Автор Тема: Брокерски практики  (Прочетена 31487 пъти)

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #45 -: 14 Август, 2010, 18:27:16 »
-2
намекваш че Дянков лаже. Така ли? Ако е така кажи ще има ли ръст през 2011? Щото аз казвам че ще има. Да чуя твоето уравновесено мнение. 8) 8
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

uravnovesen

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 27
  • Карма: +2/-4
  • Респект: 0
    • Профил
    • Произведено в България
Re: Брокерски практики
« Отговор #46 -: 14 Август, 2010, 20:52:55 »
0
Ръст предполагам, че ще има, но и дефицита няма да намалее. За съжаление дефицита ще се покрива с външно финансиране и когато му видим лихвата на последното въобще няма да ни хареса.  Позицията на Дянков като фин мин задължава да внушава  увереност, стабилност и това от предния ми пост.
Да подкрепим фирмите работещи в България!

localhost

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +2/-3
  • Респект: +11
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #47 -: 15 Август, 2010, 02:03:40 »
0
намекваш че Дянков лаже. Така ли? Ако е така кажи ще има ли ръст през 2011? Щото аз казвам че ще има. Да чуя твоето уравновесено мнение. 8) 8


Вземи прегледай малко от "истините" на Дянков - http://www.mediapool.bg/show/?storyid=165771

Това на 100% прилича на брокерска практика :)

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #48 -: 23 Септември, 2010, 23:52:31 »
0
Бих желал да ви представя най-новата брокерска практика. Възможно е да е и ново свойство на апартаментите...
да се разширяват в квадратура, а да се смаляват в цена (с възможност за коментар):

Преди: http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1c128386535978232&f1=details
Сега: http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1c128524149768019&f1=details

Раздвижване на пазара има ... хората се движат от оглед на оглед и остават разочаровани от масираните лъжи излъчвани по обявите...качеството ниско, и цената е такава...

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #49 -: 24 Септември, 2010, 03:03:40 »
0
Сега стана ясно какво се има предвид с това раздвижване - апартаментът се преместил от 5ти на 4ти етаж :)

zlostyr

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 45
  • Карма: +18/-11
  • Респект: +14
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #50 -: 24 Септември, 2010, 10:01:00 »
+1
Бих желал да ви представя най-новата брокерска практика. Възможно е да е и ново свойство на апартаментите...
да се разширяват в квадратура, а да се смаляват в цена (с възможност за коментар):

Преди: http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1c128386535978232&f1=details
Сега: http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1c128524149768019&f1=details

Раздвижване на пазара има ... хората се движат от оглед на оглед и остават разочаровани от масираните лъжи излъчвани по обявите...качеството ниско, и цената е такава...


Ако питаш мен изчакай квадратурата да стане 120-130, цената 80 000, да слезе на третия етаж и тогава купувай  8)

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #51 -: 24 Септември, 2010, 22:30:13 »
0
"9. Бройкитата не могат да отговорят защо комисион се дължи на предварителен договор, а не при окончателно изповядване."

Аз мога  ;), съгласно ЗЗД предварителният може да се изиска да стане окончателен. С подписването на предварителния /страните са уточнили параметрите на сделката/ се поемат и финансови ангажименти /неустойки/ от страните /те са овъзмездени при нарушаване на договорките/. Брокитата няма как да развалят сделката, това може да стане само по вина на някоя от страните, като ответната се е съгласила на определено обезщететние при такъв случай, в този ред на мисли хората са си свършили работата и би следвало да си получат парите.

