Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 591861 пъти)

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1515 -: 18 Декември, 2012, 13:13:25 »
0
Нямам представа защо, докато ви четох, се сетих за мемоарите на Маргарет Тачър. Сетих се, когато описваше огромните стачки във Великобритания, нещата икономически и психологически в обществото са стигали до истерични размери. Предполагам, че обстановката и при нас в България я наподобява!

Не знам, обаче се сещам, че един от отраслите ( ако изобщо може да се нарече отрасъл,) е музикалната индустрия. Тя е единственото нещо с растеж в онези смутни английски времена. Направи ми силно впечатление, че Желязната лейди специално обръща внимание на това.

(Някой да не си помисли, че това са инвестиционни съвети.)

Ивел, земеделската земя на подходяща цена е добра инвестиция. Само че, нямам представа, дали трябва да е в България. Както казваше Марк Твен, „земеделската земя престанаха да я произвеждат”. Тя е ограничен ресурс.  Нужна е развита и стабилна демокрация. Само че не мога да ти кажа къде е това място....

Иначе, мисля си като твоите приятели. По-малко движение, скатаване, снишаване. Когато нещата потръгнат, за всички ще стане ясно. Ще има повече оптимизъм и по-малко превъртели хора...Въпроса е да оцелеем до тогава, без психически щети.... *flower1* *flower2*


koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1516 -: 18 Декември, 2012, 14:17:58 »
0
Понеже темата е "накъде вървим..." и поради изчерпване на границата ми на търпимост, за Коледа си пожелавам тази ужасна държава Булгаристан, пълна с получовеци, които си умират от кеф да рушат, да се свърши и да се срине в ада барабар с все простак и патриот. Бойко Борисов да управлява още поне 40 години, българинът бял ден да не види поне още 400 години! Проклето място!!! Проклети хора!!!
Сигурно имаш серьозни причини да напишеш теа клетви, мисла, че та разбирам. И на мен понекога ми минават подобни, макар и не толкова крайни мисли. (40г. Борисов, 400г. бел ден...)
Забелезал ли си, че поне 85% от хората мислат еднакво?! Ми тва е щот ...


Причина? Причини! Амен-амен 7 милиона причини имам!!! Няма нещо, което свинете да не са осрали. Крадат, а каквото не могат да откраднат - рушат. Българи - юнаци!

Да оставим всичко останало, което едвам опазвам от орките, наричани за мое учудване хора, и да се концентрираме върху автомобилите.
Нямам неиздраскана кола. Все нови ги карам и свинете се дразнят. Драскат, а застрахователите плащат. Взех си една стара, на 24 години 124-ка в абсолютно автентичен вид. Кукла, братче! И нея я надраскаха... Как се наричат такива?!!! Да  не видят бял ден 4000 години до 9999 коляно!
Преди три месеца си купих С220, новичка - красота! Тази сутрин и на нея и джаснали една дълбока... Да пукнат всичките мизерни патриотчета, до един да им гангренясат ръчичките, с които рушат и съсипват красотата, сътворена от ХОРАТА.
Толкова гаден народец няма никъде, братко. Гледай ли си "Догвил" - гледай го, в Булгаристан се развива действието. Така ТРЯБВА да се свърши това проклето местенце!

Как ме е яд, че не съм гаден и отмъстителен тип. За няколко дни, ако развържа кесията, няма начин да не подучуе някой подъл съсед как някой друг подъл съсед се хвали, че ми драска колите. И да ми го каже... Направо съм бесен на себе си, че не съм сложил скрита камера, че то от години вече се повтаря едно и също, и сега не го изтезавам гадното българче... Ама като се знам каква жалостива пу.ка съм, нама да мога да го пипна с пръст, като ми се разреве... Само гаднярите имат шанс да са щастливи в тая клоака, защото само гадостта тук е постоянно нарастваща величина.

Проклета пасмина!

.... Може би е редно да се извиня на онези, които не са баш толкова големи отрепки или дори са нормални хора, но нека всеки от вас сам да се определи и да приеме извиненията или да се порадва на новата ми драскотина. Застрахователите така или иначе вече ме знаят на малко име покрай тази прекрасна българска черта на сере на красивото.Финансово - патарокът ме боли, но тая лошотия не мога да я понасям повече.

Дарки, ти все още си обясняваш нещата и това вероятно те поуспокоява. Аз вече не искам да знам ЗАЩО е такова долнопробно същество българинът - да се оправя! Тук съм за малко и много хора (пардон!) ще останат на социални или на нула, ако взема да се изнеса за постоянно. Стотици михлюзи, които ме мразят в червата и ме проклинат най-сърдечно, ще умрат от глад, може би буквално! Единствено моралната ми отговорност, която все повече я намирам за вредна, ме кара да продължавам да правя бизнес в тая напълно безпереспективна, прокълната територия. Зарязал съм жена и деца, сълзи не ми останаха да рева сам, като куче, посред нощ, със снимка в ръка, а на всички да им изглежда, като че ли съм хванал Господ за шлифера. За три седмици мога да организирам "китайски" фалит, да освободя орките, да дам всичко под наем за кой колкото даде и да си живея живота, трупайки вреден холестерол и положителни емоции в някое уредено местенце из Европа. Питай ме защо не го правя! Питай ме защо сдтоя тук да ми драскат колите, да ми тровят живота разни простаци, питай ме!

Щото съм идиот, затова!

"Просташката среда привлича простаци, израснали в съответните коптори – и носещи съответните имена."
 Евг. Дайнов

« Последна редакция: 18 Декември, 2012, 14:20:35 от koganev »

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1517 -: 18 Декември, 2012, 15:47:56 »
0
Коганевски, драскането на колите най-вероятно е дело на един човек (съсед), вместо да се нервираш, наистина разбери кой е и реши поне този проблем.

Иначе се пробвай да правиш бизнес извън БГ, ако не опиташ, никога няма да разбереш какво е можело да стане. Пускай под наем каквото имаш (сигурно може и да се издържаш с парите, нямам представа). Щом семейството ти не е тук направо си отивай при тях. Мисля, че това да оставиш наети хора без работа не е добро оправдание.

Ако сте забелязали от доста време не се оплаквам от България. Не, че ми харесва, но малко ми изглежда глупаво да го правя при условие, че съм дошъл доброволно тук. Моят съвет към теб е да се местиш при твоите, иначе само ще се измъчваш. Обратен път винаги има, не е като едно време да избягаш и да не знаеш дали няма да ти издадат задочна присъда.
I say what I do and do what I say.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1518 -: 18 Декември, 2012, 15:55:25 »
0
Коганев сега разбирам, че в яда си написал и продължаваш да бълваш толкова лоши неща. Забелязъл съм, че на юг от Стара Планина хората за по еснафи някък си, по-отмъстителни и закулисни и способни на такива деяния. Като център бих определил Стара загора, да ме извиняват форумци от тези краища, имам лоши практики в бизнес със хора от там. И друга причина има, като работодател не може да угодиш на всички, въпреки че това което са направили с колите ти е отвратително. Аз също карам нови коли и едната ми я надраскаха по подобен начин, но не се сърдя защото сам си бях виновен, бях спрял на един тротуар а валеше проливен дъжд и си представям че пешеходците са били принудени да заобикалят красавицата ми стъпвайки в локвите. Е на някой не са му издържали нервите, но вината си беше моя, от тогава много внимавам къде паркирам. Иначе имам в автопарка и коли със много скъпа аерография, да чукна на дърво просто така никъде нищо не са ми пипнали или повредили. Пресели се някъде където не те знаят и започни на чисто, това е моят съвет!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1519 -: 18 Декември, 2012, 16:55:28 »
0
Начев на мен вече ми писна да се снижавам, действа доста демотивиращо, ще взема да се отуча въобще да работя, от друга страна верни приятели, които по-рано са ми давали добри съвети ме съветват, да не мърдам много насам натам, с идеи, с инвестиции, със стартапове. По тяхно мнение в 80-90 % такива действия са обречени на крах именно сега. Та затова и питам наивно тук, знам че сме я дъвкали много пъти темата ма тя все си изниква някък си, живее в подсъзнанието ни явно. Та с тия депозити, то си е мързелива работа, "яйца чешешь деньги капают", със златото и то почти такова, ако не броим копането на дупката на двора. ;). Блага работа, не трябва да мислиш, да се навеждаш, да косиш, да поправяш покриви, да се разправяш с наематели, и на края данъци да плащаш. Блага, блага та чак не е за вярване, та затова се интересувам. А на Коганев какво му е станало, откакто се пресели в тая Белгия, яко го гази депресяка. Аз пък си харесвам родината, ако ще и най-лошата страна да беше на света не бих си позволил такива люти клетви. Ужас, не мога да повярвам че го е писал той. Въобще напоследък човека е много краен. Нещо не е наред там, дано се оправи, преди пишеше смислени неща човека.
Въпроси, въпроси, чет нямат !
Ако имаш верни и проверени партньори, поддържай огъня, а относно новостите съм на мнението на твоите верни другари.  Но, винаги имай едно наум. Аз съвсем наскоро сериозно се опарих. За пореден път. Човек, с когото  12 г. съм стоял на един чин и комуто бях дал сериозно финансово доверие, вместо да се разплати ( не само с мен) по договореност за прекратяване на общ проект, се покри, дори спретна фиктивен развод. После (след дъжд качулка) адвокатите разбраха, че е предпочел да се "оправи" с едни други хора, потенциално по-опасни.. Сега влизам в процедура и ... някой ден може и да получа инфлационни, поредно неденоминирани  левове. Това е оптимистичният сценарий.
Границата, която провокира предателство или стъпкване на всякакви норми, падна драстично. То  не, че е  от вчера, де.

