Автор Тема: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?  (Прочетена 33581 пъти)

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Пускам следната графика , в която се вижда, че цените на имотите в софия са стигнали нивата си от 2 средни заплати за столицата, каквото е било съотношението през 2002 година преди бума в цените.
Тоест 1 кв.м. струва колкото 2 средни заплати. За сравнение, в Латвия и Естония средната цена се доближава до 1 средна заплата.

За София  средна цена според нси за 2 трим. е 1558 лв/кв, а средната заплата за  е 840 лв.


« Последна редакция: 10 Септември, 2010, 12:02:57 от Imotenbalon »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #1 -: 10 Септември, 2010, 13:49:41 »
+3
Пускам следната графика , в която се вижда, че цените на имотите в софия са стигнали нивата си от 2 средни заплати за столицата, каквото е било съотношението през 2002 година преди бума в цените.
Тоест 1 кв.м. струва колкото 2 средни заплати. За сравнение, в Латвия и Естония средната цена се доближава до 1 средна заплата.

Много полезно и буди размисли.

Просветени хора отколе са си задавали въпроса: Какво е съотношението между важни показатели, цени и др.?
Странно ли е, че са си задавали този въпрос? Нали цените на пазара са това, което са, а той (пазарът) показва "склонност" да се саморегулира.
Не е странно! Важно е за да се ориентираме:
- в каква среда се готвим да правим сделка,
- какво може да се очаква като параметри,
- при планирането на предстоящи сделки: да бързаме ли или е подходящо да се изчака.

Важно е и по една друга причина. Тези показатели (съотношения) дават някаква информация за пазарната (а оттам и за социалната) среда.
Много хубаво горе е изведено, че в страни като Латвия и Естония съотношението, което се изследва е единица.
От дългите дискусии тук вече сме имали повод да констатираме, че Латвия и Естония не са някакво изключение, а по-скоро техният пример е влязъл в крак с едно "общовалидно правило", което се наблюдава масово в развития свят. Една средна заплата "купува" 1 среден кв. метър жилищна площ на съответния пазар.

Не трябва да се робува на тази "1-ца". Това е просто една величина, която е нещо като дългосрочна средна, около която се тендира. Очевидно е, че на различни пазари ще има и отклонения. Тези отклонения ще са обясняват с фазите на пазара, с някакви специфични особености на местния пазар, конкретните условия и др.

До къде ли се простират "нормалните" отклонения и къде започват пазараните (и социалните) деформации, включително тежки такива.
Не се наемам да отрежа  категорично "нормалното" ниво на отклонение. Във всеки слючай то би "трябвало" да възлиза на някакви проценти, вероятно до няколко десетки проценти. Когато обаче дори в условия на тежка криза - визирам състоянието на имотния пазар на Бг в периода до 2002 и сега 2010, това съотношение е от порядъка на 2 пъти (в плюс), очевидно е, че нещата не са здрави.
Отварям скоба. За да се говори, че 1-цата е нещо обичайно и средно, то в дългосрочна перспектива би трябвало не само да е възможно, но и да са наблюдавани нива под 1-ца. Ерго - една заплата купува повече от 1 кв. м.

Какво значат тези български 2-пъти?
Това значи, че обществото ни трайно е признало "правото" на даден отрасъл да получава някакъв сериозен бонус за продуктите на своя труд.
Това значи, че общественият продукт (който е една крайна и фиксирана величина) се разпределя при премиране на имотния бранш, но именно доколкото този продукт е фиксиран за даден период, то очевидно е, че обществото трябва да "изземе стойност" от останалите браншове и сфери. Нали все пак аритметиката трябва да излезе!
Това би могло да значи още, че строително-имотният бранш работи при завишени норма на печалба и признати разходи за труд, в диспропорция към останалите браншове.
Това би могло да значи, че поради някакви особени причини обществото ни толерира и премира една много ниска производителност на труда в този отрасъл.
Защо, по дяволите, се случва това !

Ако едно общество (включвам и пазара) трайно търпи диспропорции, то очевидно все по-силно демотивира определени слоеве хора, браншове, професии и цели отрасли да полагат труд, да се развиват.
Вече съм имал повод да  споделя примерите с медицинските сестри, акушерки, учители, млади специалисти и др. В едно затворено общество тези индивиди и групи, както и крепостните селяни някога, ще бъдат принудени да търпят с растящо недоволство и дори озлобление обстоятелството, че са изтикани в дъното.

