Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 593064 пъти)

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #210 -: 23 Ноември, 2010, 14:54:37 »
0
nearvana, аз нямам нищо против циганите, имам против циганията. Щото има цигани, които са по-чистоплътни и по-образовани от доста българи. Ама са малко. Ако са се откъснали от средата, те вече не са като другите цигани - искат да се образоват, да работят, да заслужат уважението на околните. И деца не правят по 7-8, а по едно-две... Ама как да се откъснат от средата, това е въпросът... Средата ги дърпа надолу, с такава сила ги всмуква, че и на някакъв етап да осъзнаят, че не искат да част от средата, те не могат се отделят.

Самата среда не може да се промени. Ще стане като с онзи прословут блок в Ямбол, ако просто им дадеш нещо, което не е в бита им - ще го адаптират към бита си, но няма да се адаптират към нов начин на живот.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #212 -: 25 Ноември, 2010, 22:58:32 »
0
Те ако спестят два месеца заплати на държавните служители, лошите кредити ще хвръкнат още по-рекордно и от последния месец... и като си поизтеглят и малко спестявания за празниците и банките ще се видят в чудо.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #213 -: 25 Ноември, 2010, 23:24:48 »
0

Май, е сигурно. Четейки коментарите - писали са и държавни служители.

Ще удари пак Коледните обороти. Миналата година, беше ужасно по Коледа. Изобщо не се разбра. Ден година храни...

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #214 -: 26 Ноември, 2010, 01:17:04 »
0

ДЯНКОВ СПИРА ЗАПЛАТИТЕ НА ДЪРЖАВНИТЕ СЛУЖИТЕЛИ ЗА НОЕМВРИ И ДЕКЕМВРИ


Муза, гле`й кв`о ста`а тука:

Синдикатите: Половината железничари може да бъдат съкратени
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2010/11/24/999505_sindikatite_polovinata_jeleznichari_moje_da_budat


Колкото до лошите кредити, едва ли ще хвръкнат много, ако на държавните служители им спрат парите - съмнявам се, че са взимали някакви големи кредити - просто заплатите им са ниски като цяло.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #215 -: 27 Ноември, 2010, 00:58:15 »
0
Гоголчо,

Ко' става...

Не разбирам... Не знам и дали е за тук или за раздел благотворителност...

МФ ще инвестира в ценни книжа резерва на НЗОК

Цитат
В ГЕРБ не са се отказали от идеята си трупаните с години като резерв пари от здравни вноски да се извадят от сметките на Здравната каса и да се ползват за разнородни дейности извън здравеопазването. Депутати от ГЕРБ са внесли предложение между първото и второто четене на държавния бюджет натрупаните около 1.4 млрд. лева от здравни вноски да станат част от общия фискален резерв. Сега те са по сметки на НЗОК.

Финансовият министър Симеон Дянков съобщи в петък в Стара Загора, че “в момента във фискалния резерв има натрупани около 1 млрд. лева от здравни вноски, които са на депозитна сметка в БНБ при 0.2 на сто лихва“.

“Ако предложението на ГЕРБ правителството да разполага с тях за други цели, бъде прието, тези средства ще осигурят по-голяма доходност“, посочи той. Според него парите могат да се инвестират в ценни книжа или евроемисии. “Ако ги инвестираме в държавни ценни книжа или евро емисии, се плаща средно около 6% в момента. На 1 млрд. лв. 6% са 60 милиона лева, което е голяма сума. Ние по този начин можем да развием нашия пазар“, заяви Дянков пред старозагорски медии.

Цитираната сума в изказването на Дянков се разминава с няколкостотин милиона лева от обявявани по-рано от него данни. През септември пред парламента той заяви, че парите в резерва на НЗОК са 1.2 млрд. лева и прогнозира, че в края на годината ще бъдат 1.4 млрд. лева.

На заседанието на бюджетната комисия в четвъртък вечерта депутатите от ГЕРБ Искра Фидосова и Менда Стоянова са предложили натрупаният резерв на касата да отиде в републиканския бюджет. Предложението е било прието с гласовете на ГЕРБ и “Атака“.

