Автор Тема: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?  (Прочетена 33582 пъти)

localhost

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +2/-3
  • Респект: +11
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #15 -: 14 Септември, 2010, 13:23:28 »
+1
Несъм съгласен с това изказване.Защото лично моя имот го рекламирах там и повечето от хората дето се обадиха невярваха че го продавам на толкоз ниска цена(мислили че обявата е менте).Сравнена с останалите за района.Никой неме е принуждавал да го рекламирам на каквато и да е цена.А това че някои просто си рекламират и чакат някоя блуждаеща рибка да клъвне си е тяхна работа.Но смятам ,че прости хора със пари вече няма :D :D :D :D :D.Щото неможе да си прост пък да имаш пари,нещо несе връзва.


Само за статистиката - при обявената от теб по-ниска цена успя ли да продадеш имота ?

Scyther

  • Гост
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #16 -: 14 Септември, 2010, 13:32:20 »
+2
Цитат
Лекарството е фалити, не стимули.
Отговорът трябва да се търси в тази посока.


Простотията и безпомощността на правителствата се състои в това, че мислят и вярват, че причината за кризата е в свитото кредитиране, поради което потреблението намалява, съответно икономиката не генерира данъци, следователно зле за бюджета и всички покрай него. Т.е., почти всички изтъкват причина за кризата - свитото кредитиране и съответно насочват 'спасителните' си стимули към банковия сектор. Но това не е причина, а следствие, което се явява причина за допълнително свиване на потреблението. Въобще, работата е като да гасиш пожар, насочвайки струята в пламъците на огъня, а не в основата му. А в основата на огъня, поне според мен, е задлъжняването. Масовото задлъжняване. Когато едно общество е бомбардирано в продължение на години с реклами и всевъзможни схеми за стимулиране на задлъжняването, лизинг, кредитни карти, ипотечни и всякакви заеми, то рано или късно задлъжнява сериозно. Докато задлъжняването е в ход, икономиката, пореблението и доходите нарастват, което усилва ефекта и вярата в светлото бъдеще. Всички имат пари, бюджета е пълен, независимо от сивата икономика и контрабандата.

Самото обръщане на тренда може да е предизвикано от някакво незначително събитие, което да отприщи вълната така, както на надутия до пръсване балон му трябва по-малко усилие, за да се спука, отколкото на по-малко надутия. Може да е предизвикано и от по-сериозно събитие, каквото е световната финансова криза, каквато ужким нямаше да ни засегне, понеже била външна.

Поради естеството си, дългът води до по-малко свободни средства. И колкото повече е задлъжняването, толкова по-малко са свободните средства, с които обществото разполага. За да поддържа стандарта си, то започва да задлъжнява все повече и повече.

http://www.spekulanti.com/%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%B8/%D0%BF%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%80/

Но винаги настъпва една точка на кредитно насищане, когато дълга е толкова голям, че свободните средства не достигат. Тогава започват трудностите с обслужването на този дълг, което ясно личи от следната графика на лошите кредити като % от всички.


http://www.spekulanti.com/%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%B8/%D0%BF%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%80/

Ясно се вижда, че проблемите с кредитите започват още през юли-август 2006 г., или далеч преди да се заговори в България за криза. В този момент, проблемите с кредитите започват да плашат банките кредитори и като естествена реакция, те затягат кредитирането с по-високи рискови премии (лихви) и повишени изисквания за отпускане на кредит. Затегнатото кредитиране обаче, автоматично намалява парите в обществото, свикнало на живот на кредит, което води до свиване на потреблението, съответно икономиката не генерира данъци, следователно зле за бюджета и всички покрай него. Неща, които много сме чели и дъвкали.

Мисълта ми беше за това, че причината за всичко това е задлъжняването, останалото са следствия. А задлъжняването не може да се лекува с по-голямо задлъжняване, нито с финансови стимули за банките. По същество такава политика е тотално погрешна и единственото, което постига е отлагане на неизбежното с по-лоши последствия за цялото общетво. Естествения процес за оздравяване, Красимир Петров много добре го е описал:

Цитат
Процеса на кредитна ликвидация спира едва когато голяма част от кредита  се прочисти от системата. Това означава, че в края на този процес, голяма  част от рисковите получатели на кредитите са изгубили своите жилища, а  голяма част от рисковите банки изпадат в криза или в банкрут.


Тук е необходимо да се уточни, че процесите, които текат понастоящем в ЕС са спасяване на банките, което на практика е обръщане на частен дълг в държавен и допълнително задлъжняване на банките. Не знам да има фалирала до момента банка в ЕС. Дори и да има те са единици но държавите, които са на ръба на фалита, са повечко. Това е съществената разлика с политиката в САЩ. Там си фалират банките.

Къде сме ние в цялата каша. Ние вярваме, че оправията е в подновяване на кредитирането тип "па-па", което да оправи нещата и да върне хубавите времена с тузарските лизингови жипове по тесните улици. По същество това е вяра в безумното кредитиране и оправянето на дълговия проблем с повече дълг. Ще лекуваме разтройство с английска сол.

koganev

  • Гост
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #17 -: 14 Септември, 2010, 16:29:58 »
+1
Привет от Белгия, област Лимбург.

Самата София върви надолу и все още не е стигнала дъното на своето падение... както и цялата ни татковина. Цените са следствие.

Фалити в Беге? Кой да фалира? Банки??? Ей, хора, в Беге едно идиотско предприятие  като Кремиковци не може да фалира, пък вие направо на банките се нахвърлихте. Вчера май чух, че Кремиковци отново се продава за стотици милиони... Че защо ли се учудвам? И рудата е близо, и транспортът е евтин, и пласмент има осигурен, и технологията е модерна... само дето сарказмът ми идва в повече и се натъжавам. Но нали се сещате, че първата фалирала беге банка ще срине целия банков сектор. Булгаро е инертен материал, не обича да се минава, ще тегли до стотинката, пък иди му обяснявай колко сигурни са банките... Само една да тръгне... и тогава ще се отприщи и ще се свърши, а това е лекарство, както някой ни напомни. Е точно заради това, че е лекарство, няма да се случи в Беге. Нас са ни свикнали да ни тровят, не да ни лекуват.

Държавата България е изчерпана откъм ресурси. Все още не е стигнала дъното, но всички вие правите прогнози в тази посока. От Лимбург, едно от най-подредените места в Европа, нещата в Беге изглеждат отчайващо зле. Не като ситуация, а като система.
Днес наех апартамент, щото голямата щерка ще учи тук, та агентът по НИ ме хвърли в оркестъра с усърдието си да свърши колкото се може повече работа, а аз да не си мръдна пръста. И това да кажем, че е разбираемо, ама аз не му плащам... Няма комисион, както казват нашите специалисти. Нула евро, ниенте, нале-нале... Предполагам, че собствениците на ап. ще му платят, но не знам нищо по въпроса. Както и да е, всечко е уредено, аз оставам с горчилката, която ми се е насъбрала от годините, в които ми се изясняваше, че моята родина не ме иска, не иска и децата ми... презрително ме пъди в странство, като създава идиотски условия за живот, та да се усетя...
Усетих се. То не беше толкова трудно, но е обидно.

А цените в София все още са написани на табелка, на обратната страна на която пише "аз съм безпардонен нахалник".

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #18 -: 14 Септември, 2010, 16:34:53 »
+2
Един шеговит пример за решаване на проблема със задлъжняването:

"В малък български град с минерални извори идва шеф на германска   туристическа агенция.Той оставя в залог банкнота от 100 евро на   собственика на семейния SPA - хотел и тръгва да разгледа стаите и   обстановката. Собственикът, без да губи и дори и минута, грабва   банкнотата и тича в близката месарница, за да си плати борча. Месаринът,   с купюрата в ръка, тича при фермера, за да плати фуража , с който гледа   прасетата и телетата в двора си. Фермерът връща дълга на автомонтьора,   който му е стегнал преди месец 20 годишната „Тойота”. Автомонтьорът   бързо тича в магазина за хранителни стоки, където „виси” на вересия.   Собственикът на магазина се отчита на местната жрица на любовта, която   го обслужва през вечер „с отложено плащане”, заради кризата. Мадамата   тича в хотела и плаща за стаята, в която обикновено си води клиентите в   курортния сезон със синята бележка от 100 евро.
След малко германецът   слиза и казва, че условията в този хотел не отговарят на изискванията   на неговата туристическа агенция. Прибира си банкнотата и си тръгва. "

Забележка: Познанията ми по икономика са лаишки.

