Автор Тема: Хоби  (Прочетена 110502 пъти)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #255 -: 30 Септември, 2010, 17:30:35 »
0

 :D :D :D


Джим, представи си, че си на място където обичаш да бъдеш. И, червената точка е слънцето, а бялото е чисто бяло. Няма я тъщата...  , няма ядове (това са отсенките)... чисто... Няма, защото си им намалил размерите, до микроскопични частички, каквито са в действителност. Ние ги правим големи... И ти е толкова хубаво, зареждаш се с енергия и придобиваш сили да преобърнеш света...

...4...3...2...1... Пляс!  :o :D

Пробвай, ако не се получи, тогава... :)

Francis Goya - La Playa


 :) *drink11*


Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #256 -: 01 Октомври, 2010, 16:34:32 »
0

Adriano Celentano - Brutta /превод/


 :D :D :D :D :D :D

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #257 -: 03 Октомври, 2010, 08:50:17 »
+1
Мебели от палети:  :D

http://www.x4duros.com/search/label/Palet

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #258 -: 10 Май, 2011, 22:19:41 »
0
Чудех се къде да попитам за съвет и изрових тази стара тема за хобита. Крайно време ми е да си подменя видеокамерата (поне от 2 години се каня). Доста попрочетох на нета, гледах разни samples на youtube и горе-долу стесних избора до няколко марки и модела. Ще ми се да е HD и най-доброто, което виждам са flagships в prosumer (демек не професионалните, но не и ширпотребата) категориите на Канон, Панасоник и Сони - (Canon HF G10, Panasonic TM900 или TM700, Sony HDR CX700).  И четирите модела имат и viewfinder освен LCD екран, което за мен лично е важно. Дотук добре, всяка си има предимства пред другите, но все може да се направи избор, макар и не толкова лесен. Истинският проблем обаче идва от типа и размера на файловете които използват тези машинки - AVCHD. Въпросът е и на какво се плейват после освен на компютър? По разни англоезични форуми съветват да се ползва камерата и като плейър, но за мен това не си е работа. За едитинг изобщо не говорим, не знам дали моят лаптоп с I 5 процесор и 4 GB RAM ще свърши работа. Днес отидох в един магазин и записах 3 кратки клипа на SD карта с най-доброто, което имаха Панасоник SD700 (то по-важен беше формата де) и направих проба на моят мултимедиа плейър (TVIX M-6500A). Върти ги, качеството на звук и картина е добро, но като отделни клипове и отгоре на всичко като свърши клипа плейъра се Re-boot-ва. Иначе тази джаджа върти почти всичко възможно.

Някой има ли опит с такива файлове - AVCHD?

Лаптопа ги върти с Windows Media Player, може бе трябва да се включва с HDMI кабел директно към ТВ.

После пък си помислих дали има някъкви видеокамери на стандартна дефиниция, които да дават прилична картина на 50-инчова плазма. Нещо не мога да намеря на youtube samples, които да ми харесат, даже и гледани на лаптоп. Някой има ли идея за добра камера на стандартна дефиниция, тогава файловете май са MPEG 4 (не ги разбирам изобщо) и могат да се записват на DVD и да се въртят на DVD плейър. Опита ми до момента показва, че разликата в качеството на картината не е непременно резолюцията, а е компонент от много неща. Някои HvID файлове от замундата изглеждат прекрасно на моят ТВ, не е нужно да са на HD.

Та някой има ли опит с добра видеокамера със стандартна резолюция?

И последно - някой снимал ли е видео с DSLR фотоапарат (не става дума за сапунерките, а огледално-рефлексен)? Някои изглеждат просто великолепно на youtube, направо като кадри от филм, по-добри от която и да е видеокамера, но проблема е с фокуса - има някои апарати с ужким автоматичен, но не е на ниво, само ръчен фокус става, ама като пробвах да фокусирам ръчно с моят (не прави видео, но просто пробвах) и се оказа доста трудно да се върти насам-натам и да се фокусира на ръка, да не говорим ако и се зумва в същото време...

Сигурен съм, че Додо ще напише това-онова, ако и други споделят опит, ще съм благодарен. Извинявам се за дългият пост :)

 *drink4*
« Последна редакция: 10 Май, 2011, 22:22:00 от BulCan »
I say what I do and do what I say.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #259 -: 10 Май, 2011, 22:49:40 »
0
Формат на файл значи, че се записват определени данни по определен начин :) Т.е. от един формат може да се конвертира във всеки друг. Ако имаш нещо записано AVCHD, после можеш да го конвертираш в MPEG4 или да си го направиш на DVD с менюта и т.н. - като купен диск. Примерно излиза ти меню:
- Малдивите 2010 *****
- Пирин 2010 *****
- София 2011 *
избираш си и тръгва съответното филмче
:)
Иначе за качество - в онзи сайт за ревюта на камери най-полезната характеристика е броят реални рзличими линии във видеото. Защото то пише на камерата HD, ама се оказва, че реално се различават само 300-400 линии, а не 1080...
Друга характеристика е максимален "bitrate" - AVCHD (беше) с максимален 2 пъти по-нисък от MPEG4, това е важно за видеото - има компресия, така че ако обемът данни на секунда е по-малък, ще има повече квадратчета при по-динамично движение. Аз като си купувах камера, тъкмо го бяха измислили това AVCHD и тогава качеството беше доста по-зле като се сравнява с лентовите (MPEG4), сега май са го подобрили.

А за фокуса - то и при професионалните камери не се ползва много - забележи във филмите колко рядко се сменя фокуса. Евентуално ако се прави при диалог преход от единия човек на другия. Това с DSLR може да се прави много забавно - слага се ограничител, така че да можеш да въртиш пръстена с фокуса точно до примерно 3 метра (където се намира на фокус обекта, към който искаш да смениш фокуса). Фокусираш на 2 метра, започваш да снимаш каквото има там, след това когато ти трябва да го смениш на другия обект завърташ без да гледаш подробности и пръстенът спира сам точно където трябва. Но мисля, че с DSLR не става за снимане дълго време по пътувания, много по-неудобно е от камерите които се сливат с ръката.

Скоро попаднах по друг повод на сайта на един, който измисля много гениални работи, та той си е направил steadycam за $15 (обикновено струва 5 цифрена сума) и върши страхотна работа (това са тия механизми, които убиват треперенето и друсането). Като си вземеш камера и се правиш на оператор, сглоби си едно такова :)

http://14dollarstabilizer.org/

ето демо:

Poor Man's Camera Stabilizer Example Usage - Hallway


Poor Man's Camera Stabilizer Example Usage - Soccer



А ето и за по-така  *rofl*

« Последна редакция: 10 Май, 2011, 23:20:42 от dodo2 »

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #260 -: 11 Май, 2011, 02:44:14 »
0
Додич, мерси за инфото. Чак толкова не се впрягам, искам само идеално качество на образа, нищо повече :) Като понапредна малко с познанията си или поналучкам нещо, може да питам пак :)  *drink4*
I say what I do and do what I say.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #261 -: 28 Май, 2011, 00:08:10 »
0
Какво стана с камерата?

А скоро ще излезе новият Canon 5D :)

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #262 -: 28 Май, 2011, 00:40:41 »
0
Ами поръчах видеокамера - Panasonic TM900 от Amazon.co.uk. Ама понеже си взех и една SD карта ми изпратиха съобщение, че картите ги нямало в наличност и ще трябва малко да чакам (дават ми опция да се откажа от картата и да пратят веднага камерата, ако до понеделник-вторник не са ги получили така и ще направя). Доста мислих и реших да си upgrade видеокамерата, а за DSLR-a ще почакам да видя до края на годината дали Nikon ще изкарат заместник на D700 (искам да е хем full frame, хем да е Nikon, хем да прави и видео, ама да не е толкова голям и тежък като D3s, нито да е 8000 лв.) :):):)

Канон имат много добри неща, но съм тръгнал с Никон още от 1995 с филмовите SLR апарати и хем съм посъбрал обективи, хем съм и малко традиционалист :) От самите видеокамери се колебах много м-у Canon HF G10, Sony CX700 и този Panasonic, тук няма магазин, в който човек да може да ги пробва и трите на място (съмнявам се, че даже и едната може да се намери в момента), та избрах Панасоника по ревюта из Нета и samples на youtube (не е без значение, че е и около 500 Е по-евтин от Канона). Няма сериозни подобрения от миналогодишният модел - ТМ700, но пък той вече не се продава като нов, а пък който си го е купил още не го продава втора ръка. Като я получа, ще дам мнение...

P.S. Идеята беше, че и трите топ модела видеокамери дават възможност за ръчен контрол на фокус, бленда и shutter speed (освен фокуса никога не съм ги пробвал на видеокамера). Предполагам, че до някъква степен може да се играе с дълбочина на полето (не както на фотоапарат де). Другото е, че освен LCD имат и viewfinder (както камерите от 90-те, за мен е важно) иначе всички други по-ниски модели са с LCD само. От трите модела само Панасоника предлага запис и на стандартна дефиниция (освен 50р и 25р на HD), та ако не ми се правят големи файлове или по-скоро ако нямам място на носителя, мога да минавам и на SD.
« Последна редакция: 28 Май, 2011, 01:01:48 от BulCan »
I say what I do and do what I say.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #263 -: 19 Август, 2011, 00:49:04 »
0
Хоп!
Някой случайно да е ходил на палатка по планините скоро?
Едно време (края на 80те, началото на 90те) обикаляхме планините и си опъвахме палатки където си искаме, пък и огънче си палехме (без да изсичаме клека :) ) без опасност да ни сгази стадо разгонени бикове или да ни гръмнат хайдути с пушки.. разбира си почиствахме след нас, за разлика от някои цапащи говеда, които и тогава ги имаше.
Сега обаче реших да видя как стоят нещата, разни текстове от 500-5000 лева глоба за палатка, при това навсякъде е забранено...
Та има ли някой пресни впечатления от подобни преживявания?

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #264 -: 01 Септември, 2011, 19:45:00 »
0
Отговаряйте, бе! :)

Нов въпрос - хотел или хостел близо до Soho в Лондон, някой да препоръча? Едно време BulCan беше хвалил хотел в Лондон ама май беше в другия форум и не го намирам...

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #265 -: 02 Септември, 2011, 00:30:16 »
0
Отговаряйте, бе! :)

Нов въпрос - хотел или хостел близо до Soho в Лондон, някой да препоръча? Едно време BulCan беше хвалил хотел в Лондон ама май беше в другия форум и не го намирам...

Не беше близо до Сохо, но беше много удобен, ще трябва да поровя из travel кореспонденцията си, дано да го намеря, до Хайд Парк беше, до метрото и до спирката на hop-on hop off double decker bus (този туристическия дето го има даже и във Варна:):) но си е далавера, включва и корабче по Темза). Доста приличен хотел на добро място за около 80 Е на вечер. Сега ще видя дали мога да намеря данни, на няколко приятели от Канада го препорачах и бяха доволни... Лондон е изключително интересен и заради нещата, които се случват (временни изложби, концерти, джаз клубове и пр.), не само това, което го има постоянно, трябва да се следи Time Out Magazine... Ще проеря каквото мога и ще пиша
I say what I do and do what I say.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #266 -: 02 Септември, 2011, 02:09:21 »
0
Отговаряйте, бе! :)

Нов въпрос - хотел или хостел близо до Soho в Лондон, някой да препоръча? Едно време BulCan беше хвалил хотел в Лондон ама май беше в другия форум и не го намирам...


Сега го намерих по архива на електронната поща, website e www.centralparklondon.co.uk , мисля, че го има и на booking.com (вече не си спомням откъде го резервирах, директно до тях е било, сега видях).

Иначе се програмирай всичко предварително. Много неща се случват в Лондон... Повече от другите "световни центрове" (Ню Йорк, Лос Анжелис, Хонг Конг). Просто чети Time Out Magazine и си направи резервациите предварително. Едно страхотно място в Сохо (леко снобско, но могат да се чуят световни величини) - http://www.ronniescotts.co.uk/
Нощтно време след 24.00 когато метрото не работи вече има много удобен автобусен транспорт, но трябва да си много наясно (има подробни карти в туристическите центрове, мисля и че по нета могат да се намерят), "далаверата" е има Oyster Card за определено време, която важи за всякакъв вид транспорт за определено време. Комбинации всякъкви, въпроса е да си изкарате пълноценно времето там, а не е като да няма какво да се прави... :) Колкото повече си планираш и резервираш предварително, толкова по-добре :)  *drink4*
I say what I do and do what I say.

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #267 -: 02 Септември, 2011, 09:45:57 »
0
Това лято мина много бързо с толкова работа и проблеми... :(
Додо, кога ще ходиш в Лондон, за колко дена и с колко човека ? Дъщерята учи там и след няколко дни тръгва. Научила е някакви хитрости за пазаруване и резервации и може да ти бъде полезна. Е, ти може и да ги знаеш тези работи, но тя все пак е от една година там и ако търсиш нещо тя може и да те насочи или да пита приятелите си.
Учудвам се, че палатката е такъв проблем. Тука, където живея през лятото виждам доста палатки, близо до брега. Обикновено са рибари, но има и хора, решили да прекарат няколко дена (уикенда) на планина. Имам и приятели, които ходят в Гърция с палатки. 

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #268 -: 02 Септември, 2011, 13:07:27 »
0
За 4 дни по следващите празници 22-25.09. Питай я за толкова време коя карта за метрото е най-хубава :)

Засега съм купил билети само за STOMP (аз съм го гледал в Ню Йорк преди 10 години, та хем ще е различно, хем и на жената ми да го покажа), то е в Ambassadors Theatre. Ако не го е гледала и го препоръчай на дъщеря ти! Друго мисля на място ако нещо ни хареса.

А този хотел наистина е много изгоден и на хубаво място! Сега става дилема :) Защото в последно време спим все по хостели, че е по-забавно имам един ден за размисъл :)

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Хоби
« Отговор #269 -: 02 Септември, 2011, 14:16:10 »
0
Додо, мисля, че за метрото това ти трябва, виж си зоните на картата на метрото (да знаеш до къде ще ходиш предимно) и си прецени за всеки ден ли ще си вземате карти или за 7 дни (аз бих си взел за 7 дни, нищо, че ще я ползвам 4, пак излиза по-евтино):

http://visitorshop.tfl.gov.uk/travelcards/7-day/product/7-day-travelcard.html

Ето ти и карта на зоните:

http://www.tfl.gov.uk/assets/downloads/oyster-rail-services-map.pdf

Алтернативата е Oyster Card (преди три години можеше да се вземе както горните карти за няколко дни, сега ми се струва, че горните карти изземват тази функция). И двете мисля, че важат денонощно за всякакъв вид транспорт. Не подценявай и автобусите, особено през нощта като затвори метрото, много са удобни, но ти трябва карта и да ги разучиш добре. Такси те съветвам да не вземаш (по икономически причини).

Ако сте за пръв път в Лондон, отново препорачвам The Big Bus билет, важи 24 часа, мисля, че бяха 2 кръга, обикалят много места и от вторият етаж се вижда и снима много добре. Прочети ги, мисля, че или те или конкурентната компания включваха и круиз по Темза. И буса и круиза са hop-on, hop-off (т.е. можеш да се качваш и слизаш на определени спирки)

Трика е да не слизаш никъде - даже на автобуса правиш 2 пъти едно след друго и двата кръга - първият път слушаш (дават ти слушалки) и гледаш, вторият път снимаш. Така добиваш много добра обща представа за града и кое къде е, от реката също се вижда много хубаво. Следващите дни набелязаните обекти ги "отстрелваш" с метрото. Започнеш ли да слизаш по разни спирки на буса или корабчето, няма да направиш целият маршрут (то и с такава цел се продава, почти всички правят така, е БГ тарикатите не са ги слагали в сметката) :):):)

Ето ти карта на маршрута на Big Bus:

http://www.bigbustours.com/UploadedFiles/Big_Bus_Tours_London_Map_2011_201104013156.pdf

Ето и заглавната им страница:

http://www.bigbustours.com/eng/london/custompage.aspx?id=london_sightseeing_tour&gclid=

Отделяте си един цял ден за буса и корабчето без да слизате (на буса има една смяна на Marble Arch, не може да се избегне). На буса най-отпред седалките са почти винаги заети, ако няма пробвате най-отзад (така може да се обращате, гледате и снимате без да се виждат главите на останалите хора в буса). Другото предимство да не се слиза никъде е, че все някога добрите седалки отпред и отзад се освобождават и после ги ползваш за пълна обиколка :):)

Не подценявай Time Out, виж си предварително какво се случва през тези 4 дни:

http://www.timeout.com/london/

STOMP изгежда много интересно, но имате още 2 или 3 вечери и е изключено да няма други интересни неща през това време.

За London Eye предварителните билети са по-скъпи, като се отиде към 9 ч. сутринта и не се чака много.

Ако се сетя нещо друго полезно или интересно ще пиша.
« Последна редакция: 02 Септември, 2011, 14:21:31 от BulCan »
I say what I do and do what I say.