Автор Тема: Какво да очакваме през 2012 г?  (Прочетена 143277 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #300 -: 17 Февруари, 2012, 09:44:19 »
0
По принцип трябва много да се внимава, когато се казва, че едно нещо "има вероятност нула" или е много невероятно, ако казващият няма много опит с математиката и не се е убедил, че нещата не винаги са така, както му навее първата мисъл.

Например най-известният проблем, заради който сума ти защити (криптирания на данни) са били разбити е следният:
каква е вероятността двама души в клас от 30 души да имат рожден ден на една и съща дата?
goro и antininus биха казали - "много малка"?
Отговорът е - с вероятност 70% двама имат рожден ден на една и съща дата.
В клас от само 57 души тази вероятност вече става 99%.
В клас от 100 души - 99.99997%.

Така че в един свят, където има 1050 атоми, които си взаимодействат, нека не твърдим наивно колко невероятно било да се създаде случайно каквото и да е.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #301 -: 17 Февруари, 2012, 11:17:27 »
0
Дочо,
Твърдиш приятелю, че гайка и винт е невъзможно да се завият случайно и едновременно с това, че случайно може да се пръкне жива клетка, щото "молекулите се втъкват много по-лесно една в друга".
Може и така да е, макар на мен да ми се струва, че е по лесно да науча едно дете да завива гайки и болтове, отколкото голям човек да втъква молекули една в друга. Забележи - без случайности!  :)

Задачката е проста - ако искаш я сметни с 10 на 50та части. Убеден съм, че е по способностите ти.

Все пак, хубаво е че не знаеш, кое е първичното - духа или материята...  *drinks*
И това е нещо! Като се има предвид, че във вселената имало 10 на 50та атоми и нещо ги карало да си взаимодействат... :)

п.п.
Като си говоря с доктори понякога, все ги питам как се получава така, че само известно време растем и се обновяваме, а накрая някой ни дръпва щепсела от контакта.
Още не са ми го обяснили.



...
http://en.wikipedia.org/wiki/Infinite_monkey_theorem
 *girl*

Асене,
няма начин да не ти е известно, че с вариации на маймунската теорема са се занимавали още Аристотел и Цицерон..
Аз не я разбирам...
Не разбирам и математическия термин "почти сигурно "!!!  :)  Стигнал съм само до Хамлет.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #302 -: 17 Февруари, 2012, 11:50:55 »
0
Не Вселената, а само на Земята са толкова. За Вселената - вероятно няма да ми стигне позволения размер на едно мнение да се съберат нуличките, ако искам да напиша числото.
И точно такава забележка ти направих относно най-стария трик при спор - давайки аналогии, които нямат нищо общо помежду си (а само на пръв наивен поглед), очевидно изводите за едната не могат да се прилагат върху втората. Да - много по-трудно е да се завият гайка и винт случайно, отколкото две молекули да си взаимодействат. Огледай се около теб - колко винтове и гайки ви видял да се самозавият? Докато в секунда колко ли взаимодействия, реакции и промени между молекули от самосебе си стават само в стаята (включвайки и себе си), където се намираш?

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #303 -: 17 Февруари, 2012, 13:27:47 »
0
Не Вселената, а само на Земята са толкова. За Вселената - вероятно няма да ми стигне позволения размер на едно мнение да се съберат нуличките, ако искам да напиша числото.
И точно такава забележка ти направих относно най-стария трик при спор - давайки аналогии, които нямат нищо общо помежду си (а само на пръв наивен поглед), очевидно изводите за едната не могат да се прилагат върху втората. Да - много по-трудно е да се завият гайка и винт случайно, отколкото две молекули да си взаимодействат. Огледай се около теб - колко винтове и гайки ви видял да се самозавият? Докато в секунда колко ли взаимодействия, реакции и промени между молекули от самосебе си стават само в стаята (включвайки и себе си), където се намираш?

О... във вселената ли било?
А в една черна дупка колко са?  :)

Додо,
Ти живата клетка за молекула ли я смяташ или за по-проста от винт?

п.п.
Между другото, знам за самонатягащи се гайки и такива дето се развиват. Все под някакви въздействия. Даже, тези въздействия са ми ясни, но другите не са.
« Последна редакция: 17 Февруари, 2012, 13:36:50 от goro »

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #304 -: 17 Февруари, 2012, 13:50:06 »
0
http://www.infostock.bg/infostock/control/news/details/34008/bg

Само да не ме разберете неправилно.В никакъв случай не злорадствам,по скоро изпитвам тъга.
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #305 -: 17 Февруари, 2012, 16:52:55 »
0
........................................

нървана,представянето на еволюцията ......

додо се допира доста по до истината от теб  ,доколко е възможно да се създаде изкуствен интелект,аргументирайки се,че няма как да създадеш душата.......
    и той е прав!

чoвешкия мозък работи на физическо и енергийно(душевно) ниво- алгоритмите са в едното полукълбо и това е рационалната част на мозъка ни...... НО имаш и нерационална-тва е другата половина-тя е душевната-емоциите,чувствата ни и т.н.

 всяко едно решение е в следствие от взаимодействието между двете полукълба.
....................................
   тва ти го давам само като пример,с който всички се сблъскахме.....тва е войната в мозъка ти между рационалното и емоционалното,тва не е само в икономиката,тва е навсякъде и постоянно...дори и в любовта *girl*
     
  .................................

Постът е към сладко бебе Нирвана, но ще си позволя да вметна няколко уточнения.

Вярно е, че в едната половина на човешкия мозък се намират аналитичните/математически способности на 'орицата.

Невярно е, че в другата половина били емоциите/чувствата и т.н. В другата половина се намират талантите, творчеството или т.нар. изкуства, както го обобщават повечето.

Емоциите/чувствата, както си се изразил въобще не се намират във физическото тяло, а по-скоро в астралното тяло на човешкия индивид.
-----------------------------------------------------------------------
П.П. Оттук следва и грешния извод как човек вземал решения. Не е заради това, което си посочил.
-----------------------------------------------------------------------
Иначе съм съгласен, че математически модел на еволюция няма как да вмъкне Душата в цялата схема. Т.нар. еволюция или хибриди, или вероятности е нормално да нараства в геометрична прогресия, с откриването на всеки нов "артикул" и новото взаимодействие, което той прави с останалите елементи. Оттам се води до появата на нови "артикули", които също светкавично взаимодействат с останалите и затова думата геометрична прогресия е коректно. Вече кой и за какъв интерес ще прилага новите "открития" и ще експериментира с тях, там не мога да знам. Надявам се накрая да победи Доброто.

Поздрави!  *drink9* *drink10* *drink11* *drink10* *drink9*
« Последна редакция: 17 Февруари, 2012, 16:55:17 от marandi »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #306 -: 17 Февруари, 2012, 19:15:43 »
0
Душата и чувствата си имат съвсем просто физико-химично обяснение, въпросът е - само това ли е или има и още нещо.

@goro - ако една самонатягаща се гайка е развита от болта, вероятността да се самонавие в него е точно толкова, колкото и тази на несамонатягащата се гайка. Играта на думи никога не е била решение на даден физичен проблем.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #307 -: 17 Февруари, 2012, 21:38:51 »
0
Душата и чувствата си имат съвсем просто физико-химично обяснение, въпросът е - само това ли е или има и още нещо.

@goro - ако една самонатягаща се гайка е развита от болта, вероятността да се самонавие в него е точно толкова, колкото и тази на несамонатягащата се гайка. Играта на думи никога не е била решение на даден физичен проблем.

"Гърчето" Горо е ясен и загуба на време да се четат неговите "послания". Дано хранилката му се отплаща подобаващо. Бих се радвал за него, щом и той е хепи от това, което ръси в тоя форум.
---------------------------------------------------------------------------------
Но за черничкото ми стана интересно! Би ли пояснил малко по-подробно какво по-точно визираш?

Благодаря предварително!

П.П. Не си забравил, че съм Рус и се надявам на по-елементарен стил.

Чиърс!  *drink9* *drink9* *drink9*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #308 -: 17 Февруари, 2012, 22:22:11 »
0
Комбинация от електрически сигнали, отделяне на вещества от жлезите и набор от рецептори (всъщност доста примитивен метод за управление на организма, но работещ добре, преди да започне да се разваля). :)
Ако някога си опитвал т.нар. наркотици щеше да си видял на практика, колко лесно е с химични елементи да се объркват тези сигнали и функционирането на тези три системи, водещо до "чудеса" на пръв поглед. А на практика - доказващо обикновеността ни.
От друга страна осъзнаването на това, дава възможност на човек да прави опити (понякога успешни) да управлява целенасочено тази своя система, което в някои случаи води до поразителни резултати, рядко срещани в ежедневието.
На мен обаче не ми се иска да е толкова просто и лично "вярвам", че има още нещичко, но имам и едно наум, че все пак нещата може да са елементарни.

