ще почвам да я чета за десерт ама изглежда доста демотивиращо за израдните платци, абе всичко се обръща надолу с главата, ще има нов финансов ред явно както казваше захласнат Роджерс "Ние ще изчисти системата и ще стартираме отново" . Ще я прочета първо тогава ще си позволя повече коментарии.
« Последна редакция: 09 Октомври, 2010, 21:41:54 от Ivel »

nearvana

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #144 -: 10 Октомври, 2010, 23:20:23 »
0


Първо ми се иска да споделя, че в отговора ти откривам елементи за добронамерен опит за предаване на систематизирано познание, а това е нещо, което е още твърде слабо срещано из нашите форуми, пък и надхвърля обичайното предназначение на форум. Респект, за което. *drink1*

Сега няколко думи по въпроса ти.
Не можах да разбера еднозначно, дали :
- визираш някаква дейност като консултант (или сходен)  или
- мислиш за някаква форма на директно извършване на дейност?

Всъщност, без оглед на точен отговор по горната дилема, краткият отговор е "да". И то съм доста категоричен.
Основание за това ми дава основно факторът, че над 95 % от нашенци мислят за имоти, оттам нататък идат депозитите и после ..... мрак! В тази ми констатация няма никакъв опит за негативизъм или осмиване или сходно. ...


Мерси, Начев!  Защо питам ... ами защото мине не мине ми се иска да започна и нещо в БГ което би ми дало възможност да се върна без стандарта ми да отиде "в киреча". Мотивите са основно "емоционални" , но не това е темата. 
Идеята ми не е достатъчно оформена че да мога да отговоря на въпроса ти. Просто имам представа от тези структурирани продукти (structured products, strukturierte zertifikate) и си мисля че са добра алтернатова за непрофесионалния инвеститор и ако ги няма в БГ може да е добър бизнес да се предлагат на нашия пазар.  Аз по принцип съм от хората дето имат идеи бол,   (99,99% тотално безмислени    :P  естествено)  но не успяват да се организират (или ги мързи или не им стиска) и да реализират дори една от тях   :D   ...   
Та това горното е поредната такава, която ми се върти в главата от поне 2 години ама естествено няма никакво развитие. Бих помогнал с удоволствие ако има дейни хора,  желаещи да развият подобна идея. 


Относно интересната статия постната от Reynard  -  ами голяма част от тези ипотеки са "застраховани" и защитата при настъпването на застрахователното събитие ( неплащане по кредита)  вече е прибрана. Как така ли? Ами това е смисъла на всичките mortgage backed securities. Банк ъф америка може и хич да не и дреме че ипотекарите не плащат - нали е имало достатъчно глупаци да им накупят СиДиО-тата.  Проблема е че в европа (и не само ествествено) има маса малки некомпетентни банки и други подобни инвестирали в тези книжа и те сега чакат правителствата да ги спасяват - в германия това са основно "малките" общински банки, хипо риъл истейт та даже и комерцбанк. в другите държави едва ли е по-добре.  Те биват спасявани и равнището на  държавния дълг в европа е далееееече над това в америка. В ирландия дефицита само за тази година щял да бъде над 30%  >:(

И така спасените банки хич не са спасени щото те държат и държавен дълг на държавите спасили ги :)  и ако цената му почне да пада те пак имат проблем!!! Стрес тестовете бяха смешни - кво ще стане ако например испания фалира и спре плащанията по дълга си. Оказа се че уж нямало проблем ама това не е вярно щото се заложени твърде ниски корелации - ако испания фалира цената на рефинансирането за гърция, италия, франция, ирландия ... абе сигурно поне половината ЕУ ... ще стане толкова висока че поне още две държави ще обявят мораториум и тогава става сериозно. А това си е добре известен факт особено подчертаван от талеб - корелациите при крах скачат и всичко отива в киреча. И сухото и мокрото. 

Ивел (позна че еврото ще се върне от ниските си нива преди 2-3 месеца -  респект за което!!!) вика че в германия всичко е ок - абе ок е ама щото проблемите в момента са се утаили на дъното и слабото евро подпомогна износа. Дори и всичко да е ок  германия не е европа. 
"Малко по-късно ще се усети и в другите страни на Европа. Е гърци там всякъкви ирланци не са толкова важни, те са като вагона ресторант във влака, ако го има добре ще пием бира ако не, здраве да е на гарата ще пием като слезем. Важен е локомотива."  -  тук не съм съгласен. Как точно германия ще издърпа "вагон ресторанта"? С внос от вагон ресторанта или с износ натам? Внос - едва ли! Износ - с какво ще плащат? С нови дългове купувани от немски банки - пак няма да стане - нагушили са се до ушите и се чудят какво да го правят.  Не, ще има дивергенция в ЕУ, но интересното е че поне в едно са единни - всички искат евтино евро: германия  например заради износа и задлъжнелите заради обезценката на дълговете. 

