Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1217685 пъти)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
...
Макар че, що се отнася до теб, понеже  (нали така) доста се уважаваме, стремя се да съм употребила „правилно” устата си (за нейните обичайни функционални дейности, че има и други...) 
 *rofl*


Ти пък!  ;)
Не бъди жестока към себе си. Прекаления самоконтрол си е чист мазохизъм...  ;)

Цитат
Корпоратизъм или корпоративизъм (на италиански: Corporativismo) е политико-икономическа доктрина, при която властта в държавата се съсредоточава в големи сдружения, наречени корпорации
...
По традиция той се отъждествява с фашизма, защото е приложен за пръв път именно във фашистка Италия и други фашизоидни държави (Нацистка Германия, Латвия при управлението на Карлис Улманис и др.)

Ето приблизително това предполагам е имал предвид  iaross под корпоративизъм. Английската версия е доста по подробна. Всяко обобщение, разбира се, има своите слабости.

Аз разбира се, отидох далеч по-нататък. Изхождайки точно от реалността.
Оня ден чух, че форд има оборот по-голям от БВП на Турция!!! Един икономически и по същество авторитарен институт по-голям от голяма държава!  *scare*
Възможно ли е да остане само икономически?
И разбира се бих стеснил определението до... неолайнярски корпоративизъм, член 1 на който е печалбата неограничавана от нищо. Което съвсем не го прави по-малко противен от оня дето член 1 беше партията. Само е по циничен.
Като ми остане повечко време ще го дефинирам-опиша по прецизно!  ;)

п.п.
Какво хубаво да ти кажа за да си усмихната за завършек?
Не се сещам. Затова... каквото си знаеш!  ;)

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Goro, ти мое да си 120 оки, ма си романтична душа, майна!
Мноу тъжни песни, брато, наляха ми са очите......добре, че съм с очилата да не ма видат браточките къ са размекнах баси.........
Снощи са размислих по един такъв въпрос.....Ми аз мое да съм кат едното нищо Darkside Кобургготски........
Просто ми мина през акъла, де....ша зема да са порежа, да вида дали е синя, ми е мисълта.
Я ти кат опрайш Гърция, мини и насам, щото тука мноу работа ти са отваря, да знайш! Само си намисли Враг отсега....да не са немците, щот тва са поизтърка.....джудас стават идеално! Ма не "Джудас прийст", ми онеа, дет имат шапчици и едно такова кичурче, дет им виси, ешкеназитата.

А  Наште Форумни Дами не са дават без бой, тва-онва  и.....сръбцка музика, тва е! Даже тва мое да ги амбицира и да та довръшат!!!   Иде Матриархат, свиквай! Тва е обществен строй, при който ние сме отдоле, а те отгоре....и в леглото тоже! Та, свиквай......на мен даже ми хареса тва второто, баси! *scare* *scare* *yahoo* *clap*
« Последна редакция: 13 Юли, 2012, 14:44:21 от darkside »
Ас съм българче.......

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил

Мноу тъжни песни, брато, наляха ми са очите......добре, че съм с очилата да не ма видат браточките къ са размекнах баси.........

А  Наште Форумни Дами не са дават без бой, тва-онва  и.....сръбцка музика, тва е! Даже тва мое да ги амбицира и да та довръшат!!!   Иде Матриархат, свиквай! Тва е обществен строй, при който ние сме отдоле, а те отгоре....и в леглото тоже! Та, свиквай......на мен даже ми хареса тва второто, баси! *scare* *scare* *yahoo* *clap*

Вай, Дарки! От где разбра, че песните са тъжни? Да не би да разбираш текста? :)
Аз, например, без бой си признавам и много се изчервявам, че гръцко, сръбско, македонско и турско не слушам.  :-[Ушите ми възроптават срещу този тип музика. Проблемът ми единствено е слуховият орган....Хайде, сега да си призная, че и малко от нашия фолклор слушам. Има доста изключения, които са велики,  но рядко се обръщам към нашата народна музика... („Дельо хайдутин” барабар с Космосът не влизат в тях...)
Ако искаш стачка от” миня”, пусни ми двугласен фолклор на шопските баби, и ще ме търсиш далеч в небитието, приготвена за прощаване със земните радости и обмисляне на неболезнено самоубийство...

