Автор Тема: Здравината на сградите, в които живеем  (Прочетена 129351 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #150 -: 10 Септември, 2010, 18:23:16 »
0
Това е другото притеснително - когато политиците започнат да говорят глупости, значи има още нещо.

"Днес кметицата лично отиде до БАН, за да провери дали има опасност за града от бъдещи силни трусове.
"Няма място за паника, важно е хората да са добре информирани и да не се притесняват", отбеляза Йорданка Фандъкова.
Според нея не всички сгради в столицата са достатъчно добре построени, но би трябвало да издържат на земетресение до 7,5 по скалата на Рихтер."


Не съм сеизмолог, ама имам чувството че 7.5 по Рихтер на 2 километра дълбочина ще направи София съвсем равна. То е ясно, че е глупаво да излезне и да каже "има 10% шанс от земетресение 7.5 по Рихтер" ама все пак :)

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #151 -: 11 Септември, 2010, 00:26:36 »
0
Диков го казва, не от позицията на политик, а на архитект и то главен такъв на столицата. Казали са го и десетки учени, които не са политици. Маранди твърдеше че нормите са след 1987г. , но архитекта е прав че са след 1977г. когато премина свищовската трагедия.
В страни като Чили и Нова Зеландия видяхте колко минимални човешки жертви може да има при добро спазване на нормите на строителство. Опасявам се че от 1977г. до 1989г. всичко е било наред с нормите, но след това те биха могли да бъдат избегнати срещу известно количество финикийски знаци. Дано да издържи новото :o
===========
За да приключим спора с антипанеляка Маранди, ще цитирам следното:
.......................
Според него е заблуда, че панелните сгради са по-опасни при земетресение.
Всяко строителство има своите предимства и недостатъци. Тухленият градеж е по-масивен, по-корав и дава по-голяма устойчивост при земен трус. Панелното строителство е леко и движейки се, може да има частично преместване, което е предимство. Металните конструкции също са много динамични, обясни Диков.
...................
Скоро очаквам и потвърждението на моите мнения и в други теми. Само гледайте вече си ги записвам. *drink5*
« Последна редакция: 11 Септември, 2010, 00:43:24 от Собственик 31 »
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #152 -: 11 Септември, 2010, 04:40:20 »
+1

Не се дразня, че се говори за Вранча, ако визираш скромната ми Руса киферица  ;)

Просто пак сравняваме несравними неща. Ако до земетресението във Вранча в Софето жилищното строителство е било проектирано до 7 по Рихтер, то след това го завишават до 8 по Рихтер, а след Стражица през 1986 г. вече е до 9 по Рихтер.

Как да сравняваме типове сгради за този кратък период при тия промени в проектирането??

Затова думам, че 7 по Рихтер е достатъчно да се види къде сме някой ден, ама 'айде да не се случва, че това ще значи 4-та национална катастрофа за БГ и то в мирно време. Дано ме разбираш правилно!!

П.П. Чиърс с кафето е емотикона за кафе.

 *drink11*  :P :P


Специално за кьоравия Собственик, поста ми, който съм писал, че нещо мноу фантазира. Ей, ся ще му постна още един мой пост от същата тема, че го избило на измислици нещо. Брех, тая фантазия ...  :D :D

Та, къде видя 1987 г. да съм цитирал някога?? Я, ни обясни? Ърмм ...?  :D :D :D

П.П. В този пост съм допуснал една грешка от бързане тогава ( сега го виждам ), степените не са по Рихтер, които съм дал като изискване при проектирането, а по другата скала: Медведев-Шпонхоер-Карник. Сорка, за което, но смисълът на поста ми си остава като цяло.
« Последна редакция: 11 Септември, 2010, 04:50:57 от marandi »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #153 -: 11 Септември, 2010, 04:44:59 »
+1
Здравината на жилището мене лично много ме вълнува.

Благодаря за хубавите анализи и особено за това, че изводите са на човешки и разбираем език.

Както съм казвала имотът е като жената - за да изглежда добре и ползването му да доставя удоволствие дълги години, се нуждае от поддържане.
Не разбирам от строителство и терминологията ми сигурно е ужасна, за което се извинявам.
Но досега се анализира здравина по време на земетресение. А у нас сградите се накланят, пукат и падат и без трусове. Бих се радвала да споделите как да разпознаем опасностите в ежедневието. Например опасни ли са течовете в и около блока .....

 *drink3* Само една блондинка по душа може да пише по време на мача Англия-Германия.

Мхм .... "поддръжка" му е майката, ама пусти мързел ....  ;)

Ъмм,

разглеждаме земетръсите, штотоу в една конструкция, ако условно имаш статика, динамика и кинематика, земетръса ти "сверява" часовника къде си - да го наречем условно?

По принцип няма идеална конструкция като типово строителство, всичко винаги е компромис ( да е надеждно, ама и да е еФтино ). Също няма и кой да ти каже как ще се държат еднакви, стандартизирани сгради като типаж при критичен земетръс .... Ако някой ти го "обещава" това - бягай надалеч ( моите уважения към БГ-конструктурите ).

Условно на статични напрежения сградите "държат" ( щом са "прави" все още ), при вълново движение, каквото е земетръса, освен нормалните напрежения ( натиск, опън ), ти влизат и т.нар. тангенциални. Те действат под ъгъл 45 градуса и белята става където има т.нар. "концентратори" на напрежения, каквито са правите ъгли във всеки един дом. Т.е. затова по-еластични конструкции се "цепят" по диагонал по стените <-- т'ва е без панелЯците. Те нямат тази еластичност като конструкция и всичко "увисва" на качество на заварките. Като пак казвам, че заварката се "държи" доста добре на подобни усилия.

Ако условно имаш двоен интеграл при смятане на подобно натоварване, аз ще ти го добавя, че при критични напрежения и нарушаване на конструкцията става троен интегралеца, та затова никой не може да ти каже как ще се "държи" даден типаж строителство. Огромно значение има като тръсне дали е "плитко" или "дълбоко" земетресението, дори привидно еднакви сгради като конструкция ще се държат различно.

Отделно, самият проект трябва да е изпълнен доста прецизно, т.е. оразмерен така, както е проектиран, което по нашите, родни "ширини" често е предизвикателство. Бай ти Пешо - Мангала знае най-добре как се "прави" и кой/коя си ти, че да го "учиш". Добре, че конструктурите обикновено преоразмеряват, демек презапасяват сметките, понеже като им прайкат проверките, ръгат да има малко "отгоре".

Всичко е субективно, но държавата винаги ще се намесва в "играта" - демек строителството, чрез стандартазации, комисии, агенции и т.н. Идейката е ..., както се досещаш пари. Та, затова и нон-стоп ще се променят т.нар. "стандарти" на строителство и материали, според ... интереса. 

ПанелЯците ги пиши "умрели", ама за щастие или нещастие държавата не може сякаш за момента да се намеси. Не случайно е технология, която вече никъде не се използва. За БГ-то, понеже сме земетръсна зона са ги прайкали до 8 етажа, иначе в Русия да кажем ги има и по 20 етажа. Като конструкция са били сравнително добре унифицирани, прилични критерии за здравина като нови и сносна околна среда, с цел да поемат наплива от хора, които комунягите засилват към градовете. Като сегашни характеристики, не съм сигурен, че са още толкова надеждни, понеже никой не е полагал елементарни грижи за заварките. Тук вмятам уточнението ( към сладко бебе Муза ), че външните им стени не са носещи и това, че ги "вали" дъжда, не е фатално. Но рядко са случаите на положени грижи по заварките от обитателите им, а малко или много заварката от корозия няма как да "избяга" и затова си иска нейното, колкото и малко да е то.

Най-добре е да се разминем без катаклизми в близките 40-50 години, когато спокойно ще сме ги съборили и подменили с нови и дай Боже по-надеждни сгради.

По принцип високото строителство в сеизмични райони като Япония да речем е от конзолен тип ( понеже един колега се опита да ме "засече" нещо, та там панелЯци няма, няма и да има ). Като технология самата конструкция се прави елховидна с цел поемане на земетръсни напрежения и отделно да се "олекоти" самата конструкция. Т'ва при панелЯ няма как да стане.

Но няма да си комуникирам с него, понеже той самият каза, че си няма хал хабер за тия неща, но учудващо охотно ги коментира. Няма лошо ...

П.П. Сорка, че късно отговорих.

Чиърс на бебетата  *drink11*


Болднал съм ти с черно какво съм писАл за панелките, щото е видно, че освен кьорав и не можеш да четеш си падаш и по фантазиите  ;)

Ай, сричай пак 20 пъти и после си го запиши някъде какво точно е думала Русата ми тиква за панелЯците, че да не се изказваш пак неподготвен. Капиш?

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #154 -: 11 Септември, 2010, 22:25:31 »
0
Незнам, дали аз съм кьорав но "русия" определено е сляп да прочете и глух да чуе какво казват капацитетите в областта на противоземетръсното строителство за панелните сгради. Ако се хвана за думите ти че "панелите ги пиши умрели", би ли ми споделил на какво мащабно проучване се базира русата ти кратуна?
Франсето може пък да ми сподели защо бутането на един неносещ комин с рехава арматура отделящ се сам от основната стена създава опастност за обитателите в блока?????????
И аз мисля че темата е изчерпана откакто никой не може да се обоснове научно с какво другите сгради са по-здрави от панелните. Извода е че никои от тях с нищо не са по-здрави!!!
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #155 -: 11 Септември, 2010, 23:46:14 »
+1
..............................................................
2. Коминните тела на панеляците ( ако са вътрешни ) са прайкани от калпави материали и "номера" колко е "здраво", не ФърФи ( ама пробвай пак ).
..............................................................
Ся, штот' си панелна халтурка ш'ти светна ламБата за пореден път, че има един Закон за етажната собственост и според него комините влизат към общите части на всяка една сграда.

Та, пита ли на Общото събрание може ли да си махаш коминЯ ( демек всички комшии )?

Шмати,

поорязах си поста, за да ти остане най-важното. И ся коминЯ на панелЯта ти здрав и корав ли беше както се праскаше, или излезе к'вот' аз ти думах? Ърмм ..?

Ти с т'ва раздвоение на личността си за специализирана помощ, бря  ;)

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #156 -: 11 Септември, 2010, 23:50:24 »
0
Глупи, арматурата е рехава умишлено щото не е носещ. Бетона както писах е здрав като на мавзолея. Нищо не си противореча, просто ти не можеш да четеш. Незнам при това положение грамотен ли си изобщо?
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #157 -: 11 Септември, 2010, 23:53:34 »
+1
Незнам, дали аз съм кьорав но "русия" определено е сляп да прочете и глух да чуе какво казват капацитетите в областта на противоземетръсното строителство за панелните сгради. Ако се хвана за думите ти че "панелите ги пиши умрели", би ли ми споделил на какво мащабно проучване се базира русата ти кратуна?
Франсето може пък да ми сподели защо бутането на един неносещ комин с рехава арматура отделящ се сам от основната стена създава опастност за обитателите в блока?????????
И аз мисля че темата е изчерпана откакто никой не може да се обоснове научно с какво другите сгради са по-здрави от панелните. Извода е че никои от тях с нищо не са по-здрави!!!

Усещам, че ти е скучно, ама да ти търна очите за някои неща  ;)

'орицата, завършили моята специалност в почти всички бели държави им се дава право и да проектират конструкции до 3-4 етажа.

Интересно е защо на архитектите не им се дава право да проектират даже и рибарски лодки, ама ти си печен и ще ми кажеш предполагам ...  8) 8)

Та, да не се мъчиш - едното ми от образованията е класи над това на родните архитекти и неслучайно ти казах, че дипломката е световно-призната, та трудно ще ме впечатлиш с простотиите си.

П.П. Към бебе Муза, коминЯ не носещ елемент при панелките и наистина няма значение, че го е махнал ( даже са едни от най-калпаво направените елементи в този вид конструкция, както съм го казал в по-предишните си постове, когато Ганьо ни разправяше колко здрав и корав бил ), но комините влизат в общата етажна собственост и подобни безумия трябва да се решават на Общо събрание на кооперацията. Ганьо естествено пак не е знаел, че незнанието на законите не е презумция за невинност ...
« Последна редакция: 11 Септември, 2010, 23:55:11 от marandi »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #158 -: 12 Септември, 2010, 00:01:25 »
+1
Глупи, арматурата е рехава умишлено щото не е носещ. Бетона както писах е здрав като на мавзолея. Нищо не си противореча, просто ти не можеш да четеш. Незнам при това положение грамотен ли си изобщо?

Шмати,

ти си толкова тъп, че даже не може да чатнеш, че при стомано-бетонните конструкции желязото се ръга, за да не се разкапва бетонЯ, понеже не издържа на усилия на огъване.

Ся чаткаш ли защо е важно състоянието на заварките, ама едва ли ...  8)

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #159 -: 12 Септември, 2010, 00:02:59 »
0
Ти пък как се извади и лодкар и юрист бе Андрешко! Закона за общите части въобще не ме притеснява, защото общото между мен и другите с коминни тела под мене,  е като общото между две различни планети. Аз като го бутах, под мен комшията го беше бутнал,а под него на първият етаж въобще няма комин. Нагоре над мен никой не трябва и не си е бутнал комина и аз не бих позволил, защото ще ползвам абсорбатор на това място. Относно здравината на бетона, няма как във форума да ти го докажа, но ако ти се наложи да къртиш бетон, съм готов да ти изпратя моят познат който се занимава с къртене и да ти дам телефона му. Питай го него за моят бетон на коминното тяло да видиш какво ще ти каже. Той е професионалист и е изкъртил хиляди тонове бетон. За разлика от мен ти не скучаеш, ти се заяжаш с неща които или няма как да знаеш или не разбираш.
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #160 -: 12 Септември, 2010, 00:10:54 »
+1
Ти пък как се извади и лодкар и юрист бе Андрешко!
..............................
За разлика от мен ти не скучаеш, ти се заяжаш с неща които или няма как да знаеш или не разбираш.

Нали ти казах, че съм инженер-корабостроене, бре, Шмати??

Ясно и това си забравил, ся обясни ми пак за конструкциите на панелЯците, плийз ... щото ме повтаряш като латерна :D :D :D

П.П. Тоя Диков ли е къв е там, кат' стане дума за земетресение ( поведение на конструкциите при вълнови движения ) да идва и да целува ръце на такива кат' мИня  ;)

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #161 -: 12 Септември, 2010, 00:15:48 »
0
Ти просто си се надрусал с нещо некачествено и сега си велик! От последните ти три мнения не виждам никакви аргументи а само колко си надут предполагам /безработен корабостроител пишещ по форумите / :D
От това обаче няма да ти стане по-леко на душата че панелките са в пъти по-здрави от твоя кофтор.
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #162 -: 12 Септември, 2010, 00:22:50 »
+1
Моя коптор изкара Вранча и Стражица без забележки, а ти вчера си се насрал от 3.6 по Рихтер предполагам  :D :D :D

Споки, тук си друса редовно и даже стигат до по 60 труса на ден, ама налЕ не сме Софето и затова не ореваваме ортълъка  ;)

П.П. След като разбра, че съм велик, свикнали сме на земетресения, мразя панелките - друго за какво ще се сетиш в тия късни доби?  Ърмм ... ?

По принцип вярно си прост, казах ти моята специалност спокойно може да проектира разни блокчета и то признато в цял свят, само в БГ-стан - не ( по обясними причини ) Сещай се ..  ;)

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #163 -: 12 Септември, 2010, 00:27:35 »
0
Е, ти си много "умен". Направо мъдрост искри и струи от теб във форума. Какво можеш да проектираш никой не те пита, а иска да види. Сигурно затова си безработен. Щото си дървен философ, всезнайко и нищожен практик. Моят апартамент също е изживял Стражица и много други земетресения. Ти предполагаш-това ти е най-честното и откровено изказване до момента. Всички виждат че само предполагаш. Само че Господ разполага. Моли се в гредореда  земните вълни да не довършат мисията на дървоядите! :o
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #164 -: 12 Септември, 2010, 00:29:25 »
0
Вие и двамата май се нуждаете от един психиатър :)
...........
Така е признавам. И психиатъра се казва Барбарон. Чувал ли си че психиатрите малко психясват от срещите си с пациентите? ;) *drink5*
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.