Автор Тема: Какво да очакваме през 2012 г?  (Прочетена 143314 пъти)

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #315 -: 18 Февруари, 2012, 02:48:08 »
0
Не знам дали си забелязвал в твоя опит, но аз по-рано докато се занимавах с хардуер и софт. около 5-6 години на доста високо ниво, съм имал дни, когато като не съм в настроение или нещо съм изнервен и като почнех да ремонтирам поредния сандък от стотиците, които поддържах тогава и нищо не се получаваше.

С времето се научих, че като изпадна в подобна фаза, да отсвирвам всичко и да се забивам в първата кръчма и да изреждам наред, колкото кръчми видя, докато не премине денят Х.

Една сладурана от Италия ( българка ), когато й се оплаках, че имам дни, в които каквото и да пипна ми се троши в ръцете и става по-зле, включая и най-елементарни операции, та тя тогава ми каза: "Русо, електрониката усеща кога не си във форма и започва да ти прави "сечено".

Добре, че беше тя, та да ми спести купища бъдещи нерви. Просто в месеца като се случеше денят Х, отсвирвах всичко и сядах да си къркам. После всичко си вървеше по ноти  *yahoo*
-------------------------------------------------------------
Робърт Шекли е голям сладур. Имам някакво книжле с разкази от него доста отдавна, но помня че беше свежарка като джин с тоник и този разказ ми го припомни отново.

Благодарско!  *drinks*


 

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #316 -: 18 Февруари, 2012, 18:36:29 »
0
Електричеството обикновено върви в комплект и с магнитни вълни. Вълни се наричат, защото се разпространяват наоколо и надалеч. Логично е, че щом една голяма част от функционалността на тялото ни се базира на тока и трябва да го усещаме от околните. Кой повече, кой по-малко. Сигурно имаме и други допълнителни сетива за улавяне на други невидими нещица. То и пръднята е невидима, ама се усеща прилично :)

Ама този разказ е много намясто:
Дух 5 (тук е преведено "Фантом 5")

*drink11*



Или е нещо, което ни е трудно да си обясним, или нещата са толкова прости, че натрупаните ни знания, колкото и да са те, ни пречат да го видим. Също като онази задачка за япнските деца. :)

Perfect sense - ако не сте го гледали. Освен за сетивата, има за различната реакция на хората, очакващи "края". Едните крадат, грабят, а другите продължават да си вършат работата както до сега.

 *drink11*


acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #317 -: 18 Февруари, 2012, 19:26:10 »
0
нървана,представянето на еволюцията като математическа логика е вид алгоритъм..... ти убу се занимаваш с това,сега остава и да се замислиш...... итерирането на функцията,откриваща грешките във физическия свят на психологията ни е болка и страх.... като се опариш на горещ тиган,после кво правиш?ами гледаш да го държиш за дръжката.... тва е учене от грешките...... всеки един робот може да му зададеш такъв алгоритъм,като му сложиш кво е правилно и кво е грешно ,прадставяйки го като "да" и "не" или "0" и "1" .....тва е идеята,абсолютно по същия начин работи и човешкия мозък...... додо се допира доста по до истината от теб  ,доколко е възможно да се създаде изкуствен интелект,аргументирайки се,че няма как да създадеш душата.......
    и той е прав!

ся ти явно знаеш каква е истината и как точно работи човешкия мозък затова няма да изпадам в дълги тиради а просто ще кажа ... по-скоро повторя мнението си по темата с малко по-други думи. та викаш остава и да се замисля  :D  аз като невръстно студентче като програмирах първия си machine learning algorithm (викат им и изкуствен интелект ама хората дето понаразбирват от това са наясно че не е интелект или поне ударението е на изкуствен) и аз бях осенен от "гениалната" мисъл - ми да ето и ние хората така учим. опарваш се на печката и се учиш да не я пипаш вече и тн. ще ме извиняваш ама да сведеш човешкия интелект до това е меко казано опростяване.
не ми се повтаря аргумента с теоремата на гьодел (който има и противници между другото) но ако искаш да прочетеш нещо наистина добро и на популярно ниво вземи прегледай the new emperors clothes на penrose. Това което наричаме интелект е много-много-много повече от итериране на болка и страх и поука от тях. Имал съм удоволствието да наблюдавам деца докато растат и начина по-който мислят и учат е тотално различен. Алгоритмите за изкуствен интелект съществуващи в момента са изчислими и нямат нищо общо с интелекта, като естествено в някои области (като например шах) са по-добри. Ама са по-добри когато им са дадени рамките и не им се налага да излизат извън тях, а историята на човешкия прогрес е история на излизане извън ограниченията на съществуващото знание.