Спирането на дейност не е опция, тук може и да си прав. Връщането към активност може да е трудно, дори невъзможно. Важно е, че личното и активно участие е неотменимо и задължително условие, а това е често сериозна пречка. 

Банки и  депозити. Име няма да спомена, разбираш. Първата примерно 10-ка са значими. Другите двайсетина, заедно с клоновете, просто са за цвят. Нищо казано тук да не ангажира никого, нито да се разбира като апел за извършване или въздържане от какви да е действия.
Чуждите, ако усетят, че положението с лошите кредити е твърде тежко, могат да свият знамена буквално от днес за утре. Първо ще се разплатят с централите си, естествено.
Нашите банки. Чудя се! Ама много се чудя! Тези, които са от значение, действат не точно като чисти банки, а като глави на някакви финансово-икономически групировки. Досещаш се, че думата групировка не е случайно избрана. В сакралното и българско, преходно значение. Нарушават се законовите изисквания за експозициите, в надзорни органи има непукизъм или страх. Всички в тази страна продължават да се правят, че не знаят какво значи "свързано лице" и какви са последиците за кредиторите, когато се нарушават правилата. Ако дребните акционери искат да имат информация, какво примерно значи офицзиално обявено "мостово кредитиране" - ми нека си искат, то за искане пари не взимат. 
Да ти кажа, Господ ни пази парите, ма не знам до кога.
Фондът за гарантиране на депозитите е до никъде.
Ех, тези депозити!

Земята. Внушенията, че е проста "селска" работа са неверни и дефектни. Може би все още може някъде да се купи земя, при която сметката да излиза в момента, но колко ли време оттук нататък може да се разчита на това?
Процесът на обезлюдяване у нас е взел вече необратими размери. Дори и без бурни сътресения, само след 10 - 15 години социалната картина у нас (извън по-големите градове) ще бъде призрачна. Предполагам, че към онзи момент процесът на доброволна или доброзорна концентрация ще е сериозно напреднал или дори приключил  и в селските райони ще се разпореждат въоръжените милиции на едрите земевладелци, които безкомпромисно ще въдворяват ред. Само на няколко км. от големите комуникации ще се попада в една друга държава, чужда и непозната, враждебна и жестока.
Дребно и еднолично стопанство?? Цък - няма да работи това.