Марк Фабер твърди че държавите ще се пробват да девалвират валутите си за да намалят дълговете си пък и да подпомогнат износа - да ама както виждаме от новите "валутни войни" всички са петимни за този сценарий и почнат ли да се надпреварват кой по-напред да си девалвира валутата ще настане хаос на ФХ пазарите - някакъв микровариант видяхме миналата седмица . Много ми е интересно какво ще стане ... и нямам идея какво да направя за защита. Един вариант е златото щото ако всички се девалвират и не е ясно кой повече от другия то явно поне е сигурно че ще има девалвация спрямо златото  ... ама след като е толкова логично и всички това ще правят обикновенно се оказва че това е уловка за плиткоумни шарани.  Може да е сантимент ама не ми се купува злато ...

Бях на една презентация за моделиране на финансови балони и първото изречение беше - най-голямия и най-продължителния балон до сега са книжните пари. Дали ще се спука сега, дали ще се изпусне въздух с инфлация или противно на всички очаквания ще се надуе неимоверно с дефлация? Де да знаех мамка му!  Но поне не бих заложил на силно евро. 

поздрави и успешна седмица

все пак парите не са всичко. дет се вика, в светлината на горното, парите са хартийки, така че не го взимайте насериозно

 *drink11*

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #145 -: 13 Октомври, 2010, 09:30:06 »
0
http://www.investor.bg/news/article/106694/91.html

Според материал на Financial Times с основна заслуга за спасяването на Гърция и финансовата система на еврозоната са американските институции
Статия Коментари (7)
Спасителните планове за Гърция и еврозоната се дължат отчасти на загрижеността на САЩ относно рисковете за стабилността на финансовите пазари, предизвикана от мудността на Европа да предприеме някакви действия. Това смятат източници на Finanacial Times, замесени в процеса на разговорите.

„Американците започнаха да стават все по-нервни“, посочва Алистър Дарлинг, финансов министър на Великобритания пред вестника. „Казано просто, те започнаха да питат: "Какво по дяволите става там? Вие ставате прекалено самоуверени“, посочва Дарлинг в първия от поредица материали на Financial Times за разработването на спасителните планове.

Виждането на Дарлинг за ситуацията се припокрива и с мнението на финансовия министър на Гърция Георгиус Папаконстантину. „Правилно твърдение е това, че агитацията от страна на САЩ помогна за създаването на плановете“, посочва той.

Страните от еврозоната, заедно с Международния валутен фонд, създадоха план за подкрепа на Гърция, в рамките на който страната ще бъде кредитирана със 110 млрд. долара. Това се случи на 2 май, а само седмица по-късно финансовите министри на страните от ЕС обявиха механизъм за подкрепа, в който бяха заделени 750 млрд. евро.

Тези мерки не само изкараха еврозоната от вихъра на кризата, но и предотвратиха разпространяването на риск към останалата част от международната финансова система. Не на последно място, чрез плана бяха подпомогнати редица банки, държащи европейски правителствени облигации за милиарди евро.

Първото ключово за изработването на плановете събитие е било вечеря, състояла се на 22 април в канадското посолство във Вашингтон. Тя е била проведена два дни преди пролетната среща на страните от МВФ в американската столица и на нея са присъствали финансови министри и ръководители на централни банки на страни от Г-7, други влиятелни личности, както и самият ръководител на МВФ Доминик-Строс Кан.

„Бяха изразени много сериозни опасения относно опасността от глобални проблеми“, споделя Оли Рен пред вестника. „Беше ясно, че САЩ и МВФ ще предоставят помощ, нямаше враждебност. Те бяха отзивчиви и готови да помогнат с опита си в управлението на кризи“, посочва еврокомисарят по монетарните въпроси.

Дарлинг допълва, че американците са казали „трябва да се справите с проблемите и да дадете увереност на пазарите, защото в противен случай заразата ще се разпростре като горски пожар“.

Втората среща се е състояла в офиса на Доминик-Строс Кан на 24 април, когато е постигнато споразумение с Оли Рен и Папаконстантину, че страните от еврозоната ще предоставят две трети от средствата от спасителния пакет за Гърция.