Ех, Дарки. Много хормон те напира , бе,  брат ми...Ех, този сексуален електронен Колайдер!!! *rofl*

Горо, не е коректно да сравняваш оборота на една компания, с БВП на държава като Турция.
Виж, да не си мислиш, че не направих справка с Компютъра, какво се разбира под Корпоративна държава. Набарах едно огромно  ляво словоблудство, с всичките характеристики на лявото говорене – много приказки, нищо – в действителност. Та, чак се вбесих. Даже сега се чудя, дали да ви го пусна за справка ( и разваляне на настроението). Добре, няма да съм жестока. Нищо не сте ми направили...
Ай, наздраве! Че настана време за пладнуване. *drinks*

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Хей Глоуби! ...Белезници?...Камшици? ..(системата чака вашия избор) *scare*
 Верно ли отстрани личи, че ме пере хормона? *rofl* *rofl* *rofl*
Баси.....! Ми аз не мисла за секс често?!...Най-много един път на десет минути, не повече. Ми тва не е ли в нормите? Тва е, от две седмици съм "в Русия съм" без Муцката и вече имам греховни помисли....ми Скорпион съм все пак - гореща кръв.....
А за музиката, вече знаеш к,во  слушкам!
Гръцките Гърци Главно Гръцкоговорящи се Гърчеят по Гръцки мноу яку! (тва по темата Γορο) *yahoo*
Ас съм българче.......

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Х
 Верно ли отстрани личи, че ме пере хормона? *rofl* *rofl* *rofl*

Дарки, мноу яко, баси! *rofl*


Горо, знам, че предпочиташ да се обърна сериозно по темата, ама влязох в "тъмната стая", и от там ме облъхнаха едни феромони, едни алкохолни амброзии, такъв дисконфорт, че въобще не съм на себе си... *rofl*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
... Набарах едно огромно  ляво словоблудство, с всичките характеристики на лявото говорене – много приказки, нищо – в действителност. Та, чак се вбесих.
...
Набарала си :D
лявата резба на остатъците от соц. възпитанието.
Същата, която така жизнено блика от Додовия атеизъм, Барбароновата научност и Коганевата икономика...  ;)

Ха... С един изстрел три заека и една Огнена яребица... :D



Понеже, вече няколко пъти съм "обвиняван" тук в леви идеи, та чак в марксизъм, малко за понятията ляво и дясно.


форумонаучие!  ;)
ЛЯВОДЯСНО
Повечето съвременни леви учения почиват на диалектическия материализъм или отричат Бога като наш Додо.

Моя милост казва, че светът е Божествен.
Додо смята, че светът се развива по законите на дЪрвенизма, Барбарон дори заяви, че наскоро, учените Фанали Господ за бозките


Светът се развива по Божествените закони - няма материален закон! Всеки закон сам по себе си е идеален, Божествен.
Коганев обяснява, че света се управлява от парата и че социалната справедливост била левичарство - марксизъм. Че висша цел била печалбата.Светът се управлява от идеите. Според църквата, отДясно на Господ ще седнат, които са помогнали на бедния. Извън етиката не може да съществува нито пазар ни икономика, защото не може да съществува общество.


Начев - какво да се прави - не зависи от нас - в материалния свят, казва, е нормално да плаща бедния.


Според Божественото учение, човек е създаден по образ и подобие Божие и с право на избор свободен - демек отговорен
Глобал ми обяснява, че любовта минавала през уста... пардон през стомахаОткъдето и да мине любовта - безсмислено измислена е, ако я няма душата

дясно = право - справедливост
right = right - rightness
δεξια = δικαιω - δικαιοσύνη
правия път = право - справедливост

Странно нещо е живота...
Някои от този форум, израснали главно в страните от реалния социализъм (една от формите на посткапитализма - все условни понятия) твърдят, че това вдясно било ляво.
Приятели израснали от другата страна на желязната завеса - че било твърде десно, консервативно, та...
дори реакционно - малко секс без любов било в реда на нещата !!!

