Автор Тема: Аргументи за покачване на цените?  (Прочетена 47558 пъти)

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #45 -: 29 Юли, 2010, 11:01:48 »
+1
Ето от мен една  тенденция в полза на бъдещо покачване или задържане на цените. Имаме ръст от 15 % в новоотпуснатите кредити.




Основни параметри на пазара на имоти II трим. 2010

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #46 -: 31 Юли, 2010, 21:22:27 »
0
Да дам един частен случай за причина за покачване. И преди писах за една кооперацийка на Нишава, която единствена ми харесва от новите (с дървен сайдинг на места). Цените 2008ма бяха 2000 евро/м2, 2009 - 1500 евро, 2010 - 1250 в началото. Днес звъннах от любопитство. (През тези години се продаваха два апартамента - 103 м2 (релно 89) и един по-малък, вероятно реални 60). Та днес човекът каза че е останал един - по-големият и цената е 1350 евро/м2 :D Има раздвижване на пазара!

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #47 -: 31 Юли, 2010, 22:34:08 »
0
Понеже предишният пример беше продиктуван от частен случай и моят ще е такъв - цените на обявите в имот. бг. От около година наблюдавам три имота- четиристаен в левски г, къща в редута - 160кв.м. и двустайният ми панел в Слатина- най-старото населеното селище в Сердика- 8 хилядолетия преди христа, което я изпраща като подходяща дестинация още в праисторията. Та след това лирично отклонение по същество- средната цена на първия преди три месеца беше 77000, днес е 80000; втория - преди три месеца - 47000, сега 51000, за третия ми е трудно да кажа, защото до преди три месеца ми излизаха около 250000, сега днес ми излизат четири обяви със средна цена 669000 юри, което ако е вярно трябва да си ударя задника в тавана, но знам, че тази цена едва ли е реалната.
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #48 -: 31 Юли, 2010, 22:48:32 »
0
Така, само че проблемът е, че частните случаи не правят общото. Като говорим за imot.bg ето актуална картинка от тайните графики на dodo2:



Падаааа-т и никакво намерение нямат да се вдигат.

Даже може да се допълни следното: след като средните цени падат като цяло, щом има частни примери, при които цената се качва, от тук следва, че има други частни примери, при които цената пада по-силно отколкото се е качила тази, на предните примери.

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #49 -: 31 Юли, 2010, 22:56:41 »
-2
Ами при най долната ти графика в червения цвят вече има покачване, при другите заспиване на едни нива. Между другото при имот бг  и трите имота имам покачване, което как го отчиташ при тайните ти графики не мога да разбера. Може би си някакъв мистериозен алхимик баещ за срив на цените. Но дали ще ти помогне стрит рог от носорог + кръв от жертвено козле нахапано от прайд лъвове в саваната по време на паша. Според мен ти трябва и изсушена глава на прилеп потопена в урина от хипопотам.

Аз като гледам графиката, свободното падане е приключило на 30.11.2009г., когато закупих моят последен имот. Дали съм уцелил, времето ще покаже. След това на плавния тренд падане ли го зовеш?
« Последна редакция: 31 Юли, 2010, 23:00:46 от Собственик 31 »
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #50 -: 31 Юли, 2010, 23:17:53 »
0
1. Червената графика е тук по исторически причини - това е "средна цена според imoti.net" - тя е абсолютно грешна и не представлява нищо. Щели да си я поправят от незнам си колко години, дъра-бъра.

2. Като цяло информацията от imoti.net (сините) не ги гледай много - там има много по-малко обяви от imot.bg.

3. Средната цена в imot.bg спада с постоянна скорост. Напълно вярно е, че е плавно (около 12% годишно), обаче така изглежда, заради големите проценти с които свикнахме. В нормално време 12% годишно е срив и би предизвикал паника, а сега се казва "брей колко малко" :)

4. Медианата (тъмно зелената) има един застой на 850, защото много имоти са с такава цена (неколкократно повече от такива с 851 или 849) и докато прескочат линията минава доста повече време. Щом се прескочи, скоростта на заминаване надолу пак е както преди.


Не ти сванах въпроса как твоите примери били отразени. Ако всички обяви са 100, ако три обяви са се качили с 20%, а по същото време цената на всички обяви е паднала с 1%, то следва че на други три обяви цената е паднала с повече от 20%, надявам се така да е по-ясно.

И един мини пример:
три обяви с цена на квадратен метър: 100, 100, 100 - средно = 100
след месец средната цена е паднала плавно на 99 (с 1% надолу), но първият имот е станал от 100 на 110 (с 10% нагоре). Колко е цената на третия, ако вторият си е останал 100?
Отговор: 110, 100, 87 - средно = 99
Извод - първият се е повишил с 10%, но за сметка на това третият се е понижил с 13%. Ясно?

