Автор Тема: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?  (Прочетена 33607 пъти)

Boby

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #45 -: 16 Септември, 2010, 17:09:25 »
0
Моранди каза на Асен:   Също така знанията ти по монетарна политика са на добро ниво, но сякаш имаш известни пропуски откъм теория на парите ...

А аз бих добавил, че Асенката нещо не познава напоследък курсовете на долара, уж фючърси това онова ама с долара малко се поизложи (е на всеки може да се случи, аз се отнасям с разбиране). Уж еврото щеше да струва американски центове а то кво стана, добре че останах на евро. Страшно съм щастлив от създалата се ситуация с високи лихви по депозитите. За пръв път в живота някой да поработи за мен, досега все аз опъвах каиша. Имало справедливост на тоя свят. *beer*

ми че аз валути не играя от година и половина........последния път писах,че еврото ще рухне,защото трише прави балон в обратно изкупуване на евро дълг,който струва 0.........еврото бе 1.36,след това падна до 1.18.....после америка даде на ЕС 2/3 трилион(отново) и те ти го еврото 1.30...дорде не ги изпърдят и тези пари........
    до колкото си спомням тогава ти "предвевщаваше",че еврото ще стане 1.38,и че аз говоря глупости........моа да изнамериме и темата в имоти.нет да си припомним,а?
       

Абе и аз не играя и то отдавна, почивам си и се радвам на живота, дали ще ме разбреш колко над всичко това съм вече - птички, тревички ручейчета езерца, рибки, мацки, ретро моторетки, хубава музика абе много е за разправяне. Работя само това което ми е приятно в това число и физическа работа, може и да е примитивно, но на мен ми носи повече удоволствие отколкото железата във фитнеса. Та за курсовете все пак 1.30 е по-близо до 1.38, не отричам да съм го казал, отколкото 1,18 до например 0.99 ако говорим че еврото щяло да струва американски центове. Още тогава казах че това е глупост ама доста хора се поведоха като овце и сега си лижат раните даже паралелна тема има тук във форума и ако я поразлистиш ще видиш историята на този "кьор фишек". Аз вече отдавна не се занимавам с тех. анализ според мен това е пълна глупост, всеки се чувства свободен да види това което на него му се иска да вижда във фигурите. Фундамета, да това е важно, но знаеш ли кое е най-важното, просто наблюдавай и анализирай измененията във възприятията и мисленето на хората ЗАДЪЛЖИТЕЛНО от различни точки на света а не само в УСА. Колкото по различни толкова по-точен ще бъдеш в оценката. От вашата камбанария УСА, няма как да видите много детайли които са важни и точно там се препъвате. Казвал съм го някъде тук по форумите, но с риск да се повторя ще се мотивирам накратко. След този резил за долара до 1.60 и достатъчно дългото му и дълбоко потъване, разбирай уси-р-не никога вече, достатъчно определящи сили и фактори няма да са на негова страна. Започвайки от старчето Гринспен и сега с действащият гении Бернанке, ситуацията е тотално, окончателно и безвъзвратно изпусната, духът вече е пуснат от бутилката и няма как да влезе назад колкото и да ви се иска и да ви се вярва. Трише може и да е гамен наистина, но това не е толкова важно колкото например ако Бернанке е гамен. ЕС и УСА са достатъчно различни, едното е нещо като млада държава на която и е бил даден шанс 50-60 години назад и тя за съжаление го проигра от лакомия и жадност, много ми се пише на тази тема ама нека да е друг път а другото ЕС е политически проект, който е относително нов и има потенциал. В единят случай, УСА - систем еррор е наистина такъв и води до краш а в другият е критикал еррор и максимум рисетва тук там някой модул от системата, но тя си остава като цяло стабилна. Та да се върнем на долара - света в широко разбиране, особено прогресивната и перспективна Азия на която ще трябва да се равняваме за в бъдеще гледа с други очи на зелената бумажка с брадатите чичковци. И именно заради азиатския начин на мислене долара въобще все още струва  нещо, но процесите се развиваат не в интерес на долара. Ще им трябва време на китайци, японци, руснаци  за да се измъкнат от привязката с долара, но това вече е факт, просеса върви. Особено добре това се вижда в Русия, може би защото малка част от нея все пак се намира в Европа. Там нещата се преобърнаха тотално за последните 10 години. Ако по-рано по умълчание всичко се пресмяташе в долари, сега не е така поне в европейската част вече Еврото измести долара и по умълчание всичко се пресмята в Евро. Е такива процеси понякога са по важни от всичките технически анализи и други заблуди и промивания на мозъци.

Вероятно си прав, но Русия е едно икономическо джудже. А и продава основно на Европа - суровини. Важен е Китай, не го виждам да мине на евра в ежедневния живот. По-скоро ще наложи юана, но това ще е дълъг процес. Асен ме дразни с неговото превъзнасяне на Америка, но аз не бих я отписал. Не мисля че са си казали последната дума. А 1.60 не е чак такава "издънка", и друг път е имало такива курсове в миналото.

