Автор Тема: Има ли праг на търпимост за банките относно лошите кредити?  (Прочетена 161860 пъти)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Смисълът на подобен закон е да се избегнат сътресения при форсмажорни обстоятелства, а не да се правят експерименти колко още лоши кредити могат да поемат банките. 


Точно това ме притесни. Далеч съм от мисълта, че ще се направи в полза на хората. Ако и да показват случая с жената, останала без дом и продължаваща да дължи пари.

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Като се замисля, много вероятно е да си прав. Фалит на ФЛ не е въпрос на договореност и няма значение кога е подписан договорът.
Несъстоятелност изобщо не се обявява от този, който не може да плаща. Много често срещам такъв израз "обявява несъстоятелност". Това е несериозно... Неплащащият има право да открие производство по несъстоятелност, а съдът може, ако реши, да обяви или да не обяви несъстоятелност. В никой случай самият длъжник не може еднолично да обяви несъстоятелност, тест не е възможно сам да обяви фалит. Това е едната страна на въпроса.
От друга страна, при завършване на процедурта по несъстоятелност дружеството се прекратява. При ФЛ това е невъзможно - няма да трепят хората я.
Съществува т.нар. неплатежоспособност, която е основние за процедура по несъстоятелност. Тя може би ще е модел за фалит на ФЛ. Но докато не видя проекта не мога да коментирам.

Все пак си оставам на мнение, че такъв закон е необходим, независимо как ще се отрази краткосрочно на банковата дейност. В дългосрочен план ще е от полза.



коганев,несъстоятелност и фалит са различни неща.
несъстоятелност е невъзможостта на дадено лице да си плаща дълговете.когато спреш да плащаш,означава,че си изпаднал в несъстоятелност..... а фалита всъщност е юридическа защита срещу кредиторите ти-отиваш в съда ,казваш,че си изпаднал в несъстоятелност,и съдия като те обяви във фалит,означава,че дълга ти е изчистен-вече нищо не дължиш....
   или банкрута е всъщност юридическо изчистване на несъстоятелността-пак си състоятелен......
      конфискуват ти се активите и се разпределят между кредиторите ти, по този начин те си връщат част от твоя дълг,за останалата част пият една студена вода,а ти почваш начисто.
   
    закона за фалита е едно от главните разграничения между строевете- по тва се различава демокрацията от феодализма и от робовладелческия строй.и в 21 век са малко държавите по света,които се наричат демокрации ,а имат феодални закони.... ако не дори и бг да е единствената,най много и някоя африканска държава,дето се нарича република само на думи.....
         в бг народа е свикнал с липсата на такъв закон и си мисли,че това е нормално.... и икономистите и политиците и банерите и правистите ....... а всъщност е така само на пръв поглед,а погледнат по задълбочено ще отрият ,че липсата на такъв закон не само е пълна глупост,но и ограничава прогреса.
       не случайно в цивилизацията го има закона навсякъде.пример:
   ти си компютърен специялист,правиш 2000 лева ,но си теглил 100 000 евро и не можеш да си покриваш заема -банката ти конфискува жилището .първото нечестно нещо тук е цената на този актив във времето- продава го насилствено по евтино , и на теб ти се търсят останалите пари .....  а това НЕ задължително е реалната цена на актива .....
    и после идва истинсата глупост- вечното дължене ....... ами това ще те принуди да си напуснеш работата- за кво да работиш за 2000 лева,като банката ще ти взима 1800 лева в продължение на 20 години? ами ще си напуснеш работата и ще си намериш някъде да работиш за 500 лева,но кеш.... и всички губите-банката пак няма да си види парите, ти също работиш за много по малко,държава и тя губи,защото вместо да ти взима данъци , ти нйищо не плащаш.......
       или липсата на такъв закон спъва прогреса-ако дължиш камара пари вечно,никога няма да имаш стимула да правиш бизнес,или по добра работа да търсиш,защото банката ще ти прибира парите..... къв е смисъла да се блъскаш,ако някой ти прибира благата?
        иначе,на пръв поглед изглежда,че е правилно вечно да дължиш,ама тва е само повърхностно,ама както знаеш в бг икономистите и правистите са повърхностни хора ... и за тва бг е повърхностна държава.
       липсата на такъв закон в демокрация е парадокс!тва не е демокрация,когато имаш крепостни селяни ,или роби!
      отделно,проблема,че ако се появи такъв закон,ви притеснява,че хората ще почнат масово да си връщат жилищата на банките..... ами те иначе да не мислиш,че няма да почнат?
     вече имаш 20 % лоши кредити, а закон още няма!с други думи- не закона за фалита е критерий,а феномена бг банкер,който е раздавал кредити на сулю и пулю и то върху активи ,които струват в пъти по малко от реалността.
       този ефект  се появява,независимо от това има ли ,или няма закон за фалит на физическо лице!
  тва е е догматично мислене,като да речем борда- всеки ти казва,че заради борда бг е излезна от виденовата криза,а всъщност МВФ дава 3 милярда долара безлихвен заем и те изваждат държавата от кризата ..... а борда е юридическо споразумение- дори и да го нямаше,бг пак можеше през тва време да поддържа фиксиран курс. фиксирания курс зависи не от кво гласуват политиците в народното събрание,а от това ква валута има държавта!
 същото и с закона за фалита..... дори и да не се приеме,ефекта с лошите кредити само ще расте.... все повече хора ще изпадат в несъстоятелност ,а че не могат да търсят юридическа защита от кредиторите си ще влиае зле на бг държавата и на тях самите , но няма да се промени факта,че лошите кредити ще растат!

