Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1229178 пъти)

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
и сегъ гуровите дечица шъ станат дойчовци - бахти падението  *ireful*. Но не се притесневай гуро такава ти е сътбата - ти си гурбетчиа и те - гурбетчии. парички ще събирате - ти кат те спонсорират гурчетата за пропагандата, те - сервитьорчета на дебела гнусна противна мерклелка. *scare*

прав си, кой за кво учил - ма сервитьорския манталитет си е до гроб, дъ знаиш *girl* успех в гурбета ти! *drinks*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
За последното - означава, защото тогава можех да го правя благодарение на инвестирано време и труд преди това в инструменти (грубо казано). Същото е все едно да се сравнява един селянин, копаещ с мотика и друг - с трактор.

Та... с една дума... не били 3 ами 30!

Не си бе Додо!
Повечето хора, с малко се отличаваме от средните показатели!
Световните шампиони не надхвърлят 2 пъти средните човешки показатели!

Нека да не е 30, някъде 4 се пада.

Не става въпрос за човешки показатели, а за използване на добавки. За да е точна аналогията със спорта - не е невъзможно с автомобил да се кара 10 пъти по-бързо, отколкото някой тича?
У нас поне (а предполагам и в Гърция, докато там даже обвиненията са че се прави нарочно от политически съображения) все още има много примери за тромави и неоптимизирани институции - от баналното "администрацията", до актуалния пример БЪЛГАРСКИ ПОЩИ, които имаха наглостта и да простестират срещу преложението за приватизация скоро - тия направо трябва да ги закрият. По 10-15 лелки, които вършат работата на половин човек ако имаше компютър и подходящ софтуер.

Додо,
не се заблуждавай!
Ако си мислиш, че в немско няма неоппимизирани институции и бумащина се лъжеш много.
Между впрочем, в Гърция в момента стана много по зле от гледна точка на бумащина - толкова зле, че си мисля, че в министерствата са само идиоти! И администрацията, тази на ниско ниво, която обслужва гражданите, ако преди си затваряше очите за идиотщините, сега е стресната за работните си места и я кара по устав - не смее да мръдне на милиметър от предписанията отгоре.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
и сегъ гуровите дечица шъ станат дойчовци - бахти падението  *ireful*. Но не се притесневай гуро такава ти е сътбата - ти си гурбетчиа и те - гурбетчии. парички ще събирате - ти кат те спонсорират гурчетата за пропагандата, те - сервитьорчета на дебела гнусна противна мерклелка. *scare*

прав си, кой за кво учил - ма сервитьорския манталитет си е до гроб, дъ знаиш *girl* успех в гурбета ти! *drinks*
Сервитьорче, що си се запенил. :D
Казах, че съм посъбрал парички и дечицата ми отдавна не учат у дойчовско. Дано и ти събереш толкова за твоите със сервиране!
 :D

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Не знам за немско, ама в САЩ бях впечатлен едно време - имат си някакъв закон, задължаващ попълването на бланки да е оптимизирано и нищо като информация да не се повтаря. На всеки документ отдолу пише средно време за попълване в минути. Защото някой е седнал и е сметнал, че ако 100 милиона души попълнят определена бланка с 1 минута по-бавно, това ще е равно на поне 25 милиона $. Ако е 10 минути - 250милиона.

Но у нас можем да си попълваме името, лична карта, адрес и т.н. по 8 пъти в един документ - защото българинът или ще се реди на опашка и ще попълва или ще пие ракия и ще гледа Изаура или турски сериал - все е загуба :)

Оня ден си прехвърлях един автомобил, там пък в общината трябваше да попълня документа в два екземпляра!  *ireful*
Преди това трябваше да ида до съседната община в другия край на София, защото те не били свързани и не можели да проверят платен ли е годишният данък, та трябваще да ми сложат печатче! Как стана проверката дали е платен - една леля счетоводителка извади една ЕЙ ТАКАВА папка с извлечения и търсеше в хартиите, получен ли е превод... И т.н - важното е да има заетост в държавната администрация.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Додо,
В гръцко в момента направо ще ти се приплаче от подобни глупости. Ама да не влизам в подробности, че започвам да се ядосвам като си помисля (а и вече не се занимавам аз с тях - прехвърлих топката на жената и колегите)

Това много ме разсмя.
Статията е озаглавена:
"Самообяви се за Спасител на Гърция!"

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Додо,
В гръцко в момента направо ще ти се приплаче от подобни глупости. Ама да не влизам в подробности, че започвам да се ядосвам като си помисля (а и вече не се занимавам аз с тях - прехвърлих топката на жената и колегите)

Това много ме разсмя.
Статията е озаглавена:
"Самообяви се за Спасител на Гърция!"



Дали не е време турците да се досетят че всъщност целият Кипър е турски? А дори и някой и друг острови? Сега гърчетата немат паре за керосин за изтребителите си и работата ще стане даже без бой... От цялата работа БГ може и да спечели ако оръжейниците се сетят да продават както на турците, така и на гърците  ;)

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Не знам за немско, ама в САЩ бях впечатлен едно време - имат си някакъв закон, задължаващ попълването на бланки да е оптимизирано и нищо като информация да не се повтаря. На всеки документ отдолу пише средно време за попълване в минути. Защото някой е седнал и е сметнал, че ако 100 милиона души попълнят определена бланка с 1 минута по-бавно, това ще е равно на поне 25 милиона $. Ако е 10 минути - 250милиона.

Но у нас можем да си попълваме името, лична карта, адрес и т.н. по 8 пъти в един документ - защото българинът или ще се реди на опашка и ще попълва или ще пие ракия и ще гледа Изаура или турски сериал - все е загуба :)

Оня ден си прехвърлях един автомобил, там пък в общината трябваше да попълня документа в два екземпляра!  *ireful*
Преди това трябваше да ида до съседната община в другия край на София, защото те не били свързани и не можели да проверят платен ли е годишният данък, та трябваще да ми сложат печатче! Как стана проверката дали е платен - една леля счетоводителка извади една ЕЙ ТАКАВА папка с извлечения и търсеше в хартиите, получен ли е превод... И т.н - важното е да има заетост в държавната администрация.

додец няма да те дразня много: тук в Холандия вече 3-та година не съм стъпвал в институция (община, банка и каквото там се сетиш) тук всичко става само през интернет (това застраховки, абсолютно всичко свързано с банки, паспорти, покупко-продажба на автомобил, шофьорски книжки, плащане на тоци, води, данъци и каквото се сетиш) изброените по-горе се посещават само от възрастни хора неспособни да се справят сами с компютър.  Досега формуляр който да ми е коствал повече от 10 сек. не съм попълвал. Естествено тая работа си има и своите минуси - човек не се движи толкова и надебелява. Ако щеш вярвай.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Ние пък си имаме Електронно правителство :)
http://www.egov.bg/eGovPortal/appmanager/portal/portal

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Прозиводителността на труда зависи от оптималното съчетание на работа с почивка.

Това ще го принтирам и ще си го закача на стената. Не, че ужким не го знам, ама друго си е да ми напомня постоянно. :)


Скоро имаше статия (нищо, че с три години закъснение, в един жълт сайт) за корабен двигател над 100,000 конски сили, 15x30 метра, тежи 2300 тона - правят се в Германия и Финландия. Защо не в Гърция или България?
 *drinks*

Просто и нагледно обяснено... съвсем малко акъл и обективност се иска да се разбере...
I say what I do and do what I say.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Прозиводителността на труда зависи от оптималното съчетание на работа с почивка.

Това ще го принтирам и ще си го закача на стената. Не, че ужким не го знам, ама друго си е да ми напомня постоянно. :)


Скоро имаше статия (нищо, че с три години закъснение, в един жълт сайт) за корабен двигател над 100,000 конски сили, 15x30 метра, тежи 2300 тона - правят се в Германия и Финландия. Защо не в Гърция или България?
 *drinks*

Просто и нагледно обяснено... съвсем малко акъл и обективност се иска да се разбере...

Не виждам някакво обяснение.
Само една констатация, че едни мотори се правели в Германия и Финландия, а не в Гърция или България!


Та какво точно е обяснението, ако е възможно, че на мен ъкъла ми е по-малко от малко?