Някога, когато разбрах (или може би по-точната дума е - усетих) накъде вървят нещата, имах в главата си идея за справяне с положението. Доста радикална всъщност.
Веднага повтарям, че подобни идеи имат място само при условие, че процесът на социална деструкция не мине определени граници.  Иначе - но е ясно, Холивуд нееднократно ни е облъчвал с филми за подземни бункери, които са със запаси и ресурси да издържат години. Последното е съвсем друг случай.

Поослушах се, поогледах се, отворих си паспорта, че да не е станала някаква грешка с ЕГН-то. Грешка нямаше. Майната му.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1520 -: 18 Декември, 2012, 17:06:58 »
0
Начев,стигне ли се до изнасяне на капитал от страната,аз бих се загледала в диамантите.
Цената им скочи много,а и не се сещам да е падала някога.Диамантите спокойно могат да се изнасят във вид на бижута без да загубят стойността си.
По спомен най изгодно е да се пазаруват в Холандия и Андора / става въпрос за Европа/
Другото при тях е,че колкото е по-голям камъка,толкова по скъп е,тоест 1 карат диаманти по цена не е равен на еднокаратов диамант.Има и много видове чистота на камъните,но тази информация,я има в нета.
Никога не съм чувала някоя държава да ги е забранявала,въпреки,че може и да греша  :)
Диамантите, ама нищо не разбирам от тях!
И биха били някаква решение, но само ако друса доста слабо.
Пък тук по-скоро става дума за яко друсане.

Нищо, разгеле си говорим, та да те питам. В качеството си на физическо лице съм правил преводи извън страната последно на някакви семестриални такси. Поискаха да посоча (декларирам)  основание, но не ми искаха документи за неговото доказване.
Как стои въпросът ако сумата е по-голяма?
И какво следва да се разбира като голяма сума при частни преводи?

Спонтанно се сещам, че едни близки имаха сериозни спънки при превеждането на една голяма сума пари за лечение в чужбина, но то беше по-отдавна.
 Как ли пък не съм си задал този въпрос досега?!

Въпросът е до всички, естествено.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1521 -: 18 Декември, 2012, 17:40:51 »
0
Начев, виж Наредба № 3 на БНБ за паричните преводи. Там има отговор на твоите въпроси.


global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1522 -: 18 Декември, 2012, 17:43:03 »
0
Освен това и Закона за борба с прането на пари

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1523 -: 18 Декември, 2012, 18:31:51 »
0
Коганевски, драскането на колите най-вероятно е дело на един човек (съсед), вместо да се нервираш, наистина разбери кой е и реши поне този проблем.

...

Не ми пука за колите, застрахователите плащат, бояджиите пребоядисват. Нито една кола досега не се е разминала без това. Дори да е един човек, дори да го знам кой е - какво мога да направя? Да го направя добър човек ли? КАК??  Или да му строша тиквата и да стана като него, свиня? Не съм от този тип хора, които си пазят вещите с цената на всичко, дори напротив - прекалено ларж съм. Но не мога да понасям, когато някой посяга по този български начин на красивите неща. Не може нормален възрастен човек да не оцени това, че една кола е запазена в първоначалния си вид почти 25 години, пазили са я както собствениците, така и преминаващите покрай нея непознати, чужди хора. Оригиналната боя е много важен елемент от автентичността. Не мога да приема, че е допустимо една свиня да разруши всичко това с връзка ключове и то без никаква причина. И какъв човек може да надраска чисто нова кола, без да му пречи? Драскат ги пред гаража ми, има място да се мине отвсякъде. Това агресия към мен ли е? Колко ли трябва да ме мрази този (или тези)?! И защо??

Не мога просто така да изхвърля хората и да замина. Вероятно съм пълен идиот, но не мога. Знам, че предприемаческата логика твърдо води натам, или към продажба на бизнеса, което също ще ми донесе купища благини, но и други работи знам. Повечето хора се познават с баща ми от 40 години, мен ме знаят от малък, аз ги познавам от рибарски излети - смях, емоции, спомени. Плакаха на погребението на баща ми като деца... Не става така, не е хубаво. Все ще намеря начин. Все пак трябва да мога да се понасям, да живея със себе си.

Коганев сега разбирам, че в яда си написал и продължаваш да бълваш толкова лоши неща. .......

