Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.

Публикации - global

Страници: 1 ... 58 59 [60] 61
886
Да допълня. Всяка държава, която изисква от икономиката да се развива, създава един процент на здравословна инфлация, за да я стимулира. Мисля ,че УСА е пример за това в най-голяма степен. Така че хитрината, не е чак толкова хитрина и въобще не важи само и единствено за България. Напоследък отпуснаха и задължителните минимални резерви на банките, е целта да стимулират търсенето на пари и кредити с цел положително развитие на икономиката. Въпросът в момента е, дали генерираната инфлация е здравословна или не...

887

Асене, не разбирам от деривати, но все ми се струва, че малко фриволно използваш фактите, за да докажеш някаква теза. Искам да се застраховам - Мистър Флик ( С.Дянков) въобще не ми е по вкуса, нито физически, нито - духовно. Само че, кои са тези косвени данъци, които са повишени в последните 2-3- години????   Въпрос без отговор. ДДС не е "пипано" май 11 години. За свитата парична маса - О.К., ама за данъци, при това косвени????



ами фриволно означава,че използвам фактите на свободна воля ;)     ,а не че ги "изкривявам" през мойта призма на виждане.....
    ако искаш да кажеш,че ги икзривявам,как на мен ми е удобно,фриволно НЕ Е правилния термин ;)

     а да мислим сега викам:
 кво е косвен данък? това е "прикрит" данък..... ужким няма вдигане на данъци ,а всъщност има...... може ли да стане това?
  продължаваме да МИЛСИМЕ:
     кой е прекия данък,който най много пълни хазната? ами това е ДДС ..... къв тип данък е това? ами той е процентен,като добавена стойност на цена на квото и да е в бг.та,има ли случай,как да се вдигне прихода от ДДС,без да се вдига ДДС :D ?
     кво ще стане,ако цените на продукцията почнат да се качват? ако финансираш инлфация?ако приходите от ддс се вдигат,без ддс да се е вдигнало!
   та следващия въпрос е как да финансираш инфлация,без да вдигаш заплати,че да обереш народа и бизнесите,без да знаят,че е обрани?ами кое е изходния продукт,който може да завихри инфлация в рецесия-демек стаглфация?
   ами тва е енергията ,най вече газта.... от газта се правят изкуствени торове,много коли движат на газ,оскъпяват се транспортни разходи,повече индустрии са пряко зависими от газта- по скъпа газ,по скъпи цени и т.н.
   ако вдигнеш по някакъв начин цената на газта,тогава прекия данък е този върху газта,а коствения данък е влиянието на газта и тока върху инфлацията,от там повече пари от прекия данък ДДС .......
      хитро ,а?
 а са да видим и случайностите:
  миналата пролет герберчетата казаха,че няма как да не се вдигне ддс и ще го правят 25% ... веднага народа се разшумя и почна да недоволства,обвиниха правителството,че са лъжци,че казват,че в рецесия няда да вдигат данъците,а ги вдигат....
   и изведнъж "спасителя" дянков се появи и каза,че докато той е министър ,НИКОГА НЯМА ДА ВДИГНЕ ДДС- то ........
    спасителя на белия кон...... обаче точно след по малко от месец, държавната газова компания ,която е МОНОПОЛ,каза,че са вътре мноооого и искат да вдигнат газта с 25%  ;) .......  и от тогава до сега газта е поскъпнала с 34% !!!!!!
     а са на теб оставам да предцениш кое е по добре за бг- директно вдигане на ДДС,или коственото му вдигане със финансиране на верижна инфлация ,чрез поскъпване на енергията?
 

