Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1229242 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Извинявай, Начев,
Но статията на Мурутис е пълна боза!
Чудя се дали си заслужава да се коментира!
Може и да те извиня!
Отношението ти към Мурутис си е твоя лична работа и аз по никакъв начин не те карам да го харесваш.
Човекът се появи на два пъти в централно време на телевиз. програма и трябваше за около минута и половина и в отговор на тъпи въпроси да обясни проблемите на Гърция. Опита се. Държеше се подходящо, говореше много прилично.
Ама, видите ли, България била страна за пример.  В тази му теза той би трябвало да срещне разбиране и подкрепа именно от човек като теб.  Ти си този, който най-добре знае, какво да си чужд.
Ти си знаеш, можеш ли (ако ти се прииска) да кажеш открито нещо негативно за Гърция и ще има ли последици.

Това, че Мурутис хвали Бг открито ме озадачи. Хайде не на нас тия.
Иначе, в някакъм по-общ, човешки план, аз го разбирам.

Стига общи приказки, да си дойдем на думата.

В статията и писмото има много конкретни данни, които са важни. Това, че има съждения, с които не съм съгласен, няма никакво значение. Все пак, тук сме в селската кръчма (по Глобал) и не е крайно наложително Мурутис да бъде с класи над нас, все пак.

Цитат
Ние, гърците, за съжаление злоупотребихме с нашето място в света на пазарната икономика и в еврозоната
Горо, вярно ли е това твърдение ?

Цитат
Става дума за един механизъм, опиращ се на абсолютната зависимост от държавата с 1.1 милиона държавни служители, които в продължение на цели 30 години с гласовете си и тези на своите семейства определяха съдбата на държавата.
Горо, има ли нещо вярно в тези приказки ? Процентите в Германия и Франция ще ги гледаме тогава, когато двете страни няма да могат да пласират бондовете.
Докосвал ли си се до информация, колко е администрацията на една Финландия, как работи адм. дори в една Естония.

Цитат
Гърция се опираше на едно виртуално развитие чрез потреблението главно на домакинствата на държавните служители, които получаваха заплати от два до три пъти по високи от тези в частния сектор
Има ли нещо вярно ?

Цитат
пример за гръцкия Парламент, състоящ се от 300 депутати, в който работят 6000 (шест хиляди) служители, получаващи 16 (шестнадесет) заплати годишно, най-ниската от които сега след намаленията е 3.500 евро.
Как ти се струва това ?

Цитат
В действителност обаче това, което искат всички, е да продължи 30-годишният купон, в който участваха предимно държавните служители и легналите на държавната ясла. Едно парти, цената на което сега ще трябва да платят пряко останалите европейци, между които и не толкова богатите източноевропейци.
За това няма да те питам, знам какво ще ми отговориш !
Аз обаче вярвам, че за широки слоеве от хора там, това си е самата истина.

Цитат
след като няма друг изход за възстановяването на страната, за развитието и за нормалното й функциониране отново. Сигурно става дума за опрощаването на 60% до 70% от сумите, когато дойде времето за това, факт, който говори, че ЕС ще понесе цената на тази банкрутирала политика, за да спаси останалите и изобщо европейската икономика.
Ние си платихме. С цената на мизерията и с цената на това, че Бг вече няма никакъв ресурс и никакво бъдеще.
Ако ми докарат пакистанци и китайци за да осигурят икономически "живот" в тази територия, за нас няма да има място.
Аз много добре знам, че гърците ще патят неизбежно, но в последна сметка няма да платят полагащото се.
Добре, че е Мурутис, па макар и спекулирайки дава предположение, какъв % от дълга ще бъде издухан.
Не съм срещал подобен опит.

Цитат
Кризата изкара на повърхноста нещо, което ние, гърците, казваме от много години: че частният сектор и хората на действието и производството са „роби” на един лошо формиран държавен сектор, който вместо да им помага, буквално ги изцежда. Когато на дадено място вместо един човек „работят” цели шест, ако се абстрахираме от себестойността за функционирането им, те са принудени да „дремят”, да не работят почти нищо и да създават допълнителна бюрокрация и корупция,
Знаем, че основната задача на бюрокрацията (всяка и навсякъде) е да се самосъхранява и разраства.
Гърците май са изпреварили всички ?!

Цитат
за да се поддържа тази държава, фирмите бяха принуждавани да плащат косвено или пряко между 60% и 65% от печалбата си на държавата под формата на различни данъци, а частниците пряко 40% и косвено още 20%. Държавата действаше като един истински рекетьор,
Няма да те питам нищо. Ще ти разкажа една история в първо лице.
Един предприемач в Солун. Идват данъчни на проверка. Проверка всъщност въобще няма. Дай си само ОПР за последните 5 години.  Размерът на официалните продажби е  Х.  Какво правят те.
Товарят  Х с някакъв процент отгоре и казват: за нас това са истинските ти продажби.
Как е работила фирмата, въобще не ни интересува. При тези продажби, НИЕ СЧИТАМЕ, че е трябвало да внесеш данък  У, а бумагите хоказват, че ти си внесъл друго  число.
Имаш избор: 1. Или в рамките на 6 месеца довнасяш доброволно сума до  У.
2. Или започваме пълна проверка НА ВСИЧКО и тогава гарантираме, че сумата ще стане поне 2У.
Има ли такива практики в Гърция ?


