Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1212129 пъти)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Когато един неук и неграмотен започне да пише по исторически въпроси се раждат ей тОкива бисери:

...
E,шовинизма като краен израз на национализма няма нищо общо с горните неща.Нямам и един ред написан, къде да е в шовинистичен тон.
...


Гърците през хилядолетията многокрано са присвоявали чужда история и ценности....
Ето и други неща:1913г.Гръцко клане над 365 българи в село Аканджали
Не вали драги съфорумци,Жорето ръси и пръска мегали идеята в тази,гръцката  тема.


Няма изключение.
Гърците! Всички гърци!
Сега, за да завърши, ще трябва да призове "гърците на сапун" и да се откаже от гръцките извори за историята си, за да остане тя само нечленоразделно мучене, подобно на неговото.


---------------------------------------------
Човек трябва да бъде справедлив и да чува и двете страни. Но ме мързи да се ровя в гръцки и чужди източници и ще ползвам същия документ, на които се позовава и нашият булгаранин!


Карнегиевата анкета е документ (над 350 стр.), който разглежда събитията станали във време на война.
И разбира се изобилства със свидетелства както за действията на грекилите, така и на булгараните.
Има обаче и събития извън войната.
Може да се заинтересува за съдбата на гърците в Бг. Отново, не е необходимо да се търсят гръцки източници. Има достатъчно честни българи, които са ги описали.
Всеки може да ги намери сам.
На мен, не ми се иска да вадя повече кирливи ризи!



Карнегиевата анкета

Ето благородните дела на дедите на форумния булгаринин! от горния документ.
(Сега може да седне и да смята, чии постижения са повече - на неговите дядовци или на грекилските)

Цитат
14. Показания на британския морски капитан Кардейл, препечатани от „Nation" от 23 август 1913 г.

...
Както би могъл да си представит, ужасите на това кърваво място са ме поразили толкова, че мразя да говоря за тях. Тъй като ти ме молиш за това, аз ще ти кажа всичко, което видях, и ти давам разрешение да публикуваш цялото мое писмо или желана част от него.

...
Във всяко от селата, през което минахме по пътя за Доксат, намирахме някои окаяни, останали живи след масовото избиване, които бяха бездомни, но не искаха да се върнат в своите разрушени домове след всичко, което бяха преживели. Пристигайки в Доксат, намерихме град на мъртвите - всичко опожарено и опустошено и с такъв мирис на кръв и разлагащи се тела, които надявам се никога няма отново да почувствам в живота си. Дори пет минути, преди да влезем в града, докато се движехме през равнината, на някои места миризмата беше непоносима. В тази равнина имаше купища от тела, покрити с тънък пласт пясък, които останалите живи жители на Доксат се бяха опитали да укрият с оглед запазване на санитарните изисквания, но оживелите очевидно са били твърде малобройни, за да могат да извършат добре тази работа, и телата всъщност не бяха истински погребани. При влизане в Доксат намерихме хора, които все още живееха сред развалините на своите бивши домове и се опитахме да разберем какво се е случило, фактически цялата гръцка част на града бе опожарена и ние навсякъде по улиците видяхме обгорени останки от човешки тела. Оказало се е невъзможно да се извършват погребения в самия град, за да се справят с този проблем, хората заливали телата с газ.

В някои от градините и дворовете видяхме гробове на деца, всеки от тях с малко диви цветя, но изглежда хората са погребвали единствено децата си. Горките хора! След целия този ужас човек просто се чуди как са могли изобщо да погребат някого....

...
Петна от кръв имаше навсякъде - както в двора, така и в градината. Там намерихме мотики и други земеделски сечива, изцапани с кръв, и кървави стъпки, които водеха до една барака. Според останалите живи жители тук жертвите са били настигнати и избити. Къщата и районът около нея принадлежал на един турчин, който, като чул, че има възможност да бъдат извършени масови убийства, съобщил на гърците, че предлага убежище за техните жени и деца. Над 120 души са били събрани в неговата къща. Той и няколко от неговите сънародници, по указание на един български офицер, избили всички свои гости. Разбира се, всичко това са само сведения, които чух от останалите живи жители. Аз мога да кажа в резултат на моите лични наблюдения, че мястото изглеждаше като кланица, независимо кой е извършил това дело. Всъщност лозето, дворът и къщата ми напомняха силно на приказките, които сме чели за убийствата в Каунпур.[Касае се за масово избиване на мъже, жени и деца в Индия от Пана Сахиб през 1857 г. - Б. пр.] Навсякъде се намират места, които миришат на кръв. Без да искам да бъда сензационен, този малък град найстина миришеше на кръв. Казаха ни, че българската кавалерия, която навлязла в града, посякла някои от неговите жители и че пехотата, която дошла след кавалерията, убила всички, които се намирали по улиците...



