Автор Тема: Накъде вървим, накъде отиваме  (Прочетена 591015 пъти)

nearvana

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #240 -: 01 Декември, 2010, 14:04:51 »
0

добре ги виждаш нещата.....с дълговата криза обаче има няколко подробности....знаеш ли защо германия "натискаше" ирландия да приеме пари,ПРЕДИ да са й потрябвали?
   теорията ,която лансират германците и пресата я пое е,че щяло да се спре преливане на проблема в други държави.....и въпреки това,че това е изключително глуповато "оправдание" , в момента всяки "икономисти" за тва говорят.....

е хем казваш че преливането на проблема в други държави е глуповато оправдание хем по-долу обясняваш как става това прехвърляне: банките в тези други държави държат бондове на закъсалите   или дето викаш суапове (сигурно имаш предвид че се суапва доходност по немски облигации срещу такава на пигс държави)  с експозиция към тези спредове  - пазара антиципира веригата   банките го закъсват -> биват спасени от държавите -> после държавите го закъсват  и съответно доходността по евробондовете се покачва. това от известно време насам засяга и германия, щото доходността им тръгна нагоре.

   а истината  се крие в един иструмент,който се казва "интрест рейт  суап" ........реално немски банки са поели много по голям риск от емитирания дълг от държави като ирландия........ако иралндия дифолтне по нейния дълг да речем с преструктуриране от 20% ,загубите от инвестиции ще са да речем трилион, 20% са 200 милярда,но тия суапчета ще донесат доходност на тарикати като голдмън сакс поне още 500 милярда.........аз в имоти.нет още началото на 2008 им говорех,че голдмън яко шортат  пигс дълг и срещу него лонгват германски......точно тогава,когато бях единствения,който предричаше невъзможното-ще ЕС ще рухне,когато се разправяше,че ще е новата америка......
    а пари браточка не се правят,когато се залага на знайното-тогава се праввят стотинки.....истинските пари се правят когато се залага на нещо,което е "невъзможно" да стане.......тогава се залагат стотинки,а се печелят милярди........
      германски банки са се осрали с такива сделки към американски инвест банки и сега правят лобизъм в германия,че спредовете в ийлдовете  между германски и ирландски дълг са толко разкрачени,че вече виждам мардин колове за СТОТИЦИ МИЛЯРДИ..........
   и хоп: меркел се сети да помага на ирландия,без дори ирландия да е искала такова нещо........
 
совите не са това което ви се казва,че са.........

убеден съм че малки немски и не само (на стрес тестовете избушиха все малки локални банки) банки са влезнали в какви ли не неизгодни сделки - може да са обикновенни суапове, може да са CMS-и ... абе има много екзотични fixed income деривати.   а и застрахователите  щот те си нямат свестни инвестиционни звена ама са се нагрухали яко  (http://www.zerohedge.com/article/next-shoe-drop-european-insurance-companies-assicurazioni-generali-cds-explodes)   и тепърва сигурно ще имат да отписват. обаче германия хем скочи да предлага помощ на ирландия хем вдига пушилка с плановете за "подстригване" на частните кредитори при фалит, което трябва да признаеш е точно движение което води до по-голям антиципиран риск и по-висока дофходност по бондовете.  моето мнение е че немските банки ще са първите дето ще го отнесат щото това предложение вече се прокарва на местно ниво в германия. явно са преценили че загубите няма да са фатални ... или не са преценили нищо и ще има авария  :D   бал съм му маата, гледам вече философски на тоя сеир.
 *drink11*

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #241 -: 01 Декември, 2010, 15:11:11 »
+1

добре ги виждаш нещата.....с дълговата криза обаче има няколко подробности....знаеш ли защо германия "натискаше" ирландия да приеме пари,ПРЕДИ да са й потрябвали?
   теорията ,която лансират германците и пресата я пое е,че щяло да се спре преливане на проблема в други държави.....и въпреки това,че това е изключително глуповато "оправдание" , в момента всяки "икономисти" за тва говорят.....

