Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1229210 пъти)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
Друг е въпроса, че допитването на гошко е политическа спекула - много отдавна трябваше да го направи ако единствено мнението на народа го интересуваше.
Не знам даже дали ще се състои.
Смениха кажи речи целия генерал щаб на армията вчера!

Най достойното което можеше да направи гошко беше да си подаде оставка.
Във всички случаи обаче, само поставянето на въпроса за допитване до суверена разкрива маски и ще е само от полза в преговорите на следващите преговарящи с Оупа от гръцка страна.

Горо, дето до вчера му разплакваше фамилията на Папандреу (политическия труп), днес му станал фен, че чак и го хвали от какъв древен политически род бил... Каква завидна техника на манипулация, а?
...

Пак си несправедлив към Горо Scyther-е.
Ама... не ща да те сърдя!...


 *drinks*
Гърция станала Велика Сила!
Само да пръдне премиера и (един политически труп в разложение според моя приятел) и пазарите се насират, Пиколо се изприщва а дружинната си променя програмата и тича в Кан да се договорят предварително как ще вкарват в пътя жертвеното агне.
Надувала се жабата, надувала се, ... и се пукнала накрая.
Френските банки ще загубят само 10 млрд EUR при пълна несъстоятелност на Гърция. Голям праз - това е само печалбата им за 6 месеца. Еврото падало - голям праз, то е падало и до 0.8.
За друго се безпокоиме - не е предвиден механизъм за изключване на лошите длъжници от ЕвроСъюза, и ще трябва сега да губиме време и за това

Това би било едно добро средство за дисциплиниране на останалите членки, дори може да си заслужава "губенето на време". По реакциите на пазарите и на лидерите на Еврозоната обаче нещата изглеждат по-страшни. Не разбирам защо - какво като фалира Гърция? Калифорния, дето е 10 пъти по-голяма икономика като фалира, какво? Да не би на Щатите да им стана нещо от това?

Бобчо,
Да те питам!

И като фалираха калифорнийците им наложиха извънредни данъци като на гърците ли?
Нарекоха ги мързеливци?
А може би изхвърлиха Калифорния от САЩ и от долара?

Щото това правят и предлагат разни дружинни и пикола! А и някои от кокошките сред петлювците губели време да разсъждават по въпроса!

п.п.
А може би Калифорния е принудена да прави сама най-големите военни разходи защото САЩ реално не я пази и мексиканците може да я гътнат?

proba

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 13
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
0
 Исландия
Дийна Страйкър
-----------------------

Италианска радиопрограма относно течащата в момента революция в Исландия е шокиращ пример за това колко малко нашите медии ни казват за останалия свят. Може би американците помнят, че в началото на финансовата криза от 2008 Исландия банкрутира. Причините бяха споменати бегло, но след това този малко познат член на ЕС остана на заден план.

Докато една след друга европейските страни се провалят или рискуват провал, заплашвайки еврото, с въздействие върху целия свят, последното нещо, което биха искали властите, е Исландия да стане пример за това. Ето няколко причини:

Пет години неолиберален режим направи Исландия (320 хиляди души население, без армия) една от най-богатите страни в света. През 2003 всички банки в страната бяха приватизирани, и в усилията си да привлекат чуждестранни инвеститори предложиха онлайн банкиране, чиято минимална цена им позволи да предложат относително висока възвръщаемост. Сметките, наречени АйсСейв, привлякоха много английски и холандски малки инвеститори. Но с увеличаването на инвестициите се увеличи и външният дълг на банките. През 2003 дългът на Исландия беше равен на 200 пъти стойността на техния БВП, но през 2007 беше 900%. Световната финансова криза от 2008 нанесе финалния удар. Трите главни исландски банки – Ландбанки, Кауптинг и Глитнир, се срутиха и бяха национализирани, докато кроната изгуби 85% от стойността си спрямо еврото. В края на годината Исландия обяви банкрут.

Обратно на очакваното, кризата доведе до това исландците да възстановят суверенните си права чрез директна демокрация на участието, която в последствие доведе до нова конституция. Но това се случи след много усилия.