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #46 -: 16 Септември, 2010, 20:50:31 »
-8
Асен е един емигрант-разносвач на пици на негри и китайци и с всичките си мнения се успокоява, че не е направил грешка като си е пропилял младините като гастарбайтер. Запомнете, това е горчивата истина за Асен. Аз му съчувствам понякога. За съжаление не всеки във всеки момент е способен да вземе правилното решение в живота. Не случайно великия Чаплин е казал, че на най-важните житейски кръстопъти, няма пътни знаци.
16 Септември, 2010, 20:50:31 - Скрито мнение поради висок отрицателен вот. Покажи мнението.
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #47 -: 16 Септември, 2010, 22:04:18 »
+1
Аз пък уважавам изборът на всеки от нас, всеки сам решава къде е добре за него. Да се превъзнася страната която си избрал за живеене е тъпа емигрантска грешака която обикновенно допускат млади емигранти. Тези дето вече са натрупали някоя друга годинка в страни различни от нашата обикновенно би следвало да са по дипломатични в изказвванията си към хората които са избрали да останат в БГ. Повярвайте ми те не са по-тъпи от вас, не са лузери не са измекяри или неудачници. Просто такъв е тяхният избор по ред различни причини ! И аз никак не съм я отписал Америка, да това все още е една високотехмологична страна, но те допуснаха грешка давайки относително нови технологии на Китай, сега дракона  им диша във врата. Тази грешка бе допусната естественно от алчност и недалновидност.  Освен това Америка, както е свойственно на страни като нея е пълна с прости прасета дето живет за и само за да ядат буклуци по бургерстейшъните и това е осовната им мисъл, която ги ръководи през по-голямата си част от живота им. Естественно има високоплатена елита, инженери, доктори, научни работници, на които се плаща толкова добре, че да не помислят да се местят другаде. Пак с тези свърх напеатаните долари. Така са си купували мозъци през последните 70 години и даже днес го правят. Не е честно по отношение на другия свят, един вид в тях е ножа и хляба и ще си режат толкова колкото им се иска. Когато този модел бъде разрушен ще видим колко струва просперитета, високите технологии и високата производителност на Америка.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #48 -: 17 Септември, 2010, 08:26:55 »
0
Благодаря Барба, Аз сега рядко се вясвам нататък повечето пътувам на запад ама след повече от 18 години които свързваха съдбата ми с повече или по-малко активно присъствие там мога да отговоря адекватно на въпросите ти. Естественно след краха на социализма се наблюдава някъкъв упадък и при тях преходът през 1991-1993 беше наистина шоков, но пък изплуваха от него с достаъчно високи доходи и от там с изключение на рисета през 1998 от които се оправиха достатъчно бързо само за 2 години нещата вървят само нагоре. за научния потенциал според мен не са го загубили или поне са способни да се мобилизират при необходимост, тази способност за мобилизация въобще си е характерна за тях, което според мен е хубаво защото много народи вече са аморфни и инфалтилни и вече не са способни на героизъм. На мен ми харесва това там че здравната система и образованието не пострадаха значително както стана в БГ. Те успяха да съхранят някои добри неща от соца въпреки че те сега го отричат даже повече от някои други источно европейски страни. Друго да кажа, заводите си работят има си поръчки за военнопромишления комплекс, освен това с 150 милионното си население са интересен пазар и глобалните компанни се редят на опашка да развиват производства или просто да присъстват там и това вече е факт. Почти не остана автопроизводител който да не откри производства там. GM, Toyota, BMW, Skoda, Peugeot, Renault, Nissan, Ford ... абе много са, не мога да ги изброя всичките сега. Защо ли, защото са интересни, вървят нагоре и там има потенциал. Другото си го знаете нефт газ метали дървесина, това ще го има поне още за 100-150 години които са достаъчно голям буфер за да ги поддържат в трудни моменти. По света почти няма други толкова уникални държави. Поизостанали са с инфраструктурата, което аз лично не го разбирам защо не се понапрегнат там да оправят нещата, пари имат бол май са някъде около 400 000 000 $, бързам не мога да намеря точната цифра ама поне 300 000 000 имат със сигурност. За съжаление трябва да отпрашвам за риба че ме чакат. Като си дойда ще продължа ако има интерес. С две думи аз от там много добро съм видял и много възможности все още има за профит там. Ако стъпиш на правилно място направо потича, за 5 години правиш толкова колкото един живот няма да ти стигне в западна Европа.

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #49 -: 17 Септември, 2010, 10:58:42 »
0
Да си дойдем на темата :)
Написано от додо2

1. Факт: графиката на първа страница в imoti.net не показва средно аритметично за София, а показва число, сметнато по така наречената "методология", плод на некадърността на един или повече "програмисти", която стойност може да варира нагоре/надолу с 10-15% в зависимост, например, от единствената обява за тристаен в квартал Гевгелийски. :]

2. Към момента (16.09.2010):
- измислената стойност по "методологията" на imoti.net е: 821 евро/м2;
- истинското средно аритметично за София е: 863 евро/м2;
- средно аритметичната стойност не е достатъчно устойчива на фалшиви обяви, повтарящи се обяви или целенасочени манипулации;
- медианата е устойчива на изброените по-горе влияния и трудно може да се промени с повече от 2-3 евро/м2 при всякакви манипулации в практиката, следователно медианата дава стойност, на която може да се има много по-голямо доверие;
- медианата на обявите в imoti.net е: 811 евро/м2;
- в imoti.net има 4383 обяви за София (1-3 стайни);
- в imоt.bg има 23671 обяви (5.4 пъти повече) и има 27137 обяви, включвайки многостайни и мезонети;
- в imоt.bg средно аритметичното е: 909 евро/м2;
- в imоt.bg медианата е: 838 евро/м2 <- тази стойност дава най-точна представа за средна цена в София;
- между 01.01.2010 и 01.07.2010 броят на офертите нараства;
- между 01.07 и 01.09 броят на офертите спада;
- след 01.09 броят на офертите отново нараства;
- от един месец насам най-масовата цена вече се премести в по-ниския интервал: 700-800 евро/м2 (т.е. най-голям процент от обявите попадат в този интервал).

3. За търсещите да си купят 1-4 стаен, многостаен или мезонет, нека видим какво предлага imоt.bg:
- цени от 700 до 799 евро/м2 - 5069;
- цени от 600 до 699 евро/м2 - 3734;
- цени от 500 до 599 евро/м2 - 1932.
Ако сте по-претенциозни, имате избор измежду 5069 обяви - дали този, който иска да купи наистина, няма да си хареса нещо? Ако сте по-непретенциозни - спокойно отивате и под 700 евро/м2 - избор от 3734 обяви или даже под 600 - избор от 1932 обяви.

localhost

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +2/-3
  • Респект: +11
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #50 -: 17 Септември, 2010, 12:36:21 »
+1
Случайно забелязах за 2-3 имота, че от обявената преди 6 месеца цена примерно 150 000 след спадане до около 100-110-120 (различно за различните имоти) сега пак са сменени офертните цени на около 150. Явно се подготвят за поредните гръмки фрази след месец-два намаление  - "ето сега е дъното, КУПУВАЙТЕ!!!".

Не мога да си обясня как имоти, стоящи на пазара по 1 година и нещо могат да са определящи за трена. ААААА мога. Това е България - няма пазар а само настроения и мераци.

Играч

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 36
  • Карма: +1/-4
  • Респект: -8
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #51 -: 20 Септември, 2010, 17:23:17 »
0
localhost

  Доста интересно изказване.Незная дали притежаваш земя,незная дали си продавал закупена земя от теб и незная дали са ти трябвали спешо пари(положение на живот или смърт).Тогава може би ще ти стане ясно защо цените се покачват след тотален спад.И повярвай всеки който успее да излезе от нелофкото положение каквото и да е то НЕБИ СИ ПРОДАЛ ЗЕМЯТА БЕЗ ПАРИ няма такъв.Но в този момен явно споменатите (имоти) и техните собственици  са си оправили положението поне за близко бъдеще и продължават да си рекламират на реалната цена на имота(говоря хипотетично).Защото е тъпо да губиш пари при положние че в момента имаш.По добре да изчакаш и да си вземеш реалната цена на имота..(понеже в момента всичко е нереално и не естествено) говоря за всички отрасли на промишленоста.Друг е въпроса че че някои може би разчитат чрез покачването на имота в бъдеще да избият натрупаните задължения през кофти периода на кризата.Естествено ако някой го купи.Нека не се тълкува като заяждане горенаписаното,просто расъждения по въпроса. *beer* *beer* *beer*

Scyther

  • Гост
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #52 -: 20 Септември, 2010, 19:57:40 »
+1
Значи има реална хипотетична цена (РХЦ), която всъщност ни убеждават, че е реална цена (РЦ) и реална ипотетична цена (РИЦ), която ни убеждават, че е принудителна реална цена (ПРЦ). Така, всичко си идва на мястото...
Dj Дамян и Динамит - Ръца-Пръца
« Последна редакция: 20 Септември, 2010, 20:02:19 от Scyther »

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #53 -: 20 Септември, 2010, 20:09:43 »
-1
http://sofia.dir.bg/2010/09/20/news7119775.html
Ето това мисля че дава светлина по темата, а не разни упражнения на мераклии за ефтиния!
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

koganev

  • Гост
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #54 -: 20 Септември, 2010, 22:31:33 »
+2
Играч, логиката ти е желязна! На зор всеки продава на нереални (ниски) цени, но в скоро време хората, които сега са на зор, ще се свършат или поне ще намалеят драстино, затова цените ще си станат реални (по-височки, нали), а купувачите, които сега не купуват от онези, които са на зор, защото очевидно това е нереално и нещо не се връзва, изведнъж ще се израдват на реалните (по-височки) цени и ще започнат чак тогава да купуват вече спокойно и с ясното съзнание, че не преебават никой зорлия... Пари, като вестници, важното е да останем хора.