Сега светът е друг.  Скърцайки със зъби хората стягат куфарите и заминават навън.
Майките бършат сълзи и се чудят дали чедата им някога ще намерят пътя обратно.
Вече се знае където трябва, скоро всички ще го знаем и почувстваме, че страната ни се оголва (дори драстично) откъм определени професии и специалности.
Съвместно с другите социални деформации, за които си  знаем, това не вещае нищо добро.

Имотите! Какво да кажем за имотите?! Ако отново се изсипят пари отнякъде или глобално започнат негативни ик. процеси, техните цени е възможно дори да констатират някакви номинални ръстове.
Туй няма да вещае нищо добро, обаче!

Не твърдя, че ако изведнъж съотношението стане 1-ца, нещата ще тръгнат към оправяне. Една следваща видима промяна в тази посока ще говори за процес на връщане към "нормалността".


Това последно изречение е тук само за да покаже, че в края на работния ден съм се върнал и съм поправил поне тежките правописни грешки, които съм изходил в бързината одеве. :)
   

 

« Последна редакция: 10 Септември, 2010, 19:23:38 от nachev »

koganev

  • Гост
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #2 -: 10 Септември, 2010, 15:09:09 »
0
...
Защо, по дяволите, се случва това !
...
 

А ти защо, размишлявайки върху проявите на кретенизъм в България, използваш думата "общество"?

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #3 -: 10 Септември, 2010, 19:47:52 »
0
Както винаги, дали сте полезна информация и задълбочени размисли :)
Само едно малко допълнение:
- официалната (по НСИ) средна заплата в Р.Б. е по-малка от реалната средна заплата;
- съотношението цена на 1 м2 към доходи се смята по отношение на чистите месечни доходи на домакинство (а не месечна заплата на 1 човек).

Тъкмо гледах как Станка стана световен шампион. Браво на това момиче. Особено поприще си е намерила, но е едно явление от световна величина.

Да не се счита за възражение, а за субективно допълнение.
1. Коментарът за първата част на съотношението (официалната (по НСИ) средна заплата в Р.Б.) е верен. Реалната средна заплата действително е висока от официалната.
В голяма степен същото важи и за другата част на съотношението, а именно - действителната средна пазарна цена на 1 м2 жилищна площ е по-висока от отчетеното в националната статистика.

2. Доходите на домакинството използвам за формиране на едно друго съотношение.
Брой средни чисти годишни доходи на домакинство, които се равняват на цената на едно средно жилище.
Търся равновесното състояние около показател 3.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #4 -: 10 Септември, 2010, 20:24:51 »
0
А ти защо, размишлявайки върху проявите на кретенизъм в България, използваш думата "общество"?
Разбирам въпроса. Често в неофициални разговори си позволявам дори по-крайни от твоите оценки. После понякога се укорявам (тихо). Или  пък си "самооправдавам" с мотива, че осъзнаването на същността на нещата е път към решаване на проблемите.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #5 -: 10 Септември, 2010, 21:34:56 »
+2
Търсенетето и предлагането се определят от пазара, но за търсенето очевидно не е определящ само персоналния доход.

Има го принципа: "Съседката си купи еди какво си, искам и аз"

Така че да припомним, че за определяне на това, колко един пазар е ненормален (или Коефициента на Тъпота) трябва от средния доход да извадим и средния разход за живот!

Несравнимо е да се казва примерно "средният приход в нормална държава е 2000 евро, средната цена на квадрат е 2000 евро" значи е 1:1. Първо вадим разходите (да речем 500 евро) остават 1500 евро свободни и отношението реално е 1:1.33.

У нас - 840 лева среден доход, 500 лева среден разход за живот (примерно) остават 340. Така че отношението не е 1:2, а 1:4.6.

