Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1230039 пъти)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1230 -: 14 Септември, 2011, 08:18:05 »
0
Додка,
а ти приятелю не си ли разбрал, че никакви дози не влизат в Гърция!
Само се пишат в нейния тефтер!
Голямо момче си вече!
 *drinks*


Ами така става, като се мине една граница - взима се заем, за да се връщат лихви, така докато има кой да дава, но 100% има момент, в който кранчето спира. Стигането до такава повратна точка обаче е причинено не от някой друг, а от гръцките политици. По-горе имаше един много точен цитат, ето го пак:
"...безпомощните и некомпетентни политици, които изградиха кариерите си като раздаваха пари взети назаем, на гласоподавателите си" с техните 15та заплата и други екстри. Нашите идиоти преди се опитаха да правят подобни неща с безплатни почивки за пенсионерите, ама и на малкия пръст не могат да стъпят на гръцките си колеги. :)


Дочооо!!!!

Стига с тези ченгеджийски обяснения за стряскане на лумпен-пролетариата, дето в три поредни поста дори логиката им издиша! ( Като нищо не влиза от дозите в Гърция, кого плашат със спиране на кранчето - гърците ли? )

Все пак, в додорницата тук-там надничаме, па и пишем и `ора дето не сме се образУвали от жълтината и добре различаваме аромата и!

 *drinks*


п.п.
Любопитно
http://www.protothema.gr/blogs/blogger/post/?aid=145529
мързи ме да превеждам - затова гугъл
Цитат
Мерките, Spiegel и изпушените банки, които ни фалират

Европейски банки като BNP Paribas, Credit Agricole, Barclays, Лойд, германската Commerzbank са буквално изпушени! Демек, не могат да съберат дори минималното и са проиграли активите си 20 до 30 пъти на пазарите ...
   
Така че, когато германското списание, което изчислява гръцките депозити на 560 млрд. евро - когато германските не надвишават 150 милиарда - публикува съчиненията си за несъстоятелност, не ни остава друго освен да се посмеем!

Когато френската BNP Paribas, казва на своя уебсайт, че експозицията и в европейски облигации в региона е 75 милиарда евро и пазарната и капитализация е само 44 милиарда евро (обърнете внимание: капитализацията и, не активите), тогава ние не можем да и повярваме! Ако и бяхме акционери, щяхме да я шортваме брутално.

Ние също така не можем да повярваме на канцлере Меркел, на списание Spiegel и други психясали които ни надуха главите последните две години.
"Сметката" е вземането на мерки. Гърция трябва да предприеме мерки - и други мерки - да бъдат сплашен народа и да наведе глава.

Мнозина знаят, че изпушените европейски банки са заели 20 -30 пъти активите си и са инвестирали в облигации и заеми. Ако иска г-жа Меркел координиран фалит, да започне от германските банки като Commerzbank!

...
« Последна редакция: 14 Септември, 2011, 08:24:01 от goro »

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1231 -: 14 Септември, 2011, 12:21:16 »
0
“Мудис“ понижи рейтинга на две от големите френски банки
http://www.mediapool.bg/%E2%80%9C%D0%BC%D1%83%D0%B4%D0%B8%D1%81%E2%80%9C-%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%B6%D0%B8-%D1%80%D0%B5%D0%B9%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B3%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B2%D0%B5-%D0%BE%D1%82-%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%84%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B8-news183985.html

Цитат
Международната кредитна агенция  "Мудис" (Moody's) обяви в сряда, че понижава с една стъпка кредитния рейтинг, който присъжда на две от най-големите френски банки – “Креди Агрикол" (Credit Agricole SA) и "Сосиете Женерал" (Societe Generale SA), предадоха информационните агенции.

Причината е голямата им експозиция на гръцки дългови книжа.

Рейтингът на депозитите и дълговете на "Сосиете Женерал" се променя от Aa2 на Aa3 с негативна преспектива по дългосрочните задължения на банката.

Рейтингът на "Креди Агрикол" е намален от С+ на С, а оценката по дългосрочните дългове и депозити - от Аа1 на Аа2.

BNP Paribas - третата голяма банка, на която се очакваше "Мудис" да понижи рейтинга тази седмица, засега запазва оценката си. Агенцията обаче продължава да държи рейтинга Aa2 в процедура на преглед дали той не трябва да се понижи. Ако дългосрочната оценка за дълговете и депозитите банката бъде понижена, това няма да е с повече от една стъпка.

Печалбата и капиталовата база на BNP Paribas дават адекватен буфер на нейната експозиция към Гърция, Португалия и Ирландия, заявяват от "Мудис".