е хем казваш че преливането на проблема в други държави е глуповато оправдание хем по-долу обясняваш как става това прехвърляне: банките в тези други държави държат бондове на закъсалите   или дето викаш суапове (сигурно имаш предвид че се суапва доходност по немски облигации срещу такава на пигс държави)  с експозиция към тези спредове  - пазара антиципира веригата   банките го закъсват -> биват спасени от държавите -> после държавите го закъсват  и съответно доходността по евробондовете се покачва. това от известно време насам засяга и германия, щото доходността им тръгна нагоре.

   а истината  се крие в един иструмент,който се казва "интрест рейт  суап" ........реално немски банки са поели много по голям риск от емитирания дълг от държави като ирландия........ако иралндия дифолтне по нейния дълг да речем с преструктуриране от 20% ,загубите от инвестиции ще са да речем трилион, 20% са 200 милярда,но тия суапчета ще донесат доходност на тарикати като голдмън сакс поне още 500 милярда.........аз в имоти.нет още началото на 2008 им говорех,че голдмън яко шортат  пигс дълг и срещу него лонгват германски......точно тогава,когато бях единствения,който предричаше невъзможното-ще ЕС ще рухне,когато се разправяше,че ще е новата америка......
    а пари браточка не се правят,когато се залага на знайното-тогава се праввят стотинки.....истинските пари се правят когато се залага на нещо,което е "невъзможно" да стане.......тогава се залагат стотинки,а се печелят милярди........
      германски банки са се осрали с такива сделки към американски инвест банки и сега правят лобизъм в германия,че спредовете в ийлдовете  между германски и ирландски дълг са толко разкрачени,че вече виждам мардин колове за СТОТИЦИ МИЛЯРДИ..........
   и хоп: меркел се сети да помага на ирландия,без дори ирландия да е искала такова нещо........
 
совите не са това което ви се казва,че са.........

убеден съм че малки немски и не само (на стрес тестовете избушиха все малки локални банки) банки са влезнали в какви ли не неизгодни сделки - може да са обикновенни суапове, може да са CMS-и ... абе има много екзотични fixed income деривати.   а и застрахователите  щот те си нямат свестни инвестиционни звена ама са се нагрухали яко  (http://www.zerohedge.com/article/next-shoe-drop-european-insurance-companies-assicurazioni-generali-cds-explodes)   и тепърва сигурно ще имат да отписват. обаче германия хем скочи да предлага помощ на ирландия хем вдига пушилка с плановете за "подстригване" на частните кредитори при фалит, което трябва да признаеш е точно движение което води до по-голям антиципиран риск и по-висока дофходност по бондовете.  моето мнение е че немските банки ще са първите дето ще го отнесат щото това предложение вече се прокарва на местно ниво в германия. явно са преценили че загубите няма да са фатални ... или не са преценили нищо и ще има авария  :D   бал съм му маата, гледам вече философски на тоя сеир.
 *drink11*


така да,само че меркел говори,че падането на ирландския дълг ще доведе и до поадане на дълга в други държави,а ИСТИНАТА Е,че падането на ирландския дълг ще размаже НЕМСКИТЕ БАНКИ!разликата виждаш ли я?меркел не може да каже:
  ей,немските банки са поели 5 пъти повече риск отколкото е ЦЕЛИЯ ИРЛАНДСКИ ДЪЛГ и ако ирландия дифолтне,дойче банк ще загуби повече пари от колкото е целия дълг на ирландия......съответно трябва да намери друго оправдание:
   падането на ирландския дълг щял да доведе до падане на дълга и в други държави-щял да ги "зарази" .......

