Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1212657 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Начев,
Две твои изречения от няколко дни ми чоплят съзнанието :)
Става въпрос за ето това:
Е, то винаги е било така. Гадно е, но винаги обикновеният и слабият плащат.
Дали е така?
Отбелязвам ги, за да не ги забравя и след като поразмишлявам  ;)
ще коментирам когато съм готов.

Между другото...
Двете Германии.


Europas Schande
Ein Gedicht von Günter Grass


Признавам, че точно сега не съм настроен за писане, но засягаш една важна тема и съм длъжен да реагирам.

Намирам за напълно естествено и разбираемо, че Гърция дава широка гласност на подобни прояви.
Визирам стихотворението на уважавания Г. Грас.
Само ще маркирам, че в тази творба се споделя виждане, че ставащото в и с Гърция е позор и срам за Европа.
Маркирам  и съм малословен за самите стихове защото има и една съпровождаща и важна причина, която искам да споделя напълно директно. Грас използва една "висока" версия на немския език, която надхвърля моето ниво и не съм в състояние да твърдя, че разбирам и се ориентирам в детайлите. 
По-горе разменихме с Коганев няколко приказки по темата с езиците. Знаете мнението ми. Винаги, когато чуя твърдения, че някой знаел един език перфектно, се усмихвам незлобливо, но и състрадателно.  Боже, прости му, си викам аз, той (тя) просто не знае какво приказва.
Немският ми закърнява през последните 15-на години, по разбираеми причини.
Обичайно езикът се ползва и изнасилва безоогледно (и ние тук го правим всекидневно) и сблъсъкът с един език от по-друго ниво ни стряска. Особено в писмена форма. А тук всяка запетая, всяка главна буква, дори и нарочно сгрешеният строеж на изречението имат дълбок смисъл.

Грас застава на страната на Гърция.
Това е една морална оценка и това е също акт на съпричастност и състрадание.
Сигурно помниш моите сказки за Германия. Въпреки битуващате брутални мисловни щампи за германците, аз продължавам да твърдя, че ако някъде по света човек може да срещне масово солидарност и съпричестност, то това е в Германия. И това намира проявление и като морална оценка и подкрепа, но и като дарени пари. Говоря за обикновените хора, естествено.
Гърция има много поддръжници в Германия, повярвай ми.
Имам сериозни подозрения, че Германия е масово (практически без изключения) неразбирана и недолюбвана от  гърците.
Донякъде се опитвам да разбера подбудите и настроенията и на двете страни.

Хубаво е, че повдигаш въпроса за Грас и неговото ново стихотворение. Много хубава илюстрация на моите стари и настоящи тези. Германия има тежък комплекс заради причиненото от нея и случилото се с нея през миналия век. Писах кратко по-горе. Е, вярно, че досто наедро обобщавам. Сега навсякъде са напускали едни нови модели човеци (викат им: младите), които не се интересуват от история и вина, стига купонът да тече.
Комплексът е ясно застъпен в стихотворението.
Тезите за люлката на цивилизацията и за предадената на Европа култура, също са налични.

Обзалагам се обаче, че Грас е послушал емоцията си и е реагирал по един свой си начин и с обичайните за него инструменти (думите), но по-скоро не е наясно, какво точно се случва в този свят в полето на икономиката и парите и  хептен не знае и не разбира, какво са правили в Гърция.

Да, срам и позор е за Европа, че се стигна дотук. Срам и позор е, че и в Щатите и в Европа много добре са знаели за това, какво неизбежно ще последва, но лапачката беше толкова голяма и толкова вкусна, че сърце не им адде да станат за малко от богатата трапеза. Да ти припомням ли за онзи залък и мънкащ Грийнспан пред комисията, а за Делор и  Митеран (сам ги цитира).
За сладките сделки с Голдмъните, за привилегиите, за безобразията, за кражбите, за грандоманските изхвърляния.

Горо, сори приятелю ! Не става! Всичко живо се радваше, че е "свободен", че много неща могат да станат като с магическа пръчка, че магазините пращят от красоти и вкусотии, че има пазарна икономика и има капитализъм, ама ......  то ....... видите ли........ това добре, дори много добре, но не може ли някак си да го направим така, че ако може да има капитализъм и благинки, но да няма капиталисти с техните постоянни сметки и фактури. Апропо, тази теза за "капитализъм, но без гадните капиталисти" не е моя измислица, а е една заемка от един разговор (не личен)  с А. Райчев, пък той откъде я е взел не знам.