       тва е другия момент-не алгоритмичния модел,а фракталната итерация,където се произвеждат почти същите поколения,но с нищожни изменения...също като ДНК на родителите произвежда хибид,НО самия хибрид също търпи изменения...

фракталите са себеподобни фигури с локална размерност която не е цяло число и се генерират ама баш с алгоритъм  щото са атрактори на определени динамични системи. тоест итерираш една динамика и когато итерациите станат много почваш да се доближаваш до формата на фрактала. тоест не виждам що фрактала трябва да е неалгоритмичен модел.
Асенка имаш някаква своя си  интуиция, която вероятно съдържа истина в себе си  но правиш аналогии с неща които не познаваш и звучи сякаш си събрал няколко математически термина за мистичност и ги омесваш  в  текст който звучи адски неправилно поне от гледна точка на математическите термини в него. По-добре кажи какво имаш предвид без да вкарваш понятия като фрактали и неалгоритмичност щото те явно само объркват.
 

относно това:
______________________
".....любимата ти теза че има само грешно което е доказано грешно и такова което не е доказано грешно. да де, ама ако приемем че тази теза е вярна  а  тя твърди че всичко е грешно значи  и самата тя трябва да е грешна, щото аджеба по допускане има нещо вярно.  противоречие. начи все пак може да има нещо дето да е вярно..."
_______________________________

не знам защо ми се вижда тук плагиятстване на мой ризънинг върху "знам,че нищо не знам" на сократ и неговите днешни подчитатели,живеещи 2 хилядолетия по късно от него,но достатъчно тъпи като него.....
   добре се учиш-с мойте камъни,по мойта глава.... браво,НО само на пръв поглед......
 скептицизма се отрича от средно ниво философи,точно на база твоя ризънинг по горе....... или ако човек не вярва във нищо,би следвало,че не вярва и във своята вяра......
    къде е грешката?ами тя е,че това НЕ е невяра,а е ВЯРА В НЕВЯРНОТО *valcho*
  има разлика между двете *girl*

е чак да плагиатствам твой ризънинг ... написах в поста си ясно че това е дребно следствие от теоремата на гьодел (тогава не сме били родени) но всъщност поне това следствие или привиден парадокс в математиката е още на зермело който с него оборва наивната теория на множествата защото явно тя води до противоречие (и въвежда нова аксиоматика на зермело-френкел). известен е обаче като парадокс на ръсел http://en.wikipedia.org/wiki/Russell%27s_paradox
популярни варианти са "списъка на всички списъци които не съдържат себе си. този списък съдържа ли себе си?" - явно такъв списък просто няма как да съществува. същото и с бръснаря дето бръсне всички които не се бръснат сами. трябва ли да се избръсне сам?
та с две думи аргумента е твърде стар за да го плагиатствам от теб.
та с този аргумент явно се доказва че няма как твърдението "всичко е или доказано или недоказано грешно" да е вярно. и говорим за вярно или невярно а не за вяра или невяра. вярата е субективна и е друга бира. твърдението е че всичко е ГРЕШНО а не дали   му ВЯРВАМЕ   или не. Различно е!

ся ризънинг та ризънинг. на български му викаме аргументиране. 
   

  обяснил съм го и в предишен постинг,но не си разбрал смисъла:
   ако приемеме,че живееме в свят,който се измерва в грешен,повече грешен или по малко грешен,НО никога 100% верен,следва,че най добрата философия е чрез отричане на вярното,чрез търсене на доказателство,че е грешно!!
  ЗАБЕЛЕЖИ:
  аз не казвам,че  тази философия е вярна,НО твърдя,че е НАЙ МАЛКО ГРЕШНА,в сравнение с ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ *girl*
     или тва няма да ме предпази да не допускам грешки,но поне ще допускам по малко от всеки НЕскептик......