   много добра статийка си изнамерил-там е разковничето.....
спомняш ли си май месец,когато еврото рухна до 1.18 в следствие на което сащ маркета рухна с едномесечен рекорд,какъвто е нямало от 1963 година......и обама как направи за по малко от седмица околосветско пътешевствие-от сащ в канада,на другия ден от канада в япония,на по другия ден от япония в китай и на попо другия ден от китай в германия........не си спомням предизент да е обиколил толкова държави за толкова кратко време.......и наркая събра 750 милярда помощ за европа,като отделно накара китайците да купуват евро дълг????
   знаеш ли защо се случи всичко това? спомняш ли си как меркел казваше,че няма да дават помощ на гърция и изведнъж се съгласи,но ревна,че ще забрани всякакъв шорт сел и оувър дъ каунтър търговия със евро дълг?????
       искаш ли да ти кажа кво се е случило:
  гърция има падеж,който няма пари да покрие.......трише се "обезпокоява" , защото в ЕЦБ са заринати с гръцки дълг.....лобира да се даде помощ на гърция и всичко е точно,но меркел казва-ебала съм им майката на маляките,повече пари нема да им даваме!  меркел открива ТОПЛАТА ВОДА,че гърция вече са пирамида-трябва преструктуриране на дълга,а нов дълг само ще допринася за изплащане на стария+трупане на повече лихви,които гърците няма как да изплащат......до тук добре.....веднага трише и други евро министри почват лобизъм за подкрепа на гърция,защото знаят къв риск са поели френските банки и знаят,че при дифолт на гърция,стотици милярди,ако не и цели трилярди ще потекат към америка.......ама меркел тва НЕ ГО ЗНАЕ........и накрая получава позвъняване-обажда й се шефа на дойче банк......и й казва,меркел,годспожо,ако гърция дифолтне,дойче банк ще изгуби мноооооого пари.....меркел-няма проблем-ще ви дадем пари,не се притеснявайте,по добре да загубите 3-4 милярда и да ви ги "подарим" ,отколкото да подаряваме на гърция стотици милярди......
   шефа на дойче банк:
  ако гърция дифолтне ще загубим между 100 милярда и 1 трилярд,в зависимост от големината на преструкторирането.....
    меркел:
   е няма как тва да е възможно,защото целия емитиран гръцки дълг е 250 милярда....
    шефа на дойче:
  е да,ама ние дори нямаме гръцки дълг,проблема е,че имаме суапови сделки с голдмън-ще трябва да изплащаме колосални суми,които и германия не може да си позволи да покрие.......
    и накрая меркел в пресата:
еврото може да рухне и европа също,за тва забраняваме всякакви сделки и шорт на евро дълг.......ама ще помагаме на гърция,защото сме "приятели" ........
  трябва да знаеш как да четеш пресата,за да си вадиш зьаключения.....такива неща като "случайности" няма,нито пък нелепи политически изказвания!те сами издават ситуацията,защото евро банкерите са сбирщина идиоти,но до последно се крият идиотщините им........
      ето ти повод за мислене:
    германия натисна за помоща към ирландия,въпреки,че ирландия дори НЕ ИСКАШЕ и отказа да я вземе отпърво!до тук вече може да си извадиш заключение кво става на база това,което ти казах по горе.....а сега и по интересното-германците лобираха за гарантиране на ирландския дълг до 2013,после щели да НЕ ПОМАГАТ ПОВЕЧЕ........какви изводи ще направиш от тази новина?
 
« Последна редакция: 01 Декември, 2010, 15:14:25 от acen1975 »

nino

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 72
  • Карма: +16/-2
  • Респект: +31
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #242 -: 01 Декември, 2010, 15:52:01 »
0

Асене, както винаги си  интересен и далновиден с коментарите си и мисля, че и тук и в другия форум реакциите на останалите са красноречиви. Тъй като тези дни отново се заговори за предстоящи фалити на банки у нас, (коментирал това и преди),  бих искала да чуя мнението ти, към сегашния момент.
Привет и весела Коледа!

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #243 -: 01 Декември, 2010, 17:52:57 »
+2

Асене, както винаги си  интересен и далновиден с коментарите си и мисля, че и тук и в другия форум реакциите на останалите са красноречиви. Тъй като тези дни отново се заговори за предстоящи фалити на банки у нас, (коментирал това и преди),  бих искала да чуя мнението ти, към сегашния момент.
Привет и весела Коледа!