Цитат
Ако направим една проста сметка, излиза, че Гърция е похарчила от 1981 г. до днес 100 милиарда евро от дотации и субсидии от ЕС (т.е. даром дадени пари) и още 300 милиарда евро заеми.

Искам ясен отговор.
Вярно ли е за 100-те млрд. подарък ?
Коректна ли е сумата 400 млрд. Е?
Това е БВП на Бг порядъково за 10 год. (брутално твърдение, но само за да се ориентираме, какво стана тук.

Защо да е боза !?
Аз характеризирам това като ярки твърдения.
Не е никаква боза, това е качествено, отлежало питие, ако е вярно.
Виж, Верността  им е нещо, за което няма да заложа!
Всъщност дори не чакам истински опровержения. Колата вече е обърната и сега се спасява кожата, а в подобни ситуациизапочва да действа малко по-различна етика.
Ценоразписът на фирмата на Мурутис не е никакъв аргумент.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Начев, за 1-ви път усещам някакви ядни нотки. Все пак сме в селската кръчма. Тук трябва да се веселим. Или поне да изпитваме удоволствие, че чешем мозъчните си гънки.  :)

Интересно, г-н МуруКис заема голяма част от коментарите. Моето мнение е, че неговата персона не я заслужава:Хубаво! Държи се прилично, говори добре бълг. език, подмазва се успешно...И какво толкова. Във всяко българско бюрократично ведомство можеш да видиш примери на възпитано поведение, добър български език ( с изключение на Земеделското министерство и Кърджалийското кметство), а подмазвачеството и лакейщината могат да достигнат истински световен връх.

Щеше ми се коментар върху световното дългово бреме.

Някак си , не ми се вярва през тези години България да е  била роб на външното задлъжняване.  Тези изстрадани 20 г. за т.нар. „преход”, покрай тези субсидии от 100 мрлд. Евро за 11 млн.-държава Гърция,  ми се виждат за нищо изживяни. Толкова ли сме прости българите? За какво ги ядохме жабетата?

Сега, въпреки драстичния ни спад на стандарта, най-вероятно ще се наложи и ние да си пробием допълнителна дупка на коланите, покрай ситуацията в Гърция...Колко могат да бъдат допълнителните дупки на коланите? Докъде ще стигнем?


nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Начев, за 1-ви път усещам някакви ядни нотки. Все пак сме в селската кръчма. Тук трябва да се веселим. Или поне да изпитваме удоволствие, че чешем мозъчните си гънки.  :)

Интересно, г-н МуруКис заема голяма част от коментарите. Моето мнение е, че неговата персона не я заслужава:Хубаво! Държи се прилично, говори добре бълг. език, подмазва се успешно...И какво толкова. Във всяко българско бюрократично ведомство можеш да видиш примери на възпитано поведение, добър български език ( с изключение на Земеделското министерство и Кърджалийското кметство), а подмазвачеството и лакейщината могат да достигнат истински световен връх.

Щеше ми се коментар върху световното дългово бреме.

Някак си , не ми се вярва през тези години България да е  била роб на външното задлъжняване.  Тези изстрадани 20 г. за т.нар. „преход”, покрай тези субсидии от 100 мрлд. Евро за 11 млн.-държава Гърция,  ми се виждат за нищо изживяни. Толкова ли сме прости българите? За какво ги ядохме жабетата?

Сега, въпреки драстичния ни спад на стандарта, най-вероятно ще се наложи и ние да си пробием допълнителна дупка на коланите, покрай ситуацията в Гърция...Колко могат да бъдат допълнителните дупки на коланите? Докъде ще стигнем?
Глобал, теб все те тегли към дълбоката вода!
Там е опасно.
Сега ще излизам и затова само 5 приказки.
Няма яд, ние с Горо понякога се разпалваме, но сме приятели и никога не преминаваме линията на поносимостта.

Световната дългова криза не може  да бъде решена при запазване на стату,квото и системата в сегашния и вид.
А Тя няма да се промени доброволно. Мога да спра и дотук, но каква ли ще е ползата.

Твърде сме чувствително все още към понятията "свобода" и  "демокрация", които в рамките вече на поколения се асициират със "свободния пазар".
Ще трябват нови подходи, които да се прилагат от необременени от миналото хора.

По назад се опитах да отпочна някакъв разговор по темата.
Щрихирах съвсем едро някакви тези относно природата на парите, но нямаше никакъв отклик.
Не е много реалистично да търсим решение на дълговата криза при положение, че нямаме яснота дори по понятията.  Аз също прецених, че тук не е подходящо място за такъв разговор.

А пък единство във възгледите по социални теми така или иначе е невъзможно, че дори и вредно.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
...
Ти си знаеш, можеш ли (ако ти се прииска) да кажеш открито нещо негативно за Гърция и ще има ли последици.
...
Мога и още как!!!
Дори съм си позволявал да вдигам скандали на държавни служители за лошо отношение специално към чужденци! Не че имаше ефект, де!
В Гърция грекилите са толкова, колкото у нас българаните!