Геир Хаарде, министър-председателя на коалиционното правителство на социалдемократите, издейства заем от 2,1 милиона долара, към който скандинавските страни прибавиха още 2,5 милиона. Но Исландия беше принудена да приеме драстични мерки. МВФ и ЕС искаха да поемат дълга и, твърдейки, че това е единствения начин страната да се разплати с Холандия и Великобритания, които бяха обещали да обезщетят гражданите си.

Протестите и демонстрациите продължиха докато правителството не подаде оставка. Изборите се проведоха през април 2009, довеждайки до лява коалиция, която отрече неолибералната икономическа система, но веднага се съгласи с изискванията и Исландия да изплати 3,5 милиона евро. Това изисква всеки Исландски гражданин да плаща 100 евро на месец (или около 130 долара) за 15 години, с лихви 5,5%, за да изплати дълг на частни компании, причинен от други частни компании. Това беше камъчето, което преобърна колата.

Случилото се след това беше необикновено. Идеята гражданите да плащат за грешките на финансовите монополисти, цяла нация да бъде обременена да плаща частни дългове, беше разбита, променяйки връзката между гражданите и техните политически водачи и в последствие обръщайки водачите на Исландия на страната на избирателите им.

Държавният глава Олафур Рагнар Гримсон отказа да ратифицира закона, който би направил гражданите на Исландия отговорни за дълговете на банкерите си, и прие призивите за референдум.

Разбира се, международното общество увеличи натиска върху Исландия. Великобритания и Холандия заплашиха с ужасни репресии, които биха изолирали страната. Когато исландците отидоха да гласуват, чуждестранните банки заплашиха да спрат всяка помощ от МВФ. Британското правителство заплаши да замрази исландските спестявания и банкови сметки. По думите на Гримсон „Казаха ни, че ако откажем условията на международното общество, ще се превърнем в Куба на Севера. Но ако бяхме приели, щяхме да се превърнем в Хаити на Севера.” (Писала съм много пъти, че когато кубинците виждат ужасното състояние на съседите си от Хаити, считат себе си за късметлии.)

На референдума от март 2010, 93% гласуваха срещу изплащане на дълга. МВФ веднага замрази заема си. Но революцията (макар и да не беше излъчена в Щатите) продължи своя ход. С подкрепата на едно гневно гражданско общество, правителството разследва отговорните за финансовата криза. Интерпол издаде интернационална заповед за арестуването на бившия президент на Кауптинг, Сигурдур Еинарсон, докато останалите виновни банкери избягаха от страната.

Но исландците не спряха там: те решиха да издадат нова конституция, която да освободи страната от пресилената власт на интернационалните финанси и виртуалните пари. (Тогавашната конституция е била написана през 1918, когато Исландия извоюва независимост от Дания, като единствената разлика с датската конституция бе в думата „президент” вместо „крал”.)

За да напишат новата конституция, исландците избраха 25 от 522 партийно независими, но препоръчани от поне 30 души граждани. Този документ не беше дело на шепа политици, а беше написан в интернет. Срещите на авторите бяха излъчени онлайн и гражданите можеха да изпращат предложения и коментари, ставайки свидетели на раждането на документа. Въпросната конституция ще бъде предложена за одобрение на следващите избори.

Някои читатели може би помнят, че земеделският колапс на Исландия от 9 век е описан в едноименната книга на Джаред Даймънд. Днес тази страна се възстановява от финансовата си криза по начин, точно обратен на смятаните за неизбежни мерки, както вчера новия глава на МВФ, Кристине Лагарде подвърди. На гръцкия народ беше казано, че приватизацията на обществения им сектор е единственото решение. Тези на Италия, Испания и Португалия са заплашени от същото нещо.

Те трябва да забележат Исландия. Отказвайки да се подчинява на чужди интереси, тази малка страна заяви силно и ясно, че хората са независими.

Затова Исландия вече не е в новините.