Или 4.6/1.33 = 3.45 Коефициент на Тъпота при взимането на решение за покупка на жилище.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #6 -: 10 Септември, 2010, 22:02:56 »
0
Aбе не четох много внимателно ама вярно ги разтягате на длъж и на шир без ясно дефинирани параметри от двете страни на уравнението. Какви средни заплати и колко голямо жилищте. Ако се придържаме към класиката с което май всички бяха съгласни. 120 наема трябва да върнат инвестицията в недвижимост. Нагоре лошо, надолу добре. Е какво толкова има да го смятате и да го обвързвате със нещо което никой не може да каже колко е, само се предполага. Ще дам пример. Ако за средностатистическия пич Сульо Пульов идеала за жилищте е 120 кв.м  значи трябва да си отделя всеки месец от домакинството за 1 кв.м. ако е с ипотека еСеСвено + лихвите. Ами ако идеала му е 60 кв. м. какво става. Предлагам да се придържаме към златния стандарт 120 месеца, вие какво искате ако всеки може да си купи за 5 години жилище тогава кой ще инвестира изобщо в недвижими имоти. Ако не съм разбрал материята, подозирам че съм малко в страни, извинявам се за ОФФ'а

Scyther

  • Гост
София по-скъпа от Манхатън
« Отговор #7 -: 10 Септември, 2010, 23:15:06 »
0
София по-скъпа от Манхатън
http://spisanie.imot.bg/sofiia-po-skypa-ot-manhatyn.html

Със средна годишна заплата българинът може да си купи най-много от 2 кв. м жилищна площ в центъра на столицата, сочи проучване на БНР. По скалата на тези цени столицата ни изпреварва редица световни градове и може да се мери единствено с Букурещ и Варшава.

Най-достъпни спрямо доходите на населението са имотите в Брюксел, Берлин и Виена, показва проучването на БНР. Статистиката се отнася за луксозни апартаменти в центъра на всяка столица в Европа с площ от 120 кв. м.

Повечето от страните, които водят класацията за недостъпни жилища, са от Източна Европа, където през последното десетилетие цените преживяха истински бум. Пазарът за луксозни имоти в България отдавна надмина и най-смелите очаквания, се казва в проучването.

Апартамент в района на Докторската градина в центъра на София, строен през 1981 г. за нуждите на ЦК на БКП, се предлага за 2 млн. евро. За сравнение известният британски актьор Лиъм Нийсън ("Междузвездни войни”, "Дракула”, "Списъкът на Шиндлер”) е продал преди месец жилището си в района на "Сентръл парк” в Манхатън за близо 1.2 млн. евро.

Резиденция в Драгалевци с три декара парк и тенис корт се предлага за 6 млн. евро. Толкова е платил за сходна покупка през август американският актьор и режисьор Тайлър Пери, съобщава още БНР.

Богатият българин може да си купи по-евтин имот във Виена, Женева, Амстердам, Лисабон, Куала Лумпур или дори Ню Делхи, но той дава двойно и тройно повече пари за имот точно в София, за да докаже статуса си на "богаташ". Средната цена на луксозен апартамент във Виена от 120 кв. м е 350 хил. евро, в Женева – 670 хил. евро. В същия сегмент апартамент в луксозния столичен квартал „Изток“ се предлага за 1.2 млн. евро, в престижния квартал „Лозенец“ - за 990 хил. евро, в центъра на града, до Столичната община, искат за имота 750 хил. евро. Цените у нас достигат вече първокласните пазари на Швейцария, Холандия, Австрия, Люксембург.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #8 -: 11 Септември, 2010, 12:11:35 »
+1
Прав е Ивел да казва, че приказката не е много ясна и подредена.
Толкова пъти сме повтаряли и коментирали темата с показателите, а никой не се сети да ги съберем всички на едно място.
Нищо - нека има място да помечтаем за бъдещето.  :-[
Информацията бързо се затрупва и доста ценни неща остават някъде назад.
Спомних си, че скоро със Скитъра бяхме разменили ценни данни за  афордабилити.
Познаването на афордабилити може би е в състояние да даде и отговор на въпроса на имотенбалон, който стои в началото на тази тема.

Тогава писах нещо и сега просто ще копирам съдържанието на файла.
Тук-таме съм правил и превод, че да може познанието да просветли повече глави   :)
ІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІ
"Искам да дам набързо и аз един скромен принос по тази изключително важна тема и да допълня бележките на Скитър.
Affordability е едно понятие, което следва задължително да присъства при формиране на решение за придобиване на нещо от пазарния субект, пък бил той и най-обикновен гражданин.

