Автор Тема: Оцеляването - дело възможно ?  (Прочетена 25307 пъти)

nearvana

  • Гост
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #45 -: 30 Ноември, 2011, 13:13:24 »
+1
Оцеляването може да има множество аспекти и проявления.
...
В началото на седмицата дори исках да намеся  и здравната и социалната тематика (пенсиите), които в момента са в епицентъра на вниманието в Бг., но просто нямах сила.
Че и доста радикални гадости ми се въртяха в главата, при това.
абс. съгласен. Хич не е необходимо да има апокалипсис за да бъде темата за оцеляването актуална.  И може би най-важното е навременната информация - това е безценно!!! Такава информация се събира с много ровене, търсене, четене, питане мислене ... и форума е безценен в този случай.
Един кофти аспект на спасяването на банки е че хората получават фалшиво усещане за сигурност на депозита. Това усещане на сигурност се прехвърля и към съветите на банкера (взимай кредит без да му мислиш...) и води до това че хората губят финансовата си култура и прехвърлят финансовия си суверинитет на "висшата" банка.
Същото е и с докторите - винаги трябва да се приема със здравословна доза на скептицизъм мнението им, да се търси второ такова и човек да се информира сам. Двама лекари могат да имат диаметрално противоположно мнение за сравнително тривиални неща като препоръчителните детски ваксини например (имам пресни впечетления).
Важно е винаги, ама винаги да подхождаме скептично към това което ни казват банкерите, лекарите, новинарите, политиците ... всичко!!! Това е важно за оцеляването!

И за пенсиите, Начев!  В БГ кажи-речи половината първолаци са ромчета. След 20г те ще трябва да работят за да плащат пенсиите. Химера е да си мислим че ще има смислени пенсии от държавния фонд.  В европа пенсионните фондове са просто в ужасно състояние не само заради демографската картина - биват източвани от инвестиционни банки с безумни цени на някои необходими им деривати, законодателя ги задължава да инвестират в облигации щото уж били сигурни ама ще я видим тая. Та и в западна европа картинката е много кофти на тоя фронт. Та истината е висока степен на самодостатъчност и спорт за да можем да се грижим сами за себе си.  *scare*   

Винаги когато разчитаме на някоя система да се погрижи за нас - било то финансовата, било то здравната или пенсионната винаги отдаваме част от суверинитета си което ни прави по-уязвими.  Затова според мен е добре да се обърнем назад и да потърсим независимостта си. Дано да успеем  *drinks*

поздрави

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #46 -: 30 Ноември, 2011, 13:32:39 »
0

Оцеляване - ами ние тук, точно това правим - оцеляваме с комуна, макар и виртуална. Нуждата ни принуди преди повече от година. Нуждата за добра атмосфера, за нормални взаимоотношения, независимо от гледната точка.
Хората, останали там, не са по-лоши от нас. Атмосферата е лоша, отровна и заразителна.

Държавата е трябвало да влезе в  ролята си на регулатор, когато се даваха кредити на поразия, възползвайки си от слабостта на хората. Пагубна е регулаторската и роля в последствие, за спасяване на банките. Същото важи и за кредитите на държавно ниво. Само че, това е идеализиран вариант на регулация. Целта е съвсем друга - поробване и съвременна форма на национализация. Кредитите са перфектен лост за управление на масите, а на държавно ниво намеса в суверенитета.

 *drink11*

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #47 -: 30 Ноември, 2011, 13:55:40 »
0
Коганев,
И друг път съм забелязала, че вярваш безпрекословно на свободния пазар. Тук няма нищо лошо.
Само че, е необходимо да си зададем въпроса, има ли свободен пазар и какъв е процента на свободата в него. Често забелязвам, че се бунтуваш спрямо държавните регулации. А те винаги са насочени спрямо ограничаване на свободната инициатива и против свободната воля. Откровено смятам, че регулациите на пазара са излезли извън всякакъв контрол. Целта им вече, не е вкарване в рамките на правото и морала, а е с цел извиване на ръце на предприемачите и създаване на база за държавна и повсевместна корупция.
Допреди 4-5 години от време на време в пресата се споменаваше за ограничаване на лицензионните и разрешителни режими, но всичко си остана само пожелание. Напоследък, въобще темата не се засяга. Сега приоритет има „ужасната криза и липсата на пари да се огрее навсякъде”.
Иначе последното ти изречение от поста, че никой и никога не бил плащал за банковите безобразия, си е добро лично постижение. Щом не си разбрал, че си плащал, ( и то яката) , е чудесно...
Всички в България плащахме и продължаваме да плащаме за безобразията в цялата ни държава. Затова сме и най-бедната държава в Европа.

