Автор Тема: Навес  (Прочетена 5548 пъти)

trap

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 31
  • Карма: +1/-1
  • Респект: +1
    • Профил
Навес
« -: 30 Август, 2011, 02:12:00 »
0
Имам прикаченото на снимката пространство 4.8х4.7м и събирам идеи за реализация на навес на същото. Поради размера си и поради невъзможноста да се сложи в средата греда се получава много неприятна ситуация и се отива към слепени греди, което почти удвоява цената на материалите. Та както казах събирам идеи за реализация :) Покриването на навеса ще бъде със сачак и битумни керемиди ако изобщо стигна да го правя по този начин.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Навес
« Отговор #1 -: 30 Август, 2011, 03:49:03 »
0
Леко друг стил е, ама все пак... това е на юг от Гоце Делчев - архитектът май е посещавал града на смърфовете :)






nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Навес
« Отговор #2 -: 30 Август, 2011, 12:19:46 »
0
trap, здрасти !

В друга връзка вчера споменах, че миналата година правих нещо подобно на двора.
При мен размерите са  около  5,60  на 3,80 и това позволи поне на късата страна да мина с използване на стандартни  4 м. греди.
За да преодолея разстоянието на дългата страна (майсторите ми употребяваха интересна и подходяща приказка "да премостим") се наложи монтирането на една вертикална греда, което се направи при използването на една П-образна метална пета, която се захвана долу за основата. Тази вертикална греда не е сложена в средата на разстоянието, а на около 4 м. от края, тоест мястото се дели условно на парче 4 м. и до него парче ок. 2 м.. Целта е да има едно достатъчно широко място без пречки, в което спокойно се развива кът за сядане, а изнесено в края след вертикалната греда се "отделя" едно относително обособено пространство от ок. 2 м. с някакви сервизни функции.

Положителното при мен е, че мога да мина само с една вертикална и носеща греда, която се монтирана някъде по площадката. Констатирах, че въобще не пречи, дори стои някак уютно.

Доколкото схванах, ти искаш да запазиш цялата площадка  "чиста", тоест да не се пречкат някакви вертикални греди.  С оглед на това, че при теб и в двете посоки имаш разстояния от над 4 м., то при използване на стандартен дървен материал, в средата биха ти се появили 2 вертикални.
Аз не бих се притеснявал много от тях, може да се развие някакво решение, при което те да са леко изнесени в желана посока, а не да са точно в средата на площадката.
Възможно е на теб една подобна идея да не ти се нрави.
Обмислете го все пак с изпълнителя, съобразете и стрехите.
Чуй и мнение от жената (жена). Техните мнения може не винаги да са конструктивно издържани, но са интуитивни, практични и осигуряват мир :-)))).

Ако имаш още идеи, въпроси, пиши.
Не е маловажно!
Така се връщаме към корените си един вид, де. Нали сме имотен форум, все пак !

trap

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 31
  • Карма: +1/-1
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Навес
« Отговор #3 -: 30 Август, 2011, 20:23:25 »
0
Додо, аз по скоро си мислех за като това на приложената снимка. Тези твоите изглеждат като с ежегодна поддръжка :)
Начев, аз като казах невъзможност имах предвид наистина :( проблема е че под камъчетата реално е 1.5м камъни, тухли, кирпич и стройтелни отпадъци, като гредата освен да пропадне под тежеста не виждам какво друго може да направи. Мислех си и за варианта тази греда в средата да бъде с метална пета на винт за нивелиране ама се получава баси винта - 1.5м. Не ми се мисли какъв трябва да му е диаметъра. А и един въпрос тази греда 4м с какви размери е?

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Навес
« Отговор #4 -: 30 Август, 2011, 21:06:51 »
0
Не виждам нищо кой знае какво сложно тук. малко повече бетон и строителните отпадъци ще бъдат бетонирани, сложи и железце, може само стъпки да си направиш където да стъпят декоративни греди ( от две талпи със дистанциращи парчета талпа между тях и стегнати със болтове или дълги саморези), изглеждат добре и са по здрави от монолитна греда.  не ти трябват никъкви винтове, има много начини да го крепиш тоя паянтов покрив от сачак и битумини керемиди, излишно преживяваш и усложняваш нещата. Викни си някой дядка да ти го направи, не е много сложно !

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Навес
« Отговор #5 -: 30 Август, 2011, 21:15:43 »
0
Додо, аз по скоро си мислех за като това на приложената снимка. Тези твоите изглеждат като с ежегодна поддръжка :)
Начев, аз като казах невъзможност имах предвид наистина :( проблема е че под камъчетата реално е 1.5м камъни, тухли, кирпич и стройтелни отпадъци, като гредата освен да пропадне под тежеста не виждам какво друго може да направи. Мислех си и за варианта тази греда в средата да бъде с метална пета на винт за нивелиране ама се получава баси винта - 1.5м. Не ми се мисли какъв трябва да му е диаметъра. А и един въпрос тази греда 4м с какви размери е?

trap,
Аз ползвах за целта (носещите  греди)  12х12 см. Истината е, че не съм участвал в изготвянето на спецификацията на материалите.
Мене ме питаха само за парите :-)))).

Допълнителен фактор е обстоятелството, че също исках като теб да ползвам битумни керемиди за покриване, но ме разубедиха с някакви аргументи и се наложи да купувам допълнително горещовалцована ламарина, която е фабрично сгъната под формата на  лъжекеремиди. Викат и  стоманени керемиди.
Не съм сигурен за точните числа, но противно на очакванията ми, битумните керемиди тежаха страшно много. Опаковкато от 3 м. кв. е доста неуютна за манипулиране на ръка  :-((((.
Обратното, ламарината е неприятна само поради опасността да се порежеш. Иначе си е направо ефирна.
С което искам да покажа, че при теб конструкцията е смятана вероятно да носи повече тежест.

Този насип от 1,5 м. наистина е доста неприятен.
Без никакъв ангажимент искам да изкажа някакво мнение, все пак. Ако направиш някакво първоначално уплътняване  с вода (ако може и трамбовка) и след това самата пета  за гредата я завариш за някаква по сериозна планка, нещо от рода на  поне 25х25 см. , вероятността от пропадане под собствено тегло става незначителна. Нали върху камъчетата ще има излята и някаква бетонна плоча?!
Може дори да се резминеш с винта за компенсиране.

Чуй и професионално мнение.  В тази област аз съм необяснимо изкушен, но все пак любител.