нино,според мен няма по сигурно нещо от фалирала банка,която е НЕфалирала.в бг в момента няма банки-всички са изпофалирали още преди година-горе долу,2008 година предричах,че бг банковата система ще колабира началото на 2010,сега според мен е колабирала дори преди това......просто всички банки се спасяват-бгетовските от бг,гръцките от гърция,италянските от италия и т.н.
     проблем с бг банки може да има чак 2013 година.....защо:
защото БНБ все още има резерви-просто ще трансферират частен дълг в държавен......ПИБ кат влезне в НЕсъстоятелност за ПОРЕДЕН ПЪТ,ще каже на искров и искров ще й даде пари.......вече топидиота искров се е хванал на хорото,а от него няма измъкване-ако не даде на ПИБ пак пари,това ПИБ фалира и искров трябва да обяви за изгубен милярда,който вече й е подарил.в момента този милярд се води като резерв-се едно парите ги има..........не случайно се пази в "тайна" ....защото първо е НЕЗАКОННО и искров е за затвора и второ,прави се двойно счетоводство-парите се водят че са в БНБ, НО КАТО АКТИВ........
     съответно бг банка да фалира,трябва първо държавата да фалира,което може да стане,но не и преди 2013...защо 1013 год?
  ами защото смятам до тогава гамена дянков ще съсипа тая държава до немай къде,а отделно тогава имаш падеж на ДЦК,издадени от царя-бг трябва да изплати около милярд и половина на чужди инвеститори......та като сложиш тази мощна сума,която ще излезне от бг за отрицателно време+сисипоията на държавата от сега до тогава,тогава е първата опасност за бг банковата система,не и преди това......
     поне аз така ги виждам нещата......и въпреки,че смятам,че няма по сигурно нещо от фалирала банка,която е нефалирала,да ти кажа,че имам достъп до 3.5 % кредитиране от сащ.....мога да изтегля 300 000 $ на 3.5% и да ги сложа в бг банка за 7.5% и да печеля от нищото,но не смея да го направя!
 

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #244 -: 01 Декември, 2010, 22:18:02 »
0

Асене, както винаги си  интересен и далновиден с коментарите си и мисля, че и тук и в другия форум реакциите на останалите са красноречиви. Тъй като тези дни отново се заговори за предстоящи фалити на банки у нас, (коментирал това и преди),  бих искала да чуя мнението ти, към сегашния момент.
Привет и весела Коледа!

нино,според мен няма по сигурно нещо от фалирала банка,която е НЕфалирала.в бг в момента няма банки-всички са изпофалирали още преди година-горе долу,2008 година предричах,че бг банковата система ще колабира началото на 2010,сега според мен е колабирала дори преди това......просто всички банки се спасяват-бгетовските от бг,гръцките от гърция,италянските от италия и т.н.
     проблем с бг банки може да има чак 2013 година.....защо:
защото БНБ все още има резерви-просто ще трансферират частен дълг в държавен......ПИБ кат влезне в НЕсъстоятелност за ПОРЕДЕН ПЪТ,ще каже на искров и искров ще й даде пари.......вече топидиота искров се е хванал на хорото,а от него няма измъкване-ако не даде на ПИБ пак пари,това ПИБ фалира и искров трябва да обяви за изгубен милярда,който вече й е подарил.в момента този милярд се води като резерв-се едно парите ги има..........не случайно се пази в "тайна" ....защото първо е НЕЗАКОННО и искров е за затвора и второ,прави се двойно счетоводство-парите се водят че са в БНБ, НО КАТО АКТИВ........
     съответно бг банка да фалира,трябва първо държавата да фалира,което може да стане,но не и преди 2013...защо 1013 год?
  ами защото смятам до тогава гамена дянков ще съсипа тая държава до немай къде,а отделно тогава имаш падеж на ДЦК,издадени от царя-бг трябва да изплати около милярд и половина на чужди инвеститори......та като сложиш тази мощна сума,която ще излезне от бг за отрицателно време+сисипоията на държавата от сега до тогава,тогава е първата опасност за бг банковата система,не и преди това......
     поне аз така ги виждам нещата......и въпреки,че смятам,че няма по сигурно нещо от фалирала банка,която е нефалирала,да ти кажа,че имам достъп до 3.5 % кредитиране от сащ.....мога да изтегля 300 000 $ на 3.5% и да ги сложа в бг банка за 7.5% и да печеля от нищото,но не смея да го направя!
 

Към думите на Асен ще си позволя да добавя следното:

Банките в БГ са много вътре и с раздадени бизнес кредити на фирми, които са източени и впоследствие "продадени" на хора притежаващи само ризата на гърба си. Затова и в БГ толкова скоростно прокараха поправка в закона за умишлените фалити. Ефекта от тази поправка познайте какъв ще е? Нулвев.
Васил Бошков вече обра (законно) ОББ. БАКБ се самообра с раздадените несъбираеми и на 1/10 кредити. За ПИБ Асен вече писа. И като гръмнат 1-2 банки в БГ какво следва? Другите банки и супер стабилни да са психозата в БГ ще ги помете като нищо.
Ей така за майтап вижте в търговският регистър кои са основните акционери в ПИБ - офшорки 80%. Нека Асен каже дали по света има сериозни банки с такова участие на офшорки.