Допълнителен натиск и подкрепа за действията на ЕС са били упражнявани чрез телефонни разговори между Барак Обама и Ангела Меркел, Никола Саркози и други лидери на страни от съюза в периода 7-9 май, допълва вестникът.

Особено важни са били разговорите именно с Меркел, тъй като позицията на немското правителство беше против участието на МВФ в спасяването на страна от еврозоната.


Това ми се струва доста наивно, а на Вас?

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #146 -: 13 Октомври, 2010, 10:13:00 »
0
На мен ми звучи логично. Много често нещата се решават предварително на неформални срещи и разговори, преди да се обявят официално като решение на някой си или нечие правителство. Склонен съм да вярвам и за "вечерята в канадското посолство във Вашингтон" - Канада (както и задграничните и посолства) е използвана много пъти в ролята на медиатор или по-скоро като "неутрална" територия при "чувствителни" международни ситуации. Мисля си, че САЩ бяха и основен фактор за влизането на БГ в ЕС. Сега се надявам (в личен план, заради последното превалитуране, което направих) чичо Сам да успее да си задържи долара нисък в средносрочен план. В същото време се чудя дали да не обърна обратно доларите, които смених за евро (ако приема, че еврото ще пада спрямо щатския долар, все още ще съм на някъква печалба спрямо курса на последната размяна).
I say what I do and do what I say.

nearvana

  • Гост
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #147 -: 13 Октомври, 2010, 10:52:50 »
0
БулКан-е, сега ФЕД сигнализира за допълнителен куонтитатив изинг и вероятно долара ще се задържи слаб докато не дойде реципрочната новина от ЕЦБ или някой СиДиЕс спред (например ирландски) не скочи рязко.  Малко ми прилича на приятелска партия тенис - прехвърлят си топката. Ако си в грешната фаза губиш доста пари ако си в правилната вероятно печелиш, но за да си в правилната се иска доста прозорливост и сериозно изпреварващо следене на новините, което си е изкуство. Асенката го владее, та се надявам да коментира ... нещо се позагуби тоя човек.  В момента явно си на правилната вълна ...

Дългосрочно аз лично не бих заложил нито на еврото нито на долара - бих сложил на суровини и благородни метали и в акции (деноминирани в евра и долари), но естествено това са някакви хипотетични разсъждения.  Инфлацията започна да набира скорост - чух наскоро че в германия вече почва да става сериозна ...

 *drink11*


BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #148 -: 13 Октомври, 2010, 11:37:35 »
0
Ниървана, мерси за "обаждането". Чета постовете ти с особен интерес и се надявам да не се "изгубиш" от форума като Асен :) :) :) Той нещо ни се обиди май... имаше там разни неразбории относно "цензурирането" в началната фаза на този форум.

За акции и суровини - просто не разбирам (общо взето съм си кокошкар), може да дойде време и да се интересувам и образовам повече по въпроса (обикновенно това се случва, когато вече е късно). :):):) За благородните метали (пак по кокошкарски) съм се изкушавал само от закупуване на физическо притежаване на алокейтед злато или сребро (хем физическо, хем виртуално се купува и продава - http://www.goldmoney.com, бях писал преди месеци във форума за тези си колебания, така и не купих). :):):)
I say what I do and do what I say.

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Късно ли е да се купуват долари?
« Отговор #149 -: 13 Октомври, 2010, 14:19:27 »
0
Ниървана, мерси за "обаждането". Чета постовете ти с особен интерес и се надявам да не се "изгубиш" от форума като Асен :) :) :) Той нещо ни се обиди май... имаше там разни неразбории относно "цензурирането" в началната фаза на този форум.

За акции и суровини - просто не разбирам (общо взето съм си кокошкар), може да дойде време и да се интересувам и образовам повече по въпроса (обикновенно това се случва, когато вече е късно). :):):) За благородните метали (пак по кокошкарски) съм се изкушавал само от закупуване на физическо притежаване на алокейтед злато или сребро (хем физическо, хем виртуално се купува и продава - http://www.goldmoney.com, бях писал преди месеци във форума за тези си колебания, така и не купих). :):):)


Аз си оставам песимист относно долара.
Ето и една статия - прочетох я по диагонал, довечера по подробно: http://www.infowars.com/bernanke-tells-the-truth-the-united-states-is-on-the-brink-of-financial-disaster/
Все пак се определям като лаик и не убеждавам никой да се съобразява с моето мнение.
 :-\