Анкета

Мислите ли,че в страната ни би могло да има търсене на екологичен продукт за третиране на дървесината в интериора на дома

Да, летливите органични съединения на разтворителите в състава вредят на обитателите
2 (28.6%)
Да,биоцидите и синтетиката  в състава  вредят на обитателите
0 (0%)
Не,пазарно и достъпно е наложена синтетиката
2 (28.6%)
Не,синтетичните биоциди са много ефективни
0 (0%)
не знам
3 (42.9%)

Общ брой гласове: 7

Гласуването приключено: 09 Януари, 2013, 00:14:26

Автор Тема: Натурален импрегнант за защита на дърво в интериора  (Прочетена 96294 пъти)

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
0
Ти добре ли си - 3% хахахаха. Аз ти показах, че разликата е в пъти.
Айде като си толкова умен, трябва да напишеш тук едно число:
при атмосферно налягане = 1000 hPa (горе-долу толкова е в София в момента)
температура на въздуха в помещение = 25 градуса по Целзий
относителна влажност в помещението = 5%
въпрос - каква е максималната температура на някакъв материален обект вътре в помещението, така че да се появи конденз по него?
Очаквам едно число, моля те заври си подводниците, корабите и самолетите, както и глупавите локуми на едното място.

Ако не дадеш отговор под формата на число в градуси по Целзий, ще докажеш че си пълен *цензоред*.

*drink6*

Теория на Додо Влажния за тиганЯ  *drink6*

Очаквам и аз едно число ( по Целзий ) при тия показатели на тиганЯ, които е задал и на въпроса на Додо Влажния как ще повлияе т'ва на предметите наоколо.

П.П. Да го повторя: "Ако не може да отговори под формата на число в градуси по Целзий ....... т.н." - както "борчески" е финиширал  *girl*

Тая година Нобеловата награда ще я отнесем в БГ - усещам - с теорията на Додо за тиганЯ ( може да се смени с прахосмукачка или с тостер или с мусака ) - той просто така си пита момчето. Леко глупавато ....  *yahoo*
« Последна редакция: 27 Декември, 2012, 21:46:52 от marandi »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
0

Не! Такъв човек не може да съществува ! Това същество Marandi идва от друга планета !
Marandi, окажи ни тази чест, посети и тази тема http://www.fimoti.com/index.php/topic,2199.msg46151/topicseen.html#msg46151 ,
само ти можеш да ни дадеш верните отговори !


Барби,

харесвам хора с чувство за хумор - вдигна 3 плюса като актив за себе си току-що  *girl*

П.П. За съжаление нищо не знам и едва ли ще мога да съм полезен, т.е. знам какво не знам. Темата ви е хубава. Задръжте свежарския стил. Успех!

 *drinks*

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
0
Додо, учудваш ме. Преди време имаше дълъг диспут с Тинки. В една друга тема попита Маранди за разликите пушач/непушач (живот). Той явно нямаше данни, но вместо да ти отговори, че не знае, запълнихте 3 страници с приказки. Сега е същото - дори и някой да не знае какво е конденз, може да потърси с гугъла и веднага ще разбере кой е прав. Но Маранди явно няма да каже, че не знае или че е сбъркал, така че можеше да спреш още преди 2 страници. Чел съм толкова разумни и полезни мнения на Маранди и съм учуден на тези два случая, но това е положението. Всъщност какво значение изобщо има влажността за Фло - каквато такава, той едва ли ще си купува влагоуловители.  И не може ли да ограничиш това триене на постове. Бях стигнал до кратък пост на Барба с епитета "идиот". Днес го търся да продължа от там - няма го.
Фло, за импрегниране освен безир съм използвал и изгоряло авто масло, но само за места, до които човек няма достъп. Ако импрегнираш отдолу дъските това ще бъде ли достатъчно. Не може ли да се получи конденз и да влезне влага отгоре, от бетона. И тези дъски на какво се държат? След време няма ли да се отлепят от бетона и да "увиснат", колкото и леко да е закаченото за тях. А и не си ли сложил топлоизолацията под хидроизолацията на плоския покрив (или ти май искаше да слагаш само декорация). Щом дъските ти са 200 кв.м., то със стените и стрехата плоския ти покрив трябва да е около 250 кв.м. Моите поздравления. Сетих се какво ще отива отгоре на този покрив - един двуместен хеликоптер. 

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
0
Додо, учудваш ме. Преди време имаше дълъг диспут с Тинки. В една друга тема попита Маранди за разликите пушач/непушач (живот). Той явно нямаше данни, но вместо да ти отговори, че не знае, запълнихте 3 страници с приказки. Сега е същото - дори и някой да не знае какво е конденз, може да потърси с гугъла и веднага ще разбере кой е прав. Но Маранди явно няма да каже, че не знае или че е сбъркал, така че можеше да спреш още преди 2 страници. Чел съм толкова разумни и полезни мнения на Маранди и съм учуден на тези два случая, но това е положението. Всъщност какво значение изобщо има влажността за Фло - каквато такава, той едва ли ще си купува влагоуловители.  И не може ли да ограничиш това триене на постове. Бях стигнал до кратък пост на Барба с епитета "идиот". Днес го търся да продължа от там - няма го.
Фло, за импрегниране освен безир съм използвал и изгоряло авто масло, но само за места, до които човек няма достъп. Ако импрегнираш отдолу дъските това ще бъде ли достатъчно. Не може ли да се получи конденз и да влезне влага отгоре, от бетона. И тези дъски на какво се държат? След време няма ли да се отлепят от бетона и да "увиснат", колкото и леко да е закаченото за тях. А и не си ли сложил топлоизолацията под хидроизолацията на плоския покрив (или ти май искаше да слагаш само декорация). Щом дъските ти са 200 кв.м., то със стените и стрехата плоския ти покрив трябва да е около 250 кв.м. Моите поздравления. Сетих се какво ще отива отгоре на този покрив - един двуместен хеликоптер.

Няма и кой да "знае" при подобно задание? Т.е. за каква околна среда се говори и кой ( като материал ) ще "пази" от околната среда.

По принцип освен конденз имаш налягане и температура. Т.е. повишаване на налягането ти благоприятства конденза, а също и повишаване на температурата, само че влажността не е безкрайна и това ще е само като ефект за кратко.

В същото време по-високо налягане способства по-бързо охлаждане на температурата, ако нямаш читава "преграда", която да я изолира дадена система спрямо околната среда. Ако имаш читава преграда пък и повишиш температурата и налягането безконтролно - може да последва експлозия.

Няма еднозначен отговор на толкова тъпо зададен въпрос кат' на Додо Влажния, понеже имаш "сглобка" от компоненти, които се самобалансират в някои моменти, а в други ескалират!

П.П. За конструкцията си прав и аз това казах на бебе Фло, че конструктивно не се прави така, за да не падне някой ден и отделно ефекта, който търси за задържане на температурата няма да го получи при директен контакт бетон/дъски ( трябва да има малък буфер между тях ) - дори и от въздух. В момента ефекта ще му е символичен, т.е. почти нулев и само ще потроши средства за консервиране на материалите. Икономически не е обосновано.

 *drinks*

П.П. Демек на калпаво зададен въпрос кат' Додовите го подминаваш, щот' няма отговор и чилякът скучае и си търси кой да му се върже на пачия акъл.

Същото е и за пушачи/непушачи - нямам представа кой какво яде ( лайна и се трови ), колко се движи на ден, за да мога да отговоря. Затова 2 пъти казах - дай ми ЕГН и ще има отговор - така "общо" да се говори - не става и нямам практика да го правя, защото не е коректно.
« Последна редакция: 27 Декември, 2012, 23:26:03 от marandi »

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
0
Бих казал с известна доза увереност,че където и като да се говори за конденз,влага и точка на оросяване разговора става винаги силно напечен,като правило.Тука по някое време беше включен въпроса и за тока,което веднага ме навежда на мисълта за електрическите влагоабсорбери ,които са способни чувствително да намалят влажността в стаята.
В случай,че някой е чувствителен по отношението на ползване на ток от невъзобновяеми източници и за да не нарани "зелената "си чувствителност към природата може да ползва силикагел.Силикагела поема влага от въздуха до 40 % от масата си. После може да се поопече във фурна до възстановяване и така се ползва дълго време. Така например при търсените/желаните  5 % влажност при 25 градуса температура за една стая биха отишли 2,5 кг. силикагел.

Мисля да продължа с дървоядите. Тия ,дето ги виждаме по-лесно,мравките, като начало.
Има едно популярно твърдение ,че общата маса на мравките на тази планета е колкото общата маса на хората .Значи работа от тая гледна точка е сериозна ,щото поне по бройка удряме към 7 млрд.души население.Как ни е разпределена масата по региони е трудно да се каже,щото например само Фидосовата у нас ще измени средната стойност за региона,дето се вика.
Ще ми трябва и някакво материалче за устройството на мравката-дървояд за прегледност.Това после.

Jim,покрива е на две нива ,долно 30 с тераса и горно 170 м2. Височината му ,измерена със сопата по Кронщадската морска водолиния е към 157 м.над морското ниво.Обаче е близо до морето,заради дерето на Траката и на пушечен изстрел по пряка видимост с Евксиноград.Височината и гледката позволяват да се монтират две седалки от въртолет и каса вино отляво за ръчка на  шага/тягата/,ако не го наемат някой ден любители на точната стрелба и да сложат една манлихера с оптика :)

Мисля да импрегнирам дъските.Те не са просто така ,ами са с носещи  греди,хоризонтални ,вертикални и наклонени ветрови.Цяла конструкция е .Наумил съм си тая къща така да я направя ,че  да изкара поне 150 г.
« Последна редакция: 27 Декември, 2012, 23:37:24 от Фло »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
0
Попитали Марандуньо, колко време отнема на тяло да се придвижи от точка А до точка Б на разстояние 10 километра, ако се движи с 5 километра в час.
Марандуньо отвърнал - [не знам формулата за скорост/разстояние/време], но тъй като имам дипломна работа на корабостроител и тъй като има слънчев вятър, естествен радиационен фон, които не са уточнени, задачата не е определена и затова няма да отговоря, за да не се разбере, че понятие си нямам от елементарни неща, но знам как се строят кораби (построил съм крайцера Аврора, доказателства няма да давам).

Марандуньо, задачата за конденза е достатъчно ясна, ако нещо мислиш, че влияе допълнително, приеми че помещението е тоалетната ти, атмосферата освен азот, кислород, аргон, въглероден двуокис, водни пари, и т.н., съдържа и серен двуокис (заради обилното ти пърдене), ако това има значение.

Отговори - ако това е помещението, температурата е 25°C, влажността 5%, налагянето 1000hPa, каква температура трябва да има тяло, за да се образува конденз по него. И констатирай каква е температурната разлика - 6°C както твърдиш или 43°C, каквато е реалността.

Вече две страници не можеш да отговориш.

И понеже вероятно си афектиран от собствената си простотия, ми обясняваш идиотщини за $20 и някакви сайтове.  *rofl*

*drink6*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
0
Додич,

говорихме за ефекта на росата.

Ако, поне малко вдяваше за какво си говорим - нямаше да ми задаваш тия тъпотии - над 6 градуса Целзий е температурната разлика, между 2 повърхности ( външна - вътрешна ), където една система граничи с околната среда Х.

П.П. Прегледай се, бебчо, че нямаш идея за какво говориш и прескачаш от "влажност" във "влажност" и тръгваш да "обясняваш" неща, които никой не ти е искал, щот' нямат нищо общо с ефекта на росата. Дадох ти и линк, че имаш най-общо казано 6 различни вида влажност, а ние говорим само за едната от тях. К'во общо имат другите 5, че не спираш да ги тикаш?!?!?

Яко се бъркаш за какво се говори в момента и затова си Додо Влажното вече  *girl*

Да не ми се фръцнеш ся и ти, че не мо'а ви смогвам от "обидени"?  *drink6*

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
0
Някъде по нагоре в темата говорехте за имрегниране с обикновено олио. Снощи питах едни разбирачи и те твърдят че чорбаджийското импрегниране ставало с нерафинирано слънчогледово масло /шарлан/ Не знам доколко обаче ще е приятно като мирис, но в една стара къща която навестих наскоро, в която е живял истинския Дедо Либен, шкафовете от вътре още си миришат на едно старо и леко гранясало.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
0
Додо, учудваш ме. Чел съм толкова разумни и полезни мнения на Маранди и съм учуден на тези два случая, но това е положението.  И не може ли да ограничиш това триене на постове. Бях стигнал до кратък пост на Барба с епитета "идиот".
Само идиотът не си променя никога мнението. Ето защо, преценявайки, че епитета "идиот" е много слаб, аз сам си изтрих грешното мнение.
Изгарям от желание да прочета тези "толкова разумни и полезни мнения на Маранди". Къде са ?

Ами, то и аз чакам Додо да зацепи някой ден за какво си говорим в момента?

Той какъв е според теб, щом 3 дена още не може да "стопли", ама иначе е "активен" да го наречем? Ърммм ....?  *girl*

П.П. По-тежката форма на това явление в Природата го наричате "слана" и е познато, откакто свят светува.

Ся Додича, ще тръгне да разправя в тях колко било налягането, температура и влажността и ко щяло да стане, ако ...... ( там "шедьоврите" дет' си мисли, че е оригинален ).

Барби, ти с такъв ....... можеш ли се разбра? Ма, той управлява и Природата вече, брато, щот' в тях било еди колко си и командва сланите по свИтъъъ ...., ръиш ли? *drinks*
« Последна редакция: 28 Декември, 2012, 00:20:48 от marandi »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
0
Додич,

говорихме за ефекта на росата.

Ако, поне малко вдяваше за какво си говорим - нямаше да ми задаваш тия тъпотии - над 6 градуса Целзий е температурната разлика, между 2 повърхности ( външна - вътрешна ), където една система граничи с околната среда Х.

П.П. Прегледай се, бебчо, че нямаш идея за какво говориш и прескачаш от "влажност" във "влажност" и тръгваш да "обясняваш" неща, които никой не ти е искал, щот' нямат нищо общо с ефекта на росата. Дадох ти и линк, че имаш най-общо казано 6 различни вида влажност, а ние говорим само за едната от тях. К'во общо имат другите 5, че не спираш да ги тикаш?!?!?

Яко се бъркаш за какво се говори в момента и затова си Додо Влажното вече  *girl*

Да не ми се фръцнеш ся и ти, че не мо'а ви смогвам от "обидени"?  *drink6*

Каква околна среда те гони? Точно затова ти казах, че са ти се загнездили някакви назубрени неща в тиквата и сега там е пълен бъркоч. Мисъл никаква там няма.
Аз те попитах нещо конкретно. Ако можеше да го сметнеш, щеше просто да дадеш отговора и да се приключи. Ти обаче се гърчиш като глист на светло.

Сам си изпаднал в противоречие - ти твърдеше, че температурната разлика при която се получава конденз е константа, а сега твърдиш, че отговор не можеш да дадеш, защото има много неопределени неща, сякаш те могат да променят резултата чувствително. Уж константа беше. Това осъзнаваш ли го и каква гротеска си вече? Освен това тази работа с "двете повърхности"... какво да ти кажа, сложи и трета, че да е по-забавно, а?

 *rofl*

Айде, яж бахур, аз ще потърся къде е бутона "игнорирай".

 *drink6*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
0
Додо, учудваш ме. Чел съм толкова разумни и полезни мнения на Маранди и съм учуден на тези два случая, но това е положението.  И не може ли да ограничиш това триене на постове. Бях стигнал до кратък пост на Барба с епитета "идиот".
Само идиотът не си променя никога мнението. Ето защо, преценявайки, че епитета "идиот" е много слаб, аз сам си изтрих грешното мнение.
Изгарям от желание да прочета тези "толкова разумни и полезни мнения на Маранди". Къде са ?
Ами, то и аз чакам Додо да зацепи някой ден за какво си говорим в момента?
Той какъв е според теб, щом 3 дена още не може да "стопли" ама иначе е "активен" да го наречем
Додо какъв е ? Умно момче, веднага разбра какво е "Dew point" :) И невероятно търпеливо :)
Маранди, къде ги криеш тези твои "толкова разумни и полезни мнения" ?

А, ти ще обясниш ли какво значи 0 метра надморско равнище и защо това е базисна точка за измерване на налягане и температура ( както в абсолютни, така и в относителни величини ) по графиката, която даде за Дю пойнт?

Май не ти изнася ( демек свирка на Додича правиш ) или си псевдо-инженер и не си чувал още за системата СИ, с която мерите всичко в наши дни. Кое е вярно?

Според мен си свиркажия и не си толкоз прост? Ма, мо'е се бъркам - знам ли?  *drinks*
« Последна редакция: 28 Декември, 2012, 00:30:19 от marandi »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
0


Сам си изпаднал в противоречие - ти твърдеше, че температурната разлика при която се получава конденз е константа, а сега твърдиш, че отговор не можеш да дадеш, защото има много неопределени неща, сякаш те могат да променят резултата чувствително. Уж константа беше. Това осъзнаваш ли го и каква гротеска си вече? Освен това тази работа с "двете повърхности"... какво да ти кажа, сложи и трета, че да е по-забавно, а?

 

Момче, ти наистина имаш проблеми с четене на текст и съдържанието му.

П.П. Ще ти дам 1 милка в лева, ако ми намериш къде съм твърдял, че е константа?

Не съм си изтрил нито едно мнение, но ако не намериш такова нещо - ще кажеш ли в този форум публично, че Додо е "педал"?

Хайде спортувай - 1 милка срещу Додо е педал и да видим!  *drink6*

П.П.П. Ся се сетих, че имаш админски права и може да ми редактираш постове, та уточнявам, че навсякъде съм казвал от 6 градуса Целзий и нагоре разлика, т.е. никъде не съм споменавал "константа", която си измисли в момента.

Безсилие ли усещам или ....  *girl*
« Последна редакция: 28 Декември, 2012, 00:33:25 от marandi »

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
0
Някъде по нагоре в темата говорехте за имрегниране с обикновено олио. Снощи питах едни разбирачи и те твърдят че чорбаджийското импрегниране ставало с нерафинирано слънчогледово масло /шарлан/ Не знам доколко обаче ще е приятно като мирис, но в една стара къща която навестих наскоро, в която е живял истинския Дедо Либен, шкафовете от вътре още си миришат на едно старо и леко гранясало.

По-горе наистина говорихме за олиото и безира.Разликата между двете е,че олиото е бавносъхнещо масло , а безира бързосъхнещо масло.Така олиото докато изсъхнеминава време и  гранясва. От друга страна и двете масла не проникват в дълбочина в дървесината.Причината е в структурата и химическия състав на целулозата,която има 3 хидроксилни групи/-ОН/ и отблъсква маслата,а пропуска само вода и разтворените в нея вещества.Това е и целта на импрегнанта на водна основа,да проникне в дълбочина на дървото да си остави там восъка и дървесната смола и да се изпари.При това без да наруши или измени външния вид на дървото.Трябва да се търси елегантния начин според мене.В тая тема се опитвам да споделя моите разбирания за ефективността от това упражнение за удължаване на експлоатацията на дървенията в къщи при това без да влияе на средата на обитаване от човека.Да няма миризми,което означава някаква концентрация на вещества във въздуха.Дългото стоене/експозиция/в такава среда неименуемо води до някакви здравни проблеми,може наглед и незначителни в началото,някаква епизодична алергия,някаква епизодична автоимунна реакция,докато стане един ден хронично заболяване.Демек казвам,че не е без значение какво е около нас,поне в къщи!

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
0
тц тц тц лелеее Фло попита: "Интересно ми е мнението на "колегията" как и с какво си третира дървенията в къщи от гледна точка на здравословните условия за живот в къща" а то какво се оказа... ми ако продължавате така по-добре елате в оня форум. Там е чудесна клоака за такъв тон.
« Последна редакция: 28 Декември, 2012, 00:39:38 от Невидимко »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
0
Някъде по нагоре в темата говорехте за имрегниране с обикновено олио. Снощи питах едни разбирачи и те твърдят че чорбаджийското импрегниране ставало с нерафинирано слънчогледово масло /шарлан/ Не знам доколко обаче ще е приятно като мирис, но в една стара къща която навестих наскоро, в която е живял истинския Дедо Либен, шкафовете от вътре още си миришат на едно старо и леко гранясало.

По-горе наистина говорихме за олиото и безира.Разликата между двете е,че олиото е бавносъхнещо масло , а безира бързосъхнещо масло.Така олиото докато изсъхнеминава време и  гранясва. От друга страна и двете масла не проникват в дълбочина в дървесината.Причината е в структурата и химическия състав на целулозата,която има 3 хидроксилни групи/-ОН/ и отблъсква маслата,а пропуска само вода и разтворените в нея вещества.Това е и целта на импрегнанта на водна основа,да проникне в дълбочина на дървото да си остави там восъка и дървесната смола и да се изпари.При това без да наруши или измени външния вид на дървото.Трябва да се търси елегантния начин според мене.В тая тема се опитвам да споделя моите разбирания за ефективността от това упражнение за удължаване на експлоатацията на дървенията в къщи при това без да влияе на средата на обитаване от човека.Да няма миризми,което означава някаква концентрация на вещества във въздуха.Дългото стоене/експозиция/в такава среда неименуемо води до някакви здравни проблеми,може наглед и незначителни в началото,някаква епизодична алергия,някаква епизодична автоимунна реакция,докато стане един ден хронично заболяване.Демек казвам,че не е без значение какво е около нас,поне в къщи!

В момента има бум от алергии, за каквото се сетиш. За хранителни пък да не ти говоря + още няколко други заболявания от храни, които докторите все още бъркат с алергии, но не са и са много сериозни заболявания, изискващи специфични диети и прочие доживотно.

П.П. Жалко, че вместо да говорим конструктивно и да сме полезни на 'орицата - се занимавам с глупости.

Пуснете една анкета: От какво НЕ разбира Додо?

Няма да "намерите" нещо, от което да не разбира  *girl*