Дийна Страйкър

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
Goro, щом питаш, ще ти отговоря в твоя стил.
Не познавам наистина много гърци, но без изключение се побарват, когато става дума за работа. Ти си дал пример с площад Макединия, аз ще ти дам един със заводите на Мерцедес в Щутгарт.
Там по поточните линии, които не са жизненоважни и високотехнологични работят предимно турци, гърци, италианци и студенти. По принцип всяка поточна линия има норма за всяка смяна.
Някой машини се управляват само от един човек т.е не зависиш от работата на други. Там нормата може да бъде капацитета на машината като изключиш евентуалното време за отстраняване на проблеми. Аз работих точно на такава и още първия ден след обучението ми, когато останах да работя сам, до обед минаха 2ма гърци да ми кажат да работя по-бавно. Оказа се, че за половината работно време съм направил над 80% от нормата без да си давам зор и да бързам.
Трябвало е да послушаш гърците! Били са откровени, честни, и почтени спрямо теб и с повече стаж и опит от теб. Защо не допуснеш, че предния път когато са преизпълнили нормата ръководството просто е снело разценките и дигнало нормите! Или не ти стига ума да се сетиш? Имаш ли представа колко пъти е правено?
Има норма! Да се движиш в нея! Но предполагам, че още си много млад за да го проумееш!

В Гърция пък няма норми като цяло. Там бизнеса е много силно раздробен и дребен. И най-често собственика работи до теб. И бачкаш като него - здраво и напрегнато, щото иначе излиташ!
Още много неща мога да ти кажа по въпроса, ама не ми се губи време...

Иначе си прав, че ако ББ ми подпише нещо, което трябва да плащам и не съм съгласен с това няма да ми хареса, но щом е така къде бяха протестите на гърците по времето на усвояването на този дълг. Защо сега като дойде време за плащането се появиха?
Ами... малък си. (дано на години само)
Къси са ти спомените! И от там - грешни изводите и в първия и във втория случай.

п.п.
И поради това, че гърците в щутгард са били честни и почтени спрямо теб, влизаш тук и ги плюеш!
« Последна редакция: 02 Ноември, 2011, 13:55:37 от goro »

mindless™

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +9
    • Профил
0
Goro, щом питаш, ще ти отговоря в твоя стил.
Не познавам наистина много гърци, но без изключение се побарват, когато става дума за работа. Ти си дал пример с площад Макединия, аз ще ти дам един със заводите на Мерцедес в Щутгарт.
Там по поточните линии, които не са жизненоважни и високотехнологични работят предимно турци, гърци, италианци и студенти. По принцип всяка поточна линия има норма за всяка смяна.
Някой машини се управляват само от един човек т.е не зависиш от работата на други. Там нормата може да бъде капацитета на машината като изключиш евентуалното време за отстраняване на проблеми. Аз работих точно на такава и още първия ден след обучението ми, когато останах да работя сам, до обед минаха 2ма гърци да ми кажат да работя по-бавно. Оказа се, че за половината работно време съм направил над 80% от нормата без да си давам зор и да бързам.
Трябвало е да послушаш гърците! Били са откровени, честни, и почтени спрямо теб и с повече стаж и опит от теб. Защо не допуснеш, че предния път когато са преизпълнили нормата ръководството просто е снело разценките и дигнало нормите! Или не ти стига ума да се сетиш? Имаш ли представа колко пъти е правено?
Има норма! Да се движиш в нея! Но предполагам, че още си много млад за да го проумееш!

В Гърция пък няма норми като цяло. Там бизнеса е много силно раздробен и дребен. И най-често собственика работи до теб. И бачкаш като него - здраво и напрегнато, щото иначе излиташ!
Още много неща мога да ти кажа по въпроса, ама не ми се губи време...

Иначе си прав, че ако ББ ми подпише нещо, което трябва да плащам и не съм съгласен с това няма да ми хареса, но щом е така къде бяха протестите на гърците по времето на усвояването на този дълг. Защо сега като дойде време за плащането се появиха?
Ами... малък си. (дано на години само)
Къси са ти спомените! И от там - грешни изводите и в първия и във втория случай.

п.п.
И поради това, че гърците в щутгард са били честни и почтени спрямо теб, влизаш тук и ги плюеш!

Напълно наясно съм как се е стигнало до тези норми goro, може да съм млад, но това не значи, че не мога да мисля. Естесвено съобразих се с това да не им мътя водата и за да работя толкова бавно ми се налагаше да се движа като 70 годишен и да ходя по 10 пъти до тоалетна, за да се вмъкна в тяхната норма, без видимо да стоя без да работя. На мен, това ми беше по-трудно, отколкото просто да оставя машината да си работи. Аз на това му викам мързел, а ти в кое точно намираш някаква честност и почтеност не ми стана ясно?! Кое смяташ за плюене в разказването на случка от моя живот също не ми стана ясно?!

За да илюстрирам примера си по-широко ще ти кажа, че на другата ваканция работих на поточна линия, на която се сглобяват задни мостове. На линията, на която точно аз работих имаше 3-4 германеца и най-важното директния ръководител на линията също беше немец. Нормата беше разчетена така, че линията трябваше да работи нон-стоп с определена скорост и ако има смущения в работата за повече от 20-30 мин на смяна се налагаше да оставаме допълнително, за да направим нормата.

Колкото до спомените ми, както казах съм малък спрямо теб и не се интересувам от Гърция, но ти може да ми споделиш, кога са били тези протести по времето на усвояването на заеми и субсидии?

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
0
Исландия
Дийна Страйкър
-----------------------

Италианска радиопрограма относно течащата в момента революция в Исландия е шокиращ пример за това колко малко нашите медии ни казват за останалия свят. Може би американците помнят, че в началото на финансовата криза от 2008 Исландия банкрутира. Причините бяха споменати бегло, но след това този малко познат член на ЕС остана на заден план.

Докато една след друга европейските страни се провалят или рискуват провал, заплашвайки еврото, с въздействие върху целия свят, последното нещо, което биха искали властите, е Исландия да стане пример за това. Ето няколко причини:

Пет години неолиберален режим направи Исландия (320 хиляди души население, без армия) една от най-богатите страни в света. През 2003 всички банки в страната бяха приватизирани, и в усилията си да привлекат чуждестранни инвеститори предложиха онлайн банкиране, чиято минимална цена им позволи да предложат относително висока възвръщаемост. Сметките, наречени АйсСейв, привлякоха много английски и холандски малки инвеститори. Но с увеличаването на инвестициите се увеличи и външният дълг на банките. През 2003 дългът на Исландия беше равен на 200 пъти стойността на техния БВП, но през 2007 беше 900%. Световната финансова криза от 2008 нанесе финалния удар. Трите главни исландски банки – Ландбанки, Кауптинг и Глитнир, се срутиха и бяха национализирани, докато кроната изгуби 85% от стойността си спрямо еврото. В края на годината Исландия обяви банкрут.

Обратно на очакваното, кризата доведе до това исландците да възстановят суверенните си права чрез директна демокрация на участието, която в последствие доведе до нова конституция. Но това се случи след много усилия.

Геир Хаарде, министър-председателя на коалиционното правителство на социалдемократите, издейства заем от 2,1 милиона долара, към който скандинавските страни прибавиха още 2,5 милиона. Но Исландия беше принудена да приеме драстични мерки. МВФ и ЕС искаха да поемат дълга и, твърдейки, че това е единствения начин страната да се разплати с Холандия и Великобритания, които бяха обещали да обезщетят гражданите си.

Протестите и демонстрациите продължиха докато правителството не подаде оставка. Изборите се проведоха през април 2009, довеждайки до лява коалиция, която отрече неолибералната икономическа система, но веднага се съгласи с изискванията и Исландия да изплати 3,5 милиона евро. Това изисква всеки Исландски гражданин да плаща 100 евро на месец (или около 130 долара) за 15 години, с лихви 5,5%, за да изплати дълг на частни компании, причинен от други частни компании. Това беше камъчето, което преобърна колата.

Случилото се след това беше необикновено. Идеята гражданите да плащат за грешките на финансовите монополисти, цяла нация да бъде обременена да плаща частни дългове, беше разбита, променяйки връзката между гражданите и техните политически водачи и в последствие обръщайки водачите на Исландия на страната на избирателите им.

Държавният глава Олафур Рагнар Гримсон отказа да ратифицира закона, който би направил гражданите на Исландия отговорни за дълговете на банкерите си, и прие призивите за референдум.

Разбира се, международното общество увеличи натиска върху Исландия. Великобритания и Холандия заплашиха с ужасни репресии, които биха изолирали страната. Когато исландците отидоха да гласуват, чуждестранните банки заплашиха да спрат всяка помощ от МВФ. Британското правителство заплаши да замрази исландските спестявания и банкови сметки. По думите на Гримсон „Казаха ни, че ако откажем условията на международното общество, ще се превърнем в Куба на Севера. Но ако бяхме приели, щяхме да се превърнем в Хаити на Севера.” (Писала съм много пъти, че когато кубинците виждат ужасното състояние на съседите си от Хаити, считат себе си за късметлии.)