Пред Mediapool Алиосман Имамов (ДПС), член на бюджетната комисия, коментира, че така се ликвидира натрупаният резерв на касата и парите ще бъдат използвани за общи фискални нужди и най-вече за покриване на дефицита. По думите му това е национализация на здравните вноски. “Управляващите пропуснаха шанса с този резерв да реформират здравната система и го присвоиха, за да решават собствените си фискални проблеми“, заяви той.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #216 -: 27 Ноември, 2010, 10:57:47 »
0
За да стават част от общия, значи ще могат да ги харчат по свое усмотрение. И сигурно ще го правят. Пък и избори идат - по стара традиция предизборно ще бъдат похарчени едни пари. Мен ме притеснява, че намаляват възможностите да се запълват внезапно зейнали дупки.  И най ме е страх да не зейна такава дупка у некоя баМка. То по принцип не може да се дават пари от резерва на бамките, а ако не го беше направил (незаконосъобразно) Орешарката, последиците можеше да са тежки.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #217 -: 27 Ноември, 2010, 12:42:36 »
0

Все едно, в къщи да има болни хора, които да имат нужда от лечение. Да има едни заделени пари, а аз да кажа - няма да се харчат за това, а ще ги вложа в банката за 8% лихва. След една година - ехеее, много пари са това...

И да ги изхарча за силикон.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #218 -: 29 Ноември, 2010, 16:10:14 »
0
Не съм сигурен за верността на този ход, но ми се струва, че е по-удачно тук да пишем по темата. От политика преминаваме на икономика.

Защо споделих "спекулативната идея" за заяждането на Дянков с уважаемите г-да  Европейци?

Доста е писано, достатъчно сме споделяли и ние за дефектите в европейските конструкции и в единната валута. Ако трябва пак ще повтаряме, но бих предпочел да си го спестя.

Само да споделя едно субективно виждане. Ораганизационно Европа ми прилича на една група аверчета, довчерашни хлапаци, които буквално до онзи ден мислите им били в гащите на какичките, но решили да правят бизнес заедно и учредили едно  АД (така ги посъветвал някой).  Били седмина, а адвокатът предложил Съвет на Директорите  от трима и попитал за конкретните имена. Почнало сучене и почесване. Ама как така, нали сме приятели, как ще се разделим на директори и работещи.
Не може, ще обидим някого. Не може ли всички да сме директори.
Ами направете тогава  СД да е от седем члена - рекъл адвокатът.  Да, ама Иван имал 100 акции, а Петър - 10.
Пита се в задачата: познайте, какво ще стане в най-скоро време?

Искам да си призная с руменина по бузите, че аз съм изпитал отговора на тази задача на собствения си гръб. Вярно е, а оттам е и още по-тъжно, че към онзи момент мислите ми отдавна вече не бяха основно в интимното бельо на нежните създания, но това прави опитът още по-тъжен. Единственото ми оправдание е, че т.н. демокрация дойде твърде късно (за мен) и вече бях доста "поотраснал", но опитът в корпоративното  :) строителство беше жалък.

Това, което ще стане е, че в един момент Германия ще удари по масата и ще каже: Стига !
Въпреки красивите и тежки слова на колегата  Горо.
Въпросът, който остава неясен е: кога ще стане това и какво точно ще реши Германия. Има опции.

Реч иде за нашата България, обаче!

Нашите елити, основно икономически, а и политически много добре знаят, че бордът не може да трае до безкрайност.  Ние вече сме някъде около мярката на вододела. Ще започне да ни души.
В обществото ни от друга страна има консенсус, че бордът не трябва да се пипа.
Ако все пак се пипне или се създаде фактическа обстановка за неговото денонсиране, единствената посока е девалвация, а оттам нататък не ща да мисля за последиците.

Дотук - ясно!  Не пипаме и чакаме. Чакаме и се надяваме. Да, ама това не е достатъчно.
Какво да се прави ?!

Много им се радвам на някои съвременни инвеститори, които обичат да казват, че били в "уйн-уйн" ситуация. Е, дай Боже всекиму !
Нашата мила Родина е обаче в ситуация "лууз-лууз".

Има два изхода:
1. Не ни приемат в еврозоната.
2. Приемат ни в еврозоната.

Само няколко думи по двата сценария.

