Анкета

За колко време Интернет ще докара до фалит АНИ

1 година
1 (4.3%)
3-5 години
4 (17.4%)
5-10 години
2 (8.7%)
Вече са на ръба на фалита
7 (30.4%)
Това са митове
9 (39.1%)

Общ брой гласове: 20

Гласуването приключено: 23 Септември, 2012, 10:00:33

Автор Тема: Агенциите не вършат грам работа - само пречат  (Прочетена 109150 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
0
Този път съм 100% съгласен с казаното от goro. Между другото както написах и по-назад, точно заради изброените простотии на българските брокери, би трябвало човек да наема агент да му търси имот и да не се занимава с всички тези "ама то еди кой си го няма сега" и т.н.

За да изясним личната ми позиция - аз търсеХ парцел и някак си не можех да приема друг да гледа вместо мен. Имам и достатъчно свободно време аз да си обикалям. Освен това може да изглеждам ядосан на всички глупости, но просто така се изразявам - реално контактите с брокерите водят до смях по-скоро. Ама много са смешни нашите брокери. Който не вярва, да вдигне телефона и да си поконтактува малко с тях.

Иначе то не се отнася само до търсене на имот, а за всичко - човек стандартно трябва да изкарва $$$ с това което може, защото го прави най-оптимално и да плаща на друг за другите работи. Е, разбира се ако е поне малко повече от обикновен бачкатор на минимална заплата.

Само че идва и моментът с разнообразието. Аз си кося сам двора (и още не съм свършил) вместо да дам 50 лева на някой циганин. Защото не може само на стол да се седи в крайна сметка. А само косачката струва 10 пъти повече от тази сума.

Миналата година една оградка правих 2 седмици, реално в пари златна ще е, ако я сметна според човекочасовете, обаче друго си е сам да си я направиш. А и стана много по-красива от готовите, който я види само ахка.

Ето сега ми се върти ми в главата относно камъшитения покрив да ида 2 седмици чирак на някой англичанин, да му "открадна" занаята и да си го направя сам ;)

*drink5*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
0

Додо,
Tова е друго. Защо не? :) Правиш го за собствено удоволствие и удовлетворение.
И аз правех преди едни герданчета и гривнички. Вярно, че бяха уникални, аз си измислях моделите. Въпреки това, печалбата изобщо не си струваше труда, но ми доставяше удоволствие. :)

 *drink9*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
0
Ами да, това което искам да кажа е - който иска и когато иска да плаща 3% на агент в ролята си на купувач. Ама не мога да приема някой да ми се натриса и първо да иска 3% без да съм го желал, а освен това вероятността за прецакване е по-голяма (поне в БГ - тук "брокерът" те гледа в очите и лъже, само и само да стане сделка, що се отнася до парцелите имам безкрайно много лични примери). От гледна точка на купувача такива агенции също пречат, защото заради трите процента отхвърлят потенциални клиенти. А пък заради страхът "колега" да им отрадне обявата, вредата е повсеместна, защото сме свидетели на идиотски обяви с нулева или заблуждаваща информация.

Времето на купувачите също е ценно - вместо с един ден преглед на обяви да може да се избере каквото иска, той трябва един месец да говори с луди брокери и да се опитва да изкопчи някаква информация, защото я стискат, тъй като искат допълнителни 3%. И ако търсех апартамент, първо трябва да платя 5 лева "такса оглед", за да разбера, че тоалетната е във вид на някоя от тези двете по-назад, но е много "луксозна" в обявата на думи :)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
0

Точно така си е, за съжаление.  Аз затова ги оприличих, че масово са като "тапа". Не е никак проста работа, да се работи с клиенти. И не само това. Въпреки това, много се хванаха, щото: "какво му е - много проста работа, пък падат едни пари... " Сега, като няма и наглеят, до безобразие.

Много ме нерви тази такса оглед. Една ме води, ама нямаше нищо общо с параметрите, които и бях задала. В един момент и казах: виж сега, ако толкова искаш да изкараш нЕкви пари да ти ги дам, но ме заведи на 2, максимум 3 огледа, но по моите критерии. Ако няма какво да ми покажеш, да не си губим времето. Ами... то имало, ама  колегата, ...и т.н. приказки от хиляда и една нощ.