nearvana

  • Гост
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #48 -: 30 Ноември, 2011, 14:42:04 »
0

Има две неща, на които ще обърна внимание:

На 1-во място не обичам да ми се вкарват в устата думи, които не съм изричала. Минало предварително време, относно Епъл, не е употребено случайно. И в Английския език го има, така че не допускам забрава на неговото значение...
сори ама просто те цитирах за епъл. е сигурно трябваше да кажа
"леко да не е така. аз ти казвам че пазарната капитализация на епъл е колкото на всички големи евробанки взети заедно ти ми обясняваш че щели можело да се върнат в гаража от фалита на няколко банки. дори да им улетят няколко сметки ще пуснат емисия облигации и ще се излапат като топъл хляб. "
но за мене разликата в смисъла е пренебрежимо малка. Исках просто да кажа че епъл наистина го могат и да се допусне че МОЖЕ да  се върнат в гаража заради фалирани некадърни банкери за мене е нереално.

Търговският фалит, както би желал да съществува при банките, е невъзможен.
например дойче банк се търгува на борсата на стойност по-ниска от балансовата  *drinks*. коганев много правилно го е казал че администарторите могат да поддържат някаква балансова стойност изкуствено (например изкупуване на гръцки и италиански ДЦК от ЕЦБ макар по регламент да й е забранено да държи ДЦК на държави с неинвестиционен рейтинг) ама пазара много ясно казва какво мислят хората относно балансовата стойност на активите на дойче банк. просто и ясно. тва все повече намирисва на дефакто фалит де юре нефалит ... аджеба зомби.

Имаме ужасно много допирни точки, но просто за банковите фалити не сме на едно мнение. Не е нужно настървяване, щото не си ме убедил, но какво от това? (Не пропускай поздравите в края на поста, щото ще се обидя)
понякога се разбързвам и почвам да пиша твърде телеграфно и става някак си остро. Извинявай за което.

поздрави
 *drink11*

nearvana

  • Гост
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #49 -: 30 Ноември, 2011, 15:16:05 »
0
току що спасиха бамките за пореден път с глобален QE light (light e засега):
http://www.zerohedge.com/news/here-comes-global-liquidity-bail-out
"The Bank of Canada, the Bank of England, the Bank of Japan, the European Central Bank, the Federal Reserve, and the Swiss National Bank are today announcing coordinated actions to enhance their capacity to provide liquidity support to the global financial system. "

и ефекта при среброто е като на картинката:

скоро и в храните и горивата ... да са ни честити любимите бамки, най-висшата и необходима част от съществуванието ни  *scare*

поздрави

пп много ме е яд че не го хванах. чаках по-яка корекция преди да влизам. явно са решили да спасят традиционното великденско рали на борсите. педали! 
« Последна редакция: 30 Ноември, 2011, 15:21:54 от nearvana »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #50 -: 30 Ноември, 2011, 16:00:53 »
0
току що спасиха бамките за пореден път с глобален QE light (light e засега):
http://www.zerohedge.com/news/here-comes-global-liquidity-bail-out
"The Bank of Canada, the Bank of England, the Bank of Japan, the European Central Bank, the Federal Reserve, and the Swiss National Bank are today announcing coordinated actions to enhance their capacity to provide liquidity support to the global financial system. "

и ефекта при среброто е като на картинката:

скоро и в храните и горивата ... да са ни честити любимите бамки, най-висшата и необходима част от съществуванието ни  *scare*

поздрави

пп много ме е яд че не го хванах. чаках по-яка корекция преди да влизам. явно са решили да спасят традиционното великденско рали на борсите. педали!


В практически  един и същи момент скачат "като ужилени" :
 еврото (ЩД)- примерно  с 1,5 %
златото - също около  1,5 %
среброто - 3,5  %
Това е да го наречем супер кратковременна реакция, но ми е интересно да чуя коментара ти.
Знам, че имаш слабост към среброто, де !

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #51 -: 30 Ноември, 2011, 16:03:39 »
0
А дано и за Великденското да са се погрижили, че аз засега само за Коледно се надявам, че драмата е голяма.

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #52 -: 30 Ноември, 2011, 16:07:47 »
0
   Една статия, имаща отношение към последните постове:
   http://www.darikfinance.bg/novini/67057/%CD%E0%E9-%E3%EE%EB%E5%EC%E8%FF%F2+%EF%EE%E4%E0%F0%FA%EA+%E2+%E8%F1%F2%EE%F0%E8%FF%F2%E0

    Прави ми впечатление, че за някои основни действащи лица, споменати в статията:
   
Цитат
Шестте най-големи кредитни институции на САЩ са получили от ФЕД 460 млрд. долара, освен 160 млрд. долара от TARP: това са JPMorgan, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs и Morgan Stanley. Те са получавали средно 63% от дневния кредит от ФЕД, докато активите им преди кризата са били половината от тези в банковия сектор.