Поне година преди края на този мандат всички резерви ще бъдат опоскани, ще се влиза все по-надълбоко и по-бързо в дълг, при тежки и влошаващи се условия.
Едни наблюдатели споменаха скоро, че никога в своята история бюджетът на страната не е бил толкова голям, харчи се яко, но и никога до сега не е имало толкова много недоволни, искащи и чакащи и безутешно фрустрирани и демотивирани за работа, при това.
В съчатание с обстоятелството, че бордът е един намордник, който по естествен начин влошава условията за търговия, той неизбежно ще почне болезнено да пречи. В нашите условия това би значело невъзможност да се спазва простичкото правило за съществуването му.
Сладките приказки на властимащите за увеличения износ са приятни. Аз обаче много-много не надавам ухо. На какво ли не съм се нагледал в живота ми, та да вярвам и на това.
Има една важна особеност при нашия  износ. Много често той е вплетен в някакви по-висши и трансгранични, корпоратвни сметки. В подобни конструкции  често цените не са пазарни, а разчетни. Някой може и да не ме разберат, но по-добре да спра до тук.
Не забравяйте и обясненията на колегата Коганев за експорта и импорта. Нашите политици обичат да говорят за експортноориентирани сектори и производства, но тъжната истина е, че мислите, мераците и  целите им същества  са фиксирани  в ............  то се знае, не случайно дори във фолклора на тази страна се говори за Солунската митница.

Добре, а какво ще стане ако все пак ни приемат в еврозоната. За съжаление нямам добри очаквания и тук. Еврото исвен другите си "качества" е и "механизъм" за трансфер на стойност от бедните към богатите страни. Хич дори не сте длъжни да ми вярвате.
Но задайте си един въпрос. Предполага се, че знаем защо слабите се съюзяват със силните.
Попитайте се защо се случва обратното.
Защо една Германия се правеше на сляпа за игрите на примерно една Италия преди приемането на еврото в опит за спецелване по по-добри конкурентни позиции. Отговорът е прост. Заели са привидно глуповата поза и са си рекли: Найграйте се сега, после пак ще дойдете с протегната ръка!
Рано или по-късно.
Какво ще стане тогава с нас. Гледайте Гърция и не питайте. Верни на опита си да постигаме в по-кратки исторически срокове достиженията на другите народи, ние ще я докараме до фалит в доста по-кратък срок от Гърция, с еврото като национална валута барабар.

Има обаче едно голямо "НО".
Докато първият сценарий е напълно реалистично да се случи още при това правителство, то при втория мрачният хоризонт се изтегля в някакво доста аморфно и неясно (не чак толкова далечно) бъдеще, но с голяма вероятност да е по-дълго. Рефинансирания, облигации, тинтири-минтири.
А междувременно свирката на парахода ще дудне оглушително и победоносно.
А тук кохортите ще се наместват. Някъде му викат крадене.

Ето това е според мен (субективно) действителната причина на Дянков да с е озъби така безцеремонно на Европейците.  Часовникът върви неумолимо.

Пък и човещинка е! Представете си с какво демонично удоволствие ( и при условие, че преди това е получил мандат от Патрона), при това на брилянтен англо-американски език, с цялата му жаргонна фразеология ги е наврял в ......ъз и е гледал увисналите ченета на чиновниците по пресконференциите. Пък може и някой колега министьр да е имало в Лондон.
При това всички са знаели, че е прав.

Но ние сме в ситуация "лууз-лууз".
« Последна редакция: 29 Ноември, 2010, 17:23:49 от nachev »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #219 -: 29 Ноември, 2010, 17:25:04 »
0
Моля за извинение, но в бързината бях направил непростимо количество грешки.
Криво-ляво гледах да оправя.
Ужас и срам !

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #220 -: 29 Ноември, 2010, 20:23:05 »
0
кои са най-задлъжнелите страни в света?

http://www.investor.bg/news/gallery/109014/91/20.html#photo

Вижте ги, те ще ни учат на ефективност, маркетинг, и всичко останало касаещо се правене на бизнес. Оплескали са я отвсякъде, ама де да имаше един Дяков преди години да им го каже, да прозрат, сега и криза нямаше да има. Лицемери и двуличници. И как може да имат такова самочувствие, трябва нов ред, този вече не подлежи на оправяне въпреки напъните. Какво става с длъжниците в реалнят живот - идва бирника и им описва имуществото. Така трябва и тук да стане, за да има ред иначе само се лигавим и си играем на бизнес...