Горо, дай да ги оставим литераторите и вечно претендиращите да разпределят "справедливо". Видяхме и тази хубост до какво води.
Трябва да се намери начин за да има нахранени и обути, здрави, образовани, мотивирани, креативни, амбициозни, свободомислещи, съпричастни и ..... и ........ ЧОВЕЦИ.
Кажи ми, как ще стане тази работа без да се плащат сметките и аз веднага ще те подкрепя.


В момента на масата има една едно щедро предложение и една фактура за плащане. От Гърция се иска да я подпише и да започне да си прави добре сметката. Не виждам, кому другиму може да се пробута тази фактура и най-вече - ЗАЩО ???


 

koganev

  • Гост
Angela Merkel arrives at the Greek border.
- Name?, asks border guard.
- Merkel, she says.
- Occupation?
- Not yet...

 *clap*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
...
Не се заяждай по толкова дребнав начин.

Стига. Много добре знаеш (ако си чел изобщо моите постове, което не е задължително, но ти май каза, че ги четеш), че Кейнс съм го чел от-до. И че не съм съгласен с почти нито една негова теза, също знаеш. То историята доказа несъстоятелността му...
Последното изречение е една теза. По нея, бихме могли да поспорим, но едва ли е възможно да стане във форума и без сериозно залягане над книгите - поне за мен. По всяка теза могат да бъдат изложени аргументи, които да я подкрепят или опровергаят.
Ако вместо последното изречение беше написал, примерно "историята показа неговата принципна безпросветност", нямаше да е теза, а предизвикателна и арогантна декларация.
Не е единствената - другите ги преглъщах. ;)

Иначе, с удоволствие те чета и смятам да продължа да го правя въпреки, че подобни декларации извикват в мен сериозни съмнения относно познаването на аргументите на отсрещната страна - най-малкото, не биха могли да се квалифицират като безпросветни.

Една лична история.
Преди години се смятах за много учен. А и може ли да не се смята за много учен млад човек с университетско образование, говорещ няколко езика?
Един ден отидохме на гости на един свако (по точно на една леля) на жената в едно планинско село. Свако, лека му пръст, цял живот, и преди и след 9ти, е бил горски. Сигурно няколко десетилетия не беше отварял книга, не знаеше друг език освен български.
Докато се разхождах с него из гората или пък слушах коментарите му за новините пред телевизора, на ракия и салата, едно необяснимо чувство започна да ме безпокои.
Дадох си сметка, чак като се прибрахме в София.
Бях много учен и много глупав.
Свако беше много неук и много мъдър!
Започнах да поизпущам въздуха с който се бях надул!
Сигурно, още е останало...  ;)


"Свеждането на политиката до икономиката и опитът, светът да бъде обясняван с икономически теории, не е нищо друго, освен интелектуална лумпенизация" - това просто не е вярно. Светът наистина може да бъде обяснен с икономически теории.
Това вече е една теза. Не ми се влиза в спор - причините ги обясних. А и е нормално всеки да е "сантиментален" към науката си.  ;)
Но съм любопитен и понеже темата е за Гърция да питам:
Как икономиката обяснява разгрома на могъщата икономически Атина от стегнатата и бедна Спарта? И как така се случи, че стегнатите, привързани към икономията, строгостта и дисциплината (направо - немци), лакедемонци ни оставиха единствено лаконичността си, а разгулната и покварена, демократична и богата Атина толкова много неща да ни радват още очите и мисълта?
Как така се случи, че могъщата икономически и военно персийска цивилизация (за велика цивилизация говорим - с всичките и присъщи атрибути и неподражаеми примери на етика и изпълнение на дълг*) се препъна в хилавата Гърция и няколко години по късно беше набраздена от варварските фаланги на Александър?

Ако можеш да нарисуваш с една боя многоцветен пейзаж
ще можеш, само с икономиката, да обясниш света.
На мен обаче ми се струва, че света залитна твърде много в черно-бели диагнози.


Все пак проблемите в Гърция бяха си остават икономически. Не казвам нищо за вина и причини, не това е важното в момента. Допреди две години и нещо нямаше никакви (все някакви е имало, но не като сегашните) оплаквания от политиката на гърцките правителства и чак когато стана въпрос за пари, нещата се закучиха.  Защо не си съгласен, че политизирането на икономически взаимоотношения ( със задна дата!!! ) е неприемливо?
Ми не съм сигурен, дали проблемите са само икономически.
И не съм съгласен, че икономиката може да бъде поставена извън или над политиката. Дори си мисля че е невъзможна извън политиката и че днешната криза е именно стесняване и икономизиране на политиката, а не обратното както ти твърдиш!
Не съм съгласен с марксовите постановки за "база" и "надстройка"...  ;)

За тезата си, вероятно имаш своите аргументи. И доколкото не е арогантна декларация от типа "безпросветност" за антитезата, не намирам причини да те иронизирам или пък да те коря...