Цитат
...
Във вторник вечерта един български офицер на име Монев се яви в моята къща и ми каза, че българите щели да опожарят Серес на другия ден. Покани ме да се включа в ограбването и в опожаряването заедно с една шайка от мюсюлмани. Отказах. След това Монев ме запита дали имам газ. Казах му, че нямам. През нощта във вторник бяха поставени четири оръдия на хълма Дутли, които има командно положение над Серес, и след това, на следната сутрин около 8 часа, започна бомбардирането, което създаде огромна паника. Скоро над 500 души пехотинци, няколко групи кавалеристи от по десетина души и 50 комитаджии влязоха в града въоръжени с бомби и варварщините започнаха. Разпознах няколко служебни лица между войниците, включително д-р Янков, ськретар на генерал Вълков и правителствен съветник, покойния началник на полицията Карагьозов, както и Орфаниев, началник на жандармерията в Серес. Явно се работеше по добре замислен план. Вратите на къщите и на магазините бяха отваряни с тояги, които в единия си край завършваха със железни остриета и бяха раздадени на войниците. Те влизаха в зданията и ги ограбваха. Плячката се натоварваше на около стотина каруци, които специално бяха събрани за тази цел. След това къщите, които една по една бяха изпразвани, бяха залети с газ и с други запалителни вещества и бяха запалвани. Като приложение на закона за икономия на усилията, във всяка група от три къщи се запалваше само тази, която се намираше по средата, като палачите явно се надяваха, че вятърът, които духаше много силно, ще довърши тяхната разрушителна дейност. Войниците стреляха по жителите, които се опитваха да спасят горящите къщи, консулствата и чуждестранните здания.
...


Цитат
...
„Броят на арестуваните видни граждани възлиза на 104. Осемдесет души от тях веднага били убити с щикове. Останалите 24, макар и сериозно наранени, останали живи, като се престрували на мъртви. Между жертвите има две жени и две деца на възраст 2 и 3 години... Епископът и трима свещеници са били убити лично от капитан Ангел Димитриев Бостанов. Той най-напред извадил очите им и им отрязал китките... Всички тези зверства са извършени от войници и от подофицери на българската редовна армия, служещи в 12 и 21 подкове..."
...



Скитъре,
Аз ти казвам, че шебека е лайно!
От онези лайна, на които на Балканите всички плащаме сметките и които, ако могат да ни вкарат във война и днес щяха да го направят и да се изпокрият като лалугери в дупките.
Пък ти... ако искаш го изтрий!

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил

Обратното броене за Гърция започна !
Драмата на Гърция се приближава към повратната си точка - в четвъртък вечерта в 21 часа изтича решителният срок. До този момент кредиторите трябва да са решили дали ще се съгласят да участват в намаляването на дълга на Гърция, или не. Те трябва да се откажат от вземания в размер на 100 млрд. евро.
http://www.investor.bg/evropa/334/a/obratnoto-broene-za-gyrciia-zapochna-,131266/


Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил

Обратното броене за Гърция започна !
Драмата на Гърция се приближава към повратната си точка - в четвъртък вечерта в 21 часа изтича решителният срок. До този момент кредиторите трябва да са решили дали ще се съгласят да участват в намаляването на дълга на Гърция, или не. Те трябва да се откажат от вземания в размер на 100 млрд. евро.
http://www.investor.bg/evropa/334/a/obratnoto-broene-za-gyrciia-zapochna-,131266/


Фло, пак пускаш линк към статия която вероятно сам не си прочел. Аз прочетох този интересен коментар под нея:

"Бате Пешо, като не си наясно с материята не я коментирай, мен ме заболяха вече пръстите да обяснявам. Ще се опитам да ти го обясня. Примерно ти садиш домати, като за целта си взел кредит от 1000 лв. Отиваш при застрахователя и за 10лв ги застраховаш за 10 000 против градушка /като същевременно имаш супер секретна информация от НАСА, че точно тая година ще падне градушка. Останалите пари ги опукваш като въобще не садиш доматки, щото знаеш, че застраховката ти е в кърпа вързана. Пада градушка. Застрахователите са много изненадани, щото те пък имали сигурна информация, че шефа на градушките бди на своя пост и няма да допусне и едно ледче да падне на земята цяло /той пък се оказал отпуска, щото много му се насъбрала и Бойко го изгонил да си я ползва/, съответно и затова са ти направили толкова евтина застраховка. В крайна сметка домати няма, бамката си иска 1000те лева кредит, ти си искаш 10 000 лв застраховка /ма застрахователя се оказва че ги няма"

Дано разбереш къде е проблема. И Асен писа преди време за това, но май не си чел темата от самото начало.

