Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1230243 пъти)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
О... Ниарвана!
Радвам се да те видя!
Свърши ли ти отпуската или като мен още не си излязъл?
На мен ми се наложи да я преместя с 15 дена назад заради един купон от който не искам да отсъствам, но за сметка на това подивявам!!! Така че не ми забелязвай много!  *drinks*


Сега... по същество.
Изцепката на Юнкер беше ако не се лъжа преди почти 2 седмици. Но на малката люксембургска плюнка (1400% брутен дълг), съществуваща единствено заради бело-снежното пране в центъра на Оупа няма кой да обърне толкова внимание. (Първите гръцки далавери в бг, съм чувал, се отворили през люксембург - каква порта насред Оупа, ама ти си по-млад, може е да го не знаеш)
Колко е важно бело-снежното пране в оупа обаче, можеш да се досещаш дори само по това, че на два от най-висшите постове в ЕО са двама люксембурци (от 400 млн-на европа)!

По важното е, че признаваш, че е изцепка подобно изказване. Изцепката на Шойбле беше преди два-три дни! Май се поусетиха и не и дадоха толкова гласност. Не че и на неговото изказване някой реагира. Моя милост само от скука, пък и как ще пропусна да възнаградя немците?... :D


Сега...
Това с влизането и излизането не е като вкарването и изкарването...
Обявяването на несъстоятелност също. Май Гърция е последната държава от която зависи, пък и кредитите не са ги взимали насила. Иначе съм абсолютно съгласен, че точно това трябваше да направят, ако фактите са такива каквито ни ги представят. Щеше да се заформи хубава въртележка... Ум да ти зайде!... Но вместо това, се срещат Меркелица и палячото от града на светлината (разкошен град и за разлика от Атина, планиран преди да бъде построен) и решават как точно да скроят поредната шапка на европейците по оупенската мода...
Иначе с лихвите добре се получава. Италия и Испания ще заемат на 5+%, пък ще дават на гърците с 3,5!!!  :D
Как да не свиркаш!


Къде ги видя тези КЪЩИ, че и чудесни! във Флорида по 50к парчето?
На скоро се върна едно приятелче от там и разказва, че там модерното било медитеране!
Що? незнам...

п.п.
Тезгяха за продан, ако махнеш буклуците, е кажи речи празен... не ги слушай меркелщините, за успокоение на немските чувства... (50-милиардените разпродажби, дори джефри вече не ги споменава) пък и...  от край време не е лесно да се бараш инвеститор в гърция...
Допускам, че най тлъстото ще бъде държавното тото и повторното разрешаване на ротативки и игрални автомати. Забележи, че е повторно!!!
« Последна редакция: 30 Юли, 2011, 15:50:25 от goro »

nearvana

  • Гост
ако дадеш линк към изцепката на шойбле ще се радвам. учудвам се щото юнкер като се изцепи и в германия го направиха на гъз ... та ми е чудно че шойбле на този фон си е позволил да говори подобни глупости.  този човек е преживял атентат който го е оставил инвалид и е продължил и сега е министър. не обичам да слагам определения "добро" или "лошо" но е видно че този не е от лесните и глупавите.

решението е надявам се   баш в гърците. минфина не превежда парите при падеж и готово ... ако решенеието не е в гърците значи тая работа със суверинитета вече е отекла и изказването на юнкер е постфактум.

отпуска  *scare* *scare* *scare*
не ми се влиза в подробности
 *drinks*

пп а спасителния план е на практика СиДиО на държавно ниво и вкарва общоевропейски дългов инструмент -  бондове на спасителния фонд ESFS. Тва е частна банка регистрирана в люксембург която ще дава пари на гърция и ще се финансира на пазарите като за заемите ще гарантират европейските държави.  Taka вече имаме евробондове!!!
И май за трети път поствам тази статия но ... някак си стъпка по-стъпка се изпълнява (статията е от май)

The initial resolution of sovereign debt defaults by the bailouts of  Greece, Italy, Ireland, Portugal, Spain (GIIPS) will eventually be the creation of a Eurobond, in my measured opinion.  It is the next move on the strategic chessboard being carefully orchestrated.

A Eurobond will allow the ECB  (тва го добавям аз:  ESFS  а не ЕЦБ ... засега) to issue debt. With the ability to issue that debt, the obligatory abilities to pay for it will come. Paying for a Eurobond will mean giving up gradually increasing levels of sovereign taxation.

The current political impediment to political union is that never has a ruling political regime been willing to surrender the golden jewels, specifically public taxation. But this will happen because it is the hidden strategic goal now operating in Europe.