Цитат
Ние, гърците, за съжаление злоупотребихме с нашето място в света на пазарната икономика и в еврозоната
Горо, вярно ли е това твърдение ?
Ами не е вярно!
Ако има българи престъпници, българите престъпници ли са?


Цитат
Става дума за един механизъм, опиращ се на абсолютната зависимост от държавата с 1.1 милиона държавни служители, които в продължение на цели 30 години с гласовете си и тези на своите семейства определяха съдбата на държавата.
Горо, има ли нещо вярно в тези приказки ?
...
При 8-9 млн. гласоподаватели, сметни ти колко е вярно.


Цитат
Гърция се опираше на едно виртуално развитие чрез потреблението главно на домакинствата на държавните служители, които получаваха заплати от два до три пъти по високи от тези в частния сектор
Има ли нещо вярно ?
Ами не е вярно!
Директора на гръцкото държавно тото получаваше 500хиляди, демек 25-30 пъти повече от редовия грък.
Но долу горе колкото получава един учител в частното образование - толкова и в държавното. Всъщност в добрите частни училища получава повече и има възможност да изкара далеч повече.
Колкото получаваше една чистачка на държавно, долу горе толкова и на частно.
Други примери да ти давам ли?


Цитат
пример за гръцкия Парламент, състоящ се от 300 депутати, в който работят 6000 (шест хиляди) служители, получаващи 16 (шестнадесет) заплати годишно, най-ниската от които сега след намаленията е 3.500 евро.
Как ти се струва това ?
Тъкмо се засили човека да каже нещо вярно и накрая пак излъже!!!


Цитат
В действителност обаче това, което искат всички, е да продължи 30-годишният купон, в който участваха предимно държавните служители и легналите на държавната ясла. Едно парти, цената на което сега ще трябва да платят пряко останалите европейци, между които и не толкова богатите източноевропейци.
За това няма да те питам, знам какво ще ми отговориш !
Аз обаче вярвам, че за широки слоеве от хора там, това си е самата истина.
Хем всички били на купон, хем по надолу се разказва как се мъчели частните предприемачи - роби на държавата.
Как точно германеца плаща за удоволствията на гърка - като взима заем срещу 1% и го предоставя срещу 5%? Дори при това фасулско обяснение на нещата човека е писал глупости. А международните отношения и на държавно равнище парите имат съвсем друго измерение! Иначе пропагандата ще продължи да промива мозъците на простолюдието, че видите ли на, ще позатегнем коланите защото трябва да платим сметките на гърците!


Цитат
след като няма друг изход за възстановяването на страната, за развитието и за нормалното й функциониране отново. Сигурно става дума за опрощаването на 60% до 70% от сумите, когато дойде времето за това, факт, който говори, че ЕС ще понесе цената на тази банкрутирала политика, за да спаси останалите и изобщо европейската икономика.
Ние си платихме. С цената на мизерията и с цената на това, че Бг вече няма никакъв ресурс и никакво бъдеще.
...
Аз много добре знам, че гърците ще патят неизбежно, но в последна сметка няма да платят полагащото се.
...
Франция през миналото столетие е редуцирала 2 пъти дълговете си, Англия 2, Германия - цели Три! Защо те да могат, а Гърция или България да не могат, а? Щото са малки и бедни?
Не случайно писах, че робството е състояние на духа.


Цитат
Кризата изкара на повърхноста нещо, което ние, гърците, казваме от много години: че частният сектор и хората на действието и производството са „роби” на един лошо формиран държавен сектор
...
Знаем, че основната задача на бюрокрацията (всяка и навсякъде) е да се самосъхранява и разраства.
Гърците май са изпреварили всички ?!
Е по неговата логика, 4-5 милиона гърци в частния сектор са били роби на 1 милион в държавния! Ами тогава гърците не са яли пили и веселили и нищо не трябва да плащат. А разберете се с Мурутис кое е вярно.


Цитат
за да се поддържа тази държава, фирмите бяха принуждавани да плащат косвено или пряко между 60% и 65% от печалбата си на държавата под формата на различни данъци, а частниците пряко 40% и косвено още 20%. Държавата действаше като един истински рекетьор,
Няма да те питам нищо. Ще ти разкажа една история в първо лице.
Един предприемач в Солун. Идват данъчни на проверка. Проверка всъщност въобще няма. Дай си само ОПР за последните 5 години.  Размерът на официалните продажби е  Х.  Какво правят те.
Товарят  Х с някакъв процент отгоре и казват: за нас това са истинските ти продажби.
Как е работила фирмата, въобще не ни интересува. При тези продажби, НИЕ СЧИТАМЕ, че е трябвало да внесеш данък  У, а бумагите хоказват, че ти си внесъл друго  число.
Имаш избор: 1. Или в рамките на 6 месеца довнасяш доброволно сума до  У.
2. Или започваме пълна проверка НА ВСИЧКО и тогава гарантираме, че сумата ще стане поне 2У.
Има ли такива практики в Гърция ?
Посмали манго - ще кажа на момчето!
Малко са ти объркани изглежда представите за гръцкото данъчно законодателство и като се има предвид и гръцката полиномия (многозаконие) не ми е ясно какво точно питаш.