На референдума от март 2010, 93% гласуваха срещу изплащане на дълга. МВФ веднага замрази заема си. Но революцията (макар и да не беше излъчена в Щатите) продължи своя ход. С подкрепата на едно гневно гражданско общество, правителството разследва отговорните за финансовата криза. Интерпол издаде интернационална заповед за арестуването на бившия президент на Кауптинг, Сигурдур Еинарсон, докато останалите виновни банкери избягаха от страната.

Но исландците не спряха там: те решиха да издадат нова конституция, която да освободи страната от пресилената власт на интернационалните финанси и виртуалните пари. (Тогавашната конституция е била написана през 1918, когато Исландия извоюва независимост от Дания, като единствената разлика с датската конституция бе в думата „президент” вместо „крал”.)

За да напишат новата конституция, исландците избраха 25 от 522 партийно независими, но препоръчани от поне 30 души граждани. Този документ не беше дело на шепа политици, а беше написан в интернет. Срещите на авторите бяха излъчени онлайн и гражданите можеха да изпращат предложения и коментари, ставайки свидетели на раждането на документа. Въпросната конституция ще бъде предложена за одобрение на следващите избори.

Някои читатели може би помнят, че земеделският колапс на Исландия от 9 век е описан в едноименната книга на Джаред Даймънд. Днес тази страна се възстановява от финансовата си криза по начин, точно обратен на смятаните за неизбежни мерки, както вчера новия глава на МВФ, Кристине Лагарде подвърди. На гръцкия народ беше казано, че приватизацията на обществения им сектор е единственото решение. Тези на Италия, Испания и Португалия са заплашени от същото нещо.

Те трябва да забележат Исландия. Отказвайки да се подчинява на чужди интереси, тази малка страна заяви силно и ясно, че хората са независими.

Затова Исландия вече не е в новините.



Дийна Страйкър

Тази статия можеше да се изгуби между писаниците, без коментар и като че ли без внимание от съфорумците. Обаче, тя ме заинтригува. Разбира се, като съпоставка със ситуацията в Гърция.

Има някои твърде неясни пасажи, като например това, че благодарение на неолиберализма, Исландия се била замогнала и станала "една от най-богатите страни в света". Като първопричина се изтъква обстоятелстовото, че се привличали инвеститори чрез някакъв тип спестовни сметки, наречени "Айс сейв", което пък предизвикало нарастване на външния дълг на Исландия до около 200 % от БВП.
Предполагам, че Дийна Страйкър въобще не си дава сметка за огромното противоречие, а именно това че благодарение на "неолайняризма", Исландия станала една от най-богатите, нито пък и това, че именно това довело до огромното задлъжняване на страната. Ама като имаме пример професионализма на българските журналисти, можем по инерция да й спестим критиките си. :)
После се продължава с това, че там протичала революция, с активното участие на народа. (Очевидно още не се е стигнало до времето, в което "революцията изяжда децата си"). Променила се била конституцията, ( или още е в проект), която има за цел освобождаване на страната от "пресилената власт на международните финанси, и срещу виртуалните пари".
Доколкото изобщо можеш в конституция да напишеш някакви правила срещу международните финанси.
Струва ми се, че народът там е заявил своята позиция, но доколко тамошните управници ще успеят да се справят с предизвикателствата, е друг въпрос. Лично аз, съм скептична.
Яви ми се работа! После ще пиша още...


goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
...
Напълно наясно съм как се е стигнало до тези норми goro, може да съм млад, но това не значи, че не мога да мисля. Естесвено съобразих се с това да не им мътя водата и за да работя толкова бавно ми се налагаше да се движа като 70 годишен и да ходя по 10 пъти до тоалетна, за да се вмъкна в тяхната норма, без видимо да стоя без да работя. На мен, това ми беше по-трудно, отколкото просто да оставя машината да си работи. Аз на това му викам мързел, а ти в кое точно намираш някаква честност и почтеност не ми стана ясно
...
на другата ваканция работих на поточна линия, на която се сглобяват задни мостове. На линията, на която точно аз работих имаше 3-4 германеца и най-важното директния ръководител на линията също беше немец. Нормата беше разчетена така, че линията трябваше да работи нон-стоп с определена скорост и ако има смущения в работата за повече от 20-30 мин на смяна се налагаше да оставаме допълнително, за да направим нормата...