Дори когато става дума за обикновен превод, усещал съм известно раздвоение. По тази причина лично за себе си съм приел, че това понятие е сложно и съдържа в себе си елементи на "позволимост" и елементи на "достъпност". И двата превода са верни, но не изчерпват съдържанието. Нещо може да е много достъпно (примерно поради наличието на лесен за получаване заемен ресурс), но това не значи, че задължително affordable - ерго, верният анализ ще дойде да ни покаже, че конкретният купувач всъщност не може да си позволи тази покупка.

Има различни подходи при дефинирането и изчисляването на Affordability. Ще пейстна разни материали, които подбрах от сбирката си повъпроса.
Нека има всичко събрано заедно.

"affordability
   Definition
Conclusion drawn from the analysis of the 'life cycle cost' of a proposed acquisition, that the purchase is in accord with the resources and long term requirements of the acquirer.
Извод, който е направен в резултат на анализ на „цената на жизнения цикъл” на предложеното придобиване, което трябва да обоснове, че закупуването е в съответствие с наличните ресурси  и дългосрочните изисквания на придобиващия.
Definition
1.   a system for calculating how affordable the housing is in a particular area
2.   a system used by mortgage lenders for calculating whether a prospective borrower can afford mortgage repayments, based on salary and credit information
affordability  достъпност
προσιτότητα(гръцки)
asequibilidad(испански)
accessibilità (италиански)
Erschwinglichkeit(немски)
abordabilité (френски)

Affordability Index
An index published monthly by the National Association of Realtors showing how easy or difficult it is for a family to buy a house. A rating of 100 indicates that a family making the national (or regional) median income can buy a house at the median price. A rating below 100 means that houses are less affordable, while one above 100 shows that they are more affordable. The National Association of Realtors publishes both national and regional affordability indices.
Affordability
 
A consumer's capacity to afford a house.
Affordability is usually expressed in terms of the maximum price the consumer could pay for a house and be approved for the mortgage required to pay that amount.
Calculating the Maximum Affordable Sale Price: The affordability calculation is fairly complex when done correctly, and some approaches oversimplify it. The calculation also involves a number of assumptions that affect the answer.
To do it properly, affordability must be calculated three times using an “income rule,”a “debt rule,” and a “cash rule.” The final figure is the lowest of the three. When affordability is measured on the back of an envelope, usually it is based on the income rule alone, ignoring the other two. This can result in error.
За целите на коректно определяне на достъпността, тя трябва да бъде изчислена триратно при използване на три различни подхода, наричани:
Правилото на дохода,
Правилото на дълга,
Правилото на разполагаема наличност (кеш).
За краен резултат се приема най-ниското от трите числа. В случаите на определяне на Достъпността „на коляно”, обикновено се изхожда  единствено от Правилото на дохода, при което другите два подхода се игнорират. Това може да доведе до грешка.

The income rule says that the borrower's monthly housing expense (MHE), which is the sum of the mortgage payment, property taxes and homeowner insurance premium, cannot exceed a percentage of the borrower's income specified by the lender. If this maximum is 28%, for example, and John Smith's income is $4,000, MHE cannot exceed $1,120. If taxes and insurance are $200, the maximum mortgage payment is $920. At 7% and 30 years, this payment will support a loan of $138,282. Assuming a 5% down payment, this implies a sale price of $145,561. This is the maximum sale price for Smith using the income rule.
The debt rule says that the borrower's total housing expense (THE), which is the sum of the MHE plus monthly payments on existing debt, cannot exceed a percentage of the borrower's income specified by the lender. If this maximum is 36%, for example, the THE for Smith cannot exceed $1,440. If taxes and insurance are $200 while existing debt service is $240, the maximum mortgage payment is $1,000. At 7% and 30 years, this payment will support a loan of $150,308. Assuming a 5% down payment, this implies a sale price of $158,218. This is the maximum sale price for Smith using the debt rule.
The required cash rule says that the borrower must have cash sufficient to meet the down payment requirement plus other settlement costs. If Smith has $12,000 and the sum of the down payment requirement and other settlement costs are 10% of sale price, then the maximum sale price using the cash rule is $120,000. Since this is the lowest of the three maximums, it is the affordability estimate for Smith.
When the cash rule sets the limit on the maximum sale price, as in the case above, the borrower is said to be cash constrained.
Affordability of a cash-constrained borrower can be raised by a reduction in the down payment requirement, a reduction in settlement costs, or access to an additional source of down payment—a parent, for example.
When the income rule sets the limit on the maximum sale price, the borrower is said to be income constrained. Affordability of an income-constrained borrower can be raised by a reduction in the maximum MHE ratio, or access to additional income—sending a spouse out to work, for example.
When the debt rule sets the limit on the maximum sale price, the borrower is said to be debt constrained. The affordability of a debt-constrained borrower (but not that of a cash-constrained or income-constrained borrower) can be increased by repaying debt.
Affordability will be affected by changes in the assumed maximum MHE and THE ratios, which vary from loan program to program and can also vary with other characteristics of the loan such as the down payment. Affordability may also be affected by changes in the assumptions made regarding settlement costs, taxes and insurance, interest rate and term.
Some Estimates: The table below provides some ballpark estimates of how much house a borrower can afford with a 7.5% two point mortgage for 30 years. For each of seven sale prices, the table shows the total cash required to meet down payment requirements and settlement costs, the total monthly housing expense, the minimum income required to cover housing expenses and the maximum amount of debt service allowable on the minimum income.
These numbers were calculated from the Housing Affordability calculator (5a) on my Web site. The assumptions used are not likely to apply exactly to any individual situation. However, readers can use the calculator to change any of the assumptions as they please.
The table assumes that the borrower pushes buying power to the limit. In particular, the table assumes that the down payment is the lowest lenders are willing to accept, which requires mortgage insurance that increases borrowing cost. This may not be prudent. See Housing Investment.
The Mortgage Encyclopedia. Copyright © 2004 by Jack Guttentag. Used with permission of The McGraw-Hill Companies, Inc.


How to thank TFD for its existence? Tell a friend about us, add a link to this page, add the site to iGoogle, or visit webmaster's page for free fun content.
Link to this page:"

Тук там съм правил и свободни преводи за улеснение.

Допълнително искам да сложа отново един материал, който разглежда affordability като отношение на цената на среден имот към брой годишни доходи на средно  домакинство. Дефинират и понятието Median Multiple.

Housing Affordability Rankings
Median Multiple = Median House Price to Median Household Income

Категории според Median Multiple
Severely Unaffordable: > 5.1
Seriously Unaffordable: 4.1 to 5.0
Moderately Unaffordable: 3.1 to 4.0
Affordable: < 3.0

Обобщени данни по държави:
САЩ - 3.2
Канада - 3.5
Обединеното кралство - 5.2
Ирландия - 5.4
Нова Зеландия - 5.7
Австралия - 6.0

Данни по градове:
Лондон - 6.9 (249900/36300)
Ню Йорк - 7.0 (452500/64700)
Сан Франциско - 8.0 (615700/76700)
Сидни - 8.3 (529000/64000)
Ванкувър - 8.4 (492600/58400)
Хонолулу - 9.1 (615000/67900)

Според гореизложенaта категоризация средната цена на жилище е:
Severely Unaffordable: > 48 000 лв
Seriously Unaffordable: 38 000 - 48 000 лв
Moderately Unaffordable: 29 000 - 38 000 лв
Affordable: < 29 000 лв

Източници:
The 5th Annual Demographia International Housing Affordability Survey - 3rd Quarter, 2008
Общ доход на домакинства - НСИ, септември 2009 г.

btw: Rent Must Be More than a Mortgage Payment to Justify Owning

Без оглед на особеностите на различните дефиниции и различните  подходи за определяне и даване на някакви числови стойности на "Позволимостта" и "Достъпността" на имотите в БГ, лесно се стига до категоричен извод, че въпреки спада цените на недвижимостите продължават да са в ярък дисонанс с икономическата и социална картина в страната."

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #9 -: 11 Септември, 2010, 12:47:04 »
0
Ето и още един поглед (или ако искате разбиране за съдържанието на понятието) върху афордабилити.

За съжаление не съм си копирал линк, но се вижда и произхода на информацията.