 Пресели се някъде където не те знаят и започни на чисто, това е моят съвет!

Аз само в яда си така говоря, иначе съм като агънце. От половин година им плащам ток, асансьор и чистачка на моите съседи, с мед да ги намажеш. Веднъж се прибирам от аерогарата с куфарите и ... няма ток. Мъкни куфари до последния етаж, тичай да платиш тока с глобата за "светкавично" включване... Нито съм домоуправител, нито нищо, но никой не си мръдва пръста. Сега след Нова година ще им дам сметките и ще ги събирам до средата на следващата, ако изобщо ги събера. Щото аз не мога да вървя от врата на врата - кой когато се сети. Много важно - те пък едни сметки...
И те ми дращят по колите... Хубави хора, пожелавам им весели празници.

Преди повече от две години се преместих, но се връщам в БГ по работа, като командировка един вид. Децата учат в странство, жена ми е с тях, а ние с моето куче въртим бизнеса. То моето не е баш куче, ама за такова го водят.

Дай някой майстор на аерографа, да си направя и аз някои работи по моите играчки. Така или иначе на пролет ще строя гараж за няколко коли и ще ми отпадне тая грижа с драскотините.


Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1524 -: 18 Декември, 2012, 20:10:22 »
0
А така успокоил си се, това е добре. Сега позволи ми да поразмишлявам къде грешиш и сам си навличаш проблеми. Защо живееш в блок (апартамент), не съм го допускал, блоковете са за младежта, майка ми (жива е още на 82 години е, живее сама в семейната къща където съм отрасал и аз), тя им вика на блоковете общежития, ей така без да иска сгреши един път и нарече апартамента (имам и аз един, тоталитарно наследство) дето в момента живее дъщеря ми с приятеля си. Направо си е точно описанието, блока си е общежитие с всички произтичащи от това беди, лоша хигиена, шум, трудна интеграция на някои индивиди и в твоя случай, някой лумпен се е изгаврил с колата ти, без даже да помисли за всички тези неща дето ги разправяш за оригиналната боя. Абе нищо добро не те чака там, сам си си виновен тук, смотавай въдиците в тоя блок и се мести в някоя къщичка на село, да се куртолисаш, вие там нали си имате своя Бевърли хилс, например Марково или нещо такова. Аз съм фен на Варвара, нищо че е далечко от Пловдив, хората ми се струват добри а земята е супер плодородна. Това можеш сам да си го решиш, едва ли аз мога да ти давам съвети. При мен някои коли си нощуват от вън на паркинга а някои предпочитам да си ги вкарвам в двора, не ме мързи да чистя снега да им направя място, даже миналата година със счупено коляно бях през зимата и пак с патериците си чистех, доколкото мога. Имам автоматична врата на двора, сам си я правих, блага работа идвам си отнякъде щрак с дистанционното вече съм в двора, щрак с другото вече съм в гаража. Даже по едно време  бях направил дворната порта да се отваря с разпознаване на номера на колите ми. Продавам такъв софтуер и от време на време се налага да го демонстрирам този модул на заинтересовани клиенти и понеже не е писан от нашта фирма а го купувам при едни унгарци а интеграцията си е наша то винаги имам по една демо лицензия, по-рано като ме не мързеше толкова я ползвах за своите цели. Та гаража ми е за три коли и не стига, и в едната къща имам още един гараж ама него го ползваме повече като маза, направил съм му рафтове, от едната страна за консерви и вино, от другата за инструмент и други мъжки забави. За аерографията, имал съм няколко коли с аерография, не знам как се увлякох по това, по принцип си падам по ретрото, имам ретро моторетка, все преглеждам разни сайтове из УК и Холандия, някои неща ми харесват ама душата ми търси нещо друго, хубавите работи са в УСА за съжаление. Ще стигна и до там някои ден и ще си взема каквото ми копнее душата. Иначе сега имам един тюнингвоан Крайслер PT крузер с много, качественна аерография с мотиви от албуми на AC/DC. Децата много му се кефят и не дават да го продавам въпреки, че съм го обявил на сносна цена в мобилето, аз съм си такъв, като си купя кола на другия ден я обявявам за продаване. Не че ми е омръзнала ама да не губя време в маркетинг като реша след половин една година да я продавам. Иначе новите коли са застраховани ама какво от това, разправията си остава за тебе, ако нещо стане. Затова къщичка двор и добри хора наоколо, това е рецептата за спокойствие на по зряла възраст. Не знам, може би ми е провървяло, но при нас е много спокойно,  няма почти никъва престъпност, градът е затворен и полицията си върши добре работата а може би и съзнанието на хората е друго, не мога да се оплача че живея в България. За аерографията сега не мога да те посъветвам точно, имаше едно добро студио в София ама отидоха да работят в Германия и сега не знам ако трябва да поръчам къде. Трябва да се пробвам някои ден сам, гледал съм как го правят.
 Крайслера тук:

http://www.mobile.bg/11345282876599273
« Последна редакция: 18 Декември, 2012, 20:17:10 от Ivel »

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1525 -: 18 Декември, 2012, 20:24:14 »
0
Ние си приказваме сладко а златото си почна да се сипе, все едно го споменахме с лошо днес и то се свлече 1673 вече, май верно пак ще има нива започващи с 15.. А дано ..

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1526 -: 18 Декември, 2012, 21:35:46 »
0
Понеже темата е "накъде вървим..." и поради изчерпване на границата ми на търпимост, за Коледа си пожелавам тази ужасна държава Булгаристан, пълна с получовеци, които си умират от кеф да рушат, да се свърши и да се срине в ада барабар с все простак и патриот. Бойко Борисов да управлява още поне 40 години, българинът бял ден да не види поне още 400 години! Проклето място!!! Проклети хора!!!

E, Коганев, какво му пожелаваш на Боко?! Той и сега е изкукукал и почти не минава ден без бисери. Тошо изкука доста по-късно.

--

Иначе Булгаристан няма да се свърши дори и Боковци и Станишковци да ни управляват 40 години още. И други сме изтърпяли, та тези ли няма. *drinks*

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1527 -: 18 Декември, 2012, 22:02:38 »
0
Крайслерът е много добре направен. Не е за всеки, в мобилето трудно ще намериш мющерия. 

За къщата си напълно прав. Доста време живях в къща (тя и сега си стои готова за живеене и празна), но не в добър квартал. Местих се няколко пъти, докато си намеря сегашната мансарда. Аз уж съм в малка кооперация, но и 7 съседи май са много в БГ. Но когато купувах, малката дъщеря беше на годинка и ми беше притеснено да се местя извън града. Имах планове да строя на Гълъбово, близо до хижа Здравец - сняг, ски, скара, сефалък... Имах чудесен парцел и всичко необходимо, но получих такова хубаво предложение, че не можах да откажа и го продадох. Пък и се преместихме извън страната и жена ми вече не иска и да чуе за къща на село. На баща й му обират селската къща по график - два пъти годишно... Една вила пак на баща й не само я обираха, но и накрая я разглобиха и я изнесоха - тухли, бетон и всичко. В къща на село трябва да се живее постоянно или да си късметлия. Ни СОТ помага, ни полиция, ни нищо - скотовете, като им закряка жабата, не мислят повече от пет минути напред. Не знам за село около Пловдив, в което да няма системни кражби и още по системни пиянски скандали. Аз не намирам за забавно да спя с пистолет под възглавницата, а и изобщо нямам пистолет. Вероятно наистина имаш късмет, а аз никога не разчитам на късмета, дори при игра на табла.
А къща в Пловдив може да се купи на Бунарджика и на още едно-две места, но не мисля да инвестирам повече в татковината. Имотите са като гира на шията - да не избягаш... Стигат ми толкова, че дори и тези ми са много. Вероятно скоро ще продам мансардата, в която живея в момента, и тогава ще видим какви ще ги диплим. Може да взема някоя стара къща в центъра на село в подножието на Родопите или малко по-нависоко - ей така, за да има какво да ръчкам на стари години. Но в центъра, а не на къра. Предпочитам да сложа 155 децибела сирена всякакви сензори и джаджи та всяка котка, която влезе в двора, да съсипва спокойствието на хората в 25 съседни къщи. Поне за 3 минути ще са силно загрижени какво се случва в моя имот. А мен по принцип ще ме няма...