*drink1*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #309 -: 18 Февруари, 2012, 00:42:28 »
0
Хмм ..

ще се "застраховам", че не успях да схвана, но чиляшкия мозък е "тъмна" Индия все още и изследванията продължават  :)

Доколкото разбирам се фокусираш само върхи физическата обвивка и био-химията в организма. Тия електрически сигнали нещо не мога да чатна как се вместват. Тоже и кои 3 системи визираш конкретно?

П.П. Иначе "вярата" в кавички ме навежда на мисълта, че си здрав, понеже Вярата е като Здравето. Или ги имаш - или ги нямаш.

 *drink9* *drink10* *drink11* *drink10* *drink9*


Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #310 -: 18 Февруари, 2012, 00:54:32 »
0

След като всичко е функция на мозъка, то следва, при заболяване на някой орган, да е следствие от нарушена мозъчна функция. Лечението, би трябвало да е насочено към изменената част(функция) на мозъка, а не на съответния орган?
Вярно е, че съм си разкарвала болка по пътя на самовнушението, но то не е същото. По-скоро, може би, да е преодоляване на страха от болката.
Освен това, обяснението с физико, химични, механични с-ми, на всичко, което се случва с тялото и душата, няма как да обясни, излъчването на енергия.
Или и то има обяснение? Няма начин, без да думи, без поглед, да не сте усещали нечие, чуждо емоционално състояние, било то положително и негативно.
Не вярването в нещо си, означава пълна липса на съмнения. Но пък, простите неща, наистина са гениални. :)

 *drink11*

nearvana

  • Гост
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #311 -: 18 Февруари, 2012, 01:01:45 »
0
нървана,представянето на еволюцията като математическа логика е вид алгоритъм..... ти убу се занимаваш с това,сега остава и да се замислиш...... итерирането на функцията,откриваща грешките във физическия свят на психологията ни е болка и страх.... като се опариш на горещ тиган,после кво правиш?ами гледаш да го държиш за дръжката.... тва е учене от грешките...... всеки един робот може да му зададеш такъв алгоритъм,като му сложиш кво е правилно и кво е грешно ,прадставяйки го като "да" и "не" или "0" и "1" .....тва е идеята,абсолютно по същия начин работи и човешкия мозък...... додо се допира доста по до истината от теб  ,доколко е възможно да се създаде изкуствен интелект,аргументирайки се,че няма как да създадеш душата.......
    и той е прав!

ся ти явно знаеш каква е истината и как точно работи човешкия мозък затова няма да изпадам в дълги тиради а просто ще кажа ... по-скоро повторя мнението си по темата с малко по-други думи. та викаш остава и да се замисля  :D  аз като невръстно студентче като програмирах първия си machine learning algorithm (викат им и изкуствен интелект ама хората дето понаразбирват от това са наясно че не е интелект или поне ударението е на изкуствен) и аз бях осенен от "гениалната" мисъл - ми да ето и ние хората така учим. опарваш се на печката и се учиш да не я пипаш вече и тн. ще ме извиняваш ама да сведеш човешкия интелект до това е меко казано опростяване.
не ми се повтаря аргумента с теоремата на гьодел (който има и противници между другото) но ако искаш да прочетеш нещо наистина добро и на популярно ниво вземи прегледай the new emperors clothes на penrose. Това което наричаме интелект е много-много-много повече от итериране на болка и страх и поука от тях. Имал съм удоволствието да наблюдавам деца докато растат и начина по-който мислят и учат е тотално различен. Алгоритмите за изкуствен интелект съществуващи в момента са изчислими и нямат нищо общо с интелекта, като естествено в някои области (като например шах) са по-добри. Ама са по-добри когато им са дадени рамките и не им се налага да излизат извън тях, а историята на човешкия прогрес е история на излизане извън ограниченията на съществуващото знание.

       тва е другия момент-не алгоритмичния модел,а фракталната итерация,където се произвеждат почти същите поколения,но с нищожни изменения...също като ДНК на родителите произвежда хибид,НО самия хибрид също търпи изменения...