ми то тази философия и няма как да е правилна щом самата тя твърди че няма нищо вярно!!! иначе би си противоречала на основния постулат. проблема е че това означава че на тоя свят има нещо ВЯРНО (щото е грешно че всичко е грешно) и със скептичния метод издигнат на пиадестал много лесно ще затънеш в критикарство и няма да го видиш. въпрос на лично решение е но аз предпочитам да допускам повече неща за възможно верни и да не прибързвам с критикуването.
интересно кво значи по-малко грешен? с кво мериш грешно и правилно тогава. внимавай само да не се окаже че минимизираш максималната загуба щото тогава трябва да стоиш цял живот в бункер под земята. 

относно декарт - мерси, поръчах си едно книжле и сериозно смятам да го прочета. навремето четях философи ама някак си установих че ама нищичко не ми дават. сега ще пробвам и декарт ...

поздрави,
 *drink11*
   


ниървана,четеш ме като дявола евангелието.....

1.ами правилно си стигнал до заключението,че мозъка работи на ниво "да" и "не" ....обаче казах ти,че тва е САМО едната половина,другата работи по друг начин и тва го обясних.....не разбрах защо влиззаш в излишна полемика?за да си дървенофилософстваме?

2.разбира се,че плагиятстваш мой ризънинг!ще ти кажа и защо:
  ами има разлика между това,да прочетеш нещо и това,да се научиш да го прилагаш!сори,ама в твоя ризънинг до сега не съм виждал такава черта,имаш я от скоро!това,което правиш е всъщност наистина НЕлесно,въпреки,че в случая прилагането му е неправилно,като цяло е много важно и ПОЛЕЗНО за използване.... ще ти повторя-тва,че много хора са го прочели ,или учили,НЕ значи,че могат да го прилагат!самия насим талеб има проблеми с прилагането му и си признава,че не е роден скептик,въпреки,че разбира и прилага силата на скептицизма,вижда и границите на ризънинга си,които не може да пробие......той ЗНАЕ СЕБЕ СИ!
    аз също съм изплагиятствал такъв тип логика от карл попър,но аз съм си роден скептик-много лесно свикнах..... ти също мисля,че си такъв,но ти трябва време да си очукаш мозъка.....има хора,които цял живот тва са учили и въпреки това не могат да приложат дори една десета от това,което ти прилагаш...... малко ли съм писал за академичното учене и ПОСЛЕДИЦИТЕ МУ?
    та..... не ми казвай,че не си го изплагиятсвал от мен,защото знам ризънинга ти и виждам промяна.....която няма как да стане,освен от мое влияние... са знам,че ти звуча като една надута пуйка,което те дразни и не само теб....знам,че скромността краси човека (в очите на другите) ,което от своя страна ме прави изключително грозен(в очите на другите) ,ама за мен тва е наистина нерелевантно...... не съм тук да градя имидж,нито да скромнича.....
     друга твоя черта появила се е дървенофилософстване..... което го нямаше преди време..... ама тва не е лошо в твоя случай,защото търпиш метаморфоза в ризънинга си и докато се луташ в нови аксиоми в  логиката си,тве е неизбежно......и няма нищо общо със средностатистическия дървен философ.......ще намериш пътя и ще се очупиш с времето...... а ако знаеш къв скиптик си станал вече ,баж вече вярваш в невярното,ама не моа да го осъзнаеш *girl*
  което е добре-защото имаш един тон академични скептици,които разбират силата на скептицизма,но не могат да я прилагат,а ти не разбираш силата,но имаш фундамента на прилагането му....
  демек ти си щъркела,на който не му трябва да учи аеродинамика,че да литне,а те са кокошки,които са учили аеродинамика,ама никога няма да литнат,колкото и да пърхат с крилца.....
    а тва,че не правиш разлика между отричане на вярното и отричане на всичко.....осмислямето само по себе е трудно и иска време.... тва са сложни неща,които на пръв поглед изглеждат много проста незсмислена игра на думи.....