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #245 -: 02 Декември, 2010, 01:30:06 »
0
Някой да знае нещо за Корпоративна търговска банка? Тя да не гръмне, останалите не ме касаят. А и друго, в момента в България има инфлация или дефлация?

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #246 -: 02 Декември, 2010, 01:43:20 »
0
Която и да гръмне, ще гръмнат всички, така че най-вероятно няма да гръмне никоя (най-много някоя с проблем да бъде купена от друга и да не се раздува толкова).

Иначе имам един приятел с теорията, че за всичко вероятността е "педесе на педесе", или ще стане, или няма да стане, така че...

nearvana

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #247 -: 02 Декември, 2010, 02:36:43 »
0
...
    германия натисна за помоща към ирландия,въпреки,че ирландия дори НЕ ИСКАШЕ и отказа да я вземе отпърво!до тук вече може да си извадиш заключение кво става на база това,което ти казах по горе.....а сега и по интересното-германците лобираха за гарантиране на ирландския дълг до 2013,после щели да НЕ ПОМАГАТ ПОВЕЧЕ........какви изводи ще направиш от тази новина?


предполагам че се натискат заради голямата експозиция на немски банки към ирландските спредове, за която говориш. аз нямам представа каква е тази експозиция и предполагам е тайна.  за дребните немски банки - ландес банките съм убеден че плуваха в пари поради добрия експорт и явно са го инвестирали "добре"  и парите ги няма. обаче не ми се връзва поведението на меркел ако наистина е така както казваш - за кво вкарва приказки които директно изстрелват спредовете нагоре?  ако наистина немските банки са чак толкова нагрухани със суапове (между другото какви точно суапове имаш предвид? предполагам се суапва доходност от ирландски дълг срещу доходност от немски дълг)    няма ли да си трае за да не губят.      аре, с гърция да кажем не е знаела и т.н. ами ирландия? там трябва системата да й се е изяснила брилянтно. верно скочи да дава пари на ирландците ама защо клати лодката с тия настоявания за подстригване на частните кредитори?  не ми се чини да е медиен трик за местните избиратели макар и да не е изключено.  може и да е това - все пак в германия индустрията е номер едно и после са банките и индустрията иска евтино евро, което поне в момента минава през дългови проблеми в еврозоната и ако е вярно това което казваш през огромни загуби за немските банки.   явно има конфликт на интереси - или евтино евро с високи спредове или скъпо евро с ниски спредове ...  и ми се чини че банките са поставени на 2ра линия в случая и играта е за евтино евро ... което хич не би било зле.

а иначе що щели да помагат само до 2013
" European Union finance ministers agreed Sunday on an 85 billion euros (112 billion dollars) rescue package to help Ireland overcome its debt crisis
.
An urgently called meeting in Brussels also approved proposals to set up a permanent mechanism from 2013 to help other eurozone countries that get into financial difficulties. "

е после нема да е помощ ами ще си е рутина.

сигурно чуждите банки задлъжнели яко към американски инвестиционни банки са ето в този списък   http://www.zerohedge.com/article/meet-35-foreign-banks-got-bailed-out-fed-and-just-cpff-banks
иначе защо фед ще се юрне да ги спасява.

обаче кат гледам какви помощи са  взимали американските инвест. банки    (http://money.cnn.com/2010/12/01/news/economy/fed_reserve_data_release/) се съмнявам че толкова перфектно са отиграли ситуацията. верно че тези пари вече са върнати ама то иначе нямаше и да напишат колко са.  Талеб в една дискусия обясняваше че сега банките играят (с евтините пари от фед)  удвояваща стратегия (като загубиш вдигаш залога двойно докато спечелиш) която в момента върви ама докога ли?  Талеб е много прав че системата трябва да стане много робъст и понеже не разбираме от приказка ще го научим по трудния начин ...

     съответно бг банка да фалира,трябва първо държавата да фалира,което може да стане,но не и преди 2013...