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #221 -: 29 Ноември, 2010, 21:07:57 »
0
кои са най-задлъжнелите страни в света?

http://www.investor.bg/news/gallery/109014/91/20.html#photo

Вижте ги, те ще ни учат на ефективност, маркетинг, и всичко останало касаещо се правене на бизнес. Оплескали са я отвсякъде, ама де да имаше един Дяков преди години да им го каже, да прозрат, сега и криза нямаше да има. Лицемери и двуличници. И как може да имат такова самочувствие, трябва нов ред, този вече не подлежи на оправяне въпреки напъните. Какво става с длъжниците в реалнят живот - идва бирника и им описва имуществото. Така трябва и тук да стане, за да има ред иначе само се лигавим и си играем на бизнес...


Явно това е цената всички в страната да живеят добре - дори и готованците. Политическите мерки, които е трябвало да се вземат не са направени за да не загубят дивиденти.
Ивел, а ти питаш ли се кой ще изкупува активите на тези страни - арабите, Русия, Китай, Индия?

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #222 -: 30 Ноември, 2010, 00:37:48 »
0
http://personi.dir.bg/person.php?id=430
При тази биография не ми се струва уместно да критикувам икономическите действия на Дянков, дори и да бях завършил УНСС. Щом не краде, приемам действията му за най-правилните в настоящата ситуация.
......
Едни наблюдатели споменаха скоро, че никога в своята история бюджетът на страната не е бил толкова голям, харчи се яко, но и никога до сега не е имало толкова много недоволни, искащи и чакащи и безутешно фрустрирани и демотивирани за работа, при това.........

Начев, приходите в държавата са големи??? Това просто не е верно. Нямам никакви данни, но виждам наоколо. Всичките ми познати (с 1-2 изключения) с частен бизнес са намалили работата, съкратили са хора  и плащат по-малко данъци и осигуровки. И такова е положението навсякъде. Но пък може и да греша, дали няма някакви скрити приходи, за които не знам....

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #223 -: 30 Ноември, 2010, 09:12:03 »
0
Начев, коригирай си не само правописните грешки, но и цялата концепция.
Още в самото начало даваш крайно неуместно сравнение за ЕС с някакво търговско дружество, от което следват два очевидни извода:
1. Не познаваш историята на ЕС и в частност причините за възникването на идеята за ЕС, както и процесите, довели до сегашното състояние на ЕС.
2. Не познаваш Търговския закон, от където идва и неуместното сравнение.

А по отношение на дълг и прочие - Ивел май се бъзика с компанията... Големите работят с големи обороти, а това ВИНАГИ означава големи задължения и големи бъдещи вземания. Къде е класацията на големите бъдещи вземания? Дайте да я погледнем...
Държави, в които има изградени структури и те РАБОТЯТ!!!!, винаги ще ни се чудят на бабаитлъка и на работническо-селската визия за живота...

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #224 -: 30 Ноември, 2010, 10:20:10 »
0

Начев, приходите в държавата са големи??? Това просто не е верно. Нямам никакви данни, но виждам наоколо. Всичките ми познати (с 1-2 изключения) с частен бизнес са намалили работата, съкратили са хора  и плащат по-малко данъци и осигуровки. И такова е положението навсякъде. Но пък може и да греша, дали няма някакви скрити приходи, за които не знам....

Разбирам повода ти за възражение. Това, което виждаме наоколо, изключва мисълта за рекорди.
Особено при приходите.

Аз говоря за нещо малко по-различно. Настоящият бюджет на държавата, този който се изпълнява в момента, като абсолютно число на заложените разходи е най-големият бюджет на България, откак я има.
Казвам "нещо малко по-различно" защото между моето и твоето изказване има видима и ясна връзка. Преди да бъдат похарчени парите трябва поне да се съберат.

За да не стане грешка, нека пак да посоча, че твърдението не е мое, но силно ме впечатли.
Фразата иде от дискусията Райчев, Хараланов, Михайлов, предавана в "Отпечатъци" - има я в архива на бТВ.