Crash

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 41
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +12
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #19 -: 14 Септември, 2010, 19:55:38 »
0
Един шеговит пример за решаване на проблема със задлъжняването:

"В малък български град с минерални извори идва шеф на германска   туристическа агенция.Той оставя в залог банкнота от 100 евро на   собственика на семейния SPA - хотел и тръгва да разгледа стаите и   обстановката. Собственикът, без да губи и дори и минута, грабва   банкнотата и тича в близката месарница, за да си плати борча. Месаринът,   с купюрата в ръка, тича при фермера, за да плати фуража , с който гледа   прасетата и телетата в двора си. Фермерът връща дълга на автомонтьора,   който му е стегнал преди месец 20 годишната „Тойота”. Автомонтьорът   бързо тича в магазина за хранителни стоки, където „виси” на вересия.   Собственикът на магазина се отчита на местната жрица на любовта, която   го обслужва през вечер „с отложено плащане”, заради кризата. Мадамата   тича в хотела и плаща за стаята, в която обикновено си води клиентите в   курортния сезон със синята бележка от 100 евро.
След малко германецът   слиза и казва, че условията в този хотел не отговарят на изискванията   на неговата туристическа агенция. Прибира си банкнотата и си тръгва. "

Забележка: Познанията ми по икономика са лаишки.

Ха Ха - това много ми хареса, евала :)

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #20 -: 14 Септември, 2010, 21:23:48 »
-5
Първо: Коганев, като си си щастлив в Лимбург или Мимбург, или всъщност няма значение къде точно, защо само черно мастило наливаш. В България няма нужда от това. Знаем си дереджето и работим по въпроса. И на нас ни се намира по някоя и друга дъщеря, леле, няма пари за квартира...........ще се мре. Писна ми от плачещи емигранти.
Второ, за другия писател на вицове: Стига стари вицове.
14 Септември, 2010, 21:23:48 - Скрито мнение поради висок отрицателен вот. Покажи мнението.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #21 -: 15 Септември, 2010, 02:48:38 »
-2
Хмм ...,

сякаш емоцията е надделяла при бебе Скити над разума.

Не очаквах подобни свободни съчинения от него. К'во сравняваш ся?

1. Развити имотни маркети с развиващ се такъв като БГ-стан ли?
2. Американска парична система и тази в ЕС?
3. Краси Петров е с PhD и автоматични корелации насам в Европа и то в условия на борд?

Мно'у несериозно бебе сладко, мно'у несериозно ...

Мога да се хвана на бас за 1 млн. $, че фалит на баМка в БГ няма да има в следващите 5 години ( виж колко съм ларж, а? )  ;)

Бебе Начев па, уж ми бил записвал постовете, а явно после не ги чете, щото многократно съм казвал, че от редицата методи за оценка на активи в момента ще се приближаваме към ликвидационния, ама т'ва не е болка за умиралка.

По принцип повод за хленчене ще има, когато минем границата от 25-30% 'орица без нито един имот и когато те започнат да раждат деца, също безимотни. Между другото това ще е критичната граница за задържане на ниски доходи в БГ-стан, после ще вземат да догонват средноевропейските. За момента сме далеч от това времер дори напротив - ще имаме излишък на имоти.

Чиърс на бебетата сладки  *drink11* *drink11* *drink11*

 П.П. Сладко бебе Имотко тоже е неориентиран какво се случва, но твърдо е решил, че емигрантите са му проблема. Дано не заеме някой ръководен пост в държавата, че горко ни от подобно невежество ...
« Последна редакция: 15 Септември, 2010, 02:57:03 от marandi »

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #22 -: 15 Септември, 2010, 11:58:14 »
0

Мога да се хвана на бас за 1 млн. $, че фалит на баМка в БГ няма да има в следващите 5 години ( виж колко съм ларж, а? )  ;)


 П.П. Сладко бебе Имотко тоже е неориентиран какво се случва, но твърдо е решил, че емигрантите са му проблема. Дано не заеме някой ръководен пост в държавата, че горко ни от подобно невежество ...

marandi душичка мамина,

Сигурен съм че в русата ти главица има сериозни аргументи в подкрепа на твърдението ти за баМките.

Иначе за Имотко си напълно прав ама това за него се вижда и от космоса. Той хем ще оправя положението в БГ хем не ще да плаща данъци... 