koganev

  • Гост
Асене, ти на мен ли ги обясняваш или на останалите?

Невъзможността да си обслужваш задълженията не е нито фалит, нито несъстоятелност - всъщност тези понятия са синоними, а банкрут пък е нещо малко по-различно.
Когато спреш да плащаш, означава, че си спрял да плащаш - това няма нищо общо нито с фалита, нито с  несъстоятелността. Може да ти е кеф да не плащаш, може любовницата да ти излиза скъпо...
Несъстоятелност е :
"a) Съвкупност от норми, които уреждат отношенията, когато търговец изпадне в неплатежоспособност (т.е. правен институт)

 б) правно състояние на длъжник-търговец, прогласено от съда

в) Способ за универсално принудително изпълнение върху имуществото на обявен в несъстоятелност търговец

г) обединява всичко казано – едно съдебно производство по обявяване на търговец за неплатежоспособен и/или несъстоятелен и универсално принудително изпълнение върху неговото имущество."

Това е цитат, за да не преразказвам. Но от него става ясно, че фалит/несъстоятелност не можеш сам да си обявиш.

Ти говориш за неплатежоспособност.

"Неплатежоспособност: това е състояние на невъзможност да се изпълняват изискуемите парични задължения по търговски сделки или публичноправни задължения, свързани с търговската дейност. Невъзможността е фактическа (което е предпоставка за откриване на производство по несъстоятелност) и е юридически призната."
Ето какво означава да не можеш да си плащаш. Не да не искаш обаче, а да не можеш. А това се решава в съда.

От неплатежоспособност не следва автоматично фалит/несъстоятелност.

Процедурата по несъстоятелност/фалит не винаги включва конфискация (в чия полза???) и разпродажба. Съдът решава как ще протече.

В България процедурата по несъстоятелност е уредена в Търговския закон. Не е като да няма законово уреден фалит/несъстоятелност, но не е с отделен закон. Това би трябвало да се промени и да се нпише отделен закон за фалита на фирми и на физически лица.

Банкрутът се различава от фалита/несъстоятелността по това, че е свързан с вина на ръководството. Банкрут се предизвиква нарочно или по невнимание и за банкрут се носи отговорност. И това го има някъде в Наказателния кодекс. Затова много внимателно трябва да се действа - съдът може вместо да обяви фирмата в несъстоятелност да открие данни за банкрут.

Напълно съм съгласен, че законовата база за фалита е много важна и е неотменима част от свободната пазарна икономика. Горните корекции ги правя само за да се спази терминологията.

Ти няма, няма ... и се появиш по пълнолуние.  *drink6*


Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Ей Асеня, къде се изгуби бре? Радвам се че прописа пак тук.

Та по въпроса с фалита ще допъля Асен, че обявяването на фалит от съда носи със себе си последици, а те са:

регистрация в централна база данни на длъжниците което означава няколко години (зависи от държавата някъде 5 някъде повече) нямате право на никакви кредити,
каквито и доходи да имате то всичко отива при бившите кредитори до санитарния(екзистенцминимума).
нямате право да стартирате юридическо лице с подобна дейност на вече фалиралото (а някъде и въобще без право на регистрация на юридическо лице)
още от този сорт като името ви влиза в един куп бази данни като след изтичане на този срок би трябвало името на "фалиралия" да е чисто.