фракталите са себеподобни фигури с локална размерност която не е цяло число и се генерират ама баш с алгоритъм  щото са атрактори на определени динамични системи. тоест итерираш една динамика и когато итерациите станат много почваш да се доближаваш до формата на фрактала. тоест не виждам що фрактала трябва да е неалгоритмичен модел.
Асенка имаш някаква своя си  интуиция, която вероятно съдържа истина в себе си  но правиш аналогии с неща които не познаваш и звучи сякаш си събрал няколко математически термина за мистичност и ги омесваш  в  текст който звучи адски неправилно поне от гледна точка на математическите термини в него. По-добре кажи какво имаш предвид без да вкарваш понятия като фрактали и неалгоритмичност щото те явно само объркват.
 

относно това:
______________________
".....любимата ти теза че има само грешно което е доказано грешно и такова което не е доказано грешно. да де, ама ако приемем че тази теза е вярна  а  тя твърди че всичко е грешно значи  и самата тя трябва да е грешна, щото аджеба по допускане има нещо вярно.  противоречие. начи все пак може да има нещо дето да е вярно..."
_______________________________

не знам защо ми се вижда тук плагиятстване на мой ризънинг върху "знам,че нищо не знам" на сократ и неговите днешни подчитатели,живеещи 2 хилядолетия по късно от него,но достатъчно тъпи като него.....
   добре се учиш-с мойте камъни,по мойта глава.... браво,НО само на пръв поглед......
 скептицизма се отрича от средно ниво философи,точно на база твоя ризънинг по горе....... или ако човек не вярва във нищо,би следвало,че не вярва и във своята вяра......
    къде е грешката?ами тя е,че това НЕ е невяра,а е ВЯРА В НЕВЯРНОТО *valcho*
  има разлика между двете *girl*

е чак да плагиатствам твой ризънинг ... написах в поста си ясно че това е дребно следствие от теоремата на гьодел (тогава не сме били родени) но всъщност поне това следствие или привиден парадокс в математиката е още на зермело който с него оборва наивната теория на множествата защото явно тя води до противоречие (и въвежда нова аксиоматика на зермело-френкел). известен е обаче като парадокс на ръсел http://en.wikipedia.org/wiki/Russell%27s_paradox
популярни варианти са "списъка на всички списъци които не съдържат себе си. този списък съдържа ли себе си?" - явно такъв списък просто няма как да съществува. същото и с бръснаря дето бръсне всички които не се бръснат сами. трябва ли да се избръсне сам?
та с две думи аргумента е твърде стар за да го плагиатствам от теб.
та с този аргумент явно се доказва че няма как твърдението "всичко е или доказано или недоказано грешно" да е вярно. и говорим за вярно или невярно а не за вяра или невяра. вярата е субективна и е друга бира. твърдението е че всичко е ГРЕШНО а не дали   му ВЯРВАМЕ   или не. Различно е!

ся ризънинг та ризънинг. на български му викаме аргументиране. 
   

  обяснил съм го и в предишен постинг,но не си разбрал смисъла:
   ако приемеме,че живееме в свят,който се измерва в грешен,повече грешен или по малко грешен,НО никога 100% верен,следва,че най добрата философия е чрез отричане на вярното,чрез търсене на доказателство,че е грешно!!
  ЗАБЕЛЕЖИ:
  аз не казвам,че  тази философия е вярна,НО твърдя,че е НАЙ МАЛКО ГРЕШНА,в сравнение с ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ *girl*
     или тва няма да ме предпази да не допускам грешки,но поне ще допускам по малко от всеки НЕскептик......

ми то тази философия и няма как да е правилна щом самата тя твърди че няма нищо вярно!!! иначе би си противоречала на основния постулат. проблема е че това означава че на тоя свят има нещо ВЯРНО (щото е грешно че всичко е грешно) и със скептичния метод издигнат на пиадестал много лесно ще затънеш в критикарство и няма да го видиш. въпрос на лично решение е но аз предпочитам да допускам повече неща за възможно верни и да не прибързвам с критикуването.
интересно кво значи по-малко грешен? с кво мериш грешно и правилно тогава. внимавай само да не се окаже че минимизираш максималната загуба щото тогава трябва да стоиш цял живот в бункер под земята. 

относно декарт - мерси, поръчах си едно книжле и сериозно смятам да го прочета. навремето четях философи ама някак си установих че ама нищичко не ми дават. сега ще пробвам и декарт ...

поздрави,
 *drink11*
     

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #312 -: 18 Февруари, 2012, 01:38:53 »
0
Най-общо трите са - елетрическите сигнали, комуникацията вътре в организма с хормони и сетивата за възприемане на околната среда.

На излъчването на енергия какво му е свръхестественото - електричеството и топлината си ги излъчваме в изобилие. Имаме си и сензори и усещаме излъчваната от друг енергия.

"Вяра" го написах в кавички, защото да не се приема като стандартната такава.

Давам пример :)

Вярвам, че няма чудовища. За всеки случай обаче, силно вярвам (ама наистина, не се бъзикам), че мога да се защитавам от чудовища по много лесен начин - като се завия през глава с одеалото - това е гарантиран метод. Ако нямам одеало, имам и план Б - вълшебна дума, която само аз знам, която изпепелява всяко едно чудовище. (По Робърт Шекли, "Дух 5")

Двете вярвания на пръв поглед си противоречат, но всъщност ми дават спокойствие, подготвен съм и за двата варианта. Интересното е, дали този подход няма опасност да доведе до шизофрения в един момент, ще споделя!

*drink6*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #313 -: 18 Февруари, 2012, 01:56:47 »
0
Най-общо трите са - елетрическите сигнали, комуникацията вътре в организма с хормони и сетивата за възприемане на околната среда.

На излъчването на енергия какво му е свръхестественото - електричеството и топлината си ги излъчваме в изобилие. Имаме си и сензори и усещаме излъчваната от друг енергия.

"Вяра" го написах в кавички, защото да не се приема като стандартната такава.

Давам пример :)

Вярвам, че няма чудовища. За всеки случай обаче, силно вярвам (ама наистина, не се бъзикам), че мога да се защитавам от чудовища по много лесен начин - като се завия през глава с одеалото - това е гарантиран метод. Ако нямам одеало, имам и план Б - вълшебна дума, която само аз знам, която изпепелява всяко едно чудовище. (По Робърт Шекли, "Дух 5")

Двете вярвания на пръв поглед си противоречат, но всъщност ми дават спокойствие, подготвен съм и за двата варианта. Интересното е, дали този подход няма опасност да доведе до шизофрения в един момент, ще споделя!

*drink6*

Хъх ... накара ме да се замисля за т'ва черничкото  :)

Ще ми трябва време да го поосмисля, т.е. много съм зле с тоци-те ( токове-те ), както му викат там.

За химията като аматьор съм доста грижовен и затова даже наблягам повече на течната й форма  *drinks*

П.П. По принцип една от теориите е, че чувствата определят комфорта на физ. обвивка ( тялото ). Има и обратна теория, че тялото определя духа/емоциите ( да се изразя малко опростено ). Има и смесена теория.

Интересно ми е какво мислиш за свръх-сетивността тогава или това са нещата, които 'орицата не могат да усетят/видят/чуят/помиришат/вкусят, но се досещат, че съществуват, както правилно е отбелязала сладко бебе Муза?

П.П.П. Бе, отплеснахме се яко сякаш. Аз бях задал 1 въпрос към бебе Антониус, понеже той в теорията си за християнството беше допуснал една неточност като говори за теоритичния жизнен цикъл на Слънцето 10 на степен 10 години, а употреби думата галактика в сметките си за теория на вероятностите, от гледна точка поява на настоящата цивилизация.

Та, мисълта ми беше в тия сметки Божествената частица в 'орицата само за планетата Земя, за Слънцето, за нашата Галактика или въобще цялата Вселена има предвид в теорията си?

Просто съм 'ноу любопитен и си питам винаги - хихи

Чиърс-а дан' забрайкам!  *drink9* *drink9* *drink9*

« Последна редакция: 18 Февруари, 2012, 02:01:20 от marandi »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #314 -: 18 Февруари, 2012, 02:09:03 »
0
Електричеството обикновено върви в комплект и с магнитни вълни. Вълни се наричат, защото се разпространяват наоколо и надалеч. Логично е, че щом една голяма част от функционалността на тялото ни се базира на тока и трябва да го усещаме от околните. Кой повече, кой по-малко. Сигурно имаме и други допълнителни сетива за улавяне на други невидими нещица. То и пръднята е невидима, ама се усеща прилично :)

Ама този разказ е много намясто:
Дух 5 (тук е преведено "Фантом 5")

*drink11*