Ами били са почтени спрямо теб, юнако! Почтени солидарни и точни спрямо теб - новия им и млад колега - работник!

Та... въобще не си наясно!
На всичкото отгоре и лъжеш!

Аз се съмнявам в Германия да има норми, които да могат да се изпълнят от 70 годишни с 10 ходения до тоалетната! И то щото там работели гърци, пък на другите линии нормите да са по големи защото работят немци!  *yahoo*

Дори да се е случило - това още веднъж показва, че колегите ти гърци са били 100% почтени към тебе!
С една дума - казали са ти без думи (ма не си го разбрал): пич, ако продължиш така, ще се наложи да бачкаме като на онази другата линия за същите пари, без да можем да си поемем въздух и да оставаме след работа, ако не можем да покрием нормата, дори по случайни причини или пък само защото някой от нас е по стар, болен или просто малко по бавен!

Не става въпрос за мързел, а за интереси и договорка!
Такава норма - толкова пари!
Ясен ли съм.

Ти си се явил шматката готова да разбие тази договорка (на свободния пазар  *yahoo* ) и то срещу собствените си интереси и от глупост!

п.п.
На времето, точно като си завърших средното образование работих малко в едно машиностроително предприятие. И точно като теб, когато бях нощна смяна си изпълнявах нормата за 3-4 часа и духвах.
Да,... ма се усетиха! И ми се наложи да оставам през цялата смяна. Два месеца ми даваха повече пари, а на третия отрязоха парите за нормата! Т.е. нормата стана почти 2 пъти по висока за същите пари!
Това в една комунистическа държава!

В една капиталистическа пък, където методите на Тейлър (надявам се поне да си чувал за него) се ползват до ден днешен, да има СРЕДНИ НОРМИ, които да могат да се изпълняват от някой хлапак за половината работно време съвсем се съмнявам!

Затова казвам, че лъжеш, и плюеш срещу колегите си, само защото са гърци и че те са били поне 1000 пъти по почтени и коректни спрямо теб, отколкото ти сега в този форум спрямо тях!

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
Понеже предполагам, че горния пост може да предизвика съмнения относно моето мнимо комунистическо възпитание, ще ми се да попитам по старите и мъдри съфорумци, каква е разликата между една комунистическа държава и една капиталистическа мултинационална корпорация?
Многопартийност?
Изборност?
Свободен пазар на труда?
Свободен пазар?

А приликата?

ха-ха-ха
 *scare*

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
0

   Сещам се за една прилика:
   При посещение на др. Брежнев в Детройт, Дженерал Моторс изкарват всичките се служители на улиците да веят байрачета и да скандират, като съвсем официално никой не работи. Това, че никой не работи, не е от значение, защото и без друго е сигурно, че пеггодишния план ще се изпълни за три години.
     *drinks*

mindless™

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +9
    • Профил
0
goro, виждам, че не ти харесва мнението ми за гърците, което съм си изградил от преки наблюдения, но поне си направи труда да четеш и да разбираш какво пише.
Аз работих там през ваканциите за по 3 месеца и то на различни места, защото се работи, където им трябват хора. Добре правиш аналогии с машинното предприятие, в което ти си работил, но няма нищо общо.
Почтения бях аз, защото не им повиших нормата, а не те към мен. На мен за 3 месеца не може да ми пука по-малко колко ще им е на тях нормата след това. Нито пък това щеше да се отрази на моето заплащане, по какъвто и да е начин, защото нещата не бяха свързани.

Интереса на хората да се почесват на работа ми е ясен и в това отношение гърците равни нямат. Аз на тоя интерес му викам мързел.

А по отношение на обвинението ти, че лъжа имам само едно нещо да кажа: ако си достатъчно мъж сложи едни пари, за да провериш. Аз както се сещаш имам писмени доказателства къде, кога и за колко съм работил.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
goro, виждам, че не ти харесва мнението ми за гърците, което съм си изградил от преки наблюдения, но поне си направи труда да четеш и да разбираш какво пише.
...
Почтения бях аз, защото не им повиших нормата, а не те към мен.
...
А по отношение на обвинението ти, че лъжа имам само едно нещо да кажа: ако си достатъчно мъж сложи едни пари, за да провериш. Аз както се сещаш имам писмени доказателства къде, кога и за колко съм работил.