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #23 -: 15 Септември, 2010, 12:50:41 »
-1
   За банките и аз мога да добавя половин милион към тези на Маранди. По външно- и вътрешноикономически, вътрешнополитически и банкособственически причини.
   Не съм работил за друг през живота си, освен за себе си, ако не броим бригадите и малко стаж като студент.
   Емигрантите ме дразнят само когато почнат: Вай, вай, как живеете в тая България, мръсно, цигани, безработица, глад, студ, ББ и др. подобни. Не щат да разберат, че и в България се работи добре и съвестно от много хора, и пари се печелят, и живота си тече като навсякъде. 

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #24 -: 15 Септември, 2010, 13:12:39 »
+1

Мога да се хвана на бас за 1 млн. $, че фалит на баМка в БГ няма да има в следващите 5 години ( виж колко съм ларж, а? )  ;)



аз пък мога да ти кажа,че в бг почти всички банки ВЕЧЕ са фалирали.....начело с  ПИБ още  в началото на 2008......
   това,че правителствата ги спасяват не значи,че не са фалирали........има разлика между физически и счетоводен банкрут.......счетоводния банкрут е нещо ново в пазарната икономика......ако някой ми бе казал преди 3 години,че правителства ще спасяват частни банки ,щях да му се изсмея в лицето .......но и до такъв абсурд доживяхме да видиме.....а сега тепърва ще гледаме и последиците от това........щото е нещо ново в капитализма......

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #25 -: 15 Септември, 2010, 13:20:08 »
0
асенка, ако се наложи да наливат пари като на ПИБ 2008 г., ще имат ли достатъчно според теб *beer*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #26 -: 15 Септември, 2010, 13:37:54 »
+1
Рискуваме да навлезем в излишен спор, който при това е без предмет.
Пишем по тема, която е : Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
Убеден и категоричен отговор на този въпрос тук по-скоро няма. Нормално е.

Използвайки зададения въпрос ние разсъждаваме и на тема, която е близка, но няма нищо общо със зададения въпрос. А тази тема е нещо от рода:
Какви може да се очаква да бъдат или какви "би трябвало" да бъдат цените в София при съобразяване на основни икономически и социални пропорции и съотношения?
Естествено, това е субективна формулировка и нищо, че е моя, аз веднага виждам сериозни слабости.
Този въпрос дава възможност за отприщване на емоции и повлияване от конкретни лични интереси.

Апропо, не считам, че след като примерно аз и Скътъра сме заявили принципно предпочитание към (харесване на) идеята за масови продажби на имоти чрез ЧСИ и включително за фалити на лица (вкл. банки), които не могат да си посрещнат задълженията, то това автоматично значи, че твърдим, че това ще се случи или пък трябва да се случи.

Нищо подобно. Няма подобни твърдения. Повсеместно (и в световен мащаб) се изповядват други вярвания. Трябва да сме съвсем слабоумни, че да не го виждаме и разбираме.
Разсъждава се в посока: За нищо на света да не се допускат "слабостите"  от времената на Великата депресия. Само Най-драстично закъсалите финансови институции и то без системно значение (not too big to fail) могат да се хвърлят на кучетата (в американския вариант) или никой не се хвърля (до сега някаккъв европейски вариант). Стимули с цената на драстично обременяване на публичните финанси. Очевидно е кой бива разтоварван от проблеми и кой бива натоварван. Може би това е в някаква степен обществено защитимо. Знам, че тук може би ще изкажа някакви кощунствени мисли, но какво пък толкова!
Обществото ни е така скроено, че жизнено зависи от личности  и идеи, които раждат стоки и услуги, които са годни за и приемани от пазара. Ако някой може да посочи някакви други алтернативи за генериране на така необходимия доход, нека сподели. Аз не знам. Е, може би търсенето (и намирането) на място, където Господ е заровил неизчерпаеми източници на енергия  :), майката Природа е посяла огромни късове злато  :) или пък хайдути и пирати са заровили неизброими иманета. :).

Та - обществото май ще бъде напътено към извършването на един жест на опрощение на греховете на капитала.
За чия сметка ще стане това?
Спестители, пенсионери, болни, слаби, деца ! И някои кредитори. Грозно, но  почти безалтернативно.
Много често употребявам думата "общество". Естесвено, че това е фикция. Днешните социални форми се управляват и направляват от Мамона (или Златния Телец, ако ви се харесват литературни сравнения).
Има едно "противоречие". Кризата е основно финансова и дългова (има и други аспекти), а същият този Мамон е държател на огромната част на генерирания дълг и тръгвайки по описания по-горе път, той рискува да си причини сериозни вреди. Не съм сигурен как ще го решат.  Вероятно ще се опитват да контролират процесите (без да се стига до крайности) , да лъжат манипулират и преиначават. Допуснатите загуби от единия край (примерно от неизбежни фалити), ще се компенсират в някави печалби  от другия край (те са и там) - примерно монополни печалби, диверсификация, др.

Сега пак за имотите. Повтарям, тук основно се споделят мнения за това, какво би "трябвало" (иска ни се) да бъде състоянието.
Какво ЩЕ БЪДЕ е Божа работа.
А какво би трябвало да бъде, апропо.
Колкото и да е специфичен нашият пазар, не може с лека ръка да отхвърляме действието на правила, зависимости и съотношения, наложени от човешки и пазарен опит и логика. Туй не бих го приел.
Не бих се хванал и да твърдя, че след като даден конкретен показател индикира съотношение 2:1, то ЗАДЪЛЖИТЕЛНО цените следва веднага и безусловно да се отрежат наполовина. Би било ужасно глупаво.

Друго ще предложа !
Селекциониране на примерно 5 показателя.
Извършване на максимално коректни изчисления по всеки от тях конкретно. (Знам, че тук стъпвам на хлъзгаво!)
После експертно определяне на теглови коефицианти, които да фиксират с колко ще участва съответният показател в крайната оценка. (Става още по-хлъзгаво :) )
Извършване на финални изчисления.

Ако имотите ми бяха професия, бих го направил веднага!
Дори с 10 показателя в разширен вариант.

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #27 -: 15 Септември, 2010, 13:44:11 »
+1
асенка, ако се наложи да наливат пари като на ПИБ 2008 г., ще имат ли достатъчно според теб *beer*

е па нали недоразумението дянков ще емитира до края на годината над 2 милярда евро дълг.......защо ще го емитира да заробва бг,след като в сайта на БНБ твърдят,че държавните активи на бг са няколко пъти над пасивите,ако не се лъжа към 7 милярда евро.......
   при такъв баланс никоя държава няма да вмитира дълг,освен разбира се,ако ДАННИТЕ НЕ СА ВЕРНИ и вече голяма част от тези пари не са заминали за спасяване на банки и реално тези пари съществуват само на хартия......

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #28 -: 15 Септември, 2010, 14:10:46 »
0
асенка, ако се наложи да наливат пари като на ПИБ 2008 г., ще имат ли достатъчно според теб *beer*

е па нали недоразумението дянков ще емитира до края на годината над 2 милярда евро дълг.......защо ще го емитира да заробва бг,след като в сайта на БНБ твърдят,че държавните активи на бг са няколко пъти над пасивите,ако не се лъжа към 7 милярда евро.......
   при такъв баланс никоя държава няма да вмитира дълг,освен разбира се,ако ДАННИТЕ НЕ СА ВЕРНИ и вече голяма част от тези пари не са заминали за спасяване на банки и реално тези пари съществуват само на хартия......

2 млрд? Еле па за 3 месеца? Нещо не го виждам как ще стане това. Освен ако цената не е наистина висока.

Че баМките шмекеруват е факт, и според мен доста би трябвало да са загуба последните месеци поне, ама го прикриват с разни трикове. Раздуват оценки на активи яко. БНБ пък е явния съучастник в схемите, ама едва ли имат и друг избор - Искров трябва всекидневно да ни уверява, че баМките са стабилни, инак стадото ще си дръпне кеша, а 20 млрд правителството няма откъде да ги извади, за да ги даде на банките, ако ще да ходят да просят пред вратите на Трише, Меркел и Саркози.

Тъй че Искров много добре разбира, че трябва да реагира на всеки опит да се постави под съмнение банковата система.

Ситуацията е малко като в цунг-цванг в шаха.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #29 -: 15 Септември, 2010, 14:12:14 »
-2
Начев, то е измислено: себестойност плюс печалба дава продажната цена на нов продукт. Цената на стария продукт се определя от цената на новия такъв и т.н. За жилищата новото е почти равно на старото като цена поради дълготрайността им /над 100 г./.
Със здраве.