    днес срещам и друга новина:
   
Цитат
С две степени е понижен рейтингът на Wells Fargo & Co., а с една степен - рейтингите на J.P. Morgan Chase & Co., Bank of America Corp., Citigroup Inc., Bank of New York Mellon Corp., Goldman Sachs Group Inc. и Morgan Stanley


    http://www.investor.bg/news/article/126886/336.html

    Добродетел е да се помага на някого в беда, ама туй спасяване на банки много скъпо бре!
     
    Нивото ми не позволява да направя сериозен анализ, но си мисля някои неща:

    Банките засега: "Колкото повече, толкова повече" / по Алан Милн /
    Да няма в един момент пред банките:
   
".......Мечето се наведе, пъхна главата си в дупката и извика:
   - Има ли някой в къщи?
   Отвътре се чу трополене и после - тишина.
   - Питам има ли някой в къщи? - извика силно Пух.
   - Не! - обади се един глас и после добави: - Няма защо да крещиш толкова! Чух те много добре още първия път!..."

     *drinks*

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #53 -: 30 Ноември, 2011, 16:17:32 »
0
Може би интуитивно напипваш проблема.


Проблемът не е в спасяването на банки, а с какъв ресурс се предоставя тази помощ.

Отговорът: безконтролното печатане на пари!

Що да е скъпо спасяването на банки?

Прясно напечатаните долари струват само хартията върху която са отпечатани.

Това е разковничето. Ако трябваше банките да се спасяват с взетото от местното население, нямаше да е толкова лесно. Затова е важно фокусирането върху проблема, а не страничните неща, които го заобикалят и скриват действителната картинка.

« Последна редакция: 30 Ноември, 2011, 16:31:50 от global »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #54 -: 30 Ноември, 2011, 16:19:58 »
0
Ниървана,
И аз допускам телеграфния стил и пропускам емотиконите, които правят изказа ми много категоричен. Категорично си извинен.
Сори, ако не що съм те бръгнала...

nearvana

  • Гост
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #55 -: 30 Ноември, 2011, 17:17:26 »
0
А дано и за Великденското да са се погрижили, че аз засега само за Коледно се надявам, че драмата е голяма.


 *clap*  леле колко съм изтрещял ... естествено имам предвид коледното

абе може само да пооберат малко изнервените като мен дето чакат да влязат. дет се вика да е добрата дума преди лошите новини.  въпроса е как ще се развият ийлдовете на евробондовете. някакъв вариант е да има евробондове само на няколко държави и не е ясно какви точно ще са импликациите на това. от една страна се успокоява ядрото около франция, германия, холандия а от друга страна ПИГС увисват. та не скачам още да купувам ... гледай кво постнаха и зирохедж

http://www.zerohedge.com/news/here-what-happened-after-last-global-coordinated-central-bank-intervention

дали ще стигне и за коледно рали не е ясно.

гледах кви суми трябва да рефинансира италия през началото на 2012 (Jan 15,6 Mrd. Euro, Feb 53,2 Mrd. Euro, Mar 45,3 Mrd. Euro)
малиии. много.

глобал, прясно напечатаните пари ги плащаме всички през инфлацията. тва е скрития данък за всички!

поздрави
 *drink11*


global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #56 -: 30 Ноември, 2011, 17:21:29 »
0



глобал, прясно напечатаните пари ги плащаме всички през инфлацията. тва е скрития данък за всички!

поздрави
 *drink11*

Ха-ха, стигнахме до правилния извод, че всички данъкоплатци плащат безобразията!

( Заповядайте при нас! не е необходимо да сте луди, но все пак помага!)

nearvana

  • Гост
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #57 -: 30 Ноември, 2011, 17:26:11 »
0



глобал, прясно напечатаните пари ги плащаме всички през инфлацията. тва е скрития данък за всички!

поздрави
 *drink11*




Ха-ха, стигнахме до правилния извод, че всички данъкоплатци плащат безобразията!

( Заповядайте при нас! не е необходимо да сте луди, но все пак помага!)
НЕ! ако не се спасяват банките, естествено че няма да плащаме всички. това ми е тезата. ако ги спасяваме плащаме всички

поздрави
« Последна редакция: 30 Ноември, 2011, 18:08:28 от nearvana »

koganev

  • Гост
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #58 -: 30 Ноември, 2011, 17:55:46 »
0
...
И изобщо не е вярно, че всички ще плащаме банковите безобразия. Никога не е било вярно и никога не се е случвало - това е почти комунистическа тъпня... Провалите на едни са и винаги ще бъдат шансове за други. Всички ще плащаме политическите безумия и "спасителните" мерки, които раздуха частните банкови проблеми до национални и наднационални нива.