В Гърция имаше практиката на така наречените текмирия и потен есхис - откъде го имаш?
И докато я имаше, Гърция нямаше проблем с обслужването на заемите си.
Днес се въвежда отново същата практика, щото се оказа че "робите" не печелят пък притежават луксозни яхти и самолети!
Прилага се за всички - и за частни лица и частни фирми и за държавни служители.

Пример.
Ако ти като държавен служител или частно лице си купиш БМВ и декларираш доходи около минималното, данъчния ти добавяше към доходите и стойността на БМВ.
За принципно-конкретния фирмен случай който поставяш - нещата стоят така: когато издръжката на една фирма струва Х пари а ти декларираш, че си изкарал 1/2 Х, данъчния ти налага данъци върху Х - иначе откъде си взел парите да покриеш издръжката на фирмата? Разбира се ако от счетоводството ти се вижда, че през миналите години си имал печалби 5Х върху които си платил данъци, или пък имаш документи с които доказваш че си взел заем който дължиш, но все още фирмата ти е неразработена и е изкарала само 1/2Х никой няма да ти наложи данъци върху Х и дори да се случи, те ще отпаднат в съда!!! По същество става въпрос за борба с укриването на данъци - в други държави, примерно в щатите влизаш директно в затвора - в Гърция си плащаш данъците или отиваш в затвора, а напоследък даже и не се отиваше. Практиката на моята фирма е дори да сме на загуба текущата година, да се декларират виртуални приходи които да ни изравнят балансите за да не ни занимават с обстойни ревизии (не че пак не може да се случи, но е по рядко)
Затова ли плаче г-н Мурутис?
Конкретно за ОПР за което питаш. Вероятно имаш предвид една друга практика в Гърция - казва се ПЕРЕОСИ. Не ми се обяснява, та най общо за какво става въпрос - спестяваш си основна данъчна ревизия срещу плащане на данъци по формализирани критерии!!! Ако искаш, но всички частници за които се допусне тази практика бързат да минат и приключат данъчните си книги по нея. И пак повтарям. Не е задължителна практика, а пожелателна и в полза на преприемачите.

И пак за сведение - данъчното облагане на фирмите е около 25% (не съм сигурен дали не стана 20, (колегата се занимава с това) от скоро и има дребни разлики в различните браншове). Към това трябва да добавя, че имаше моменти към които капитала въобще не се облагаше или се облагаше символично - примерно данъците върху дивидентите от акции и облигации.
Също така ще добавя и че имаше време когато държавата ти даваше стартово под различни форми, почти 15 бона само за да отвориш фирма.
За това ли плаче господин Мурутис?


Цитат
Ако направим една проста сметка, излиза, че Гърция е похарчила от 1981 г. до днес 100 милиарда евро от дотации и субсидии от ЕС (т.е. даром дадени пари) и още 300 милиарда евро заеми.

Искам ясен отговор.
Вярно ли е за 100-те млрд. подарък ?
Коректна ли е сумата 400 млрд. Е?
Това е БВП на Бг порядъково за 10 год. (брутално твърдение, но само за да се ориентираме, какво стана тук.

Защо да е боза !?
Аз характеризирам това като ярки твърдения.
Не е никаква боза, това е качествено, отлежало питие, ако е вярно.
Виж, Верността  им е нещо, за което няма да заложа!
Всъщност дори не чакам истински опровержения. Колата вече е обърната и сега се спасява кожата, а в подобни ситуациизапочва да действа малко по-различна етика.
Ценоразписът на фирмата на Мурутис не е никакъв аргумент.

За 100те милиарда подарък е толкова вярно колкото за издръжката на България от братския СССР.
Но пък е вярно, че плащанията на Гърция по заемите и за последните 10 години надхвърлят 500млрд евро!

Жива боза са си приказките на г-н Мурутис от Атина, учил право в Тракийския университет (нещо като висше образование в Кърджали)
Всъщност, един уважаващ се Атински или Солунски адвокат, само от сделки с недвижими имоти изкарва поне 30-40 бона годишно (задължително е участието им). Аз се обзалагам, че данъчната декларация на г-н Марутис е далеч по скромна!
И... не приемам морални оценки (защото И за такива става въпрос в изказванията му) от хора, чиято основна дейност е подпомагането на други в заобикалянето на закона и най-общо казано връткане и печелене за сметка на държавата! Справка - сайта му в гръцката му част, независимо от фарисейските обяснения в полза на закона или именно и заради тях! (Не за ценоразписа става въпрос а за дейността!!! на човека приказващ срещу държавата.)

Като цяло!
Отношението ми и към грекилите и към българаните е едно и също!
« Последна редакция: 02 Юли, 2011, 15:59:10 от goro »

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Щеше ми се коментар върху световното дългово бреме.