    3.алгоритъм и фрактали?ами че то всяка функция ,която я захранваш е алгоритъм...... ако требе да дървенофилософстваме,всичко е алгоритъм,където имаш дори само едно неизвестно *girl*
     а ,че фракталите имали атрактори и тва ги прави алгоритми,айде нема нужда ,а?
    пак търсиш по телето вол и недоразбираш смисъла-знаеш принципа на генетичния алгоритъм,знаеш и принципа на фрактала-няква разлика намираш ли?едното е учене от грешки  на база няква функция,откриваща и джъстифицираща кво е грешка и кво не,а фрактала ти е итериране и производство на реплики със съвсем малка разлика..... ще ти го обясня по друг начин:
   едното е учене от грешките,другото е еволюция на база математика на природата......
 значи,аз не съм разбирал от фрактали,ти си разбирал?интересно...... хайде мамин благ,я ми обясни кво означава това комплексен номер и комплексен домейн?дори и по лесно нещо ще те питам-кво означава имагинерното число на чиято база са комплексните числа?
   само не ми преподавай урок по абстрактна математика,калкюлъса не само ти си го учил *girl*
   искам епистемология на математиката,не математика,чрез която да джъстифицираш логика
  хайде,всички сме в слух,най вече аз.....
   

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #318 -: 18 Февруари, 2012, 22:59:02 »
0
Така че в един свят, където има 1050 атоми, които си взаимодействат, нека не твърдим наивно колко невероятно било да се създаде случайно каквото и да е.


ЕТО НЯКОЛКО НАИВНИКА КАТО МЕН. ЗА РАЗЛИКА ОТ МЕН ТЕ СА УЧЕНИ, НЯКОИ ОТ ТЯХ - със световна слава.

BEPHEP ФОН БРАУН (1912-1977) - основател на астронавтиката, космически инженер и ракетен конструктор, е първият директор на центъра за космически полети на НАСА, и е създател на американската програма за космически изследвания.Той казва:
 "За мен сътвореният свят е немислим и необясним без Бога. Невъзможно е човек да вижда реда и хармонията във Вселената и да не признае, че зад всичко това стои един Божествен замисъл.
Някои еволюционисти вярват, че всичко във Вселената е възникнало чрез случайно комбиниране на атоми и молекули в продължение на милиарди години. Но кои са тези слепи и случайни процеси, които могат да обяснят едновременното възникване на 1) оптичната система на окото, на 2) зрителния нерв, който свързва окото с мозъка и на 3) зрителния център в самия мозък, където входящите светлинни импулси се превръщат в образ, който може да бъде разпознат от нашия съз¬нателен ум?" (ВЕРНЕР ФОН БРАУН, цитиран е Hill 1976, xi).

Позволете ми да кажа няколко думи за себе си и за атома. Ние – атомът и аз – бяхме задружни до съвсем скоро. Аз виждах в него ключ към най-съкровените тайни на природата, a той разкри пред мен величието на цялото творение и на Твореца.” (MAX BORN, “My Life and My Views”, New York, Charles Scribner’s Sons, 1968, 88).

Джон ЛЕНОКС, професор по математика и философия на науката в Оксфордския университет (Грийн Колидж), е ученият, който прави критичен анализ на съвременните мисловни схеми и доказва, че животът и отношението към Бога могат да бъдат осмислени най-вече в контекста на вярата. Буквално на последната страница от своята книга “Погребала ли е науката Бога?” той пише: “И така, науката не е погребала Бога. Нейните резултати не само сочат в посока към Неговото съществуване – аз дори твърдя, че самите научни занимания придобиват смисъл чрез Неговото съществуване.

По отношение на въпроса за произхода на живота проф. Таунс пише: “Възникването на живота може да изглежда уникално и невероятно събитие, но то все пак се е случило. Всъщност то се е случило според природните закони, а това са законите, които Бог е сътворил.”
Колкото по-дълбоко човек прониква в тайните на природата, толкова по-голяма става неговата почит към Бога.” (АЙНЩАЙН, цитиран в Brian 1996, 119). Науката без религията е осакатена, религията без науката е сляпа.” (EINSTEIN 1967, 30).