Та проблема не е само самият дълг, ами по-големият проблем са CDS-ите. Стане ли default които да тригерва СиДиЕс-ите тогава гръцкият дълг ще е като детска залъгалка пред това какво трябва да плащат застрахователите.
« Последна редакция: 07 Март, 2012, 18:05:55 от Невидимко »

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Скитъре, прекалено се обясняваш (пиша го с най-добро чувство). Видиш ли лична обида - триеш поста, който иска да пита после защо. Ако имаш угризения, пиши, аз ще ги изтрия. Брей, голяма драма...

Не си прав БулКан-е. Има някой който е започнал и някой който е отвърнал с обида. Аз например в оня форум НЕ започнах с обидите, а отговорих обратно с обиди, НО изтриха моите постинги, а на ТРИОТО ги оставиха, затова се ядосах и им създадох работа за заниманието "триене". Затова ако ще се трият постинги винаги трябва предварително да бъде уведомен написалият ги и той да представи своето виждане по въпроса.

ПРИМЕР: аз напиша нещо и ти ми теглиш една майна, аз ти тегля обратно една още по-здрава, НО ти като модератор изтриеш моето писание, а твоето оставиш. Какво мислиш, че мое да ти се случи а? Ми може да си дам труд и до Варна да отскоча ако съм много ербап. Не мислиш ли?
« Последна редакция: 07 Март, 2012, 18:22:25 от Невидимко »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg

И пак е омешал понятия, които не разбира и ни тика пак в носа несъществуващото "запазена марка България".


1.
Един пример от българската история от 14ти век, надявам се, познат на всички.
През 14 ти век съществуват за по-дълго или по-кратко няколко десетки български държави или държавни образования. Не се наемам да ги изредя, но най-известните от тях са Търновското царство, Видинското царство и Добруджанското деспотство.
Нито едно от тях не се е казвало България, още по-малко "запазената марка България". Но и никой в науката не е отричал и не отрича българския характер на тези няколко десетки държавни образования.
Гърците в своята история създават над 1000 (и то само в античността) държави и държавни образувания. Нито едно от тях не се е казвало Гърция, вкл. и днес, а още по-малко "запазената марка Гърция". Но и никой не отрича техния гръцки характер и същност. Само един наш мурджо и велик булгаранин.
Какво се опитва да докаже - така и не ми стана ясно.

2.
"Завладяването" на Гърция от Рим през 146г. е грекилска концепция влязла в учебниците по история и в самата днешна Гърция!!!
Аз винаги съм казвал че грекили и булгарани са едно и също нещо!
И... интересно!
Цивилизационният период след Елинистичната епоха, т.е. след "завладяването" - 146г. пр.н.е. се нарича "Гръко-римска цивилизация". Не "Римска", а "Гръко-римска". Така е възприето не само в българската, но и в световната наука.
Защо..., на никой мурджо не може да се обясни.

Един пример за сравнение: периодът на османското (за)владичество е наричан "османско робство" или "османско присъствие" по днешному, но никога не е ставал "българо-османска" или "гръко-османска" цивилизация.


Поокастрих ти поста и ще коментирам само пропуските ти по История, които имаш.

Ще карам хронологично, понеже ти е пълна каша в главата от нелогични елементи, които сам не можеш да навържеш  *girl*

Само за протокола не съм българофил, българофоб и прочие ......
-----------------------------------------------------------
1. Относно гръко-римска цивилизация <-- това е коректно наименование, когато се говори за хилядолетия.

Накратко, класическата елинска култура е наследник на египетската и източната цивилизации на Изтока ( Шемер, Вавилон, Персия ). Когато Александър Македонски, прегазва Гърция и стига чак до Индия, тогава източното културно влияние навлиза и на Балканите. След тази военна инвазия, това влияние после се предава до Римската империя, посредством елинската цивилизация. Демек гръцко-римска е като хронология във Времето, а не че има нещо общо после Гърция и Римска империя. Чаткаш ли?  *girl*

Александър Македонски не е грък само за протокола, понеже по-рано в тази тема видях, че и не го си "откраднал" от Историята, а дори напротив. Може да прегледаш речите в събранията от него период в древна Гърция и как е наричан ( той и баща му Филип ).