Някак си , не ми се вярва през тези години България да е  била роб на външното задлъжняване.  Тези изстрадани 20 г. за т.нар. „преход”, покрай тези субсидии от 100 мрлд. Евро за 11 млн.-държава Гърция,  ми се виждат за нищо изживяни. Толкова ли сме прости българите? За какво ги ядохме жабетата?
Сега, въпреки драстичния ни спад на стандарта, най-вероятно ще се наложи и ние да си пробием допълнителна дупка на коланите, покрай ситуацията в Гърция...Колко могат да бъдат допълнителните дупки на коланите? Докъде ще стигнем?
Като е кръчма - да е кръчма *alcohol*  Гледма колко страници са изписани.  Глобал четейки те това болднатото ме бодна в съзнанието. Кой изстрада и кой спечели за генерации напред през тия 20 години всъщност ? Хайде виртуална кръчма е направо да се каже. За Гърция не знам но за България доста мога да кажа: бившата партийна и комсомолска номенклатура като чума изяде България е тва е моето мнение. Има общи характеристики които припознавам като чета абзаците на Муритис и най важното от десителетен поглед отвътре в корпорации от планетен характер: извода за бюрокрацията и неспособността и е в десетката. Бившата ни номенклатура всъщност бе точно такава преди промените не способна и посредствена (като всяка бюрокрация) и затова и резултатите са такива. Нима има някой да се учудва че нацвъкаха блок до блока в България и сега мои роднини се оплакват че имало вече доста прилепи по софиските квартали близо да тези 'творения'. Ми чудо е  все още че не плъпнала някоя епидемия (пу,пу дано не стане !) с комбинацията на множещо се циганска популация. Изстрадани са 20 години но от всички които бяха аутсайдери преди 1989 и следващите 10 по 20 ще се изстрадат ако първо не се възстанови в обществото усета и нагласта за справедливост т.е 'действие-възмездие'. Но да стане такова нещо май това би било 'бял лебед' защото и развития свят май е една голяма Понци система...А как би изглеждала тема като 'Какво става в България или За политиката и икономиката' а ?

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Сетих се да вметна един контрааргумент за гръцката народ vs български по отношение на степента на непримиримост. Не отричам че генът славянски има своя 'принос' доколкото сме славяни на тая кръстопътна земя. Но извод и генерализации не могат да се правят. В Щатите  ако не всеки втори то всеки трети има оръжие. Е и какво стана след като им изнесоха призводствата и работните места в третия свят, много градовете им западат а средната класа намалява още по бързо? Амиии  нищо - Ни стачки , ни митинги. Мизерията на някои места в САЩ е фрапираща и сигурно е като в голяма част в България но няма бунтове няма дори и една стачка като в Гърция или Франция. Е как бихте обяснили това - народопсихология ли е или е човешка психология просто ? Според мен е второто.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
...
ако първо не се възстанови в обществото усета и нагласта за справедливост т.е 'действие-възмездие'. Но да стане такова нещо май това би било 'бял лебед' защото и развития свят май е една голяма Понци система...
...

затова са по площадите гърците, а не заради стягането на коланите!

Във връзка с Понци системата...  :)

Мислех си един ден да пиша за корумпираността в западния свят. Щото ако слушам българаните и техните еквиваленти - грекилите, от България и Гърция по курумпирани няма.

Обаче, не мога да разбера, когато Меркел се среща и договаря с Попандреев или ББ (и по този начин де факто легитимира властта им - прави я международно призната), колкото Попандреев ли става корумпирана или колкото ББ или си остава невинна девица служеща на доброто на човечеството.

И как се съвместяват публикациите на Юрген Рот (ли беше) с Меркелината действителност.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил

Начев, темите въобще не са социални. Въобще водата не е дълбока, и хич не се страхувам от удавяне. Защото съм си бая набълбукана. :) За любителите на банковото кредитиране - дългове нямам. Нещо подобно на България, имам макро-икономическа стабилност, ама все ме е страх да не дойде голяма вълна. Някой казват, че страхът си е лично усещане. Дали усетът ми за България е лично усещане?
Българани, грекили .... Кой му пука ???
annvlad, грешиш, ако си мислиш,че откраднатото стига за поколения напред. "Всичко тече, всичко се променя!"( Добре запомнени уроци от ДиаМат, за по-младите - диалектически материализъм, с основоположник - Хегел). Особено в сегашните динамични времена.
България и българите могат!Те добре се скатават във времената, които им позволяват това. Но българите, когато имат условия, твърде добре се справят с отговорностите на своето време. Когато дупките по колана нямат място, те се мобилизират. И наистина могат да постигнат чудеса.

Пиша го, и не си вярвам...И въпреки това съм оптимист!





   



global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Горо, цитирам те и ти отговарям: "И... не приемам морални оценки (защото И за такива става въпрос в изказванията му) от хора, чиято основна дейност е подпомагането на други в заобикалянето на закона и най-общо казано връткане и печелене за сметка на държавата! Справка - сайта му в гръцката му част, независимо от фарисейските обяснения в полза на закона или именно и заради тях!"

Значи, Горо, в повечето от нещата бях съгласна с теб. Това, че в Гърция има по-репресивно данъчно облагане в сравнение с родната ти страна България, въобще не означава, че някой врътва или печели за сметка на държавата Гърция. Това, че Гърция е неконкурентноспособна спрямо страните си-съседи, не означава престъпна дейност. ЕС означава свободно движение на хора и капитали, и всеки търси най-благоприятното място за развитие на дейността си. И никаква фарисейщина!