Юначе, отговарям ти само защото ми изглеждаш добронамерен и поне не си обидчив. Човек може да лъже лъжейки при това и себе си. Това не го прави по-малко лъжец. Но поне е добронамерен.
Слушай сега какво твърдиш:
Че в Германия нормите са такива, че човек може да ги изпълнява за 1/3 от деня ходейки 10 пъти до тоалетната. (или че в германия има такива норми специално за гърците, щото при немците на конвейра не било така) (Аз винаги съм твърдял, че немците работят по-малко, но чак пък нормите им да са на 1/3 от възможното е невъзможно)
И че след като си опознал 5-6 гръка (мързеливи според твоите разбирания) са ти ясни 25 млн. гърци които живеят по света!

Сега да ти обясня нещо като МЪЖ на мъж!  :D
В бг. на времето на конвейера се хващаха да работят главно жени. Щото даваха 300лв., а жената трудно можеше да ги вземе другаде. Ама мъже рядко сЪ Фащаха на конвейера, освен най-будалите! Щото 300 лв можеха да ги вземат почти навсякъде!

Въобще... да дадеш повече работа за едни и същи пари не означава да си по работен, а по глупав! Пазар момчето ми. Гърците са те светнали, а ти за благодарност ги наричаш мързеливци!

Представи си го по просто. Все едно си търговец на боб (работна сила). Дават ти 2 лева на кило. Ти наричаш работяга този дето сам, доброволно и без нужда решава да дава по 2 кила за 2 лева! Пък аз го наричам глупак! А пазара, най-често го изхвърля.

Хайде!
Не ми се продължава разговор на това ниво. Ако имаш други въпроси, отнеси ги към батко си Додо (той може да ти обясни как с работа се правят 2-3000% печалба за няколко минути или часа) или към чичо си Барбарон.  Той може да те изслуша търпеливо!

Жив и здрав!
 *drinks*
« Последна редакция: 02 Ноември, 2011, 22:55:26 от goro »

mindless™

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +9
    • Профил
0
goro, виждам, че не ти харесва мнението ми за гърците, което съм си изградил от преки наблюдения, но поне си направи труда да четеш и да разбираш какво пише.
...
Почтения бях аз, защото не им повиших нормата, а не те към мен.
...
А по отношение на обвинението ти, че лъжа имам само едно нещо да кажа: ако си достатъчно мъж сложи едни пари, за да провериш. Аз както се сещаш имам писмени доказателства къде, кога и за колко съм работил.

Юначе, отговарям ти само защото ми изглеждаш добронамерен и поне не си обидчив. Човек може да лъже лъжейки при това и себе си. Това не го прави по-малко лъжец. Но поне е добронамерен.
Слушай сега какво твърдиш:
Че в Германия нормите са такива, че човек може да ги изпълнява за 1/3 от деня ходейки 10 пъти до тоалетната. (или че в германия има такива норми специално за гърците, щото при немците на конвейра не било така) (Аз винаги съм твърдял, че немците работят по-малко, но чак пък нормите им да са на 1/3 от възможното е невъзможно)
И че след като си опознал 5-6 гръка (мързеливи според твоите разбирания) са ти ясни 25 млн. гърци които живеят по света!

И аз отговарям за последно, защото не си правиш труда да четеш така или иначе.

Да ми обясняваш ти какво твърдя аз е меко казано смешно. Какво твърдя аз го пише черно на бяло. Нормите на машините, на които работиха основно гърци, бяха такива, че можеха да се правят спокойно за половин ден.

Другата поточна линия, на която работих беше от съвсем друг тип  и ясно съм описал, че на нея работеха доста хора. Там няма място за скатавка, защото ако ти се забавиш, бави се цялата линия и да там работеха доста повече немци, а нормата беше точно, колкото трябва да бъде при нормален работен процес.
Никъде не съм твърдял, че това се отнася за всички 25 мил. гърци, даже напротив, писах ти, че не аз, а именно ти се опитваш да генерализираш. Аз просто си споделям мнението от преките ми наблюдения. Приеми, че аз съм се срещал само с мързеливи гърци, но каквото и да напишеш не може да промени мнението ми базиращо се на изживяни от мен неща.