Много съм запален по стари коли, всъщност не чак толкова стари. Между 80-90 година са моите модели, а там има много голям избор. За американските си прав, аз се заглеждам по вановете. Но там е тежка артилерия, много професионално се работи, а аз съм по-скоро ентусиаст. Понакога си мисля дали да не освободя едно хале и да се захвана сериозно с реставрация, но все не ми остава време да проуча какъв потенциал би имало едно такова начинание.
Германските модели за сега са по-достъпни от американските. В БГ 20 и кусур годишни коли все още минават за "нов внос" и се продават за постоянна употреба, затова е трудно да се обясни влечението ми към точно тези автомобили, но пък в навалицата се намират много добри парчета. Един приятел, кубинец, като видя 124-та силно се озадачи, че съм толкова радостен. Да, запазена е, да изглежда като нова, но все пак си е стара кола.  Вика "аз от Куба мога да ти докарам 50 годишна кола, какво толкова...", щото те там все още си ги карат  50 годишните и не ги смятат за ретро.

И те така... Говорете си за златото и не ми обръщайте внимание.
« Последна редакция: 18 Декември, 2012, 22:04:11 от koganev »

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1528 -: 18 Декември, 2012, 22:13:48 »
0
Коганев, с интерес прочетох написаното от теб и .... ме хвана яд. Голямата част от българите ги дразни, когато някой хвърли боклук на улицата, когато изпреварва рисково, когато пробие някой резервоар и още какво ли не. Според мен проблемът е в пълната липса на наказания за такива нарушения. Ето, ти, понеже си добър човек не искаш да намериш и накажеш виновника. Това е една от причините да съм против религията - хората не бива да чакат някой друг да накаже виновните. Ти сложи камера и виж кой е, пък не го наказвай - дай го на застрахователната компания, на която е бръкнал в джоба с хиляди левове. Ще си ги вземат с лихвите. И аз уча децата си да са добри, но има хора, които не заслужават никакво милосърдие. Ако ти можеш, но не накажеш виновника, той ще продължи и ще пострадат и други. Преди години двама младежи "ми дойдоха на гости" в градината да хапнат плодове. Мисля, че те повече никога няма да влезнат в чужда собственост.
Започвам да имам и резерви към варианта "чужбина". Голямото дете е повече от 2 години в Лондон. Ходихме му на гости за олимпиадата и съм малко разочарован. И там се е напълнило с всякаква измет от целия свят. Мои познати преди около 10 г. се установиха там и си купиха къща в нелош квартал. Вече съжаляват - англичаните са станали малцинство в квартала и нещата не вървят на добре. За съжаление така стоят нещата и в останалата част от цивилизования свят.
Имам и съмнения за варианта на Ивел - къща. Аз живея в малък блок и съм в прекрасни отношения с всички съседи. И нямам проблеми с колите. Въпреки това си правя (вече почти завършена) съвременна нова "вила" извън града за целогодишно живеене. Ако бях сам обаче не знам дали нямаше да си остана в блока и да организирам хората да решим всички проблеми, за да ни е добре на всички. И аз плащам тока на входа (през интернет), ама съм събрал парите предварително. Ти твоите си ги разглезил. Сложи табела на входа да ти донесат парите в (ден, час) и ако не стане, хващаш електричар и - ток само на входа и на твоя етаж, асансьора с ключ, само за тебе.
Аз също ще си позволя един съвет. Децата ти очевидно са големи (както и моите) и биха могли да се оправят сами. Командировай и жена си тука, когато и ти си тука, независимо колко добро и умно е кучето ти..
И не се ядосвай - нали знаеш - "да се ядосваш, това значи да наказваш себе си за грешките на другите". Ето, засега побеждаваме пушачите...

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #1529 -: 18 Декември, 2012, 22:21:05 »
+1

 Ето, засега побеждаваме пушачите...

Само Левски!  8)