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил

...
...
затова са по площадите гърците, а не заради стягането на коланите!

Горо ако искаш вярвай - но аз лично не прочетох в официалние медии нито дума, нито намек даже за тези причини ей на ! Масовото налаганото възприятие е съвсем друго - за 'лошите и мързеливи'  гърци и за немците и Германия която влачи цяла Европа. Аз чета тоя форум и тази тема тука и отново се оказа че истинита не винаги е това което се поднася от офциозните медии. И понеже съм скептична по принцип  това не ме изненадва.( Е с ръка на сърцето - скептична съм и към твоите изложения защото ми се струва че малко си предубеден в положителен смисъл към Гърция). В спорове тука с други Българи като стане въпрос за Гърция реакциите са както ги описваш на 'българани', влизала съм в спор не в защита на гЪрция но най вече да ги разубеждавам да не приемат 100% това което твърдят офциалните медии.
Но има неща в които не съм скептична - и това е Германия. Погледни а и се наслади когато караш БМВ - не си криви душата -  Германия произвежда конкуретни продукти и не само коли, така са и в леката промишелност( Е сега с тая е-коли епидемия ме озадачават определено)....но все още са народ за уважение. Чужди са ми немците и на мен като народопсихология но това не пречи да признавам успехите им.

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
annvlad, грешиш, ако си мислиш,че откраднатото стига за поколения напред. "Всичко тече, всичко се променя!"( Добре запомнени уроци от ДиаМат, за по-младите - диалектически материализъм, с основоположник - Хегел). Особено в сегашните динамични времена.
Ахх-ъм, 'надай се' че не са за поколения напред. Има само един начин да се  разпилее и това са самите поколения. Сега докато пишех се сетих имаше някаква организация на българския национален капитал. Е знаете ли, направиха ли поне едно предприятие/фирма с утвърдено име или марка. Ей така като да речем (понеже е темата за Гърция ) като гръцкия зехтин да речем?
България и българите могат!Те добре се скатават във времената, които им позволяват това. Но българите, когато имат условия, твърде добре се справят с отговорностите на своето време. Когато дупките по колана нямат място, те се мобилизират. И наистина могат да постигнат чудеса.

Пиша го, и не си вярвам...И въпреки това съм оптимист!

Много ми допада това..... Но България вгледай се, такава каквато е в резултат на всички нас - на вас отвътре и на нас отвънка. Дано си права за твоя оптимизъм. Трябват и 'ентерпренюри' на България ама истински но преди това - без установяване на обществено чувство за справедливост (ако искаш го наречи 'възмездие')  не виждам оправяне.Финансови гимнастики , инвестиции - всичко е ала - бала ако няма правила на играта и доверие. Разбира се и аз съм сигуран че има баланс и живота ще е по добър в България - но някога  и то ще е далече в бъдещето - когато пластове от лъжи и манипулации покрият съзнанието на масите и се забрави кой кой е... И се поднесе някоя приказка - история за предприемчивите дядовци или друг булшит за пазарната икономика. Но поне аз и други които учехме другия 'булшит' дето си споменала няма да ни има....след 50-80 години имам пред вид.  Е напускам кръчмето засега *drinks*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
...
Значи, Горо, в повечето от нещата бях съгласна с теб. Това, че в Гърция има по-репресивно данъчно облагане в сравнение с родната ти страна България, въобще не означава, че някой врътва или печели за сметка на държавата Гърция. Това, че Гърция е неконкурентноспособна спрямо страните си-съседи, не означава престъпна дейност. ЕС означава свободно движение на хора и капитали, и всеки търси най-благоприятното място за развитие на дейността си. И никаква фарисейщина!

Значи global, изглежда не си ме разбрал(а).
Става въпрос за дейността на господин Мурутис.
Урежда закупуването и карането на автомобили с българска регистрация от постоянно пребиващи в Гърция (фарисейски предупреждаващ за санкциите на закона, но всъщност показващ вратичките за заобикалянето му.)
За никаква конкурентност не става въпрос, а за погазване на правилата, което е в ущърб и за сметка донякъде на останалите хора - тези дето не ги правят тези номера и си плащат данъците. Ако живееш постоянно в която и да е европейска страна можеш да караш кола с чужда регистрация, но само до 6 месеца в годината. Иначе си длъжен да я пререгистрираш и да си плащаш данъци и застраховки по местожевеене. В някои държава като Канада, ако не се лъжа, дори само провинцията да смениш си пререгистрираш автомобила.

Другата дейност на г-н предполагам е съдействие в модерния днес износ от България за Гърция! Сега... Да не си помислиш, че се изнасят български продукти?!!! Нищо подобно.
Гърка Посеркос, който е внасял до оня ден примерно гуми от Германия си регистрира фирма в България. Внася ги (по документи само) в България на цена 10Е и веднага ги реекспортва за Гърция на цена 20Е и ги продава на цена 21. Елементарно и просто - една фирма счетоводна-кутия и си спестяваш данъци. Вместо да платиш 23% данък в Гърция върху 11е печалба, плащаш върху 1е и 10% върху останалите 10е в България.
Ако ти наричаш това конкурентност, аз го наричам просто ВАГАБОНТСТВО!
Затова казвам, че не приемам г-на Мурутис за съдник на държавата - може да не престъпник - само вагабонт с вратовръзка!