И "Сосиете Женерал", и "Креди Агрикол" присъстват и оперират на българския банков пазар с регистрирани в България банки по законовия ред. "Сосиете Женерал Експресбанк" е търговското име на дъщерната банка на "Сосиете Женерал", а "Креди Агрикол" е на пазара ни чрез нейната гръцка банка "Емпорики Банк", която е регистрирана като "Емпорики Банк - България".

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1232 -: 14 Септември, 2011, 12:39:55 »
0
Марио Блехер: Гърция трябва да фалира с трясък
http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/09/14/1155898_mario_bleher_gurciia_triabva_da_falira_s_triasuk/

Гърция трябва да спре да обслужва външния си дълг, за да пресече влошаването на икономиката си, заяви Марио Блехер, който управляваше централната банка на Аржентина, когато страната прекрати плащанията на 95 млрд. долара дълг през 2001г.

"Просто не можеш да прескочи една пропаст с два скока", каза той в интервю за телевизия "Блумбърг".

Според него спасителните програми, подкрепени от МВФ и ЕЦБ, всъщност само създават рецесия, която трупа още и още дългове в следващите години и задушава икономиката. Последните прогнози на Атина са тази година икономиката да се свие с над 5% при 3.8% прогноза на Европейската комисия.

Гръцки фалит ще застави и Португалия да я последва и ще постави Ирландия "под огромен натиск, който ще докара страната най-малкото до символично спиране на плащанията" по част от дълговете й, допълва Блехер.

Позицията му е точно противоположната на тази на германския канцлер Ангела Меркел, според която ако Гърция обяви банкрут, рисковете дълговата криза да се пренесе из цялата еврозона са много големи и "безконтролен фалит" ще разтресе още повече световните пазари.

"Случващото се е абсолютно отвратително", продължава 63-годишният Блехер. "Ако допуснем, че тези държави изпълнят всичко по антикризисните си програми, ако свият разходите и реализират приватизационните си планове, в края на 2012г. дълговете им ще са повече като дял от БВП спрямо сегашното съотношение."

Блехер обаче не подкрепя идеята Гърция да напусне еврозоната. Според него това би било много сложен ход, заради който ще се наложи пренаписване на бизнес договори и ще тласне към банкрут още банки.

Аржентинецът посочва, че Германия и Франция трябва да поемат основната тежест за рестартиране на фалиралите икономики в еврозоната. "Все пак някой трябва да плати сметката. Ако не искат да платят за еврото, ще трябва да се отърват от него", казва Блехер.

Той управлява централната банка на Аржентина в продължение на пет месеца от януари 2002г., когато страната бе затисната от най-тежката дългова криза в историята си и за две седмици се смениха четирима управители на банката. Блехер пое поста в момента, когато бе изоставено обвързването на песото едно към едно с американския долар.

За да стабилизира националната валута след фалита, той създаде краткосрочни държавни облигации, по някои от които лихвите стигаха до 140% годишно.

През 2002г. аржентинската икономика се сви с 10.9%, но последва 9-годишен период на растеж, подпомогнат от поскъпването на суровините и експанзията на съседна Бразилия.

Блехер напусна банката през юни 2002г. заради спор с тогавашния министър на икономиката Роберто Лаваня относно това дали да се премахнат ограниченията върху размера на това колко от депозитите в банките могат да се изтеглят.

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1233 -: 14 Септември, 2011, 16:04:51 »
0
http://www.zerohedge.com/news/jefferies-describes-endgame-europe-finished

един добър анализ от тази сутрин в "зироухедж"на това което става в европата


« Последна редакция: 14 Септември, 2011, 16:19:41 от servel »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1234 -: 14 Септември, 2011, 18:17:11 »
0
В момента би трябвало да тече теле-срещата между Попандреев, Саркози и Меркел
Очаква се един наивник да даде урок по добро възпитание на един приятен клоун и една бивша дружинна!!!  *yahoo*
Едно птиче ми пошепна, че последните двама ще уверят грекила в подкрепата си.



А ето това по долу се казва подкрепа и оупа-солидарност по немски!

Нито една статия, която да разглежда реално проблемите на ЕЗ, но пък каква пропаганда!
От 10 статии една срамежливо признава, че Германия все пак печелела от гръцката криза и една споменава общия бизнес - пропаганден трик който трябва да ни убеди че става въпрос за безпристрастност
Ако с нещо може да се сравни - то е само с "любовните" коментари под статия за гърците в бг медиите!!!

Цитат
Гърците да се оправят сами!
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15380728,00.html


DW-WORLD.DE

Как да се изцери гръцката повлеканщина
Крайно време е гръцката администрация да се научи как да работи! За целта могат да й помогнат европейски чиновници - с подходящи съвети, разбира се. Защото според еврокомисаря Йотингер тя страдала от повлеканщина. (09.09.2011)

Защо гърците мразят Меркел
Гърците са принудени да затягат яко коланите и изпускат въздух само тогава, когато става дума за Саркози и Меркел. Тогава върху двамата се излива страшният гняв на Атина - под формата на злостни карикатури и плакати. (07.09.2011)

Гърция ще удави всички ни?
Помощите за Гърция само удължават агонията. Най-добре ще е, ако страната бъде изключена от еврозоната. Иначе лодката ще потъне - такова е убеждението на експертите, които са против спасителните пакети. Прави ли са? (07.09.2011)

Гърция повлича крак
Гърция е затегнала колана и пести като за световно, но това изглежда не е достатъчно. Дълговете са извън контрол, населението изнемогва, икономиката се свива с алармиращо темпо. Ще повлече ли Гърция цяла Европа? (02.09.2011)

Евро, евро - о, години на пот и позор!
Пожар след пожар - такава е ситуацията в еврозоната от две години насам. Мнозина вече са забравили как започнаха пожарите и колко милиарди бяха заделени за погасяването им. Ето хрониката на противопожарните опити: (19.08.2011)

Кой пести от закуски в Гърция?
Няма значение дали лекари, адвокати или астролози - гръцките данъчни власти не щадят никого. Наяве излязоха редица скандални разкрития - например за един астролог, който бил "спестил" четири милиона евро... (17.08.2011)

Оставете гърците да фалират!
В ЕС се води невиждана досега кампания за сплашване: в главите на неразбиращите граждани се набива, че евентуален фалит на Гърция щял да бъде истинска катастрофа. Перспективата обаче съвсем не е толкова страшна. (28.07.2011)

Германия печели милиарди от гибелта на Гърция и сие?
Германия се оплаква, че носи основната част от бремето на кризата в еврозоната и помощите за Гърция. Тя била плащала най-дебелите сметки. Това обаче е май доста далеч от истината. Германия всъщност печели милиарди. (22.07.2011)

Нали Гърция уж нямаше пари?
Гърците изнемогват, държавата е на ръба на банкрута. В същото време Гърция върти оръжейни сделки за милиони с Германия. Купува си танкове, подводници и какво ли още не. За какво са й? И що за разхищение е това? (22.07.2011)


---------------------------
п.п.
Да си вземеш немец за партньор е като да вкараш крадец в къщата си, който на всичкото отгоре и ще те охули

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1235 -: 14 Септември, 2011, 21:45:00 »
0
Парите в сейфове или ... под дюшека.


Цитат
The ECB said today it will lend $575 million to two euro- area banks, without identifying them, a sign that they’re finding it difficult to borrow the U.S. currency in markets.  ???
..........

“People are moving deposits into safe goods such as gold and safety-deposit boxes,” Carnevale-Maffe said. “They’re simply putting the money under the mattress to avoid taxes.”

............

European lenders are also moving money out of the region. The cash that foreign banks keep at the U.S. Federal Reserve has more than doubled to $979 billion at the end of August from $443 billion at the end of February, according to Fed data. The increase in bank deposits at the ECB has been smaller, suggesting that healthy European firms are putting money in the Fed instead of lending to weaker banks, according to economist Mansori, who also writes a blog called “Street Light.”
Bank Lending

“Do you want to keep your money at the Fed, which you know will pay you back, or at the ECB, which has lots of periphery euro zone country debt?” said Mansori.

..................

By accepting those countries’ bonds as collateral in exchange for funds, the ECB is piling up risk, said Desmond Lachman, a fellow at the American Enterprise Institute in Washington. In the event of a default, the ECB’s losses would be borne by the EU’s member states. Lending to the region’s banks by the ECB and other central banks is about seven times the capital of the Eurosystem, the consolidated balance sheet of all euro zone central banks.

“If there are sovereign defaults, the ECB will be left with garbage that has been accepted as collateral,” said Lachman. “It’s putting EU taxpayers’ money at risk in a very non-transparent way. But there’s no alternative. The ECB is the only game in town.”



http://www.bloomberg.com/news/2011-09-13/deposit-flight-from-european-banks-means-collateral-risk-piling-up-at-ecb.html

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1236 -: 14 Септември, 2011, 22:55:28 »
0
До какво води препроизводството :)
Все едно някой земеделец въвежда нови технологии и увеличава добива на пщеница, прави 200,000 тона и започва да се чуди: "Ами сега, ще ми мухляса пшеницата, дай да продавам да купувам картофи". После: "Леле картофите започват да покълват, дай да продавам и да купувам стафиди". После: "Никой не ще да ми купува стафидите, а имам запаси за цялото човечество по две".
Обикновено проблемите от това естество досега са ги изчиствали със световна война, ама в днешно време трудно би се приложило, та да видим какво ще стане... Някак си хората трябва да се накарат да се върнат назад с няколко десетилетия като потребление и разпищолване, може би е ред на конспиративните теории на antonius_pius да се изпълнят и да ни нападнат марсианци, ще ни дойде идеално решение на всички проблеми.
 *drink6*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1237 -: 14 Септември, 2011, 23:41:51 »
0

Преди време, бивш управителка на Търговия на едро, ми разказваше как е било по татово време. Същото. Произвеждат едно и също нещо и трупат в складовете.  Не го продават, но производството си върви. Не може и да откаже. Партийна задача. Докато, в един момент, пак с партийна задача, тайно, строго секретно, се гори тази продукция. И... пак отначало. Чак не ми се вярваше, защото не виждах смисъл в цялото това занимание.