Виждате ли, как и тук, независимо от многобройните агенции, има ниша? Просто защото, повечето не са никаква конкуренция.

 *drink9*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
Уф...
Не мога да те разбера, Муза

Какви са тези СТРАШНИ договори дето сключват българските АНИ та да се превръщат в ТАПА?


Ето ти едно стандартно нареждане за оглед от гр.:

Цитат
НАРЕЖДАНЕ ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ НА ИМОТ

Към ....., с управител .....,
посредник при сделки с недвижимости
с решение .................
на Професионалната Камара на Посредниците,  дружество .....(град).....

Долуподписаният .... (лични данни, адрес, данъчен номер, телефон и т.н.) .......

Моля да ми бъдат представени за

1. Закупуване  2. Наемане  3. Строителство срещу обезщетение

(огражда се съответната цифра или се чекира в ел.варианта)

имотите
Адрес на имотаОписаниеЦена%-Сумаподпис
1
2
....

Декларирам, че при сключване на договор, касаещ горните имоти с мен, с член на семейството ми или с .... (трето лице) ....., когото/която представлявам и действам за негово/нейна сметка, ще имам задължението да ви изплатя уговореното възнаграждение вписано по горе в колона “%-Сума” утежнено с ДДС, както е разпоредено в действащите закони и разпоредби.
Това Ви възнаграждение считам за справедливо, уместно и не прекалено и имам задължението  да го изплатя в деня на подписването на предварителния или окончателния договор.

Получих копие от настоящото нареждане.

С уважение: ... (Подпис на наредителя)...




1. Няма сериозен посредник дето да си губи времето да ви разкарва по имоти, които не отговарят на критериите ви. Разбира се, нормално е с по-неопитни или ако не обясните добре какво търсите, да видите 1-2 имота не точно според вкуса си. Но... максимум на 3 -тия опитния брокер вече знае дали разполага с необходимия имот, дали да ви води на 4-ти, или сте човек който не е наясно какво иска и само му губите времето. (По повод последното, като си помисля, че част от колегите тук отказват да работят с българи, вероятно доста разигравани, май проблема в бг не е само в брокерите)

2. Който не иска да плаща на посредник, не подписва горното и не търси услуги от посредник.
Никакви. Толкова.
(Само в бг могат да се чуят такива - не абсурдни, ами безумни ли, смехотворни ли да ги нарека, обвинения: някой си чел обявата на посредник, обадил му се по телефона, но последният отказал да му каже "майчиното си мляко"
- изгубил си времето - купувача - вкарали го мошенически в разходи за... четене и телефон  ;)
Само данък за търкането на зъбите си и износването на очите си не е поискал още. )


Никакви задължения не произтичат за купувача/продавача, ако не купи/продаде някой от гледаните/възложените имоти. (В общия случай)

Подобно е и нареждането за възлагане на имот.
Та... Пак да попитам, защото наистина не разбирам:
Какви са тези СТРАШНИ договори дето ви карат да подписвате българските АНИ, дето ви плашат, при условие че нямате намерение да си играете на прескочи кобила.


Как да прескочиш гръцки посредник и рисковете

Отиваш с приятел. Подписва навсякъде той и давате неговите данни.
После намирате собственика (По вероятно е, вече да са ви запознали с него и никой няма да го крие, освен ако последният изрично не го е наредил на посредника).
Пристъпвате към сделката.

Разбира се - има едно малко неудобство и един малък риск.
Неудобството: трябва продавача да се съгласи да участва в далаверата - иначе ще уведоми посредника.
Рискът: има вероятност да бъдете съдени тримата вкупом, ако е участвувал и продавача или само двамата, ако сте големи тарикати. (В този случай до съд се стига най-бързо и неминуемо.)
Стигне ли се до съд, тъй като подписите на двама ги има под две отделни нареждания, имота е вписан преди съответната дата в книгата на посредника и няма как да не оставите и други доказателства, вероятността да ви осъдят тримата вкупом приближава 100%.
Ще платите.
Но проблемите не свършват тук.
По ГНК това може да бъде класифицирано като измама.
Измамата е престъпление наказуемо със затвор!