Само да отбележа, че тези учени са доста известни в цял свят и световно признати... и доста от тях са живели през XX - явно научните открития не са премахнали вярата им, че зад всичко стои Бог. Ако някой иска да види мненията на още няколко НОБЕЛИСТИ за вярата им в това, че Бог стои зад всичко - да види http://nobelisti.com/.

Има 1 книга "In 6 days", писана е наскоро, в която доста професори споделят зашо вярват в СЪТВОРЕНИЕТО ЗА 6 дни. Напр Professor Ford is Emeritus Professor of Chemistry, Andrews University, Berrien Springs, Michigan. He holds a B.A. in chemistry from Andrews University and a Ph.D. in chemistry from Clark University, Worcester, Massachusetts.
If the earth were made of pure carbon it would contain only about 10(50) carbon atoms, but more than 10(451) carbon atoms would be needed in order to make enough amino acids to form the proteins to achieve the probability of producing one protein molecule with the prescribed sequence. In other words, it would require an amount of carbon about 10(401) times the size of the earth in order to achieve the probability of forming one required protein molecule with the specifications above! Realizing that the probability of producing proteins by a random assembly method is exceedingly small, some have proposed that DNA was formed by chemical evolution first and then it was used to direct the synthesis of the protein. This trades one problem for another. The random assembly of a gene containing 1,040 bp to code for a specified protein would be likely to require as much or more carbon than it would to make the protein directly by a random assembly method.

За да няма неясноти, цифрите в скобите са степен.

http://www.answersingenesis.org/articles/isd/dwain-ford 

Всеки, който иска да прочете мнение на учен, а не на лаик като мен по въпроси като:
big bang theory, radioactive dating of rocks, light from distant stars, and the fossil evidence for evolution are discussed in detail. Reopening the origins debate with straightforward and wide-ranging analysis of the issues confronting both the scientific community and the general public, these essays examine the entire approach to science education and are essential reading for educators, politicians, parents, and students.
In Six Days opens the evolution versus creation debate to a wider public — not with narrow and closed arguments but with a straightforward and wide ranging analysis of the issues confronting both the scientific community and the general public.

Понеже няма как да продължа дискусиятая по всички въпроси, който иска да прочете тази книжка "In 6 days".

Съжалявам за евентуални правописни грешки, но ползвам транслитератор http://www.dimovi.net/phonetic/
« Последна редакция: 18 Февруари, 2012, 23:15:47 от antoninus_pius »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #319 -: 18 Февруари, 2012, 23:21:33 »
0
Иранските учени пък вярват, че като умрат ги чакат по 40 девици.

Напълно безсмислено е вече с тези постове с цитати измъкнати от контекста на "велики" учени. Нищо не доказваш. Такива писаници може да влияят на нискоинтелигентни маси. И съм почти сигурен че за всеки от тях има изразена и позиция подобна на тази на Айнщай, който директно е казал, че Библията е приказка за деца-дебили. Това му е мнението. И ако казват нещо относно "Бог", повечето учени имат предвид нещо свое си, силно отличаващо се от представата на повечето "вярващи" за чичко с брада, който създал хората с магическа пръчка.

Аз питах наистина с цел научаване на вариант - как според теб си представяш създаването на Земята като зрител, ако си бил приседнал на Луната - какво би видял? Не кой друг какво мисли, а ти как го виждаш, че е станало.