"Надценени ли са българските имоти
Индексът "позволимост" показва колко надценени са имотите
сп. Имотът, 2 Май, 2010
 50 коментари | видяна  5438

 

1 2
 
     ШРИФТ
  ПЕЧАТ
  FACEBOOK
  TWITTER
  SVEJO.NET

 

 
След началото на кризата редица анализатори коментираха, че спадът в цените при недвижимостите не се дължи толкова много на проблемите в световната икономика, колкото в това, че те са надценени.
Един от начините да се разбере дали дадено жилище например, се продава на реалната си стойност или на доста по-висока, е т.нар. “позволимост на покупката”. Този модел на сравнителен анализ започва да придобива все по-голяма популярност по света. Изчислява се като цената на квадратен метър се раздели на брутния вътрешен продукт на глава от населението и се умножи по 100. Колкото по-голямо е полученото съотношение, толкова по-вероятно е имотите да са надценени.
Къде е границата между реална и по-висока цена е трудно да се определи. Ако се вземат развитите пазари на някои европейски държави, ще се види, че най-много до реалните цени се доближат страни, в които този индекс е около или над 5х. Като база за изчисление, анализаторите на Globalpropertyguide, са взели жилищните имоти разположени в централните части на големите европейски столици.
Най-реални са цените в държавите със стабилни икономики като Люксембург, Норвегия, Швеция, Холандия и Кипър. Тук спада и Германия, където пазарът на недвижими имоти почти не усети световната икономическа криза, тъй като преди нейното настъпване имотите не отчетоха рязко покачване, респективно надценка.
Най-високото ниво на индекса “позволимост” в Европа е в Русия. В центъра на Москва той е 108.91х. На следващо място е Украйна със 63.67х. Третата позиция се заема от съседна Румъния - 42.2х.
За центъра на София индексът “позволимост” е 14.50х, което е три пъти по-високо в сравнение с нормалните граници. Близки до тези са нивата в престижните столични квартали Иван Вазов, Лозенец, Изток и Оборище. Дори и в най-евтините райони индексът “позволимост” е над 5х. В Обеля, Левски и някои микрорайони на Люлин този показател е 6х, а в Надежда, Толстой и Дружба той е 7х.
 
Индекс "позволимост" при покупката на недвижими имоти*
Люксембург    3.9
Германия    4.98
Норвегия    5.24
Белгия    5.44
Швеция    5.62
Холандия    5.69
Кипър    5.85
Финландия    10.39
Словения    10.6
Ейре    10.79
Испания    11.81
Естония    13.5
Гърция    13.64
България    14.5
Хърватска    16.46
Италия    18.29
Чехия    18.9
Франция    19.43
Македония    22.42
Литва    26.29
Полша    26.86
Великобритания    27.54
Латвия    32.82
Румъния    42.2
Украйна    63.67
Русия    108.91
   
Източник: Globalpropertyguide
* данните са за централните градски части на столиците в съответните държави
Текст и снимки:
Милена Богданова"



annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #10 -: 14 Септември, 2010, 02:31:08 »
0
 Имотите в България са надценени до смехотворност като се отчете какво представляват като качество и какви възможности дава България за реализиране на доходи. Но генерално погледнато по отношение на доход/цена възникна следния въпрос ( взаимствам си го от принципите на системи в реално време вмятам за събратя/посестрими в ИТ-то тука четящите). Значи важно е може би КОГА се взима заема за къща - едно е ако заемополучателите са на 30 години друго е ако са на 43-45. От тука следва че тоя коефициент на позволимост трябва да е динамичен представен във формула която отчита времето/възрастта. Додич, помогни малко с формулите *drink5* ...
Но защитниците тука на ъп-а биха казали че това е пазар, търсене -предлагане и т.н. книжни принципи определят цената. Ако се замисля пак стигам до един абсолютно непазарен и нефинансов извод. Ако сте(съм) в пустиня хипотетично, колко ще струват 100 грама вода, може и да не е от най доброто качество, с малко в повече микроорганизми да речем но що годе годна за пиене. И на стотици километри няма нищо друго. Тогава тая вода ще е на баснословна цена. Извода е да не попадаш в пустинята при никакви обстоятелства :D
« Последна редакция: 14 Септември, 2010, 02:35:16 от annvlad »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #11 -: 14 Септември, 2010, 03:47:39 »
0
Но защитниците тука на ъп-а биха казали че това е пазар, търсене -предлагане и т.н. книжни принципи определят цената.

По-скоро е конюнктура. Т.е. "Генчо си купи панелка, трябва и аз; цената е 1200 евро на квадрат - е какво да се прави, нали сме в Европа. Къде ще се занимавам да строя къща на същата цена, то не е за мене, аз искам панелка в тих и комуникативен район!".

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #12 -: 14 Септември, 2010, 11:03:35 »
0
Надявам се, че колегата Zashtontcho няма да се сърди, че е взаимстван така директно от постовете му в инвестора, но той напълно независимо от разговора ни тук разглежда темата за цените в София под един съвсем друг ъгъл.
В Една поредица от постове той взима параметрите на някаква обявена продажба на жилище  от ЧСИ през сайта им и после издирва имоти, които са с много сходни параметри, но се предлагат на "свободния пазар".
Ето една илюстрация на търсенията му :

"Zashtontcho
Аватара на Zashtontcho
Преглед на профила
Мнения: 224
   
Отговори с цитат
Вчера, 17:24
Отново отиде страници назад последната справка, която направих между реални и желани цени за НИ в София. Отново се появиха лични драми на различни млади семейства и студентки в Германия - изглежда на форумните брокери им е скучно

Все пак темата е за понижението на жилищните имоти. Ето какво се случва на пазара:

Имаме имот от 70 кв.м в Зона Б-18, за цена от 64 800 лв.http://www.sales.bcpea.org/?q=node/9268

Всички имоти в сайтовете imot.bg и imoti.net са поне 2 пъти по-скъпи, явно брокерите още се ослушват и се надяват на заблудени балъци. Ето и фактите:

1. Същият квартал, същите кв.м, цена - 127 000 лв. Някой брокер иска 62 000 лв. да му паднат от въздуха
http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act...881&f1=details

2. Същият квартал, същите кв.м, цена - 127 000 лв. Някой брокер иска 62 000 лв. да му паднат от въздуха
http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act...518&f1=details

От тук започват двойните цени:

3. Същият квартал, същите кв.м, цена - 130 000 лв. Някой брокер иска 65 000 лв. да му паднат от въздуха
http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act...052&f1=details

4. Същият квартал, същите кв.м, цена - 143 000 лв. Някой брокер иска 78 000 лв. да му паднат от въздуха
http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act...073&f1=details

5. Същият квартал, същите кв.м, цена - 143 000 лв. Някой брокер иска 78 000 лв. да му паднат от въздуха
http://www.imoti.net/prodazhbi-dvust...no1713329.html

Извод: Всички обяви в imot.bg и imoti.net са обявени на поне двойна цена спрямо реалната. Кой я вдига - брокерите, собственика, администраторите на сайта, никой от участниците във форума не желае да каже Всеки да си сметне сам колко се минава, ако тръгне да купува на цените от тези сайтове "

Странно, но и той получава същия резултат. Казвайки "същия резултат" имам предвид следното: по този метод на изследване отново се получава (сравнено с изследването през афордабилитити), че имотите в София продължават да са двойно надценени.
Горното е просто едно от изследванията му, само за илюстрация тук, иначе там в темата за намалението на цените може да видите и други подобни, по-назад.
Резултатите са все сходни.
Защо се получава този резултат? Не ми се рови за отговори, а и знам, че има колеги, които имат готов отговор.
Съотношението 2 към 1 е резултат от съпоставянето на две величини.
Първата е пазарната цена на оферирани в големи сайтове за имоти недвижимости. Тук няма какво да се чудим и помайваме. Офертата си е суверенно дело на продавача.
Другата страна на отношението е по-интересна. До съответната величина тук се стига чрез прилагане на някаква последователност от действия, включително законови изисквания.
На прима виста правилото беше: Имотът се предлага на търг с явно наддаване при начална цена % от пазарната оценка. Имаше едни промени в ГПК и процентът беше вдигнат на 75 %. Нали не се лъжа ?!
Кой член от ГПК беше това ?