Допускам, че някой може да е много убедителен и да убеди съда, че
случайно е обикалял с приятеля си различни имоти,
случайно е купил един от тях
и продавача
случайно забравил да плати на АНИ, за продажбата на човек, когото АНИ е довела...
« Последна редакция: 17 Юни, 2012, 09:52:23 от goro »

trap

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 31
  • Карма: +1/-1
  • Респект: +1
    • Профил
0
За мен това са митове. Аз лично винаги съм имал нуждата от този посредник. Изобщо нямам никакво време и възможност да се занимавам с хилядите дребни детайли около извършването на сделката. За това съм бил готов да платя и съм го правил при това с удоволствие. Само няколко примера - апартаменти - от строител на акт 14, от фирма с неизвестно състояние, от цигани като жилището е било общинско, къща от съдия изпълнител на по ниска цена от обявлението. Как само да не си помисля аз да се занимавам :)
Разбирам, че в много агенции цари пълно безхаберие, но бих препоръчал на всеки да си намери свестен брокер и да си работи с него. Знам, че това последното е трудно, но с търсене се намират и такива.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
0


Жоро,
Защо не отваряш линковете? :)

Ето го отново, ще разбереш :

http://forum.imoti.net/read.php?15,226992,357387#msg-357387

Виж, ако искам да купувам имот в Гърция, ще се обърна към теб, и твоето нареждане ще ти го подпиша и каквото трябва. Сети се защо. :)
За мен ще бъде просто една хартийка, защото нямам никакво намерение и цел да те прескоча, или пък да изклинча. Даже и да има вариант, няма да го направя. Нали и на мен не бих искала да се случва нещо такова? Както искам моят труд да се уважава, така трябва и чуждия. И да го мисля след това - ще има ли последствия, няма ли?

Но, да си вкарвам зорлем в такива ситуации (отвори линка) ... не мерси. :)

Дано ме разбереш. :)

 *drink9*


annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
0
Договор за оглед..... *clap* , какви простотии само! Аз в Канада не съм подписвала такъв или подобен договр.
С брокер обикаляхмв един ден, нищо не ми хареса и накрая купих директно от строителна фирма. Но щом и тука има посредници предполагам те могат да с в бизнеса и без такива договори и без комисион от купувача ( по дефолт).

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
...
Виж, ако искам да купувам имот в Гърция, ще се обърна към теб, и твоето нареждане ще ти го подпиша и каквото трябва. Сети се защо. :)
...

Ти само подпиши!  ;)
Ще те размъкна по всички прелестни места, които знам и (вероятно) не можеш да купиш!
Сети се защо!  :)
Пък после, ако искаш, можеш да се оплачеш във всички форуми на РъБъ, че си си изтъркала токчетата!
 *drink1*

п.п.
Прегледах го линка.
Виждам по-скоро мнителни хора и отчайващ не професионализъм. (Дано не се лъжа)
Безсмислено е да го коментираме.

п.п.
Между другото - за първи път извлякох една много практическа полза от форума.
Тук посредниците си поръчват "нарежданията" както кочан фактури, формат - А4 или малко по малък, от "индигова" хартия в два или три екземпляра. Един за клиента, един за брокера и един оставащ на кочана.
На времето бяхме поръчали над 100 кочана, но вече свършват.
Горното нареждане го пейстнах точно от нашето, като малко съкратих текста - в повторенията и позоваванията на закони и разпоредби. По същество не е променено нито на йота.
Новите кочани ще поръчам с изпилен текст, като тук - ще се съберат на А5. - на половин цена.
Най-важното - ще спестяват време.
Тези нареждания се подписват обикновено след като някой се обади по телефона и без да идва в офиса ти се срещнете на обекта за оглед. Даже, след разглеждането на съответния имот - за протокола, пък и хора сме, да не забравяме какво сме казали. Досега нямам случай някой да откаже да подпише нареждане - купил не купил впоследствие - но винаги се губи време за изчитане, а понякога и за безсмислени въпроси като - тоя член ХХХ от закона за ... какво точно означава?
« Последна редакция: 17 Юни, 2012, 18:46:27 от goro »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
0
2. Който не иска да плаща на посредник, не подписва горното и не търси услуги от посредник.
Никакви. Толкова.