Та не е точно така, че видите ли днес фалит утре ей ме  пак, трябва да минат няколко годинки за да започнете пак. Друг е въпросът, че в БГ роднините са готови на всичко и реално още утре можете да стартирате бизнес с подставен роднина.
« Последна редакция: 19 Март, 2011, 18:34:02 от Невидимко »

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Привет на асен, който не се беше мяркал отдавна


Ти няма, няма ... и се появиш по пълнолуние.  *drink6*
+1

коганев добре ги е описал нещата, ще го допълня само, че имаме и отделен закон за банковата нестоятелност *drinks*

koganev

  • Гост
Смисълът на подобен закон е да се избегнат сътресения при форсмажорни обстоятелства, а не да се правят експерименти колко още лоши кредити могат да поемат банките. 


Точно това ме притесни. Далеч съм от мисълта, че ще се направи в полза на хората. Ако и да показват случая с жената, останала без дом и продължаваща да дължи пари.

Муза, а ти да не би да очакваш да приемат закон, по силата на който всеки ще може да тегли по сто бона  и ако не може да ги върне ... здраве да е? Кредиторът не иска да участва нито в печалбата нито в загубата от начинанието на кредитополучателя и също така не навира насила парите в ръцете му. Затова кредиторът е защитен от закона за фалитите, а фалиращият получава право да загуби всичко, но да престане да бъде длъжник. У нас веднага трикатите се нагласят как ще скрият всичко и ще измамят кредитора, типично андрешковско мислене, но аз не очаквам това да се случи.

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Асене, ти на мен ли ги обясняваш или на останалите?

Невъзможността да си обслужваш задълженията не е нито фалит, нито несъстоятелност - всъщност тези понятия са синоними, а банкрут пък е нещо малко по-различно.
Когато спреш да плащаш, означава, че си спрял да плащаш - това няма нищо общо нито с фалита, нито с  несъстоятелността. Може да ти е кеф да не плащаш, може любовницата да ти излиза скъпо...
Несъстоятелност е :
"a) Съвкупност от норми, които уреждат отношенията, когато търговец изпадне в неплатежоспособност (т.е. правен институт)

 б) правно състояние на длъжник-търговец, прогласено от съда

в) Способ за универсално принудително изпълнение върху имуществото на обявен в несъстоятелност търговец

г) обединява всичко казано – едно съдебно производство по обявяване на търговец за неплатежоспособен и/или несъстоятелен и универсално принудително изпълнение върху неговото имущество."

Това е цитат, за да не преразказвам. Но от него става ясно, че фалит/несъстоятелност не можеш сам да си обявиш.

Ти говориш за неплатежоспособност.

"Неплатежоспособност: това е състояние на невъзможност да се изпълняват изискуемите парични задължения по търговски сделки или публичноправни задължения, свързани с търговската дейност. Невъзможността е фактическа (което е предпоставка за откриване на производство по несъстоятелност) и е юридически призната."
Ето какво означава да не можеш да си плащаш. Не да не искаш обаче, а да не можеш. А това се решава в съда.

От неплатежоспособност не следва автоматично фалит/несъстоятелност.

Процедурата по несъстоятелност/фалит не винаги включва конфискация (в чия полза???) и разпродажба. Съдът решава как ще протече.

В България процедурата по несъстоятелност е уредена в Търговския закон. Не е като да няма законово уреден фалит/несъстоятелност, но не е с отделен закон. Това би трябвало да се промени и да се нпише отделен закон за фалита на фирми и на физически лица.

Банкрутът се различава от фалита/несъстоятелността по това, че е свързан с вина на ръководството. Банкрут се предизвиква нарочно или по невнимание и за банкрут се носи отговорност. И това го има някъде в Наказателния кодекс. Затова много внимателно трябва да се действа - съдът може вместо да обяви фирмата в несъстоятелност да открие данни за банкрут.

Напълно съм съгласен, че законовата база за фалита е много важна и е неотменима част от свободната пазарна икономика. Горните корекции ги правя само за да се спази терминологията.