Същото се отнася и за настоящето, и за бъдещето. Според теб как се нарича политика, която не може да бъде икономически обснована и финансово обезпечена? Аз се сещам за демагогия, но все пак кажи и ти. Да го изясним този въпрос, че нещо не съм наясно къде бъркам.
Прав си! (Макар, че това едва ли може да се отнесе сериозно до Сириза)
Но да питам и аз:
Как се нарича това управление в което управленците се назначават директно от богатите - в нашия случай от банкерите?
Според мен - плутокрация!
А по уродлива форма на общественото устройство за мен е единствено тиранията!
Във всеки случай, и двете винаги са били неприемливи в елинските (нямам предвид само етнически елинските) общества и всеки път когато са се случвали са водили до непредвидими и нежелани последици.



-------------------------------
...
е в тази творба се споделя виждане, че ставащото в и с Гърция е позор и срам за Европа.
...
Грас застава на страната на Гърция.
...
Обзалагам се обаче, че Грас е послушал емоцията си и е реагирал по един свой си начин и с обичайните за него инструменти (думите), но по-скоро не е наясно, какво точно се случва в този свят в полето на икономиката и парите и  хептен не знае и не разбира, какво са правили в Гърция.
...
Това е една морална оценка и това е също акт на съпричастност и състрадание.
Защо поставяш емоционалната оценка по ниско от аналитичната? (Мен дори ме гложди мисълта, че аналитичното, мисловното ни развитие е още в бебешката си възраст в сравнение с емоционалното, биологичното ни развитие. Особено ако приемем дървенистките теории за верни!)
И защо допускаш, че Грас няма информираността и аналитичните способности да прозре, кои най-много са се облажили от разгула в Гърция.
А онези 20 нобелисти и те ли са подходили емоционално?

Аз не изключвам, че и обикновените гърци са докопали някоя троха от трапезата, но също като тях смятам, че не те трябва да платят цялата сметка!

Сигурно помниш моите сказки за Германия.
... Говоря за обикновените хора, естествено.
Помня ги разбира се! И съм благодарен!
Дори очаквах, а и виждах донякъде в това, смисъла на този форум, всеки да пише за това, което познава, за да добием една представа не манипулирана толкова от медиите.
Моя милост, понятно, пише за гърците. И с понятна симпатия - трудно е да живееш на едно място и то да ти е противно.
Описвам - това, което виждам и както го виждам.
И какво се получава.
Коганев, ме атакува за СИРИЗА. А, аз съвсем не споделям всичките им идеи, да не кажа повечето, и по неволя се превръщам в техен адвокат...
Ти, както сам каза, се забиваш в «πας μη Έλλην βάρβαρος» (който не е грък е варварин)...
И едва ли не, ме критикуваш, че описвам настроенията, които предизвикват ежеминутните изявления на немски и всякакви политически обременени мижитурки.
При това - и двамата сте доброжелателни!

Описвам социалната система в Гърция (то пък една социална система), доколкото мога реалния живот и обикновения грък, чиято заплата и социални благинки последните 15 години, откакто аз съм тук, реално е загубила от покупателната си сила - точно обратното на това, което твърди международната и местната пропаганда...
Отговора на нашите лумпени го знаеш: "Га ядахте кюфтетата..."


Гърция има много поддръжници в Германия, повярвай ми.
Имам сериозни подозрения, че Германия е масово (практически без изключения) неразбирана и недолюбвана от  гърците.
Вярвам ти, ще знаеш. Ма допитванията сочат обратното.
Между другото, бях чел някъде, че първите които се сприятелили с немците след ВСВ, май беше случай със студенти в някакъв английски университет, били злопаметните гърци...  ;)


В момента на масата има една едно щедро предложение и една фактура за плащане. От Гърция се иска да я подпише и да започне да си прави добре сметката. Не виждам, кому другиму може да се пробута тази фактура и най-вече - ЗАЩО ???
Щедрото предложение е обвързано с политики във вътрешен план, които гърците отказват да приемат и чиито резултати смятат че са видели не само в съседните държави но и у дома си вече. Дори са проумели, че щедростта на щедрото предложение не е за тях, а за едни други хора... За тях е доограбването на пенсионните им фондове, спестяванията им и т. н.

