Форум за имоти > Дискусия за цените

Дали "задържането" на цените на НИ в БГ е реално?

(1/3) > >>

BulCan:
По принцип се говори за оживление на пазара на НИ в БГ от два-три месеца. Използва се и термина "раздвижване". Рекох да погледна малко из обявите да видя как е. Пиша за Варна, защото тук евентуално бих купил нещо.

Един горе-долу стандартен тип апартаменти в Чайка (соц. ЕПК или тухла) - около 100 м2. Обикновенно 2 спални, хол и отделна кухня поспаднаха докъм 100 000 - 120 000 Е (такива, които са за ремонт). Преди 3-4 месеца офертите на такива си бяха твърдо над 130 000 Е.

Друг тип - "ново строителство" от 2000 г. насам (става въпрос за вторични продажби, не от строител) - там гледам едни, които бяха на около 160 000 Е, от около месец са на 130 000 - 140 000.

Отидох да видя по един и от двата типа миналия месец (директно с продавачите си говорих), единият без да става дума за цена свали 9000 Е, другият 5000 Е. Не съм се пазарил, просто им казах, че ми е скъпо и им пожелах успех с продажбите. И двамата продавачи бяха културни и приятни хора, разговора си течеше ОК. И двамата с ипотеки, единият заложил апартамента за бизнес, другият - купен с ипотека. Та от тогава гледам от време на време кога ще се продадат. Стоят си офертните цени един месец и не мърдат. Вчера ми се обажда единият продавач да ми каже, че доста хора идвали, гледали и харесвали, имало само един проблем - пари нямат. Свали ми още 5000 Е (този дето беше свалил с 9000). Днес другият се обажда, че има нова цена - с още 5000 Е надолу. Как да им кажа, че според мен за да продадат трябва да свалят с още по 30 000...  Ще ги оставя да "сондират" пазара и ще гледам на колко ще се продадат.

Иначе по офертни цени не са мръднали от месец. Странна тактика (поне за мен). Каква е ползата да се обаждаш с по-ниска оферта на един (или няколко) потенциални купувачи, при условие, че можеш просто да пуснеш обявата на по-ниска цена, да я видят повече хора и евентуално да продадеш???

Не става дума за строители, които да са се наговорили, ами за частни продавачи. Може би има значение, че обявите са пуснати от агенции? Ама тогава самите купувачи не могат ли да кажат на брокера да промени обявите?

Някой може ли да ми обясни подобна психология на продавача и/или АНИ?

дами и господа:
Аз съм в същото положение, но следя за София. От 1 месец по обявите които следя нищо не е мръднало с  1-2 изключения . Това за оферни цени. Обаче абсолютно всички обяви си стоят , въпреки че има някои сносни за момента цени.
Моето обяснение за това което питаш е :
Така клиента се чувствува някак "специален"
Друго е да гледаш едни цени в обявата, съвсем друго да ти се обадят лично и да ти кажат например  " Понеже съм на зор и затова ти смъквам еди колко си . Ако не ми трябваха спешно парите изобщо нямаше да продавам на такава цена" Един вид има вече далавера тука, не е за изпускане. .

Ако ти обяват някаква крайна дата до която трябва да решиш , щото вече е почти спазарен , така и така все още си в етап на изчакване и не ти пука дали ще го купи някой друг - направо му кажи че ще се обадиш след тази дата .
Така ще се окаже в доста неизгодно за него положение за пазарлък.

BulCan:
Абе не е това, специално тези са свестни, аз иначе ги надушвам номерата. Нещо друго има, което ми убягва (не, че е толкова важно де, просто ми е любопитно). Аз ако съм готов да сваля цена, бих искал това да се знае от възможно най-голям брой хора - т.е. обявата. Да не би агенциите, които всъщност пускат обявите да убеждават продавачите да държат цената на обявата? Ама и това няма голям смисъл - нали целта на агенциите е да стане сделка?

дами и господа:

--- Цитат на: BulCan в 20 Май, 2010, 19:28:07 ---Абе не е това, специално тези са свестни, аз иначе ги надушвам номерата. Нещо друго има, което ми убягва (не, че е толкова важно де, просто ми е любопитно). Аз ако съм готов да сваля цена, бих искал това да се знае от възможно най-голям брой хора - т.е. обявата. Да не би агенциите, които всъщност пускат обявите да убеждават продавачите да държат цената на обявата? Ама и това няма голям смисъл - нали целта на агенциите е да стане сделка?

--- Край на цитат ---

Е, на мен също ще ми е доста любопитно дали има някаква умисъл или просто така се е случило.
А ти сигурен ли си че самите продавачи си следят обявата. Тя е пусната от друг- в случая Агенция.
Тогава се получава следното:
Продавача вече е склонен да свали примерно 10к. ,агенцията го знае това и ако му намери продавач може да изкара
повече от стандартния си процент , дори доста повече, дори и да има пазарлък.
Лакомията е голям фактор !
 На пръв поглед за това се сещам.

nino:
 ;)Ще споделя и моите наблюдения - опират се на конкртна оферта. Преди време писах в една от темите на собств.31(ако не се лъжа) за този случай. От 2 години вече продават двустаен апартамент - панел от 1975 г- Започнали от 50 хил. Миналото лято свалят на 48, зимата - 44(43) хил. Тази пролет - по Великден свалят цената (след едномесечно отсъствие от сайта) на 41 хил. Брокерката, на която се обадих да питам за някои подробности, се отнесе лоялно (аз знаех отговорите от предишен оглед), каза, че е възможен коментар и ще направи всичко по силите си да постигне сделка, но първо да го видя. След едномесечно висене на тази цена 41 хил , миналата седмица се появи отново на цена 43 хил. Брокерката беше убедена, че и предишната цена е висока и вече е безкрайно уморена от предлагането и невъзможната продажба на този апартамент, но явно собствениците са на друго мнение. Останала е само тази фирма да ги представлява , другите две, очевидно са се отказали...
Та така- не съм сигурна дали винаги брокерите са тези, които вдигат обявената цена. Просто хората смятат, че е настъпил сезонаът на активното пазаруване и чакат да дойде благодарния купувач. Разбира се това е частен случай, но го споделям заради обогатяване на картинката.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия