Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1215949 пъти)

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Где е Караджата? Хайде, Винету! Олд Шетърхенд те призовава: Действай! ( Че стана време за лягане) :)

Какъв Караджа, какъв Олд Шетърхенд??

Изтърси фундаментални неточности за ДДС - получи обяснение.
Искаше описание как се измерва продуктивност - получи линк със що-годе кратко и стегнато обяснение.

Каква точно теза се опитваш да ми пришиеш за да знам да я защитавам? Че ДДС не е показател за добавената стойност и че тя от своя страна не е показател за продуктивността?

ДДС е показател до 50 %, (останалите 50 % ги оставяш на кучетата, дето са зад тоалетната, на която съм чистач) :)
Хайде, да ми обяснищ фундаменталните неточности за ДДС-то. Ако обичаш, използвай и мои цитати.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Маранди, глупости са това! Извиних се на Коганев, и продължавам да се извинявам. Защото е умен, но си е с тежък, доста тежък характер, но пък е мъжкар.  ( не завиждам на жена му и децата му , но знам, че няма да ги остави незащитени на улицата )

Като не си съгласен с някоя теза, не е необходимо да квалифицираш опонента си, без въобще да си разбрал неговата теза. От всички нетни непреки данъци ДДС-то е около 50 % от приходите в държавния бюджет.
Делът на ДДС в бюджета на България е 60% ( доста засилен дял), останалото са акцизи 30% и забележете - 10 % социални осигуровки. Тезата на Коганев, че ДДС е агрегат, от който се вадят стойностите, е абсолютно грешна.
Към онзи момент, бях прочела само реферата. Но ми се струваше невъзможно, затова зададох въпрос, на който ми бе отговорено, че съм ненаясно, че падам от Марс и пр. Истината е, че за измерване на производителността се вземат данните за аграрния сектор, за индустрията и сектора на услугите. Няма го сектора на търговията, за който аз дадох пример.

Мадам Глобал-чева,

никъде не съм споменал, че подкрепям тезата на бебе Коганев за т.нар. производителност на труда. Бях я определил като "револиционна", за да не употребя други думи.

И двамата залитнахте в грешна посока, особено па с т'ва ДДС. Но добрия тон винаги трябва да се спазва  *flower1*

П.П. Чакам Барби-ту да ви светне за производителност на труда - той е доста в час и няма да се учудя за нова дефиниция като "академична" производителност на труда, както от нищото се пръкна и "академичния" интернет  *girl*

Гледам го сложил своя и на жена си снимка - готино семейство са.
« Последна редакция: 24 Юни, 2012, 11:30:59 от marandi »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Госин  Марандевич, *girl*
До онзи ден нищо не знаех за производителността на труда. И сигурно нямаше да знам, ако не бяха се стекли така събитията.  *flower1*
Наистина си прав, че тук работа имат "погромистите", т.е. математиците. Сметките са доста сложни, и надминават моя капацитет. :)


Winnetou

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 27
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +4
    • Профил
Где е Караджата? Хайде, Винету! Олд Шетърхенд те призовава: Действай! ( Че стана време за лягане) :)

Какъв Караджа, какъв Олд Шетърхенд??

Изтърси фундаментални неточности за ДДС - получи обяснение.
Искаше описание как се измерва продуктивност - получи линк със що-годе кратко и стегнато обяснение.

Каква точно теза се опитваш да ми пришиеш за да знам да я защитавам? Че ДДС не е показател за добавената стойност и че тя от своя страна не е показател за продуктивността?

ДДС е показател до 50 %, (останалите 50 % ги оставяш на кучетата, дето са зад тоалетната, на която съм чистач) :)
Хайде, да ми обяснищ фундаменталните неточности за ДДС-то. Ако обичаш, използвай и мои цитати.

В първият ми отговор има цитат и каква е причината изобщо да се захвана да отговарям. До тук спор няма, има "разговор с радиоточка".

"ДДС е показател до 50%" - на какво?? Какви 50% оставям на кучетата и какви тоалетни и чистачи?

Продължаваш да ми вменяваш тези и изказвания, които не съм правил. Ако нещо отвътре те напъва и не ти дава спокойствие, грешни са и мястото и човека. Мераклии за цигу-мигу, колкото да има лаф се намират достатъчно....

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Давам ти задачка. Условието е следното:
Брутния  вътр.продукт е равен на брутната добавена стойност плюс нетните данъци и субсидиите.
Едновременно с това, Брутния вътр. продукт е равен на потреблението в държавата ( частно и държавно) плюс инвестициите МИНУС износа.

Доколко изобщо, ДДС е показател за брутната добавена стойност, и дали чрез него се измерва Брутната добавена стойност, а не брутния вътрешен продукт?

Winnetou

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 27
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +4
    • Профил
Давам ти задачка. Условието е следното:
Брутния  вътр.продукт е равен на брутната добавена стойност плюс нетните данъци и субсидиите.
Едновременно с това, Брутния вътр. продукт е равен на потреблението в държавата ( частно и държавно) плюс инвестициите МИНУС износа.

Правиш ли разлика между задача, равенство (зависимост) и следствие?

Няма отговор на въпроса ми, няма теза - обаче пращиш от мерак да ме изпиташ. ;-).
Мисля, че нямам какво повече да кажа - продължавай да четеш макро левел 1 и стискам палци да ти светне.

Съвсем чистосърдечно - научи се да се изразяваш пълно и изчерпателно. Такива умалителни нарицателни имена, недомлъвки, подчертавки и линкове - не помагат в реална дискусия (не се отнася пряко за теб - да не се хванеш сега за това). Виж за цигу-мигу са перфектни.

Когато ми отговориш на въпросите и си опишеш тезата човешки ( и твоята и тази която ми вменяваш за ДДС и производителност ) ще продължим да говорим. Дотогава (а и след това ;-) ) не те виждам в ситуация да ми поставяш "задачи" :)

ПС: Това, че говоря на "ти" не е от липса на уважение, а все пак е форум и е неделя ;-)
« Последна редакция: 24 Юни, 2012, 12:48:13 от Winnetou »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Питаш ме за 50 % от какво? Отговорът ти е даден по-нагоре, ама  си чел много емоционално, единствено с целта да се противопоставиш на отсрещната теза,. Ще се самоцитирам:"От всички нетни непреки данъци ДДС-то е около 50 % от приходите в държавния бюджет.
Делът на ДДС в бюджета на България е 60% ( доста засилен дял), останалото са акцизи 30% и забележете - 10 % социални осигуровки."

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
О, да. Имаше още един неотговорен въпрос. Беше от първия ти линк: "през колкото повече ръце мине, толкова по-голям е размерът на ДДС-то, внесено в държавния бюджет. "

Ами, мисля си, че е очевидно. При търговията има цени на производител, цени на едро и цени на дребно за крайния потребител. Не считах, че нивото е толкова цигу-мигу, ( или пък явно се изразявам крайно неточно) , за да се обяснявам за очевАдни неща.

Никога не съм твърдяла, че някой друг, освен потребителят плаща цялото ДДС по веригата. Ако намериш подобен цитат, ще си посипя главата с пепел. Просто обясних, че с ръцете по веригата, се покачва размерът на ДДС-то, внесено в държавния бюджет...Макар, че и фирмите могат да плащат ДДС-то като краен потребител, защото Законът не прави разлика между фирми, физически лица, краен потрубител или нещо подобно...

Winnetou

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 27
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +4
    • Профил
Питаш ме за 50 % от какво? Отговорът ти е даден по-нагоре, ама  си чел много емоционално, единствено с целта да се противопоставиш на отсрещната теза,. Ще се самоцитирам:"От всички нетни непреки данъци ДДС-то е около 50 % от приходите в държавния бюджет.
Делът на ДДС в бюджета на България е 60% ( доста засилен дял), останалото са акцизи 30% и забележете - 10 % социални осигуровки."

Не чета емоционално - особено когато става въпрос за пари. Теза нямам - ти ми вменяваш някаква теза, която дори не си изяснил(а) още. А и какво си говорите с Маранди, не ме засяга и не го свързам с отделния ни разговор. Със същата логика може да ми отговориш, че го има записано на стената до тоалетните на автогарата в Малко Търново.

Мога да ли попитам смирено откъде са данните за "доста засиления дял" на ДДС? Вероятно искаш да кажеш дял в данъчните приходи - ако е така може всички да се поздравим, че живеем в страната на нулевите корпоративни и подоходни данъци  *clap*

Winnetou

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 27
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +4
    • Профил
О, да. Имаше още един неотговорен въпрос. Беше от първия ти линк: "през колкото повече ръце мине, толкова по-голям е размерът на ДДС-то, внесено в държавния бюджет. "

Ами, мисля си, че е очевидно. При търговията има цени на производител, цени на едро и цени на дребно за крайния потребител. Не считах, че нивото е толкова цигу-мигу, ( или пък явно се изразявам крайно неточно) , за да се обяснявам за очевАдни неща.

Никога не съм твърдяла, че някой друг, освен потребителят плаща цялото ДДС по веригата. Ако намериш подобен цитат, ще си посипя главата с пепел. Просто обясних, че с ръцете по веригата, се покачва размерът на ДДС-то, внесено в държавния бюджет...Макар, че и фирмите могат да плащат ДДС-то като краен потребител, защото Законът не прави разлика между фирми, физически лица, краен потрубител или нещо подобно...

Значи упорството с което се защитава една теза не допринася с нищо за нейната правота.
Така като гледам дори не си в час откъде ти идва основния проблем. Спора никога не е бил в това кой понася тежестта на косвения данък (правиш разлика между плащам и понасям тежестта на данък надявам се). Ако ли не - като му дойде времето може да ти дам адреса да платиш ти ДДС за няколко фирми.

Спора е в малоумното изказване, че през колкото повече ръце мине продукта толкова повече се увеличава платения ДДС върху него (респ. тежестта за който го понася). Причината да има ДДС е точно за да не се случи това - бъркаш нещата с данък върху оборота.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Питаш ме за 50 % от какво? Отговорът ти е даден по-нагоре, ама  си чел много емоционално, единствено с целта да се противопоставиш на отсрещната теза,. Ще се самоцитирам:"От всички нетни непреки данъци ДДС-то е около 50 % от приходите в държавния бюджет.
Делът на ДДС в бюджета на България е 60% ( доста засилен дял), останалото са акцизи 30% и забележете - 10 % социални осигуровки."

Не чета емоционално - особено когато става въпрос за пари. Теза нямам - ти ми вменяваш някаква теза, която дори не си изяснил(а) още. А и какво си говорите с Маранди, не ме засяга и не го свързам с отделния ни разговор. Със същата логика може да ми отговориш, че го има записано на стената до тоалетните на автогарата в Малко Търново.

Мога да ли попитам смирено откъде са данните за "доста засиления дял" на ДДС? Вероятно искаш да кажеш дял в данъчните приходи - ако е така може всички да се поздравим, че живеем в страната на нулевите корпоративни и подоходни данъци  *clap*

По тази логика, изобщо нямаше право да се намесваш в спора ни с Коганев, защото той не бе записан в тоалетната на Малко Търново. :)
А иначе, гледам забравяш своята теза, и те беше нещо свързано с "фундаменталните неясноти относно ДДС-то" ( май така бе формулирано.) Не ми се рови назад. Е, хайде, защити я.

Данните са приблизителни. Вчера ги четох някъде из Компютъра. Бе правено някакво сравнение с приходите в държавния бюджет по пера в Европа и България.
Това обаче не променя смисъла. Защото в противен случай можех да кажа, че акцизите, заедно със социалните осигуровки представляват агрегатът, от който се вади стойността в национален мащаб. Нали така?
Иначе, с последното изречение, схващам накъде клониш. Но засега да изясним нещата дотук, за да преминем по-нататък.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
О, да. Имаше още един неотговорен въпрос. Беше от първия ти линк: "през колкото повече ръце мине, толкова по-голям е размерът на ДДС-то, внесено в държавния бюджет. "

Ами, мисля си, че е очевидно. При търговията има цени на производител, цени на едро и цени на дребно за крайния потребител. Не считах, че нивото е толкова цигу-мигу, ( или пък явно се изразявам крайно неточно) , за да се обяснявам за очевАдни неща.

Никога не съм твърдяла, че някой друг, освен потребителят плаща цялото ДДС по веригата. Ако намериш подобен цитат, ще си посипя главата с пепел. Просто обясних, че с ръцете по веригата, се покачва размерът на ДДС-то, внесено в държавния бюджет...Макар, че и фирмите могат да плащат ДДС-то като краен потребител, защото Законът не прави разлика между фирми, физически лица, краен потрубител или нещо подобно...

Значи упорството с което се защитава една теза не допринася с нищо за нейната правота.
Така като гледам дори не си в час откъде ти идва основния проблем. Спора никога не е бил в това кой понася тежестта на косвения данък (правиш разлика между плащам и понасям тежестта на данък надявам се). Ако ли не - като му дойде времето може да ти дам адреса да платиш ти ДДС за няколко фирми.

Спора е в малоумното изказване, че през колкото повече ръце мине продукта толкова повече се увеличава платения ДДС върху него (респ. тежестта за който го понася). Причината да има ДДС е точно за да не се случи това - бъркаш нещата с данък върху оборота.

Не се прави на луд. Става дума за една и съща стока, преминаваща през повече от една ръка. (Трябва да добавя на различни, по-високи цени.) Наистина ми обясни как да правя разлика между плащам и понасям тежестта от данък.
« Последна редакция: 24 Юни, 2012, 15:37:02 от global »

Winnetou

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 27
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +4
    • Профил
Делът на ДДС в бюджета на България е 60% ( доста засилен дял), останалото са акцизи 30% и забележете - 10 % социални осигуровки."


Мога да ли попитам смирено откъде са данните за "доста засиления дял" на ДДС? Вероятно искаш да кажеш дял в данъчните приходи - ако е така може всички да се поздравим, че живеем в страната на нулевите корпоративни и подоходни данъци  *clap*

По тази логика, изобщо нямаше право да се намесваш в спора ни с Коганев, защото той не бе записан в тоалетната на Малко Търново. :)
А иначе, гледам забравяш своята теза, и те беше нещо свързано с "фундаменталните неясноти относно ДДС-то" ( май така бе формулирано.) Не ми се рови назад. Е, хайде, защити я.

Данните са приблизителни. Вчера ги четох някъде из Компютъра. Бе правено някакво сравнение с приходите в държавния бюджет по пера в Европа и България.
Това обаче не променя смисъла. Защото в противен случай можех да кажа, че акцизите, заедно със социалните осигуровки представляват агрегатът, от който се вади стойността в национален мащаб. Нали така?
Иначе, с последното изречение, схващам накъде клониш. Но засега да изясним нещата дотук, за да преминем по-нататък.

Постинга ми беше към Коганев, не към теб - така, че не търси под вола теле.

Какво значин "вчета ги четох някъде из Компютъра" - Дянков ти ли си? ;-) Понеже ако не си Дянков не знам какво ще правят последните и най-валидни данни за изпълнение на приходната част на бюджета в твоя компютър.
"Леко засилени" е леко абсурдно - даваш ми данни изсмукани от пръстите и то с глупаво съотношение. В данните ти излиза че няма приходи от подоходно и корпоративно облагане понеже 60% ДДС + 30% акцизи + 10% осигуровни дава 100% "от бюджета" (понеже точно така си се изразил(а) - "от бюджета").

Откъде извади 60% от данъчните приходи да са от ДДС? Ако ли пък това са някакви дялове от непреки данъци важи с пълна сила това което ти писах - научи се да си подреждаш мислите, да се изразяваш като зрял човек и тогава тръгвай да спориш.

И да - дори и от акцизи и осигуровки с косвени изчисления може да се прави оценка за някои аспекти на ефективност в икономиката. Като изръчкаш рефератите може да провериш в гугъл как се прави.

Продължаваш да упорстваш - виж каква е разликата между данък върху оборота и ДДС и спри да се излагаш за азбучни неща.

Winnetou

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 27
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +4
    • Профил

Никога не съм твърдяла, че някой друг, освен потребителят плаща цялото ДДС по веригата.

Не се прави на луд. Става дума за една и съща стока, преминаваща през повече от една ръка. (Трябва да добавя на различни, по-високи цени.) Наистина ми обясни как да правя разлика между плащам и понасям тежестта от данък.

Ааа-ха - и като добавиш още 1-2 работи и ще ти стане ясно каква велика мисъл е било първоначално.  8)

Значи ходиш и превеждаш по една банкова сметка ДДС-то на ЛукОйл, Метро и т.н.? Това, че в крайна сметка като потребител ще платиш по-висока цена, ще понесеш тежестта на данъка и т.н. не означава, че ходиш и ПЛАЩАШ (т.е. правиш преводи) за всичките фирми "по веригата".


global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Делът на ДДС в бюджета на България е 60% ( доста засилен дял), останалото са акцизи 30% и забележете - 10 % социални осигуровки."


Мога да ли попитам смирено откъде са данните за "доста засиления дял" на ДДС? Вероятно искаш да кажеш дял в данъчните приходи - ако е така може всички да се поздравим, че живеем в страната на нулевите корпоративни и подоходни данъци  *clap*

По тази логика, изобщо нямаше право да се намесваш в спора ни с Коганев, защото той не бе записан в тоалетната на Малко Търново. :)
А иначе, гледам забравяш своята теза, и те беше нещо свързано с "фундаменталните неясноти относно ДДС-то" ( май така бе формулирано.) Не ми се рови назад. Е, хайде, защити я.

Данните са приблизителни. Вчера ги четох някъде из Компютъра. Бе правено някакво сравнение с приходите в държавния бюджет по пера в Европа и България.
Това обаче не променя смисъла. Защото в противен случай можех да кажа, че акцизите, заедно със социалните осигуровки представляват агрегатът, от който се вади стойността в национален мащаб. Нали така?
Иначе, с последното изречение, схващам накъде клониш. Но засега да изясним нещата дотук, за да преминем по-нататък.

Постинга ми беше към Коганев, не към теб - така, че не търси под вола теле.

Какво значин "вчета ги четох някъде из Компютъра" - Дянков ти ли си? ;-) Понеже ако не си Дянков не знам какво ще правят последните и най-валидни данни за изпълнение на приходната част на бюджета в твоя компютър.
"Леко засилени" е леко абсурдно - даваш ми данни изсмукани от пръстите и то с глупаво съотношение. В данните ти излиза че няма приходи от подоходно и корпоративно облагане понеже 60% ДДС + 30% акцизи + 10% осигуровни дава 100% "от бюджета" (понеже точно така си се изразил(а) - "от бюджета").

Откъде извади 60% от данъчните приходи да са от ДДС? Ако ли пък това са някакви дялове от непреки данъци важи с пълна сила това което ти писах - научи се да си подреждаш мислите, да се изразяваш като зрял човек и тогава тръгвай да спориш.

И да - дори и от акцизи и осигуровки с косвени изчисления може да се прави оценка за някои аспекти на ефективност в икономиката. Като изръчкаш рефератите може да провериш в гугъл как се прави.

Продължаваш да упорстваш - виж каква е разликата между данък върху оборота и ДДС и спри да се излагаш за азбучни неща.

Това пак е записано в тоалетната на Малко Търново. Ставаше дума за нетни косвени данъци, които се отнасят към Брутния вътрешен продукт, а не към Брутната добавена стойност. Да си чул от мен, че чрез косвени изчисления не може да се прави оценка за някои аспекти за ефективност в икономиката?
Който се интересува от приходите в Държавния бюджет, да си намери линкове и да чете. Данъчни, данъчно-подобни, такси, мита, от собственост и прочие. Прочети бюджета, за която и да е година. Смятам, че Гугъл ще ти даде информация. Направи си данните неприблизителни, и ще докажеш какво?