Форум за финанси, право, счетоводство, политика и други науки > Юридически казуси относно недвижимостите

придобиване по давност

(1/3) > >>

rozablue:
При придобиване на имот по давност се изисква, доколкото знам, писмен отказ от останалите съсобственици или съгласие от тяхна страна,че някой може да придобие  техните дялове по давност.

Но ако тези съсобственици не могат да бъдат открлити никъде, с неизвестни адреси, никога не са се появявали на този имот, не са проявявали никога никаква грижа,  и никакъв  интерес  - как се процедира?

global:
Нещата са сложни. Зависи от кого придобиваш имота по давност - от държавата, от общината или от частни лица. Процедурата е различна. Давностния срок е от 5 до 10 години в зависимост от случая.

Прочетете Закона за собствеността. Има го и в интернет. Там са посочени различните случаи.

Доскоро течеше мораториум върху давностния срок за придобиване по давност на държавни имоти. Мисля, че за тази година, мораториума не важи.

Има някои условия които трябва да се спазят, различни са спрямо конкретните случаи, но общо взето отгоре-отгоре : трябва да си владял имота поне от 5 години и в повечето случаи - 10 години; да си го владял на законно основание; да си му плащал данъците. В някои от случаите  се изискват свидетели. Казусите са много различни.
Всеки случай, въобще не се иска отказ от останалите съсобственици, защото това е друг  случай- отказ и не касае давността.
Това е в общи линии.

OwnerBG:
Удължават с 1 г. давността за държавен и общински имот

Срокът за спиране на давността по придобиване на имоти държавна или общинска собственост да бъде удължен с една година. Такава промяна в Закона за собствеността е внесъл Министерският съвет в парламента. Според мотивите причината е, че много от областните управи все още не са успели да актуват държавните имоти, които са на тяхно подчинение.
http://www.sobstvenik.com/?p=3819

hr_georgiev:
Здравейте,
искам и аз да задам въпрос от същата тематика и ще моля знаещите да отговорят. Живея в кооперация която е започната 1990г., има акт 15, но след 1994г. всеки сам си доизкарва апартаментите. Ако всички съсобственици са съгласни може ли нотариус да ни издаде нотариални актове, като се основава на "придобиване по давност".

OwnerBG:

--- Цитат на: hr_georgiev в 18 Декември, 2011, 15:06:53 ---Здравейте,
искам и аз да задам въпрос от същата тематика и ще моля знаещите да отговорят. Живея в кооперация която е започната 1990г., има акт 15, но след 1994г. всеки сам си доизкарва апартаментите. Ако всички съсобственици са съгласни може ли нотариус да ни издаде нотариални актове, като се основава на "придобиване по давност".

--- Край на цитат ---

Какво е основанието за собственост. Протокол по закона за ЖСК или покупка от строител на право на строеж или груб строеж.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия