Автор Тема: Дойде ли кукувото лято?  (Прочетена 7588 пъти)

Scyther 31

  • Гост
Дойде ли кукувото лято?
« -: 06 Септември, 2011, 13:15:30 »
0

Малкия Мук си купил 'партамент в софето за €211/m2
Експат Бета АДСИЦ, фондът на бившия царски депутат и министър Николай Василев, който търси подценени имоти съобщи, че на 13 юли е купил 3-стаен апартамент в София, кв. Лагера с площ 123 кв. м. плюс 16.5 кв. м. мазе.

Цената, на която е придобит имотът е 211 EUR за  кв. м. (общо EUR 26 000 или BGN 50 852), като за сравнение референтните пазарни цени за завършени апартаменти в този столичен квартал са около 700 EUR/ кв. м., според компанията.

Предишният собственик има опция за обратно изкупуване за срок от 3 години с 20% годишна доходност за Експат Бета АДСИЦ без капитализация.

http://www.spekulanti.com/imoti-balon/15106-ekspat_beta_adsic_na_nikolai_vasilev_kupi_apartament_v_lagera_za_211_evrokv_m

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Дойде ли кукувото лято?
« Отговор #1 -: 06 Септември, 2011, 13:32:28 »
0
Предишният собственик има опция за обратно изкупуване за срок от 3 години с 20% годишна доходност за Експат Бета АДСИЦ без капитализация.

Този и лихвар ли стана :)

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Дойде ли кукувото лято?
« Отговор #2 -: 06 Септември, 2011, 13:48:42 »
0
Явно.

Peter_K

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 15
  • Карма: +5/-0
  • Респект: +3
    • Профил
Re: Дойде ли кукувото лято?
« Отговор #3 -: 06 Септември, 2011, 14:01:56 »
0
Тук възникват няколко въпроса:

1. Защо бившия собственик не го е рекламирал в сайтовете и не го продал на нормална цена (да речем с 20% под най-ниската)?
2. Защо Н.Василев рекламира тази сделка? За да налее някой пари във фонда му или да натисне цените още надолу ?
 

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Дойде ли кукувото лято?
« Отговор #4 -: 06 Септември, 2011, 14:02:58 »
0
Прилича ми на опит за извършване на банкова дейност без лиценз.
Маскирано е като продажба на имот.
Другото име на това сте го хванали бързо.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Дойде ли кукувото лято?
« Отговор #5 -: 06 Септември, 2011, 15:16:03 »
0
Понеже имам калкулатор до себе си, направих сметка, че в занятието на Kleine Muck има резон.
Ако предишният собственик на имота се възползва от опцията за обратно изкупуване, след 3 години той би заплатил около 440 евро/кв.м - цена силно подценена спрямо сегашната си стойност. Разполага със сегашните 211 евро, - какво ги прави, си е негова работа.

От друга страна Kleine Muck получава 60 % лихва за 3 години, която лихва би могъл да сънува на свободния пазар.

Според мен не става дума за прикритие на банкова дейност без лиценз, а най-вече за взаимен интерес. За любителите на конспирациите, най-много да се търси пране на пари. Но общодържавното обявяване, не говори в полза на това.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Дойде ли кукувото лято?
« Отговор #6 -: 06 Септември, 2011, 15:20:10 »
0
За руснаците: повечето от сделките през последните 5 години бяха  на Акт 14 или на Акт 16, когато цените са обявени върху и около данъчната оценка. Ако цифрата от 695 млн. евро се умножи по 3, ще се получи близка до действителната сума.  *drinks*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Дойде ли кукувото лято?
« Отговор #7 -: 06 Септември, 2011, 18:40:45 »
0
Понеже имам калкулатор до себе си, направих сметка, че в занятието на Kleine Muck има резон.
Ако предишният собственик на имота се възползва от опцията за обратно изкупуване, след 3 години той би заплатил около 440 евро/кв.м - цена силно подценена спрямо сегашната си стойност. Разполага със сегашните 211 евро, - какво ги прави, си е негова работа.

От друга страна Kleine Muck получава 60 % лихва за 3 години, която лихва би могъл да сънува на свободния пазар.

Според мен не става дума за прикритие на банкова дейност без лиценз, а най-вече за взаимен интерес. За любителите на конспирациите, най-много да се търси пране на пари. Но общодържавното обявяване, не говори в полза на това.
Как ги получи тези 440 евро/кв.м .
Нали няма кипитализиране!?

Ами, те сделките, които се сключват доброволно, по дефиниция се правят по взаимен интерес. И Тази е такава.
Нещо друго трябва да търсим като мотивация!

Аз съм кредитополучател. Защо да взема на 20 % ? Очевидно защото поради някаква причина не мога да взема от банка въобще или не мога при по-приемливи условия.

Аз разсъждавам като Петер К. Той е задал пръв въпроса: А защо Мук обявява така тържествено и на всеослушание тази сделка.
Моят субективен отговор е: Сделката му се нрави и по този начин дава нишан на публиката, че има и такива кредитори и могат да го потърсят.
Елате, не се притеснявайте! Ще дадем и на вас !

Депозитите и кредитите могат да се маскират и като заеми. Заемът е обичайна сделка и когато е инцидентен лиценз не трябва.
Започнеш ли да го предлагаш явно (или леко завоалирано) на публиката, картината се променя.
Хлъзгав е теренът. Трудно може да се твърди с пълна убеденост.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Дойде ли кукувото лято?
« Отговор #8 -: 06 Септември, 2011, 19:15:28 »
0
Направих досадни изчислителни грешки. Излиза около 340 евро/кв.м. , а не  420 евро/кв.м. ( Как те подвеждат изчислителните машинки!)

 Но разбрах, че въпросът не е в това. (Понеже съм си мнителна, когато видя малко пари за 3 години да се увеличат с 60 %, автоматично си мисля за пране на пари. Това е рефлекс.)

Но е възможно, строителен предприемач, който е в момент на извънредни плащания ( премерно след проверка на данъчни, да са му начислени допълнителни данъци) , да заобиколи досадните банкови изисквания и да търси моментален кредит, при взаимни отстъпки. Намерил Мук, стиснали си ръцете и сделката станала.

Възможни са и други варианти. Разходи за собственика на имота ( под формата на дължими лихви) , всичко минава по банков път, чисто за пред данъчните, какво става между двете страни по сделката, никой не знае.

Съществува обаче, и другият вариант. Собственикът на имота не се възползва от правото на обратно изкупуване, и на Мук му остава х`апартамент от 123 кв.м. за 26 000  евро. Пуска си го клайнър Мук на пазарот, продава си го минимум 600 евро кв.м.( в джоба му влизат 47 847 евро за 3 години) и пито-платено...
Работата е там, че след приключване на сделката могат да се търсят нейните резултати.
Не стана ясно собственикът ( продавачът на имота ) дали е юридическо или физическо лице. Защото и там съществуват различни хипотези. Ами хлъзгав си е теренът... *drinks*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Дойде ли кукувото лято?
« Отговор #9 -: 06 Септември, 2011, 20:24:15 »
0
Но е възможно, строителен предприемач, който е в момент на извънредни плащания ( премерно след проверка на данъчни, да са му начислени допълнителни данъци) , да заобиколи досадните банкови изисквания и да търси моментален кредит, при взаимни отстъпки. Намерил Мук, стиснали си ръцете и сделката станала.

Ами точно - станал е лихвар един вид. И вероятно е измислил схемата да се вмества в закона. Освен това лихвата е доста по-добра от тази на лихварите, а и всеки би предпочел Николай Василев пред Цецо Дебелия или Гошо Тежката Ръка :)

А клиенти за супер-бърз-заем-защото-банката-не-дава винаги е имало и ще има. Статията просто е реклама на това, на дали ще тръгне да се хвали със сделка за 20000 евро...

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Дойде ли кукувото лято?
« Отговор #10 -: 06 Септември, 2011, 20:54:01 »
0
Додо, в основата на нещата е печалбата.. (Като в криминалните филми – кой има мотив? ) От нея трябва да се тръгне при разсъжденията.
При този тип сделки, нещата са разпънати във времето ( 3 години) , и много често трудно се проследява причината.

От моя личен опит, нагледах се в последните години на псевдо-предприемачи, които започваха бизнес с не повече от 100 - 150 хил. евро. Правиха някакво ООД. Теглиха някой и друг кредит, продадоха някакви обекти, качиха се на джипове, мацките им се сваляха.
ОБАЧЕ, напоследък стана модерно ходенето пеша. Защото джиповете, и новия начин на живот, изискват ресурси, които бизнесът не може да осигури.. Може да се вгледаш в справките за строителите, които са се вписали в Камарата, с колко с намаляли.

Някой път, дори 26 000 евро, могат да ти осигурят продължаването на строителството на обекта. (Може и това да е мотивът). Наистина теренът е хлъзгав.

Истината е, че сделката се рекламира. И е възможно този тип сделки да се рекламират, тъй като носят в основата си много неразиграни и печеливши ходове за двете страни.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Дойде ли кукувото лято?
« Отговор #11 -: 06 Септември, 2011, 21:20:16 »
0
Нали и аз това казвам :)

В конкретния случай прилича на теглен кредит от кофти кредитодател (не е банка) и спешна нужда от продан (може би търг). Нещо ми се мота, че в Лагера имаше една продан на супер ниска цена, само където имаше запазено право на ползване. Н. Василев може да е търпелив и да е сметнал, че до 3 години лицето ще отиде при дедо Боже.

От обща култура обаче ми е интересно какъв точно е договорът помежду им за това обратно изкупуване. Иначе има реална продажба от частно лице на АД-то. Ако някой го интересува:
Акт Том: 74
Акт номер: 153
Година: 2011

Друго което се вижда е, че Н. Василев не смята, че цените там през 2014 ще са по 149 евро/м2  *rofl*

И все пак да запомним - ако имате нужда от спешни пари - търсете Н. Василев с неговата схема, а не Цоко Циганина ;)

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Дойде ли кукувото лято?
« Отговор #12 -: 06 Септември, 2011, 21:29:32 »
0
Отгде ги изкопа тези данни? - запазено право на ползване? От физическо лице?

Ами то, работата е ясна. На лицето, дето ще отиде при Дедо Боже му трябват спешно пари...

Иначе, и на мен ми е интересно какъв е точно Договорът. Само че, дали сделките с обратно изкупуване, се броят за продажба, ей това не знам..

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Дойде ли кукувото лято?
« Отговор #13 -: 06 Септември, 2011, 21:45:08 »
0
Аз съм Шерлок Холмс :)

Не знам дали е същият със запазеното право на ползване - беше или Лагера, Хиподрума или Дианабад. Само виждам ипотека и продажба от частно лице с нотариален акт. Мързи ме да търся публичната продан, да видя там ли беше. Е jores ако чете, той може да си търси в базата да каже той ли е или не :)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Дойде ли кукувото лято?
« Отговор #14 -: 06 Септември, 2011, 21:55:27 »
0
Между другото направи ми впечатление, че на ЕКСПАТ това е точно втора и последна сделка с имоти (в София) *pinnochio*
« Последна редакция: 06 Септември, 2011, 22:05:33 от dodo2 »