...

...
Иначе последното ти изречение от поста, че никой и никога не бил плащал за банковите безобразия, си е добро лично постижение. Щом не си разбрал, че си плащал, ( и то яката) , е чудесно...
Всички в България плащахме и продължаваме да плащаме за безобразията в цялата ни държава. Затова сме и най-бедната държава в Европа.

На какво прилича това? "Не всички" и "никога и никой" за тебе НАИСТИНА ли са еднозначни изрази??? "Не всички" за тебе означава "никога и никой", така ли? Стани политик - ще имаш голям успех сред народните маси...

Аз не се изразявам категорично заради бързането - правя го, защото съм категоричен. За което не виждам защо да се извинявам...
 Не разбирам как можеш да изопачиш до такава степен изказаното от мен, че да стане абсолютно различно по смисъл (в червено), а след това веднага да изкажеш моя мисъл, но с други думи, като антипод на моята теза (в синьо). Защото безобразията, които плащахме всички, не са в резултат на  фалита на една или няколко отделна/и банка/и, а са резултат на точно онова, което ти казах по-горе - резултат са на ПОЛИТИКАТА на силен пазарен дисбаланс в опит да се отложи (за времена, в които вече няма да са на власт разсипниците) рухването на една разрушена (донякъде умишлено, но най-вече и поради тежка некадърност) финансова (вкл. банкова) система.

Моля те, не преиначавай казаното от мен така, че да ти е удобно новото му значение. Ако не разбираш смисъла, по-добре не коментирай веднага. Очевидно говорим за едно и също нещо, що се отнася до последиците от политиката на правителствата, в частност - финансовата политика. Негативите от лоша финансова политика ще ги плащаме наистина всички, пряко или косвено. Политиката! На ниво държава (за нас) и над това ниво! Понеже и ти твърдиш същото, то не виждам как няма да се съгласиш, че е за предпочитане проблемните банки да фалират овреме, вместо разни наредби и доктрини да забраняват фалита (уж в полза набществото) и така да затрупват пазара с проблемни банки, с което вероятно ще причинят пълен колапс на банковата система и ще го забият четвъртит на обществото. Сега вероятно ще направиш разликата между фалит на банка, което е предприемачески и частен проблем, и фалит на банкова система, което е обществено-политически проблем. Както и ще започнеш да различаваш последиците от двете неща по отношение на мащаба.

Не съм пазарен фундаменталист, но предпочитам свободните пазарни отношения пред крайно необмислените форми на регулация и протекцонизъм - две неща, които могат да срутят и най-здравата икономика. 


global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Оцеляването - дело възможно ?
« Отговор #59 -: 30 Ноември, 2011, 18:50:08 »
0
Очевидно съм тъпа!  ;D

Хайде сега, съвсем отговорно да ми обясниш разликата в двете изречения! Наново ще те цитирам - казаното от теб, и преразказаното от мен:

Коганев: "И изобщо не е вярно, че всички ще плащаме банковите безобразия. Никога не е било вярно и никога не се е случвало - това е почти комунистическа тъпня.."

Глобал:..."Иначе последното ти изречение от поста, че никой и никога не бил плащал за банковите безобразия, си е добро лично постижение. Щом не си разбрал, че си плащал, ( и то яката) , е чудесно..."

Опит за тълкувание на твоите думи: "Не е вярно, че всички ще плащаме банковите безобразия. Никога не е било вярно и никога не се е случвало" -  Следователно това никога не се е случвало , (някой си го е измислил, не е ставало въобще, това е фикция) , както и - никой не е плащал за банковите безобразия, включително и ти ( това никога и при никакви обстоятелства не се е случвало) , след което  следва обобщаваща фраза - "комунистическа тъпня", без особено значение за смисъла.

А обясни ми сега, какво точно не съм разбрала? Или може би имаш проблеми с точния изказ. Не обвинявай другите за собствените си грехове, защото последната ми мисъл е била да преиначавам смисълът им.

А обясни ми какво точно не съм разбрала? Преразказанато от мен няма за цел да дава точния еквивалент на думите, които си употребил. То  това се учи още в началното училище - преразказ и неговите главни опорни точки....

А иначе, не ми отговори за свободата на пазара, и неговата идеална регулираща роля, в която всеки получава заслуженото, и в която загубата за едни, е печалба за други... :-\
« Последна редакция: 30 Ноември, 2011, 19:42:11 от global »