е аре сега, и меркел казва до 2013та  - абе вие да не сте 21.12.2012   :D :D :D тва майтап естествено
поздрави
 *drink11*

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #248 -: 02 Декември, 2010, 13:57:54 »
0
Асене, значи все пак ИМА ШАНС тази идиотска държава да се спомине и то толкова скоро? Чул те Господ.

Подкрепям напълно Дянков, дори Цецо подкрепям безрезервно... с мъка го написах това ... ако до 2013 успеят да я закрият тази клоака, че да си направим и ние държава като хората, независимо какво мисли Ивел по въпроса за "онези" държави, които уж сме щели да ги надминем при равен старт сега... Айнщайн е казал, че ако първоначално идеята не е абсурдна, то няма шанс за нея.

Когато много пари са съсредоточени в малко хора, трябва много внимателно да използвате думите "идиот" и прочие по отношение на тези хора. Защото отстрани изглежда точно обратното... Кучето като гледа касапина вероятно си мисли "баси идиота, толкова много мръвки и не ръфа, дори не близва"... А защо касапинът е добре нахранен, а кучето гладува? Та при даването на оценки имайте предвид, че може нещо да не сте разбрали от цялостната картина и процесите в нея. Може и от "глад" да давате оценки.

Асен отново ви казва нещо важно, а вие го подминахте. Е, аз да ви припомня...

Когато нещо започне да изглежда невъзможно, тогава трябва да сте най-готови да го посрещнете.

Събудете ме, когато Швеция и Норвегия започнат да ни завиждат за безструктурната, но пък ... забравих какви предимства имаме ... следа.

Начев, извинявай, но не мога да продължа дискусията, поради драстични разминавания в спекулативната обосновка. Всеки има право сам за себе си да оприличава всяко нещо с каквото намери за добре - връзка винаги има и като упражнение винаги е полезно, но сега нямам време за иначе едно от любимите ми неща - да си играем на асоциации. Иначе чисто формално щом познаваш ЕС и ТЗ ще ми е интересно до какви асоциации ще стигнеш по финансовата струна. Все пак не забравяй, че нито ЕС, нито ТЗ са създадени, за да осигурат финансова безоблачност на усатниците в тях. Преди всичко ред, пък той Ивел нека си разправя, че структурите не било важно дали ги има и как работят... (Той си мисли, че всички са като него и се оправят в леко неорганизирания хаос, но това просто не е така. Повечето не се оправят.) Та ако започнеш от целта на ЕС и ТЗ и тогава минеш през финансите, ще ми е много интересно. Иначе се получава едно такова моментно... начи има криза и дай да ги изядем с парцалите, некадърници с некадърници... Съжалявам, ако е прозвучало нескопосано и грубичко, но ти знаеш, че не съм целял такъв ефект. Просто времето ми е орязано до шушка и ето и сега няма да обядвям заради този пост... Стана 2 часа... егати.

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #249 -: 02 Декември, 2010, 20:26:44 »
+2
коганев,това,което става в бг е нищо повече от пародия на пирамида-отлага се рухването й,проблема е,че колкото повече се отлага,толкова повече пирамидата ще рухне......
  най лесния бг начин за асоциация е "имотния инвеститор" -теглил е кредит за 1000 евро на кв в младост,без да може да си позволи такава цена.имота пада до 800 евро,но инвеститора продължава да го плаща -изяжда резервите си (спестяванията) ,вместо да го продаде на загуба и да пие една студена вода.   после имота пада до 600 евро ,в същото време спястяванията на "инвеститора " са изядени-той почва да тегли зами,за да продължава да изплаща вноските си по ипотеката на 1000 евро.......и се почва-все по трудно му е да намери заем и все повече почва да се качва цената (лихвата) на новите заеми......накрая се стига до там,че "инвеститора" вече няма идиот ,който да му отпусне заем и той губи да речем 50% от цената на имота+над 50% от лихви ......реално става крепостен селянин,защото в бг няма закон за защита срещу физически фалит.та още отначалото "инвеститора" беше излезнал от лошата сделка,щеше да загуби само 200 евро на кв+ минимални загуби от лихви......но отлагането във времето го е вкарало не само на загуба,но дори до фалит........реалните му загуби стават над 100% ,за разлика от 20%,ако бе кеширал на време.......
    същото е и с бг-в момента се отлага неминуемото и вместо да се пие една студена вода навреме и да се почне наново с квото е останало в тая държава,се крие истината с изпърдяване на резервите на държавата....и накрая се стига до рухване-няма кой да финансира повече държавата (дцк) и виденовото време ще е като студен пролетен бриз,в сравнение с зимната буря,която ще се извихри когато му дойде времето........
     тва е.изключително просто.......