Ако си работил с гърци дълги години, трябва да знаеш, че гърка е доста честолюбив.
Дори думата честолюбие (filotimo), няма този негативен отенък, който има в българския, а точно обратното - тя е на мода и вероятно преводачите я превеждат като гордост.
Честолюбието обикновено не му позволява да не си плати сметката, дори да има тази възможност.
Пак честолюбието, си мисля аз, го прави изключително подозрителен, мнителен и пресметлив в старанието да не се прекара!
Можеш евентуално да накараш грък да плати чужда сметка, ако му внушиш, че така изисква честта, справедливостта или великодушието му.  Ако просто обаче се опиташ да му я препишеш - йок - той е отиграл с търговския си нюх всички възможни варианти и дори е сметнал печалбата ти и загубите ти!
(В моя бранш, може би на това се дължи факта, че много подизпълнители, за да не стоят и да спечелят дадена поръчка в безмилостната конкуренция,  се осмеляват да дават цени под себестойността - те знаят, че ако си свършат добре и съвестно работата, накрая възложителят ще им покрие разликата поне до себестойността. Инвеститорът просто няма друг избор - такова е обществото - работата се вижда и ако е добра, първоначалната оферта не само губи смисъла си, но и ще бере срам - ще бъде нарочен за крадец възползвал се или от неукостта или от дребната хитрост на поставения в по слаба позиция. За Коганев, а и за всеки икономист вероятно такова поведение е нелогично и сигурно е така. Но аз съм го виждал с очите си и не съм тоя дето ще го съди!)

Да поиграем.
Ако кака беше казала: "вашите тарикати (дори без "с нашите", както стоят нещата) взеха и изядоха едни пари", вероятно нейната политика би имала успех в Гърция.
Вместо това кака излезе и каза: "мързеливци, стягайте коланите", на тези дето имат най-дългото работно време след корейците (да се абстрахираме от икономическите теории и практики) и най-малките социални благинки сред евро-европейците.
След нея го повтори пиколото, днес другата кака от МВФ, и една камара лумпени (само така мога да ги нарека) с пост и дълги визитни картички.
Как да очакваме да реагират едни честолюбци?

Много лекета върху европейския костюм направиха днешните каки!
Чудя се, дали могат да бъдат изпрани.

п.п.
Прееб...те ми неделята вие двамата с Коганев!
Оня въпрос ще го оставя за другата.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
.........................................
Но си прав, че с многото четене идва осъзнаването за все по-голямото невежество. Да си бях останал само с две-три книжки, сега щях да пиша обръщения към народа и да знам точно как да се оправим, че и гърците как да се оправят... Ееех. Но не знам. Търпя критика. Но не с лошо - аз все пак съм на твоя страна...

......................................

Ауу ... ,

тази "стреличка" към мИня ли трябваше да е? ( или съм се заблудил ).
---------------------
Ако е била към мИня съм сигурен, че ако те разхвърлям по Кейнс и ще разбереш, че само си го чел, но не си го разбрал. И даже си го преподавал ....? Ужас за малките ( смигам ).

Поне от 100 години в Европа и Света се ползват съвсем други монетарни школи при провеждането на парична политика.

Но ти си им преподавал Кейнс? Какъв "рекорд"! ( смигам )
---------------------
П.П. Ако "стреличката" не е била към мИня, имаш моето извинение. И няма проблем - напиши и ти нещо извън този формат на т'ва форум-че и ще те прочета с удоволствие. Даже, ще си водя записки, понеже обожавам да се уча.

Чиърс и се шегувам! Демек, карай Ферари-то бавно и на втора ( дано си ме разбрал ).

Ъъъ .... смигам  *drink9* *drink9* *drink9*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
........................
п.п.
Прееб...те ми неделята вие двамата с Коганев!
Оня въпрос ще го оставя за другата.

Жорка,

готин си, братле. Ще ми се някой ден и аз да успея да съм като теб.
---------------------------------------
Българите ( в часност ) - никога няма да забравят гаменското ви поведение, когато ги таксувахте като роби.

Ъъъ ... от позиция "на силата" - икономическата/емоционалната ли ... ти там си блестящ и ще ни "убедиш", че всички са изтрещяли, а Гърция сте светци и трябва да ходим по църквите да ви палим по една свещ, с благодарност, че Господ ви е създал.