Нищо ново не ми казваш. Имаш предвид генерирането ( а не финансирането, както го употребяваш като термин) на инфлация, която от своя страна да вдигне приходите при непроменен ДДС. Тук ние в България ежедневно го усещаме по доходите си и по свиването на разходите. И въобще не е хитро. Народът си псува, керванът си върви. Всеки усеща по джоба си, че е прекаран.
А това за спасителите на белите коне, ще се види на изборите. Не че кой знае какво ще се промени.  :)

Мисълта ми е друга. При избора на България за въвеждането на валутен борд, освен че е юзда, той създава стабилност на паричната единица, като лишава цетнр. банка от собствена парична и кредитна  политика. За това, управлението на икономиката на България е твърде различно от това, на страните с които ти си запознат по-всестранно. За това, голяма част от рецептите,  които споделяш  във  форума, не важат в такава степен и с такава сила по отношение на бълг. икономика.  Така например, напоследък стана ясно, че спестяванията на българина , около 90%, са във депозити и във имоти. Дериватната политика, с която шашваш хората тук, въобще е неприложима. Тя и мен ме шашва. Ама си оставам с учудването  и възклицанието. Ние сме много далеч от развития свят. Само че пък тук, можеш да видиш консерватизма на старата и отживяла  икономика. Затова пък и ефектите на кризата са по-малки, в сравнение ако имахме добре развит фондов пазар, защото загубите от спестявания в акции, биха били огромни.

И що псуваш Искров? Ми той си е кукла на конци. Управлява една институция, лишена от правото си да емитира банкноти. Ние сме една несамостоятелна и отворена икономика.(ако въобще може да се говори за икономика). Ние сме една паразитна икономика, която почти нищо не произвежда, освен храна. Най-печелившия бизнес в Бължария са хранителните супермаркети. Какви деривати? Какви шортвания?

888
Започнахме от там, че производителността на труда в нац. мащаб се измерва на база продадена стока/услуга. Това е така заради показателя добавена стойност, който се отнася към броя на заетите. Изчислява се както за цялото стопанство, така е по сектори и отрасли.
Във фирмата продажбите не се отразяват на изчисляването на производителността на труда. Там се смятат произведените стоки, отнесени към персонала. Може да се смятат само пряко заетите, а може и целия персонал - в зависимост от целите на смятането.

За Китай и Германия със сигурност има данни някъде. Мисля, ей така - на око, че швабите са около 6-7 пъти по-производителни и то при страхотните изисквания по безопасност на труда, екология, профсъюзи и прочие. В Китай, въпреки тишината по този въпрос, буквално ги убиват от бачкане без никакви ограничения.



Ами точно за това ставаше дума. Моята теза е, че не продажбите влияят върху производителността на труда, макар че и това е фактор с голямо значение, а ефективността на човешкия труд.

Много фактори влияят, и ако тук беше моята приятелка Джоан сигурно щеше да търси релативна връзка и теглово съотношение, но в крайна сметка, нещата са едни относно производителността, а това е ефикасността на единица труд, измерена чрез нивото на продажбите. Грубо казано.

890
Соц. отг. е разход за нац. стоп. Фирмата набира само здрави и прави, а държавата гледа всички останали. Фирмата няма този разход, а държавата го има. Тоест при много "здрави" (високопроизводителни) фирми нац стоп. пак може да не е производително, ако има много болни (в най-общ смисъл) хора.

Целите на фирмата са финансови, а на стопанството, като част от общата политика, могат да са всякакви. Богати на ресурси държави не гонят висока производителност, а наблягат на социални придобивки, но това не означава, че фирмите в тези държави не гонят висока производителност.

Мобилността е фактор за сваляне на разходите и повишаване на производителността. Фирмата "Адидас" мести цялото си производство в Китай, от което производителността й рязко се повишава, но това изобщо не повишава производителността на труда в Германия, от където е фирмата.
Още повече ме объркваш. Разбира се, че на една фирма основна доминанта в дейността й, е печалбата. Даже и да прибягва до меценатство и дарителство, обикновено го прави с рекламна цел или поради данъчни облекчения. Затова държавата има преразпределителни функции, за да огрее със социалност при слепи, глухи и не-дотам ориенитирани хора в обстановката. А пък и хората не са длъжни да са правилно ориентирани, за да имат време да работят, да повишават своята производителност, а не да философстват по форуми. *aggresive*

Значи сега, объркването ми е провокирано от това- дали Китай има висока производителност на труда, заради най-големите си продажби, или пък Германия.?