По отношение на конкурентността...
България ми се струва конкурентна на Гърция към момента само в два сектора (Преди 20тина година бяха далеч повече. Когато дойдох тук, ако не повечето поне голяма част от ел. двигателите в строителството, касовите апарати в търговията и др. бяха български. Но сега не са.).
Данъчното облагане и софтуера предполагам, но напоследък малко и се съмнявам в последното. И това не се дължи на способностите на гърците, а на нашите разсипници. (Цели машиностроителни предприятия се изнесоха като скрап от България в Гърция преди години, но в действителност просто се разпродадоха машините)
Всъщност... в България бяха разстреляни конкурентните производства от шайките некадърници дето се изредиха във властта и дори в производството на енергия вече произвеждаме 1/2 от гръцката.
За селско стопанство, туризъм и морски транспорт въобще не искам да правя сравнение, просто защото там гърците са от световните лидери заради географията климата и традициите.

И конкурентност на основа заплати на мизериите не е нищо друго освен неолайнярски силогизъм.




----------------
...
 Е с ръка на сърцето - скептична съм и към твоите изложения защото ми се струва че малко си предубеден в положителен смисъл към Гърция
...

100 % съм предубеден annvlad!
И за Гърция, и за България. На едното място си въдя хляба, а на другото съм се родил, и на двете долу-горе познавам хората и на двете имам много приятели и близки...

Опитвам се да бъда и почтен човек (доколкото това е възможно и в границите на човешкото.) Поне в един форум, не би ми попречило нещо да пиша за отрицателните страни на Гърция - даже се е случвало. Но при толкова много критици би трябвало гърците да имат поне един адвокат - огледай се и ще видиш, че друг освен мен в този форум, че и не само, май нямат.

Предубеден съм също към Додо, Скитър, Оунър, Асен... Но... това не ми пречи да им кажа каквото си мисля като се заДодорят, заСкитарят и т.н...

За немците...
Не става въпрос за лично отношение към някой немец. А за немската наклонност към изграждането на полицейски системи и немската арогантност. Това, че произвеждат БМВ или Мерцедес, далеч не е само немска заслуга.
В икономиката нещата освен циклични (нямам предвид кондратиевия цикъл) се определят и от много други неща. За да не влизам в теория и подробности само 2 примера. Дженерал електрик може да са световна компания, но не се научиха да правят компютри, въпреки, че опитаха. Дженерал мотърс пък - направо фалираха...
Докато де-факто и де-юре в Европа няколко автомобилни и др големи компании имат монопол немците ще ни продават тарикатлъците си, а Меркел ще се прави на срамежливо ощипана когато последните подкупват висши функционери в малките държави ...

---
п.п.
В петък закарах моите на Халкидики, а аз се върнах уж да работя.... :D

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил

Горо, имаше едно понятие за т.нар „Сравнително предимство” при икономиките на държавите.( Накратко казано, винаги Финландия ще има предимство при производството на лед, спрямо България. Най-малкото заради климата.) Г-н Мурукис и ти -сте просто огледален образ. Ти си българин, живущ в Гърция, а той е грък, живеещ в България. Интересното е, че и двамата сте много привързани към втората си родина.

Сигурна съм, че като българин си използвал т.нар. сравнителни предимства на България, която познаваш добре като твоя родина и никак не си се притеснявал, че гърците които не знаят тези сравнителни предимства, се разделят с по-голяма част от дохода си, защото просто нямат твоята информация. Случвало се е и обратното. Възползвал си се от сравнителните предимства на Гърция, по отношение на  България. В този случай, някой грък може да те обвини в неолайнярски силогизъм и фарисейщина, поради това, че заобикаляш правилата на Гърция и пречиш на другите гърци да се възползват от твоите данъци. (По-слабо развитите държави в Европа да нямат сравнителни предимства, за да ти се вържат логичните разсъждения. )И понеже сме набутани в лайната, да нямаме право да мръднем оттам, за да не се нарушат правилата в Гърция????Нищо, което не е забранено от закона, не е престъпление!

 Ревеше някъде по-нагоре, че Гърция била от най-бедните страни в Европа. Ако Гърция няма сравнителни предимства спрямо останалите страни, ще сте все в лайната. Това се отнася за всички бедни роднини в ЕС. Отнася се и за нас. Защото ние знаем, че  сме си в лайната. За нас е последното почетно място.

Горе беше написал, че германеца с 1 % лихва дава пари в Гърция, срещу 5%. Стигаш само дотук. Забраваш, че после има и други по веригата. После гъркът дава парите в България, където лихвата стигаше до 15 %.