п.п.
Стига толкова...
Използвах никовете само за забавление - да се надявам никой да не се върже освен Дълбоката вода, пропусната умишлено...  ;)

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил

Горо днес се е разбунтувал.  :)Около мен, също някои приближени хора се бунтуват, като че ли нещо зависи от бунта им.
На мен пък, ми е весело. Щото е петък , 13-ти.

Тъй че стигнахме до това, че идеите управляват света. Ех, колко ще да беше хубаво, ако това е истина?

Вярно е, че аз лично се приемам като продукт на пост-комунизма, или както ти го казваш, продукт на пост-капитализма, заради условността на понятията. И какво от това? На кого му е притрябвала моята душа, уста, безмислената ми вселенска любов?

Съгласявам се с вторият  ти десен принцип - светът се развива по божествените закони, със всичко останало - съм готова да споря.
Светът се е развивал съгласно идеите много отдавна. ( Да не си учил в Класическата гимназия?) Човек е свободен единствено до момента, в който нарушава свободата на другите. Човек е истински свободен само в джунглата. Ама гледам, че сам си стигнал до този извод.
Никой не е избрал желязната завеса. Не виждам никакво основание да се оправдавам, че съм родена и живяла в нея. Не си падам по доказване на пропаднали каузи.
И ич не съм се вързала. Извън функционалните дейности на устата ми , е например, плюенето, мляскането, целуването, според избора на системата, както казва Дарки.



global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Сега видях четвъртият ти десен принцип.  От дясно на бога е седял не този, който е дал  на бедния, а ангелът на знанието - Луцифер. По-късно, поради това, че открехнал Ева за ябълката,  бил прогонен, проклет и са го кръстили Сатана ( или Дявол).
« Последна редакция: 13 Юли, 2012, 20:22:18 от global »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Използвах никовете само за забавление - да се надявам никой да не се върже освен Дълбоката вода, пропусната умишлено...  ;)

 :D
Е, що ме пропусна. Давай, имаш добри попадения, може и сега да уцелиш, да видим къде ще ме сложиш - в ляво ли (най-вероятно), в дясно ли, и с какво точно.
Не бой, не се засягам лесно.  *girl*

 *drink9*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Я, goro пак демонстрирал примитивно мислене. Т.е не примитивно мислене, а по-точно мисли, насочени към примитивни хора. Все пак тук щом можем да цъкаме по клавиатури, се предполага, че не сме толкова примитивни, т.е. няма смисъл от подход в стил "как да заблудим глупака".

"Светът се управлява от идеите. Според църквата, отДясно на Господ ще седнат, които са помогнали на бедния. Извън етиката не може да съществува нито пазар ни икономика, защото не може да съществува общество."

Само защото тук е употребен терминът "дясно", се прави опит за някакво генерализиране, заблуда и велики изводи (грешни). Може би трябва автоматично да помислим, че в любимата религия на goro, всичко дясно  хубаво, а всичко ляво - лошо? Да започваме ли с цитатите или няма смисъл? Другата заблуждаваща презумпция е, че щом goro е "християнин", то всички, които не са такива за нищо не стават. Отдясно на Мохамед или някой с главна буква какво е седяло?

Аз съм по-скоро агностик, отколкото атеист (ако трябва да влизам в рамка) - нещо много по-добро от заблудените овце, вярващи в митове и легенди дотолкова, че да им определят мирогледа, чувствата, омразата, войните и изобщо целия живот. И какво общо пък има религията с дясно и ляво в термините на политиката, така и не стана ясно. goro да се обади спешно на демократите в САЩ да спрат да ходят на проповеди в неделя, че се излагат.