Коментара ми по т. 9 не търпи възражения  :).
Не смея да възразя, ама може ли уточняващи въпроси. Нормална ситуация - купувач (К) ангажира брокер (Б) да му намери апартамент. Б намира апартамент и К и продавача (П) сключват предв.договор. Б взима комисионната. Впоследствие П се отказва да продава и отказва да плати неустойка. Крайната цел на К е да стане собственик на апартамент, след като не е станал, защо е платил комисионна? Б няма вина, но и К няма вина. Работата на Б не сваршва ли с издаването на нот.акт, а не с ПД. Естествено има неустойка, но процедурата доколко е улеснена, като знаем скоростта на нашето правосъдие? И ясен ли е изхода на такова дело на 100%? И друго ми хрумна - да кажем неустойката е 5000 лв. Имотът е спазарен за 100 000Е, т.е. К е платил комисионна 3% - 3000Е=6000лв. на Б. След 3 дни П казва, че се отказва от сделката и веднага плаща неустойката на К. И какво се получава - К е на минус 1000 лв., а Б и П (приемаме, че са комбина) са +1000 лв. съвсем законно.
Всъщност кой плаща изработката на нот.акт (трицифрена сума, може и четирицифрена) и кой го изработва - не е ли включен в хилядите левове комисионна. Като платиш на ПД, чакай след това някой Б да ти подготви НА.
Ама както спомена и Булкан - не е луд тоя, дето яде баницата......

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #52 -: 24 Септември, 2010, 22:42:00 »
0
BulCan, не съм искал да се оплаквам, исках да обменим мнения и брокерски тарикатлъци, за да сме по-подготвени. Не ми звучи сериозно да звъня от врата на врата, да питам дали случайно някой нещо не продава. ......
В чужбина на много места съм виждал надписи ФОР СЕЙЛ и телефон. Затова и в първата тема "идеалната обява" писах, че това за мен е идеална обява. И може би това е идеята на Булкан - да пообиколиш из интересуващите те райони. Може пък някой да е сложил такава обява на врата, прозорец, вход...

Scyther

  • Гост
Re: Брокерски практики
« Отговор #53 -: 25 Септември, 2010, 20:03:29 »
0
Идеята на БулКан не е лоша, но в моя случай не помага особено. Такива транспаранти висят най-вече по сгради ново строителство. Аз такова не търсех поради редица причини, които не ми се изреждат сега. Така или иначе търсех старо, а то се продава предимно чрез комшии и приятели или чрез АНИ. Иначе не е като да не съм обикалял и звънял на подобни транспаранти с телефон. И там е голяма мъка. Последния път, когато звънях на такова нещо, собственикът - сладур ми рекламираше двустайно ново строителство ет.4, без асансьор, без балкони (всъщност имаше но бяха декоративни някак с ширина половин теракотена плочица), без маза и без паркомясто, щото било до пощата във Варна -  75 кв.м. (в които сигурно са включени и част от общите части на пощата) ... Сигурно на някой братовчед на пунди бях попаднал. Връзката нещо се разпадна на мига в който ми каза цената - 150 000 евро. :-\ Сигурно за толкова го е взел на кредит преди 2-3 години, защото звучеше сякаш ми го подарява.

По отношение на предварителния договор (ПД) съм на мнение, че такъв се е наложил на пазара заради честите в миналото покупко-продажби 'на зелено'. Вероятно има и други по-особени случаи, в които такъв се налага, но при нормална продажба на имот от собственик с НА и купувач - ПД не е необходим. Всички договорености свързани със смяната на собствеността като сметки за ток, ВиК, парно, състояние на имота при предаването му, срокове, плащане, неустойки и гаранции спокойно могат да се впишат в новия НА. От една страна, директното изповядване на сделката от нотариус променя собствеността и казусът, който си описал няма как да се случи, от друга страна се спестяват излишни средства за ПД, а от трета, брокитата си получават своето едва когато сделката се е случила.