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #51 -: 31 Юли, 2010, 23:23:35 »
-3
Само, че при мен и трите са се покачили. И второ - това гледай онова не гледай не е ли твое частно мнение , следователно частен случай? Ти сега да не съжалиш че си публикувал графики? ;)Моите обяви са отразени по следния начин - имам един имот и му проверявам цената от време на време за да знам колко пари да получа от влогарите. Изписвам му параметрите и след това гледам средната цена а не най-високата както си мислиш. Анадъмно САХИБА?
« Последна редакция: 31 Юли, 2010, 23:31:48 от Собственик 31 »
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

дами и господа

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #52 -: 31 Юли, 2010, 23:42:58 »
0
Аз пък наблюдавам около- 20-30 имота 3-4 стайни в център от доста време , има съвсем слабо понижение по повечето. Но в интерес на истината на някои на които им намалиха цената ударно - имам в предвид не наведнъж ,а на 4-5 пъти през 10-на дена грубо изчезнаха от обявите.
Предполагам че са ги купили.
Сега на ред е един дето се чудя как не са го взели още.
Между другото за тия които гледам в този район горе долу отговарят тези зелените плавни линии на статистиките ти.
Ама това статистики да се правят в Бг с тази неточна информация не знам какво ще се получи.
Даже съм забелязал че хората автоматично си "приравняват" квадратурата на новото към старото строителство и тогава си изчисляват.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #53 -: 31 Юли, 2010, 23:47:55 »
0
По-скоро са насоки, защото като гледам не си наясно какво е показано на картинката. Вече ми става досадно всеки път да трябва да обяснявам какво е изобразено. Може би пак трябва да обясня и защо на imoti.net графиката е грешна? Вярната средна цена на обявите в imoti.net (това, което показват там на първа страница) е със 70 евро по-висока.

Сега ще ти дообясня и защо е много глупаво да гледаш обявите от определен тип в един квартал, чийто брой е 10, 20 или 30. Много просто - извадката не е достатъчно голяма, така че да кажеш каквото и да е. За пример - пак сайта imoti.net и една тяхна гениална статия собствено производство - "1340 евро/м2 искат за търговски площи във Варна" от 08.03.2010.

Цвък.

Какво обаче става след това би се попитал?

След една седмица вече същата извадка е 1141 евро/м2. "Спад" от 15% за една седмица!? Не, това не е спад, това не е нищо.

След още една седмица извадката вече е 1030 евро/м2. "Спад" с още 10%?? Ала-бала.

Заключение - когато се сравняват средни цени и подобни, трябва да има много голям брой, иначе е дрън-дрън. Ето защо всяко "ерудирано" заключение на "Кредит Консулт" или както там бяха и често пускат ПР, за да напомнят за себе си, (с 5 договора за кредит през месеца), разни агенцийки с по 10-20 сделки, та всеки публикуван бълвоч от тях е за кофата. Продали този месец нещо и хоп - раздвижване на пазара. "Имаме 100% ръст на сделките - миналия месец пет, този десет, ура!"

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #54 -: 31 Юли, 2010, 23:58:03 »
0
Няма какво да ми обясняваш, на мен това е пределно ясноо, иначе нямаше да дам третия пример за имота ми в кв.Редута с поишение на средната цена за три месеца от три пъти!!!  Второто което исках да ти прошушна е че тук обсъждаме средни цени, а не изкривените данни на някакви агенцийки, защото аз работя за себе си и не съм брокер.
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #55 -: 01 Август, 2010, 00:06:27 »
0
Хем ти е ясно, хем продължаваш. Опитах се да ти кажа, че е безпредметно да се смята средна цена на 4 (четири) имота. Утре може да е милион, след два дни - 250К. И така да стане нищо не можеш да кажеш. Може само "В Редута се продават 4 къщи на цена A, B, C, D". Нищо повече.

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #56 -: 01 Август, 2010, 00:09:48 »
-2
Ако държиш твоята дума да е последна- давай, предавам се. Само че и твоят поглед не е обективен. Това се опитвам от половин час да ти обясня. Спирам да пиша по тази тема за момента за да си кажеш последната дума защото трябва да си ти .
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #57 -: 01 Август, 2010, 00:40:14 »
0
Второто което исках да ти прошушна е че тук обсъждаме средни цени, а не изкривените данни на някакви агенцийки, защото аз работя за себе си и не съм брокер.

Докато говорим се създаде картинката за днес и средните цени са с 0.1% по-ниски от вчера. Посоката?

MORSKI

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 109
  • Карма: +13/-5
  • Респект: +13
    • Профил
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #58 -: 01 Август, 2010, 23:01:53 »
0
Додо интересна ще бъде графиката без София и Варна.В северна Б-я където живее 1/3 от бг населението падането е 50% визирам Видин,Враца ,Монтана ,В.Търново,Плевен ,Русе и т.н.В южна б-я имотите са паднали с 30-40%. в големите градове.Мисля че Варна и  София задържаха цени и от 3 месеца спада е малък.

В имот бг имаше графики за всеки квартал на всеки град уви вече ги няма.

koganev

  • Гост
Re: Аргументи за покачване на цените?
« Отговор #59 -: 05 Август, 2010, 11:43:53 »
0
Няма ли да идват виетнамците или севернокорейците вече? Айде, че след време и на сомалийци ще се радваме...