Само не разбрах зорлиите как ще се свършат. По заповед отгоре, поединично или по естествен път?

Казвал ли съм за оня, дето падал от небстъргач, и на всеки прелетян етаж си повтарял "до тук - добре"... Не ме разбирай погрешно - надявам се при теб нещата, които са били зле, да са се оправили и никога повече да не ти трябва да продаваш на зор, но хорта имат най-различни причини да продават. Не е задължтелно да е на живот и смърт, не дай си Боже. Най-често причината е пукнатина между приходи и разходи и други, следващи от това, намерения. Дори съвсем прилични прични, като пари за образование (щото децата и в периоди на криза си порастват и стават студенти) или за свадба са повод за продажба на всяка цена - неотложни разходи са това...

Но не се очертава в скоро време зорлиите да си оправят дългосрочно проблемите с приходите и разходите. Като цяло пукнатината все още расте... Затова онзи ход с пускнето отново на "нормална" цена е жалък опит да се закачи на празна кука някоя заблудена риба. Кажи си честно, ако си надиплил 150 хилки, ще се хванеш ли на такъв балъшки трик? Защото това си е точно тарикатлъци в действие.

Моето обяснение е, че за една седмица са се обадили двама да питат за онова имотче на 100-110 хилки и психопатите от АНИ веднага са дигнали цената, че да не се минат. Хич не им пука дали е на зор продавачът. Което ми припомня онези времена, в които отиваш с парите, а те ти викат "емиии... цената се вдигна...". Една лелка так ме отпрати от Павелско преди ...найсе години. Мога да се хвана на бас, че лелката не е продала запустялто си парцелче, защто всеки път е вдигала цената, а последвалият срив я е сварил неподгтвена и най-вероятно затънала в дългове, които е смятала да покрие с парите от дворчето... Пък може и да е направила топ, де да знам.


Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #55 -: 20 Септември, 2010, 22:59:43 »
-5
Абе лелката не знам и аз дали си е продала парцелчето, но ти със сигурност не си купил нищо и с тази психика никога няма да купиш. Лошо няма, не може всички да сме собственици.
20 Септември, 2010, 22:59:43 - Скрито мнение поради висок отрицателен вот. Покажи мнението.
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #56 -: 20 Септември, 2010, 23:40:10 »
0
Мъчно ми стана за Коганев, не е купил никога нищо чиляка, така и ще си отиде от този свят без да стане собстенник...
I say what I do and do what I say.

дами и господа

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #57 -: 21 Септември, 2010, 01:55:57 »
0
Да наистина - това е голяма трагедия, добре поне че се среща рядко.
Всъщност незнам дали наистина може да се живее по-дълго време ако не си собственик.
Дано не посегне на живота си , защото аз за по-лошо нещо от това да не си собственик не се сещам (то и няма де )  *beer*
Между другото да си честитим новите по-високи данъци от новата 2011 г. и да сме живи и здрави да ги плащаме.

koganev

  • Гост
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #58 -: 21 Септември, 2010, 08:56:19 »
0
Не знам какво е остроумничила сахибтта, щото съм я игнорнал, а тя доста бавно загрява, че не мога да ги чета гъзмъкнежите й, та продължава да си бъбри сама, горката... Но от коментарите разбрах горе-долу...

На мен ми подаряват, аз не купувам. Кой как се уреди...

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Стигнаха ли цените на имотите в София дъното ?
« Отговор #59 -: 24 Септември, 2010, 16:30:36 »
0
http://spisanie.imot.bg/motbg-s-poredna-novost-ulesniavashta-potrebitelite.html

„Имоти с падащи цени”  е новата услуга, която предлага от днес най-големият сайт за недвижими имоти в България – Imot.bg. Чрез нея потребителите на портала следят промяната в цената на конкретен имот – от жилище до парцел.

Потребителят може в реално време да следи с колко се е понижила офертната стойност на определен имот в предпочитан от него квартал. По този начин потенциалният купувач получава възможност да сключи сделка на възможно най-добрата цена.

Предлагането на новата услуга ще спомогне на клиентите по-лесно да се ориентират на така динамичния пазар на недвижими имоти през последните две години и да реализират изгодна сделка.