п.п.
Ех, юнаци, юнаци!
Как обичате да си галите ушите!

koganev

  • Гост
Бях цяла седмица в Макриамос Бунгалос. Тва е на о. Тасос, където е родена баба ми. Много е хубаво там...
Та да ви кажа, беше пълно. И вкусно. И спокойно. И чисто, и подредено, и хората бяха нормални. Само в началото имаше някакви българи, които играеха тенис и псуваха при всяка изтървана топка. Изтърваните топки бяха на интервали от по 2-3 секунди, а псувните, коя от коя по-вулгарни и отвратителни, се чуваха съвсем ясно на детската площадка. Но тези нерези се тръгнаха навреме и след тях останаха предимно хора. Чух разговори на почти всички европейски езици. Посетителите бяха предимно семейства на около 30-40 години с по едно или повече деца. Между бунгалата се разхождаха пауни, сърнички и дори един таралеж. Имаше и голямо разнообразие от насекоми, но това е разбираемо на място като о. Тасос.
Плажът е прекрасен. Някакъв специален син плаж, което не знам какво точно означва, но си имаше специални флагове. Чисто, много чисто - вода, пясък, басейн... всичко.

Та който чака да купи в Гърция нещо хубаво (като това, което ви описвам) на безценица, да си приготви много суха храна, щото чакането ще е продължително. Лично аз се съмнявам да дочака. 





trade.energy

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 36
  • Карма: +9/-8
  • Респект: +2
    • Профил
Ми то о.Тасос е вече почти изкупен!!Какво ще продава там малакия демократия?!Освен останалото общинско чукари!!то държавичката им ще продава държавна собственост...

koganev

  • Гост
Изкупено ли? От кого? И на каква цена? Да не се окаже, че е изкупено точно чукарето и на цена, надвишаваща хилядарка на квадрат... от нашенски далавераджии, които са искали да "инвестират"?

Читави работи, държавни или не, ще има на безценица, ама друг път.

За гърците мога да кажа "човек знае две и двеста".

А за нас - "луд умора няма, само се поти".
« Последна редакция: 30 Юли, 2011, 03:19:30 от koganev »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Изкупено ли? От кого? И на каква цена? Да не се окаже, че е изкупено точно чукарето и на цена, надвишаваща хилядарка на квадрат... от нашенски далавераджии, които са искали да "инвестират"?
Читави работи, държавни или не, ще има на безценица, ама друг път.
За гърците мога да кажа "човек знае две и двеста".
А за нас - "луд умора няма, само се поти".

Коганев,
остави го чекиджийчето отгоре. То е гладно, жадно и още много години само на чикии ще кара.

Точно, както си го написал, стоят нещата с нашенските далавераджии и мутри в повечето от случаите. Дадоха луди пари за неща, за които гъркът не би похарчил и цент. Дори, бих казал, че предизвикаха напрежение на пазара - дотам, че да ми влизат в офиса зрели и кипели в живота мъже и да започват приказката с думите "Момчета, мен ме интересува, как да им приберем мръсните парички". Цитирам буквално и не споменавам човека, че става въпрос за единия от собствениците на наистина голяма и успешна строителна компания.
(Само поради факта, че съм от Бг и вероятно си мислят, че съм на ти с де що има мутра, получавам такива щурави предложения за продажби, че се смея с глас.)
Това разбира се имаше и своите дебалансиращи последствия за местния пазар на ваканционни имоти. Но последното изглежда не е само гръцко явление. Докато коментирахме въпроса с един приятел, малко по-голям и повече обикалял света от мене ми отвърна нещо от рода на: "така е навсякъде. особено където се появят руснаци и американци, пазара започва да подскача"
Ама май-напоследък паричките им попривършиха или захитряха...


----------
Всъщност, в Гърция тази година пристигащите туристи са над 15% повече в сравнение с миналата година. Гоголчо, беше писал, че на Тасос му се сторило по-празно от друга година. Имайки предвид, че Тасос е дестинация преди всичко на българите и страни от бившия соц.лагер си мисля, че в тях обедняването трябва да е най-голямо.

Но и по другите дестинации нещата не са толкова розови, въпреки засиления туристически поток. Хотелиерите признават, че имат повече резервации и почиващи, само че твърдят, че са за по-малко дни на човек, че  като цяло туристите харчат по-малко и в повечето от случаите става въпрос за пакетно обслужване.
Отделно, туристическият поток от извън ареала на еврото е мижав. И как няма да е при този курс долар-евро!
Политиката на тандема Меркелица и Шойбле наложена в цяла Европа, на затягане на коланите на гладните, явно дава своите резултати!!!