To understand the real European Strategy you need to appreciate the history of Europe and its cultural diversity. Ever since the Roman Empire and Charlemagne, leaders have dreamed of a single Europe. No one in modern times from Napoleon to Hitler has been successful.

The one thing the European nations understand and for a time were successful at, was Mercantile Colonialism. They were the ones that invented it.  When I say 'they', I refer to Kings and their financiers. The Kings may now be gone, but the financiers are even more powerful today than ever before.

...

http://www.zerohedge.com/article/guest-post-eu-flawed-foundation-brilliant-strategy




« Последна редакция: 30 Юли, 2011, 19:14:18 от nearvana »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
ако дадеш линк към изцепката на шойбле ще се радвам. учудвам се щото юнкер като се изцепи и в германия го направиха на гъз ... та ми е чудно че шойбле на този фон си е позволил да говори подобни глупости.  този човек е преживял атентат
...


Аз пък се учудвам, че немците са започнали да се събуждат, според това, което пишеш! А дано!

Немски линк не мога да ти дам. Даже не си спомням дали тук го мернах http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=297423 или другаде. Става въпрос за интервю на Шойбле пред някъкъв местен весник в Passau - Neuen Presse - ако не бъркам в транскрипцията от гръцки.
Статията тук на гръцки е озаглавена с цитат на Шойбле "Десет години тунел и намален национален суверинитет!"
Това, че Шойбле е преживял атентат не го прави по-умен!
Да не говоря за последните му предложения спрямо Гърция, които обслужват единствено немски индустриални интереси, под предлог "да помогнем на гърците".
Политиката приложена в Гърция под немски натиск до момента е пълен провал (2011 гърция трябваше да е способна да излезе на пазарите според първоначалното споразумение и план)...

Ама... майната и на Гърция.
С меркелица, шойбле, саркози, берлускони европа върви към провал.

Днес ми хрумна, че ББ в България, а защо не и Джефри в Гърция, не са нищо друго освен отражение на европейската политическа недостатъчност. Да си призная честно, от време на време ББ ми се струва далеч по умен от меркелица!
Пък от Джефри (попандреев) поне два пъти. Само дето е по недодялан!
:)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Попаднах на една статия проследяваща историята на...
сега нашия българан ще каже: "няма такова животно"...
на гръцкото автомобилостроене!

Но все пак - ето статията: http://www.istorikathemata.com/2010/11/blog-post_11.html

Това което ми направи впечатление не бе, че главните дизайнери на много легендарни модели от MORRIS - AUSTIN MINOR, ΜΙΝΙ, B.M.W., FIAT, до SUBARU, CITROEN PICASSO, YARIS, LEXUS SC 430 и на множество други са гърци и че са оглавявали съответните отдели в световните гиганти...
Нито, че тези хора, едва ли ще се наредят в немския списък на нобеловите лауреати...  ;)

Друго ми направи впечатление!
Че 99 на сто от гръцките автомобилни компании затварят между 1981 и 1985 година!
Да припомня само! Гърция влиза в ЕО  през 1981 година...

Не искам да правя по-дълбок анализ - той изисква време...
Да припомня още няколко факта от близкото минало.
По едно време произвеждахме БулгарРено... и Шкода-Мадара, че даже и Москвич сглобявахме...
Реното беше спряно и отиде при румънците, които като цяло платиха доста висока цена за коравата глава на Чаушеско...
Най тарикати може би се оказаха югославяните и гърците...

Къде ще се произвеждат продуктите с висока принадена стойност изглежда въобще не е въпрос на национални способности, а продукт на "високата" политика! Гърците изглежда отдавна са го разбрали и затова не им пука за дългове и продължават да скандират по улиците...
Но докато балканските политически партии се субсидират (да не използвам тази грозна дума - подкупват) от немски фондации ще копаем домати и портокали!

Разбира се, аз не очаквам от моите приятели, които се възхищават на 15 метрови двигатели, както индианците са се възхищавали на колумбувите дрънкулки, да го разберат, ма имам надежда...
 :D

И като истински Андрешко, не 15 метрови, ами 150 метрови двигатели не считам за белег на цивилизованост!!!
И съм сигурен, че няма как бившите вековни разрушители на Европа да се превърнат в нейни стожери! Най-много да я превърнат в Оупа!!!