Демек, с чужди пари всеки може да се прави на баровец, брато. Питам простичко - къде са вашите кинти в цялата "схема", че нещо не мо'а ги видя?
----------------------------------------
Смирение, братле - т'ва ще ви е нужната дума в близките години. Когато заприличате на хора, а не на мазни, лоени мангали - тогава ще си променим отношението към вас.

Топката е във вашето поле и действайте. И ... не ни приписвай ( вменявай ) "вина" - 'ноу те моля. Щот' и ти не се чуваш к'ви ги дрънкаш с тия "конспирации" - целият свят бил против вас.
----------------------------------------

П.П. Предполагам утре ще ми пишеш, че цялата Слънчева система е против вас, а в другиден цялата Галактика и после цялата Вселена.

Така звучиш отстрани, но те чета с огромен интерес и не спирай. Имаш невероятни таланти и се чудя дали не объркал професията, щот' с тия имотки само ги хабиш <-- съвсем добронамерено.

 *drink9* *drink9* *drink9*
« Последна редакция: 27 Май, 2012, 23:30:54 от marandi »

koganev

  • Гост
Горо, знаеш ли, това е много лично, но нека да го кажа за извинение.

От известно време живея сам, семейството ми е в чужбина, а на работата съм най-отгоре в структурата. Няма кой да ми се противопостави за нищо, разбираш ли? Това, очевидно, не е добре за мен. Аз, разбира се, не мисля нещата, които пиша, когато съм в "началническо" настроение. Онова за безпросветността не беше уместно, съжалявам. По принцип съм съгласен с теб за много неща, но не винаги намирам за уместно да го показвам. Ще взема да ти пиша плюсчета, та поне малко да се види...

Въпросите ти са реторични, предполагам, защото знаеш колко съм зле по история (за тези събития съм чел в художествената литература). Не мисля, че без няколко седмици в библиотеката ще мога да дам смислен отговор. Когато казах, че икономиката може да обясни света, имах предвид през призмата на разменните отношения, а не изцяло и във всеки аспект от живота. (Аз дори не съм сигурен, че подобно всеобхватно обяснение за живота съществува, освен прословутото "42".) Но със сигурност ще мога, в контекста на размяната, да обясня как и защо са се случили нещата, за които питаш. Разбира се, ако допуснем, че се справя, това няма да е основното и единствено обяснение, но няма и да бъде пренебрежимо. Разбираш ли? От създаването на политическата икономия насам светът може да бъде обяснен чрез размяната, защото пазарните явления са неизбежната взаимовръзка между хората по целия свят и във всички епохи. Икономиката изследва преди всичко човешкото поведение и действие извън категориите добро и зло, честно и нечестно, справедливо и несправедливо (с някои изкючения), тъй като тези категории са обекта на силно субективна оценка. (В самата размяна ТРЯБВА да има неравнопоставеност (в най-добрия случай поради външни фактри), за да се осъществи.)  Изборът определя всички решения на човека и не само на стоки и услуги, а на всяка отделна ценност. А това е обект на иконмиката.
Не си хваля науката, а просто се опитвам да ти върна жеста и да ти кажа нещо интересно. Икономиката е интересна наука, наистина. И четенето на онези книги понякога е завладяващо удовлствие, противно на стереотипите. За книгите нистина няма начин нито да докажа, че съм ги чел, нито да ме хванеш, че не съм, затова да имаме търпение и, ако е рекъл Господ, може да си побъбрим някога и някъде на маса. Хем ще имам време да си погледна пожълтелите записки от миналия век...  ::)

ЗА СИРИЗА и програмата  мнението ми е, че, така написана, програмата е неизпълнима без допълнително силно задлъжняване на страната (тук Кейнс, дори и да ставаше за нещо, е неприложим, зщото той е теоретизирал при балансирани бюджети). А той не иска допълнително пари при сегашните условия. Така стигаме до политизиране на икономическите взаимоотношения в ретроспекция. България го направи преди двайсе и кусур години и виж докъде я докарахме.. Информацията ми е твърде оскъдна и толква мога да видя в нея. Затова го определям като демагогия.  В няколкото статии за Ципрас се забелязва, че дели обществото на групи и ги противопоставя една на друга, а това е популизъм. Може нарчно да са подбрани - не знам. Ти кажи как са нещата от различен ъгъл. И изобщо, след като допускаш, че на нас ни дават едностранна информация, дай другата страна в подробности.
Щото и тази година искам да ида на Макриамос. Да не стане някоя патаклама баш в разгара на сезона?