 *drink6*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Хм...
Не била само Barclays и ингилизите!
И Deutsche Bank била, но се разкаяла и щяла да съдейства до дупка на властите с немска честност!
 *scare*

Лошо...  Мръсните янки, от завист към Оупа, може да задействат наказателно преследване!  ;) 

Дали пък гръцката статистика не е невинна девица спрямо по-големите си батковци ??? *rofl*
« Последна редакция: 16 Юли, 2012, 00:22:28 от goro »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил


До началото на 80-те години, когато Гърция влиза в ЕС, може да се каже, че жизнения стандарт на Балканите, с изключение на албанци и донякъде румънци е приблизително равен.
За нашата изключително манипулирана публика трябва да се отбележи, че гърците и тогава в повечето сектори на икономиката произвеждат почти двойно повече продукция в стоково изражение на глава от населението.
Как се развиха нещата впоследствие - знаем!
10 дни не съм чел и се включвам отнякъде. Никога не съм харесвал особено това понятие "жизнен стандарт", но тезата за относително равен такъв на Балканите през 80-те е интересна и аз съм склонен да я приема без да проверявам.

Двойно по-високото производство на глава в натурално изражение (за някои, но кои ли ??? отрасли)  също е интересно, но сравненията са трудни и хлъзгави. Тогава имаше различни системи, различен капиталов тил.
Оценката, че жизненият стандарт е по-скоро равен (при наличие същевременно на твърде много капитализъм в Гърция, което си е теза на Горо), автоматически прави твърденията за високо производство на глава в натурално изражение не особено съществени. 

Това води и до някакви размисли.
Гърция е част от "свободния" свят към начало на 80-те, със всички произтичащи от това сериозни бонуси, които не е необходимо да изброяваме, но е достигнала нивото на останалите (само).
След 81-ва става член на клуба на богатите и очевидно в главите на мнозина дори самият този факт е бил достатъчно условие за неизбежното благоденствие.
Не съм проследявал развитието на страната през първите 10-на години след приемане в Евр., но съм абсолютно сигурен, че през вторите 10 години, от 1991 до 2001 (най-общо) Гърция успя да отхапе сериозен дял и участваше много ентусиазирано заедно с посестримите си в бруталното плячкосване на поваления и гърчещ се  (политически и икономически) противник. Което този път, трябва да се признае, се случи без използване на военна сила, с известни изключение.
Оглозганата плът (като един от факторите), което някъде там далеч по веригата доведе и до 100 евро пенсии в моята Бг, помогна да се забави неизбежното с 5 до 10 години, но но беше в състояние да отмени неизбежното посиране.

За да сме откровени, трябва да се признае, че и Бг направи всичко възможно да иде в същия клуб и да може да си купува бананите по-евтино от местните масови плодове, което си е пак друга своеобразна форма да късане на плът, отнейде някъде там. Така е!
Ще приключа като Горо,  ОСТАНАЛОТО го знаем!
Златният дъжд се изля и тук, превърнахме златото в бетон и ПВЦ дограма, че да има къде туристите да полагат морна глава, когато не са фиркани или когато не плуват сред лайната, които се изхвърлят до сами  плажа. 


Цитат
Големия мит днес се нарича производителност!
Има и малко мит в производителността, но на някои места  го могат, на други не.
Правилото не се променя.

Цитат
Окичен с какви ли не словоблудствия - тук коментирахме синергията - сама по себе си съществуваща, но по скоро следствие отколкото причина.
За непосветения !  Сътворителят на словоблудствия се нарича  мистър Начев, който трябва да е агент на поне три разузнавания, като нито едно от тях не е на Бг., но едно от тях задължително е  турското и това поради причина, че Бг. е твърде незначителна като потенциален  за Гър. изедник, за разлика от Тур. Така някак си се връзват нещата логически, чини ми се. 

Цитат
Истинските проблеми са от съвсем друго естество. Основен проблем е
международното разделение на труда!
Приказките за свободен пазар са за наивници. Такъв няма.
На вътрешно европейско равнище - хич го няма - бяха стигнали до определяне формите на краставиците.
Има силно урегулирани отношения в полза на по-силните и буквално монополни структури (Примерно, преди 100 години в Европа има над 100 производители на автомобили. Днес?). Липсва обща европейска държава и се узурпира евро-политиката от немците и от монополите.
Подобно развитие неминуемо води до крах. Самоизяждането започва от периферията.