Понятието гръцко-римска цивилизация е коректно, когато се говори за приемственост между цивилизациите, както в Европа, така и в световен мащаб, НО само като символ на приемственост, които НЯМАТ нищо общо след 146 г.пр.н.е., когато се слага край на елините и тяхната цивилизация. Пак казвам Византийска империя е измислено понятие едва в 16-17 в. сл.н.е. от тия "историци", които четеш явно и оттам ти е заблудата.

2. Тук вече ти идва още по-голямата простотия, породена от горната грешка/неточност ( дано да е неумишлена ) и започваш да сравняваш несравними неща.

А, именно говориш за гръко-османско империя и българо-османска империя със сарказъм, а не знаеш колко нелепо е подобно сравнение.

Гърция, след славния си период 6-3 век преди н.е. после никога не се връща на историческата карта до 1821 г. Винаги е била васален народ и един от многото такива народи в империите.

България, когато се появява като търговска марка в Европа и на Балканите ( в частност, понеже ние също сме създали десетки държави в историята ) идва тук, но не като васален народ, а чрез мирен договор, който е сключен понеже "леко" разбива Римската империя тогава и единствения шанс тогава е да им се предложи мир. Разликата е фундаментална! Затова и никога повече няма да чуеш за приемственост и гръко-нещо си цивилизация, както в оня златен период за елините.

Минаваме на България и поредната ти грешка. Няма как да има българо-османско цивилизация, по простата причина, че България като символ на държавност ( търговска марка ) в Европа никога не е преставала да съществува, въпреки че днешната й територията е била вече част от Османската империя!

Причината за това е, че след 1200 г. чрез политически бракове нашите са включили и Унгария като крал на българите. Когато пада Унгария за 150 години под османско присъствие, тази титла крал на Българите автоматично отива в Халбсбурската империя или Австрийската империя, а после Австро-Унгарска империя.

Тази титла крал на Българите остава до 1918 г. и при всички церемонии по встъпването на власт на всеки един владетел там ( в днешните Унгария и Австрия ) - то България като държава е присъствала със своя герб и хералдика при коронясването им.

След Освобождението логично вече тия знаци се връщат тук при нас. Та, България никога не е изчезвала от хоризонта на историята за разлика от Гърция за близо 2000 години.

Поздрави!

П.П. Не знам дали винаги ще имам време да ти попълвам пропуските в Историята. Не е зле да четеш повечко. Може да говорим и за калпавите периоди в нашата История, които не са малко - но учудващо нас все още ни има и винаги ни е имало. Затова сме и най-старата търговска марка на Европа под едно и също име - 1332 г. като независима държава.

Демек може да се фукаш и ти малко по гръцко с нас и мисли за Солун - ко шъ го прайм кат' се разцепите сега и минете пак към нас?  *girl*
« Последна редакция: 07 Март, 2012, 19:04:52 от marandi »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Последното нещо, което бих направил е да вляза в спорове. Тук няма съдийство и вземане на страна. Моето мнение е да се трият всички постове съдържащи явни лични обиди, независимо кой ги е започнал. Форумът обаче е на Додо и на Скитъра, затова му предложих (на Скитъра) ако има угризения, да пише. Аз нямам, нито се притеснявам дали някой е ербап и дали можел да дойде до Варна.

Поздрави  *drink1*

Хей,

баш ми е драго да те "видя". Отивам да си сипна едно за твое здраве веднагически - хихи

Чиърс!  *drink9* *drink10* *drink11* *drink10* *drink9*

koganev

  • Гост
...
ПРИМЕР: аз напиша нещо и ти ми теглиш една майна, аз ти тегля обратно една още по-здрава, НО ти като модератор изтриеш моето писание, а твоето оставиш. Какво мислиш, че мое да ти се случи а? Ми може да си дам труд и до Варна да отскоча ако съм много ербап. Не мислиш ли?

Оооо... мини да ме земеш от Пловдив да ходим заедно до Варна. Аз също не понасям явната несправедливост. Една вечер се прибирам и гледам до нас на ъгъла - 4-5 човека бият един! Оня едвам се държи на краката си... Кръвта ми кипна и се намесих. И да ти кажа ... смачкахме то.

Ай наздраве.  *beer* 

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Последното нещо, което бих направил е да вляза в спорове. Тук няма съдийство и вземане на страна. Моето мнение е да се трият всички постове съдържащи явни лични обиди, независимо кой ги е започнал. Форумът обаче е на Додо и на Скитъра, затова му предложих (на Скитъра) ако има угризения, да пише. Аз нямам, нито се притеснявам дали някой е ербап и дали можел да дойде до Варна.