 *drink6*

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #320 -: 19 Февруари, 2012, 00:22:30 »
0
Не мисля, че реално има смисъл да пиша, но ето:
В Библията Исус е наречен Бог Слово или Божието Слово /Йоан 1:1-3,14; Откр.19:11-16/, защото Вселената и всичко съществуващо е създадено от Него чрез словото Му, т.е. чрез думите, които е изговорил - "Господ каза и стана". За удивително кратко време целия живот се появява на земята, напълно оформен и развит, като нищо не е оставено на случайността. Неговото Слово крие в себе си творческа мощ и сила. Когато Той казва една дума и бурята утихва, ветровете се успокояват. Само с една дума и болеста и демоните освобождават страдалеца. С една дума и смъртта бива прогонена. За това е Бог Слово. Ако ние повярваме в думите Му , ако ги четем всеки ден с желание те да ни въздействат, ако отворим съвестта си за тях, като прилагаме съветите Му и се съобразяваме със законите Му, същото това Слово става плът в нас и ни преобразява по образа на Сина. Тайнствен процес, който не се обяснява чисто научно, но е факт.

Ако еволюцията е вярна, то откъде идва морала, нравствеността, съвестта? И друго, зашо ако помагаш на друг се чувсташ удовлетворен? Нали доминира правото на силата - трябва да си ок, ако си прецакал някого.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #321 -: 19 Февруари, 2012, 00:57:40 »
0
Не мисля, че реално има смисъл да пиша, но ето:
В Библията Исус е наречен Бог Слово или Божието Слово /Йоан 1:1-3,14; Откр.19:11-16/, защото Вселената и всичко съществуващо е създадено от Него чрез словото Му, т.е. чрез думите, които е изговорил - "Господ каза и стана". За удивително кратко време целия живот се появява на земята, напълно оформен и развит, като нищо не е оставено на случайността. Неговото Слово крие в себе си творческа мощ и сила. Когато Той казва една дума и бурята утихва, ветровете се успокояват. Само с една дума и болеста и демоните освобождават страдалеца. С една дума и смъртта бива прогонена. За това е Бог Слово. Ако ние повярваме в думите Му , ако ги четем всеки ден с желание те да ни въздействат, ако отворим съвестта си за тях, като прилагаме съветите Му и се съобразяваме със законите Му, същото това Слово става плът в нас и ни преобразява по образа на Сина. Тайнствен процес, който не се обяснява чисто научно, но е факт.

Т.е. ако беше страничен наблюдател, изведнъж от нищото се появяват Земята и всичко населяващо я? Все пак - за какъв интервал от време става въпрос? Това ми е най-важния въпрос. И ако той не е 0 (нула) (единственият приемлив за мен отговор), то ме интересува в интервала (тук вече няма значение дали е 0.00000001 секунда или 6 дни), какво точно се е случвало едно след друго, ако го разделиш примерно на 1000 равни части. Надявам се да схващаш подлия ми въпрос какво цели, а аз знам, че отговор няма да получа :)

Ако еволюцията е вярна, то откъде идва морала, нравствеността, съвестта? И друго, зашо ако помагаш на друг се чувсташ удовлетворен? Нали доминира правото на силата - трябва да си ок, ако си прецакал някого.

Всяко едно от тези неща си има безспорно физиологично обяснение. Всичко се свежда до определена реакция на организма на информация, получена от рецепторите.

Don

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 25
  • Карма: +6/-0
  • Респект: +3
    • Профил
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #322 -: 19 Февруари, 2012, 04:01:31 »
0
Дискусията ми припомня до голяма степен на следните думи:

“С уши ще чуете, а никак няма да разберете;
И с очи ще гледате, а никак няма да видите.
Защото сърцето на тия люде е задебеляло.
И с ушите си тежко чуват, И очите си склопиха;
Да не би да видят с очите си, И да чуят с ушите си,
И да разберат със сърцето си, И да се обърнат,
И Аз да ги изцеля”.


Евангелие на Матея 13:14 с препратка към Книгата на Пророк Исая


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #323 -: 19 Февруари, 2012, 11:20:09 »
0
Горният цитат също може да хваща корени единствено сред дебилните маси. Всеки който случайно си зададе въпрос, следва да чувства вина и че е втора категория, защото му е задебеляло сърцето? И за да не се получава така - хайде в овчето стадото на топло и сигурно :)

Аз имам друго мнение (съставено в практиката - посещавал съм поне 20 вида различни най-общо казано религиозни групи) - всички сляпо вярващи са слаби духом и/или физически и намират утеха в разни работи извън тях. А като започнат и да се обединяват в групи по интереси, положението става трагично, защото илюзията се възцарява с пълна сила. Силата, която си мислят, че получават е привидна - тя е просто усещането на стадния инстинкт.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #324 -: 19 Февруари, 2012, 12:07:08 »
0

Аз пък ще обърна на обратно. Даден индивид, и да вижда, няма какво повече да види, и да чува - няма какво повече да чуе, защото всичко това е вътре в него. В същото време, нито е чел, нито приема аргументите, следва ли, че е срещу това написаното? Или, че не е праведен, или че сърцето му е обвито? Няма как да идва от религията, след като не я познава достатъчно добре. Резултатът е донякъде проекция на тълпата, обществото в което живее.
Християнството - най-големите престъпления. Ислямът - войнстващи поклонници. Будизмът - сребролюбието е страшно изявено.

Ако еволюцията е вярна, то откъде идва морала, нравствеността, съвестта? И друго, зашо ако помагаш на друг се чувсташ удовлетворен? Нали доминира правото на силата - трябва да си ок, ако си прецакал някого.

Всяко едно от тези неща си има безспорно физиологично обяснение. Всичко се свежда до определена реакция на организма на информация, получена от рецепторите.

Има ли? Моето обяснение е друго. Освен възпитанието и средата, човек, по природа е мързелив и така е по-лесно. Много по-трудно е да бъде мръсник.
Резонен въпрос - мръсниците мързеливи ли са? Не, да речем , че са глупави. Подлъгват се, че ще им бъде по-лесно. :)

 *drink11*



darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #325 -: 19 Февруари, 2012, 13:30:13 »
0
Тони, ти ми преобърна живота, браточка......допреди да те чета се радвах на птичките по дърветата, без да са питам как са се  появили.....
Ядях броколи и червено цвекло, без да осъзнавам, че ям Божието творение......сичко, което права ми са струва бавно, като знам, че Той е направил целия свят за седем дена,
живота ми е променен форевър.....преди бех по-добре, баси!
Ас съм българче.......

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #326 -: 20 Февруари, 2012, 10:41:05 »
0
Цитатите от библията също нищо не доказват, щото библията е компрометирана. А е компрометирана не само, защото думите в нея не са писани от Бог, а защото е опровергавана няколкократно. (И все пак тя се върти!)
Интересно е, че Галилей е бил убеден привърженик на Библията. Нещо повече, той се е облягал на нея:
“Святата Библия не може да греши и заповедите, които се съдържат в нея, са абсолютно истинни и ненарушими. Склонни да грешат, и то по много начини, са тълкувателите и интерпретаторите на Библията.” (ГАЛИЛЕЙ, цитиран в Ross 1991, 20).
“Стотици пасажи от Святата Библия ни учат, че славата и величието на всемогъщия Бог са съвършено видими във всичките Му творения и могат да бъдат прочетени в отворената книга на небесата.” (ГАЛИЛЕЙ, цитиран в Cantore 1985).
Аз съм извън себе си от удивление и изказвам на Бога моята безкрайна благодарност, че е благоволил да бъдат открити чрез мене тъй велики и непознати досега чудеса.” (ГАЛИЛЕЙ 1992, 72).

Галилей, Коперник, Нютон, спорят със задръстените умове на съвременниците си и със езическата представа за вселената. Те не отричат Бога, не отричат и това, че Библията е боговдъхновена. Не го правят от страх, просто осъзнават, че Твореца е винаги по-велик от творението. Или както казва Леонардо Да Винчи:
Както Бог е сътворил човека по Свой образ и подобие, така и художникът създава своите картини, които винаги носят отпечатъка на твореца, който ги е създал.” (ДА ВИНЧИ, цитиран в Nardini 1999, 31).