891
Има очевидни разлики във времевия обхват и в социалната отговорност. Също така значителни разлики има в целите на отделната фирма и на националното стопанство. И не на последно място има разлики в  мобилността - всяка фирма може да се премести, търсейки по-благоприятни за нейната дейност места. Държавите към момента не се местят.



Сега, отгде я изкопа социалната отговорност?

Значителните разлики между целите на отделната фирма и на националното стопанство какво общо имат с производителността на труда?  И накрая - мобилността?!
Не схващам.

892
...
И всичко това, пречупено през продажбите на фирмата.

Става дума дали яйцето или кокошката е първичното. Разбира се, без производство, няма да има продажби. Но безсмислено производство, без нуждата от потребностите на хората и пазара, е нонсенс. ...


Произв. на труда на германците ще рече производителността на труда в националното стопанство и затова се изчислява само на базата на продадената стока (услуга). Така се отнасят (стоките и услугите) и към БВП. А цените са от миналата година. Това е една от методиките.
Фирмата измерва производителността по различен начин. И то не винаги става въпрос за производителност, защото не всяка фирма произвежда. В повечето случаи се говори за ефективност.


В някои браншове производството не може да се нагласи точно спрямо нуждите на хората. Например в енергетиката - сама разбираш, че не е възможно да се произведе толкова ток, колкото трябва. Все е  повече. Или ставаме дискотека като през 80-те.

Има разлики м/у микро и макро, поради което логиката не винаги се отнася еднакво към двете.



Ами и аз така ги разбирам нещата- ефективност на труда на отделния работник в сферата на производството и услугите, съизмерена с продажбите ( успехите) на предприятието ( и като фирма и като предприемачество)  на микро-  и макро- ниво. Не виждам разлика.

893
Дори и да е така, няма да надвишава 3 %.

894
Муза, какви са тези актове? Данъчно-облагателни или...?

От всякакъв характер...

Например, последно действах като на "пожар", да изпреваря пожарникарите.  *rofl*
Бяха направили актове на фирми от по 500лв, за пожарогасител (стикерът е извън срок), както и за нередовно водене на тетрадката - в колко часа е изключен тока в офиса, и подпис.

Моите съболезнования. Много патим от бюрокрацията и още повече ще патим.

Вчера при Люба Кулезич в Телевизия 7 , гост беше Младен Мутафчийски. За хората , които не са гледали предаването, той сподели, че не правил никакъв бизнес в България, макар че се изкушавал, защото считал, че няма бизнес-условия, защото има разпасване на държавните служители, рекетьорски изпълнения над бизнеса и т.н.  Не познавам Мутафчийски, и въобще не съм му адвокат. Щом става дума за такъв представител на бизнеса, каво остава за редовите фирми в България!?

895
ОК, за момент си помислих, че става въпрос за нещо друго  :)

Значи, щом си заложил едни приходи, очакваш да се изпълнят и въз основа на това очакване планираш и разходите си. Проблемът възниква, когато изпълнението на приходите е под очакванията. За четири месеца от акцизи са събрани няма и 25 %, т.е. ако тенденцията се запази, за 12 месеца ще имаш 75 % изпълнение от планираното. Остава да имаш по-високи приходи от други данъци и др., за да компенсираш, иначе трябва или да свиеш разходите, или да имаш по-голям дефицит. Аз поне така си обяснявам нещата, може и да бъркам някъде.