Нещастна Германия! Буквално се чудя, как изтърпява тези двамата на върха на своето управление! То не бяха диващини, не бяха простотии!
Млъкне Меркел, започне с изцепките Шойбле!
Последно...
щял да ограничава суверинитета на Гърция! (нашите галфони, като чекиджийчето, чуват и ръкопляскат)
А бе, нещастник! А бе, галфон! Гърците не се отказаха от суверинитета си даже когато армиите на дядо ти Адолф бяха на границите им, когато ги минаха и започнаха золумите си!...
Сега ли ще се откажат?...

В интерес на истината, гърците бяха готови да се откажат от суверинитета си в полза на една обединена Европа. Или поне така си мисля за мнозинството.
Това което направиха обаче двамата галфони начело на Германия, промени и продължава да променя тази картина.
И ако все още търпят на власт, както те го наричат глезено, ГАП или Джефри, и когото средната класа дори не смята за грък, а често счита направо за продажник, то е само поради дългата им демократична традиция и липса на алтернативно име към настоящия момент.

п.п.
Някъде в тази тема, Начев писа, че смята Шойбле за опасен човек.
Пак някъде из форума, ако не се лъжа Коганев, беше цитирал някого, че по-опасен от глупака няма!
Дали Меркелица и Шойбле са глупаци, всеки може да преценява по изказванията и действията им. Не е необходимо да е дипломат. Че са опасни за Европа, вече е видно и от луната!

(Баси - министър на държава, и не на коя да е държава, а държава агресор - прочута със золумджийството си!!!, да си позволи да прави публични изказвания за ограничаване на суверинитета на друга държава - ще речеш, че пише анонимен чекиджия в този форум. Що направо не обявява война!

Нещастна Германия!)

п.п.
Използвам "чекиджия" в същия смисъл в който гърците използват "малака" - в повечото случаи - закачливо обръщение между приятели - нещо като пловдивското "майна"
« Последна редакция: 30 Юли, 2011, 05:01:08 от goro »

nearvana

  • Гост
Млъкне Меркел, започне с изцепките Шойбле!
Последно...
щял да ограничава суверинитета на Гърция! (нашите галфони, като чекиджийчето, чуват и ръкопляскат)
А бе, нещастник! А бе, галфон! Гърците не се отказаха от суверинитета си даже когато армиите на дядо ти Адолф бяха на границите им, когато ги минаха и започнаха золумите си!...
Сега ли ще се откажат?...
...
(Баси - министър на държава, и не на коя да е държава, а държава агресор - прочута със золумджийството си!!!, да си позволи да прави публични изказвания за ограничаване на суверинитета на друга държава - ще речеш, че пише анонимен чекиджия в този форум. Що направо не обявява война!

Нещастна Германия!)
тва с ограничаването на суверинитета на гърция беше изцепка на Жан-Клод Юнкер, а не на немски политик.


Отделно, туристическият поток от извън ареала на еврото е мижав. И как няма да е при този курс долар-евро!
Политиката на тандема Меркелица и Шойбле наложена в цяла Европа, на затягане на коланите на гладните, явно дава своите резултати!!!
А относно еврото - май забравяш че Гърция сама е пожелала да влезе в еврозоната и нямаше нищо против евтините кредити в евро.  Никой не ги е карал насила. Освен това може по всяко време да излезе от евросъюза. Няма механизъм по който държава да бъде изхвърлена от монетарния съюз но всяка държава може да напусне по всяко време по свое усмотрение.
Всеки път го казвам и вече се повтарям та затова ще ми е за последно - когато имаш проблем най-малодушното е  да си  търсиш удобен виновник за извинение. Първата необходима стъпка е да осъзнаеш собствените си грешки които са те довели дотам и да се опиташ да ги поправиш. Най-доброто за гърция е обявавяване на несъстоятелност и/или напускане на еврозоната и това е изцяло в ръцете на гръцките политици!  А тя ква стана - полъчиха поредния спасителен пакет от кредити на 3.5% лихва, което си е подарък на разликата до 20% и де факто е частично опрощаване ( и съответно през август ще бъде обявено и от рейтинговите агенции) и протестите замряха. 

Имоти без пари може и да няма ама въпроса е какво е на тезгяха. Сега ще се продават държавни фирми (летища, комунални фирми) които не са били за продан.
И кво значи без пари? За 50к има чудесни къщи във флорида ...

« Последна редакция: 30 Юли, 2011, 13:51:24 от nearvana »