И извинявай за неделята. Ще се реванширам, не се стеснявай да ми го напомниш, ако има случай. В това съм много добър! 
« Последна редакция: 27 Май, 2012, 23:32:12 от koganev »

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
За честолюбивите гърци,дето  било чест да плащат ,ама ...друг път:
Гърците вече масово ползвали номер да пируват безплатно. Спретвали го и по хотелските ресторанти и нощните заведения в Банско. Сглобката винаги била една и съща – голяма тумба гърци купонясва на пищна софра. Накрая си измислят повод и разгръщат грандиозен скандал, в който всички крещят неистово на родния си език. Сервитьори, управители, собственици на заведения се опитват да разберат какво става. А в това време гърците демонстративно си вдигат шапките и си тръгват, без да платят и стотинка от голямата сметка. Яли и пили на корем и с всичките си пари в джоба.
Банско пропищя от гръцки туристи

Банско пропищя от гръцки туристи

В началото хотелиерите и ресторантьорите си затрайвали, за да не рушат имидж. Наглостта на чужбинските съседи обаче станала практика, алармира вестник „Всеки ден“. Я масата не била на хубаво място, я храната не им била по вкуса, я оркестърът свирел силно или пък тихо, а и не изпълнявал любимата им музика.

Сега вече всяка вечер полицията в Банско не може да насмогне на сигналите.

„Викаме силите на реда, ама какво от това – гърците се омитат за секунди преди да е дошла патрулката. А дори и да ги заварят, не смеят да ги арестуват. Карат ни да пишем жалби срещу неизвестни извършители. И как после ще ги намерят – от умрял писмо“, оплакват се пред всекидневника собственикът и управителят на една от най-големите и посещавани механи в Банско.

Гръцката напаст вече ги принуждавала вместо в качествен персонал-готвачи и сервитьори, да инвестират повече в охрана.

„Ще се стигне до побоища, не може така да ни доят“, гневят се масово банскалии, известни и без това с буйния си характер.

„Ама тогава ние ще осъмваме в ареста“, прогнозират те.


Още  сценарии,без новогръцки литературен уклон в стил гювеча- интимно и лично:http://www.grreporter.info/Mrachni_scenarii_za_sledvashchiya_den_v_Grciya/11419

« Последна редакция: 28 Май, 2012, 19:43:31 от Фло »

trap

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 31
  • Карма: +1/-1
  • Респект: +1
    • Профил
http://www.investor.bg/evropa/334/a/chetiri-grycki-banki-poluchiha-18-mlrd-evro-ot-evropeiskiia-spasitelen-fond,135112/
Какво ли ще се случи ако хлопнат кепенците на всички тези банки? А ако месец, два няма заплати и пенсии?
Добре, че започва летния сезон. Само да не стане като Египет (преди седмица в Кайро на пирамидите - 20 туристи и 150-200 продавачи/просяци).

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
... на работата съм най-отгоре в структурата. Няма кой да ми се противопостави за нищо, разбираш ли?
Много добре те разбирам, мисля. Дори, като си припомня някои случаи, още ми се изчервяват ушите. Не, че съм много срамежлив.


... Когато казах, че икономиката може да обясни света, имах предвид през призмата на разменните отношения, а не изцяло и във всеки аспект от живота. (Аз дори не съм сигурен, че подобно всеобхватно обяснение за живота съществува, освен прословутото "42".)
Дали?
Питам само за разменните отношения и без по какъвто и да е начин да подценявам икономиката като наука.
Да разкажа един случай и едно впечатление (може и да съм ги разказвал). Нямам идея, как би ги обяснила икономиката.

Преди няколко години, точно като излязоха за първи път четириядрените процесори, купувам на малкия компютър от една известна тук верига. Докато момчето-продавач ми изчислява цената на подредената от мен конфигурация, разглеждам рекламните брошури на магазина. С лека изненада откривам, че подредената от мен конфигурация я има сред готовите конфигурации продавани от магазина, но... с цена 200е под цената която ми прави продавача.
Захилвам се иронично на продавачето, излизам от магазина и купувам подаръка на сина от едно малко, квартално магазинче на цена 200е над тази на готовата конфигурация от голямата верига.
200е. са си 200е., - за едното его - цяла неделя размишлявам, добре ли съм направил.
В понеделник споделям случая с колегите. Коментара:
- Много добре си направил!

И един извод до който съм стигнал и потвърден от приятели с подобен опит.
- За да работиш с грък, трябва да те (се) познава(те). Лично!!!
Особено, ако става въпрос за по старите търговски фамилии.



... (В самата размяна ТРЯБВА да има неравнопоставеност (в най-добрия случай поради външни фактри), за да се осъществи.)
Това твърдение ме изненада. Още повече, че и Начев изрази една подобна теза.
Аз съм чел достатъчно икономическа литература за човек, който не е изучавал икономика и не си спомням да съм го срещал някъде така дефинирано. Възможно е да съм го пропуснал или не разбрал - никак не го изключвам.
В "моята" наука, вярно че тя не изследва нещата от гледна точка на икономиката, търговията и пазара (размяната) са възможни само при относителна равнопоставеност. При нарушаването на тази равнопоставеност се стига до открити войни - една от известните войни на Балканите избухва при принудителното преместване на българските търговци от Константинопол в Солун. Да не се впускам в други исторически примери - дори съм срещал твърдението и то добре аргументирано, че свободната търговия води до равнопоставеност (Патрик Кенън - "Залезът на демокрацията").
Та... ще ми е интересно и двамата с Начев да го дефинирате по подробно.


ЗА СИРИЗА и програмата  мнението ми е, че, така написана, програмата е неизпълнима без допълнително силно задлъжняване на страната
...
В няколкото статии за Ципрас се забелязва, че дели обществото на групи и ги противопоставя една на друга, а това е популизъм. Може нарчно да са подбрани - не знам. Ти кажи как са нещата от различен ъгъл. И изобщо, след като допускаш, че на нас ни дават едностранна информация, дай другата страна в подробности.
Програмата на СИРИЗА е пълна боза.
За самия Ципрас, започнах с това, че е популист.
Та... не виждам да имаме някакви сериозни различия.
Но... Само това ли е? (популист?)
Дали само това е достатъчно за да го отхвърлим или приемем?
Дали само с популизъм може да спечели гърците, които както казва колежката на жена ми "това хоро го играят отдавна"?

Защо, точно тази боза, от всичките бози трябва да отхвърлим?

Попрегледах програмите и слушам изявленията на представители от целия политически спектър.
Чак се питам - всички тия, докато ги пишат тези програми, за олигофрени ли ни смятат? Или е техника насочена към спечелването на тълпите? Вероятно.

Моята оценка за Ципрас и СИРИЗА е политическа, бих казал "военно-политическа" и в резултат на впечатленията ми непосредствено сред изборите.
Ципрас показа неоспоримо превъзходство в оценката на ситуацията и действията си спрямо лидерите на останалите партии, да го кажа малко грубо - показа се "вожд". Съвсем не обещава на гърците розово бъдеще. Точно обратното - "Кръв, пот и сълзи, но... по важни са моите хора от моите кредитори!". И... от една парламентарно представена, но все пак маргинална, за около 2-3 години, превърна партията си във водеща сила.

Всички казват, че обрал отрицателния вот.
Да де, ама!...
Имаше и други партии, които не са съгласни с Меморандума, леви и десни, парламентарни и извън парламентарни, по-популярни и не толкова популярни...
Как така, точно Ципрас, а не някоя от тях не обра този отрицателен вот? (В ляво освен Ципрас са комунистите, демократите на Кувелис и една камара други малки партии не преминали границата. Вдясно е Каменос и ЛАОС...)
Моят отговор е, че Ципрас показва и вероятно има качества, които поне аз до момента не съм оценявал. Споменах вече, че и представителите на СИРИЗА, превъзхождат видимо, интелектуално и морално папагалите от двата довчерашни политически мастодонта, въпреки честото им разноречие. Т.е., и "офицерския" състав на ципровата "армия" е по-добър от този на противниците му.

Дали тази "армия" ще спечели и дали ще се справи и как с икономическите проблеми - не мога да кажа.
Едно е несъмнено. Ципрас нарушава статуквото не само в Гърция, но и в Европа. Резултата е неистова кампания срещу него вътре и вън от страната, включително и откровени лъжи.

Мисля, че развръзката е близо. Ще видим.


... ако е рекъл Господ, може да си побъбрим някога и някъде на маса. Хем ще имам време да си погледна пожълтелите записки от миналия век...  ::)

Щото и тази година искам да ида на Макриамос.
Ако не рече Господ, можем да го речем ние и не виждам причина Той да е против. ;)
Мисля, че на Дългите пясъци ще е толкова добре човек да си пие бирата, колкото и друга година.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил


Жоро,
Това важи навсякъде - и по отношение на цената и по отношение на това, дали те познава или не. Винаги сборът от цените на части/компоненти е по-голям от цената за готов продукт за крайния клиент. Съвсем пресен пример е електропедката на Додо. При отделните компоненти, маржът е осезаемо по-висок от готовото изделие.