ниървана,казах ти да мислиш над това,защо точно 2013 година меркел е "решила" за гарантира пигс дълг....ти не мислиш.......може би те затруднява мисълта,че голдмън вече са спечелили....не е така,фикс инкъма по експарейшън е такъв,кътво е обещан.......с други думи,ако пигс НЕ дифолтнат до едикога си,всъщност точ1но немските банки ще спечелят,а голдмън загубят.......
    точно за тва ти казвам,че политиците сами се издават кви са ги усрали лобистите ( в случая банките ) , и до КОГА ГИ ЗАЩИТАВАТ..........
     да не те затруднявам повече ще ти кажа,макар че така няма да те науча да мислиш скептично,демек давам ти "мъдрост назаем" :
    първите суапове са върху дълг с мачурити 2013......ако нищо не стане до тогава с пигс,голдмън губи......как знам?ами точно от "меркеловата " помощ......гарантира до тогава гълга с европари,че да защити банките си от колосални загуби.......   нали ти казах,че няма такова нещо като "случайности" .....да не мислиш,че лелката е тъпа и е готова да раздава пари наляво на дясно от благотворителни изблици и дори и няква "точна дата" си е пресметнала.....

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #250 -: 02 Декември, 2010, 23:42:17 »
0
02.12.2010 - Бюджет 2011: "В макрорамката на Бюджет 2011 г. е предвиден икономически растеж от 3,6% на годишна база."  :P

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #251 -: 03 Декември, 2010, 01:44:36 »
0
въпросът е кога ще актуализират бюджета - май или юни ;)

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #252 -: 03 Декември, 2010, 08:40:02 »
0
Асене, значи все пак ИМА ШАНС тази идиотска държава да се спомине и то толкова скоро? Чул те Господ.

Подкрепям напълно Дянков, дори Цецо подкрепям безрезервно... с мъка го написах това ... ако до 2013 успеят да я закрият тази клоака, че да си направим и ние държава като хората, независимо какво мисли Ивел по въпроса за "онези" държави, които уж сме щели да ги надминем при равен старт сега... Айнщайн е казал, че ако първоначално идеята не е абсурдна, то няма шанс за нея.

Когато много пари са съсредоточени в малко хора, трябва много внимателно да използвате думите "идиот" и прочие по отношение на тези хора. Защото отстрани изглежда точно обратното... Кучето като гледа касапина вероятно си мисли "баси идиота, толкова много мръвки и не ръфа, дори не близва"... А защо касапинът е добре нахранен, а кучето гладува? Та при даването на оценки имайте предвид, че може нещо да не сте разбрали от цялостната картина и процесите в нея. Може и от "глад" да давате оценки.

Асен отново ви казва нещо важно, а вие го подминахте. Е, аз да ви припомня...

Когато нещо започне да изглежда невъзможно, тогава трябва да сте най-готови да го посрещнете.

Събудете ме, когато Швеция и Норвегия започнат да ни завиждат за безструктурната, но пък ... забравих какви предимства имаме ... следа.

Начев, извинявай, но не мога да продължа дискусията, поради драстични разминавания в спекулативната обосновка. Всеки има право сам за себе си да оприличава всяко нещо с каквото намери за добре - връзка винаги има и като упражнение винаги е полезно, но сега нямам време за иначе едно от любимите ми неща - да си играем на асоциации. Иначе чисто формално щом познаваш ЕС и ТЗ ще ми е интересно до какви асоциации ще стигнеш по финансовата струна. Все пак не забравяй, че нито ЕС, нито ТЗ са създадени, за да осигурат финансова безоблачност на усатниците в тях. Преди всичко ред, пък той Ивел нека си разправя, че структурите не било важно дали ги има и как работят... (Той си мисли, че всички са като него и се оправят в леко неорганизирания хаос, но това просто не е така. Повечето не се оправят.) Та ако започнеш от целта на ЕС и ТЗ и тогава минеш през финансите, ще ми е много интересно. Иначе се получава едно такова моментно... начи има криза и дай да ги изядем с парцалите, некадърници с некадърници... Съжалявам, ако е прозвучало нескопосано и грубичко, но ти знаеш, че не съм целял такъв ефект. Просто времето ми е орязано до шушка и ето и сега няма да обядвям заради този пост... Стана 2 часа... егати.