В ход е дезорганизирането на последната запазила се балканска държава.
Ще успеят ли гърците да обърнат този ход или ще се смени ли европейската политика?
Хрумна ми една аналогия със средните векове и по-скоро 12-15 век.
Кръстоносните походи, превърнали се през 1204 в обикновено плячкаджийство дават решителния тласък за последвалия упадък. За по-малко от 100 години след края на последната българска държава изчезва и последната гръцка (Няколкото останали или придобили впоследствие полу-автономия района в континентална и островна Гърция само разнообразяват пейзажа.). Основен, господстващ фактор в европейската  политика за повече от два века става високата порта.
Без Балканите, Иберия люшкаща се между несигурното си европейско бъдеще и испаноезичния свят и Англия разкрачена, останалата Оупа ще е само третостепенен играч в света на Азия и Америка.
Историята се повтаряла като фарс.

п.п.
Горното не е прогноза, нито плод на усилени мурджо-научни анализи.  ;)
Само хрумвания.

Аха, май почна леко да включваш - е, под форма на хрумвания. Поне засега.
Забележителна е твоята последователност. Единственият поименно назован  "враг" е отново Гер., всичко останало е маскирано в някакви аморфни и безполови образувания, наречени скромно  "монополи".
Които вероятно дори не са от нашата Слънчева система. Нали?! Правилно те разбрах.
Всъщност, разбирам те, човешко е да споделяш вижданията си под форма, която е ще засегне противниците, но ще пощади дружките.
В същността си посланията ти няма да са приемливи за доста широк кръг от хора, но ние човеците гледаме да щадим приятелите.
« Последна редакция: 16 Юли, 2012, 14:28:03 от nachev »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Начев, това за "златния дъжд", дето се излял над нас ми хареса.  :D *beer*
Нали знаеш, че и на мен литературните похвати не са ми чужди :-[
Особено хиперболата  :)
Без малко хиперболка нямам никакви шансове да се задържа поне в подножието на Горовото ниво!
Много е речовит!
 *beer*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Спокойно,

в 2009 г. съм дал прогнозата, че до 5 години България ще издуха Гърция като "тапет". Остават още 2 години - дотогава Жорката нека колоритно споделя възжделенията си за "уникалните" и неповторими "елини".

Вече нямам желание въобще да му пиша по поредните шльокавици, дет' си мисли, че някой ще клъвне.

П.П. Тия наш'те ме нервят, щот' съм им писал в блог-чето за готовност за блокаж на гръцката граница и нещо се ослушват. Ще им го изцепя още 1 път, още по-звучно в следваща статия. Учудващо премиера на Обединеното кралство ми повтори думите след месец и нещо, че Англия ще блокира границите за гърците.

Представям си какъв му е екипа от анализатори на британския премиер, та ще "заостря" пак вниманието на наш'те.

Ай, за империята, както дума бебе Скити  *drinks*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Стачката на металурзите от Аспро Пиргос продължава вече 9 месеца!
Предупредително ще спрат работа за 4 часа транспортните работници в Атина утре.
МВФ изчисли, че първичния дефицит на гърците ще скочи на 1,5-2%
Синдикатите се засилиха за възстановяване на МРЗ.
Инфлацията, напук на какините заклинания за вътрешна девалвация мина 1%.


Янко Барутлията каза, че посоката е сгрешена и накрая на пътя, Гърция ще е принудена да напусне ЕЗ със съответните последствия - разпадането и.  :(



Debate: Янко Барутлията Vs бившия министър на икономиката Папаконстантину - интересен диалог, (на гръцки), за икономиката и за евро-дружбата, който бях пропуснал.
.


п.п.
Факти Начев, факти. Следвам тяхната последователност.
Чух тази вечер кака как пак заяви, че някои (цели държави) живеели над възможностите си. Дрън на празна кутия от русенско варено би звучал по умно!
Баси!