Поздрави  *drink1*


Дадох ти примера за да разбереш и да не даваш акъл на Скитър да триел без да се обяснява. Досега той се справя повече от чудесно. Споням си навремето когато барбата ме триеше в оня форум без да трие тримата тенори, така се бях ядосал, че бях в състояние да отскоча до Франция да го поотупам. Ти тогава също не пропусна да ме сочиш като виновник без да знаеш причините довели до атаките. Та затова сега те съветвам да внимаваш като модератор, а не да триеш безогледно.   *drink1*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Оуууу!
Само блястящото заключение е достатъчно!
Гази като 300 000 тонен танкер!
 :D :D :D :D
...
Затова сме и най-старата търговска марка на Европа под едно и също име - 1332 г. като независима държава.
...



...
Питам съвсем приятелски и не само вас, какво да бъде?
...
Каквото искаш, Скитъре!
Грешката е изцяло моя.
А и за мой срам, не ми е за първи път!  :-[
Объркал съм мястото.

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Добре. Сега чакам Фло.

Добре заварил! :)Последните ми постове в гръцката тема са образец на учтивост и възпитание,освен това са и без коментари от моя страна  :),но Невидимко не бил разбрал явно,та заподозря,че ПАК не съм чел к'во пише в статията от линка ,който посочих.

koganev

  • Гост
Мюлер попълва данните на Щирлиц в служебната му биография.
- Години? - пита го.
- Ти колко ми даваш? - прави се на интересен Щирлиц.
- Ако зависеше от мен - доживот бих ти дал.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Оуууу!
Само блястящото заключение е достатъчно!
Гази като 300 000 тонен танкер!
 :D :D :D :D
...
Затова сме и най-старата търговска марка на Европа под едно и също име - 1332 г. като независима държава.
...




Не знам дали си забелязал какво съм ти дал, но ще ти го "разглобя", за да ме вденеш по-добре:

http://www.euratlas.net/history/europe/100/index.html

Името "euratlas" = на Европейски атлас.
Следва "history" = История
Накрая "europe" = Европа

Предполагам не мислиш, че аз ги "фабрикувам" тия "лъжи" според теб и там Гърция не фигурира никъде 2000 години? Няма "конспирация" и е добре да го вденеш някой ден.

П.П. Относно корабите не вземам отношение, понеже си същия лайк като в историята. Лека забележка, че газене и тона не се използва в смисъла, който си мислиш, че е оригинален. Винаги е прието да се използва DWT.
-------------------------------------------------------------------------
Ако беше поне малко добронамерен, щях да ви кажа къде ви е настоящия проблем, да ви дам и рецепта да изплувате бързо и да не страдате с десетилетия, а даже и да рискувате да изчезнете пак от картата на Европа и Света.

Думичките и гръмките лафчета винаги се променят, но Историята винаги се повтаря! И тя ( историята - велика учителка ), в случая не е във Ваша полза ( за съжаление ).

Сполай ти и ви пожелавам късмет  *girl*

« Последна редакция: 07 Март, 2012, 21:14:31 от marandi »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Добре. Сега чакам Фло.

Добре заварил! :)Последните ми постове в гръцката тема са образец на учтивост и възпитание,освен това са и без коментари от моя страна  :)

На мен доста ми хареса/допадна поста ти с "превода" за национализъм/шовинизъм, а в по-предишни епохи наричан патриотизъм.

Както всяка думичка и тази е претърпяла кощунствени извращения в наши дни и е въпрос на време да се завърне към "корените" си.

Т.е. имаш прозорливост да гледаш доста напред. Т'ва е рядко качество и си го пази, нищо че "днес" ще изглеждаш неразбран  *girl*

Чиърс!  *drink9* *drink9* *drink9*


koganev

  • Гост
Щирлиц вървеше по коридора. Изведнъж нещо го тресна с всичка сила по гърба. Щирлиц се просна на пода. Надигна се, огледа се - нямаше никого.
"Сторило ми се е!" - помисли си Щирлиц.

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Че,аз никога не съм излизал извън контрол!Реагирал съм адекватно ,както вече споменах,когато някои други хора си мислят ,че вали.Това :нямас да плацтас кИфтета от цастни кредитори не е коментар ,а заглавие ,фонетика,както би го обявил например грък от Варна.Кой се е засегнал тука,ами много хора така си говорят по нашия край?! Аз ако знаех писмен гръцки щях да го напиша на гръцки,както тука съм се дзверил на гръцки текстове.Кифтетата са алегория  на дълг в най-меката форма .Да съм казал тоз и тоз е кифте? Не съм!
Така,че това обвинение не го приемам! Поздрави!
..е замезвайте отвреме- навреме *drink1*