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Това, което си написал е абсолютно така, няма какво да се спори. Но има нещо, което пропускаш - постави се на мястото на инвеститор, който по стечение на някакви обстоятелства има милиони, милиарди или каквото там. Ходиш по света и се чудиш къде какво да инвестираш. Попадаш на остров с някакви туземци, които много искат да се развиват и чакат някой да даде пари. Завод ли ще направиш или ще ги юркаш да събират кокосови орехи?
Сигурно и сред циганите има гении, но това не помага да се промени цялостното мнение за тях. Същото важи и за нас (да не казвам гърците, че там го приемаш лично нещо :) ). Един манталитет и социални отношения се градят стотици години. Няма как да се променят за 10.
Всяка година казвам, че повече на нашето море няма да стъпя и всяка година правя компромис и покрай другото идваме и тук. Е, този път наистина е за последно :) Да си поръчаш бира в бутилка и да ти я донесат след 30 минути ми се беше случавало само във Велинград през деветдесете :)

Ето нещо забавно за четене по темата:
ALL INCLUSIVE - GRAND HOTEL VARNA : NEVERMORE!
1 част: http://www.facebook.com/notes/damian-datchev/all-inclusive-grand-hotel-varna-nevermore/2208916632153
2 част: http://www.facebook.com/notes/damian-datchev/all-inclusive-grand-hotel-varna-nevermore-part-2/2208922032288

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
E...
Щом смяташ, че е абсолютно така, явно е останало нещо от здравия манталитет и разум на дядо ти Андрешко.
Да се допитваш по често до него!


Според дядо Ми Андрешко точното произношение на инвеститор било инвестЦицор. От инвестира и Цица!

Дядо ми Андрешко знаеше точната етимология и на други думи. Като
мошеник
вагабонт
вандал
бандит (пренебрегваше италийския и корен)
гешефтар (и пак нямаше предвид точния превод)...

Да си видял инвестиции от гешефтари?


п.п.
Примерно, за тия дето продадоха оборудването и софтуера за издаването на паспортите в бг дядо ми Андрешко винаги е казвал, че са Гешефтари! (120 пункта по 1000 компютъра да бяха сложили, барабар със софта, пак по-малко от 120млн. щеше да струват)

между българите и гърците особена разлика не правя.
Към момента, гърците за по-добри що се касае до трудовата и бизнес етиката, а и са си талантлив народ! Не щото гена им е много по-различен. Бяха късметлии. Дядо ти Андрешко за 50 години го бяха изгонили от хорото на пазара, че и от църквата и унуките му има още да се възстановяват. Ама корена им е здрав. Не бой се.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Ами аз съм доста наясно от първа ръка с проблема с паспортите и той е как да кажа - идва от пълна простотия.

Мтел е частна компания, но и те се засраха тотално с една нова система, при това водеща се за една или може би най-добрата. Причината - пак простотия. Просто у нас и IT-то като всичко останало е на посредствено ниво.

Много ясно, че инвеститорът е инвесцицор, това е в основата на дивия капитализъм . Ако някой си мисли, че може да има капитализъм-утопия по Айн Ранд е в голяма заблуда. Има и ще има само див капитализъм и инвесцицори и в крайна сметка има голяма вероятност всичко да гръмне, както е на път да стане.

Обаче моята филосифия е, че каквото и да има в даден момент, то не е нито лошо, нито добро - то е едно отражение на действителността, порядките в обществото, манталитета на самите хора и въобще всичко обкръжаващо ни. Така че не мога да нарека Меркелица лоша, или Буш, или Обама. И друг път съм казвал, че виждам близкото бъдеще (100 години) хомогенно общество от зомбита включени в контакта управлявани от някакви още по-ненормални индивиди. И накрая ще спре тока и ще се самозатрием като вид.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Че те, големите гешефти рядко се правят от умни човеци!

Малко са ти объркани "основите" на дивия капитализъм! За Айн Ранд, от малкото дето съм чел, също си мисля, че е объркана.

Та... "в основата на дивия капитализъм" е протестантската етика в щатите, като най-ярък и изчистен вид на дивото!  :)  В Европа, палитрата е по пъстра, но в основата е пак християнската етика.(В Гърция и до ден днешен, много дребни работодатели плащат на работниците си всеки ден. Според библията.)

Представата, защото е само представа, а не реалност в нейната цялостност, за капитализма в България, а може би от там и днешния български капитализъм-бандитизъм, към момента е в голяма степен, наследство на комунистическата доктрина. Дори бих казал, че бандитите точно идеята за равенство между капитализъм и бандитизъм се опитват да прокарат... Но дядо ми Андрешко, понеже не е  интелектуалец, не се лови на тази въдица.