Допълнително се явява и феноменът пазарна оценка. Имам необходимост от повече данни. Кой и по какви правила и технология я изготвя тази пазарна оценка ? Формално логически тази "пазарна оценка" не е еднаква на онези цени, които се оферират в сайтовете за имоти. А би "трябвало" да са близки. Но не са.
Нека опредметим с един идотски пример за яснота.
Някакви специалисти дават на един имот "пазарна оценка" в размер на 100 ед.
ЧСИ го предлага на първа продан за 75 ед. (100 по 75 %).
"Същият" имот струва на свободния пазар  150 ед.
Zashtontcho доказва с изследванията си, че началните цени на Търга се отнасят към офертните като 1:2, а по закон пазарната оценка се коригира със 75% Х за да се превърне в начална цена на Търга.
Лесното обяснение би било, че оферентите са си оставили още към 30 % марж за оттъргуване. Вероятно при условията на Бг това не смущава. Аз гледам различно. В тези условия марж от порядъка на над 30 % би означавало за мен само едно: някой просто не иска да продава.
Обаче офертите си стоят упорито, някои с години.

Какво ли става на тези търгове. Чувам мнения: нищо не става, предлагат се само боклуци, често няма заявен никакъв интерес, отива се на  следваща продан.
На мен това ми говори, че т.н. "пазарна оценка" не е никаква пазарна, а е една доста щедра величина, определена при не знам какви условия, след като дори намаление от 25 % не поражда резултат.

Очевидно е, че законът няма да се промени повече.
ЧСИ са едни специални доверени чиновници, от които малко зависи.
Решението е в ръцете на банките и  .... евентулно съсловните организации и държавна администрация.
Да не би пък от организацията на оценителите да чакат ББ да им скръцне със зъби в откровено мутренски стил.
Че то май вече се доказа, че в тази наша държава нищо не се получава, докато  ББ не скръцне. Пример: дори масово недолюбваният из Европа ЧЕЗ се нави да плати дивиденти на държавата за три години назад - нещо нечувано.

Има и друг начин. Кандидат купувачът намира най-гадната мутра и го праща на оценителя, а после го кара на търга да гледа зверски и останалите наддаватели. Сигурно по-паметливите си спомнят, че имаше и един такъв период в Бг, когато много проблеми се решаваха чрез пращане на мутри.
На което пък Коганев ще рече: Е...ти обществото !

Искам отново да напомня и много ценната статия, която онзи ден постна Скитъра.
Лекарството е фалити, не стимули.
Отговорът трябва да се търси в тази посока.

Тъжната истина е, че дори в международен план няма готовност и желание да се върви в тази посока.
Днес отново ми се мярна някъде, че отвъд океана пак се задават "стимули", които неизбежно ще се бъдат последвани и от европейски "стимули".
« Последна редакция: 14 Септември, 2010, 11:45:11 от nachev »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #13 -: 14 Септември, 2010, 12:21:50 »
+1
Отделих 15 минути и изчетох (крайно време беше) съответните текстове от ГПК за публична продан на недвижим имот.
Прегледайте ги, полезно е.
Може би публикуването на целия текст тук е неподходящо, пък нали май имаше и ограничения за обема.

текстове от ГПК за публична продан на недвижим имот

Гледайте членове 483 до 501.

Освен това вижте и чл. 468 за начина на определяне на цената.
Не ми харесва, ама хич.  Здраво са се навели пред банките.


Играч

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 36
  • Карма: +1/-4
  • Респект: -8
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #14 -: 14 Септември, 2010, 12:48:45 »
0
Цитат
Извод: Всички обяви в imot.bg и imoti.net са обявени на поне двойна цена спрямо реалната. Кой я вдига - брокерите, собственика, администраторите на сайта, никой от участниците във форума не желае да каже Всеки да си сметне сам колко се минава, ако тръгне да купува на цените от тези сайтове "

Несъм съгласен с това изказване.Защото лично моя имот го рекламирах там и повечето от хората дето се обадиха невярваха че го продавам на толкоз ниска цена(мислили че обявата е менте).Сравнена с останалите за района.Никой неме е принуждавал да го рекламирам на каквато и да е цена.А това че някои просто си рекламират и чакат някоя блуждаеща рибка да клъвне си е тяхна работа.Но смятам ,че прости хора със пари вече няма :D :D :D :D :D.Щото неможе да си прост пък да имаш пари,нещо несе връзва.