Сега е малко по-друго. Освен задръстените складове, има задръстени финансови взаимоотношения. От тях как се излиза, нямам идея. Още повече, че става въпрос за доверие, или по-точно липсата на такова. Това как се преодолява, нямам идея. Като е  важно, ако не и най-важното нещо. Трябва да е нещо много силно и разтърсващо, за да се забрави за това.


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1238 -: 15 Септември, 2011, 00:31:59 »
0
Е аз в моя пример визирах финансовото сега - заместваме картофи с CHF, стафиди със злато, пшеница с EUR. Има страшно много излишен капитал, който май само се врътка и притежателите му се чудят какво да го правят. Други пък няма какво да ядат... :)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1239 -: 15 Септември, 2011, 08:02:03 »
0
Скитъре,
Специално за тебе, приятелю!
(Свободен превод на рекламния клип по долу - не става въпрос за рекламата и бирата)


Много пъти ме питат: Коя ти е любимата гръцка рецепта?
За начало, вземаме една маса.
Поставяме я близо до морето.
Добавяме няколко стола...
Най-добрите си приятели!
И ледена бира.
Всичко останало идва!
Това е рецептата на простотата!


Λευτέρης Λαζάρου- Μπύρα ΑΛΦΑ


gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1240 -: 15 Септември, 2011, 11:17:13 »
0
Всъщност, що да няма война/революция - я какво се случва оттатък Средиземното море. След войните/революциите ще има преразпределение на ресурсите.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1241 -: 15 Септември, 2011, 11:48:38 »
0
Камерън и Саркози ще посетят заедно Либия днес
http://www.dnevnik.bg/sviat/2011/09/15/1156543_kamerun_i_sarkozi_shte_posetiat_zaedno_libiia_dnes/

Май вече ги разпределят.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1242 -: 15 Септември, 2011, 13:07:32 »
0
Е аз в моя пример визирах финансовото сега - заместваме картофи с CHF, стафиди със злато, пшеница с EUR. Има страшно много излишен капитал, който май само се врътка и притежателите му се чудят какво да го правят. Други пък няма какво да ядат... :)


Или обратното - CHF в картофи... Един от складовете с картофи "изгорял". :)

http://darikfinance.bg/novini/62363/%C1%F0%EE%EA%E5%F0+%E7%E0%E2%EB%E5%F7%E5+UBS+%F1+2+%EC%E8%EB%E8%E0%F0%E4%E0+%E4%EE%EB%E0%F0%E0

Парите са пак вид стока. Както и златото.

 *drink11*


Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1243 -: 15 Септември, 2011, 13:22:39 »
0

Цитат
Европейските финансови министри ще получат утре конфиденциално предупреждение, че ...


Това като го прочетох, страшно много ми вдигна гарда. В час съм, дори и с конфиденциалнУтУ.  *rofl*
 Не само, това, ми ние сме по-напред в информацията от фин. министрите.   *yahoo*

http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/09/15/1156476_preduprejdenie_es_e_pred_nov_deficit_za_krediti/

 *drink11*

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1244 -: 15 Септември, 2011, 21:26:42 »
0
  От падането на военната хунта през 1973г. страната е управлявана от еднопартийни правителства на двете големи партии, дясната Нова Демокрация (НД) и партията на социалистите ПАСОК (с изключение няколко месеца през 89г., коалиционно правителство на Левицата и НД). Общото между тях е, че са верни на доктрината „Принадлежим на Запада”.
1974г. – след падането на хунтата правителството на НД наследява дълг от 337 милиона евро (приравнени от тогава драхми в евро).
   1981г. - правителството на НД предава на ПАСОК дълг        2 млрд. евро.
   1989г. - правителството на ПАСОК предава на НД дълг    32,2 млрд. евро.
   1993г. - правителството на НД предава на ПАСОК дълг      75 млрд. евро.
   2004г. - правителството на ПАСОК предава на НД дълг  180 млрд. евро.
   2009г. - правителството на НД предава на ПАСОК дълг    300 млрд. евро.
   2011г. дългът е над 352 млрд. евро.

http://www.forumat-bg.com/ikonomika/1402-nakratko-prichinite-za-krizata-v-gartziya