И философската ти концепция ми е малко непонятна: "че каквото и да има" е само "отражение"...  ::)
Добро и лошо не са просто философски категории - според някои школи идеите съществуват извън нашето съзнание.


Меркелица не съм я наричал лоша, а некадърна и неморална. (Тук би трябвало да вметна, че с оглед на кариерата и и формирането и като личност, тя е точно това, което би трябвало да се очаква - пасторско отроче, минало през комунистическата школа и стигнало до бандитизма -  такъв и е капитализма. Не случайно Саркози, вероятно не разбиращ логиката на поведението и, необяснима само с немския шовинизъм и твърдоглавие, всеки път подскача, чудейки се как да я вразуми, та му се налага да вика на помощ и Обама...) Както за управленските и качества, така и за нравствените и убеждения можеш да си направиш извода, дори само, от налудничавото и предложение за лишаване от право на глас на длъжника...


И това твоето "нито лошо, нито добро" ми звучи малко като обратната страна на "всички са маскари" - още една от идеите прокарвани от нашите бандити-капиталисти!
Няма такова нещо приятелю! На такава основа къща не можеш да построиш, не да функционира общество толкова сложно устроено като днешното.
Има добро и лошо, виновни и невинни!
Ако кораба заседне в плиткото, не е виновен огняря. Вината е на капитана!


Не в манталитета на българина и в частност на дядо ми Андрешко е проблема. А в недораслите ни интелектуалци, дето оставиха за жълти стотинки, шепа разбойници, да прокарват идеята, че "див капитализъм", "първоначално натрупване на капиталите" и бандитизъм са едно и също нещо и развратиха и развращават народа!

Ма... Също е очаквано!... Докато само си додорим!...
 *drinks*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Додка,
Ето това заслужава да се види.
Властта на телевизията е най-малкият дискутиран проблем всъщност.
Експериментът много добре илюстрира "устройството" на манталитета. Съответно отговорностите и доколко е вината на "народа".
Игра на смърт - част 1/9

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Активите на банките с гръцки капитали у нас намаляха с 6% за 3 месеца
http://www.investor.bg/news/article/121033/333.html

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Цирка продължава.

Скокнаха спредовете на Италия и Испания. Италия (третата в Европа и седмата в света икономика) изпревари Испания по нанадолнището. Следват ги неотстъпно Белгия и Франция. До скоро разликата между френските и немските лихви беше 0,2%. Днес е 1!!!
Слушам, че Тяхни Величества - Пазарите, не вярвали вече на Европа. Спекулантите и печалбарите нападали:D
Моя приятел Ниарвана със сигурност знае кои са спекулантите. Преди няколко дни, едни "джентълмени"  *scare* разпродадоха масово италиански облигации и Италия се озъби...  Дали защото Берлускони пренебрегва пълничките какички в палавите си отклонения?... ;D

Както казах, време е да се определи докъде е Европа и откъде започва Оупа. Иначе ще стане цялата Оупа!

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Цитат
Турските уроци за закъсалата Гърция

"Защо Гърция да не може да прилича повече на Турция? Защо не можем да направим същото, което направиха нашите съседи?“ Този въпрос премиерът на Гърция Георгиос Папандреу зададе на гръцките законодатели в края на миналия месец, докато се опитваше да ги убеди да подкрепят пакета от икономически мерки за свиване на дефицита, пише The Wall Street Journal.
...
http://www.investor.bg/news/article/120848/334.html


За да не можеш да си отговориш на този въпрос, не е достатъчно да си наивен колкото Попандреев, трябва и да си глупав поне колкото него!!!

Турция и Гърция си приличат категорично по три неща!

1. И двете имат излаз на Бяло море.

2. И двете имат многобройни културни паметници от античността до наши дни.

3. И в двете това културно наследство 99,9% е дело на гърците!

trade.energy

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 36
  • Карма: +9/-8
  • Респект: +2
    • Профил
goro за всичко си прав по горенаписаното само по т.3 си се олял!!!Ми те си го казват че всичкото антично не е техно дела а разни пишман балкански субекти твърдят друго!!Историята не е като икономиката!!!Макър че много си приличат!!И ДВЕТЕ СА ФАНТОМНИ  *bat* *alcohol*

nearvana

  • Гост
+1
Цирка продължава.

Скокнаха спредовете на Италия и Испания. Италия (третата в Европа и седмата в света икономика) изпревари Испания по нанадолнището. Следват ги неотстъпно Белгия и Франция. До скоро разликата между френските и немските лихви беше 0,2%. Днес е 1!!!
Слушам, че Тяхни Величества - Пазарите, не вярвали вече на Европа. Спекулантите и печалбарите нападали:D
Моя приятел Ниарвана със сигурност знае кои са спекулантите. Преди няколко дни, едни "джентълмени"  *scare* разпродадоха масово италиански облигации и Италия се озъби...  Дали защото Берлускони пренебрегва пълничките какички в палавите си отклонения?... ;D

Както казах, време е да се определи докъде е Европа и откъде започва Оупа. Иначе ще стане цялата Оупа!

Goro,  цирка е пълен!
Ся, говори се че до малко седмици ще има сериозни проблеми с англия начело с лойдс (както беше с италия и уникредит).  Волатилността в немските сидиес-и е много яка и скоро време ще усетим проблемите и там. Новия спасителен план, барабар с ESFS е наистина подарък за евродържавите на които им е скъпо да се финансират на пазарите и е камък на шията на другите. Получава се така защото  ESFS  е на практика банка която ще дава пари на тези на които им е твърде скъпо да си вземат от другаде като самата тя ще се финансира на пазарите и заемите ще са гарантирани от евродържавите и естествено основно от германия, франция, италия и тн. Ясно е че гърция а и един ред други държави никога няма да върнат заемите си на 100%, аджеба ще ги плащат други и сега се опитват да метнат това задължение  разпределено (за да е по-лесно смилаемо) на евроданъкоплатците (основната част е в германия и франция).
Засега Жоре, въпреки хилядолетната си демократична история елините се провалиха - оставиха корумпираното си правителство и приеха диктираните условия за приватизация и тн. С дълга ги накараха да се откажат от суверинитет ... тва според мен вече е факт като не го отбелязвам със злорадство а със съжаление.  Сега е ред на западноевропейците да покажат дали имат повече акъл в главите си ама като знам ква паплач живее тука - телевизия, бачкане и джаджи(ай-простотии основно) просто ми е ясно как негово величество авторитета TV ще им каже кво трябва да се направи и ще го послушат. Така и западноевропейците ще се окажат с непосилен дълг и ще се откажат от суверинитета си като всъщност ще си мислят че са станали големи шефове - ще им дадат повечко местенца на отговорни постове в ЕЦБ, ЕСФС ...

Ся ти плюеш срещу пазарите ама истината е че те са дилъра (на кредит) и ако нямаш нужда от дрога нямаш нужда от него.  Тва че пазарите оценяват еди как си гърция би трябвало да й е през оная работа ако гърция живееше спрямо чергата си. Но  щом е зависима от кредита и не може да функционира без него тогава има нужда от дилъра и е зависима от него.  Същото важи и за всички останали де - да не се обидиш пак на гръцко  ;)
Ако хората и държавите живееха спрямо чергата си а не бяха кредитни джънкита нямаше да имаме проблеми сега.
И целия смях е как банките (барабар с централните) произвеждат пари от нищото и  срещу тези пари от нищото се произвеждат стоки с истински крайни ресурси и се ползват за глезотии на кредит. И някак си са успяли да ни пробутат този тотален абсурд и нонсенс монетаризма като смислена икономическа теория и понеже му вярваме се оставяме да ни ебават ма.ата на околната среда  (вкл и социалната). При положение че телевизита може да те накара да измъчваш някого почти до смърт - мерси за хубавия линк към филма по-горе - колко му е да те накара да повярваш че икономистите имат идея за истинските неща и да те прекарат да бачкаш като вол на някаква ужасна работа цяла година от живота си за една купчина луксозни ламарини от които нямаш нужда!!!

 Много се отплеснах от централната тема де, ама тва с вината на пазарите е донякъде вярно (зарибяват в началото) но е едностранчиво - имаме нужда и от наркомана. Да, той е бил зарибен и тн но ако приемаш че той е някво мекотело което не може да прогледне и веднъж зависим няма шанс да се спре начи сме си го заслужили.

поздрави
 *drinks*
« Последна редакция: 05 Август, 2011, 15:09:48 от nearvana »

nearvana

  • Гост
+1
Жоре, а спора ми с тебе е  че ти твърдиш че едва ли не е някаква надпревара или надлъгване между немци и гърци (асен вика че било между американци и европейци) а според мене е просто манипулация на този един процент от населението дето се опитва да дърпа конците срещу другите 99%. Обикновенният е грък е на същия хомот като обикновенния дойчо и докато са заети да спорят на кой юздите му са от по-качествена кожа не забелязват че ги манипулират брутално.

 *drinks*