Koganev, по-добре да беше обядвал първо, когато си гладен озверяваш. :D Аз имам право на мнение, не търся сензации, аз наистина мисля така и за себе си съм убеден и многократно съм го доказвал на разни лайнари от развитите страни които ти навярно приемаш за богоравни(инженери, търговци и др.), че не струват и 5 стотинки въпреки престижните им дипломи и високото самочувствие. Дразни ме подхода им, че те си мислят, че ние пасем трева. Знаеш ли колко пъти са ме питали къде съм учил, очаквайки да чуят нещо звънко. Не казвам, че всички са такива и не отричам прогреса, но в голяма степен това се дължи на възможностите които им е предложила системата, иначе хората са едни и същи и там и тук.

koganev

  • Гост
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #253 -: 03 Декември, 2010, 10:08:54 »
0
Ами аз нали това и казвам - ти се оправяш чудесно. Но не всички са така.
Нали и аз същото казвам - системата им е такава, че дава възможност и на не чак толкова оправните да работят и да живеят нормален живот.
И нали на лични съм ти казвал, че изобщо не ми пука какво си мислят и какви са.

Обаче резултатите се набиват на очи. А когато резултатът е очебиен, то приказки от сорта "ние сме по-добрият отбор, но загубихме" са най-малкото забавни, да не казвам по-внезапна дума.

Това, че ти си много оправен, а там има армия от некадърници с нищо не променя резултатите.

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Накъде вървим, накъде отиваме
« Отговор #254 -: 03 Декември, 2010, 14:38:29 »
0
Бюджетът нямал ”буфери” за лош сценарий http://banks.dir.bg/2010/12/03/news7549889.html

В бюджета за 2011 г. няма "буфери" при по-тежка икономическа ситуация от предвидената, коментира пред журналисти Георги Ангелов, икономист от института "Отворено общество".

Той участва в двудневен семинар във Велико Търново на Клуба на стипендиантите на фондация "Конрад Аденауер" на тема "Лидерство и реформи по време на криза".

Бюджетът разчита изцяло на заеми и на харчене на натрупани до момента резерви, но те вече свършват, посочи Ангелов. По думите му, ако не се сбъднат сравнително оптимистичните прогнози, бюджетът не може да издържи. Това ще постави въпроса дали България може да оцелее без заем от Международния валутен фонд, а от там чуждите инвеститори ще продължат да не идват, безработицата ще бъде висока и рецесията ще се окаже по-дълга, отколкото сме си мислили, посочи Ангелов.

Основният риск е какво правим при лош сценарий, какъвто е вероятно да има, защото навсякъде в региона се случват само лоши сценарии, коментира той.

Според Георги Ангелов е време да се направят отлаганите икономически реформи, за да започнат да се получават резултати. Не виждам тази политическа воля за "шокова терапия", коментира той. Българските политици винаги преди избори спират да правят реформи и понеже догодина ще има избори, правителството още сега е спряло да прави реформи, коментира икономистът. Икономическата реформа се случва, където има политическа воля и където се знае какво трябва да бъде направено, заяви Ангелов пред стипендиантите на фондацията. Той открои като "античудо" Аржентина, която е била сред най-богатите страни в началото на ХХ век, а сега е сред бедните държави.

Като причина той посочи популистката политика, национализацията и ръстът на корупцията по времето на Хуан и Евита Перон. Според него има рискове за подобно развитие и в България.

Като бързи мерки за излизане от кризата икономистът посочи да се фиксира бюджетен дефицит и той да бъде спазен, да се плащат по-високи осигурителни вноски за ранно пенсиониране, както и да се създадат частни здравни каси и да има конкуренция. Като се премахне ранното пенсиониране, без да се повишава пенсионната възраст, се повишава ефективната възраст, посочи той.

 :P