Написах, че не намирам вярата в Бог за полезна, знаеш ли защо? Защото прехвърля отговорността от действията и бездействията ни на трето лице. Откак съществува писмената история, са се извършвали убийства и насилието се е оправдавало с "Неговата воля". Вината за собственото ни действие или бездействие се измива с "Божа работа" и т.н. Храним надежди, че някой ще ни прости за греховете, и че ние не сме отговорни за тях, щото Бог или дявола така ни е накарал, но тъй като всичко е Божие дело, то значи, че той споделя отговорността за нашите деяния и се надяваме да ни прости, с което да си запазим място за рая. Това са пълни егоистични глупости, целящи оправдание за собствената ни глупост. Човек се ражда сам и умира сам. Отговорността за действията и бездействията също сам си ги носи. Даже приказка имате, че човек сам си носи кръста. Ма как така сам си го носи, пък Исус бил ни изкупил греховете в аванс, е другата глупост.

Всеки ще отговаря за постъпките си - колкото един човек има повече светлина, толкова по-страшни са греховете му.
„Блажени ония слуги, чийто господар ги намери будни, когато си дойде. …Но ако онзи слуга рече в сърцето си: Господарят ми се забави, и почне да бие момчетата и момичетата, да яде, да пие и да се опива, то господарят на онзи слуга ще дойде в ден, когато той не го очаква и в час, който не знае, и като го бие тежко, ще определи неговата участ с неверните. И онзи слуга, като е знаел волята на Господаря си, но не се е приготвил, нито постъпил по волята му, ще бъде много бит. А онзи, който не е знаел и е сторил нещо, което заслужава бой, малко ще бъде бит (Лука 12:37-48).
Свещениците, които не са правили каквото е трябвало, ще бъдат наказани най-много. Бог ни прощава прегрепенията до момента на покаяние; съзнателният грях е мерзост за Него. Има 10 заповеди, които трябва да пазим. Грехът е беззаконие и никъде не сме оправдани да грешим. Исус прощава грехове, не ги обезвинява. Ако човек искрено се покае, той ще спре да греши, няма след 5 минути пак безпроблемно да лъже или прелюбодейства.
Ти твърдиш, че си бил вярваш - тези неща би трябвало да са ти ясни. Ти православен ли си бил?

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #327 -: 20 Февруари, 2012, 10:43:34 »
0
Don,
мерси за цитата - намери страшно подходящо място да го приложиш.

Додо,
"Първо - или Бог съществува, или не. Второ - аз мога да вярвам или не. Губя единствено в
случая, че той наистина съществува, а аз отричам това. Така че по-добре да вярвам, защото риска
е минимален."   Блез Паскал
Ти явно мислиш, че само глупави хора или лесни за маниполиране хора вярват в Бог. Но грешиш - имало и има доста хора, които вярват, като са поставяли всичко на съмнение.
А аз пиша за да предупредя хората, а не да ги убедя в нещо. Който иска да вярва, който иска да не вярва. Целта ми не е да доказвам съществуването на Бог - който пожелае да слуша, ще чуе.


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #328 -: 20 Февруари, 2012, 11:06:08 »
0
Това да вярваш е хубаво, но нищо не пречи и да гледаш, а не да седиш с ръце на очите от страх да видиш нещо, което противоречи с вярата и да изпаднеш в противоречие.

Питам без да се заяждам - как според теб е протекло създаването на Земята. Лесно е един процес да се кръсти с дума и повече да не се замисляш, ето сега удобен момент това да стане.

И стига с тия цитати на учени и философи - те не са роботи-всезнайковци, всеки е човек със собствените си недостатъци, пороци, илюзии и идиотщини. На всеки един такъв, казал едно, съществува съседен учен или философ, също толкова известен, който е казал точно обратното. А пък най-често самите те казват обратното на извадения от контекста цитат, но кой го интересува. Седнал някой да чете мисли на Айнщайн и като намери някоя угодна му - copy/paste. А че по-нататък пише друго няма значение. Copy/paste copy/paste copy/paste и митът е готов.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво да очакваме през 2012 г?
« Отговор #329 -: 20 Февруари, 2012, 21:47:06 »
0
Страх от Господа е начало на мъдростта
Притчи 1:7

Нищо не разбираш ти!

Господ има благоволение в ония, които Му се боят, в ония, които уповават на Неговата милост.
Псалм 147:11

Ама и аз мога да цитирам, както някои цитират Айнщайн, Цицерон и Алфонс дьо Неизвестньо.

*drink6*