Дали познаваш - много важно условие, не толкова като клиент на дребно, колкото като партньор, без значение националността. Познаването означава дълготрайни връзки, изградени на взаимна коректност и доверие. Спечелено веднъж, по-нататък се работи много лесно. Но, трябва да се пази, като зеницата на окото.
Да попитам - какво казва науката икономика, когато се срива и потъва някъде в небитието?  Няма ли доверие, няма смисъл от сключване договори, защото няма взаимна воля за изпълнението им. И как политиката ще помогне?

Коганев,
Много по човешки казано! :)
Успя ли да мотивираш детето? :)

 *drink9*

koganev

  • Гост
Горо, за съжаление (и за моя изненада) съм доста зает днес и утре, а в четвъртък заминавам в чужбина и няма да мога да отговоря кой знае колко смислено.

За неравнопоставеността при размяната виж пределна полезност или маргинална полезност - има го някъде. Скоро дадох пример с водата - ако си много жаден и имаш много пари, колко би платил за една чаша вода? А за втората? А за третата? ... И т.н.  Всяка размяна е резултат на строго субективни решения на страните, в зависимост от нуждите им (към даден момент). Уж купуваш три чаши вода, а за всяка следваща си склонен да платиш все по-малко.
Свободната търговия няма причина да не води до равнопоставеност, но по-скоро става въпрос за съвкупна, а не индивидуална. Все пак идеални неща няма. Функцията клони към равнопоставеност, ако мога така да се изразя. Така действат борсите, този типичен пример за свободен пазар - чрез колкото се може повече агенти (спекуланти), които се стремят да направят колкото се може сделки (размени), като целта на всеки един от тях е да извлече максимална изгода за себе си (неравнопоставеност), се постига максимално близка до справедливата цена.
Икономиката не борави с етични норми, затова може да се получи объркване в обобщенията, като справедлив, равнопоставен или други подобни. Май няма да мога да обясня... 
Начев, щом като е започнал пръв, да обяснява повече.  :D

...

За Гърция и обществените нагласи, като се замислих сериозно, аз също подхождам крайно едностранчиво, защото не съм прочел нито ред от програмите на другите партии. Нямам основание да смятам, че те са нещо кой знае какво, или че са по-смислени от тази на СИРИЗА, защото виждам резултатите от тяхното управление.
В крайна сметка, ако един народ (мнозинството) е решил да провежда всеобхватна социална политика, не виждам причина да не го направи. Парите може и да се окажат малко, но човешкото щастие не се свежда само до многото пари. Данъците са големи в много държави, в които данъкоплатците се гордеят със социалните си придобивки. Напълно възможно е удовлетворението на обществото да бъде базирано върху други ценности, като ... да не изреждам, че кой знае какви глупости ще кажа от позицията на овълчил се гаден частник   *valcho*. Но е възможно! След като си наясно, че Ципрас е популист, а програмата е демагогия, но все пак му симпатизираш, значи много неща не са ми ясни в детайли. И откакто започна да твърдиш, че се представят само гледните точки на едната страна, започнах да се отегчавам от едни и същи прогнози за Гърция. А аз лично не мога да направя чак толкова лоша прогноза по отношение на живота на отделния гражданин на Гърция, още повече като участник (като жертва) в няколко фалита на България. Всъщност най-хубавата част от живота ми мина точно по време на фалитите... като си спомня ... но млъкни, сърце!

Муза, щерката ще учи нещо за дизайна, ама какво беше - не разбрах. За да ми направи кефа, отидохме до университета в Лювен и взехме всичките необходими неща за правото. Дори може да се запише, защото там правния факултет е напълно отворен и по всяко време може студентите да се прехвърлят в други специалности, в зависимост от кредитите (минатите предмети). Но все пак ми каза, че се интересува повече от онова с дизайна и аз май нямам вече аргументи. Тя вчера е била да гледа на живо Металика, а ние си говорим тука шменти-капели.

Абе от какво се оплакваме всъщност?

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Не виждам някой да се оплаква.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
ПП Даже BulCan трябва да почерпи. За еврото имам предвид.

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Гръцка трудова песен *music*

Кейнс за лихвата писал е,
                     за процент
за отложеното
                 потребление,
той е нашто 
                вдъхновение.
Да не даваш ти и цент
в таз система остаряла,
дето Грък
    да храни капитала!
Затова във тази криза
ти гласувай за Сириза!
 *drinks*