Тук вероятно си объркал изказа, защото по-скоро имаш предвид, че няма право даже да звъни на посредник, който рекламира имот на свой клиент срещу комисиона. Да, ама генерално си се объркал. Случаите са следните:
1. имот се търси от балък - той плаща 3% такса запознанство на "посредника" на продавача;
2. имот се търси от не-балък:
2а. той си има собствен или "посредник", или "адвокат", или нещо друго - плаща на него за услугата във връзка със сделката;
2б. той е решил да се справя сам, защото има опит или е решил да рискува - не плаща на никой, защото никой нищо не е направил за него лично.

Който пък плаща 3% на "посредника" на продавача и мисли, че получава някаква сигурност е балък на квадрат.

Всяка агенция и "посредник", които отхвърлят оферти заради трипроцентната алчност, работят против интересите на продавача и следва да бъдат бити (юридически).

*drink6*


Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
0
...
Виж, ако искам да купувам имот в Гърция, ще се обърна към теб, и твоето нареждане ще ти го подпиша и каквото трябва. Сети се защо. :)
...

Ти само подпиши!  ;)
Ще те размъкна по всички прелестни места, които знам и (вероятно) не можеш да купиш!
Сети се защо!  :)
Пък после, ако искаш, можеш да се оплачеш във всички форуми на РъБъ, че си си изтъркала токчетата!
 *drink1*


Щото съм аутсайдер ли? :(

Представям си, ако ти се появя неглиже, вместо с токчета - с джапанки.  :D Хич и няма да ме караш да ти се подписвам никъде. Ама ще ме разведеш, щото нали ще се оплача във форума на рЪбЪ. И ще сбъркаш, щото тогава ще те прескоча.  *rofl*

Шегувам се, ей! :)  *drink11*

Исках само да кажа, че не бива така да се отсича - тоя ще купи, тоя не, защото е "с 5лв в джоба". При нас се забелязва много сериозно, а нали е това темата? :)
Има, наистина хора с пари, но не ги харчат, поради ред причини. Не се знае, кога ще им хрумне нещо друго, например, ако си кажат - край, това е имота, фън-шуй, мън-шуй ...  И да се върнат. :)

 *drink9*


goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
...
Виж, ако искам да купувам имот в Гърция, ще се обърна към теб, и твоето нареждане ще ти го подпиша и каквото трябва. Сети се защо. :)
...

Ти само подпиши!  ;)
Ще те размъкна по всички прелестни места, които знам и (вероятно) не можеш да купиш!
Сети се защо!  :)
Пък после, ако искаш, можеш да се оплачеш във всички форуми на РъБъ, че си си изтъркала токчетата!
 *drink1*


Щото съм аутсайдер ли? :(

Представям си, ако ти се появя неглиже, вместо с токчета - с джапанки.  :D Хич и няма да ме караш да ти се подписвам никъде. Ама ще ме разведеш, щото нали ще се оплача във форума на рЪбЪ. И ще сбъркаш, щото тогава ще те прескоча.  *rofl*

Шегувам се, ей! :)  *drink11*
...

О...
И по джапанки става. Дори боса, по-добре.
Да знаеш какви места има, достъпни само от към морето!
Пък ти се шегувай!
После прескачай когото си искаш!  ;)

 *drink11*

palamud

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 50
  • Карма: +2/-0
  • Респект: +1
    • Профил
0
Жоро, за какви имоти в Гърция си се разприказвал? Голям мечтател си...!
В Гърция вече втора година ДНЪК ИМОТ е По-голяма сума от ЕДИН ГОДИШЕ НАЕМ....
Ако случайно решиш да не го платиш ти спират тока още на следващия месец.... в пряк и преносен смисъл
кой луд ще си купи имот в гърция точно сега!??!!

koganev

  • Гост
0
По тази логика кой луд ще си купи имот навсякъде в Европа... Айде по-сериозно, моля.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
0
Специално пък Паламуда няма да си купи имот никъде.