Скромните ми познания по планиране на бюджета казват, че пълно покритие на заложените приходи и разходи в бюджета, е практически невъзможно. В тези случаи,  се използва понятието бюждетен дефицит, в повечето случаи, или бюджетен излишък. ( при добра година).  Знам, че има заложени рамки при бюдж. дефицит той да не надвишава 3 %. Мистър Флик, например, за миналата година, задържаше във времето изплащането на някои разходи, докато не се убеди, че приходната част на бюджета може да ги покрие. Стига се до разсрочване на разходите, или използване на други извънредни пера ( не от бюджета, а примерно парите от здравната каса) и нещата стават.

896
Ами разликата е, че при заложените приходи - това са очаквани и предполагаеми приходи в  бюджета, а приходите- това са реалните пари, които влизат в бюджета. Просто е.

Същото е и при разходите.

897
Муза, какви са тези актове? Данъчно-облагателни или...?

898
ДДС не е вдигано. Акцизите обаче се вдигнаха.

По данни на МФ към април приходите от ДДС са 28,1 % от заложените за 2011 г., а от акцизи - 24,4 %.

Гоголчо,

Приходи и заложени приходи в бюджета към 2011 г. са две  различни неща. С колко са повишени акцизите през последните години или за 2011 г.? За кои стоки става дума - за нефт и горива, за цигари или за нещо друго? Възможно е да си прав. Не се заяждам. Дай да го изясним.


Разбира се, напъните към повишаване на данъчното бреме, особено в момент на криза, води до обратния ефект-силно свиване на приходите и проблеми за бюджета. Имаше някаква крива на Лафер.
При местните данъци и такси има огромно повишаване на бремето, особено за фирми, а не за граждани.Това допълнително извива ръцете на фирмите, които се борят със зъби и нокти да останат на пазара. Една фирма, която притежава един апартамент и два гаража в центъра на столицата, дължи 5000 лв. данък недв.имоти и такса смет.Ей това се казва кожодерство.

899
Добре, де, прав си . Обаче, за справки - чичко Гугъл:  Производителността  характеризира ефективността от използването на човешкия труд при осъществяване на дейността и целите на предприятието. Значението на производителността на труда се изразява в следните насоки:

* с повишаване на производителността на труда нараства обемът на произвежданата продукция, разширява се производството, намалява се себестойността и като цяло се повишава рентабилността на производството и богатството на фирмата.

* с повишаване на производителността на труда се намалява себестойността на промишлената продукция, което се дължи на икономията както на жив, така и на овеществен труд, на намаляване на разходите на работна заплата и социални осигуровки в единица продукция, на намаляване относителния дял на условно-постоянните разходи и на амортизационните отчисления.

* с повишаване на производителността на труда нараства БВП, увеличават се номиналните и реалните доходи на работещите в предприятията.

И всичко това, пречупено през продажбите на фирмата.

Става дума дали яйцето или кокошката е първичното. Разбира се, без производство, няма да има продажби. Но безсмислено производство, без нуждата от потребностите на хората и пазара, е нонсенс. Когато пък става дума за иновативен продукт, то тогава е необходимо създаването на потребност. Навремето, един даскал ни казваше, че докато не бил измислен цветния телевизор, хората са нямали потребност от него, защото не са имали представа от неговите полезни качества и свойства. В съвремието иновативните технологии ( ай-фони, и тем подобни глезотии) разчитат на създаването на потребност, а не на жизнено очертана нужда от притежаването им.
Та в този дух са нещата...

900
Точно тук , Муза има една мотологема, с която българските политици много спекулират. Така например, всеки ден  чуваме от медиите призиви да работим много,  "да садим домашни картофи" и бог знае какви още благини, неизвестно за кого и неизвестно за чий. Това че произвеждаш, въобще не означава, че ще продаваш. Така навързана мисълта означава - дай да работим до безумие неизвестно какво и неизвестно как, дисциплинирано и стегнато по германски образец, и нещата ще се наредят.

Страници: 1 ... 58 59 [60] 61