P.S. Ти хубаво се хвана само за това, че написах, че според мен гърците са мързеливи, но нищо не написа по другите точки от първия ми пост в тази тема. Само спомена, че съм бил малък и не съм помнел. Не стана ясно какво, въпреки че те помолих да ми обясниш. Ти взе да ми обясняваш как лъжа, колко били почтени мързелуващите гърци и че навремето на конвейра работели само жени?! Аз да ти кажа в Мерцедес на конвейра жени не работят, не знам ти какъв МЪЖ си щом си работил с жените.
« Последна редакция: 02 Ноември, 2011, 23:56:23 от mindless™ »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
Нормите на машините, на които работиха основно гърци, бяха такива, че можеха да се правят спокойно за половин ден.

Другата поточна линия, на която работих беше от съвсем друг тип  и ясно съм описал, че на нея работеха доста хора. Там няма място за скатавка, защото ако ти се забавиш, бави се цялата линия и да там работеха доста повече немци, а нормата беше точно, колкото трябва да бъде при нормален работен процес.

Да ти повторя отговора:

Цитат
В бг. на времето на конвейера се хващаха да работят главно жени. Щото даваха 300лв., а жената трудно можеше да ги вземе другаде. Ама мъже рядко сЪ Фащаха на конвейера, освен най-будалите! Щото 300 лв можеха да ги вземат почти навсякъде!

Можеш да твърдиш също и че за гърците са измислили специални норми. Ама няма как да ти повярвам. Виж, ако кажеш, че не са глупави и избират по тарикатските работи и са по търговци, дори когато само продават работната си сила, ще си прав!

Ако не можеш да го проумееш, няма как да ти помогна!

mindless™

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +9
    • Профил
0
Нормите на машините, на които работиха основно гърци, бяха такива, че можеха да се правят спокойно за половин ден.

Другата поточна линия, на която работих беше от съвсем друг тип  и ясно съм описал, че на нея работеха доста хора. Там няма място за скатавка, защото ако ти се забавиш, бави се цялата линия и да там работеха доста повече немци, а нормата беше точно, колкото трябва да бъде при нормален работен процес.

Да ти повторя отговора:

Цитат
В бг. на времето на конвейера се хващаха да работят главно жени. Щото даваха 300лв., а жената трудно можеше да ги вземе другаде. Ама мъже рядко сЪ Фащаха на конвейера, освен най-будалите! Щото 300 лв можеха да ги вземат почти навсякъде!

Можеш да твърдиш също и че за гърците са измислили специални норми. Ама няма как да ти повярвам. Виж, ако кажеш, че не са глупави и избират по тарикатските работи и са по търговци, дори когато само продават работната си сила, ще си прав!

Ако не можеш да го проумееш, няма как да ти помогна!

Ясно, тръдиш, че гърчолята дето са работили там са будали, защото може би ще се потретя, но аз работих там за по 3 месеца на година през ваканциите.
В мен обаче се таи едно съмнение, че гърчолята на поточните линии в Мерцедес са изкарвали повече от теб 2001-ва (за тогава говоря по принцип), а вероятно правят повече от теб и  сега, както вървят нещата и в необозримо бъдеще пак ще е така.

Ако имаш да кажеш нещо по същество, заповядай!

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
Слушай сега, юнак!
Да те питам!
Гърците изпълняваха ли си нормата?
Те ли определяха нормата?
И защо според теб трябва да правят повече от нормата?

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
0
Какво нещо - всеки минава през такъв момент. Колегите ми направиха забележка, а шефът каза, че не работя. При положение, че бях си свършила работата, а те не са, т.е.  "работеха", аз вече стоях. И тогава ми разясниха, че може една чертичка да си оставя, но никога да не свършвам работата предсрочно.
Не е за всеки тая работа.

Mindless,
Аз си мисля, че първата ти работа  е по-скоро слабо звено в мениджмънта на Мерцедес. Ако и да е Мерцедес. Постави на тяхно място българи, сърби, ...,  постави и дори немци. Резултатът ще е същият.

 *drink11*

P.S. Или е на принципа: "двама са малко, трима са много". Затова трима с по-ниско заплащане, съответно по-малък обем на работа.
« Последна редакция: 03 Ноември, 2011, 00:50:12 от Muza »