Какво се опитват да постигнат брокерите с едва ли не задължителен ПД е ясно на всички. Всеки си гледа интереса и е важно да се знае, че брокитата не са страна по сделката, а са там като консултанти. Те може да искат, но не е тяхно право да диктуват условията. Обикновено едно скръцване със зъби показва кой дава парите и за кого би трябвало да се работи. Определено препоръчвам и адвокат от страна на купувача, както и да се настоява адвокатът да изработи НА, а купувачът да избере нотариус. Хонорара на адвоката е далеч по-малък отколкото на всички, които се облажват покрай сделката, но през моите очи е единствения, който си заслужава всеки лев.
 *drink5*

jores

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 127
  • Карма: +19/-21
  • Респект: +16
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #54 -: 25 Септември, 2010, 21:52:15 »
0
"9. Бройкитата не могат да отговорят защо комисион се дължи на предварителен договор, а не при окончателно изповядване."

Аз мога  ;), съгласно ЗЗД предварителният може да се изиска да стане окончателен. С подписването на предварителния /страните са уточнили параметрите на сделката/ се поемат и финансови ангажименти /неустойки/ от страните /те са овъзмездени при нарушаване на договорките/. Брокитата няма как да развалят сделката, това може да стане само по вина на някоя от страните, като ответната се е съгласила на определено обезщететние при такъв случай, в този ред на мисли хората са си свършили работата и би следвало да си получат парите.

Коментара ми по т. 9 не търпи възражения  :).
Не смея да възразя, ама може ли уточняващи въпроси. Нормална ситуация - купувач (К) ангажира брокер (Б) да му намери апартамент. Б намира апартамент и К и продавача (П) сключват предв.договор. Б взима комисионната. Впоследствие П се отказва да продава и отказва да плати неустойка. Крайната цел на К е да стане собственик на апартамент, след като не е станал, защо е платил комисионна? Б няма вина, но и К няма вина. Работата на Б не сваршва ли с издаването на нот.акт, а не с ПД. Естествено има неустойка, но процедурата доколко е улеснена, като знаем скоростта на нашето правосъдие? И ясен ли е изхода на такова дело на 100%? И друго ми хрумна - да кажем неустойката е 5000 лв. Имотът е спазарен за 100 000Е, т.е. К е платил комисионна 3% - 3000Е=6000лв. на Б. След 3 дни П казва, че се отказва от сделката и веднага плаща неустойката на К. И какво се получава - К е на минус 1000 лв., а Б и П (приемаме, че са комбина) са +1000 лв. съвсем законно.
Всъщност кой плаща изработката на нот.акт (трицифрена сума, може и четирицифрена) и кой го изработва - не е ли включен в хилядите левове комисионна. Като платиш на ПД, чакай след това някой Б да ти подготви НА.
Ама както спомена и Булкан - не е луд тоя, дето яде баницата......

Нотариалното прехвърляне е на база вече осъществена договорка.
Момента с капарото е логичен, но обичайно е 10% /не случайно не е 2,5%/
Разходите по прехвърляне на собствеността следва да са заложени в ПД. Добрите брокита работят с нотариуси при които изготвянето на НА клони към 0. До колкото съм запознат местния данък е за придобиване на имот - така, че няма логика да се поема от продавача.

И да повторя след подписан договор /предварителен/ от там на сетне няма нещо което да зависи от лица различни от купувач и продавач, с брокера ако има договор финалните действия би следвало да са заложени вътре със съответните клаузи.

В тои ред на мисли имам да прибирам един остатък оставен за НА, ама вече трети месеч чакам, та както се спомена не е луд този дето яде баницата  ;).

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #55 -: 28 Септември, 2010, 16:04:41 »
0
...... Определено препоръчвам и адвокат от страна на купувача, както и да се настоява адвокатът да изработи НА, а купувачът да избере нотариус. Хонорара на адвоката е далеч по-малък отколкото на всички, които се облажват покрай сделката, но през моите очи е единствения, който си заслужава всеки лев.
Е, Скитъре, с тази част не съм съгласен. Купувачът като си избере нотариус, защо той да не напише НА. Както и Жорес спомена, изготвянето може да клони към 0, т.е. много по-малко от работата на адвоката. Да не говорим, че нотариусите са много по-компетентни от адвокатите по отношение на имотите.
И как си испуснал този "топ локейшън" имот за някакви си 150 000 Е  :o Преди време пък Булкан май изпусна имагинерен (на зелено) имот за 130 000 Е. Ти от Варна ли си или търсиш на детето имот, да не живее под наем докато се учи. 

Scyther

  • Гост
Re: Брокерски практики
« Отговор #56 -: 28 Септември, 2010, 19:47:30 »
+1
Не виджам смисъл от съгласие с препоръка. То е като да ходиш на сервиз за колата или сам да си я майсториш. Има фенове и на двете.

Инак не съм от Варна но живея тук, лани "най-добрия град за живеене", на едно таванче топ локейшън на квартира. Ако разбира се, денонощно да ти пищят и серат гларусите над главата, може да се нарече живот. На мен всъщност си ми харесва тук, защото съм родолюбец като в оня виц за глистите и макар гларусите постоянно да се смеят на родолюбието ми, има известен чар в това да се чувстваш студент на 35 години... Малко хора са толкова извисени любители на таваните, че даже в нета едва се намерихме...
Но стана време да търся нещо на по-долните етажи и на по-ниска цена, че жената откак падна туй, дето нямаше да пада, я прихванаха едни - не искала да оцелява, а да живеела. И тя като elissa искала нещо с балконче, а аз не мога вече да я убеждавам в качествата на капандурата. Жени, какво да ги правиш?!...
 *drink5*

P.S. Между другото, по темата нещо. Аз така и не се научих къде да слагам запетайките, но адвокатите са друга бира. Различно било да купиш всекидневна тераса, съвсем друго било всекидневна, тераса... Адвокатска му работа, аз не ги разбирам тези. :)
« Последна редакция: 28 Септември, 2010, 20:03:31 от Scyther »

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #57 -: 28 Септември, 2010, 23:19:15 »
0
Скитъре, доколкото разбирам ти търсиш да купиш, а не да наемеш апартамент. Това, че си решил да го правиш с брокери си е твоя работа, но в твой интерес е да споделиш какво точно търсиш, в кои райони и до каква цена. Не се знае от кой храст ще изкочи заекът.  Тука има хора от Варна, аз също съм "свързан" с Варна (роднини и приятели), и мога да поразпитам. Пък ако купиш нещо и ти трябват майстори задължително ми пиши. Е, имам и добър адвокат, занимаващ се основно с имоти (въпреки, че не препоръчвам адвокати), но явно и ти си имаш. Нотариуси не познавам, даже не помня аз при кого купих преди десетина години.
Не знам дали жена ти е права (по презумпция не е). Всички искат да "живеят", ама не е толкова просто, особено ако искаш (както почти всички) да го правиш в големия град (София, Варна...). Та ако ги нямате парите си стой на тавана. Оцеляването може да стане по-трудно. Миналата седмица близки пак ми искаха пари, защото нямали да си платят водата!? Ама 2-3 пъти харчеха пари преди да са ги спечелили и сега връщането е трудно.
Успех  *drink5*

Scyther

  • Гост
Re: Брокерски практики
« Отговор #58 -: 28 Септември, 2010, 23:52:14 »
0
 *drink5*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Брокерски практики
« Отговор #59 -: 29 Септември, 2010, 00:30:21 »
0

Ей това, много си падам по него...  :D *drink1*
"Не знам дали жена ти е права (по презумпция не е)."

Ами права е! Как да не е права!

"не искала да оцелява, а да живеела"

Толкова точно го е казала, че няма къде повече. Само че, дяволът се криел в подробностите и взел, че обърнал нещата.

Да живее (на таванчето) или може да и се наложи да оцелява в новото жилище...

Скитър,
Кажи и, че във форума има една шашава, дето си контактува с Айшето и получава информация свише  :D . Може пък да е познала този път.
Най-много да ти се наложи временно да замениш таванчето с балконче.
 :) *drink11*