Иначе за данъчното облагане, ми стана ясно защо Гърция прибягва до такива методи. Фирмата на Посеркос използва фиктивни документи. Ако внася гумите от любимата ти Германия, това означава, че германският производител не плаща същинските данъци, и е обвинен в лайнарски неолиберализъм. И така - по веригата.


acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил


Цитат
за да се поддържа тази държава, фирмите бяха принуждавани да плащат косвено или пряко между 60% и 65% от печалбата си на държавата под формата на различни данъци, а частниците пряко 40% и косвено още 20%. Държавата действаше като един истински рекетьор,
Няма да те питам нищо. Ще ти разкажа една история в първо лице.
Един предприемач в Солун. Идват данъчни на проверка. Проверка всъщност въобще няма. Дай си само ОПР за последните 5 години.  Размерът на официалните продажби е  Х.  Какво правят те.
Товарят  Х с някакъв процент отгоре и казват: за нас това са истинските ти продажби.
Как е работила фирмата, въобще не ни интересува. При тези продажби, НИЕ СЧИТАМЕ, че е трябвало да внесеш данък  У, а бумагите хоказват, че ти си внесъл друго  число.
Имаш избор: 1. Или в рамките на 6 месеца довнасяш доброволно сума до  У.
2. Или започваме пълна проверка НА ВСИЧКО и тогава гарантираме, че сумата ще стане поне 2У.
Има ли такива практики в Гърция ?
Посмали манго - ще кажа на момчето!
Малко са ти объркани изглежда представите за гръцкото данъчно законодателство и като се има предвид и гръцката полиномия (многозаконие) не ми е ясно какво точно питаш.

В Гърция имаше практиката на така наречените текмирия и потен есхис - откъде го имаш?
И докато я имаше, Гърция нямаше проблем с обслужването на заемите си.
Днес се въвежда отново същата практика, щото се оказа че "робите" не печелят пък притежават луксозни яхти и самолети!
Прилага се за всички - и за частни лица и частни фирми и за държавни служители.

Пример.
Ако ти като държавен служител или частно лице си купиш БМВ и декларираш доходи около минималното, данъчния ти добавяше към доходите и стойността на БМВ.
За принципно-конкретния фирмен случай който поставяш - нещата стоят така: когато издръжката на една фирма струва Х пари а ти декларираш, че си изкарал 1/2 Х, данъчния ти налага данъци върху Х - иначе откъде си взел парите да покриеш издръжката на фирмата? Разбира се ако от счетоводството ти се вижда, че през миналите години си имал печалби 5Х върху които си платил данъци, или пък имаш документи с които доказваш че си взел заем който дължиш, но все още фирмата ти е неразработена и е изкарала само 1/2Х никой няма да ти наложи данъци върху Х и дори да се случи, те ще отпаднат в съда!!! По същество става въпрос за борба с укриването на данъци - в други държави, примерно в щатите влизаш директно в затвора - в Гърция си плащаш данъците или отиваш в затвора, а напоследък даже и не се отиваше. Практиката на моята фирма е дори да сме на загуба текущата година, да се декларират виртуални приходи които да ни изравнят балансите за да не ни занимават с обстойни ревизии (не че пак не може да се случи, но е по рядко)
Затова ли плаче г-н Мурутис?

данъци...любимата ми тема. бг е единствената държава в света,където прането на пари все още е легално....
 ето ти жоро малко "хитрини" да споделиш с колегата си,без да използвате полухитреци като мумутис:

1.занимавате се с внос в гърция-отваряте компания в македония.блъскате всичката печалба на македонското "крило' -там надувате цените-в македония освен,че имате 10% като в бг,допълнително има и 0% на реинвестиция... *valcho*

2.изкарвате някви пари в самата гърция,няма как да ги скриете.дали? тук идва перачницата,наречена българия-в бг имотите не се декларират по реална стойност-нея никой не я знае.кво може да се "направи от това'? ами купуваш нещо на "зелено" ,без да го купуваш,а после го продаваш,без да го продаваш...на зелено сделките в бг дори не се регистрират!правиш си строителна фирма в бг,или плащаш на някоя такава някви мижави стотинки,че да регистирате покупка и след време продажба ,които са фиктивни,но носят загуба....
     минаваш само с  "предварителен договор" ,а явлението бг "нотариус" е гениялно- веднага ти се пише в договора колкото му се каже,никой не ти иска банкови преводи дори .....
 поради това,че в бг няма закон който да те хване за пране на пари в този случай(нарочно оставена вратичка за "наще ора" ) ,спокойно можеш доходността от гръцката си фирма да я "инвестираш" в бг и да отчиташ "загуба" ,равняваща се на гръцката ти печалба *valcho*

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Цитирам те Асене:

" минаваш само с  "предварителен договор" ,а явлението бг "нотариус" е гениялно- веднага ти се пише в договора колкото му се каже,никой не ти иска банкови преводи дори .....
 поради това,че в бг няма закон който да те хване за пране на пари в този случай(нарочно оставена вратичка за "наще ора" ) ,спокойно можеш доходността от гръцката си фирма да я "инвестираш" в бг и да отчиташ "загуба" ,равняваща се на гръцката ти печалба  "

 Асене, Стара информация. Системата вече не минава. От 01.07.2011 г. , ти се искат банкови преводи. Само до преди 4 дни нещата минаваха, сега обаче, НЕ!!
И въпреки всичко, сумите над 15 000 лв.от 01.01.2011 г. трябваше да минат през банка.
« Последна редакция: 03 Юли, 2011, 17:39:45 от global »