Ти няма, няма ... и се появиш по пълнолуние.  *drink6*

ами тва тогава е поредния абсурд за неразбиране на материята... нещо като лизинг - бг правистите са такива турбо идиоти,че всичко е една голяяяяяяяма каша.
    ако провериш превода на несъстоятелност на английски е INSOLVENCY ...... или несъстоятелност и неплатежоспособност са синоними,като несъстоятелността е " бизнес " наименованието,а неплатежоспособността е жаргона .....
   обаче турбоидиотчетата до там са омешали терминологията,че вече бъркат причиноследствената връзка и поставят несъстоятелността като симиним на фалита,вместо неплатежоспособност....
   наприме банките в бг всичките са несъстоятелни- балансите им активи/пасиви са отрицателни , НО НЕ СА ФАЛИРАЛИ!

инсолвънси не е фалит ! а в преводача пише,че несъстоятелност е инсолвънси!

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Привет на асен, който не се беше мяркал отдавна


Ти няма, няма ... и се появиш по пълнолуние.  *drink6*
+1



+100 %  :D


acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
и да не ви объркам- в английския инсолвенси се използва за 2 неща:
1. когато не можеш да покриеш плащане по дълг
 2. когато вече балансите са ти отрицателни - което в повечето случаи е същото,само че е прелюдията......
   или в бг банките са инсолвънт по точка 2 , а не са по точка едно,защото се спасяват от държавите.
    или като за пример при човека:
    когато изкарваш по малко,отколкото трябва да плащаш , си инсолвънт по точка 2.
   но ако намираш нови заеми , все още ще можеш да не изпаднеш в  точка 1.
       

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Асенка, моите сведения са, че ТЗ е писан от (или под негово ръководство) Оги Герджиков. Все пак е било във време (началото на 90те), когато е съществувал правен вакуум в тази област и някои неща не ги е направил добре.


insolvency - ето как го превежда merriam-webster:

 Main Entry:insolvent
Function:adjective
Date:1591

1 a (1) : unable to pay debts as they fall due in the usual course of business (2) : having liabilities in excess of a reasonable market value of assets held  b : insufficient to pay all debts *an insolvent estate*  c : not up to a normal standard or complement : IMPOVERISHED
2 : relating to or for the relief of insolvents
  –insolvency \-v*n(t)-s*\  noun 
  –insolvent noun 

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Асенка, моите сведения са, че ТЗ е писан от (или под негово ръководство) Оги Герджиков. Все пак е било във време (началото на 90те), когато е съществувал правен вакуум в тази област и някои неща не ги е направил добре.


insolvency - ето как го превежда merriam-webster:

 Main Entry:insolvent
Function:adjective
Date:1591

1 a (1) : unable to pay debts as they fall due in the usual course of business (2) : having liabilities in excess of a reasonable market value of assets held  b : insufficient to pay all debts *an insolvent estate*  c : not up to a normal standard or complement : IMPOVERISHED
2 : relating to or for the relief of insolvents
  –insolvency \-v*n(t)-s*\  noun 
  –insolvent noun

точно така. само да допълня,че това,че си изпаднал в несъстоятелност не е задължително да изпаднеш в неплатежоспособност- но се превръщаш в пирамида.
 и да изпаднеш в неплатежоспособност не е задължително,че си изпаднал в несъстоятелност- например времена неликвидност - активите ти надхвърлят пасивите,но страдаш от неликвидност и бавиш плащания.....
  но и двете имат толкова общо с фалит,колкото и ако смяташ,че причината и следствието са едно и също..... едното МОЖЕ да доведе до другото,но нито са едно и също,нито е задължително условие причината да доведе до следствие!   

всъщност коганев е прав за себе си- добре е научил терминологията... пробема тук е,че тия писали терминологията са купчина тъпунгери..... въобще неразбиращи същността на материята.
   както дадох за пример лизинга в бг- тва,че си купуваш кола с кредит и го наричаш лизинг- ти си прав за себе си... проблема е,че тва няма нищо общо с лизинг- пак турбоидиотите са писали икономическа терминология,без да имат понятие от нея .....
   
     

koganev

  • Гост
Асене, проблемите в БГ законодателство са купища. ТЗ е старичък, но е сравнително приложим, за разлика от стотината наредби, с които работата на предприемачите в БГ се усложнява неимоверно много.
Терминологията я уточних, защото в БГ нещата така са известни и дискусията ще е неясна, ако използваме свободни преводи. Така или иначе процедура, базирана на закона, има. Обаче практически е почти невъзможно да се стигне до несъстоятелност у нас, защото при обявяване на процедурата търговецът фактически е в банкрит и то в 99% от случаите - умишлен. Тест съвсем умишлено, по една или друга причина е опоскал фирмата си, а съдът следва само да подпише документите за обявяване в несъстоятелност и кредиторите да пият по една студена вода. В БГ е напълно невъзможно доказване на неправомерност на разходите, а това означава, че загубите от дейността могат да нарастват с небивали темпове. Кредиторите ще разберат за това толкова късно, че във фирмата ще има само два стари канцеларски стола за  конфискуване, както се изрази, и продаване. Поради цялата тази небивалица кредиторите предпочитат да чакат и да се надяват чрез други способи да си получат дължимото, защото чрез процедура по обявяване в несъстоятелност (неплатежоспособност от превода) ще загубят дължимото почти на 100%, а това е и окончателното решение на съда - после юр.л. се прекратява.
Във връзка са тази бърктия кредиторите в БГ масово изискват от управителите на юр. л. да подписват запис на заповед като ф.л., за да поемат задълженията при прекратяванае на юр. л.

И заради невъзможността или по-скоро заради непрактичността на българския вариант на фалита в момента има хиляди фирми, които съществуват против всяка пазарна логика, като единствената им функция е да дават надежди на кредиторите им, че ще получат някога нещо... Чакай от умрял писмо, казват хората.

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Асене, проблемите в БГ законодателство са купища. ТЗ е старичък, но е сравнително приложим, за разлика от стотината наредби, с които работата на предприемачите в БГ се усложнява неимоверно много.
Терминологията я уточних, защото в БГ нещата така са известни и дискусията ще е неясна, ако използваме свободни преводи. Така или иначе процедура, базирана на закона, има. Обаче практически е почти невъзможно да се стигне до несъстоятелност у нас, защото при обявяване на процедурата търговецът фактически е в банкрит и то в 99% от случаите - умишлен. Тест съвсем умишлено, по една или друга причина е опоскал фирмата си, а съдът следва само да подпише документите за обявяване в несъстоятелност и кредиторите да пият по една студена вода. В БГ е напълно невъзможно доказване на неправомерност на разходите, а това означава, че загубите от дейността могат да нарастват с небивали темпове. Кредиторите ще разберат за това толкова късно, че във фирмата ще има само два стари канцеларски стола за  конфискуване, както се изрази, и продаване. Поради цялата тази небивалица кредиторите предпочитат да чакат и да се надяват чрез други способи да си получат дължимото, защото чрез процедура по обявяване в несъстоятелност (неплатежоспособност от превода) ще загубят дължимото почти на 100%, а това е и окончателното решение на съда - после юр.л. се прекратява.
Във връзка са тази бърктия кредиторите в БГ масово изискват от управителите на юр. л. да подписват запис на заповед като ф.л., за да поемат задълженията при прекратяванае на юр. л.

И заради невъзможността или по-скоро заради непрактичността на българския вариант на фалита в момента има хиляди фирми, които съществуват против всяка пазарна логика, като единствената им функция е да дават надежди на кредиторите им, че ще получат някога нещо... Чакай от умрял писмо, казват хората.

е,фиктивния фалит е проблем навсякъде,но не чак толкова голям- винаги може да се проследи потока на парите и в случай на фиктивен фалит,собственика на компанията се превръща от лице с физическа отговорост,в лице с криминална отговорност- ЗАТВОР!
      дори и да има обявяване на фалит,после като тва лице почне да разполага с пари от "нищото" ,вече се минава през прокурор!
 и по принцип,ако фирмата ти е добра и правиш пари,защо ти е да фалираш? няма логика.... или ще продължиш да правиш апри,а ако ти е омръзнало да се разправяш,ще я продадеш -когато активите ти надхвърлят пасивите,няма смисъл да фалираш,като може да продадеш ......
  ако има добри адвокати в бг,всеки фиктивен фалит може да се хване рано или късна! достатъчно е да се следи паричния поток на теб и родата ти - банкови сметки,международни преводи,купуване на активи с пари,които ги нямаш...
      та всъщност проблема с фиктивния фалит е липсата на кадри (прокурори) ,които да знаят как тва да се проследява,както и тяхната корумпираност ..... ама като банкерите знаят този проблем,защо тогава дават пари на сулю и пулю?   всъщност вината пак пада в крайност върху тях ,защото трябва да се съобразяват със БЕЗзаконието и образУваността на    "компетентните" органи......
      в крайна сметка пак виновника не е теглилия заема,а този,който му го е дал! и той поема и последствията!
     

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
що се отнася до проблема в имотите в бг,дори не е задължително да се приема такъв закон.... просто трябва  да се промени клаузата,където се казва,че при неплащане на заем ,банката конфискува САМО заложеното срещу заема, другото не се дължи - в сащ няма смисъл да обявяваш фалит,ако си върнеш къщата на банката- защото банката ти е отпуснала пари срещу залог имот,как така ще ти иска да й даваш повече пари от заложеното? тва също е абсурд,който го има само в бг!
      не плащаш къщата- банката ти я взима и до там! загубите на банката от там нататък са вина на банкера ,отпуснал ти заема! защо като е икономист не е предценил ,че имотите освен актив,може и да са пасив?защото така е учил в УНСС? ми че ква вина има кредитирания и трябва да плаща за  малоумието на банкера,който за тва е учил?
    идва един доктор в банката казва -искам заем за 50 000 евро за да си купя тоя апартамент..... банкера изчислява и му казва- може да ти отпуснеме само 30 000 евро .... доктора казва- е ама аз нямам 20 000 евро, банкера му казва,еми като нямаш, НЕ МОЖЕ ДА СИ ПОЗВОЛИШ ДА ИЗМАШ ТОЗИ АПАРТАМЕНТ!!!!!!!  и не му отпускаа заем!
   доктора НЕ е учил икономика,учил е детски болести или уши нос гърло!
         тва е се едно банкера да отиде в болницата и да каже,че го боли глава и доктора да му отреже крак! кой е виновния? банкера,че го боли глава,или доктора,че му е отрезал крака,а главоболието продължава?
      ми същото е и с банкера- като дава заем ,който доктора не може да си позволи, се едно му реже крак за главоболие... доктора пак ще остане без жилище,само че и бая пари (крака) ще загуби.......
   

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Смисълът на подобен закон е да се избегнат сътресения при форсмажорни обстоятелства, а не да се правят експерименти колко още лоши кредити могат да поемат банките. 


Точно това ме притесни. Далеч съм от мисълта, че ще се направи в полза на хората. Ако и да показват случая с жената, останала без дом и продължаваща да дължи пари.

Муза, а ти да не би да очакваш да приемат закон, по силата на който всеки ще може да тегли по сто бона  и ако не може да ги върне ... здраве да е? Кредиторът не иска да участва нито в печалбата нито в загубата от начинанието на кредитополучателя и също така не навира насила парите в ръцете му. Затова кредиторът е защитен от закона за фалитите, а фалиращият получава право да загуби всичко, но да престане да бъде длъжник. У нас веднага трикатите се нагласят как ще скрият всичко и ще измамят кредитора, типично андрешковско мислене, но аз не очаквам това да се случи.

коганев,не бъркай,че закон за защита от кредитора , със закон ,който задължава кредитора да раздава пари!
    кога приемат закон ,че банката е длъжна да дава на всеки по 100 бона,тогава може и да се притесняваш,но когато приемат закон за това, да си защитен срещу робство или закрепостяване,тогава вече може да го наречеме демокрация...
      няма как тарикатите да измамят кредитора по принцип , защото кредитора трябва да е по тарикат от измамващите!
  в бг се получи обратното,защото бабите в банско са по добри икономисти от банкерите и фонд мениджърите  :D

банска баба= *valcho*
   асен ягодин и цеко минев= *sheep*

и за да ме разбереш по добре,ще ти го дам като преимер между нас:
    аз съм банкер, ти си тарикат ,който смята да ме измами ,защото е защитен от "новоприет" закон за физическия фалит.
  хайде-давай ,пробай да ме измамиш..... докажи ми го практически,как ще стане и аз ще ти докажа практически,че няма как да стане......
  а че банкерите вече са измамени и без закон за физическия фалит,това е факт!